Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaký debian na server byste doporučili?

Ahoj, poprosil bych všechny znalé o doporučení verze debianu pro server na kterém poběží webové aplikace. Jde mi o to, zda je lepší brát aktuálnější (poslední stable) nebo raději nějakou starší prověřenější verzi Debianu, protože v tom novějším by mohly být neočekávané chyby a komplikace s větší pravděpodobností? Ubuntu apod. nechceme. Děkuji.

Pro vás žádný! Debian je vlastní jméno distribuce a že má tři hlavní větve ("stable"; "testing"; "unstable") (další dvě větve: "oldstable"; "experimental" se obvykle neuvažuje), pak se do ničeho nepouštějte. Bude to na vaše síly, když si ani základní informace o distribuci nejste schopen zjistit!
Jen tak mimochodem, proč jen a pouze Debian?! Chudák se stal free cool in?!

kdybych chtěl odpovědět v podobném duchu jako vy, tak napíšu, že vy se zase nepouštějte do skládání souvětí, ale nepřicházím ve zlém a doufám, že se mi dostane rady na laickou řečí položenou otázku (já nebudu ten, kdo se o něj bude starat, takže můžete být v tomto směru v klidu). Sám mám požadavek aby to nebylo ubuntu, z důvodu že se mi nelíbí směr, kterým se vydalo na desktopu a také nemám dobrý pocit z Canonicalu mj. protože na jejich webu není o nich moc informací. Další schopné distribuce jsou údajně náročnější na znalosti, což by pro nás bylo teď nevhodné. A ano, celkově jsme pro oldschool filozofii free ale bez toho cool. Otázku pokládám, abych dostal informaci z jiného pohledu a mohl se definitivně rozhodnout. Děkuji všem.

Děkuji za doporučení, ale zvažovali jsme všechny uvedené a jak říkám, preferujeme Debian. Mě zajímá jen zodpovězení dotazu zda je vhodné nasazovat novější nebo raději starší časem prověřenější verzi. Omlouvám se za laický slovník, ale snad je zřejmé na co se ptám.

- Oba dva pojedou stejnē, popravdē nevím jaká je poslední verze, ale pujde jen o detailnējsí rozdíl, v podstatē je to jedno. (I u starsí jdou doinstalovat dulezité Upd).
- Osobnē bych radeji instaloval poslední dostupnou moznou verzi OS.
(alternativa muze byt Windows server :-D ) ale Debian, dle mého názoru, zustává lepsí dostupnou Mozností.

možná jsem takový dement, jak se snažíte naznačit, ale pochybuji že jsou dementi i ti klienti jednoho z nějvětších serverhostingu u nás, když mi tato firma sama řekla, že někteří zákazníci preferují 6tkovou řadu debianu, protože v té novější jsou některé věci jinak.. proto bych rád dostal nějaké informace k tématu, ale netvrdím, že nutně musí být od vás

jeden z nějvětších != největší, na skladě někoho asi má, jen je tu ten detail, že já nejsem od nich, ale jejich klient, který se jich (jak z mnou uvedeného vyplývá) ptal (doporučovali ubuntu), nicméně rozhodl se pro debian a ptám se na doporučení kterou "verzi" (pozor, možná laický neodborný výraz) nasadit resp. zda z nasazení té nejnovější plynou nějaká větší rizika

nikde jsem nepsal, že je nějaký problém s tím, že někdo vyžaduje oldstable (někteří klienti onoho serverhostingu, já se teprve rozhoduji)

Já to nechápu.
Doporučovali ubuntu, ale ty ubuntu nechceš. Chceš Debian. Tak si stáhni Debian, na to nepotřebuješ naše požehnání.
Název "stable" snad mluví sám za sebe a logicky bude stabilnější, než "unstable".
Pokud není znám nějaký velký problém, nebo k tomu není jiný důvod, tak proč se držet u staré verze? Nechápu, proč se tu řeší nějaký oldstable...
Pokud si bezdůvodně chceš stahovat něco nestandartního, stáhni si to, vyzkoušej si to a třeba to bude fungovat. Pokud ne, co stáhnout snad z popisku pochopí i BFU...

Proboha, opravdu je tak těžké pochopit, že se ptám na rozdíl použití (doporučení) mezi řadou 7.x a 6.x ?? Rozhodnutí o tom, že to bude debian už padlo a mé důvody proč to nebude ubuntu jsem už uvedl.

Protože jsem se dozvěděl, že někteří klienti preferují 6tku, tak se ptám na zkušenosti zdejší, kterou verzi by preferovali oni. Pokud k tomu nemáte co říct, proč něco říkáte? To zase nechápu já. Dotaz zněl jasně, děkuji všem i za jiná doporučení, ale zdůrazňuji, že k výběru debiana už došlo a ptám se pouze na položený dotaz!

ano nekonkretizoval jsem 6tku v původním dotaze, ale napsal starší verze, protože jsem si nebyl jistej, zda lze uvažovat i o jiných, jsem na poradně nebo na jáužtovímaleitaktopopíšu.net ? ale na psaní i když jsem již odejítej ani já nemám

Tak to přece záleží od toho, co tam budeš provozovat! Pokud tam chceš nasadit něco extra starého (myšleno aplikaci), neudržovaného (a tedy děravého), tak asi budeš muset použít taky starý a potenciálně brzy neudržovaný Deb6 se starými verzemi programů. Jinak není důvod proč nenasazovat aktuální stable verzi.

Z tvého ptaní naprosto jasně čiší to, že nevíš která bije a v podstatě ani netušíš nač se ptáš.

Tak se zeptejte těch lidí, co preferují šestku!
Zatím jste nespecifikoval, co s tím (ne vy, ale ten někdo jiný, kdo se o to bude starat a neumí si sám vybrat) budete dělat! Na běžné použití by měly stačit obě verze, ale nevidím důvod instalovat starou.
Mimochodem, dotaz, který zní jasně si představuji trochu jinak. Vzhledem k reakcím to vypadá, že asi nebudu sám. S šestkou a sedmičkou jste se pochlubil trochu s křížkem po funusu...

"Oldstable" == "zastaralá"? Upřímně lituji podporu jednoho z největších hostingů u nás, z takového klienta musí mít opravdu radost!
Rozhodující jsou aplikace, vágní: "webové aplikace" toho moc nepoví, nejde čistě náhodou o nějaký přiblblý Minecraft, nebo jinou zapařenost?
No, nic, končím. Počkejte na ty zkušené, případně na nf. směšovač.

nevím co tam vidíte vy, ale já nic nepřekládal, vše tam mám v češtině tak jak jsem to uvedl tedy i slovo zastaralá..

konkrétně u squeeze je ale vyjímka a long-term support, tedy se jedná tak jak jsem uvedl o starší verzi, ale hlavně že jste si zamachroval

"No, nic, končím."

Děkuji.

Vážení,

při zachování veškeré úcty k osazenstvu Poradny na tomto příspěvku zúčastněnému bych se chtěl zeptat, co provedl uživatel s nickem "debík", že s ním bylo nakládáno shora uvedeným způsobem.

Podrobně jsem si prostudoval Pravidla Poradny.net na terms i FAQ faq/ a add a nenašel jsem nic, proti čemu by se debík provinil.

Pokud jsem však nějaké jeho pochybení přehlédl a jmenovaný skutečně spáchal něco závažného, co se příčí zmíněným Pravidlům, tak dost dobře nechápu, proč tento uživatel nebyl příslušným způsobem upozorněn na nedostatky svého příspěvku případně vyzván k jejich odstranění.

Jako nestranný pozorovatel mohu říci, že i přes své verbální napadání se debík choval korektně po celou dobu diskuse, což se nedá říci o všech diskutujících.

Je tedy otázkou, jakým směrem pokračovat. Zda nějak lépe upřesnit pravidla Poradny, či vyzvat některé "Rádce", aby se zamysleli nad svým vystupováním.

Tazatel ma hned v prvni odpovedi od ms vsechno na co se ptal, ms to pak jeste zbytecne okorenil stiplavou a zbytecnou poznamkou, aby se do toho tazatel radeji nepoustel a vlakno mohlo byt uzavreno. Ovsem dalsi reakce tazatele ukazaly, ze opravdu nema elementarni znalosti a ta poznamka byla naprosto spravna. Bohuzel tady nejsme materska skolka, pokud tazatel ma dotaz jiste se snazime zodpovedet, ale ale nejake zakladni znalosti jsou opravdu potreba, jinak si nebudeme rozumet a dopadne to jako v tomto pripade, ze se mozna tazatel citi odpovedmi i urazen, ale tady opravdu neni co dal odpovidat.

A to já zase vidím, například to, že obtěžuje ostatní svými nesmyslnými dotazy, když problém vyřešil hned za začátku MS. Poradna je od slova poradit, nikoli "vést za ručičku"

Bohužel, často dochází k tomu, že servery "staví" nekompetentní lidé, kteří z nich nevědomky vyrábějí nástroje pro temnou stranu internetu.

S Tysonem naprosto souhlasím. Poslední dobou se někteří rádci cítí jako ředitelé zeměkoule, dotazy je obtěžují, odkazují na Google nebo i jinam. Učený z nebe nespadl a každý jednou začínal bez znalostí. IMHO jestli někteří "rádci" chtějí ukazovat svou nadřazenost a nechtějí poradit někomu, kdo tápe a nedovede ani správně formulovat dotaz, by se mělo do hlavičky Poradny dát doporučení, aby každý hledal Googlem a jestli to neumí, ať si trhne nohou. A všechno tady zamknout. Buď chcete radit, nebo posílat do Google. Ne každý s Googlem umí tak virtuózně, jako zdejší rádci. Dost často zde vidím, že když se někdo na něco zeptá, dostane (jinými slovy ale s tímto významem) odpověď, že je blbec když to dělá takhle, má to raději předělat úplně jinak a nejlépe se věnovat přebírání hrachu místo počítačům. Na to, co se dotyčný ptal, zůstane nezodpovězeno a dozví se akorát jak je blbej, a že má dělat všechno jinak (na což se neptal). Přesná a jasná odpověď, jak tomu bývalo dříve, je zde jen zbožným přáním. Můžete si tak všimnout i z dotazů. Hodně lidí se už bojí sem něco napsat, začínají proto slovy: Prosím omluvte, jestli se blbě ptám, prosím nesmějte se mi, prosím, odpovězte jen na co se táži.... Jestli některý rádce nechce poradit, ať raději mlčí a nevyvyšuje se nad ostatní a nedokazuje si své ego na těch, co nejsou na takové výši. Je mi někdy z arogance a zpupnosti některých "rádců" smutno a už sem proto ani moc nechodím...

Stable je u debianu vydávána s důrazem na maximální spolehlivost. Nic stabilnějšího v rodině debianu nenajdete. Stabilní verze vychází tak jednou za dva roky a dlooooouhou dobu je to testing právě z toho důvodu, aby se v tom vychytalo maximum much. K ní pak ovšem přibývají pouze security aktualizace, software jako takový do vyšších verzí přijde až s dalším stable.

Narozdíl od například RedHat je přechod na novější verzi (nově vydaná stable) celkem bezbolestný, jen je potřeba si ohlídat konfigurace používaného software (to už je pro znalé).

Testing je v rozumné míře stabilní a obsahuje aktuálnější verzí programů. Já ho někde momentálně používám z důvodu přítomnosti Samba4, která ještě v aktuální stable není.

Ad remarx a touchwood:

Možná, že každý z nás jinak chápe napsaný text.

Pokud si přečtu debíkův první příspěvek, tak v něm explicitně „poprosil všechny znalé“ o doporučení verze Debianu.

První odpověď „Rádce“ ms (které lze těžko s ohledem na použitou větnou skladbou porozumět), lze vysvětlit jedině tak, že debík nemá nárok na doporučení žádné verze, protože se v tom nevyzná (debík nikde nepsal, že uvedenému problému rozumí a tato skutečnost jej zřejmě vedla k tomu, že se obrátil Poradnu.) Následně byl (již v této první odpovědi) označen za chudáka a frikulína. Když se debík proti těmto urážkám slušně ohradil, útoky na něho pokračovaly.

Přitom stačilo odpovědět v podstatě v duchu jednoho touchwoodova příspěvku, cituji:

„Tak to přece záleží od toho, co tam budeš provozovat! Pokud tam chceš nasadit něco extra starého (myšleno aplikaci), neudržovaného (a tedy děravého), tak asi budeš muset použít taky starý a potenciálně brzy neudržovaný Deb6 se starými verzemi programů. Jinak není důvod proč nenasazovat aktuální stable verzi.“

Pokud redmarx prohlašuje, že cituji

„….Bohuzel tady nejsme materska skolka, pokud tazatel ma dotaz jiste se snazime zodpovedet, ale ale nejake zakladni znalosti jsou opravdu potreba…“

pak se logicky naskýtá otázka, s jakým stupněm znalostí řešeného problému je tazatel na Poradnu.net oprávněn vstupovat a toto definovat v Pravidlech. Případně zvážit jiný model aplikovaný na některých fórech např. forum.iphone.cz, kdy otázku jako první posoudí moderátor, který zváží, zda bude vůbec zveřejněna.

Ostatně by podle mého názoru nebylo těžko najít vlákno této Poradny, kde se rádci zabývají mnohem stupidnějšími dotazy, aniž by to vyústilo v osobní invektivy.

Ad JR Ewing:

Domnívám se, že takhle má vypadat kvalifikovaná rada a i bez nějaké hlubší empatie si dovedu představit, že takovouto odpověď debík původně očekával.

Bohužel, často dochází k tomu, že servery "staví" nekompetentní lidé, kteří z nich nevědomky vyrábějí nástroje pro temnou stranu internetu.

Co ti na výše uvedené větě není jasné?

edit: jinými slovy: některé informace a znalosti se na poradně sehnat jednoduše nedají. Asi tak, jako kdyby přišel začínající "konstruktér" a bez znalosti termomechaniky, automatizace a strojařiny obecně apod. chtěl poradit jak zkonstruovat Saturn 5. Každá (opakuji každá) složitější informace, snad s výjimkou zjevně ověřitelných informací, vyžaduje alespoň základ znalostí daného tematického okruhu.

Pokud toto někdo nechápe, je mi líto, ale pak už k tomu nemám co říci.

Ale uživatel se ptal "jaký Debian....". Stačilo odpovědět "stable 7.x" a basta fidli, nevidím v tom důvod k napadání tazatele ani nevidím, že by tato odpověď byla nutně podmíněna speciálními znalostmi. "Rádci" by se měli zaměřit na dotaz a ne na úroveň vzdělání v daném oboru. Hodnocení znalostí tazatele přeci není posláním Poradny.

vidíš, jenže to je přesně příklad nesprávné odpovědi. Já bych se velmi zdráhal poradit něco takového, když nevíš co tam chce provozovat, protože to může být např. požadavek na starší verzi PHP (5.3 vs. 5.5 u Wheezyho).. Jistě, existují backporty, atd., jenže to jsme zase o kus dál, přičemž se velmi záhy vyskytne "další problém". Server není nějaký notebook s rozbitým wifi adaptérem, bývá v drtivé většině vystaven do netu a dětem/neznalým prostě nepatří do rukou.

No stouplo vám to do hlavy. Místo jednoduché odpovědi se budete zabývat tím, jestli náhodou nedáte do rukou někomu granát na hraní či dítěti břitvu... Rozumím, že záleží na na dalším účelu. Na to se však tazatel neptal, třeba si zajistí aplikace podle verze distra, co já vím. Velmi často poslední dobou se každý "rádce" snaží určit důvod, proč to tazatel má dělat úplně jinak, nejlépe ať raději hraje kuličky, místo přímé a jasné odpovědi.

Ad odpověď Tysonu: Mod či rádce by měl být vzorem pevných nervů a slušnosti, jinak nemá na tento titul mít nárok, i kdyby měl 100x pravdu. Nemá se posuzovat jen odborná úroveň ale i vystupování.

Nic, je to už jedno a nehodlám o tom dál diskutovat, vy ze svého neustoupíte, je to váš server, dělejte jak chcete...

Jestli tomu dobře rozumím, tak rádce ms odhalil v debíkovi podle jeho prvotní otázky nekompetentního jedince, která má plán postavit server a podpořit tak vznik temných zákoutí internetu. Ms pak z důvodů čirého altruismu a ve snaze zachránit průzračnost internetu se rozhodl tomu padouchovi neporadit a odkázat jej, kam patří.

Takže pokud ostatní návštěvníci Poradny budou na některé "Rádce" reagovat podle svého "přirození", tak admini a moderátoři si prostě jenom odmyslí jejich "ofenzivní ladění" a nechají případné urážky bez povšimnutí.

Možná mám nedostatečnou EQ inteligenci (o kterémžto fenoménu mimochodem píše Fleg v dnešních Debatách), ale pořád si myslím, že nejenom certifikovaný rádce, ale každý návštěvník by měl na Poradně zachovávat elementární pravidla slušnosti.

Já jsem byl např. jedním moderátorem označen za idiota, protože jsem si dovolil upozornit na komerční program k instalaci driverů, nabízený zdarma na Giveaway of the Day. Když jsem zdvořile poděkoval za zmíněnou psychiatrickou diagnózu, bylo mi doporučeno, ať si ten program koupím dvakrát. Nedovedu si představit, co by se strhlo, kdybych toto své doporučení dal nedejbože do Zpráviček.

V takové situaci by však člověk očekával, že moderátor spíš zkritizuje dotyčný program a nikoli duševní dispozice osoby, která jej byť i z neznalosti doporučuje. V dané souvislosti chci ale na svou obranu chci uvést, že zmíněný SW mi odstranil problém instalace Nvidia driverů na Win 8.1 a proto jsem si dovolil jej drze doporučit.

Závěrem bych chtěl uvést, že si hluboce vážím moderátorů a adminů jako jsou např. Jan Fiala a Los, kteří jsou v IT problematice na nedostižné úrovni a přitom dovedou s prostými uživateli lidsky komunikovat. Obdobně obdivuji pro jeho znalosti MM, u kterého občasné EQ úlety připisuji jednak tomu, že bude asi nejvytíženější moderátor a jednak jeho horkokrevnější povaze.

Byl bych rád, kdyby tzv. "Rádci" byli schopni a ochotni se vcítit např. do role vystresovaného kluka, kterému se něco podělá na počítači a on neví, co se stalo, jestli to byla jeho chyba, zda to půjde opravit, reklamovat, jestli tím nepřijde o peníze (a tatík ho kvůli tomu nespráská) atp. Teď se obrátí na Poradnu a tady je zahrnut urážkami, že si svůj problém nevygůglil či ho řádně nepopsal, dal jej do špatné kategorie atd. atd. (tím pomíjím, že mnohdy jsou tyto dehonestace prokládány odbornou terminologií či spíše rádoby fundovanou hatmatilkou, která má ohromovat). Toho všeho se mu dostane od lidí, kterých by si dotyčný klučík naopak mohl vážit pro jejich znalosti.

Myslím si, že toto přezíravé počínaní "Rádců", o kterém píše na jiném místě Rce, je i pro ně kontraproduktivní a nepřispívá ani renomé Poradny, která je bezesporu jednou z nejvýznamnějších pro zájemce o IT z obou republik.

Možná jsi nepochopil, že já to neberu osobně a ani jsem se proto neurazil. Pokud chci ale nějaký problém generalizovat, tak bych měl použít něco, čeho jsem byl osobně účasten.

Zda to bylo "trochu jinak", to ať posoudí laskavý čtenář.

tak rádce ms odhalil v debíkovi podle jeho prvotní otázky nekompetentního jedince

Budete se divit, ale už z té otázky bylo zcela jasné, že nejen nic o tom neví, ale je líný sám cokoliv hledat. Přiznávám, že věty v prvém příspěvku jsou sestavil poněkud nešťastně, snažil jsem se "za pochodu" být politicky korektní a tzv.: "empatický", ať to podivné slovo znamená cokoliv.
Pozn.: Když už, tak se měl ptát ten, kdo se o to bude starat.

(...) už z té otázky bylo zcela jasné, že nejen nic o tom neví, ale je líný sám cokoliv hledat

Sakra proto se přece ptá, že o tom nic neví a hledat třeba neumí. Jsi jadnovidec, že na dálku poznáš jeho znalosti? Třeba se jen neumí vyjádřit. Stále nechápu, proč se místo jasné a přímé odpovědi furt dokola vnucuje, že je ten dotyčný vlastně blbec. Slušný moderátor a "rádce" přece je od toho, aby těm, co si neví rady poradil. Jestli ho to nebaví radit nebo na to nemá nervy, ať jde raději rybařit (uklidňuje to rozbouřený neocortex) a neuráží tazatele. Tady se stále doporučuje hledání na Gůůůůůglu. Já si tam dovedu najít co potřebuji. Ale spousta lidí to neumí. Umí nanejvýš hledat Seznamem a tam pochopitelně najdou prd. Pro laika není jednoduché formulovat správně dotaz na Gůůůgl aby dostal co chce. Nebo nevládne dokonale angličtinou (což je zde v Poradně také prohřešek a znamená start štědrých dávek nadávek). Správný "rádce" (jak u skautů :-)) má poradit a neřešit jestli to dotyčný vůbec potřebuje a jestli má na to nebo nemá znalosti. A k čemu je rada "hledej Gůůůůglem"? To pak Poradna být nemusí, vše jde tam najít. Dejte do Pravidel, že tazatel musí mít aspoň maturitu nebo ještě lépe doktorát z IT a dotazy "méněcenných" rovnou mažte. Toť můj hloupý názor.

Je vidět, že tazatelovy texty ani pořádně nikdo nečetl. Stále si totiž nerozumíme. Pan kolega psal, že jej (on sám!) nebude instalovat ani udržovat ani na něj šahat, jen chtěl vědět, co má používat - možná na hosting, možná na MySQL, co já vím, to je zcela irelevantní. Provider patrně na něj hrozivě vybaf', jestli chce šestku nebo sedmičku a tak protože přítel nevěděl, s důvěrou a slušně se obrátil na Poradnu, kde obdržel místo odpovědi jen nadávky. Komeník se tázal, zda-li si má koupit raketoplán Buran či Discovery, ne na jeho opravy a pilotování, protože chaufeura raketoplánů má. To se černému mužíkovi s bílou čepičkou odpovědět mohlo. Bez keců, aby raději lítal jen průjmem na WC... :-)

Sorry, ale musim se pridat.

tazatel:

Jde mi o to, zda je lepší brát aktuálnější (poslední stable) nebo raději nějakou starší prověřenější verzi Debianu, protože v tom novějším by mohly být neočekávané chyby a komplikace s větší pravděpodobností?

ms:

Debian je vlastní jméno distribuce a že má tři hlavní větve ("stable"; "testing"; "unstable") (další dvě větve: "oldstable"; "experimental" se obvykle neuvažuje)

Z toho proste plyne odpoved, evidentne je tazatel naprosto mimo a radce mu dal navod pro pripadne dalsi studium. A jak dodal touchwood, my tady nemuzeme vedet co tam bude pouzivat a tazatel dostal zakladni odpoved, aby se nadale zabyval jen vetvema stable, testing, unstable a dale to neresil.

Velmi pravdepodobne bude nakonec vybirat mezi stable a testing, ale nic dalsiho na jeste podrobnejsi priblizeni uz nenapsal. Myslim, ze tema lze uz opravdu uzavrit.

A ja, ze sa nieco nove dozviem, ked kukam, ze vlakno ao Debiane ma tolko prispevkov a zase som sa dozvedel trt. Ms je bohuzial svojsky a obcas to s ironiou prehana, na rozdiel od takeho Karla, ktory to v mojich ociach vzdy ukociruje v medziach normy. Na druhej strane ma castokrat pravdu a suhlasim s tw, ze otazka bolo polozena nezmyselne.
Neexistuje najlepsi linux, neexistuje najlepsia verzia Debianu, najstabilnejsia a najneviemaka.
Ja mam napriklad rad Sarge a Etch, pretoze Apache <2 mal z mojho pohladu prehladnejsiu strukturu konfigu a lepsie popisanu ako >2. Ale napriklad Sarge s defaultnym jadrom mi robil problemy na urcitych AMD chipsetoch s casom a musel som jadro v systeme menit.
Nemam rad Squeezy a Wheezy, pretoze priniesloi kopec zmien v konfigoch roznych suborov a v zavislsotiach a trvalo mi parkrat vzdy skoro cely den, kym som dal dokopy server po upgrade systemu. Dalej mi lezie napriklad na nervy blby Suhosin mod v php, ktory mi robi problemy pri webhostingoch a furt hlasi nejake utoky.
Atd atd.
Spravna otazka mala zniet, ze tazatel mal definovat naco chce server pouzivat a spytat sa, ci ho moze pouzivat na najnovsej verzii Debilianu alebo ma pouzit starsiu. Odpovedou by bolo, ze je to jedno.
Btw na starsie verzie je viacej navodov a aj preto ich mam radsej a dodnes mi bezi par serverov na Sarge a nie je s nimi ziadne problem.

obcas to s ironiou prehana

Nazvat tedy někoho v rámci dotazu ohledně výpočetní techniky chudákem, frikulínem či idiotem, tak je to skutečně irone hodná Oscara Wilde.

suhlasim s tw, ze otazka bolo polozena nezmyselne

Spravna otazka mala zniet, ze tazatel mal definovat naco chce server pouzivat a spytat sa, ci ho moze pouzivat na najnovsej verzii Debilianu alebo ma pouzit starsiu. Odpovedou by bolo, ze je to jedno.

Jestli to dobře chápu, tak nestačil tazatelův požadavek:

poprosil bych všechny znalé o doporučení verze debianu pro server na kterém poběží webové aplikace

ale měl přesněji specifikovat ony webové aplikace, které mají být na serveru provozovány.

Pak by se za určitých okolností dala otázka považovat za neúplnou a nikoliv ze "nesmyslnou".

Spravna otazka mala zniet, ze tazatel mal definovat naco chce server pouzivat a spytat sa, ci ho moze pouzivat na najnovsej verzii Debilianu alebo ma pouzit starsiu. Odpovedou by bolo, ze je to jedno.

Tady si poněkud protiřečíš. Podle tebe i kdyby tazatel ty webové aplikace specifikoval podrobněji, tak by stejně dostal odpověď, že je to fuk.

Tím jsme se dostali k jádru věci; za této situace mohl "Rádce" na dotaz odpovědět, že je krajcvajc jedno, kterou verzi použije a celá tahle diskuse byla zbytečná.

Já už v ní také končím, protože stejně nedošlo na problém, který si vyžaduje řešení a to je chování nekterých účastníků diskusí na této Poradne vůči druhým.

A tzv. "Rádce", kteří tak rádi nálepkují některé nebohé tazatele, bych chtěl odkázat na známý citát A. Bierce: "Pitomec je člověk, který se nevyzná ve věcech, v nichž se vyznáte vy, a který se vyzná v jiných věcech, o nichž vy nemáte ponětí."

Neprotirecim si. Pisem o mojej odpovedi, ja by som povedal, ze je to jedno, ale mozno niekto iny by povedal po upresnenie, ze to jedno nie je.
Ono nestaci len specifikovat ake webove aplikacie tam pobezia, ale dolezity je aj obsah, ci pocet pristupov a pod. Nie je predsa jedno, ci ma db 1MB alebo 1GB. Nie je jedno, ci sa pri requeste prehladava 10 zaznamov alebo 1 mil. Nie je jedno, ci naraz pristupje 10 alebo 100 uzivatelov k danej sluzbe.

Ono nestaci len specifikovat ake webove aplikacie tam pobezia, ale dolezity je aj obsah, ci pocet pristupov a pod.

Specifikace neznamená jen vyjmenování prvků, např. "ake webove aplikacie tam pobezia" (Specifikace). Právě proto jsem explicitně použil výraz:

měl přesněji specifikovat ony webové aplikace, které mají být na serveru provozovány.

Tady nemá ale smysl slovíčkařit. Moje zprvu pasivní účast v tomto vláknu založená na snaze se dozvědět něco přínosného o Debianu postupně vyústila v pokus demonstrovat na vystoupeních některých účastníků threadu, že v reálných podmínkách nevirtuálního světa existujícího mimo internetové diskuse by byli vyloučeni ze slušné společnosti a přimět jmenované, aby se přinejmenším zamysleli nad svým chováním z hlediska přihlédnutí k zájmům dalších návštěvníků Poradny.

Tento pokus byl předem odsouzen k zániku ať již z nedostatku sebereflexe některých takto postižených, či spíše ve snaze osob tento server provozujících zachovat stávající model organizačně neodůvodněné nadřazenosti adminů, moderátorů a rádců.

Z uvedených důvodů bych proto tuto diskusi rád ukončil, protože evidentně nesměřuje ke shora uvedenému zásadnímu problému vyřešení vzájemných vztahů účastníků této Poradny.

Sebekriticky uznávám, že jsem k řešení zmíněného problému měl asi založit nové vlákno v příslušné kategorii, ale na základě výsledků diskuse v tomto threadu lze konstatovat, že i toto by bylo zcela zbytečné.

K problémům etiky a etikety na Poradně se dále již vyjadřovat nebudu. Nechť se tedy případná diskuse tímto vláknem založená dále zabývá původním tématem.

Tento pokus byl předem odsouzen k zániku ať již z nedostatku sebereflexe některých takto postižených, či spíše ve snaze osob tento server provozujících zachovat stávající model organizačně neodůvodněné nadřazenosti adminů, moderátorů a rádců.

Toto je samozrejme blbost, hodnost radcu je symbolicka, nema ziadne pravomoci ohladom enginu, je to len znacka pri avatare.
A nevidel som, zeby nikto z adminov, ci moderatorov zneuzil svoje postavenie v tejto diskusii.
Vsetkym dotknutym stranam, ktore maju pocit, ze toto, ci ine vlakno sa nevyvija tak akoby podla nich malo odporucam zriadit si vlastnu poradnu a tam to riadit podla vlastneho idealneho modelu.

To je přesně ono! Přeji hodně úspěchů v nebeských výšinách, vaše veličenstva. Je úžasné si vytyčit jako cíl božskou nedotknutelnost, nadřazenost, aroganci a patent na rozum. Trocha pokory a uznání jiného názoru je vám zcela cizí. Mohu vám jen přát, aby lidí jako my s kolegou Tysonem, bylo málo a nepřestali sem chodit. Nechtěli jsme vás nijak pomlouvat ani ubližovat Poradně. Jen jsme se snažili ukázat, kde by se měla Poradna zlepšit. Ne, tak ne. Živí vás návštěvnost. Správný manager se snaží získat každého zákazníka a jedince. Ne je zahánět a odrazovat. Já si ve své firmě nedovolím poslat do zadele ani jednoho zákazníka, byť by se mi sebevíc nelíbil a snažím se mu přizpůsobit a jednat podle jeho přání. Tady se posílá do prde*le po davech. Zatím je návštěvnost velká. Nemusí to tak zůstat na vždy...

Howgh.

To je přesně ono! Přeji hodně úspěchů v nebeských výšinách, vaše veličenstva. Je úžasné si vytyčit jako cíl božskou nedotknutelnost, nadřazenost, aroganci a patent na rozum. Trocha pokory a uznání jiného názoru je vám zcela cizí.

Ja nikoho do prdele neposielam, ja odporucam vyskusat si pocit z opacnej strany sam, idealne zalozenim vlastnej poradne, kde dojdu jedinci z celeho spektra ludskych povah a uzit si to. Ako spravne riadit firmu, stat, ci hrat hokej, ci futbal vie snad asi kazdy na tejto planete, ale presevdcit sa o tom moze jedine tak, ze si to vyskusa na vlastnej kozi.
A potom po rokoch sa mozeme porozpravat o tom ako to ide u vas, ako u nas, ci su tam ini ludia a ci si cenia pristup. Rad si vymenim skusenosti.

Jen jsme se snažili ukázat, kde by se měla Poradna zlepšit. Ne, tak ne.

Nevsimol som si nejake rady, ze tu mame roznych ludi, ze ms zbytocne provokuje som uznal. Zaroven som sa nestotoznil s vasim nazorom, ze napriklad tw odpoved bola nespravna, ci arogantna a vyjadril som nazor, ze otazka nebola stastne polozena. To je cele. Je tak tazke akceptovat ony nazor ako ten svoj "spravny"?

Živí vás návštěvnost.

Blbost, ty dobre vies, ze kazdy z nas ma svoj biznis a poradna je len ako konicek, nezivi nas to a ani nikdy nebude, to by sme museli prejst na plateny model. Pokryje to prevadzkove naklady a vygeberuje to zisk, ktory staci na zaplatenie VZ raz za rok s plnou penziou. Ked raz bude poradna zarabat rad sa stanem jej profesionalnym zamestnancom ako prvy.

Správný manager se snaží získat každého zákazníka a jedince.

To je blbost. Podnikas uz dlho a vies, ze 100% spokojnost neexistuje. To, ze mi vynadal, ci odisiel zakaznik ma trapilo mozno prve 2-3 roky, potom som pochopil, ze kazdemu proste nevyhoviem ani keby som sa rozkrajal. Nehovoriac o tom ako zakaznici radi zabudaju na dobre veci (napriklad servis zdarma o 22:00 v nedelu vecer) a odmenia sa odchodom ku konkurencii vdaka eurovemu rozdielu v cene, ci nezaplatenim faktury.

Este raz, nikoho do prdele neposielam, ale netajim sa, ze nie o kazdeho uzivatela tu mame zaujem. Par som im uz dokonca odmietol zrusit ban, aj ked zo zaciatku som s stym mal trosku problem. Dnes viem, ze som konal spravne. Ms dostane vydrzkovane, aby sa miernil, ale komu sa tu nepaci nie sme jedini, moze to skusit inde ak je tam lepsie, idealne na vlastnom piesocku, kde je samozrejme najlepsie.

- TAK Tady uz to de hodne mimo vlakno....:-/

DEBIK

- Nainstaluj verzi DEBIAN STABLE ze stranek http-ftp , jde o lepsi volbu, stabilitu pro tvuj SERVER.
- K otazce KTERA VERZE, tak pouzij verzi 7 (whezzy), rozdil od svého predchudce 6, najdes primo na strankach.
- Preji ti peknou instalaci a pekny den a basta