

Jakou vybrat výšku písma, aby malé písmeno x mělo 0,9 (1,2) mm
Dobrý den,
potřebuji ve Wordu napsat text fontem Times New Roman tak, aby výška malého písmene x byla 0,9 mm a 1,2 mm. Jakou velikost písma zvolit?
Děkuji za radu.
Neregistrovaný2
http://en.wikipedia.org/wiki/Point_%28typography%2 9
Přesně to nikdy nebude. Pokud chceš přesné rozměry, tak jedině jako vektorovou grafiku.
edit: a samozřejmě Word na hrátky s přesnými rozměry už není vhodná volba vůbec. Je to běžný komerční textový editor, rozhodně ne sázecí program na DTP.
Díky za názor.
Ta výška nemusí být úplně přesně na setiny mm, ale meněla by být menší než udané rozměry. Ale jestli 0,9 nebo 0,92 nebo 0,93 to už je jedno. Protože jsem strojař, tak si to asi vytisknu na papír (různé velikosti) a změřím
jinými slovy: 72 bodů je 1 palec. Velikost fontu je měřena pro velký "Å", a tedy např. malé "x" bude vždy poměrově zmenšené.
1 bod má tedy 0,3577 mm (viz wiki výše), Å o velikosti jednoho bodu bude tedy vysoký právě tolik. Ovšem malé x bude jen cca necele poloviční, ale asi trochu více než třetinové. Osobně bych to odhadl pro 0,9mm výšku někam k čtyřbodovému písmu. Problém u Wordu je též ten, že neumí velikosti písma v desetinách. edit: tak umí.
Přesně tak jsem to taky zkoušel přepočítat. Jen jsem nevěděl, že výška se vztahuje k písmenu velké "Å". A taky nevím, jaký je poměr mezi malým x a velkým "Å". Nicméně mi to vyšlo, že 0,9 mm je asi tak 5ti bodové písmo. Zajímavé taky je, že na některých stránkách uvádí, že 1 bod = 0,3759 mm. Např. tady: Z2_4.htm.
Výchozí je Cicero - 4,512mm. To vyděl dvanácti a máš bod. Tedy těch 0,376mm. Desetitisíciny milimetru už budou asi zbytečné.
Cicero vychází z francouzského palce (šestina z 27,07mm).
Fajn, díky za pomoc. Myslím, že teď už si poradím.
Aha, tak to co uvádím, je historická hodnota, která se používá v knihtisku a kterou jsem se taky učil. Jenže když teď otevřu Inkscape a zkusím si ty rozměry ověřit, tak bod spíše odpovídá té hodnotě, co uvádí TW, tedy 0,357mm. Tedy při přechodu "do digitálu" byl zřejmě za základ vybrán současný "inch" a pro tebe tedy platí rozměr bodu, co napsal TW. Metodika zůstala, ale výchozí hodnota byla změněna...
Pardon spíš za vnesení zmatku, než za upřesnění.
zhruba to vychází - 3px odpovídá milimetru.
různá písma se do toho trefují přibližně - courier 11px je asi tak vysoký jako ostatní fonty 10px, proto nemá cenu to řešit přesněji.
Ano. A v reálu to vypadá takto:
Využití mě nenapadá, leda nečitelné písmo.
A 3 px jsou 3 px, ať se jedná o jakékoliv písmo.
Nejde o px, ale o pt, typografický bod.
Při využití záleží na tiskovém výstupu. Písmo 3-4pt (a menší) lze vytisknout třeba ofsetovou technologií jako tzv. mikropísmo. Třeba na tomhle je mikropísmo (nebo aspoň bývalo) v těch linkách pro adresu....
edit: Ten současný pt používaný v DTP je nejspíš 0,3527mm.
Díky moc všem, pomohli jste mi.
Považuji vaše odpovědi za uspokojivé a není nutno dále přispívat
Čus bus
neregistrovaný2
PS pro IQ37
K tomu využití (i když to nebylo předmětem mé prosby o radu a nechtěl jsem s tím zdržovat) jen tolik. V Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011, který specifikuje povinné údaje, které musí být uvedeny na obalech potravin, najdeš i požadavek na velikost fontu.
Takže jsem to s tím nečitelným písmem trefil.
po vytištění je to čitelné bez potíží
On to stejně nikdo nečte.
Snad alespoň ti euro.. něco ...komisaři, ne?
co jsem chtěl, jsem se dozvěděl. Admistrátore, klidně to tu celé smaž.
neregistrovaný2
Písmo o "velikosti" 0,9 či 1,2 mm? To je trochu tlustší čára na monitoru.
Já předpokládám, že to "písmo" by se mělo dát taky číst. Kým?
budeš se divit, ale malá písmena okolo milimetru se běžně používají, teď se třeba dívám na obálku od zdravotní pojišťovny a adresa odesilatele je tištěna nějakou bezpatkovou variací na Verdanu, malá písmenka mají 1mm, kapitálky 2mm a čitelné to je bez potíží. Dokonce bych i řekl, že takové velikosti bez potíží vytiskneš i na laserce nebo starším flusjetu.
Ten text na to mém screenu (viz výše) je 3 px, tj. něco přes milimetr vysoký.
Obdivuju tvůj zrak, když to přečteš.
Navíc ses lehce luftnul, pt a px jsou dvě rozdílné věci. :o)
Ale ty milimetry sedí, že? Takže ten počet pixelů pak odpovídá.
Jak vidět, je to ještě menší, než ty 3 px. 
Navíc jsem nahoře reagoval ma brtníka, který rovněž psal o pixelech.
Je to o reprodukci písma. Ty 3pt, nebo 2pt, je to jedno, mají jediné omezení rozlišení - a to tiskové. Je úplně jedno, co vidíš na monitoru s rozměrem pixelu cca 0,26mm... (96ppi) a co jsi do těch 2px zmatlal.
Jen rozlišení toho nejzákladnějšího tiskového rastru je 175lpi a i to nám může být ukradené, protože fonty nejsou definovány pixely (jdou mimo tiskový rastr). Když už, tak rozlišením (třeba při ofsetu) osvitky při přípravě tiskové formy. To je běžně 1200lpi (cca 47 linek na 1mm) - to je základní rozlišení. A ne, není to na čtvereční inch.
V příloze je pdf s fontem 2pt a taky to je čitelné.
BTW: Brtník se s těmi pixely nejspíš spletl.
Px není pt. A pt je jediná věc, o které se lze bavit, pokud se někdo zeptá jakou velikost písma použít.
Jo, ve zvětšení 400%.
No taky na to pořád koukáš na tom monitoru, který má rozlišení 96ppi. Já netvrdím, že to písmo bude obrovské, furt bude mít na výšku stěží půl milimetru. Při tom rozlišení monitoru a zobrazení 100% to budou na písmenko cca 2px na výšku a je jasné, že to tím rozbiješ.
Ale teď to vytiskni slušnou lejzrovkou. Bude to drobné, ale čitelné. Omezení budou daná technologií tisku, ne písmem. Možná to bude pro někoho čitelné jen pod lupou, ale to písmo je ok.
edit: Opravil jsem označení rozlišení monitoru. Přesně by se to mělo značit ppi a přesněji - jde o hustotu rastru monitoru, rozlišením je chápáno něco trochu jiného. Asi nejběžnější hustota rastru je kolem 96ppi (pixel per inch). Může se odchylovat podle velikosti monitoru a tedy velikosti samotného bodu v závislosti na rozlišení monitoru. Kupříkladu 17" monitor - v rozlišení 1280x768 bude mít rastr cca 88ppi, 1280x1024 cca 96ppi, 1440x900 cca 100ppi, etc. etc... (Je zjevné, že se u těch monitorů mění i poměr stran).
jj.. vysvětlení pro IQ37:
osvit (alespoň ten, na který se pamatuju) měl 2540DPI/150LPI, takže jednosložkové objekty bez rastrování (typicky černá barva, tj. text, pérovka se vykreslují v rozlišení "DPI"). Rastrování má samozřejmě jistou "režii" (fyzické rozlišení se "spotřebuje" na vytvoření větších či menších teček rastru), jeho rozlišení je pak dáno pomocí hodnoty LPI (s tím, že vektory mohou právě toto rastrování bez potíží narušovat, tj. např. "vykusovat" body rastru, a jsou tedy vždy perfektně ostré). Samotné skládání rastrů viz Halftone
Ahááá! Teda ne, že bych tomu rozuměl, ale i tak dík za vysvětlení, o které jsem se neprosil.