

Jakou vybrat výšku písma, aby malé písmeno x mělo 0,9 (1,2) mm
Dobrý den,
potřebuji ve Wordu napsat text fontem Times New Roman tak, aby výška malého písmene x byla 0,9 mm a 1,2 mm. Jakou velikost písma zvolit?
Děkuji za radu.
Neregistrovaný2
Písmo o "velikosti" 0,9 či 1,2 mm? To je trochu tlustší čára na monitoru.
Já předpokládám, že to "písmo" by se mělo dát taky číst. Kým?
budeš se divit, ale malá písmena okolo milimetru se běžně používají, teď se třeba dívám na obálku od zdravotní pojišťovny a adresa odesilatele je tištěna nějakou bezpatkovou variací na Verdanu, malá písmenka mají 1mm, kapitálky 2mm a čitelné to je bez potíží. Dokonce bych i řekl, že takové velikosti bez potíží vytiskneš i na laserce nebo starším flusjetu.
Ten text na to mém screenu (viz výše) je 3 px, tj. něco přes milimetr vysoký.
Obdivuju tvůj zrak, když to přečteš.
Navíc ses lehce luftnul, pt a px jsou dvě rozdílné věci. :o)
Ale ty milimetry sedí, že? Takže ten počet pixelů pak odpovídá.
Jak vidět, je to ještě menší, než ty 3 px. 
Navíc jsem nahoře reagoval ma brtníka, který rovněž psal o pixelech.
Je to o reprodukci písma. Ty 3pt, nebo 2pt, je to jedno, mají jediné omezení rozlišení - a to tiskové. Je úplně jedno, co vidíš na monitoru s rozměrem pixelu cca 0,26mm... (96ppi) a co jsi do těch 2px zmatlal.
Jen rozlišení toho nejzákladnějšího tiskového rastru je 175lpi a i to nám může být ukradené, protože fonty nejsou definovány pixely (jdou mimo tiskový rastr). Když už, tak rozlišením (třeba při ofsetu) osvitky při přípravě tiskové formy. To je běžně 1200lpi (cca 47 linek na 1mm) - to je základní rozlišení. A ne, není to na čtvereční inch.
V příloze je pdf s fontem 2pt a taky to je čitelné.
BTW: Brtník se s těmi pixely nejspíš spletl.
Px není pt. A pt je jediná věc, o které se lze bavit, pokud se někdo zeptá jakou velikost písma použít.
jj.. vysvětlení pro IQ37:
osvit (alespoň ten, na který se pamatuju) měl 2540DPI/150LPI, takže jednosložkové objekty bez rastrování (typicky černá barva, tj. text, pérovka se vykreslují v rozlišení "DPI"). Rastrování má samozřejmě jistou "režii" (fyzické rozlišení se "spotřebuje" na vytvoření větších či menších teček rastru), jeho rozlišení je pak dáno pomocí hodnoty LPI (s tím, že vektory mohou právě toto rastrování bez potíží narušovat, tj. např. "vykusovat" body rastru, a jsou tedy vždy perfektně ostré). Samotné skládání rastrů viz Halftone
Ahááá! Teda ne, že bych tomu rozuměl, ale i tak dík za vysvětlení, o které jsem se neprosil.