Sdílení souborů mezi Windows a linuxem
Ahoj,
nevěděl by tu někdo, jestli existuje nějaká možnost jak jednoduše sdílet soubory mezi windows a linuxem jinak než přes Samba server?
On totiž linux pravděpodobně v podstatě končí, což je teda docela blbý, ale než si koupim další licenci Windows 10, tak bych chtěl vědět, jestli zatim nejde tenhle první problém vyřešit?
Měl bych asi vysvětlit situaci:
Nějakej kokot z Redhatu v podstatě znásilnil linux a v podstatě povinně se musí používat systemd, což je blbý. Takže třeba na Manjaro linuxu, který používám mám systemd a třeba nové Ubuntu 16.04 už jede taky na tom.
A teď ta konkrétní situace se Sambou, autoři tam udělali nějakou chybu a nejsou schopni jí už několikátou verzi opravit, takže nefunguje autentizace a místo uživatele, kterého potřebuju autentizovat se hlásí uživatel "nobody" a nejde to změnit. Když dáte do Google "Samba 4.4 nobody", tak hned první odkaz je na příslušný bug, kde teda tvrdí něco o dočasným řešení, které ale mně nefunguje.
No a když chci Sambu downgradovat na verzi bez bugu, tak to nejde, protože proti tomu protestuje systemd, že starší verze s ním není kompatibilní.
Takže počítám, že tyhle situace se asi budou časem množit a jiné východisko než přejít na Windows 10 nebude.
Nicméně teda, jak to nějak jednoduše vyřešit prozatímně, protože potřebuju přenášet soubory a nechci to dělat bez autentizace uživatele, aby k tomu mohli všichni na síti.
• Náké sdilení mam resené pres eHDD napojené do ruteru, jinak kdyby slo jen o soubory, tak "Pod Linuxem" pres SSH pouzitím SCP jsi zkousel ? "Pod windows" s download.php . (putty), ale zrejmne nejde o resení, které by ti vyhovovalo vid ?
• S SftpDrive nemám zkusenost.
Alternativa : <Filezilla Server> filezilla-project.org
Nejde, protoze chci jenom autentizovat pristup uzivatele, ale nechci data sifrovat, protoze to bude pro me zbytecne zpomalovat proces kopirovani, to nepotrebuju, takze v podstate scp a sftp je pro me neco jako kanon na vrabce, obycejne ftp pak bude samo o sobe pomale, tim nic nezkopiruju, kazdopadne diky za navrhy.
Autentizacia sa tyka hesiel. S prenasanymi datami to nema nic spolocne. Je velky rozdiel sifrovat prenasane data a sifrovat hesla pri prihlasovani. Su to dve rozdielne veci a predpokladam, ze tebe primarne ide o to (ne)sifrovanie hesiel. Mam pravdu?
ano, jde mi o to, aby urcity uzivatel mohl z windows pristoupit k linuxu a zkopirovat odtamtud soubory, nic sifrovat nepotrebuju, jen nechci, aby na ty sdileny soubory mohl kazdy pocitac v siti, ale jen urcity uzivatel.
v podstate trivialni vec, cely problem je v tom, ze v Samba serveru 4.4 to nefunguje kvuli bugu, vyvojari to nedokazi opravit a starsi samba nefunguje kvuli systemd, proste z triviality je diky Redhatu silena vec a zda se, ze me to muze postavit do situace cekat nekolik mesicu na opravu Samby nebo prejit na Windows*, takze me jako zachrana napadlo to obejit obloukem, ale nevim, jestli je to vubec realne, jestli je Samba nahraditelna necim jinym.
*samozrejme bych treba mohl reinstalovat linux na Ubuntu 14.04, ktere pouziva starsi Sambu bez bugu a nema ani systemd, ale to neni reseni, jestli budu muset ten pocitac reinstalovat nebo se v nem nejak vic hrabat, tak radsi z linuxu odejdu uplne.
Od systemu Win95 pouzivas v podstate rovnaku vec ako systemd na Linuxe a ani o tom nevies. To len Linux si dal na cas. Toto ti nepomoze? Bodkociarka znamena defaultne nastavenie. Zmenit defaultne nastavenie na default, t.j. len odstranit bodkociarku sa sambe moc nepaci.
# Pokial je podpora sifrovania hesiel vypnuta, nebude Samba pri rozhovore s klientom
# ponukat autentizaciu pomocou sifrovaneho hesla a klientom poskytnute heslo bude
# overovat proti miestnej databaze uzivatelskych uctov.
# Pri vypnutom sifrovani hesiel tak musi mat uzivatel ucet na serveri a zaroven platne
# heslo. Pokial je sifrovannie hesiel zapnute, musi mat uzivatel opat ucet na serveri,
# ale heslo k tomuto uctu nemusi byt nastavene.
; encrypt passwords = yes
# Ak je nastavene na Yes, povoli Samba pristup bez hesla. Aby navstevy spravne fungovali
# musi byt nastaveny este parameter "map to guest". Synonymom parametru "guest ok" je
# public.
; guest ok = no
# Miestny ucet pri pristupe bez hesla
; guest account = nobody
# Nastavenie okolnosti za ktorych je pristup k zdielanemu objektu povazovany za navstevu.
# Never (navstevy niesu povolene - default)
# Bad user (ak klient poskytol neplatne uzivatelske heslo)
# Bad password (ak klient poskytol neplatne uzivatelske meno alebo heslo)
; map to guest = never
; store dos attributes = yes
ono bohuzel nic nepomuze kvuli tomu bugu.
Mozes sem hodit odkaz priamo na ten bug o ktorom pises?
1. pokud chceš funkčnost, musíš používat rockstable distra, ne nějaké chujdžáro. Je to stav podobný jako u Gentoo, prostě rolling a k tomu nejnovější verze balíků, což automaticky vede k podobným "nečekaným" problémům.
2.systemd má své výhody i nevýhody.
3. i Win10 má rovněž své chyby a nedodělky, nejsem si úplně jistý, že si moc pomůžeš.
K tvému problému:
a. můžeš použít sftp (WinSCP)
b. můžeš použít Linux jako klienta na Windows share, k tomu sambu nepotřebuješ (k tomu ti stačí moderní jádro a cifs-utils)
1. tak proto bylo pred systemd mozno downgradovat.
2 systemd zadne vyhody nema.
3. ma, ale uz to vidim, ze ted jsem narazil na nefunkcni Sambu, ale do budoucna bude hur a obavam se, ze i hur nez nedodelky na Windows.
---
jsem psal, ze sftp a scp si myslim, ze jsou zbytecne, protoze sifrovani souboru znamena zpomaleni.
zatim to tak mam, ale vzhledem k tomu, ze stabilni reseni v nedohlednu, tak me to uz prestalo bavit.
to je sice pravda, ale ono na tom nějak záleží, jak dlouho to poleze? Mám to taky sdílené přes SCP mezi Vistama a Mintem a jsem s tím naprosto spokojenej.
tyhle věci nemám čas sledovat, ale proč tedy tu sambu nenastartuješ ručně a nezdémonizuješ? Na systemd se přece spoléhat nemusíš...
vubec netusim jak
nejakemu nekopnuti jak na to se urcite nebranim
samba -D
A to sa neda pouzivat starsia verzia linuxu ci co? Najjednoduchsie je mat funkcnu verziu OS 100 rokov bez zmeny a nic na tom neupdatovat. Neustale updatovanie je len sado-maso zabava.
tak jsem to psal, da, ale vzhledem k tomu, ze se stejne nakonec vsichni propracujou k systemd a bez toho pak nepujdou ani nove verze aplikaci, tak to neni dlouhodobe reseni.
Naco ti su jake nove verze aplikaci? Lebo sado maso nuda?
P.S. jak to riesit neviem ale asi by si mal zmenit distro, netusim.
tak i odpoved, ze reseni asi neexistuje je dobra, vsem zucastnenym diky. jestli nezapomenu a dockam se opravy Samby driv nez se rozcilim a instalnu Windows, tak sem pak napisu.
přesně. Já si naopak skladuju a chráním staré, osvědčené a fungující verze, které leckdy už nejsou k dohledání. Mám pocit, že se čím dál tím víc projevuje staré programátorské pravidlo, že odstranění jedné chyby znamená vytvoření dvou nových...
Aby to nebolo nahodou tak, ze riesi nieco co je vlastnostou Windows. Od nejakeho casu totiz zdielanie bez hesla na Windows nefunguje. Da sa to sice poladit v registri, ale je to viac menej nekompatibilne s tym co bolo v minulosti. Pravdepodobne sa musi vo Windows zmenit viac nez len vypnutie sifrovania hesiel v registri, napriklad verzia LAN managera ma napada.
tak Samba4 už podporuje NTLMv2, tam bych problém neviděl.
Teď jsem se koukal, a jediné, co je rozbité, je guest-auth, což je věc z doby Windows95. Řešení je přechod na standardní userauth (stačí přidat uživatele), nebo použít workaround.
Viz show_bug.cgi
Tento bug som pozeral, ale ten je pre nastavenie v spolupraci s Active Directory.
Auth vo Win95, ala okienka na DOSom funguje tak, ze po sieti sa posiela len meno,
Auth v NT uz funguje tak, ze po sieti sa posiela dvojica: meno a heslo
Staci si to pozriet vo Wiresharku.
nerozumíme si. Myslel jsem anonymní přihlášení (a tam je jedno, jaký username pošleš, podstatný je režim share). Přihlášení jméno/heslo, ať už lanman nebo ntlm1 je vyšší level.
Windows se nedokazi autorizovat na Samba servru, coz je logicke, protoze dejme tomu uzivatel ve Windows je Redmarx a teda na Samba servru potrebuju vytvorit uzivatele Redmarx, ten potom bude mit pristup do sdilene slozky. Jenze to nejde, protoze GUI congig Samby umi jen uzivatele nobody. Kdyz vytvorim uzivatele Redmarx, tak se po uzavreni GUI configu "promeni" v smbusers na nobody. Kdyz GUI vynecham a v smbusers vytvorim "Redmarx = Redmarx", tak se Samba tvari, ze zadne smbusers neexistuje.
Skusil si uz spustat to gui ako root? (resp. sudo apod)
GUI config? Tak to ti doporučuju nainstalovat ta Windows...
pres GUI config je prave hezky videt ta chyba, ale samozrejme nastaveni jsem delal klasicky pres smb.conf a smbusers, az posleze, kdyz jsem zjistil ze to nefunguje, jsem zkousel GUI a prisel tak na tu chybu.
Proč vůbec používáš smbusers?
to je jen program. zeptal jsi se a zprovoznil povolení na nt systému?