Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Prodloužení síťového kabelu

Dobrý večer,
tahali jsme po baráku kabely a rack jsme dali nakonec o dva metry jinam, než byl původní plán a tak pár kabelů nedosahuje. Potřebuji to nastavit, co myslíte, že je nejlepší řešení? Myslíte, že když přidám další kabel a spojím to tímhle www.lan-shop.cz/premiumcord-propojka-rj45-8-8-11-u tp-94308 tak to nebude nějak rušené, nebo nebude docházet ke ztrátám? Ty kabely jsou tak 15 - max 25 metrů dlouhé a všechno je to Cat5E..
Díky

Tieto lacne plastove cinske RJ45 spojky nebrat, su uplne na h...., to hovorim z vlastnej skusenosti. Najlepsie su asi taketo oplechovane (ale byvaju drahsie), vo vnutri su dva konektory prepojene na pcb, pozor ale pretoze na trhu su aj dalsie podobne oplechovane ako napr tieto a to neni nic ineho nez ta lacna cinska spojka akurat oplechovana (byva aj vo variante s pokovenym plastovym telom), takze to tiez nebrat. Este je moznost spojit to nastalo takouto spojkou.

Ja som ani nikde nic take netvrdil ze kvoli stratam alebo ruseniu tak si nedomyslaj. Tie plastove spojky su nekvalitne, kontakty su z pochybneho materialu (asi z pokoveneho bambusu) a ked som ich pouzival tak kazdu chvilu som riesil to ze mi obcas nejako blbne siet, vypadava a pod. a zakazdym bola navine nejaka ta spojka. Takze som potom chodil vzdy so spojkami pohybat aby chytili kontakt, skusal som aj poprihybat kontakty, nastriekat kontoxom, skusal ine spojky (rovnakeho typu) ale vysledok stale ten isty, vzdy to po nejakom case strati kontakt pokial som konektorom v spojke zase trochu nepohybal. Nakoniec som kupil tie drahsie spojky a odvtedy je pokoj. Takze nech si pouziva kto chce co chce, ale moja skusenost je takato.

ako zachovas povodne tienenie, no davaj, nech sa pobavime na tvojej nevedomosti :-)
a to som uvazoval som o jednoduchsej variante, ze sa jedna o netieneny kabel.
Ci chces pajkovanim spajat po rozrezani aj tieniacu foliu v kabli? Dobre vtipy hadzes, len tak dalej :-)

opakujem nastuduj si ako funguje tienienie, ocividne nevies ani preco su tam krutene kable. Len to rozplietaj, spajkuj a potom sa cuduj. profesional :D

Ked sa bavime uz o tom ruseni, dovolim si malu podotazku.

Ak potrebujem zvacsit prierez a chcem teda zdvojit zily (samozrejme, nie na ucel LAN siete ale povedzme pouzit ich na napajanie) je vhodnejsie zdvojit to tak, ze

a) spojim jeden par dohromady a druhy par tiez dohromady, budem mat vlastne dva vodice s dvojnasobnym prierezom avsak nebudu vzajomne stocene

alebo
b) spojim dve plne farby a tiez dve prerusovane farby. Sice budu nejako stocene, ale neviem, ci to bude mat prakticky zmysel voci bodu a) nakolko oba pary su predsa v kabli voci sebe trochu dlzkovo posunute.

Pytam sa cisto teoreticky ako je to v takomto pripade s rusenim.

1) napájecí zdroj mívá malý vnitřní odpor. proto se bude do napájecích žil těžko něco indukovat, když končí prakticky zkratem / fitračním kondem.
2) u datových signálů potřebuješ co nejpřesněji rozlišit signál desítek mhz. nic takového u napájecího vedení neřešíš, proto neřešíš ani správné stoupání.
ale pochopitelně se u poe používají žíly stejných barev.

Z mojich 15 rocnych skusenosti mozem povedat toto:
- tie plastove spojky mi nerobili nikdy ziadne problemy, kovove som pouzival len na tienene kable. Za tie roky su to stovky kusov.
- pajkovat kabel je blbost, narusenie krutenia byva naozaj casto fatalne. Riesil som uz viackrat. Spojka je VZDY lepsie riesenie.

Predpokladam, ze mas netienenu kabelaz a vodice su lanka. V takom pripade pouzi lacne UTP RJ45 konektory a spojku, ktoru si si vyspecifikoval. Ked ale mas kable urcene pre pevnu kabelaz (tak by to malo byt), mohol by si mat kontaktove problemy. Standardne RJ45 pre netienenu kabelaz su urcene na pripojenie lankovych vodicov a na drote zle drzia. Ak pouzijes spojku, tak by si mal na ukoncenie oboch koncov kablov, ktore idu do spojky, pouzit koncovky RJ45 urcene pre tienenu kabelaz. Tieto koncovky, aj ked su tiez urcene na lanka, ale su pevnejsie a lepsie sa zahryznu do tvrdeho drotu.
Najlepsi vysledok vsak dosiahnes zaletovanim. Postupujes takto:
1. Oblankujes kabel a rozdelis na pary.
2. Skratis jednotlive zily nerovnako, tak aby spoj napr. cerveneho vodica bol asi o 1 az 1,5 cm vzdialeny od spoja cerveneho s pruhom. Nebudes potom musiet izolovat zily v pare navzajom.
3. Skrutis prisluchajuce konce k sebe (v tvare T) a zaletujes. Odstrihnes prilis dlhu nozicku (na max 5 mm), ktora vznikla skrutenim vodicov.
4. Snazis sa, aby zily v pare boli co najblizsie k sebe a par zaizolujes paskou.
5. To iste urobis postupne aj s dalsimi parmi, ale uz ich len pritlacis k sebe a omotavas paskou ako celok. Dbas na to, aby zily v paroch sa od seba nevzdalovali, jednotlive pary nemusia byt tesne pri sebe.
Takto urobeny spoj sa neda zamerat ani certifikacnym pristrojom kat. 6 (mam to velakrat overene meracom FLUKE).

Standardne RJ45 pre netienenu kabelaz su urcene na pripojenie lankovych vodicov a na drote zle drzia.

Konektory RJ45 sa predsa robia v prevedeni na lanko a tiez v prevedeni na drot (aj netienene). Mas to normalne uvedene v popise ked ich kupujes. Zamienat by sa nemali, ako spravne pises, spoj konektor - vodic je potom casto nefunkcny.

Správne riešenie je v prvej odpovedi, posledný odkaz. Dávať konektory a spojky na spoj, ktorý nie je dôvod rozoberať je blbosť (ďalšie dva zbytočné spoje navyše). Nehovoriac o tom, že tá plastová sračka o ktorej sa tu niektorý vyjadrujú, ako o bezproblémovom riešení, je k hovnu. Metalická kabeláž sa ťahá krútenou dvojlinkou. V tej plastovej sračke bez označenia nič také nie je. Budete radi ak vám to cez ňu pôjde na 100. Giga ani omylom.

Sakraforte, nemáš tak docela pravdu. Jako vedení s rozloženými parametry se počítá (zhruba) vedení delší, než 1/10 vlnové délky. Vedení kratší délky se chová jako vedení se soustředěnými parametry, tzn. neuplatňuje se charakteristická impedance a odrazy se prakticky neuplatňují.
Vlnová délka 1 GHz je 30 cm, takže ty 3 cm délky spojky jsou zrovna na hraně. Samozřejmě, nějaký útlum tu bude, ale nic strašného a zpravidla to bude pro přenos o rychlosti 1 Gb/s zkousnutelné.
Čertové kopýtko je v nespolehlivosti téhle spojky: Kontaktní drátky jsou měkké, snadno se ohnou a ztrácejí kontakt. Proto tahle spojka není příliš vhodná.

Že tvoje argumentace vlnovou délkou je nesmyslná. Použitý kmitočet (mimochodem, je to 125MHz) má vlnovou délku v řádu metrů. A znovu opakuju, 100M a 1G se liší pouze způsobem modulace a počtem použitých párů, pracovní kmiotčet je v obou případech stejný. Takže spoj, co vyhoví pro 100M, vyhoví i pro 1G.

Mám už pár rokov tie plastové sračky. Nenašiel som pre ne využitie. Certifikát pre sieť s takou spojkou neprejde. To, že nejaká spojka vyzerá podobne, neznamená, že je to tá istá. Ale je každého vec, z čoho si spraví sieť. To, že po čase tie jazýčky v nej sa časom otlačia je isté. Keď bude niekde na povale, pod sadrokartónom, pod podlahou, alebo tam zatečie..si spomeniete.

Zkus si přečíst (a hlavně pochopit), co jsem napsal: Napsal jsem, že i při tak vysokém kmitočtu, jako je 1 GHz, nebude propojka se svou délkou nepřizpůsobené části v délce cca 3 cm hrát podstatnou roli. Možná ti nedošlo, že při kmitočtech nižších bude situace ještě příznivější.

Mám něco podobného už mnoho let, akorát za 35 z alzáče a nezaznamenal jsem žádné problémy pokud jde o přenos dat.
Za to se ten spojovací kus furt vypojoval, dokud jsem ho nezalepil lepicí páskou.
Při ceně toho blázince (je možné že jen 7,50?) by se to dalo zkusit a pokud to nepůjde, koupit něco dražšího. A že to jít nemusí tady spousta lidí říká i s důvody (např. odrazy na rozhraní dvou vedení).