Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bolest hlavy a očí z LCD monitoru

Ahoj,

Poslední dobou se potýkám s problémem velké únavy očí z monitorů (LCD)

Doma mám na monitoru nastavenou obnovovací frekvenci na 75Hz a můžu u něj strávit klidně celý den a nemám vůbec problém. V práci jsem ale vyfasoval monitor, ze kterého mám rychle oči unavené a často mě i bolí hlava (stalo se mi, že jsem z něj dostal i migrénu, které trpím a oči jsem měl o to citlivější, protože jí mám hlavně v souvislosti s očima).

Chtěl bych se zeptat, jestli by mi někdo mohl napsat nějaké technické vysvětlení toho, proč to tak je? Četl jsem, že LCD monitory ZA ŽÁDNÝCH OKOLNOSTÍ neblikají, tudíž bych snad neměl mít problém? Z vlastní zkušenosti vím, že mi doma těch 75Hz pomohlo, ale nemám k tomu dobré vysvětlení.

Díky moc :)
Ja som to odomkol naopak. Budem rad ak sa tato tema bude preberat, pretoze proti hoaxom vieme bojovat len tym, ze ich budeme donekonecna vyvracat a nie ich ignorovat. (fleg)

"modré svetlo", to blokuje vylučovanie hormónu melatonínu. Je ideálne si kúpiť displej s filtrom "modrého svetla". Môže to byť ale aj "blikanie" (ktoré možno vy nevidíte, ale oči to aj tak cítia) alebo nesprávne osvetlenie.

# A kdyz ctes nebo i venku te ty oci neboli ?
TiP ~Jestli mas hodne i migreny, zkus pouzit k PC dioptrické bryle na cteni jestli se ti trosku ulevi ;-)
* Jeden spolupracovnik mel také migreny, ale opravdu hodne a ve finale slo je cosi o zrak, dostal dioptrickou pulku a migrény zmizely.

Řekl, že hlavně když čtu maily. Tam cítím takové mžitky... Nedokážu to dost dobře popsat, ale je to dost nepříjemné. Dioptrické brýle mám, tak jsem spíš přemýšlel o těch speciálně k počítači, že bych je nosil v práci, ale nejsem si jistý, jestli by mi pomohly

# Jak uz neco psal nahore Mloik, uz sem nekolikrat uvedl, také me palily oci, bolelo me v zatylku, spanky td td a jednou jsme testovali nejaké monitoru a pafl jsem na jeden Panel TN kde byla fukce Blue Light Filter, ktery ma nejaké 4-5 LVL (snizeni SPECTRA) a pridavaim LV nahoru, se ten obraz prekrival jakoby nejakym filtrem a na oci (hlavne vecer) , alespo me to hodne pomohlo, kde nekteré monitory me opravdu do oci palily, rezali, jestli muzes nekde zajit o obchodu a tuto funkci zkusit tak to zkus.

[img=http://][/img]

Ono by mohlo stacit aj len v menu monitora teplotu farieb nastavit viac teplu (warm) - to znamena viac cervenej a menej modrej. Ale neviem ci to ma vplyv na bolest hlavy, moze to mat vela dovodov.
Frekvencia sa nastavuje v pravy klik na plochu - rozlisenie - monitor - detaily - tam kdesi na 2.karte tusim (pisem zhlavy).

# On to musi v prvé rade musi [Blue Light Filter] odporovat monitor, obvykle tu funcki najdes v OBS panelu tvého monitoru ( v pripade ze tu funkci ma) ;-)
* Nejaka APP, dle mne jen nejak nastavi profil barev [RGB] nic vic, vyzkousenou ji nemam, ale v uspech neverim :-).

jeden Panel TN kde byla fukce Blue Light Filter

sorry, ale marketingovaj nesmysl pro frkuliny

uz jsme to tu resili, nejakej smejd TN monitor, ale hlavne ze to ma frkulinsky funkce k nicemu.

jinak viz. MM, teplota barev se da regulovat, tzv. "modre svetlo" jak si to predstavujes ty a jak si to predstavuji v televizi frkulini, to je uplna ptakovina.

• Uz se uklidni, nikdo mu nerika at kupuje LED TN, jen jsem uvadel u jakého materialu jsem se s tou funkci setkal nebo kde ji pouzivam(né kazdy zna jen vse z Googlu), uz ses trapnej ..
* Kdyz napisu ze mam problém kdyz zapojuji telefon pres USB k PC ktera ma GK GTX210 tak zacnes psat ze je to karta nahovno, uz sme to resily ? Uvadel jsem fukci Blue Light Filter, jestli Tn, IPS, Va, LED je zcela nepodstatné. Monitor s Blue Light Filter pouzivam, proto ze mam pri desli pouzivani ten samy problém, nejaké regulace barev neni to samé, naky vycteny chcanky a firkuliny si strc do hnetky...

obhajujes neobhajitelne veci

Bavim se o funkci kterou mam na monitoru, nic neobhajuju, jen rikam, jak urcitou funkci pouzivam a jaky ma vliv na muj zrak.
* Nejaké vytahovani karet, placeba, firkuliny z toho delate vy, si ten material nejdriv vyzkousejte nez se hadate, chytraci, pletete si vlastni nazor a logiky za pravdu, mozna, ai, podle me, napsal jsem to tak, jak ta funkce pusobi na me..

Je to s tebou tazke, debata s tebou zacina byt zbytocna, vyberas si veci, co sa ti hodia, dosadzujes veci, ktore tam nezazneli.

Tak asi vim ty Idiote z ceho me oci pri uzivani boli a neboli, rezou nebo nerezeou.

Ja som ti odopovedal, ze ta oci z modreho svetla boliet nemozu, pretoze teoria modreho svetla je blbost.
Ale co zu ked z teba toho bolia oci tak ta bolia.

Je to s tebou tazke, debata s tebou zacina byt zbytocna, vyberas si veci, co sa ti hodia, dosadzujes veci, ktore tam nezazneli.

Je to s tebou tazke, debata s tebou zacina byt zbytocna

Dite fakt doprdele, fakt ubohy uz..Vytahuju tak velké hovno. Jenom cekat co odepsat, hledat pismenko aha, protoze ty uz vis jaky mam monitor, jak myslim, jestli me boli nebo neboli oci, proste ste borci a mate pravdu..
* Alespon porovnavam co mam predsebou narozdil od vas, ale pravdu mate samozrejme vy protoze MYSLITE, at mam zeleny monitor, pro vas je zlutej tak je zlutej .

Debatu z toho delate vy, zacal jsem odpovidat az na me bylo reagovano.
* Jenom dojdu odpovim na par vlaken 'Tazatelum' u du pryc, tady me absolutne az na 2-3 lidi nikdo totalne z mistni party nekterych posahancu a Google RADCU nezajima, tak jak nakej potroublej hlinenej radce, tak ze me nedelejte picu jak kdybych semka chodil za ucelem neko prudit ..

Ano rozumiem ti, je proste nad tvoje sily priznat si chybu, takze ta bolia oci z javu, ktory neexistuje, pomoze ti pomaha funkcia na monitore, ktora je placebom a doma mas kameru na meraku, ktora tam nie je.
Nie kazdy vie povedat sorry pomylil som sa, ty evidentne nie, radsej sa budes urazat, pretoze to oni su ti zli.
Ale je to tvoj boj, ja to tu uz s tebou ukoncujem.

doma mas kameru na meraku, ktora tam nie je.

To uz sem budes tahat i Debaty ? To uz je trapné, ubohé. Ze sem na ty stranky prervané reklamama o 15 jednich a tech samych (zbytek dostali BAN nebo radejo odesli) vubec lezl.. !!

Ano rozumiem ti, je proste nad tvoje sily priznat si chybu

Prestan lhat a hrat si na Mentalistu, v zivote jsem naopak clovek, co svou chybu prizna velmi jednoduse, dene jich udelam nekolik, presny opak mé zeny, ale radeji vic psat nebudu nebo to budes nekde vytahovat jak naka chcanka..

Nehadajte sa, ja napr. neznasam svetlo v obchodoch,a neviem preco. A mozno to neni svetlom ale tym mnozstvom veci a regalov a neustalym zaostrovanim oci na trilion druhov biochemickych sraciek v regaloch do dialky :-D Netusim. Ale nech si proste skusi aj ubrat modru, clovek nikdy nevie. Aj ked teda ludstvo je nachylne k tomu najst nejaku jednu hovadinu a davat jej za pricinu vsetky choroby na svete, je to pre ludi jednoduchsie jak hladat skutocnu pricinu :)

Udelal jsi autokalibraci toho monitoru?

Zkus zmenit teplotu barev.

Co je to za monitor?

Zkus si pripadne pohrat z clock a phase monitoru.

Muze bejt smejd monitor.

Muze to byt z neceho jineho, zarivky?

A muze to byt i psychicke, podvedome te to v praci nebavi. :-) jasny ze treba ne, ale neznam te a je to relevantni moznost.

Autokalibraci mám za sebou (dccw.exe)... tam jsem si hrál zároveň s barvami, ale jinak jsem nikde jinde s barvami nehýbal, najdu to ještě někde jinde?

Monitor to je HP EliteDisplay E232.

Na tohle se podívám, to mi nic neříká, díky za tip :)

Je fakt, že bych mohl zkusit pracovat u monitoru někoho jiného a zkusit, jestli mám problém taky. Dobrý tip :)

Vadí mi to celý den, i když tu světla rozsvícená nejsou :/

No... To mě nenapadlo, ale práce je dobrá, tak budeme předpkládat, že tím to není :D

Modre svetlo povazujem za kravinu a ovela pravdpeodobnejsie sa mi zda nastavenie jasu a kontrastu.
Drviva vacsina monitorov po vybaleni z krabice su nabudene na 100% jas, ci kontrast a pokial si to uzivatel neupravi je naozaj mozne, ze ho po 8h cumeni v praci do takehoto monitoru boli z neho hlava.
Spravna cesta je jas a kontrast.

Drviva vacsina monitorov po vybaleni z krabice su nabudene na 100% jas, ci kontrast

fakt jo? tak to musi byt docela mazec, ja uz si nepamatuju, co jsem na svem monitoru mela, uz jsem si to trosku upravovala, ale 100% to rozhodne nebylo.. ted mam 40% jas a 70% kontrast a vyhovuje mi to v pohode.. kdyz si predstavim 100% jas, tak me boli oci a hlava uz jen z te predstavy :-D

On je tam jeste ten problem, ze 100% jas je maximum co sviti diody nebo zarivkova trubice. 0% jas je minimum, kterou sviti diody nebo zarivkova trubice. Nekdo by si mohl myslet, ze 0% je, ze nic nesviti, ale tak to nefunguje. Potom samozrejme zalezi hrozne na tom, jak az moc to je regulovatelny, zarivkovy trubice driv se moc regulovat nedaly, u dnesnich diod je to lepsi, ale taky jsou mezi tim rozdily. Ted nevim presne to jeho HP, ale co mame v praci, tak myslim, ze na vsech je to dost slaby.

Ja treba mel driv Fujitsu se zarivkovou trubici a mel tam jas na nule a bylo to v pohode, ted mam "levne" EIZO s diodama, jas mam na 6% a je to tak o polovinu mensi jas nez u toho Fujitsu.

---

Jinak, abych se v rychlosti vratil ke XoXo, dostal povoleni se vyvztekat, takze to beru v pohode. On je to chytrej clovek, takze verim, ze to casem nastuduje sam a da mi za pravdu.

- Ono to bývá dost osolený, aby barvičky a kontrast pěkně vynikly
- ted mam 40% jas a 70% kontrast a vyhovuje mi to v pohode

tak.

když u konkrétního tajného modelu lcd víc vyhovuje refresh 75hz místo 60, proč ne.

občas potkám jedince s rozdrbaným monitorem, u kterého nechápu, jak s ním můžou dělat déle než 5 minut.
- jas stáhnout, aby černé pozadí vůbec nesvítilo.
- kontrast spíš výš. ale podle libosti, jak to komu vyhovuje.
- osobně nesnáším velké bílé plochy, viz defaultní pozadí okna ve windows i povinná móda na webu.

žádné modré světlo za tím není, taky nevěřím na chemtrails ani že existuje senátor doubrava.

"Modré světlo" je naprostá KRAVINA, jako gunnarové předraženosti! Doporučuji "modrosvětlým" jedincům se vrátit do ZDŠ na hodinu vlastivědy, bylo tam zajisté něco o duze.
Monitor je k tomu, aby zobrazoval barvy pokud možno věrně, ostatní je otázkou řádného nastavení a také ergonometrie pracoviště. Pokud to někdo nepochopil, pak příklad: "Pokud na plochu monitoru svítí přímé sluneční záření, pak to bude zajisté "potěšením" pro oči." Podobně silný světelný zdroj za monitorem. Pochopitelně i z boků to není ono.

Možná by ses měl na ZDŠ vrátit ty, když píšeš o něčem o čem absolutně nic nevíš. Ale každý blb se snaží být chytrý a diskutovat o věcech, které nikdy nevyzkoušel a nepřečetl si žádnou vědeckou zprávu. Někdo zmoudří ve 20ti, ty možná až v 60ti. :)

Ja som to odomkol naopak. Budem rad ak sa tato tema bude preberat, pretoze proti hoaxom vieme bojovat len tym, ze ich budeme donekonecna vyvracat a nie ich ignorovat.

- Sorry, ale toto je vylozene jen provokace a na vytvareni hadek.
- Studii existuje nekolik, jinak porovnavat MONITOR a DUHU od ADMINA je docela ulet. Docela jsem zvedavy, na tu tvoji recenzi monitoru, ktera by mela kazdou chvili vyjit.
https://www.svethardware.cz/vedci-zjistili-jak-modre-svetlo-obrazovek-nici-nase-oci/47297
https://www.novinky.cz/zena/zdravi/486325-modre-svetlo-nenarusuje-jen-spanek-urychluje-i-starnuti-pokozky.html
https://www.bryle.cz/oci-a-zdravi/proc-je-skodlive-ultrafialove-a-modre-svetlo.html
Prvni dva odkazy co mi padli podruku, jestli chces i zpravy z ministerstva zdravotnictvi treba u zareni u zarovek, osvetleni. :

* Jakoze me je to jedno ja se s tebou urcite dohadovat nebudu, tvrd si co ches, ale jak rikam, toto je jen zbytecné vyvolavani hadek, kdyz se potrebujes s nekym hadat, tak proc nejit do hospody ..

PS: +1 Redmaxovy za : Prosim ZAMKNOUT. Jinak tu bude zase nadelano.

To nie je ziadna provokacia...toto je jeden z nablbsich hoaxov ake poznam na urovni chemtrails a podobnych kravin.
Co je neporovnatelne na moniore a duhe? Monitor na produkuje svetelne ziarenie zlozene z roznych fareib spektra. Duha nam ukazuje, ze svetlo, ktore povazujeme za biele nie je v skutocnosti biele, ale sklada sa z viacerych svetiel roznych vlnovych dlzok.
Tie odkazy co si sem dal si aj cital? Pretoze keby ano ides po zdroji a dozvedel by si sa zaujimave veci.
Napriklad v tovjom druhom odkaze:

Americké vědecké pracoviště Schepens Eye Institute při Harvard Medical School oznámilo, že „modré záření spektra zřejmě urychluje VPMD více než záření jiných vlnových délek“

Takze oni to sami nevedia, iba si myslia, ze asi viac, nevedia o kolko viac a nevedia to ani so 100% istotou.
Dalsia citacia:

Poslední studie ukazují, že modrá oblast světelného spektra může také přispívat k poškození sítnice a vzniku VPMD.

Takze opat...modre svetlo mozno skodi sietnici. Wau, takze si kupim filter nie? Vlastne vylucme modru farbu z duhy a zacnime ju blokovat a ignorovat.
Kua chlapi...to uz fakto zerete vsetko co niekto pastne na nete?
Mimochodom sudiu, na ktoru sa odvolavaju novinky som nenasiel.

P.S. Momentalne mam doma 5 monitorov, zajtra idem robit porovnavacie testy, takze clanky/videa by mali dokopy 3, ale moc sa mi do toho nechce...je s tym vela prace mam nizku sledovanost;o).

Klikni si na ten treti odkaz co dal, tam je to docela dobre vysvetlene:

Kdo se tedy má chránit před škodlivým zářením? Ti, kdo pracují nebo si hrají na slunci. Kdo ještě? Ti, kdo pracují v prostředí s určitým zářením. Například v místnosti se zářivkami nebo tráví hodiny před monitorem počítače.

Chapes to. Modre svetlo nam temer jiste skodi, tam se nerika, ze nam skodi svetlo z monitoru, ale ze nam skodi modre svetlo, to jest normalni slozka obycejneho svetla (slunecniho), ktere je uplne vsude nam skodi. Stejne tak nam skodi i tma, nemuzeme zit jenom ve tme, to nam taky skodi.

Velmi pravdepodobne nam skodi spousta veci, co delame. Ono taky kdyby nam preci nic neskodilo, tak bychom mohli zit vecne, neexistovala by smrt, jenze to tak neni, takze oni maji asi pravdu, skodi nam to a nemuzeme s tim nic delat.

Jedinej ale dulezitej problem je, ze nekterym individuim nedochazi to, ze modre svetlo je vsude a z dvou vet: modre svetlo skodi, modre svetlo je produkovano i monitorem, vyvozuji naprosty nesmysl, ze modre svetlo je produkovano pouze monitorem a nedivanim se do monitoru se vyhnu modremu svetlu. Je to proste strasne, jak lidi dokazou nemyslet a nechapat, ze modre svetlo je uplne vsude. :-/

Sory ale pletes si pojmy, v poslednim odstavci to je uplna kravina mimo mísu, pletes si barvy a skodlive vyzarovani, proc si myslis ze se cernobile nebo obecne obrazovky e-ink nadsvecuji a nepodsvecuji jako u LCD monitoru, snad kvuli modre barve ?::) To abych premaloval pokojicek abych nenemocnel teda. Hlavne pis jak nektere invidua necemu nerozumi a jak je to dulezity problem. Jeste ze tu neni vic takovych radcu.

Ciastocne ti budem oponovat v tom, ze modre svetlo skodi. Ale inak suhlasim, aspon, ze ty chapes svetelne spektrum;o).
Modre svetlo skodi...naozaj?
Podme rozobrat tie studie do hlbky...cize precitat si ich.
Napriklad v jednej sa spomina ako robili pokus.
Ozarovali mitochondriu (co je sucast bunky) urcity casom svetelnym tokom "modrej" vlnovej dlzky. Potom pozorovali ako to ovplyvnilo vylucovanie melatoninu, co je jeden z prvkov, ktory pomaha branit vzniku rakoviny. Zistili, ze produkcia melatoninu bola nizsia, o kolko som sa uz nedocital, mozno o 1%, mozno o 10%. A bacha ako robili pokus, v laboratoriu a bunky ozarovali priamo...my sa ozarujeme akourat tak cez pokozku a cez sietnicu, co nie je to iste. Kde su vysledky testov priamo na ludoch pozorovanim? Je to proste umely test, ktory v reale nemusi mat ziaden vplyv.
Ok, ale pripustme, ze naozaj skodi.
Co z toho vypliva?
Pre mna rovnaky zaver ako napriklad pitie alkoholu. Mineraly a vitaminy nam pomahaju predchadzat chorobam a brania vzniku rakoviny. Alkohol nam z tela odburava obe zlozky...cize ak budem pit zvysujem pravdepodobnost vzniku rakoviny.
Ale o kolko? O 1%? Alebo 0.1%. A kolko sa takto musim nicit? V akom mnozstve? Atd atd...milion otazok a ziadne seriozne odpovede.

P.S. Btw kokov odkaz na svetelne znecistenie z Ministerstva zdravtonictva je uplne mimo temy...svetelny smog nema s modrym svetlom nic spolocne. Odkazuje na to, ze melatonin sa nam tvori pocas spanku a jeho tvorba je najvyssia, ked spime v tme. Preto roky bojujem so svojim synom, aby nespal pri zapnutom svetle a chodim mu pravidelne zhasinat do izby.
Ano, spanok v tme je vyrazne produktivnejsi ako spanok vo svetle, o tom niet sporu.

Ano, jsem to uz dal nerozepisoval, aby to nebylo neumerne dlouhe. Prvni vec je, jak moc nam skodi, klidne ta skodlivost muze byt temer nepozorovatelna mimo laboratorni pokus. Druha vec je, jestli nam jenom skodi. Nekdy se totiz stava, ze neco necemu v nas skodi, ale necemu jinemu zase prospiva. Abych ted vytahl neco konkretniho, tak prvni co me napadlo: rentgenove zareni nam skodi, ale kdyz si neco zlomime a doktor potrebuje videt, jak zlomenina vypada, aby to mohl spravit, tak udela rentgen a diky nemu nam da zlomeninu do poradku, tudiz nam v tomhle pripade rentgen zjevne prospiva vic nez uskodi.

Dcera kolegyne taky nedokazala spat ve tme, uz do miminka byla stale vzbuzena a brecela, postupne prisli na to, ze pri svetle usne, ale kdyz se v noci vzbudi, tak uz neusne, protoze je tma. Nakonec to vyresili tak, ze ji koupili do pokoje cervenou malo vykonou zarovku a usinala pri te. Myslim, ze jim to nekdo poradil, ze cervena je nejmene problematicka barva vzhledem k nocnim telesnym procesum, ktere se deji behem spanku. Vzdycky ji to zhasnuli, kdyz usnula, ale kdyz se v noci probudila, tak si to rozsvitila a znovu usnula pri tom a spala v tom svetle az do rana. Nekdy po 15 roce ji to opustilo a najednou zjistila, ze muze spat i ve tme. Proc to tak dcera mela, jim nikdo nevysvetlil, ale proste to tak bylo a objektivne, lepsi spat pri svetle nez nespat vubec.

Edit: Spanek je vubec zajimavy a neprozkoumany. Muj otec a moje sestra neusnou mimo absolutni tmu, takze maji takove ty zavesy z latky, ktera nejde prosvitit ani baterkou. Mne se zase spi nejlip bez zavesu a aby svitil mesic. :-)

Produkcia melatoninu v tme je preukazatelne najvyssia. Takisto bolo dokazane, ze jeho tvorba vpliva na nas pocit, ked sa rano zobudime ako sa citime oddychnuty. To su davno zname fakty.
Mam pocit, ze loby okolo modreho svetla sa toho chytila a zfrazu si vybrala modru zlozku ako nepriatela c.1. Len nechapem preco a preco prave modra nie je dobra.
Inak ak premyslam logicky uz tu boli pokusy nasadit filtre na lcd, oni sa dokonca aj predavaju, ale masovo sa nikdy nerozsirili. Ludia proste tie blbosti nekupuju.
Co predat, ako sa rozlisit? Vyrobcovia idu bud po panely, alebo Hz. Tam vela vody nenamutia, drviva vacsina panelov je TN a 60Hz, pretoze to ludom proste staci, takze vymysleli skodlive modre svetlo.
Inak sa mi paci logika vyrobcov filtrov, ktori argumentuju tym, ze sak filtre boli aj pri crt...len akosi nespominaju hlavny dovod filtrov, co nebola ani polarizacia svetla ako skor hradza proti vystrelovaniu prachovych castic smerom k uzivatelovi (elektrostaticke delo), co naozaj mohlo logicky poskodzovat sietnicu oka.

Len nechapem preco a preco prave modra nie je dobra.

- Trochu jsi me zklamal Flegu, kdyz jses nekdy vyjadroval ke clankum okolo Fyziky , nebo vesmiru (nepocitaje ze nekteré veci jsou pocitany jen na zaklade odhadu), kdyz jsi psal o vcelach (o tech vcelach to byl moza nekdo jinej, popripade ber mou omluvu), mysel jsem (vypadalo to) ze o ni opravdu neco vis. Tak jsem mel za to, ze vis co jsou to ozonové diry, co je Ultrafialové zarení (nebo zarení, radiace obecne) , ze vis proc zrovna tedy zrovna UV nevidime a modrou jeste vidime a ze te napadne do vyhledavace napsat alespon UV vs HEV nebo HEV + blue light ("HEV = 400 - 500 nm" ta vlnová délka ti da neco blyssiho proc zrovna ***) .

- O samotné skodlivosti, stale jsou lidé co si mysli ze nam slunicko neskodi a anti-UV krém nepotrebuji (a v urcitych podminkach to muze byt pravda).
- U nas (ve firme) se to resilo uz pred 3 rokama, nekteré zarizeni, monitory byly uplne vykopany, do kancelari se po zazadani osazovaly fyzické (takové folie) filtry (HEV Block film) primo na monitor. Alespon u nas (FR), celé toto divadlo vzniklo "kvuli pojistovnam" (narust pacientu s migrenamy, problém se zrakem co za treba takovym monitorem travili kazdodeni rutinu / presné cisla neznam, nemohu ti odpovedet), optikum "kdo to bude proplacet" (kde jde o penize, tam se to zacne zpravidla hybat, proto vyrobci zacali s monitory co maji a "pojmenovali" - "anti blue" nastaveni, aby se mohli pravne branit, my jsme tam dali nejakou funkci co snizi osvetleni / vlnovou délku, zratka objizdky pravni zodopovednosti a klasické bla bla), uz se to nejakou dobu resi v Bruxelu, jak se to bude resit, kdo to bude platit. Resi se prave i to skodlivé zareni ze zarovek, proto ten clanek.
*Proto i nekteri vyrobci dosli s technologii panelu E-INK ty obrazovky maji osviceni naopak, pouzivaji nad-sviceni, sviti na obrazovku (to bodové svetlo je smerovana na ten e-ink diplej) na misto toho, aby ti neustale neco svitilo primo do tvare (podsviceni) tak jako u monitoru, telefonu, nebo tabletu. (zeptej se nekoho kdo pouziva e-ink, jak se mu na tom cte)

ale moc sa mi do toho nechce...je s tym vela prace mam nizku sledovanost;o).

PS: Tim nerikam ze nemas, nebo mas pravdu, nebo ze ti neco vyvracuju, nebo zpochybnuji tvé znalosti (byla by to na stejné brdo, jak zdejsi : nekdo nevidi rozdil mezi 60Hz a 144Hz a nekdo vidi, dohadovani bez konce). Je to tvuj WEB, tvoje pravda, klidne o tom ze je to PLACEBO udelej Youtube video, uvidis "jak se ti zdvyhne sledovanost" ! :-p
* Ten Youtube jsi zacal kdy ? Udelej ty videa kratsi, udelej jich vic, jestli budou zajimava ono to pujde pomalu nahoru ;-) Poradil bych ti dat za sebe alespon platno a vytrihnout pozadi a prilepit tam treba poradna.net. Typku co sedi doma vyvaleni za PC je plny Youtube, no, nevim .. Hlavne pouzit zajimave "title", kde jen IMHO myslim ze by jsi mel vice shlednuti, kdyby video neslo nazev "Interview s tvurcem PSPad" jak "Interview s programatorskou hviezdou poradne s Janom Fialom". Treba osobne znal jsem PSPad, ale Jan Fiala mi nic nerika. (tedy nez jsem zacal hodit na poradnu).

Trochu jsi me zklamal Flegu, kdyz jses nekdy vyjadroval ke clankum okolo Fyziky , nebo vesmiru (nepocitaje ze nekteré veci jsou pocitany jen na zaklade odhadu), kdyz jsi psal o vcelach (o tech vcelach to byl moza nekdo jinej, popripade ber mou omluvu), mysel jsem (vypadalo to) ze o ni opravdu neco vis. Tak jsem mel za to, ze vis co jsou to ozonové diry, co je Ultrafialové zarení (nebo zarení, radiace obecne) , ze vis proc zrovna tedy zrovna UV nevidime a modrou jeste vidime a ze te napadne do vyhledavace napsat alespon UV vs HEV nebo HEV + blue light ("HEV = 400 - 500 nm" ta vlnová délka ti da neco blyssiho proc zrovna ***) .

O vcelach nic neviem, o fyzike daco ano. Klasickej rozumiem celkom dobre, v kvantovej sa uz stracam. Teorii relativity som rozumel asi mesiac. Tolko k mojim znalostiam.
O svetle samozrejme viem dost. Ozonova diera naozaj existuje, a zakladne farby svetla poznam tiez, dokonca aj to, co vidime a co nie. Zatial sa zhodneme nie?
K zvysku...je jasne, ze dlhodobe pozeranie na jeden bod a navyse do svetelneho zdroja nerobi ociam dobre. To si snad uz vyskusal kazdy este v dobach TV, staci si dat na gauci nejaky serialovy maratona po par hodinach skus zazmurit oci...budes vselico vidiet...len ten pokoj nebudes mat;o). Preto su citacky s pasivnym podsvietenim (alebo ak chces e-ink) take prijemne na pozerania oproti klasickym podsvietenym. Ale ver tomu, ze aj po par hodinovom maratone citania e-ink alebo klasickej kniy ta moze boliet hlava a oci budu unavene.
Takze ano...pokial v praci cumis 12h denne do monitora bude ta boliet hlava a oci a ziaden blue anti filter ani nastavenie ti nepomozu. Recept je naopak jednoduchy, preostrovat kazdych par minut a XY minut si davat dlhsie pauzy (ist napr na toaletu, alebo si zapalit, ci telefonovat...a voila....bolest hlavy zmizne. O ake jednoduche drahy Watsone.
K videam...suhlasim nazov robi divy, ale vo viedo je o Janovi Fialovi a nie o PSPade.
Nakoniec neber to tak vazne tu nizku sledovanost, ja to nerobim na views, nemame tam reklamu, nechceme mat, takze videa su urcene primarne pre uzivatelov poradne.

Klasickej rozumiem celkom dobre, v kvantovej sa uz stracam.

- Neni cemu se divit, jak to rikaji Fyzici ? Cim vic o tom vis, tim vic si uvedujeme jak o tom malo vime ? Tusim ze to je to podavané nejak tak :-)
* V kvantové se straci snad kazdy (kdyz to pises ze tak by to opravdu odpovidalo tomu ze se o to zajimas), v hodne pripadech se neda nic podlozit jen dedukovat, me treba zajuala teorie Schrödingerovy kocky, coz pro mne hezky vystihuje uvod do kvantové fyziky.
Schrödingerova Kočka :

takze videa su urcene primarne pre uzivatelov poradne

- To mi prijde skoda limitovat koncové navstevniky hlavne na poradnu. (jen osobni nazor). A pocet vzhlednuti nebo palce nahore je prakticky jedina motivace a odmena co za ni dostanes .
- Prece jen mas za sebou dobu stravenou v sitich (a urcite né jen site), nejaké kratsi videa o zaklade internetovich sitich, nebo jak celkove site fungují, jak funguji rutery (rozdil ruterem / modem), co je to IP, DNS a jejich nastaveni etc by zaujali i navstevniky zde na poradne. (vychazim z pokladanych otazek, tak jak zaklady Linuxovych OS, treba takové video jak prejit z Windows 10 na Ubuntu a nahrada softweru by urcite zaujalo) Treba ten tvuj test "Synology DS218j" je docela dobrej.

PS: S tema pauzama jak pises pro ty, co casto sedi za monitorem je pravda a doporucuji to i lekari. (tusim ze i ridicum a vsem, co maji jak to nazvat ? Vysi ocni zatez / koncentraci zraku ? :) )

Ja jsem asi uz stredni rocnik, ale videa jdou taky uplne mimo me. Filmy, serialy, TV zpravy ok. Ale zbytek mam taky podstatne radsi v textove podobe.

Tedka mame prikazanej nejakej e-learning, kde si taky nekdo chytrej myslel, ze videa jsou desne cool a in, takze prednaska je formou videa, kde na obrazku je prezentace toho, o cem se mluvi, a k tomu nekdo mluvi a jsou k tomu titulky. Me to nevyslovne sere, takze uz to radsi resim tak, ze si to otevru na youtube a prectu si jen titulky, coz zvladnu za 2x-3x kratsi cas nez bezi to video.

modré světlo s tím vůbec, nesouvisí, jak někdo chce nakukat (ale je to také závažný nešvar). Příčina je blikavé podsvícení na určité frekvenci (například pod 1000 Hz, obvyklé je 1000, 400, 240). To může být nepříjemné. Zjistíš to vyfotofgrafováním obrazovky s krátkou expoziční dobou (co nejkratší), záleží na druhu snímače (CCD - globalní závěrka, jednotlivé snímky se budou lišit), CMOS - pozná přímo v jednom snímku - pravidelné pruhy - počet pruhů= scan time * frevence blikání.

Tak a teď už víš ja kto z tjistit a vzít si jiný monitor.

Děláš v noci?

Jsi outdoor nebo indoor? Je monitor lesklý? Co vidíš, když budeš zírat do vypnutého monitoru. Odlesky mohou udělat své.

Blue light filter je zajímavá věc, ale jde emulovat (nevím zda naprosto ekvivalentně) vlastním barevným presetem monitoru (r,g,b=100%,100%,0%) nebo v OS.