
Regulator napatia s LM317
Potrebujem regulovat napatie na zdroji ktory ma ale prud az 4 A. LM317 je tak do 1,5 najviac. Cim mam nahradit to LM317 aby som mohol regulovat napatie od 1,2 do 24V ale aby mohol tiect prud tych 4 A ???
A este by sa mi zisla schema na elektronicku poistku 3 a 4 A. Alebo mam pouzit istice? Budu dostatocne rychle ?
www.google.com proudova pojistka, prvy odkaz pojist.htm
To je tak tazke pouzit google?
Radsej by som kupil original "poly-fuse", pise sa o tom aj v tom clanku uplne dole. Tie zapojenia tam uvedene totiz nie su dobre na prilis male napatia a prilis velke prudy (bude velky ubytok na tom odpore 0.5ohm, zavisly od pretekajuceho prudu). Ak ich budes chciet pouzit, tak to daj pred stabilizator. Odpor a diody treba zvolit taky aby ti to zacalo regulovat pri 4A ci kolko tam chces mat. A pozor na to ze v situacii skratu sa ten tranzistor zacne extremne zahrievat.
Aha diki moc a sorry Az za dnes som kusa prisie na ten gogle. Uz si to najdem nabuduce.
ak sa ti nebude pacit to zapojenie z prveho odkazu (ma dost nevyhod), ani poly-fuse (neviem ake su rychle takze si pozri datasheet nejakej poly-fuse, mozno to nebude to co potrebujes) tak pozri aj dalsie linky z google, napr. slusnejsia ochrana je napr tu http://hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ART1745-Prou dova-elektronicka-pojistka-pro-napajeci-zdroj.html .. ale pozeram ze aj ta sa pri skrate zacne zahrievat, preto to ma taky velky chladic... to mozes rovno pouzit tu jednoduchu z prveho odkazu
No to hej. A te z prveho odkazu ako ju nastavim na 3A a 4A ? 2 totiz vyrobim
Popisem to pre to druhe zapojenie to je lepsie, to zacina regulovat predpokladam ked na tom odpore (co tam je nakresleny ako 0.5ohm) zacne byt ubytok ca. 0.6V - vtedy sa zacne otvarat ten pomocny tranzistor. A ubytok 0.6V pri prude 3A resp. 4A bude vtedy, ked ten odpor bude:
R=U/I = 0.6/3 = 0.2ohm pre 3A, 0.6/4 = 0.15ohm pre 4A.
Ale treba si to overit tak ze meras prud v skrate, tak zistis ze pri akom prude to reguluje, a pripadne ten odpor skorigovat...
Znova opakujem ten tranzistor musi byt na chladici (je mozne ho dat na rovnaky chladic ako stabilizator, ale je nutne ho odizolovat kedysi sa to odizolovavalo od chladica sludovou podlozkou neviem ake podlozky su na to dnes.
P.S. tranzistor musi byt darlington (= s velmi vysokym prudovym zosilenim, radovo >10000)
Mozno by sa ta prudova ochrana dala urobit priamo na tom pomocnom vykonovom tranzistore pre LM317 (co sme ti pisali vyssie) aby si tam nemusel mat 2tranzistory, ale to by som musel najprv trochu premysliet.
A ak pouzijes LM350A tak ten uz ma ochranu proti skratu (predpokladam ze vypina pri 3A ale pozri si datasheet) a aj proti prehriatiu.
OK tak este raz. Uz som sa v tom trocha stratil
Takze pouzijem regulovatelny stabilizator LM317 ale nan napojim tranzistor aby mi to slo az do 4A. Tak teda aky tranzik pouzit? A nenajde sa schema? Na nete nejak neviem najst.
stiahni si datasheet LM317 linky ti uz davali, tam mas schem dobludu. Ak nestaci tak pouzijes www.google.com
Ok diki A inak co je vlastne ten daatashet?
pane boze, na to aby si si mohol precitat co dany obvod (v tomto pripade LM317) robi a ako to robi, ake ma limitne hodnoty, zavislosti vlastnosti na teplote, prude, atd. A napr. aj to, co ma na ktorom vyvode. Su to informacie od vyrobcu daneho obvodu.
Ak chces schemu tak napr. http://ourworld.compuserve.com/homepages/Bill_Bowde n/page12.htm ta druha "LM317T Voltage Regulator with Pass Transistor", v texte mas popisane co to robi. R1 a R2 samozrejme si upravis aby si mal vyst.napatie ake chces.
To zapojenie ma uz aj ochranu na ca 4.3A, je to popisane v texte. Ak nevies anghlicky tak si to preloz nejakym translatorom.
P.S. Ten kondenzator 36000uF nemusi byt tak velky.
P.S.2. a znova opakujem aby si nahodou nezabudol, kedze to napriek zdravemu rozumu chces robit beznym linearnym stabilizatorom, tak potrebujes VELKY chladic aj pre tranzistor aj pre stbilizator. Kedze u LM317 na ploske pre chladic je Vout, a u tranzistora zvykne byt na chladici kolektor, tie su v scheme spojene takze staci jeden chladic pre obe, netreba ich izolovat od chladica...
P.S.3. ak nezozenies ten 2N2955 tak v tomto zapojeni staci akykolvek vykonovy PNP tranzistor, ktory zvladne nejake tie 3A...
Našel jsem v PC uložen tento odkaz,nevím však jestli to pomůže: D:\ELEKTRONIKA-SCHEMATA\Elektro bastlirna - Zesílené zdroje stabilizovaného napětí.htm
Omlouvám se,zvoral jsem to.
Je to zde: http://www.elektroworld.info/modules.php?name=News& file=article&sid=35
No konecne som nieco vydumal pokukal a nakreslil. AKurat si nesom isty ci to pojde
http://img171.imageshack.us/img171/1269/regulator2n y4.jpg
Moze niekto skontrolovat hodnoty suciastok? Hlavne kondiky. A inak preto 2 tranziky lebo po prve nesu drahe
a po druhe nechcem to nejak extra chladit
Zdroj mam 35V 100VA z usmerneneho 24V trafa.
Uz len urobium plosak a bude to.
Ty pojistky na výstupech jsou krapet na ... řekněme na nic. O úbytek na nich ti bude courat výstupní napětí a stejně ničemu nepomohou, protože stabilizátor (a vlastně celá sestava má nadproudovou pojistku. Když už tavná pojistka, tak na vstupu.
Raději zablokuj keramickýma kondenzátorama (cca 100nF), nebo tantalama (tak kolem 1uF) vstup a výstup toho LM... proti střednímu vývodu.
Dva tranzistory jsou celkem zbytečné. Celková ztráta se nezmění a tu musíš uchladit tak jako tak chladičem jak noha, ať je pro jeden tranzistor, nebo pro dva. Ale zásadní chyba to není.
Ty odpory nejsou moc chytře zvoleny, ne sice úplně špatně, ale jde to líp:
Zvol je tak, aby, když přes LM... teče max. proud (a začne zabírat proudová pojistka), tak aby přes ty tranzistory tekl ten zbytek proudu.
Např.: LM začne omezovat při 1A a já chci odebírat 3A. A budu uvažovat jeden tranzistor. Yvolím na emitorovém odporu úbytek 1V, tzn. když přes něj mají téci 2A, tak bude mít 0.5 Ohmu. Ten odpor pro LM, který má teď 100 Ohmů, tak na něm bude úbytek 1.6V (zvolený 1V plus napětí B-E tranzistoru). Poteče přes něj 1A, tudíž bude mít velikost 1.6 Ohmu.
Takhle provedená volba má výhodu v tom, že zůstane funční nadproudová ochrana.
Nicméně: Lineární stabilizátor pro tak velké proudy, to je zhůvěřilost. Uvažuj se mnou: Vstupní napětí 35V - když pánbůh dá (jak to chceš zajistit, aby to nebylo víc, nebo míň - to je ale tvůj problém). Výstupní napětí malé, takže úbytek na stabilizátoru je oněch 35V (volt sem, volt tam). Proud 3A, výkonová ztráta je tedy 115W. Přeji příjemné chlazení.
No ano s tym chladenim problemy. ALe vede ked dam 2 tranziky tak sa prud medzi ne rozdeli a zahrievat sa budu menej. Takze dam 2.a tie odpory no nemohol by si mi to narychlo v skicary prepisat? chcem regulovat od maleho napatia po tych 30V . A nevedel som ze ma ochranu takze ok poistky idu het. A este te kondiky kde dat.
Ale dohromady sa budu zohrievat tak isto ako keby tam bol jeden. Chapes?
2x menej = tolko isto ako predtym
P.S. hodnoty odporov mas v tej linke co som ti dal vyssie.
a) dva tranzistory su zbytocne (s chladenim ti to nijak nepomoze).
b) tie hodnoty odporov su zle. Pouzi hodnoty priblizne take ako boli v scheme co som ti dal. Priblizne znamena pouzit najblizsiu kupitelnu hodnotu, napr. 0.47 namiesto 0.5ohm. Hodnoty odporov su dolezite aby to zapojenie malo prudovu ochranu pri ca 4A.
c) tie poistky su nezmysel. Ak tam chces poistku tak jednu (napr. 5A) a na vstup, moc to ale nema zmysel. Navyse ta poistka 1A ti len sposobi ze budes musiet izolovat LM317 a tranzistor na chladici.
d) BD243 je NPN, ty potrebujes PNP tranzistor!!! Vidis to predsa zo schemy ze to je PNP. Takze ked uz BD, tak napr. BD244.
Preco silou mocou chces robit nieco s el.tech ked nemas ani absolutne zaklady? Akokeby som chcel postavit auto a nevedel ani co to je motor.
P.S. e) ako uz pisal Pytlik vystup LM317 zablokuj proti zemi aj 100nF keramickym kondenzatorom. Ten 10uF elektrolyt tam nechaj tiez.
Aha uz chapem no tochladenie hej rozumim jasne strata je rovnaka. A mc diki za ten tranzistor bysom kupol npn ta konec a no zo schemy som sice vedel aky to je ale nevedel som aky je ten bd
a ktosi my poradil ten.
A ked ne ten tranz. tak aky by si odporucil ? A te schemi co su hore tak to je bud bez regulatora alebo este s dacim a nejak uz z toho neviem vyjst.
A este zevraj mam dat zlava ne 470 ale 47uF tak co no to poves ?
tam nedavaj kondenzator ziaden, ten by robil len problemy, kurnik, pozri si schemu co som ti dal.
http://ourworld.compuserve.com/homepages/Bill_Bowde n/317pass.gif
Spodna cast je trafo a usmernovac, ak mas zdroj jednosmernych 24V tak spodnu cast nepotrebujes. Nepotrebujes ani 36000uF na vstupe, to uz je v zdroji, prip. ti tam staci 470, ale na vstup, nie za odpor.
P.S. dufam ze mas pripraveny poriadne velky chladic, poriadne velky myslim (zbrucha odhadujem) aspon 20cm x 20cm s hustymi rebrami, ak nemas tak to ani nemusis robit, pri prude 4A sa to s malym chladicom uvari.
http://ourworld.compuserve.com/homepages/Bill_Bowde n/page12.htm
posun stranku smerom dole, druha schema z vrchu.
A daj tam aj tu diodu, nie je tam pre srandu (myslim ze je to ochrana pri indukcnej zatazi).
hodnoty odporov najblizsie ake sa daju kupit, t.j. napr. 0.33ohm namiesto 0.3, a 0.68ohm namiesto 0.7, a nech su tiez na potrebny vykon ! (2W, 3W)
bude od nich zavisiet ze pri akom prude sa aktivuje nadprudova ochrana, takze ak zistis sa to vypina uz pri <4A, tak bude treba znizit ten 0.33ohm na 0.27ohm.
Cim nizsi odpor ten co je v scheme "0.3ohm", tym neskor (pri vyssom prude) zapne ochrana.
http://img129.imageshack.us/my.php?image=regulator3 lc5.jpg
Takze takto ? A inak vstup mam 35V uz vyhladeny 4700uF
ano. Ked rozmyslam nad tou diodou, ani nejako neviem co tym autor chcel povedat, ale radsej ju tam nechaj.
Az to budes mat, tak otestovat kedy sa aktivuje nadprudova ochrana a pripadne R2 skorigovat.
Stabilizator si chcel LM317 ak sa nemyslim, a tranzistor BD244.
P.S. joj este som zabudol, na vystup LM317ky dat 100nF paralelne k tomu 10uF ! Nie je to jedno.
Ok dam tie a dufam ze sa to bude dat regulovat
sorry to o tych odporoch som z prispevku zmazal, to bola blbost, nechaj take ako su.
P.S. 100nF keramiku mozes aj na vstup LM317, tam kde si mal predtym 470u, dat len maly keramicky 100n, nech LM317 nahodou neosciluje.
Pockat tak teraz co tam mam nechat ?
A diky ze mas trpezlivost so mnou
Nechaj R2=0.33ohm, R3=0.68ohm
Kup si preistotu aj 0.27ohm odpor, ak to bude vypinat moc skoro (pri <4A) zmenis R2 na 0.27ohm.
Medzi vystup LM317 a zem daj 100nF keramicky kondenzator.
Medzi vstup LM317 a zem daj 100nF keramicky kondenzator.
Diodu tam radsej daj tak ako je, nie som si isty co tym autor schemy myslel, radsej ju tam daj.
Dioda chrání LM317 před zpětným proudem, kdyby se na výstupních svorkách objevilo vyšší napětí než je na vstupu. Stává se to, když má připojený obvod hned na vstupu velkou kapacitu a vypneš zdroj.
S tou diodou máte sice pravdu, ale když je tam ten tranzistor, tak jeho přechod B-K plní stejnou funkci. Nicméně, když se dioda ponechá (stojí pár Kč), tak to není chyba.
BD244 je PNP www.sos.sk
no ved PNP ti treba.
OK jasne Takze takto: http://img232.imageshack.us/my.php?image=regulator3 ph5.jpg A to ze je zdroj 35V to neva?
ano, to by malo byt ok
To ze je zdroj 35V nevadi ani tranzistoru ani LM317 (ten by mal zvladnut do 40V), ale cim vyssie budes mat vstupne napatie tym viac sa ti budu LM317 a BD244 zahrievat.
Zahrievanie (stratovy vykon) = (Uvstupne - Uvystupne) * prud
takze cim vacsi bude rozdiel vstupneho a vystupneho napatia, tym vacsie zahrievanie (pri danom prude).
Aha som si myslel ale myslim ze to prezijem OK este raz diki mooc Ja uz koncim tak cau
LM 317 se doplní výkonovým transistorem,popř.více transistory v kaskádě a je to