Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vypálit 96kHz/24bit hudbu (stereo / multichannel)

Dobrý den.
Tímto bych poprosil hlavně ty, kteří rozumí jak mě, tak celé problematice.

Jelikož jsem velkým milovníkem jak kvalitního obrazu (filmy), tak hlavně kvalitního zvuku (hudby). Zkrátka si libuji na kvalitním audiu, a to buď SACD - super audio CD, DVDA (DVD audio), HD-master audio (to platí spíše pro bluray zvuk), a celkově Hi-res (High resolution) nahrávky, které mají alespoň 96kHz/24bit (teoreticky za Hi-res považujeme i 44,1kHz/24bit). Zkrátka a dobře, dotaz směřuje k tomu, jak tyto kvalitní audia vypálit na určité nosiče. I když jsem milovník kvalitního zvuku, jak jej dostat na nosič, už tak neznám. Je samozřejmé, že běžné (audio) CD může obsahovat max. 44,1 kHz a 16 bit, více se na něj nevejde.

Tímto bych se rád tedy zeptal na dva dotazy:
a) Jak a na co (na který nosič - DVD,...) vypálit 96kHz/24bit nahrávky, které jsou třeba "pouze" ve stereu
b) a jak vypálit nahrávky 96kHz/24bit, které mají multichannel (vícekanálový zvuk) (5.1). - Jde o to, že vlastním některá alba (SACD) s multikanálovým zvukem - například Od Jamese Hornera filmovou hudbu k Titanicu, dále třeba SACD v multikanálovém zvuku od Shanii Twain a podobně. Do PC jsem si z těchto alb tyto nahrávky převedl do WAV formátů (bezztrátového nekomprimovaného) a v PC tedy není problém tyto formáty a hudbu kdykoliv přehrávat a poslouchat (ať už stereo či vícekanálový zvuk 95kHz/24 bit atd...)

Chci se tedy zeptat, jak vypálit tyto HD nahrávky na požadované nosiče (nejspíš minimálně DVD a více).

((no a bod c) v podstatě navazuje na bod a) a b), akorát s rozdílem, že obsahují i videa - a to se týká DVD audio. Jak vypálit DVD audio?)) - ale primárně potřebuji vědět dotaz a), b)

Děkuji mnohokrát za případnou radu, pomoc.

Ano, teď to podle toho zkouším. Ale stále by mi podl vysvětlit princip, na jakém to funguje.

Třeba včera jsem vypaloval klasické audio CD s 44,1 kHZ / 16 bit - napřed mě překvapilo, že po překonvertování do WAV z flac mi na disk nemůže kapacitně vejít, když disk CD má jen 700 MB. Pak jsem nalezl na fórech, že pokud tvořím AUDIO CD, tak nemusím hledět na kapacitu velikosti (že přesahuje požadovaných 700 MB), ale bere se to vzhledem k celkovému času disku - CD disk dokáže obsáhnout 80 minut nahrávek a je jedno, jestli to bude mít 700 MB nebo 770 MB.

Ale i tak stále nerozumím principu. Když je to jedno, jak je velký soubor, ale je důležité, aby písničky na disku byly do délky 80 minut, jak to funguje třeba u vypalování 96 kHz/24 bit nahrávek? Moje nahrávky mají ve flacu třeba 4,25 GB, což by na DVD vyšlo, ale běžně nepřehrávají přehrávače flac, ale wav. Takže po konverzi do wav mají soubory velikost 7 GB. Pokud by to ale fungovalo jako u tvorby CD audia, kdy nezáleží na velikosti, ale na počtu minut, které nahrávky obsahují (u CD v 44,1 kHz/16 bit kvalitě, u DVD-audia atd... v 96 kHz / 24 bit kvalitě), tak u toho DVD-audia mohu klidně nahrát tyto soubory o velikosti 7 GB a vypálit je ve formátu DVD-audio na DVD o kapacitě 4,7 GB?

Proto by mě zajímalo celkově vysvětlit nejen ,,na, tady máš program, vypal to podle návodu tímto programem". Ale celkově by mi bodla rada, na jakém pricnipu to funguje co se týče kapacity délky nahrávek v požadované kvalitě vs. kapacitě velikostní (MB/GB). Protože opravdu u CD audia s 44,1 kHz/16bit moc nezáleží na tom, že mírně přesahuje kapacitu 700 MB, hlavní je, že nahrávky v této kvalitě nepřesahují požadovaných 80 minut, které se na CD vlezou. Funguje to stejně u DVD (audia)? Jaký je celkový princip

Tímto by mě samozřejmě zajímal celkový postup, rada jak vypalovat taková audia a podobně :)

Budu rád za někoho zkušeného a kdo poradí. Děkuji ;)

Takže z praktického hlediska mohu CD audio vytvořit i tak, že tam dám třeba 1 GB hudby, která ale nepřesahuje požadovaných 80 minut a nezmění se kvalita a celkově nedochází k deformaci zvuku apod...?

Jaktože tedy CD audio může obsahovat nahrávky do 80 minut bez ohledu na to, zda jsou kapacitně větší jak kapacita disku (700 MB)?
Z logického hlediska přece když má něco více jak 700 MB (třeba 770 MB), tak to na disk nevleze a nebo vleze, ale začne to ubírat kvalitu nahrávek. Přitom opravdu na forech mám potvrzeno, že když má místo 700 MB třeba 770 MB dané nahrávky, ale mají do 80 minut, je to v pořádku a nedochází k žádné změně kvality, zkrátka se nahrávky nahrají na disk v CD kvalitě 44,1 kHz / 16 bit i přesto, že mají více jak 700 MB.

Proto pořád nechápu, na jakém principu to funguje. Takže kdybych dal na CD, ze kterého bych vytvořil CD-audio třeba 2 GB hudby, které by ale měly 79 minut, bylo by to o.k.? Kam se ztratí tedy ta ,,kapacita" přesahující 700 MB, když záleží jen na minutách v požadované kvalitě?

Snad neotravuji otázkami a snad chápete mou úvahu, popravdě potřebuji pochopit ten princip, abych věděl, zda si mohu dovolit vypálit DVD-audio tak, že třeba na něj dám větší kapacitu (třeba 7 GB) i přesto, že kapacitně má DVD 4,7 GB, avšak nebudu dělat DVD datový disk, ale DVD-audio, jak jste zmiňoval rozdíl mezi CD-Audio a CD datový disk. Proto je tato informace a princip důležitá ;)

Díky

1 GB hudby tam dát nemůžeš, protože 1 GB hudby bude mít víc než 80 minut.
80 minut v Audio CD formátu má:
44100 (snímkovací frekvence) x 2 (16 bitová hloubka) x 2 (stereo) x 60 (sekund) x 80 (minut) = 846 720 000 bytů = cca 807,5 MiB

CD má kapacitu (cca) 700 MiB při použití 2048 bytů na blok. Ale jak už jsem psal, Audio CD používá všech 2352 bytů na blok a tam se toho tam vejde víc.

Aha. Tak to jo :)
a) Takže na CD-audio mohu dát nahrávky o maximální kapacitě cca 807 MB, že? - CO by se ale stalo, kdybych tam dal více, jak 807, třeba 820 MB, už to nepůjde vypálit a nebo to sníží kvalitu hudby, že?

b) Jak tedy vypočítat, prosím, kolik mohu maximálně dát hudby kapacitně, abych vypálil DVD-audio s 96kHz/24 bit:
1) DVD-Audio v multichannel zvuku - tedy třeba zmiňovaný James Horner v 6 kanálovém zvuku (přední, zadní, středový, subwoofer).
2) DVD-Audio v běžném stereu zvuku

Kapacitu DVD znám, to je 4,7 GB, ale jaká je kapacita DVD-audio pro ,,stereo" a ,,vícekanálový" zvuk.

Děkuji mnohokrát ;)

Kvalita hudby se snížit nemůže, formát Audio CD je jednoznačně dán. Pokud se tam pokusíš dát více, tak v principu můžou nastat tři možnosti:
- nepůjde to vypálit
- vypálení proběhne, ale budou pak problémy s tím to přečíst
- půjde to bez problémů - to se může stát zejména když jde jenom o mírné překročení a dříve se taky běžně dělalo - tzv. overburning

Pokud jde o to, kolik se vejde na DVD audio, tak tam je pokud vím už normálně datově omezené, takže např. na 4,7GB disk se prostě vejde 4,7GB hudby.

Aha, já popravdě zkoušel dát do programu mnohem více GB a nepsalo to třeba ,,pozor, převýšená kapacita disku", jak to většinou bývá. Vypálit jsem raději nezkoušel.
Takže u DVD-Audio už se opravdu hraje na kapacitu v MB, takže jsem jste uvedl, na DVD-audio vleze 4,7 GB a tam se to na minuty nepřepočítává. Ano?

Takže kdybych chtěl vypálit 96kHz/24bit nahrávky, které mají kapaticu 7 GB jako DVD-audio, musel bych to vypálit už na dvouvrstvé DVD (8,5 GB), aby to tam vešlo, že? Takže opět záleží zde už jen na kapacitě dat, nikoliv na přepočtu na čas audia, je to tak?

Prozatím mi takové informace plně dostačují a děkuji ;)

Děkuji...

... i přesto bych měl, prosím, ještě jeden poznatek / dotaz.

Zkoušel jsem tedy v programu ,,HD-Audio SOLO" (který je pro 5 DVD-audio zdarma, pak se již platí) tvořit DVD-audio.

Nerozumím následující věci. Když jste řekl poznatek, že u DVD-audio má kapacitu už takovou, jako samotný disk (tedy že na DVD-audio se vleze zkrátka jen 4,7 GB dat hudby bez ohledu na čas).
Když jsem přidal do seznamu pro tvorbu DVD-audio seznám písní (James Horner - multichannel), tak celková kapacita všech nahrávek byla 5,88 GB, ovšem dole na ose se mi zobrazilo ,,zaplnění" disku pouze 4216 MB. Jak tomu mám tedy rozumět? Když přidám nějakou nahrávku nebo seznam nahrávek, které mají nějakou danou kapacitu (třeba těch 5,88 GB), jak může pak dole se ukazovat, že celkově je zabráno 4216 MB?
(nyní prosím neřešme důvod, proč jsem nepřidal do seznamu i 14 a 15 skladbu, zkrátka dole na ose už by to přesahovalo i 4,7 GB).

I přesto mě zaráží, že když říkáte, že na DVD-audio se vleze prostě tolik, co má samotná kapacita disku, proč mám pocit, že ten program při tvorbě DVD-audio má vyšší kapacitu jako u tvorby CD-audio, kde záleží ne na kapacitě, ale na minutách?

Sorry za mletí pořád dokola, ale tohle fakt nechápu. Jaktože ten program tedy neukazuje to, co tvrdíte a v podstatě 5,88 GB zobrazuje jako 4216 MB zabraných? Pak opravdu nevím, zda si mohu dovolit vložit více GB (jako u audio CD, kde záleží na čase), nebo jestli prostě se mám řídit jen tím že 4,7 GB kapacita DVD disku mohu prostě dát max. 4,7 GB dat hudby. Pak to ale nesedí dle programu, kde ukazuje zaplnění jinak.

Viz. přiložený screen - děkuji za vyjádření.

Těch 5,88GB jsou "data" ve file systému, na DVDA se nevypalují "data" jako taková, ale má nějaký "audio" formát (na audio CD také nejsou "data" jako taková, ale má určitý audio formát - ale zcela odlišný od DVDA). Už to pochop, že na audio médiích není kopie souborů z PC. Můžeš vypálit datová média s kopiemi PC souborů, ale přehrávače je nemusí přečíst (starší CD přehrávače nečtou datové CD s MP3 soubory).

Takto: Všechny nahrávky (všech 15) mají velikost ve WAVu 7 GB. Jelikož jsem věděl rovnou, že to asi celé dát nemohu, dával jsem postupně. Takže 13 skladeb má velikost 5,88 GB, ovšem dole na ose po přidání do seznamu na vytvoření DVD-audio se mi ukazovalo, že není zabráno 5,88 GB těmi 13 skladbami, ale pouze 4216 MB. Teď si přesně nepamatuji, kolik to ukazovalo, když jsem dal všech 15 nahrávek o celkové kapacitě 7 GB, asi něco málo přes 5 GB to ukazovalo dole.
Jelikož jsem se řídil pravidlem té osy, tzn. i když jsem vložil 5,88 GB, tak dole v zaplnění disku (dvd-audio) se ukazovalo těch 4216 MB (což je akorát, protože kapacita DVD je 4,7 GB).
Jelikož jste ale říkal, že na DVD-audio se vleze pouze jen kapacita DVD disku, tedy 4,7 GB, tak se ptám, zda se to nevyvrací právě tímto potvrzením? Když jsem tedy dal 5,88 GB dat (13 skladeb) do seznamu pro vytvoření toho DVD-audia, tak proč se dole ukazovalo zaplnění 4216 MB? jak tomu mám tedy rozumět? ;)

Klidně zkusím udělat ještě jeden DVD-audio disk pro ukázku třeba, kdybyste potřeboval vidět prakticky, jak to je.

Popravdě jsem zmaten :D Chci to mít už v cajku, protože pak už chci kdyžtak jen vypalovat :) na netu se strašně špatně o tomto hledá, že jaká je vlastně kapacita DVD-audia či tak, v podstatě jsem nic nenašel.
Tak snad poradíte vy, díky :)

Viz: dsa [185.19.3.xxx] @David Dizzer, 08.03.2018 00:45

Furt nechápeš, že na těch audio médiích to má VLASTNÍ formát (odlišný od WAW či FLAC či MP3 v PC). Takže přidáváš dokud to není plné ... Předem to nezjistíš. Dokonce je možné, že to bude s jiným programem (resp. s jiným nastavením) vycházet trochu jinak.

Ano, jenže já potřebuji tedy vědět od kolegy, jak to tedy je. Řekl, že na DVD se ve formátu DVD_audio vleze prostě jen 4,7 GB dat. Podle programu to tak není, protože při vložení 5,88 GB ukazuje těch 4216 MB a nebo to jen mate a opravdu tam vleze jen 4,7 GB. Proto by mě spíše zajímal jeho verdikt, jak to s tou kapacitou DVD-audia myslel?

Nemohu si dovolit udělat dvacet disků a pak zjistit, že je to špatně ;)

Přečetl jsem si to desetkrát. Ano, na jednu stranu rozumím, na druhou stranu stále nenalézám odpověď k tomu, na co se ptám (hlavně k praktickému příkladu při tvorbě DVD-audia ve zmiňovaném programu).

Mám to chápat tak, že i když má DVD kapacitu 4,7 GB, tak když jsem dělala DVD-audio a vložil jsem 5,88 GB dat, tak dvd-audio ukazovalo zabrání max. 4216 MB? Takže na něj ve skutečnosti vleze více, jak 4,7 GB?
A jak poznám tedy, kdy už má disk dost a více nepřidávat? Podle té osy dole? Díky za přímou odpověď :D :)

Takže tím pádem kolegův ,,Wikanův" verdikt, že na DVD-audio vleze právě jen 4,7 GB dat (hudby), nejspíš neplatí.

Mohl bych se, prosím, ještě zeptat na ten přepočet, kolik teoreticky vleze MB na CD audio? Tady Wikan mi to už vysvětlil, ale na internetu stále nalézám jiný propočet, a to:
na CD-audio Zabere jedna minuta záznamu 44100 (kHz) · 16 (bit) · 2 (stereo) · 60 (sekund) : 8 (ta osmička nevím co znamená) = 10 584 000 bajtů. Tak když na jednu minutu zabere 10 584 000 bajtů, tak na 80 minut (74 minut) zabere tedy 10 584 000 x 80 (74) ne? Což vyjde ale nesmyslné číslo.

Wikan to počítal takto:

80 minut v Audio CD formátu má:
44100 (snímkovací frekvence) x 2 (16 bitová hloubka) x 2 (stereo) x 60 (sekund) x 80 (minut) = 846 720 000 bytů = cca 807,5 MiB

44100 rozumím, to je sníkovací frekvence, dále nechápu proč u 16 bitů násobí dvěma a ne šestnácti, x2 tomu rozumím (dva kanály - stereo), x60 jsou sekundy a x80 jsou minuty. Chápu vše v tomto výpočtu, jen nechápu, proč u 16 bitů násobí dvěma. Výsledek by pak měl být prý 807,5 MB.
Když je 16 bitů násobek dvěma, tak 24 bitů by byl násobek kolikati, třema? :D

Který vzorec pro výpočet, kolik MB se teoreticky vleze na AUDIO-CD je správný?
a) 44100 · 16 · 2 · 60 : 8 = 10 584 000 bajtů na jednu minutu (kolik na 80 (74) minut)?
nebo b) 44100 (snímkovací frekvence) x 2 (16 bitová hloubka) x 2 (stereo) x 60 (sekund) x 80 (minut) = 846 720 000 bytů = cca 807,5 MB?

Sorry za tolik otázek, ale zkrátka mě to zajímá :)

Schválně bych jen ze zkoušky vypočítal i třeba kapacitu DVD-audia (pokud DVD má kapacitu 4,7 GB / 120 minut) tak bych si schválně vypočítal zkušebně i kolik MB teoreticky vleze na DVD-audio.

Zajímá mě ale i to CD, protože když bych chtěl někdy vypalovat zase CD-audio, tak ať vím, kdybych si upravoval seznam wav písní, kolik mohu max dát? ;)

Díky

Tak ještě jednou a pomalu:

Audio-CD vzniko jako první. Je na něm zaznamenán stereofonní zvuk s vzorkovací frekvencí 44,1 kHz a 16-bitovou hloubkou bez komprese (tzv. PCM). V této podobě zabere jedna minuta holého zvukového záznamu 2 x 44100 × 16 × 60 : 8 = 10 584 000 bajtů.
2 - stero, dvě stopy
44100 - vzorkovací frekvence v Hz
16 - bitová hloubka vzorkování
60 - počet sekund v 1 minutě
8 - 1 Bajt (B) má 8 bitů (b)!!! Pokud chceš velikost v bitech, 8 vynech. Pokud v bajtech, musíš dělit 8.

Data jsou zabezpečena kódováním FEC, přehrávač tak může korigovat určité množství chyb při čtení.
Data jsou přitom organizována do sektorů, které mají velikost 2352 B. Na disku přitom nenajdeš žádné soubory, je to jen proud dat! Pokud potřebuješ převést Audio-CD na pevný disk do souborového tvaru (abys je pak třeba převedl do MP3), musíš je tzv. nagrabovat, nemůže jen zkopírovat soubory, jako bys to udělal u běžných datových médií, protože tam prostě žádné soubory nejsou.

S vývojem PC přišly první pokusy využít CD na uložení dat. Ukázalo se, že data je třeba více zabezpečit proti chybám - pokud se objeví při přehrávání audia nějaká chybička, nemusíš ji poslechem vůbec poznat, nebo můžeš zaznamenat slabé prasknutí, nebo při větší chybě přeskok. Důležité je, že přehrávání pokračuje. A podobně je tomu i u grabování Audio-CD: pokud máš poškrábané CD, může se Ti stát, že pokaždé tu skladbu nagrabuješ trochu jinak, bude se lišit kontrolní CRC součet uložených souborů. Nicméně vzhledem k nedokonalostem ucha to nemusíš vůbec zaznamenat.
Ovšem - pokud máš na CD uloženy datové soubory, tak sebemenší chyba při čtení dat znamená katastrofu, soubor se nepřečte. Proto byla část sektoru na CD (který má 2352 B) vyhrazena pro další opravné kódy (konkrétně 304 B), aby se mohly přečíst soubory i při určitém poškození CD. Pro vlastní data tak zůstalo použitelných jen 2048 B. A tak vzniká ten rozdíl, s kterým si furt nevíš rady!

Edit:
Našel jsem konečně detailní popisy technologií a formátů. Zabýval se tím CD-R server, nyní DIIT.CZ:
CD Audio (CD-DA)
Super Audio CD
DVD-Audio

Ano, ale však já už chápu ten rozdíl. Jen jsem se ptal na ten výpočet.
Nevím, připadám si už jak opička, že to pořád opakuji, ale vy taky neodpovídáte na co se ptám :D

Ptám se, proč se tam násobí dvěma u těch 16 bitů a ne šesnácti.

No a chtěl bych tedy ,,pouze a jen teoreticky" vypočítat, kolik MB se vleze na CD-audio/DVD-audio
a) na datové CD samozřejmě jen 700 MB, ale na CD-audio dle výpočtu: 44100 (Hz) x 2 (16 bit - tady je ta otázka, proč nenásobíme 16 ale 2) x 2 (stereo - dva kanály) x 60 (sekund) x 80 (minut), teoreticky jen 74 minut takže kdyžtak x74 = vyjde těch 846 720 000 bytů = cca 807,5 MB, co uváděl Wikan. Mě ale zajímá, proč se násobí dvěma u těch 16 bitů. U 24 bitů by se násobilo kolikati?

Rád bych dostal tohle vysvětlení, rozdíly a principy, kolik sektorů obsahuje CD atd v podstatě chápu, chápu také rozdíl mezi kapacitou CD datového a CD_audio disku :).

b) na datové DVD vleze jen 4,7 GB, to je o.k.. Ale kdybych chtěl jen ze zajímavosti (příkladem) vypočítat kapacitu DVD-audia, jak by vypadal vzorový příklad?
Třeba dejme tomu u toho 6-tikanálového zvuku, 96 khz a 24 bit - DVD má kapacitu 120 minut záznamu (čistě teoreticky)
Takže by vzorový příiklad vypadal pro výpočet kapacity jako u CD-audia v MB jak?
96 000 (Hz) x ? (24 bit) x 6 (6 kanálů) x 60 (sekundy) x 120 (minuty) = ???

U DVD-audia by teoreticky asi nemělo význam počítat jako u CD-audia vzhledem k času, ale schválně by mě zajímalo, kolik to při takové kvalitě zabere dat.

Zkrátka mě to zajímá, jako spousta věcí, a právě proto bych to rád chápal, ovládal :D Můžete mi uvézt prakticky ty výpočty? ;) díky

EDIT: po vašem editu a přidání odkazu jsem tedy přečetl, že DVD-audio

,,Kapacita jednovrstvého DVD-Audio disku bude klasických 74 minut ale v plné surround kvalitě (to je skoro 8,5 hodiny v CD-DA kvalitě!)"

takže ne 120 minut, ale také jako u CD 74 minut?

Jojo, díky :)

Jak přidal příspěvek ,,dsa" s EDITEM, kde se píše na stránce, že ,,Kapacita jednovrstvého DVD-Audio disku bude klasických 74 minut ale v plné surround kvalitě (to je skoro 8,5 hodiny v CD-DA kvalitě!"

Takže při plné kvalitě 96/24/multichannel má DVD-audio kapacitu v podstatě úplně stejnou jako CD-audio (tedy těch 74 minut)? DVD samotné má 120 minut, ale jelikož přidám plnou kvalitu, tak kapacita je totožná s tím CD-audiem 74 minut jo?

Teoreticky tedy: 96 000 (hz) x 3 (24 bit) x 6 (6 kanálů) x 60 (sekund) x 74 (minut) (Ne těch 120 ??) = 7 672 320 000 bytů = 7316,9 MB že? tedy 7,32 GB teoreticky vleze na DVD-audio?

Ano, takže se tam toho vejde více díky komprimaci. :) A můj teoretický propočet na DVD-audio tedy sedí? Mám výpočet správně? - že 96khz/24 bit, 6 kanálů se 74 minutami, kde se prý na DVD-audio vleze (jako u CD-audi) 74 minut záznamu - může se vlézt až 7,32 GB hudby v té kvalitě 96/24-6 kanálový ? Vypočítal jsem to pouze orientačně dobře?

Ještě by mě zajímalo, jak píší na tom odkaze, že DVD-audio při této plné kvalitě může obsáhnout stejně jako CD-audio 74 minut nahrávek, jak na to přišli? 120 minut obsáhne DVD v nejspíš běžné kvalitě. Tak snad to počítám s těmi 74 minutami správně. :) Na dvouvrstvé DVD s kapacitou 8,5 GB se tedy vleze délka záznamu v minutách ,,kolik"? :)

Takže při plné kvalitě 96/24/multichannel má DVD-audio kapacitu v podstatě úplně stejnou jako CD-audio (tedy těch 74 minut)? DVD samotné má 120 minut, ale jelikož přidám plnou kvalitu, tak kapacita je totožná s tím CD-audiem 74 minut jo?
Teoreticky tedy: 96 000 (hz) x 3 (24 bit) x 6 (6 kanálů) x 60 (sekund) x 74 (minut) (Ne těch 120 ??) = 7 672 320 000 bytů = 7316,9 MB že? tedy 7,32 GB teoreticky vleze na DVD-audio?

Děkuji :)

Na 4,7GB DVD s reálnou kapacitou cca 4,38 GiB by se při použití nekopmrimovaného audia vešlo cca 45 minut. Při použití komprese se tam může vejít zhruba o polovinu víc (ale také více nebo méně - ne vše se dá stejně dobře zkomprimovat), takže nějakých 68 minut. Těch udávaných 74 minut je nejspíš ideální (a ne vždy dosažitelný) případ.
Minutová kapacita dvouvrstvého DVD se z toho dá lehce spočítat trojčlenkou.

Děkuji Vám moc za doposud podané rady a informace.

Měl bych na vás ještě jeden, pro mě důležitý dotaz:

Měl bych takový dotaz. Týká se to napůl lidí rozumící počítačům a zároveň hudbě a formátům hudby jako SACD, DVD-audio a podobně.
Z nejmenovaného zdroje jsem sehnal již několik Hi-res nahrávek, na které si potrpím. (hudba s 96khz/24bit) a podobně. Tyto nahrávky byly staženy buď pouze ve formě jednotlivých nahrávek (flac, wav), nebo ve formě DVD-audia.
Také někdo ze SACD vytvořil bluray a tímto směrem směřuje i můj dotaz:

Zajímalo by mě, jak vytvořit z jednotlivých wav nahrávek bluray (bluray disk / strukturu)? Takto jsem totiž stáhnul spoustu nahrávek, které do formátu bluray určitě lze předělat, respektive určitě jde, když jdou stáhnout od uživatelů z nejmenovaného zdroje, ale oficiálně v takových formátech nevychází. Jelikož ale běžný bluray obsahuje právě video a obraz stopu v jednom - ve formátu ,,m2ts", nevím, jak to dotyční lidé, kteří to poskytují na nejmenovaných zdrojích ke stažení, dělají.

Ti, kteří znají bluray, určitě vědí, že jako ostatní disky (DVD, CD, DVD-audio...) mají svou specifickou strukturu složek s různými formáty a to z nich pak dělá plnohodnotný disk.

Takže stažené nahrávky (z té stránky) jsou tedy ve formátu m2ts, zkrátka jako na bluray, jenže jak to vytvořit? A celkově jak vypálit a vytvořit bluray disk právě z hi-res nahrávek? Přidávám několik screenů, jak to myslím, kdyby mi někdo nerozuměl.
Zkrátka bych rád vytvořil bluray disk z wav souborů, ovšem samozřejmě bluray disk má svou vlastní strukturu složek a formátů, které právě nevím, jak získám. Nějakým softwarem, který rovnou vytvoří hotový bluray?

Přidávám screeny, jak jsem stáhl například Shania Twain (tohle je uděláno ze SACD) ale to je v podsatě jedno. Když mohu udělat z wavu i DVD-audio, tak mohu udělat i bluray, otázkou je - jak?

Bluray obsahuje tedy složky BDMV a CERTIFICATE. Pokud rozbalím BDMV, jsou tam složky STREAM, PLAYLIST, CLIPINF, BACKUP - no a pokud otevřu ten STREAM, tak ten obsahuje jednotlivé soubory ,,obraz-zvuk" zkrátka jako na bluray. Všechny ty složky samozřejmě obsahují to, co obsahovat mají, jako na bluray disku, jen uvádím příklad, že ve STREAM jsou pak ty jednotlivé soubory jako na bluray disku - obsahující třeba menu s písničkami a pak to důležité ,,00005" - soubor všech hi-res nahrávek ve stereo a ,,00006" všechny nahrávky v multichannel (hi-res - 96/24). No všechny tyto soubory jsou ve formátu, který je právě na bluray, a to zmiňovaný m2ts. Zkrátka vše je totožné se strukutoru bluray, je celkem nepodstatné zmiňovat ostatní, každopádně můj dotaz zní, jak z takových wav souborů a celkově z jakékoliv hudby udělat přesně takto BLURAY disk?

no, tak děkuji. Tohle jsem do google zadal a nevyjelo mi téměř nic, co by mi pomohlo. Hledám už týdny na netu jakouokoliv radu nebo tématiku zabývající se na tohle téma a nic. Takže bluray mastering mi popravdě moc nepomůže.

Zkusím počkat, třeba se někdo, kdo bude vědět, ozve. Případně za radu moc děkuji.

Pokial sa potrebujes len vykecat a o nic ti vlastne nejde, tak ano, na googli takmer nic neni.
- potrebujes vediet ako to funguje? -> Nastuduj si prislusnu normu
- potrebujes vytvorit medium? -> potrebujes masteringovy program

Co urobi masteringovy program s datami je uvedene v norme a to aj presne to, na co by si rad vedel odpoved. Uznavam, ze citat normu nieje zabavne ani lahke. Opisovat co je v tej norme napisane asi nema zmysel. Len nehovor, ze sa neda najst na internete prislusna norma pre CD/DVD/BR, lebo to ti asi nikto neuveri.

Doteď jsem dle vašeho požadavku hledal. Nenašel jsem nic. Samozřejmě, že potřebuji nějaký software, ale už týdny hledám na internetu a zkrátka nemohu nalézt. Pokud mi nevěříte, ověřte si. Proto jsem zabloudil na české poradny, kde by třeba někdo mohl vědět. Doteď jsem hledal a zkrátka není tam nic, co potřebuji nalézt. Jen tvorba bluray jako obecně, ale nic k mé tématice. Ale i tak děkuji. Kdybych nehledal všude možně, proč bych asi psal na poradnu? nejlepší je totiž říct: ,,hledej na googlu", jenže to jsem dělal celé dny... ale díky .

Zhruba ... a záleží na konkrétní "muzice".

A aby to nebylo tak jednoduché, tak u Audio CD je kapacita stejná pro 20 skladeb po 4 min jako pro 1 x 80. Ale u DVDA těch 20 po 4 zabere víc místa, než 1 x 80 ... (na rozdíl od Audio CD je to file-systém s nějakou režií).

... Mě ale zajímá, proč se násobí dvěma u těch 16 bitů ...

Nenásobí se dvěma (jak jsi k tomu přišel??), ale 16. Správný vzorec:
2 (stopy) x 44100 (vzorkování) × 16 (bitová hloubka) × 60 (sekund) : 8 (bitů) = 10 584 000 bajtů.
Vem si kalkulačku a spočítej si to!

CD-Audio má konstantní datový tok po celou dobu přehrávání, takže tenhle vzorec můžeš použít. U DVD-audio tu kapacitu jednoduše nespočítáš, protože neznáš účinnost použité komprese. Viz citace z článku na diit.cz:

Porovnáme-li DVD-Audio a DVD-Video zjistíme, že Audio dovoluje použít datový tok 9,6 Mbps, proti 6,144Mbps u Videa a používá MLP (Meridian Lossless Packing) bezztrátové komprese.
Bystrý čtenář musel zpozorovat, že tady něco nesedí. Pro 24-ti bitové vzorky na 96 kHz pro šest kanálů bychom s datovým přenosem 9,6 Mbps, vyhrazeném pro DVD-Audio, asi nevystačili. K tomu by bylo nutné mít alespoň 13,8 Mbps. A právě proto tu byla nasazena komprese MLP, která srazí datový tok na polovinu, a zvětší kapacitu z 65 minut na 74. Navíc tato komprese nevyžaduje velkého výpočetního výkonu na straně dekodéru.

Důležité je to slůvko "až" - u jedné nahrávky to může být polovina, u jiné třeba 60 % atd.
A to už nemluvím o tom, že vícekanálové audio můžeš kódovat do dvou kanálových skupin s různými parametry.

Je mozne vychadzat aj z uplne inych hodnot ako to vsetci pocitaju:
Kodovanie dat na fyzickom mediu je odlisne od toho ako by si clovek mohol vobec mysiet a suvisi s modulacnou technikou.

Dolezite vlastnosti:
- priemer pociatku zaznamovej oblasti: 50 mm (+0.0 mm, -0.2 mm)
- maximalny priemer zaznamovej oblasti: 116 mm
- vzdialenost stop: 1.6 um
- konstantna linearna snimacia rychlost: 1.2 m/s
- dlzka stopy so zaznamom: nieco cez 20 km
- maximalna teoreticka hracia doba: 73 min
- rozlisovacia schopnost optickej sustavy: priblizne 1 um

Aby bolo mozne rozlisit zmenu stavu bitu s presnostou 0.25 uz je pouzita modulacna technika NRZI a navyse sa 8 bitove symboly prevadzaju na 14 bitove (Eight-To-Fourteen Modulation). Z nich sa potom este vyberaju take 14-bitove symboly kde medzi kazdou jednickou su minimalne 2 nuly.

Kanalovy ramec tvori: 32 datovych symbolov a dasli 8 bitovy symbol (tzv.subkodu)
Vsetkych 33 datovych symblov sa nasledne prekoduje na symboly 14+3 bitove a retazec prekodovanych datovych symbolov sa doplni synchro symbolom. Ten musi mat taky tvar, aby sa nemohol vyskytnut nikde inde v celom vyslednom bitovom retazci. V systeme CD ma syncro symbol dlzku 24 bitov.

V kanalovom ramci je teda postupne:
synchrosymblol:             24 + 3 bitov
subkodovy symbol:           14 + 3 bitov
sest datovych symbolov: 6 x 14 + 3 bitov
styri symboly CIRC:     4 x 14 + 3 bitov
sest datovych symbolov  6 x 14 + 3 bitov
styri symboly CIRC      4 x 14 + 3 bitov
----------------------------------------
celkovo kanalovych bitov:      588

Vzdy dva symboly tvoria 16 bitove slovo pre jeden kanal stereofonneho zvukoveho zaznamu.
Jeden kanalovy ramec zabera na mediu stopu dlhu priblizne 0.17 mm.

80 minut v Audio CD formátu má:
44100 (snímkovací frekvence) x 2 (16 bitová hloubka) x 2 (stereo) x 60 (sekund) x 80 (minut) = 846 720 000 bytů

Co je na tom k nepochopení? 16 bitů jsou 2 Byty ... výsledek je v Bytech.

Jenže Audio CD není CD-ROM ... Takže (max.) 846 MB audio dat verzus asi 600 MB CD-ROM dat. Proto se tam běžně používají ty minuty (vztahují se ke 44100Hz/16bitů/stereo).

U DVDA je to ale zase úplně jinak. Pokud se neprovede žádná konverze, může být přesto použitá komprese (u vyšších rozlišení) a jsou tam i ty pomocné informace. Takže se to nedá nějak přesně dopředu spočítat, max. odhadnout či vyzkoušet. Proto je tam ta osa.

Taky jej neznám, seznamuji si s ním. Dělám podle návodu viz zde https://technet.idnes.cz/vyrobte-si-hudebni-disky-v-takove-kvalite-jake-v-obchode-nekoupite-103-/tec_audio.aspx?c=A101115_150400_tec_audio_nyv
Popravdě všechny hodnoty jsou nastaveny tak, jak jsou - tzn. 96 khz, 6 kanálový zvuk, 24 bit. - rozpoznalo to i samo. Netuším, jak zjistím a zda vůbec dochází k nějaké konverzi.

Dle tebe myslíš, že je to špatně? Dle tebe prostě na DVD-audio vleze 4,7 GB a nebo více, jako u CD-audio? Jak vidíš, program ukazuje dole menší zaplnění, podobně jako u CD-audio se vleze více MB. Proto mě to zaráží a proto se ptám :).

Takže v podstatě jako na CD-audio vleze více než jeho kapacita (Více jak 700 MB), naopak u datového CD pouze max 700 MB?
Stejně to funguje tedy u DVD-audio? Že na DVD-audio se vleze tedy mnohem více než je jeho kapacita (více jak 4,7 GB), naopak u Datového DVD se vleze jen a pouze 4,7 GB, je to tak?

Takže neplatí verdikt, jak jsi řekl, že na DVD-audio se vleze pouze 4,7 GB, opravuješ tímto svůj verdikt, jo? :D ať v tom nemám guláš :D

- pokud ale dochází ke komprimaci, tak se nemění kvalita, že ne? ;)
Díky :)

Přečti si prosím mou odpověď výše.
Kapacita CD je pevná, pouze v případě uložení dat se musí část kapacity vyhradit pro kontrolní součty a další opravné mechanismy.
U DVD k tomu navíc přistupuje komprese záznamu (viz odkazy na server DIIT na konci mého povídání).

CD má standardně 73 minut, ale je tam rezerva do 80. Pokud tu rezervu využiješ, nemusí to všechny CD přehrávače přehrát ... Pokud jde o data, nevadí to tolik (CD ROM to obvykle přehrají).

FLAC je (bezeztrátová) komprese, takže je menší, než WAW. Ale je to formát, který přehrávají SW přehrávače na PC, ne SACD či CD či DVDA přehrávače.

Zcela jednoduše. Stačí vložit cd s hudbou do pc mechniky, a pomoci softweru od Creative (je potřeba kvalitní zvukovou kartu) a tam nahrát hudbu do formátu 24bit/96Khz. Přehraje to jen sacd přehrávač (např muj Sony dvp ns 900).

Dodám, že pro muj sacd to muselo být vypáleno jako audio cd.

Nechapem naco to chces vypalovat, ked mas original SACD alebo bluray disk, tak uz mas predsa v ruke disk, a nepotrebujes nic vypalovat. Tak to robim ja.

Ak mas nejaky wav subor tak si to vypal na cokolvek ako subor, lepsie prehravace to vedia prehrat a poslat do receiveru s vyssou kvalitou cez spdif (PCM). Ak mas neco ine tak nechapem co mas odkial a preco to chces niekam vypalovat. Sposob co sa s tym da robit zavisi od formatu ktory mas a od toho ci tvoj prehravac s tym formatom vie pracovat alebo ne, a z akeho media.
(...dodatok: k tomu ze na vytvorenie BD potrebujes mastering SW uz bolo pisane, a hlavne na to aby si z nejakeho wav vytovril nejaku dolby digital alebo dolby true cosi format budes potrebovat urcite plateny a urcite dost drahy SW, a este k tomu aj naprogramovat si menu. Preto to co chces sa nerobi. Vypal si suboryna cokolvek a kup si prehravac co prehra subory).