Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Po kolikátém zkopírování videa dojde ke snížení kvality?

Mám svůj domácí videoarchiv, který vždy čas od času přesunu na nový záložní disk, na nový NAS apod.
Na některých nahrávkách mně docela záleží a zajímalo by mě proto, jestli je pozorovatelný pokles kvality videa pokud třeba po X letech tato nahrávka bude třeba 10x přesunuta. Nebylo by lepší zálohy a obnovení dokud to jde kopírovat jen z prvního uložení. Tedy z "nulté" kopie?
Je z hlediska kvality lepší nahrávky kopírovat např. mezi disky uvnitř počítače než je kopírovat z počítače na ext. disk přes USB?
Bude znatelný rozdíl snížení kvality video nahrávky mezi kopirovanim:
a) z PC na NAS přes LAN kabel
b) z USB ext. HDD do PC a z PC na NAS (tady je ta cesta putování video nahrávky delší, teče přes více kabelů).
Prostě přes které kabely je ztráta kvality menší, zda přes SATA, LAN, USB, zda se jejich kombinací na trase kopírování z disku A na disk B kvalita zhoršuje násobně.
Tak snad je můj dotaz srozumitelný.
Dopředu všem děkuji za odpovědi.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Jeste takhle pro predstavu: "kvalita", "kvalita", "kvalita", "kvalita", "kvalita". To prvni slovo js…
RedMaX 03.11.2018 16:16
RedMaX
chyby na disku vznikaji pomerne casto - Opravdu ?! Jaké chyby presne a jaky to ma dopad na kvalitu…
XoXoChanel 03.11.2018 16:18
XoXoChanel
staci obycejny md5 checksum|md5sum (nebo dokonce pomoci PowerShellu@Hash -Algorithm MD5 *System.Secu…
meč5 03.11.2018 19:21
meč5
Ne, pomocí toho si ověříš, že obě kopie jsou totožné.
Wikan 03.11.2018 19:29
Wikan
Hmm to je zajimavé, ale co když skopíruji audioCD na hdd, tak je horší kvalita než originál, tak že…
jezekhifi 03.11.2018 19:48
jezekhifi
LOL, made my day...:-) Vetsi kokotinu jsem uz dlouho necetl...
MaSo 03.11.2018 20:17
MaSo
Nebudu tady prezentovat hifi. Žijte si blaze, ale jak jde o hifi, tak je počítač hračka nanic. Jo je…
jezekhifi 03.11.2018 20:29
jezekhifi
1) je to on the fly 2) neprezentujes hifi, ale placas nesmysly o jitteru a ocivine ani nevis co to j…
MaSo 03.11.2018 20:33
MaSo
s tím souhlasím, ja u koho vidim hvezdivku verim mu skoro vse..ale zeptam se na detaily..a nekdy mi…
meč5 03.11.2018 21:37
meč5
Podle hvezdicek se zde nemuzes ridit. Kdyz sem budes chodit nejakou dobu a opakovat co ostatni taky…
XoXoChanel 04.11.2018 01:13
XoXoChanel
Hvězdičky nejsou za čas strávený na poradně, ani za počet příspěvů apod. Hvězdičky jsou za relevanci…
Jan Fiala 05.11.2018 07:37
Jan Fiala
Tak to uz se pak musite kluci domluvit mezi sebou. Ja za to nemuzu ze po kazdé pisete neco jiného (n…
XoXoChanel 05.11.2018 09:39
XoXoChanel
To, že má někdo hvězdičku neznamená, že zná všechny oblasti sw, hw, programování atd. Může být odbor… nový
Jan Fiala 05.11.2018 11:25
Jan Fiala
Hmm to je zajimavé, ale co když skopíruji audioCD na hdd, tak je horší kvalita než originál, tak že… nový
Jan Fiala 05.11.2018 11:20
Jan Fiala
Ona je to zdánlivě nesmyslná otázka, data jsou přece data. Pokud vše funguje, neni co řešit. Nuly a… poslední
ml1 05.11.2018 14:03
ml1

Jeste takhle pro predstavu: "kvalita", "kvalita", "kvalita", "kvalita", "kvalita".
To prvni slovo jsem napsal, ty dalsi ctyri zkopiroval (ctrl-c, ctrl-v), stale je to slovo stejne a uplne stejne je to s digitalnim zaznamem, jsou to proste jednicky a nuly a ty jsou v kazde kopii presne zcela stejne.

Ale to co pise touchwood je docela dulezite, chyby na disku vznikaji pomerne casto, proto je opravdu dobre si v tve knihovne video souboru udelat ke kazdemu videu kontrolni soucet a potom si tento kontrolni soucet zkontrolovat, kdyz to video presunes respektive zkopirujes jinam. Vzdy musi byt ten kontrolni soucet shodny a tim zajistis nemenost toho kopirovaneho videosouboru.

Pouzivam na to program Total Commander, staci v nem oznacit celou knihovnu a on ti do textoveho souboru udela veskere kontrolni soucty, pouzivam pro tyto ucely spolehlivy typ MD5. (Total Commander je placeny program, ale na vytvareni MD5 souctu existuji i programy zcela zdarma, neni to zadny problem tohle pro kontrolu souboru pouzivat.)

chyby na disku vznikaji pomerne casto

- Opravdu ?! Jaké chyby presne a jaky to ma dopad na kvalitu VIDEA? Jak vis ze jde o HDD a né RAM ? Jest-li mas tak "casté" chyby jak uvadis na [HDD] proc si nekoupis novy a k tomu normalni [RAM] ? Nebo proc nezvolis server s pameti [ECC] (RAM s podporou korekce kodu) aby jsi omezil dalsim chybam ?

To prvni slovo jsem napsal, ty dalsi ctyri zkopiroval (ctrl-c, ctrl-v), stale je to slovo stejne

- To neni spatny priklad :-)
- Na porovnani nepotrebuje comander. (staci obycejny md5 checksum|md5sum (nebo dokonce pomoci PowerShellu@Hash -Algorithm MD5 *System.Security.Cryptography") , ele imho je mu to NAPRD, mam na NAS pres 50 000 Knizek (ePUb, PDF, mobi), 1 200 episod serialu, okolo 200 filmu a pres 500 dalsich drobnych videii a kvalita se nezmenila, zadné pismenka mi v knizce nechybi, tak jako kvalita VIDEA je stale stejna.
# Skara proc nemam ty samé problémy (nebo externi disk na konsoli kde ty chyby jsou a jak se projevuji ?) .. AHA! Protoze tam zadné REALNE-potentionalne nebezpecné nejsou, i kdyby nemeli stejny "otisek" tak to jeste nic neznamena , (tedy s vyjimkou internetu, kde rozdil takového souboru muze znamenat i skodlivy kod ci interni zmenu, ale bavime se o kvalite VIDEA u digitalni kopie.)
PS : Proti Total Commander nic nemam. ;-)

staci obycejny md5 checksum|md5sum (nebo dokonce pomoci PowerShellu@Hash -Algorithm MD5 *System.Security.Cryptography")

A co to ve skutečnosti tento program zajistí? Jakože pomocí toho programu zkopíruji kopii nějakýho souboru na jiné místo bez nějakých problému?

Hmm to je zajimavé, ale co když skopíruji audioCD na hdd, tak je horší kvalita než originál, tak že jediná možnost jak skopírovat audioCD je z vypalovačky číst, a zaroven v druhé vypalovat (i the fly).
Aspon takovou mám zkušenost. Protože dokážu rozeznat originál od kopie (co šla nejdřív na hdd). Kežto u vypálené kopii (in the fly) to není poznat.

Podle hvezdicek se zde nemuzes ridit. Kdyz sem budes chodit nejakou dobu a opakovat co ostatni taky dostanes jednu. Nebo za ochotu, za cas straveny na poradne a podobne. Tak to tu alespon popisoval admin (Nic o znalostech z toho nemusí vyplivat, tedy az na zlaté , Mod a Admin jejich prispevky a argumeny drzí zpravidla nejaky smer a vidis u nich ze z IT neco znaji, nepatri mezi ty co postavi jedno PC’ hodinu stravi na Googlu a pak tu rozdavaji rozumy a diktuji co je lepsí protoze to pisou na internetu nebo protoze kamarad rikal).

Hvězdičky nejsou za čas strávený na poradně, ani za počet příspěvů apod. Hvězdičky jsou za relevanci odpovědí. Jestli jsou to vlastní zkušenosti nebo dohledané z Google nevím. Podstatné je, zda pomohou nebo ne.
Je to taková odměna pro lidi, kteří se ve svém volném čase zdarma snaží pomoct ostatním a jejich odpovědi mají hlavu a patu.

Tak to uz se pak musite kluci domluvit mezi sebou. Ja za to nemuzu ze po kazdé pisete neco jiného (nebo jak se Vam to hodi? Nevim ..)
# Kdyz jsem se ptal, proc nekteri * pisou takové hovadiny a co to tedy znaci, co ja vim, jako ze teplovodiva pasta stahuje 50C° na procesoru a podobne, tak mi bylo receno, ze * jeste o vedomostech nemusi nic rikat, ze se to dava i za ochotu a cas straveny na poradne.
(tim nerikam ze kazdy ho ma jen za ochotu, jsou tu i sikovni radci, jen mi to tak bylo receno. Nic vic, nic min)

Hmm to je zajimavé, ale co když skopíruji audioCD na hdd, tak je horší kvalita než originál, tak že jediná možnost jak skopírovat audioCD je z vypalovačky číst, a zaroven v druhé vypalovat (i the fly).
Aspon takovou mám zkušenost. Protože dokážu rozeznat originál od kopie (co šla nejdřív na hdd). Kežto u vypálené kopii (in the fly) to není poznat.

To jsou 2 různé pořípady. Pokud kopíruješ Audio CD na Audio CD, pak je kopie stejná. O tom se asi bavit nebudeme.
Pokud "stahuješ" audio CD na disk, pak zřejmě do nějakého přehratelného formátu, třeba do MP3, WAV apod. Pak už nemáš přesnou kopii, ale zvuk, který prošel změnou. Pakj záleží na nastavení převodníku (softu), který k tomu použiješ.

Ona je to zdánlivě nesmyslná otázka, data jsou přece data. Pokud vše funguje, neni co řešit. Nuly a jedničky zůstanou nalami a jedničkami. A pokud ne, tak zhoršení kvality má tu podobu, že video buď nefunguje nebo je nějaký segment (třeba v kontejneru ts jsou segmenty po 1/2 sekundách) je vadný a protože přehrávače s tím počítají tak ho přeskočí. To by byl ten pozorovatelný pokles kvality. Je jasné, že pokud se to stane na víc místech a opakovaně video bude horší a horší. Ale protože jsou to digitální data, tedy čísla, lze tomu lehce předcházet. Ideálně hned po jeho pořízení je dobré pořídit si kontrolní součet. Já třeba před léty pro soubory zvolil CRC32 (dnes bych asi volil md5 nebo sha). Léta mi to fungovalo. Zhruba před 15 lety jsem ale narazil na několik problémů, které jsem kvůli svému pracovnímu vytížení nedokázal vyřešit, takže kontrolní součty tohoto typu mám u starších souborů.
Jedním z problémů bylo to, že jedno číslo říkalo, že soubor je vadný nebo pravděpodobně vadný není (u těchto kontrolních součtů ať už je to CRC, md5, sha aj. platí, že pokud se neshoduje, je soubor vadný, ale obrácená věta neplatí), což bylo dobré na fotky (3-10 megabajtů), ale u několikagigového souboru je taková informace nedostačující (nemyslím, že by se našel kolizní soubor, to je i u CRC dost nepravděpodobné, ale spíš když bych hypoteticky měl dvě vadné kopie, je pravděpodobnost toho, že jsou vadné ve stejném místě dost malá a dala by se z těchto dvou kopií složit jedna bezvadná). Takže jsem přešel na další level a sice kousíčkování souboru, program počítal CRC32 zvolených kousků (což dělal i předtím, ale tentokrát mezivýsledky po zvolené porci dat ukládal), které potom měl kontrolovat. Toto jsem ale nikdy nedokončil, navíc jsem program rozvrtal takovým způsobem, že mi fungovala jenom jeho odlehčená konzolová verze (kterou jsem ještě dlouho poté používal), grafický program čeká od té doby na předělání a protože to je stále aktuální, někdy na to snad i dojde.

Je zajímavé, že chybám přenosu nejvíc čelím přes LAN, měl jsem za to, že síťový protokol je vůči chybám několikanásobně zabezpečený. Dříve jsem čelil chybám na IDE disku, příčinou se ukázala vadná kšanda, po její výměně se chyby už nevyskytovaly (opět jsem měl za to, že přenos mezi řadičem a diskem je zabezpečený proti chybám). Takže ona ta otázka neni zase tak nesmyslná, jak vypadá.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru