Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém ve sdílení mezi wwXP a ww10

Zdravím, mám menší problém, mám počítač s xpčkama na přehrávání hudby, bo mi pod ničem jiným x-fi fatal1ty nejede stoprocentně.
Veškerou hudbu (přes 400GB) mám však v hlavním kompu s desítkama.
SMB server 1.0 mám samozřejmě zaplý, na XP mám složku přidanou jako místo v síti a obsah vidím, JENŽE
Jakmile do složky na hlavním počítači něco přidám, na XP nemám práva ke čtení souboru, k souborům co jsem přidával dříve než jsem složku nasdílel práva[]mám.
Zkoušel jsem: nasdílet složku znovu (ale nevypínal jsem ho mezitím uplně)
přidat si místo v síti na XP znovu - nepomohlo

"františkovo" s diakritikou - na síti se takové věci nedělají.
používáš zajímavý termit - "místo v síti". z toho soudím, že budou oboje windows asi home, z normálních sítí takové pojmy neznám (a k ničemu nepotřebuju).
mrchosoft v home nejdřív zavedl sdílení skrz homogroup. na win10 ji pak zase zakázal, když mu došlo, že slouží k neomezenému přístupu virům v místní síti.

příkaz na win10: "net share", vypíše co je vlastně nasdíleno.
pak ten oddíl nebo adresář s hudbou má na win10 nějakého vlastníka a pro nějaké lokální uživatele w10 nastavena přístupová práva.
(místo uživatelů je lepší mít práva jen pro skupiny = administrators, users. výjimkou je povolení pro everyone, když se s tím člověk nechce zabývat a může zapisovat kdokoliv)
sdílenému disku se nastaví práva pro zápis/čtení zvenčí.

přístup zvenčí z win xp:
ten síťový disk se připojí příkazem/klikáním: "net use x: \\ip.win10\sitovy_disk /user:ucet_z_win10 heslo [/persistent:no]"

práva lokálních účtů w10 (použitá při mapování disku z win xp) tvoří průnik s právy pro sdílení - ve windows má přednost zákaz.
home verze přitom považovaly všechny uživatele za everyone a nerozlišovaly jejich práva. jen pracovní sdílení dostupné ve win profi dokázalo rozlišit přihlášené uživatele.

je tu mix nejasných verzí windows, typu sítě/sdílení, přihlašovacích účtů, lokálních x sdílecích práv ...

edit:
nějaký soulseek - tak schválně: běží jako služba s právy system? nebo tebou spuštěný program pod tvým účtem z win10? jaká mají práva soubory jím vytvořené?
https://pc.poradna.net/articles/1526421-windows-opravneni-a-vlastnictvi-objektu

xpéčka jsou sp3 - professional, deítky Pro. Místo v síti jsem volně přeložil z "my network places" nesnažím se o nějakou síťařinu, jen windowsácké sdílení, obdobné jako na macu akorát nefunguje tak intuitivně.
z xp přistupuji samozřejmě z \\nazev_poč\složka
na screenshotu je vidět že mám onu složku která dělá problémy nasdílenou pro everyone.
pro kontrast TimeMachone který používám jako NAS funguje normálně i s novými soubory.
a že jsem homegroupu povolil v deítkách jsem taky psal,onen smb ve verzi 1.0

z xp přistupuji samozřejmě z \\nazev_poč\složka

ale pod jakým účtem xp lezou na ten win10? jaké má tento účet na win10 práva?
co vypíše příkaz na xp: net use x: \\nazev_poč\složka /user:františkowo heslo /persistent:no
co pro srovnání vypíše jiný dosazený uživatel: net use x: \\nazev_poč\složka /user:adminxp hesloxp /persistent:no
mimochodem: normální/pracovní síť vyžaduje zadávat heslo (pro sdílení, pro vzdálenou plochu). co máš vlastně za síť?

na screenshotu je vidět že mám onu složku která dělá problémy nasdílenou pro everyone.

vypadalo to tak, i když nebylo poznat z čeho přesně ten výřez je. psal jsem, že jde o průnik pravidel.

že jsem homegroupu povolil v desítkách jsem taky psal,onen smb ve verzi 1.0

smbv1 je starší verze protokolu pro sdílení souborů ve win (linux má obdobnou sambu/cifs)
homogroup je něco úplně jiného, souvisí to se sdíleným ověřením uživatelů v homosíti. a to jak se jednou zapne, je celá síť přístupná pro procesy (viry) spuštěné uživatelem.
to třeba ve firmách ani nesmí existovat, že bych se klikáním mohl kamkoliv přimapovat, tam je doménové přihlášení nebo pracovní síť s řízeným přístupem podle uživatelů. přesto se tam starý smbv1 zapíná kvůli linuxovým klientům (nebo xp) - a ty homosíť neznaly.

slsk běží jako program, vpravo na screenu vlastnosti souborů

to by bylo spíš poznat ze správce úloh nebo ze způsobu spouštění (autoruns). stručně: když ho ručně spouštíš klikem jako program na těch w10, běží s právy tvého uživatele a dědí i přístupová práva k vytvořeným souborům na disku w10.
napravo máš ovšem zobrazená práva pro uživatele system - to je k ničemu. spíš tě zajímají rozdíly mezi admošem a frantou. a toho frantu bych z celé hierarchie práv adresářů v "music" raději vyhodil, stačí že v w10 je členem skupiny administrators.

preferuju to vždy mapovat jako písmeno disku, toto mapování jako neviditelné spojení není pro všechny aplikace ten pravý šálek čaje.

na screenu jsou uvedeny dvě vtipná jména místo původního s diakritikou - to mě vede k přesvědčení, přestože jde o profi verze windows, je použito primitivní zjednodušené sdílení anebo "domácí síť/homogroup" a těm windows je jedno jakého uživatele jim podstrkuju, mají předvolený jakýsi uid řetězec pro síť a tyto uživatele prostě ignorují. pak ale nemůžu kontrolovat práva, jaká mám při připojení.

nejhorší možností by bylo, kdyby byli na pc povoleni guest uživatelé (zakazovaní už za časů xp). a sdílení by všechny názvy uživatelů nahrazovalo právě těmito guest bez rozumných přístupových práv.

1) zrušit homosíť na win10,
2) nastavit pracovní síť:

REGEDIT4

; To Set Unidentified Networks to Private (Work) Network Location
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkList\Signatures\010103000F0000F0010000000F0000F0C967A3643C3AD745950DA7859209176EF5B87C875FA20DF21951640E807D7C24]
"Category"=dword:00000001

při příštím připojení: dolní zatržítko, pak prostřední volba
návody pro win10 mě teda nebaví: https://tinkertry.com/how-to-change-windows-10-network-type-from-public-to-private

----
a jinak: pro okno existuje klávesa alt+prnscr
lépe: windows umí výpis z konzole dát do schránky jako text -označit myšem / klávesami / pomocí menu v záhlaví, vybrané do schránky enterem nebo zase přes menu.