Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NVIDIA GeForce 820M - potrebuju neco asi tak 10x rychlejsiho, ale co a jak to poznam?

mam notebook s NVIDIA GeForce 820M a parim na tom jednu gamesu, (teda vic, ale s tema problem neni a stejne je ten NB urceny na jine veci nez pareni) na externim monitoru 2560x1440 60Hz. (konkretne tento NB https://www.czc.cz/acer-aspire-e1-772g-54204g1tmnsk-stribrna/148710/produkt )

Kdyz se v nejake scene ocitne moc renderovanych objektu s texturama, tak mi FPS spadne z obvyklych 30-60 (kde je to porad jeste v pohode) az treba na nepouzitelnych 5-7 FPS.

Uzke hrdlo je vypocetni sila te grafarny.

Podle vypisu v tu chvili bezi na GPU vypocty na 99%, vyuziti graficke pameti stabilne kolem 10%, CPU jede v pohode na minimalni takty (0.8GHz) v jednom vlakne, furt stejne pryc, pamet volna, disk nedela nic, na pozadi nic zvlastniho nebezi. Kdyz scenu opustim, FPS vylitne zpatky, kdyz se vratim, zase spadne dolu.

Naopak kdyz pootviram par prohlizecu s narocnejsima strankama, tak grafika se flaka nekde na 10% a CPU jede na vsech vlaknech a na maximalnim taktu (2.5GHz) - takze je jasne, ze CPU to nebrzdi, ma porad hodne kam pridat a umi to. Stejne jako kdyz pustim nejaky vetsi preklad a jede mi treba ve 20 vlaknech, tak se CPU rozbehne naplno a proste jede hodiny v kuse (takze pri te hre neni tlaceno dolu chlazenim, nebo blbym nastavenim, proste stiha i minimalnimi takty).

---------------------

Tak chci postavit novy pocitac prave pro hrani (konkretne tehle hry, zbytek oblibenych pak utahne levou zadni), ale nevim jakou grafarnu tam dat a na jaky jeji parametr se zamerit (jak se v recenzich a obchodech nazyvat ten vypocetni vykon, v cem se meri a kolik bych potreboval). Predstavoval bych si neco, kde misto 5 FPS to pobezi tak na 50 FPS (pokud je to realne), ale zase nechci vzit to nejdrazsi co na trhu je a proste jen doufat, ze to bude stacit, a vyhodit za to majlant, kdyz by to treba naopak zvladlo i neco podstatne levnejsiho.

Samozrejme, ze novy pocitac bude desktop, a bude novy komplet, teda i CPU, RAM, SSD ... ale tyhle veci nejsou tim uzkym hrdlem ted, tak je budu resit az po grafarne. Cili CPU bude taky asi chtit posilit, kdyz grafarna bude schopna pouzit vic a kdyz uz budu kupovat vse nove, tak asi to CPU budu chtit s vice core, aby to zvladalo i vetsi vypocty, kdy bych tech core uzivil klidne treba 50 (ale asi nezaplatil) - takze bych si to dal pod stromecek (nebo pri novorocnich slevach) az budou ty novy AMD odladeny a trochu spadnou s cenou, ale stejne nejdriv potrebuju poresit tu grafarnu.

-------------------

Takze bych uvital jednak nejake kratsi vysvetleni, jak se jmenuje a jake hodnoty by mel mit ten kriticky parametr v grafarne kterou budu (kupovat tak za ctvrt roku) a pripadne odkaz na nejakou dostacujici pro predstavu, o cem je vlastne rec a s cim bych tu vysnenou mel porovnavat jako s minimem.

Eventualne, pokud je to nesmysl, tak proc a kde jsou pricetne meze.

Pro priklad, kdybych si vysnil 10x rychlejsi vlakno v CPU, tak je to kravina, protoze 25GHz je proste haluz a soucasna CPU jedou vsechna tak na 4GHz uz radu let a vyrazne zvyseni v nedohlednu. (jasne, nektera az 5GHz, kdyz se to na predvadecce prolejva dusikem, ale cekat, ze se frekvence kazdy rok zdvojnasobi, jak to bylo kdysi je proste nerealne - zdvojnasobi se maximalne tak pocet jader).

loading...
Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Grafická karta na hry se kupuje primárně podle rozpočtu - obvykle platí, čím dražší = tím výkonnější…
Prasak 29.09.2019 21:23
Prasak
To tak nejak tusim (a zacatkem druheho bloku i zminuju), ale rad bych znal i nejaka cisla (treba mi…
Katapult23 29.09.2019 21:58
Katapult23
Počty jakýchkoliv jednotek v čipu neřeš, z hlediska uživatele je to nepodstatný. Tebe zajímá herní v…
Prasak 29.09.2019 22:06
Prasak
Problem je, ze zrovna tuhle hru jsem v zadnem benchmarku nevidel (a asi ani podobnou), protoze se ne…
Katapult23 29.09.2019 23:07
Katapult23
kdybys rovnou napsal jméno té tajné hry, udělal bys 100x lépe a nemusel tady vypisovat romány. edit…
touchwood 30.09.2019 06:55
touchwood
http://oolite.org/ One of the most important aspects of Oolite is customisation: almost all parts…
Katapult23 30.09.2019 23:19
Katapult23
v tom případě bych volil něco jako GTX1060, pokud ta hra umí jen OGL. RX570 má s OGL poměrně problém…
touchwood 01.10.2019 09:47
touchwood
Do nedavna mel, ted jsou nove ovladace od ADM jako Open Source, dostaly se do kernelu a pilne se na…
Katapult23 01.10.2019 18:19
Katapult23
Pokud to má běžet na Linuxu (což v zadání nebylo) a nechceš používat closed-source ovladače, pak je…
touchwood 02.10.2019 05:32
touchwood
Tak hlavnim cilem je ta oolite, takze kdyby to neslo jinak, tak bych ji spoustel i z Windows, ktera… poslední
Katapult23 02.10.2019 14:21
Katapult23

Grafická karta na hry se kupuje primárně podle rozpočtu - obvykle platí, čím dražší = tím výkonnější. Pak záleží na procesoru, aby to bylo vyvážený.
Jakákoliv grafická karta do stolního PC, co dnes koupíš okolo 5 tisíc Kč, bude mít mnohonásobně vyšší výkon, než ta srágora, co máš v notebooku. S roustoucí cenou dostaneš i větší výkon.

To tak nejak tusim (a zacatkem druheho bloku i zminuju), ale rad bych znal i nejaka cisla (treba mi reknes, ze ta sragora nestiha zejmena proto, ze ma 96 shading units a tem se ted rika stream procesors a potreboval bych teda aspon 960, radsi 1024, zatimco Radeon RX VEGA 64 jich ma 4096 a tolik uz je pro me zbytecne moc. Nebo ze problem asi bude 8 ROPs a ta nova jich ma 64, coz je sice min nez 80, ale dnes uz jsou vykonejsi a ze chci cokoli, co bude mit nad 50. Nebo tak neco - ne ze bych rozumel tomu, co pisu, jen jsem nahodne zkopiroval nejaky cisla u zkratek, ktere nechapu)

Podle rozpoctu je pro me spatny parametr. Kdyz placnu nejake cislo, tak treba taky skoncim s necim, co mi bude padat ne na 5, ale na 20FPS a budu hledat novou, lepsi. Kdyz reknu, ze rozpocet je unlimited, tak skoncim asi s tou nejdrazsi, co existuje, padat mi to bude na 120FPS a na 60HZ monitoru to budou zbuhdarma vyhozene penize. Zato to bude mit bambilion VRAM, kterou to stejne nepouzije, kdyz ani v tech nejhorsich scenach neprekrocim nejakych 300MB VRAM (z 2GB).

Proto se ptam na vykon - cim ho pomerovat a jake cislo by to asi melo byt. Az budu vedet tohle, tak z toho vypadne nekolik grafaren, co maji o fous vic, kouknu, kolik stoji a bud nejakou vezmu, nebo podle rady treba 20% prihodim a vezmu vyrazne lepsi.

Pak teprve zacnu vybirat procesor, "aby to bylo vyvazeny" a dost mozna tam nakonec stejne vrazim nejaky vyrazne vykonnejsi - cimz nic nezkazim, a ze by dokazal ukrmit i vyrazne lepsi grafarnu mi nevadi, protoze ma proste vic vlaken a ta se mi hodi nekde jinde, kde naopak grafarna je nezajimava, protoze jedu v textovem terminalu.

Ze soucasne desktopove grafarny jsou nasobne lepsi nez 6 let stare notebookove je mi jasne, ale fakt ani netusim, jestli nasobne pro me znamena 5x (coz je malo), nebo 500x (coz je prehnane moc, ale za tu cenu proc ne? Par stovek rozdilu oproti levnejsi a radove horsi uz nehraje takovy rozdil.)

S rostouci cenou dostanu rostouci vykon, ale vykon grafarny ma pro me prakticky vyznam jen do urcite hranice, pak uz je to fuk, protoze je to proste vykone az az - a proto me ta kriticka hranice vykonu a tudiz i ceny zajima, pokud by ten vykon melo neco za 5k, nema cenu kupovat neco za 50k, kdyz od toho budu furt chtit stejne.

Počty jakýchkoliv jednotek v čipu neřeš, z hlediska uživatele je to nepodstatný. Tebe zajímá herní výkon a ten se měří benchmarky, případě srovnávacím testem v konkrétních hrách. Pokud chceš vědět, jak si která nová grafika stojí v aktuálních hrách, projdi si weby zaměřený na testování počítačovýho hardwaru, namátkou PCTuning.
Rozpočet je důležitý, protože někomu je 8 litrů za grafiku akorát, někomu těžce přes čáru. U tebe, jelikož chceš celý nový stroj, tak rozpočet na celý počítač. Jsou tu znalí návštěvníci, co ti na udaný rozpočet vyberou komponenty tak, aby to bylo vyvážený a s maximálním výkonem.

Problem je, ze zrovna tuhle hru jsem v zadnem benchmarku nevidel (a asi ani podobnou), protoze se nejedna o aktualni ani mainstreamovou hru. Vytezuje jedno jadro procesoru (vic neumi a umet nebude), aktualni hry zvladaji jet na 4 a vice. Vetsinou pouzivaji specialni graficke/fyzikalni/kdovijake enginy a postavy v nich maji tisice vertexu jako kostru pro texturu, tady to bude tak par desitek, ale zase desitky (mozna i stovky) objektu. Skoro jiste nepouziva zadny z profesionalnich hernich enginu, kdyz je to Open Source a dilo rady nadsencu. V pozadavcich se taky moc rozumneho nedozvim, jen ze to nekdo rozbehal i na 486 s VGA, akorat se to nedalo hrat, protoze to kazdy frame rendrovalo nekolik minut. A ze naroky zalezi na konkretnich doplncich (kterych jsou stovky a z kterych si kazdy posklada tu hru jak se libi jemu a nektere grafiku nepouzivaji vubec a jine zavadeji shadery a textury i pro jinak prazdne pozadi a kdovi co jeste dalsiho. Samotny holy zaklad muze bezet jen s dratenymi kostrami a minimem moznosti, v plne palbe jde o radove jinou hru, ktera se zakladu podoba asi tak hrubym nametem.

Na PCTuningu jsem test 820M vubec nenasel :(

U me rozpocet tak kriticky neni, jen nechci zbytecne vyhazovat penize za vykon, ktery nepouziju, kdyz je muzu dat do rady jinych veci. 8k mi prez caru neprijde, samozrejme 5k je levnejsi a pokud by to stacilo, tak fajn, pokud by nestacilo 8k, tak proste pujdu i vys.

kdybys rovnou napsal jméno té tajné hry, udělal bys 100x lépe a nemusel tady vypisovat romány.

edit: jinak přibližné určení výkonu můžeš zkontrolovat zde: https://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html - 3Dmark se sice nehraje, ale jako základní měřítko výkonu jej použít můžeš. Např. pro FireStrike má 820M výsledek 827 bodů. Desetinásobek má pak přibližně RX480 nebo GTX1060: https://www.3dmark.com/compare/fs/9202637/fs/9188962

http://oolite.org/

One of the most important aspects of Oolite is customisation: almost all parts of the game can be modified using simple free text and graphics tools, and over five hundred expansion packs are available, ranging from minor tweaks such as a new ship or replacement sound effects, all the way up to giant missions it could take you weeks to play through.

Oolite runs on Mac OS X (10.6 or later), Windows (Vista Service Pack 2 or later), and Linux. It is designed not to need the latest hardware, and requires only a 1GHz processor, 1GB of RAM, and an Open GL-capable graphics card for basic performance (though a higher specification is recommended, and some expansion packs may require a more modern computer).

Ano, bezi i na Atomu v NB (https://www.czc.cz/acer-aspire-one-d270-28ckk-cerna_3/103949/produkt), kdyz tam nedam skoro zadne expansion packy a nahodim uspornou grafiku (jako zadne textury a tak, proste klasika z minuleho milenia). Ale bez tech packu je to dost prazdne a malo objektu ke kresleni (proste klasika z minuleho milenia, kdo jeste pamatuje osmibitovou Elite).
Par nadsencu to prave portuje na Rapsberry Pi a trumfujou se v tom, jak daleko jim dobehne preklad.

Jenze ja to chci hrat s vetsinou expansion packu a rozumnym rozlisenim a plnou grafikou - a to je radove jina liga ...

Do nedavna mel, ted jsou nove ovladace od ADM jako Open Source, dostaly se do kernelu a pilne se na nich pracuje. Naproti tomu NVidia dodava jen proprietalni bloby, obcas, kompatibilita je problem, je potreba hledat fungujici kombinaci a kvalita tech blobu se taky lisi, co chodilo v jednom, v nasledujicim chodit moc nemusi, nebo pro starsi karty to tam ani nebude. Takze pro linux je RX vyhodnejsi jak aktualne, tak z dlouhodobeho pohledu. A zrovna na RX570 jsem nasel par hodne priznivych recenzi a zadne spatne z letoska (a spoustu zatracujicich v drivejsich dob)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru

loading...