Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NVIDIA GeForce 820M - potrebuju neco asi tak 10x rychlejsiho, ale co a jak to poznam?

mam notebook s NVIDIA GeForce 820M a parim na tom jednu gamesu, (teda vic, ale s tema problem neni a stejne je ten NB urceny na jine veci nez pareni) na externim monitoru 2560x1440 60Hz. (konkretne tento NB https://www.czc.cz/acer-aspire-e1-772g-54204g1tmnsk-stribrna/148710/produkt )

Kdyz se v nejake scene ocitne moc renderovanych objektu s texturama, tak mi FPS spadne z obvyklych 30-60 (kde je to porad jeste v pohode) az treba na nepouzitelnych 5-7 FPS.

Uzke hrdlo je vypocetni sila te grafarny.

Podle vypisu v tu chvili bezi na GPU vypocty na 99%, vyuziti graficke pameti stabilne kolem 10%, CPU jede v pohode na minimalni takty (0.8GHz) v jednom vlakne, furt stejne pryc, pamet volna, disk nedela nic, na pozadi nic zvlastniho nebezi. Kdyz scenu opustim, FPS vylitne zpatky, kdyz se vratim, zase spadne dolu.

Naopak kdyz pootviram par prohlizecu s narocnejsima strankama, tak grafika se flaka nekde na 10% a CPU jede na vsech vlaknech a na maximalnim taktu (2.5GHz) - takze je jasne, ze CPU to nebrzdi, ma porad hodne kam pridat a umi to. Stejne jako kdyz pustim nejaky vetsi preklad a jede mi treba ve 20 vlaknech, tak se CPU rozbehne naplno a proste jede hodiny v kuse (takze pri te hre neni tlaceno dolu chlazenim, nebo blbym nastavenim, proste stiha i minimalnimi takty).

Tak chci postavit novy pocitac prave pro hrani (konkretne tehle hry, zbytek oblibenych pak utahne levou zadni), ale nevim jakou grafarnu tam dat a na jaky jeji parametr se zamerit (jak se v recenzich a obchodech nazyvat ten vypocetni vykon, v cem se meri a kolik bych potreboval). Predstavoval bych si neco, kde misto 5 FPS to pobezi tak na 50 FPS (pokud je to realne), ale zase nechci vzit to nejdrazsi co na trhu je a proste jen doufat, ze to bude stacit, a vyhodit za to majlant, kdyz by to treba naopak zvladlo i neco podstatne levnejsiho.

Samozrejme, ze novy pocitac bude desktop, a bude novy komplet, teda i CPU, RAM, SSD ... ale tyhle veci nejsou tim uzkym hrdlem ted, tak je budu resit az po grafarne. Cili CPU bude taky asi chtit posilit, kdyz grafarna bude schopna pouzit vic a kdyz uz budu kupovat vse nove, tak asi to CPU budu chtit s vice core, aby to zvladalo i vetsi vypocty, kdy bych tech core uzivil klidne treba 50 (ale asi nezaplatil) - takze bych si to dal pod stromecek (nebo pri novorocnich slevach) az budou ty novy AMD odladeny a trochu spadnou s cenou, ale stejne nejdriv potrebuju poresit tu grafarnu.

Takze bych uvital jednak nejake kratsi vysvetleni, jak se jmenuje a jake hodnoty by mel mit ten kriticky parametr v grafarne kterou budu (kupovat tak za ctvrt roku) a pripadne odkaz na nejakou dostacujici pro predstavu, o cem je vlastne rec a s cim bych tu vysnenou mel porovnavat jako s minimem.

Eventualne, pokud je to nesmysl, tak proc a kde jsou pricetne meze.

Pro priklad, kdybych si vysnil 10x rychlejsi vlakno v CPU, tak je to kravina, protoze 25GHz je proste haluz a soucasna CPU jedou vsechna tak na 4GHz uz radu let a vyrazne zvyseni v nedohlednu. (jasne, nektera az 5GHz, kdyz se to na predvadecce prolejva dusikem, ale cekat, ze se frekvence kazdy rok zdvojnasobi, jak to bylo kdysi je proste nerealne - zdvojnasobi se maximalne tak pocet jader).

loading...

Grafická karta na hry se kupuje primárně podle rozpočtu - obvykle platí, čím dražší = tím výkonnější. Pak záleží na procesoru, aby to bylo vyvážený.
Jakákoliv grafická karta do stolního PC, co dnes koupíš okolo 5 tisíc Kč, bude mít mnohonásobně vyšší výkon, než ta srágora, co máš v notebooku. S roustoucí cenou dostaneš i větší výkon.

To tak nejak tusim (a zacatkem druheho bloku i zminuju), ale rad bych znal i nejaka cisla (treba mi reknes, ze ta sragora nestiha zejmena proto, ze ma 96 shading units a tem se ted rika stream procesors a potreboval bych teda aspon 960, radsi 1024, zatimco Radeon RX VEGA 64 jich ma 4096 a tolik uz je pro me zbytecne moc. Nebo ze problem asi bude 8 ROPs a ta nova jich ma 64, coz je sice min nez 80, ale dnes uz jsou vykonejsi a ze chci cokoli, co bude mit nad 50. Nebo tak neco - ne ze bych rozumel tomu, co pisu, jen jsem nahodne zkopiroval nejaky cisla u zkratek, ktere nechapu)

Podle rozpoctu je pro me spatny parametr. Kdyz placnu nejake cislo, tak treba taky skoncim s necim, co mi bude padat ne na 5, ale na 20FPS a budu hledat novou, lepsi. Kdyz reknu, ze rozpocet je unlimited, tak skoncim asi s tou nejdrazsi, co existuje, padat mi to bude na 120FPS a na 60HZ monitoru to budou zbuhdarma vyhozene penize. Zato to bude mit bambilion VRAM, kterou to stejne nepouzije, kdyz ani v tech nejhorsich scenach neprekrocim nejakych 300MB VRAM (z 2GB).

Proto se ptam na vykon - cim ho pomerovat a jake cislo by to asi melo byt. Az budu vedet tohle, tak z toho vypadne nekolik grafaren, co maji o fous vic, kouknu, kolik stoji a bud nejakou vezmu, nebo podle rady treba 20% prihodim a vezmu vyrazne lepsi.

Pak teprve zacnu vybirat procesor, "aby to bylo vyvazeny" a dost mozna tam nakonec stejne vrazim nejaky vyrazne vykonnejsi - cimz nic nezkazim, a ze by dokazal ukrmit i vyrazne lepsi grafarnu mi nevadi, protoze ma proste vic vlaken a ta se mi hodi nekde jinde, kde naopak grafarna je nezajimava, protoze jedu v textovem terminalu.

Ze soucasne desktopove grafarny jsou nasobne lepsi nez 6 let stare notebookove je mi jasne, ale fakt ani netusim, jestli nasobne pro me znamena 5x (coz je malo), nebo 500x (coz je prehnane moc, ale za tu cenu proc ne? Par stovek rozdilu oproti levnejsi a radove horsi uz nehraje takovy rozdil.)

S rostouci cenou dostanu rostouci vykon, ale vykon grafarny ma pro me prakticky vyznam jen do urcite hranice, pak uz je to fuk, protoze je to proste vykone az az - a proto me ta kriticka hranice vykonu a tudiz i ceny zajima, pokud by ten vykon melo neco za 5k, nema cenu kupovat neco za 50k, kdyz od toho budu furt chtit stejne.

Počty jakýchkoliv jednotek v čipu neřeš, z hlediska uživatele je to nepodstatný. Tebe zajímá herní výkon a ten se měří benchmarky, případě srovnávacím testem v konkrétních hrách. Pokud chceš vědět, jak si která nová grafika stojí v aktuálních hrách, projdi si weby zaměřený na testování počítačovýho hardwaru, namátkou PCTuning.
Rozpočet je důležitý, protože někomu je 8 litrů za grafiku akorát, někomu těžce přes čáru. U tebe, jelikož chceš celý nový stroj, tak rozpočet na celý počítač. Jsou tu znalí návštěvníci, co ti na udaný rozpočet vyberou komponenty tak, aby to bylo vyvážený a s maximálním výkonem.

Problem je, ze zrovna tuhle hru jsem v zadnem benchmarku nevidel (a asi ani podobnou), protoze se nejedna o aktualni ani mainstreamovou hru. Vytezuje jedno jadro procesoru (vic neumi a umet nebude), aktualni hry zvladaji jet na 4 a vice. Vetsinou pouzivaji specialni graficke/fyzikalni/kdovijake enginy a postavy v nich maji tisice vertexu jako kostru pro texturu, tady to bude tak par desitek, ale zase desitky (mozna i stovky) objektu. Skoro jiste nepouziva zadny z profesionalnich hernich enginu, kdyz je to Open Source a dilo rady nadsencu. V pozadavcich se taky moc rozumneho nedozvim, jen ze to nekdo rozbehal i na 486 s VGA, akorat se to nedalo hrat, protoze to kazdy frame rendrovalo nekolik minut. A ze naroky zalezi na konkretnich doplncich (kterych jsou stovky a z kterych si kazdy posklada tu hru jak se libi jemu a nektere grafiku nepouzivaji vubec a jine zavadeji shadery a textury i pro jinak prazdne pozadi a kdovi co jeste dalsiho. Samotny holy zaklad muze bezet jen s dratenymi kostrami a minimem moznosti, v plne palbe jde o radove jinou hru, ktera se zakladu podoba asi tak hrubym nametem.

Na PCTuningu jsem test 820M vubec nenasel :(

U me rozpocet tak kriticky neni, jen nechci zbytecne vyhazovat penize za vykon, ktery nepouziju, kdyz je muzu dat do rady jinych veci. 8k mi prez caru neprijde, samozrejme 5k je levnejsi a pokud by to stacilo, tak fajn, pokud by nestacilo 8k, tak proste pujdu i vys.

kdybys rovnou napsal jméno té tajné hry, udělal bys 100x lépe a nemusel tady vypisovat romány.

edit: jinak přibližné určení výkonu můžeš zkontrolovat zde: https://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html - 3Dmark se sice nehraje, ale jako základní měřítko výkonu jej použít můžeš. Např. pro FireStrike má 820M výsledek 827 bodů. Desetinásobek má pak přibližně RX480 nebo GTX1060: https://www.3dmark.com/compare/fs/9202637/fs/9188962

http://oolite.org/

One of the most important aspects of Oolite is customisation: almost all parts of the game can be modified using simple free text and graphics tools, and over five hundred expansion packs are available, ranging from minor tweaks such as a new ship or replacement sound effects, all the way up to giant missions it could take you weeks to play through.

Oolite runs on Mac OS X (10.6 or later), Windows (Vista Service Pack 2 or later), and Linux. It is designed not to need the latest hardware, and requires only a 1GHz processor, 1GB of RAM, and an Open GL-capable graphics card for basic performance (though a higher specification is recommended, and some expansion packs may require a more modern computer).

Ano, bezi i na Atomu v NB (https://www.czc.cz/acer-aspire-one-d270-28ckk-cerna_3/103949/produkt), kdyz tam nedam skoro zadne expansion packy a nahodim uspornou grafiku (jako zadne textury a tak, proste klasika z minuleho milenia). Ale bez tech packu je to dost prazdne a malo objektu ke kresleni (proste klasika z minuleho milenia, kdo jeste pamatuje osmibitovou Elite).
Par nadsencu to prave portuje na Rapsberry Pi a trumfujou se v tom, jak daleko jim dobehne preklad.

Jenze ja to chci hrat s vetsinou expansion packu a rozumnym rozlisenim a plnou grafikou - a to je radove jina liga ...

Do nedavna mel, ted jsou nove ovladace od ADM jako Open Source, dostaly se do kernelu a pilne se na nich pracuje. Naproti tomu NVidia dodava jen proprietalni bloby, obcas, kompatibilita je problem, je potreba hledat fungujici kombinaci a kvalita tech blobu se taky lisi, co chodilo v jednom, v nasledujicim chodit moc nemusi, nebo pro starsi karty to tam ani nebude. Takze pro linux je RX vyhodnejsi jak aktualne, tak z dlouhodobeho pohledu. A zrovna na RX570 jsem nasel par hodne priznivych recenzi a zadne spatne z letoska (a spoustu zatracujicich v drivejsich dob)

koupil sis kdysi šmejd notebook s o něco lepší než kancelářskou grafikou a dnes tu o tom píšeš slohovky, dokonce pláčeš nad hrou.
proč? kdo má o tvé blbosti číst? proč porovnáváš tehdejší osekanou grafiku pro přehrávání videí s nějakým renderováním?

1) kup si normální stolák na jaký ti stačí rozpočet. grafárnu asi nepotřebuješ řešit dnes, když nákup plánuješ za 1/4 roku. ale bude třetina až polovina toho rozpočtu.
2) dospěj a dětinské hovadiny jako podřadné hry tě nebudou zajímat.

Notebook pro svuj puvodni ucel vyhovuje dodnes, pro hrani se nehodi, i kdyz to nejak zvlada, tak chci stolak pro hrani. Nad hrou neplacu, hru si uzivam a chci si ji uzivat jeste lip.

1) rozpocet mi na to staci, jen nechci zbytecne vyhazovat penize. Je nejaka rozumna grafarna za rozumne penize, co je 10x lepsi nez ta 820M? Jaka?
2) tohle pred duchodem nestihnu

kdyz jsem koupil chatu, potreboval jsem tam nuz - co tam byly nejake z trznice na 50,- proste nevyhovovaly. Taky jsem neresil rozpocet, kdyby me oslovil nuz za 5k, tak jsem ho tam klidne koupil, ale dostal jsem skvele reference na jeden za 500,- a tak je tam ted on. A za ta leta se skvele osvedcil. (takze jsem koupil dalsi domu a par dalsich jako darky v rodine, vsechny dodnes slouzi). Rozpocet je houby kriterium, jde mi o uzitek. Nuz za 5k by ho poskytnul stejne, urcite ne vic. Tady stavim pocitac kolem grafarny, az budu vedet jakou asi, tak dovyberu zbytek, jestli bude stat 2x tolik, nebo 5x tolik se jeste uvidi.

Chces rict, ze je normalni nejdriv koupit nejaky - jakykoliv - pocitac a po zjisteni, ze pochopitelne nefunguje jak ma, se teprve zacne resit, co z nej vyhodit a co tam dat misto toho?

OK, pokud bereme "normalni" ve smyslu "vetsina zacatecniku tuto chybu udela", pak asi ano, ale rozhodne to neni rozumne.

Ten pocitac nemam, planuju ho postavit, tak zacinam tim, co je na nem nejkritictejsi. Pro nekoho je to RGB diskoteka a cool case, pro nekoho procak s nejvetsim potencialem k taktovani, pro me je to grafarna.

Zaroven vim, ze :
- grafarna potrebuje aspon 0.5GB VRAM, coz dnes uz kazda ma vyrazne vic
- pro dany ucel ji nakrmi kazdy moderni CPU (aspon 3GHz a dve jadra, desktopovy), takze vezmu neco, co si bude s GPU dobre rozumet
- RAM je potreba aspon 2GB (ale dam vic)
- disk staci plotnovy 100GB, ale radsi dam 256GB SSD (a asi i 2-3 TB HDD pro zalohy, fotky, filmy a podobne veci, co nepotrebujou rychly pristup, ale chci je mit po ruce, nejen v centralnich zalohach)

Takze zbyva doresit:
- desku (podle karty a CPU)
- chladic (dle CPU - tissi, dost ucinny)
- zdroj (dle potreb karty a CPU - s rozumnou kvalitou a vykonovou rezervou)
- case (jakykoli, kam se to vleze rozumne fyzicky, cili dle desky, GPU, a chladice - ale rad si necham poradit nejakou kvalitnejsi, pokud nebude prilis drazsi. Idealne obycejny kvadr bez blbosti a s parem USB vpredu)

ale nic z toho neni kriticke.

Monitor, klavesnici, mys, joystick, keypad a sluchatka mam osvedcene doma.

Takze mam nejakou predstavu, co chci postavit, ale na presnych parametrech vetsinou nezalezi, spousta toho zalezi na te karte a az ji budu mit rozmyslenou, tak si rad necham poradit, jak sestavit rozumne ten zbytek aby daval dohromady smysl.

Tak jsem zagooglil :-)
- Trabant max speed = 100 km/h
- Ferrari max speed = 349 km/h
- stihacka Soptwich Camel = 180-200 km/h
- stihacka X-43 = 10 618 km/h
- Modry plamen = 1,014.511 km/h

Ja vim, ze potrebuju 10x vic, abych mel pozadovane FPS.
- pozadavek 1 000 km/h
- Ferrari je 3.5x vic a to je malo
- stihacka Soptwich Camel je pouze 2x vic a to je zoufale malo
- stihacka X-43 je 106x vic coz je zbytecne moc (a cena tomu odpovida)
- https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Flame je prave tak akorat :)

(Jasne, je to alegorie, ale prave tohle je problem tech obecnych rad "cim vic, tim lip, rekni kolik mas penez" - penez mam dost, abych eventualne koupil i stihacku s celym letistem, ale modry plamen s garazi je to, co potrebuju a stoji podstatne min.)

Je mi jasne, ze moderni karty jsou rychlejsi (a procesory taky). Netusim, kolikrat. (U CPU je to celkem jednoduche - pouziva to jen jedno jadro na 800 MHz - ja mam 2.5GHz - soucasnost je 4-5GHz a o neco lepsi sada, cili nejsou 10x lepsi, jen tak 2-3x - na druhou stranu to CPU mam nevytizene, takze me netlaci).

Nechci tam vrazit kartu za 3k (nebo 6k), abych zjistil, ze je to Ferrari proti Trabantu, cili 3.5x vic a nestaci mi to a muzu ji zahodit a koupit jinou drazssi
Nechci tam vrazit kartu za 30k, abych zjistil, ze je to stihacka x-43 proti Trabantu a nikdy ji nerozvasnim nad 10% jejiho potencialu, protoze nemam jak rozumne (cili jsem vyhodil par desitek tisic zbytecne).
Ale netusim, co je ten Modry Plamen - mozna kazda za 3k, mozna jen nejake nove za 10k+, nejspis neco mezi tim - a k tomu bych se rad nejak dostal.

Penize na cely pocitac mam ted. Krome toho jednoradkoveho zadani tady vedle (@ Hanyse.k ) bych jeste chtel prihodit vetsi HDD (tak kolem 2 TB), SSD (kolem 256 GB) a CPU s tak 12/24 core/thready ci vic (pro veci, co s grafikou a hrama nesouvisi vubec a muzou bezet i v textove konzoli).

A odkladam to jen proto, ze AMD s nima sice 7.7. prislo, ale mely tam radu problemu, ktere postupne odstranili, ci odstranujou. Prvni hype (a tedy vysoke ceny) byl, kdyz s tim prisly (early adopters), druhy ocekavam, az to bude spolehlive na prakticky vsech aktualnich deskach pro to urcenych (conservatives) a samozrejme pred vanocema (protoze se kupujou darky). Mezi tim se prenesou SW upravy i do stabilnejsich vetvi linuxu a bude dost navodu, jak to spolehlive rozchodit. Takze ocekavam pad cen po vanocich ci novem roce a do te doby chci vybrat, co koupim - teda hlavne tu grafiku, zbytek je celkem jednoduchy.

Nevím proč furt řešíš, že musí být 10x lepší, by mě zajímalo jak to chceš určit. Podívej se na hry, které chceš hrát, podívej se na rozlišení v kterém chceš hrát a podívej se na FPS a podle toho si vyber grafilku, která bude pro tebe nejlepší.

10x lepsi protoze hra v kritickych situacich (komplikovany boj treba) spadne na 5-7 FPS, a ja bych chtel, aby v tu chvili bezela na 50+FPS - pritom to cele visi na vypocetnim vykonu GPU (jede v tu chvili na 99%), takze ho potrebuju zvednout 10x (50 FPS / 5 FPS = 10). (GPU: GF 820M)

Jinak hra bezne perfektne jede na 60-80 FPS, max na 180 FPS, rozumne hratelna je na 30 FPS. Monitor mi jede na 60Hz, cili si myslim, ze vic nez 60 FPS stejne nepoznam, takze vic nez 12x vetsi vykon uz nicemu nepomuze (60 FPS / 5 FPS = 12). 10 je hezky zaokrouhlene cislo.

Hra, kterou chci hrat je http://oolite.org/ "v plne palbe", teda se vsema texturama, s vetsinou z tech 500 packu a plynule i ve skrumazich, kde ted jede na 5 FPS. Na monitoru s 2560x1440@60Hz. S 50+FPS misto 5 FPS. Na Linuxu - konkretne Gentoo. (toto je cele zadani)

a podle toho si vyber grafilku, která bude pro tebe nejlepší.

no a tohle prave neumim, protoze grafikam moc nerozumim a nemam prehled.

A proto se na to ptam v nadeji, ze nekdo dokaze rict "je to napriklad tato GPU" a nikoli jen "no, vono cim drazsi GPU, tim vykonnejsi, ale ty mas stejne shit, takze nejak vykonnejsi asi bude cokoliv" (protoze tohle jeste vim a opakovani teto mantry mi stejne nerekne, co presne potrebuju koupit - jasne ze v tom rozsahu, ci kousek nad, bude tech grafik cela skupina - ale nevim ktera skupina to je a pokud je neprakticke vyjmenovavat, ci jinak specifikovat tu skupinu celou (napr. "jakakoli GPU od Nvidie mladsi tri let, s urcenim herni a cenou nad 3k", nebo nad 8k nebo co), tak jeden reprezentativni zastupce mi staci, proste ho koupim, nebo pokud neni k sehnani, tak koupim neco s parametry podobnymi, jen o fous lepsimi)

(Druha vec je, ze jsem doufal i v nejake vysvetleni, abych se poucil a nemusel se priste ptat sam. Ale to uz bych zjevne chtel prilis moc. No, nemusim mit vsechno. )

(ostatni hry, ktere hraju jsou radove min narocne a netreba je uvazovat - kdyz to behalo na 486@100MHz + VGA, tak to na takovem stroji rozebehnu v pohode v DOSboxu taky - obzvlast, kdyz to v DOSboxu chodi plynule i na tom kancelarskym notebooku, takze i kdyby to z nejakeho duvodu na te nove grafice a pocitaci pod ni nebezelo, tak to ten NB jisti)

Taky jsem zagooglil:
Výkon motoru Trabant: 18 kW
Výkon motoru Ferrari: 360 kW
=> Ferrari je 20x výkonnější.

Tím chci naznačit, že tvoje počty jsou trochu mimo. A už úplně mimo je tohle:

U CPU je to celkem jednoduche - pouziva to jen jedno jadro na 800 MHz - ja mam 2.5GHz - soucasnost je 4-5GHz a o neco lepsi sada, cili nejsou 10x lepsi, jen tak 2-3x

Nejdůležitější je vnitřní architektura CPU a tu na žádný GHz nepřepočítáš!
Podobně to platí i u grafik - záleží na architektuře GPU, ale i typu paměti, šířce sběrnice, atd.
Za tu dobu sis mohl najít nějaký srovnávací žebříček grafik....

Diky, RX 570 mi taky vychazi jako spravna volba.

Jak jsem psal v otazce, pamet asi limitem neni, i ze soucasnych 2GB to pouziva tak 300MB - ono ty textury zase nejsou obvykle velke a casto se opakuji (vybuchy vypadaji vsechny stejne, vysypane kargo ma asi 3 varianty, ale klidne 30 objektu v dohledu, varian lodi je omezeny pocet a potkat letku 10 policejnich viperu je bezna vec, ... takze se tech objektu je hodne, ale spolecne odkazuji na podstatne min textur)

DIKY ZA RESENI !

Ferrari 20x vykonnejsi, ale nikoli 20x rychlejsi :) (odpor vduchu roste s rychlosti nelinearne, vykon motoru je spis jako srovnani spotreby karet, nebo taktu nebo tak neco - ano, s rychlosti vysledku a FPS to souvisi, ale zdaleka ne linearne a jednoznacne - 820m ma core speed 775MHz, RX 750 ma 1244 MHz coz nerika vlastne nic)

Za ten zebricek fakt dekuju, sice jsem jich uz par nasel, ale zadny, ktery by zaroven obsahoval tu 820M a zaroven neco vyrazne rychlejsiho - spousta porovnani 820M s kartama te doby je uz davno passe - cili presne tohle jsem potreboval

(akorat ten directCompute je pro tezeni krytomen a vedecke vypocty, ale je tam i pro 3D vykon, coz je asi to, co nejspis potrebuju. )

Radeon RX 570 - 6906
GeForce 820M - 620

Zaroven na Radeon RX570 na linuxu jsem nasel dost chvaly, ze se v posledni dobe vyrazne zlepsily ovladace (co AMD pustila Open Source verzi) a problemy co byly pred par lety zmizely - takze ted to chodi dobre, podpora je zarucena na dlouho dopredu (ma to ovladace v kernelu) - na rozdil od nvidie, kde jsou jen binarni bloby, bugy se neresi a kazda verze chodi s necim jinym nejak jinak a starsi karty proste vyhazujou - tady je to vyvyjene intenzivne, bugreporty jsou aktivne resene a i po rade let to bude stale podporovane.

Myslim, ze tohle je celkem jasna odpoved na otazku a reseni problemu :)

(Mozne se jeste podivam na nejake varianty okolo, ale srovnavat kartu (na kterou letos vysla recenze na PCTuningu, se spoustou testu a tak ) s jinyma modernima kartama - a hledat neco radove stejneho - to uz neni problem )

Řešíš to jako stavebník, kterému se líbí sedlová střecha.
Vybírá ji řadu měsíců střechu, založí o jejím návrhu X diskusí na internetu;

a před začátkem stavby je konečně kýmsi upozorněn,
ža na pod tou střechou musí mít taky barák, který je podstatně důležitější a dražší než střecha,
nemluvě o tom, že potřebuje taky stavební pozemek.

Teprve celý dům dává skutečnou funkční hodnotu.

Pc se vybírá jako celek,
stejně jako dům se navrhuje jako celek.
Sice tě částečně chápu, ale není to vhodný postup.

Později tady založíš další diskuse o procesoru, desce, zdroji, pamětech, disku a skříni.
Nakonec to vše dáš dohromady a zjistíš, že se výsledná sestava nelíbí, je moc drahá nebo nemá ten výkon co sis vysnil.
Nemluvě o tom, že za několik měsíců co mezitím uplynulo, jsou k dispozici výkonnější komponenty za podobnou cenu.

A můžeme začít znova, že ano...

Resim, co je dulezite.

Pokud potrebuju strechu, kam se da strcit astronomicka observator a k tomu kumbal na bordel, tak v zahradkarske kolonii plne nejruznejsich domku budu proste resit tu strechu. Az ji vyresim, tak pod ni strcim libovolnou standardizovanou chatku a parcelu s obytnou chatkou a dost velkou parcelou uz mam. Chatek kolem hafo, kazda vyrazne vetsi nez potrebny kumbal, neni moc co resit. (resim jen pozorovani hvezd, na prespani mam chatku par kroku daleko, jen ma nevhodnou a neprestavitelnou strechu)

Viz https://pc.poradna.net/questions/2948756-nvidia-geforce-820m-potrebuju-neco-asi-tak-10x-rychlejsiho-ale-co-a-jak-to-poznam#r2949032

---

Ted vyslo RX 570, takze kouknu na poradne do sestav a najdu radu sestav s touto kartou. Namatkou:

https://pc.poradna.net/questions/2938815-vlastni-sestava-kolem-12k
https://pc.poradna.net/questions/2944697-pc-sestava-pomoc
https://pc.poradna.net/questions/2938446-nova-grafika-do-300eur
https://pc.poradna.net/questions/2949066-porovnani-tri-sestav-herni-pocitac-kolem-13-tisic
https://pc.poradna.net/questions/2942342-pc-low-budget

mas pocit, ze je nektera z tech sestav slabsi, nez stary notebook s i5-4200M a HDD 5400 otacek? Pokud ne, tak mi kazda z nich bude stacit. (kdyby to nebyl notebook, ale desktop, tak se proste ptam na upgrade a vrazim tam tu kartu, pripadne lesi zdroj a dal se nestaram, protoze jinak ten NB proste v pohode stiha)

I kdybych fakt netusil co, tak se zeptam na "low buget herni pocitac s RX 570 do 15k" (tomu budou mistni rozumet :-) ) - a vezmu libovolnou z odpovedi - neni co resit.

(karta je za 4k, jak zde receno tvori 1/2 - 1/3 rozpoctu, kdyz dam rozpocet misto 2x-3x takovy tak max 4x, tak by to melo stacit na slusnou sestavu i podle mistnich meritek - no a moje vlastni pozadavky, tedy deska s USB, ETH a nejakou zvukovkou, zdroj, novy CPU 3GHz+ 2vlakna+ , RAM 2GB+ a disk 200GB+ tam budou zahrnute automaticky - to je ten barak)

Skutecna hodnota baraku je pouze v tom, ze na tom pojede oolite v plne palbe a vic to umet nemusi.
Pridana hodnota je, ze to zvladne DOSbox a 20let+ stary DOSovky prinejhorsim stejne dobre, jako je zvlada ten notebook a veci, co nejak chodily uz na 486@100MHz ale jsou udrzovane dodnes a prelozim si je primo pro ten stroj - o tom, ze tohle zvladne zjevne netreba diskutovat.