
rozšíření o sata3
Ahoj. Chtěl bych si koupit SSD. Mám desku DX58SO (J1PR) která tuším podporuje pouze SATA2. Co budu potřebovat ještě koupit abych mohl využít plně rychlost? Vím že jsou rozšiřující karty PCI, ale kterou přesně byste doporučili? Nebo něco jiného? Děkuji za radu. Aleš
to nemá ani usb3? kolik pcie karet chceš cpát do toho krámu?
a jsi si jistý, že to z přídavné karty nabootuje?
věnuj to na hasičském bále do tomboly.
Na slušnou otázku bych čekal slušnou odpověď. Jakým právem píšeš o krámu a o tombole?
nebreč, krám je terminus technicus. nemůžu za to, že máš jen gympl a neumíš spočítat ani nutné rozšiřující karty.
do tomboly se strkají věci, které ještě můžou někomu udělat radost. ty rozzářené dětské oči by tě snad měly těšit.
Byt tebou, nejdriv bych pouzival a zkusil ten SSD na te SATA II, 300Mo/s taky neni zrovna malo a u nejakeho SSD ktery ma teoretickou maximalni rychlost nakych 500Mo/s nemusis rozdil popripade ani postrehnout.
(jestli ma cenu priplacet za nejaky adapter z PCIe2 do SATA III musis vedet sam, tak jak jestli ti to vubec nabidne nejaky podstatny rozdil. Pri bezne praci jako brouzdani po netu, nebo sledovani filmu IMHO ani rozdil stejne nepostrehnes.)
O této možnosti jsem taky uvažoval. Dát to na SATA II. Ovšem jak píšeš jestli by byl nějaký zásadní rozdíl. Zdá se mi že ten disk to opravdu brzdí. I při čisté instalaci často běží na 100%. Možná taky není OK, ale neukazuje žádnou chybu. Nebo jestli raději koupit nějaký spešl dobre HDD? Je jasný že na net a filmy není potřeba nic extra, ale třeba na úpravu fotek už rychlejší načítání dude znát.
Že jsou rozšiřující karty PCI jsem si myslel, dokud jsem ji nedávno (cca 1/2 roku až rok) nesháněl, novější počítače už PCI buď nemají nebo mají málo a karty jsou většinou PCIex, což je takový ten krátký slot, ale pokud nemáte vyloženě vykopávku, nebude to problém.
S bootováním bych problém neviděl, to bios většinou umí. Horší je to potom dál, třeba windows XP odmítne spustit se z externí karty. Windows 7 si taky rád vybírá a je lepší když bootuje z portu na desce. Linux tyto problémy nemá a co mu bios předhodí, z toho nabootuje.
Kupoval jsem několikrát různé typy, vždy ten nejlevnější a neměl jsem problémy, respektive problémy byly způsobené jinými věcmi než řadičem (třeba kabely). Snad jen to, že windows potřebují obvykle ovladač na tu kartu, tedy váš windows (pokud je to pro windows) musí být v seznamu podporovaných systémů. Spíš bych se tím netrápil, a pokud nekupujete něco extra rychlého, rozdíl nepoznáte.
PCIe na desce je. Právě to jsem si myslel že bych využil.
Takze tam ten SSD mas nebo ho chces zakoupit ?
Co ti presne vytezuje ten SSD na 100% ? Otevri spravce uloh a podivej se co ho tak vytezuje, mozna jde jen o Superfetch ktery jde popripade dezaktivovat.
(Jestli te snad napadlo na tu desku nainstalovat Windows 10, problem muze pochazet i z HW retrokompatibilty / ovladacu)
ne ne. Mám tam obyčejný HDD. S desítkama jsem to už dostal. Ale máš pravdu. Zkusím vzít jiný disk a na zkoušku tam dám sedmičky jak se to bude chovat. To mě nenapadlo. Za zkoušku to stojí.
Superfetch mám deaktivovaný a prefetch vypnutý v registru
Jo a mám WIN 10. Pravda, měl jsem to napsat hned
Rozšiřující karta PCI je kravina, přenos z PCI je max 500.
Potřebuješ PCIE řadič (ideálně pro x4 - čtyři linky).
Začal ale tady tímto nebo podobným : Mysli na možnost vrácení - bral bych přes eshop. Nemusí s počítačem jet. Karta má svůj vlastní "bios" a musí si dohodnout s hlavním třeba na startu :D
např: https://www.czc.cz/axagon-pcie-radic-2x-int-ext-sata-iii-6g-asmedia/109005/produkt?gclid=CjwKCAjwldHsBRAoEiwAd0JybeRXQsighIx2kyugym7ADb4GVeWIHYCi45N0vE-74B1Fb8iS9UgoLBoCIlMQAvD_BwE
Udělal bych postup vrazit kartu do pc, nahrát ovladače do windows , vypnout a zkusit přepojit kabel.
Je docela možné že starej ICH10R prostě SSD disk nedává, použitím řadiče se tomu vyhneš.
Rozdíl mezi sata2 / sata3 asi tak velk nebude.
Již se k tomuto názoru že rozdíl nebude až tak znatelný také kloním. A prosím o odhad jaký bude rozdíl SSD o proti mému stávajícímu WDC WD10EVDS-63U8B0? Myslím obecně: žádný-5 až značný-1 ...
Bude to jako kdybys z fobie 0,9 htp sedl do závodního speciálu. Vždyť ten plotnový disk má přenos max 100-150 a 500x větší latence.
Já že už ten SSD máš. Jestli ho nemáš vraž ho do sata2 a nic neřeš, zrychlení uvidíš.
Nejrychlejší už to mít stejně nebudeš, to bys musel mít M2 disk, M2 adaptér a vyřešit bootování z něj.
nejrychlejší to nikdy taky nebylo. Pokud k výměně dojde tak zapojím normálně do SATA a nebudu mymejšlet.
SATA je len SATA a má svoje limity, je jedno či je to pevný alebo SSD disk...Môže sa stať, že rozdiel ani nepostrehneš...
Ak by si to menil v ntb, kde bývali hdd 5400 ot/min, tak tam to už postrehneš a práca s diskom/ntb bude o poznanie rýchlejšia.
Já jsem před nějakou dobou, můžou to být tak dva roky (musel bych to přesně hledat a to se mi nechce) v notebooku takto disk měnil a jediné, čeho jsem si všimnul bylo chybějící chroupání (a vůbec projevy otáčení disku) a delší výdrž baterky (SSD má asi výrazně menší spotřebu). Rychlost se možná zvedla, to jsem moc nepostřehnul, ale na lepší se zvyká dobře, takže to bych poznal asi jedině kdybych tam na zkoušku dal ten starý disk.
Tady se to zase zvrhlo..
1. největší výhoda SSD je ve vysokých IOPS, ne přenosové rychlosti!
2. SATA řadič by se měl provozovat v režimu AHCI (aby SSD správně fungovalo)
3. SATA2/SATA3 nehraje podstatnou roli (viz body 1. a 2.)
Takže: pokud řadič na desce umí AHCI režim (což by snad měl), není zásadní důvod kupovat nějaký externí řadič (který by navíc musel umět bootovat OS a deska toto podporovat)!
Díky za toto kvalitní vysvětlení a upřesnění. SUPER / stručně, jasně