Jak smazat něco v RAM? Máte někdo Linux Ubuntu apod.na malém netbooku?
Chtěl bych nainstalovat Linux Ubuntu do malého netbooku Lenovo Intel Celeron CPU N3060 1.60 GHz x64. RAM teď ukazuje 1.91 GB.
1) Má někdo zkušenost s instalací Ubuntu apod. na menší netbook?
Teď mi to nejde. Ale myslím si, že je to tím, že ukazuje RAM 1,91 GB. Mám za to, že to dříve ukazovalo 2GB. Měl jsem dříve souběžně ještě jeden netbook a na něj mi před časem také nešlo nainstalovat to Ubuntu. Vyzkoušel jsem tehdy flešku s instalačkou Ubuntu na tomto současném netbooku a na něm by to tehdy šlo. Alespoň to při bootovaní našlo instalaci Ubuntu. Divil jsem se tehdy, když jsou oba netbooky téměř totožné (oba Lenovo), proč to na jednom jde a na druhém ne? Jediný rozdíl jsem našel v RAM. Na tom současném ukazovala RAM 2 GB, na tom druhém pouze asi 1,91 GB. Říkal jsem si, že by to mohlo být kvůli té RAM. Ten starší jsem dal na reklamaci kvůli něčemu a dostal zpět peníze. Teď jsem se rozhodl dát Ubuntu do toho současného netbooku, ale najednou to nejde. Oproti minule to při bootování ukazuje pouze Windows. Ale RAM už mi neukazuje 2 GB jako dříve, ale pouze 1,91 GB. Stejně jako na tom starším, na kterém to dříve také nešlo.
2) Proto se ptám, jestli se dá nějak dostat RAM zpět na 2GB? Podle minulé zkušenosti by to mělo jít nabootovat přes flešku normálně potom. Co se týče běžné paměti, ukazuje mi to 7,13 GB volných z 27,8 GB.
Na tohle bych radši nainstaloval něco méně náročného - např. Lubuntu.
RAM máš pořád stejně jako před tím. Ten zbytek do 2 GB ti nejspíš zabírá paměť sdílená s integrovanou grafickou kartou.
Koukám, to Lubuntu nebude česky?
Bude.
Dobře, díky.
RAM je voľná po každom vypnutí napájania, po reštarte PC.
Aké live distro Ubuntu cpeš do RAM, akú verziu? Chceš mať live Ubuntu iba na bútovacom nosiči naťahané a spustené pod RAM.
Alebo Ubuntu inštaluješ na pevný disk?
2GB RAM ti bohate stačia.
Na pevný disk. Ubuntu 19.4.
Máme to i na dvou velkých noteboocích a tam to je bez problémů. Přes grub na půl s W 10, které ale nepoužíváme. Nejde přejít na verzi 20. Kvůli nějakému zákazu třetích stran. Až se to bude nějak předělávat na ty 20, tak se může W vyhodit úplně, už ho nepotřebujeme a nepoužíváme. Ale teď mi jde o ten malej netbook.
To je zcela normalni. Zbyla ja rezevovana pro hw prvky.
Jestli mas velkou potrebu vyuzivat RAM, aktivuj si SWAP.
Napis do "terminalu" :
.. co ti vypsal ?
A okopiruj sem vysledek.
PS: Jestli chces opravdu nejakou lehkou distribuci vyzkousej treba Linux LITE https://www.linuxliteos.com/
Já mám na tom malém netbooku Lenovou zatím pouze W10, kterých se potřebuji zbavit...
Je to pro matku, takže potřebuji, aby to bylo v češtině. Jako je Ubuntu
At je to odlehčená verze "Puppy Linux", "Linux Lite", "Bodhi Linux" nebo jina distribuce, češtinu bude možné zvolit nebo nainstalovat.
(v podstatě je dnes většina na základě jádra Ubuntu 18.04 a ↑ , používají stejný zdroj repozitářu)
Aha. tak to je potom ok. Problém byl hlavně ale v tom, že při bootování mi to ukazovalo pouze Windows a flešku s instalčkou Ubuntu ne... Tak jestli bude rozdím, když na flešce nebude Ubuntu, ale Lubuntu nebo Linux lite apod...
A jak jsi tu flešku vytvořil?
No to musím zavzpomínat....
Nejprve jsem to zkoušel tak, že jsem si zkopíroval instalačku z velkého notebooku, když jsem tenkrát předělával oba velké notebooky. To jsem zjistil, že je hloupost. Vzal jsem ten malej netbook a stáhl do něj z českých stránek Ubuntu tu verzi 19. Z toho jsem pak udělal tu instalčku, kterou jsem dal na flešku. Po pravdě, úplně si to teď nevybavuji. Dělal jsem to vždycky podle návodu a pak se mi ten postup z hlavy vykouří, abych to opakoval z paměti. Hlavně vím, že když jsem to dělal úplně poprvé, mel jsem problém s fleškou, která měla jen 4GB a někdo mi poradil, že na flešku můžu dát pouze samotnou instalačku, která nemá myslím ani 2GB. Nebo tak nějak. Že to bylo rozdělené prostě na 2 kroky. Nejprve to stažení Ubuntu nějaké to ISO a pak z toho vytvořit tu samotnou instalačku na flešku... Teď koukám na cz stránky Ubuntu a tam se píše, že RAM by měl mít 4GB a více. Takže opravdu by se měla zvolit nějaká odlehčená verze, které doporučujete.
Jenže tady je právě důležité to jak. Ale když si nepamatuješ, tak se nedá nic dělat.
Už to vím. Do netbooku jsem si stáhl Ubuntu verze 19 z českých stránek Ubuntu a instalačku na flešku jsem udělal přes UNetbootin.
Na vytvoření (USB) bootovaciho zařízení zkus kupříkladu : https://rufus.ie/ (IMHO by fungoval i ETCHER)
Jestli má ten notebook náhodou USB 3.0, tak zkus ten před spuštěním ten USB klic zasunout do druhého portu USB 2.0.
Do BOOT-MENU toho notebooku se umíš dostat ne ? (tam kde vybíráš, odkud chces OS zavést, spustit - USB, HDD, CD etc)
Nebude.
Do boot menu jsem se vždycky dostal a zkoušel jsem všechny 3 porty. Jak USB 2 tak USB 3. A nic. Ale jak jsem teď psal, na Ubuntu píšou, že by to mělo mít aspoň 4 GB RAM.... Pro to Ubuntu, které teď používáme.
Všechny novější PC už mají UEFI/GPT boot. Takže zrob sobě flešku-instalačku znova, pro UEFI/GPT, Rufus to umí (Etcher či podobné nejspíš ne). Rady vypnout SecureBoot, zapnout CSM, boot MBR jsou pitomost (UEFI tím nezměníš, jen ho degraduješ).
Takže jsem teď díval a na tu flešku jsem to dělal přes UNetbootin...
Skoro určitě není pro UEFI/GPT. Použij Rufus ... je i portable.
Dobře, zkusím to teď. Tak ano, je to tak, přes ten Rufus mi to jde,teď se mi to instaluje (Lubuntu) z flešky. Paráda. Díky všem za info. Ještě někde najít tu češtinu do toho a bude to dokonalé.
Češtinu tam dohodíš po instalaci (v nastavení, jazyk, samo si to stáhne), soudím podle Mintu, ale snad to bude podobné.
Jo jo, už jsem jí našel v úvodním nastavení. Zasekl jsem se na těch oddílech. To jsem nepochopil, dál mě to nepustilo, tak jsem uvolnit místo na flešce a to jsem neměl dělat, protože to nebylo celé nainstalované, takže to budu dělat znovu a uvidím, jak si s těma oddílama poradím...
Oddíly neřeš, nech to udělat "samo" ... nejlíp když předem disk smažeš (snad jako volba při instalaci).
No mě to právě nepustilo dál. Při konfiguraci jsem nastavil češtinu, pak země, pak klávesnici a pak jsou ty oddíly. A to mě nepustilo vůbec dál, abych mohl konfiguraci dokončit. Zeleně bylo jen tlačítko zpět, ale dál to nešlo. V Ubuntu jsem nic takového neměl, ale možná to souvisí s tím malým prostorem v netbooku. Navíc mi došla baterka, takže budu muset dojet pro kabel, který jsem zapomněl vzít. Takže to bude tak hodina zase. Pak to zkusím znovu. Dnešek tomu obětuji, hlavně když to bude fungovat.
Skoro určitě tam musí být něco jako "automaticky", protože ne každý se v tom orientuje (není to triviální).
No mě to nic nenabízelo. Kdybych se tam dostal znovu, tak bych udělal snímek obrazovky. Bohužel jak jsem tu flešku předčasně vyndal, tak už mi to nejde opět. Dělám to stejně jako před tím, ale netbook při bootování tu flešku nevidí. Nevím proč. To jsem zase něco podělal. Před tím se to krásně načetlo a teď jsem opět na začátku....To je k vzteku.
Píšeš něco o "uvolnění místa na flešce" ??? Možná ji musíš udělat znova ... jestlis z ní něco mazal.
No udělal jsem jí znovu asi 8x a nic, tak nevím. Stejný postup, přesto nic. Jestli nebudu muset udělat komplet všechno znovu včetně ISO
Takže jsem to udělal tak, že jsem ISO i rufus smazal a vše nainstaloval znovu a pomohlo to. Už mi na netbooku opět svítí Lubuntu. Tak teď ještě nepodělat tu konfiguraci zase...
Prostě mě to přes ty podělaný oddíly dál nepustí.
Instaloval někdy někdo to Lubuntu? Nedaří se přejít přes ty oddíly. Nikde jsem nenašel, aby mě to pustilo dál. Posílám snímky všech možných variant. Ani jedna mě ale nepustí dál v té instalaci konfigurátoru.
https://ctrlv.cz/R2qB
https://ctrlv.cz/mhYQ
https://ctrlv.cz/psB6
https://ctrlv.cz/Zdtc
https://ctrlv.cz/pdcf
https://ctrlv.cz/t8E7
https://ctrlv.cz/LFRv
https://ctrlv.cz/3vhm
https://ctrlv.cz/IuO9
/dev/sda1 je flashka 32gb, tam linux instalovat nechceš.
/dev/mmcblk... je disk*, zabordelený od předchozí instalace windows. všechny oddíly na něm potřebuješ odstranit, musí být prázdný.
mohl sis aspoň poznačit licenci ke starým windows, až budeš ten linux zpátky formátovat.
edit:
*) aha, to není disk, ale atrapa emmc 32gb přiletovaná na dps. k tomu 2-jádrový atom a 2gb ram. vyhoď to.
Tak jsem všechny odstranil. Teď mi to ukazuje pouze Volné míst 29,1 GB, ale stejně mě to nepouští dál. Jedině vytvořit nový oddíl, nebo zpět, nebo storno.
No tak vytvoř nový oddíl.
Označení mmcblk se používá pro disky eMMC, instalace ti nejde dál, jelikož mas špatně nastavené partition a to Lubuntu se nema kam zavést, nebo nedisponuješ minimální velikosti úložiště.
Vše smaž , výtvor jeden EXT4 oddíl a spusť tu instlačku znovu. Jistě by bylo lepší vytvořit a rozdělit oddíly ručně, ale myslím že je to nad tvé možnosti.
(u toho mazání nezapomen ty změny "potvrdit" jinak nic formatovano nebude).
PS: Neber to nějak zle, ale jestli po bezmála 35 příspěvcích ses nedostal dál jak po rozdělení disků je možná nejvyšší čas to předat někomu jinému.
No potvrdit tady není čím, nový oddíl jsem udělal, ale jsou tu jen možnosti - vrátit všechny změny - upravit - smazat - zěpt - storno - nová tabulka oddílů - nová skupina svazků
Nic víc...
Jinak původní dotaz bylo tom, že mi netebooku nešla spustit z flešky instalace. To už je vyřešené. Lubuntu mám nainstalované a teď jsem jen na ploše zvolil instalaci Lubuntu, což je konfigurace polohy, klávesnice, oddílů a uživatelů. Takový kousek před koncem by byla škoda to vzdávat...
Jestli spoustíš instalaci z plochy, tak máš určitě v programech Gparted, ten formát tomo eMMC proveď přes něho.
(postupně všechny oddíly smažeš, dáš potvrdit, a následovně klikneš na "NEW" - vytvořit nový oddíl → EXT4 a opět uložit změny )
Až budes mít úložiště nachystané tak až teprve potom spusť instalaci.
https://gparted.org/display-doc.php?name=help-manual&lang=cs
No tak ten jsem tady teda nenašel. Asi ta instalace není úplně kompletní bez dokončení toho konfigurátoru. Jinak já bych to klidně někomu nechal udělat za peníze, potřeboval bych i pár dalších věcí. Ale nikoho neznám a nevím, kde by se v okrese Svitavy měl takový člověk hledat a najít? Který takové dovednosti ovládá. Tady mi bylo řečeno, že je to bezplatná poradna a jak takové člověka najít, to netuším.
Ta instalace ani nezačala , máš jen spuštěnou LIVE verzi z tvého USB klíče.
Tak otevři terminál CTRL+ALT+T a napiš / okopíruj:
Až se te zepta jestli ho chceš nainstalovat zmačkni klávesu Y (jako YES) a stiskni ENTER. Spustí se instalace.
Máš to ?
Ano
Takže už ho vidíš v programech? Jestli ano, tak ho spusť.
Máš to?
Nevidím ani ty programy. Mám tu jen složky - lubuntu - desktop - trash - computer - Aplications - network - devices windows
Navíc to v termínále píše Failed to fetch Unable to fetch some archives, maybe run apt - get update or try with --fix-
Protože tam nemáš dole vlevo tuto ikonu ? Jsi připojen k internetu ? Určitě spoustíš Lubuntu ? Nevolil jsi Instal OEM ?
(jinak Aplications = Programy)
Určitě Lubuntu, ale připojení k internetu nemám. Nejde se mi připojit. Píšu z druhého velkého notebooku, kde mám delší dobu Ubuntu. Tak tu ikonku tam mám, ale programy nevidim. KDE Partition manager?
Aplications tu nejsou pod tím obrázkem. Na ploše ve složce lubuntu programy složka je, ale tohle tam není. Preferences, Programing, Video, System tolls, About LXQt, Lock screen, Other,Leave, net, grafika, hry, Education, Accessories.
PŘÍPOJNÝ BOD - ale jak dál? Tak jsem na to konečně přišel, aby mě to pustilo dál při vytvoření nového oddílu. Nevytvořil jsem přípojný bod. Když jsem něco zadal,pustilo mě to o krok dál. Zde jsem ovšem narazil na další problém. Chce to po mně příznak, který tam není.
EFI systémový oddíl
oddíl typ FAT 32
příznak esp a přípojný bod /boot/efi
oznámení v dalším kroku, když mě to konečně pustilo dál, jaký oddíl to chce vytvořit :
https://ctrlv.cz/vsCk
https://ctrlv.cz/MAEo
https://ctrlv.cz/fVSt
https://ctrlv.cz/D6tw
Takže teď nevím, jak to poskládat? Ono mě to pustí dál, když tam něco naflákám, ale aby to potom fungovalo...
Takže jsi seklý na tom obrazku EFI ktery po tobe vyžaduje vytvořit 'FAT32' či co ?
Jestli máš vytvořený jeden [EXT4] oddíl, tak jen vypni PC a spusť tu instalačku znovu, už tam budeš mít možnost zvolit automatickou instalaci, dělení disku. Bude pro tebe nejrychlejší a nejjednodušší.
* Po výběru disku bude možnost "nainstalovat OS vedle dosavadniho" etc tak zvol "vymazat disk a nainstalovat Lubuntu / použít celý disk".
Tady to máš obrazkově, možná to tak bude pro tebe snazší .
• Průvodce instalací zde : https://wiki.ubuntu.cz/instalace/pr%C5%AFvodce_instalac%C3%AD?redirect=1
(Ubutu tak Lubuntu se instaluje stejně)
• Video :
Ano. Úplně zaseklý ne, protože když to upozornění budu ignorovat, můžu normálně pokračovat dál, už běžné věci, vyplnit jméno uživatele atd.
Ubuntu jsem sám instaloval sobě i ženě na naše dva velké notebooky. Ale nebylo to úplně stejné,na žádném oddíle jsem se nezasekl a bylo to hned hotové. Takže jsem původně chtěl i na ten netbook Ubuntu, když už to známe, ale asi by to bylo velké na 2GB RAM.
Ten EFI oddíl prostě musíš vytvořit, jinak nepůjde boot po instalaci. Použij ty předdefinované hodnoty. Ale nějak mi není jasné, proč to nejde "automaticky".
Jenže jaké předdefinované hodnoty konkrétně? Co požadují, to tam není. A když tam dám něco jiného, nelze tu instalaci dokončit nikdy. Už jsem zkoušel 3x. A vždycky to dost dlouho trvá. Normálně se to začíná instalovat a na konci to hodí upozornění, že to nejde. Když vypnu netbook a bootuju z flešky, naskočí tam pak opět tato konfigurace, ve které jsem se zasekl. Zkusil bych možná ten Linux LITE, jestli to by nešlo. Ale jestli to má někde češtinu jako to Lubuntu? To mi právě vyhovuje při instalaci. O víkendu nikoho otravovat nemůžu, ale pokud bych to dnes nedotáhl do konce, zítra bych se zkusil přeptat v prodejnách počítačů, kde by se dal sehnat člověk, který by to byl schopen zprovoznit.
Nečetl jsem všechny příspěvky, páč je toho hodně, tak se omlouvám, jestli už to někdo napsal.
Na paměť 2G a méně je nejvhodnější 32bitová verze nějako distribuce. Jestli ještě nějaká existuje. 64 bitová má o dost větší nároky na paměť, z důvodů různých tabulek systému (nebudu tady popisovat jakých), a z důvodů stránkovacího mechanizmu. Zkus tedy vypátrat nějakou 32 bit verzi. Z GUI doporučuji Mate nebo LXDE. Plasma je příliš náročná na paměť.
No a můžu dát 32bit verzi na netbook, který má 64 bit.? Je to pro matku, tak mi jde o to, aby ta distribuce měla ČEŠTINU. My máme doma 2 velké notebooky s Ubuntu a v pohodě.Ale tady je potřeba min. 4 GB RAM, co píšou.
ten shit má 2gb ram a ty píšeš něco o 64bitech. poběží na tom i 16-bitový dos.
jen si nejsem jistý, co s tím pidi displejem bude chtít starý rodič dělat. radši pohledej nějaký normální repas než tu hrůzu.
já to upřesním: 64bit na ten krám nainstaluješ, ale je to extrémně neefektivní a u slabých hw jako tento je to viditelně horší.
Tak matka má ten netbook asi 3 roky a je velice spokojená. Dívá se se pouze na internet na obyčejné věci a k ničemu víc to nepotřebuje. Na to to bohatě stačí. Teď postupně přecházíme všichni na Linux, jak jsem psal, my máme Ubuntu. A ten na menší netbook nejde.
Ano, můžeš. Spíš kvůli velikosti RAM bych řekl, že musíš. 64bitové systémy instalujeme na 4G RAM a víc. To platí i pro Widle,
Dobře. Teď mi jde jen o to, která z těch distribucí, které máš třeba myslíš, bude mít i češtinu? Lubuntu jí má. My samozřejmě na Ubuntu také.
Většina má češtinu, to se musíš dočíst, kde po tom budeš pátrat. Já používám v češtině Fedoru ale ta nemá už 32 bitovou verzi, možná najdeš starší verze někde v archívu. Strejda Gůůůgl poradí.
Může tam instalovat klidně 64Bit verzi, bud CPU 64Bitové instrukce umí nebo neumí.
Nepočítaje některé "Windows" tablety a netbooky s ATOM/Cherry + 2Gb RAM kde se osazovali 64Bit Windows které byly celkově na vyhození, se běžně osazuje 64Bit i na 2Gb RAM a to hlavně kvůli možnosti využívat 64Bit programy.
* Kdyz jsme u toho Windows, tak i 64Bit [ARM] Windows 10 "desktop" mam nainstalovany a utahne i muj "mobilni telefon" s CPU Snapdragon 810 :
Mimo jiné, 64Bit linuxové systémy se běžně používají i na procesorech podstatně menšího výkonu a to i na architektuře [ARM64]. Kdesi padlo že je 64bit na slabém CPU neefektivní což neni zcela pravda, třeba v takovém 'float, pi, math, etc' to u 64Bit vs 32Bit OS na 64Bitovém CPU ve výpočetní rychlosti dělá skoro 2x tolik, výpočty které nejdou vidět v prostředí GUI, ale hlavně v programech. V takovém "sysbench" to samé CPU na 32Bit ho zpracuje za "25.14ms" a na 64Bit verzi za "2.72ms" coz je sice jen v syntetickém testu, ale 32-bit binary still byl na tom samém CPU až 10x pomalejší.
(také mimo zbavovaní se licenci ty 64Bit osazoval MS do tabletu se slabým CPU + 2Gb, ale i tak to bylo na běh Windows 10 mizerně málo. Linuxové distribuce jsou v tomto ohledu pohodlnější)
Na podstatně slabším CPU mám nainstalovaný 64Bit a určitě bych ho neomezoval, nespomaloval hlavně u těchto pomalejších CPUs podporující 64Bit instrukce 32Bitovým OS.
* HTOP z 64Bit OS (a to mam nejakych 56 sluzeb-procesu/tasks v pozadí) OS Debian 10.4 :
Možná jen "64bitové systémy instalujeme na 4G RAM a víc" bych spíš řekl "Na HW pro využítí 4Gb a více instalujeme 64Bit verzi" Jinak souhlas.
Nepropadej panice, 32b verze už jsou vesměs nepodporované a nejsou nijak výrazně "efektivnější", i mobily jedou 64b. Kromě toho UEFI vyžaduje 64b. Problém není v 32/64b ...
Mám ve virtuálu Linux Mint Cinnamon 64b a i s RAM okolo 2 GB jede normálně.