Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno W10 - jak psát písmena "ďťň".

a jiná co se zadávají jako <čárka> + <písmeno> nebo <Shift + háček> + <písmeno>, třeba ÁÉÍÓÚĎŤŇ ?
Ta písmena mám v textovém souboru a když je chci napsat, tak je zkopíruji přes stránku.

U starších OS mi to fungovalo bez problémů. Od Ježíška jsem dostal nový NB s W10 a na něm mi to nějak nejde. I dřív, když jsem byl na počítači s W10 mi to nešlo, ale tam jsem psal jen sporadicky a moc mi to nevadilo.

Na vánoce tu byl syn, ukazoval mi, že jemu to jde, ale asi na to měl nějaký fígl co jsem neodkoukal.

Snad tu už nějaký dotaz na to téma byl, ale nenašel jsem ho.

Řešení:

Celkem mne nezajímá, komu to funguje, spíš se ptám jestli je tu někdo komu to při přechodu na W10 fungovat přestalo a co proti tomu dělal.

Ptal jsem se tě, jestli máš QWERTY (odpověděl jsi, že ano). Ale máš tu QWERTY taky nastavenou ve správě počítače a jako výchozí?
[91996-klaves-jpg]

Pokud máš Win10 ptedinstalovana, tak je tam ta chyba, ktera se táhne už od Windows XP.

Prava myš na Start / spustit: control
Najit regionalni nastaveni a na posledni zalozce nastavit češtinu pro neunicode programy. Pokud tam cestina je, tak prepnout na anglictinu / restart, prepnout zpet na cestinu, restart.

Skúsil si nastaviť CZ Qwertíky na klávesnici, ako predvolené? Vyskúšaj.

https://answers.microsoft.com/cs-cz/windows/forum/all/zmena-nastavenia-klavesnice-na-qwerty-sk-pre/8f1025f4-8edd-44d4-ab6d-8e3cc711febc

Normálne to funguje na každej poctivej, sľušnej, neamerickej, antkapitaľistickej, protizápadnej, sociaľistickej kľávesnici stavanej pre CZ jazyk, pre Sľovenský jazyk tiež. Ak máš americkú klávesnicu nedáš poctivého kvôkáňa "ô" či prehlasované "ä", ba ani mäkké fňuknutie, fˇ

Nie som nikde organizovaný, registrovaný, nie som poberateľom sociálnych, štátnych dávok a úľav, nie som zapísaný v registroch vypatlaných, rusofilných, skomunizovaných voličov štátotvornej strany boľševikov, eštébákov, udavačov z radov komunistických bielych koníkov, cvičených opíc KGB-ákov z radov "otcov vľasti" v podobe bohovo úspešnej kapitálotvornej vrstvy zlodejov pôvodom okotených zo "semä" milicionárskej luzy lumpenproletariátu z čoho vyplýva, že si môžem verejne písať v rámci platných, vykonateľných zákonov a ústavy čo chcem, kedy chcem a ako chcem.

Někde je chyba, nevím kde. Takhle nějak mi to funguje

<čárka> + <a> á
<čárka> + <A> A
<háček> + <d> d
<háček> + <D> Ď

<CapsLock> + <háček> + <D> ď

Rozhodně to funguje jinak než na starém počítači s W XP.
Klávesnici mám českou QWERTY - jako na tom starém počítači.

Mně to takhle těch 30 roků fungovalo taky. Ale to jsem neměl W10.

A ještě předtím jsem naučil psát česky tenhle počítač
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/thumbs/t_mvs_132.jpg
s tímhle displejem
https://farm6.static.flickr.com/5252/5455952121_3242f0e7b2_m.jpg
a systémem CP/M

Ale W10 se mi brání.

Když jsem učil psát na počítači naší sekretářku, ještě na T602, ona občas přišla, že jí tam něco nefunguje, ale mně to fungovalo, nepřišel jsem na to proč to nefungovalo jí, tak jsem jí říkal, že počítač pozná dobrého člověka.

Externí klávesnici mám, takhle mi to (ne)funguje i na druhém počítači s W10.

Prostě mám problém a chci ho vyřešit.
Celkem mne nezajímá, komu to funguje, spíš se ptám jestli je tu někdo komu to při přechodu na W10 fungovat přestalo a co proti tomu dělal.
Další možnost je, že sbalím NB a zajedu za synem, ať mne to naučí, případně zeptám se Ježíška, kde to kupoval a půjdu se tam zeptat.
Zase tak moc mi to zatím nevadí, počítač používám hlavně k brouzdání po internetu a když bych náhodou potřeboval něco napsat, tak opráším ten co jsem používal dosud a tam to fungovalo.

Příliš žlutoučký kůn úpěl dábelské ódy.
PŘÍLIŠ ŽLUTOUČKÝ KŮN ÚPĚL DÁBELSKÉ ÓDY.

Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.
PŘÍLIŠ ŽLUŤOUČKÝ KŮŇ ÚPĚL ĎÁBELSKÉ ÓDY.

Vracím se ke svému problému.
Když jsem s tím předtím laboroval, snad mi to chvíli psalo tak jak jsem chtěl. Ale teď už si to zase píše po svém.
Zkouším si postupně kopírovat programy co jsem je používal na starém počítači s W XP, na novém s W 10 jsou taky ale už jiné a mně z nějakého důvodu nevyhovují z toho starého na nový. Zatím třeba Malování, Solitaire, Spider.
Nevíte někdo, co je za driver klávesnice ve W XP a W 10, že bych zkusil ho do toho nového počítače taky přetáhnout, jestli by fungoval?
Nebaví mne laborovat s něčím, co by mělo být funkční a stará verze funkční byla.

xp jsou řádově jinde než w10, nějaké přetahování součástí systému je nesmysl.

zrovna xp malování je nejtupější aplikace na světě. zapamatuje si pouze zvolený ukládací formát, ale nikdy ne ukládací adresář. default si vyrobí velkou kreslící plochu a menší obrázky ukládá i s ní. neumí jednoklikem zrušit výběr.
používej třeba irfanview.

to ale nijak nesouvisí s klávesnicí. od w7 systém nabízí a dole zobrazuje více variant klávesnice od jednoho jazyka. qwerty (nebo programátorská) je správná volba, pro všechny a navždy.
(tak sorry, kromě těch co buď nevyrostli na psacích strojích, nebo kromě mlaďochů, co nezažili ms-dos)

Pokud máš Win10 ptedinstalovana, tak je tam ta chyba, ktera se táhne už od Windows XP.

Prava myš na Start / spustit: control
Najit regionalni nastaveni a na posledni zalozce nastavit češtinu pro neunicode programy. Pokud tam cestina je, tak prepnout na anglictinu / restart, prepnout zpet na cestinu, restart.

Jan Fiala
Pokud máš Win10 předinstalovaná, tak je tam ta chyba, která se táhne už od Windows XP...

Takže chyba nutně nemusí být mezi židlí a klábosnicí? Předinstalovaná wokna mám (raději se ještě zeptám dárce jestli od přirození nebo nějaká cracknutá) a ještě zkusím polaborovat.
Děkuji.

Blbne mi to furt, víceméně jsem si zvykl, zase moc nepíšu. Ale dost často se mi stává, že třeba napíšu
<CapsLock> + <háček> + <D> ď
pokračuji v psaní, na displej nekoukám a pak zjistím, že jsem zapomněl zrušit <CapsLock> a píšu velkými písmeny.
Už jsem si z počítače s W XP na nový počítač přenesl
MSpaint
SOL
SPIDER
prostě se mi ty nové verze nelíbí.
Nedal by se z W XP přenést i program co řeší psaní z klávesnice?
3-[:beer:

Windows 10 neznám, ale mám pocit, že minimálně od dob dosu se to nezměnilo. Caps Lock funguje jen na písmena (mám takové mlhavé vzpomínky, že někdy v pravěku fungoval jako zámek šiftu a tedy na všechno (místo MĚSTO se napsalo M2STO), ale jestli si to nepletu s nějakými psacími stroji nebo digitálními diáři).
Psaní velkého ĎŤŇ je nejpohodlnější bez capsu. Používám následující techniku: malíčkem zamáčknu pravý šift (může být i levý, ale pravý je blíž háčku) nějakým dalším prstem (prsteníčkem) zmáčknu háček a druhou rukou to písmeno a pak šift pustim. Horší je to na malá písmena, to pak lehce namísto ď napíšu Ď, když šift pustim moc pozdě (napsání Ń a podobných hybridů se mi moc nestává). Nevšimnul jsem si, že by se od dob windows95 cokoliv na tom změnilo. I v linuxu to funguje úplně stejně (i když co pamatuju nebylo to odjakživa).
Caps používám na písmena, která jsou na tom prvním řádku ěščřžýáíé ĚŠČŘŽÝÁÍÉ A úů ÚŮ, přijde mi to pohodlnější než to skládat ze dvou elementů, tohle ale je myslím to, co fungovalo před XP nějak jinak (myslím že se ta písmena s capsem nezvětšovala, takže vznikaly kombinace jako PříšERNě žLUŤOUčKý.... prostě velká písmena se musela poctivě skládat z háčku, čárky, kroužku a písmene).

mspain z xp používat nechceš - nepamatuje si co kam ukládá. ten z w7 aspň chápal vložené písmo až do uložení bitmapy jako objekt.
použitelným editorem je třeba irfanview.
(mspain z w7 šel použít aspoň na printscreeny, ten z xp vůbec na nic)

pokud ti nepíšou korektně fonty, dojebal jsi originální co tam byly, nebo nepoužíváš systémové fonty ale nějaké exoty. řešení jsem ti psal už výš.

<CapsLock> + <háček> + <D> ď

capslock si vymlať z hlavy. k ničemu ho nepotřebuješ, 20 let si pamatuješ nesmysl.

ve svém věku bys měl používat pc rozložení ibm "qwerty" místo rakousko-uherského psacístrojového "qwertz".
a měl bys už 25 let pokoj.
tvůj boj.

v práci jsem obklopen mladší, tj. nepoužitelnější generací.
asi všich používají windows degenerátory (bílé pozadí okna, klávesnice qwertz, průzkumník místo správce souborů)
přesto si nikdo z nich nestěžuje, že by mu nefungovala husitská nabodeníčka - něco děláš blbě. ale ten nekonečný thread se mi nechce číst a pod ruce při instalaci ti nikdo nevidí.

píše ti to špatně i v notepadu? ten foužívá systémový font a měl by proto mít text správně.

aplikace office apod používaly dříve true type fonty, které musely nastavit českou kódovou stránku v registrech, v substitucích.
ttf byly časem nahrazeny 2bytovými znaky open type, které už obsahují několik abeced a měly by psát korektně.
ale při používání starých ttf bez definice jazyka bude zase problém.

tam kdesi, kde ti to nefunguje, zobrazují se znaky korektně?

aácčdďeéěiínňoórřsštťuúůyýzž
AÁCČDĎEÉĚIÍNŇOÓRŘSŠTŤUÚŮYÝZŽ

dtn takhle mi to už zase píše, když by to normálně mělo psát s háčky.
ďťň takhle mi to už zase píše, když použiji CapsLock

A píše mi to tak všude, v Notepadu, v diskusích...

Včera mi to chvíli psalo normálně.

Měl jsem i jiný problém
https://pc.poradna.net/questions/3123588-problem-s-klavesou-capslock#r3125297
Byla to makačka ne bednu, než jsem snad přišel na to, kde co pozakazovat a povypínat.
Tady asi bude stejný problém než na to přijdu.

Вот техника большая.
:-( 3-[

Co natočit a poskytnout videozáznam během zadání přes "vizuální klávesnici" a dát sem odkazy ke shlédnutí nebo stažení? Nějaké snímky obrazovky s nastavením v OS by tu byly vítány. Takhle se to šíleně a dlouhodobě táhne...

Tak se k tomu vracím, asi už naposled než vezmu NB a zkusím obrazit firmy co si myslím, že by mi tam mohli pomoci.
Když kliknu na Nastavení (na obrázku výše), zobrazí se mi okno s nabídkou Čeština - English Kliknu na English
[94979-1-jpg]
pak na "ano, odhlásit se teďďď" (no vida po restartu to zase funguje jak by mělo:-D
a když mi zase počítač naběhne, tak to funguje jak má (ďťň), akorát na mne mluví anglicky.
Uvidím, jak dlouho to vydrží.
Ale počítač nepoužívám k ničemu, kde by mi to moc vadilo, tak to beru jako zajímavou kuriozitu.
:beer:
QWERTYěščřžýáíé

Tak jsem zopakoval postup Nastavení, zvolil Češtinu, po restartu to na mne mluví česky a klávesy fungují jak mají ďťň, schválně, jak dlouho to vydrží.

Tak jsem zase o krůček dál (snad). Chtělo to možná doinstalovat českou klávesnici QWERTY.
ďťň
[94983-2-jpg]
Připomněl jsem si, jak jsem jednou chtěl vyzkoušet přerušení od reálného času, aby se nepletlo s DMA režimem když se zrovna čte z diskety.
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/thumbs/t_mvs_132.jpg
Taky se tam tohle muselo nastavit, tamto povolit a ještě pak tamto zablokovat a pár drátů přepojit a nikde to nebyl popsané.
:-( :beer:

Zkusím to odškrtnout jako "Vyřešené", snad to nezakřiknu.

Ve windows 10 mám spousty problémů (ono po 7 letech používání hlavně linuxu se neni co divit, že dá práci zvyknout si na horší systém, byť jistá vylepšení oproti sedmičkám jim přiznat musím).
Třeba stříška ^ se přesunula z levýALT+6/ž na trojku - potřebuju ten znak dost často ve více jazycích (pascal dereference ukazatele, C xor, matlab (a excel) mocnina apod.) a dost mě to plete. Ale s ĎŤŇ jsem problémy nepozoroval, ani s jinými českými, slovenskými, německými (äëö), chorvatskými (ść...) atd. znaky. Stejně píšu nanejvýš ty české.

On kdysyk byl problém s psaním diakritiky, ale to bylo ještě za dob W7.
https://answers.microsoft.com/cs-cz/msoffice/forum/all/ms-word-nefunguje-vkladani-znaku-s-diakritikou/8eac9e54-91bc-4def-90e2-bf63e97707de
a dělal to doplněk PDF Complete v té době. Čili nepředpokládám, že ho tam ještě teď má (ale klidně to může dělat nějaký jiný)..?
A s tím jeho CapsLockem - v nás jsem si toho u několika uživatelů už všimnul, že když píšou velké písmeno, tak zapnou CapsLock, napíšou písmeno,
vypnou CapsLock a píšou dál. Tady to vypadá na stejný případ :)) Nicméně ale tohle nemá na to žádný vliv...

presne: drzet capslock je nesmysl, kdyz po jeho pusteni zustane prepnuto na opacna pismena.
kdyby se tazatal pred 20 lety nenaucil blbost, mohl mit dnes zivot o mesic delsi.

a nevim nic o tom, ze by se nekde doporucovalo psat velke bukvy, s diakritikou ci bez.
velke bukvy jsou hnusne.

Jen pro zajímavost.
Včera večer se mi na displeji napsalo, že kvůli upgrade bude restartovaný počítač, podle hlášek se provedl upgrade BIOSU, po naběhnutí počítače začalo psaní ď ť ň tak jak by to mělo fungovat. Ale dnes je to zase při starém.
Už jsem si zvykl a neřeším to.

Вот техника большая.