Externí box Zalman ZM-VE - už se v ČR neprodává?
Ahoj, chápu dobře, že se už v ČR neprodává Zalman ZM-VE který umí zavádět ISO? Výrobce nabízí dva typy, ale v ČR je asi nelze sehnat.
Ještě se chci zeptat, v čem byl ZM-VE350 problémový oproti ZM-VE300? Jak jste problémy a nefunkčnosti řešili? Známý říkal, že mi možná prodá použitý ZM-VE350, tak ať vím co mě čeká a na co si dát pozor. Díky za info.
https://www.zalman.com/EN/Product/ProductList.do?searchCategory1=86&searchCategory2=89
Změna tupého předmětu, původně: Zalman (host)
300 a 350 byly v podstatě mechanicky stejné typy.
Problém mohlo dělat volící kolečko, které stiskem volbu potvrzovalo. To po čase přestávalo fungovat.
Jinak po Zalmanovi začal obdobný produkt dělat StarTech, ioDD, možná i další:
https://www.startech.com/en-us/hdd/s2510bu3iso
https://www.amazon.com/Iodd-Iodd2531-Black-Virtual-Enclosures/dp/B00TDJ4BJU/ref=psdc_160354011_t1_B019C23H06
Děkuji za cennou odpověď. Ta mechanická nefunkčnost je nedobrá. Počkám, jestli se někdo vyjádří že to jde svépomocí opravit. Třeba to není rozebíratelné bez destrukce. Známý má určitě ZM-VE350 a nevybavuje si, že by to zlobilo. Jenže má to dlouho a nepoužívá to, tak to třeba bude problémové. Proto mě zajímá opravitelnost. Z jakou cenu je to rozumné koupit z druhé ruky?
Podle obrázků má Startech Product ID: S2510BU3ISO slušný displej. U Zalmana to byly malé displeje a přeci jen, delší názvy souborů jsou praktické. https://www.startech.com/en-us/hdd/s2510bu3iso
Má někdo iodd Iodd2531? Jak se liší od Zalman ZM-VE350?
iodd2531 hloupě neroluje dlouhý název jako ve-350, prostě ho ukáže na 2 řádky. vzal mi disky bez problému.
ve-350 má dost jasný displej proti ve-300 nebo i ten iodd. tuším jsem laboroval s jeho diskem, než si dal říct. https://pc.poradna.net/questions/2840576-tip-zalman-ve-500-ve-300-ve-350-no-iso
----
zdravím touchwooda. za každého občasného návštěvníka si dám
Zalman VE-350 je velice obtížné přinutit, aby zaregistroval, že má nějaké .iso , natož aby z toho .iso nabootoval. VE-350 prostě nebrat. Je tady jeden blog tomu věnovaný, z něj se dovíš víc.
Byl tam problém s tím, že disk chtěl, aby _ISO složka byla vytvořena jako první. Pokud bylo tohle dodrženo, pak to fungovalo.
Pokud už jsi virtuálni obrazy viděl a vybral, pak nabootování prošlo.
Já měl problém na nějakém serveru, ale tomu se nelíbilo nastavení, kdy byl současně povolen disk i virtuální CD. Pokud jsem nechal jen virtuální CD, problém nebyl.
Dělal jsem mnoho pokusů, ve kterých složka _ISO byla vytvářena jako první (ostatně - ono tam nic jiného nebylo), ale v tom to nebylo.
Pár VE-350 jsem nastavoval. Vždy pomohlo dát do něj vynulovaný disk (tj. buď secure erase, nebo použít nějaký killdisk, apod.), na něm vytvořit MBR, následně oddíl, naformátovat a vytvořit _ISO složku.
VE-350 je oproti VE-300 značně rychlejší při startu a obecně je kompatibilnější v režimu virtuálního CD.
Jé jej, takových pokusů jsem dělal. No, abych byl objektivní - nakonec se tento postup ukázal jako správný, jenom se to všechno muselo dělat prostředky Malého Měkkého a jeho otvorů do světa. Před léty se mi zadařilo a od té doby jsem nedráždil hada. Navíc, přímé bootování z iso pro mě přestalo být zajímavé.
Díky za informaci. Je to tady? https://pc.poradna.net/questions/2807830-jak-formatovat-disk-s-neaktivnim-os
Ne, to bylo vlakno primo o Zalmanovi.
Me pomohlo odstranit odfil, vytvorit novy, vytvorit _Iso slozku a pak uz vse fu govalo
Nic ve zlém, ale poslední dobou nějak divně píšeš. Kontroluješ si to alespoň po sobě?
Jako Admin bys to měl mít alespoň trochu na úrovni. Nechci rýpat, ale bije to do očí.
To je jen v případě, kdy to mastím narychlo na mobilu. Budu se snažit to po sobě kontrolovat.
Tohle: https://pc.poradna.net/questions/1768889-zalman-zm-ve350-no-iso-file
Udělám výjimku a poradím, protože doba pokročila a IMHO už Zalman není tak úplně třeba, i když se už nedá sehnat.
Dnes se dá udělat "zalman" z prakticky libovolné USB flashky/disku a funguje velmi dobře i na 6-10 starém HW (umí nastartovat jak v legacy, tak UEFI režimu), zatím jsem nenašel jediný PC, na kterém by tohle nechodilo, jediný požadavek je vypnutí Secure Boot v BIOSu, pokud se používá EFI+GPT. Navíc dobrá zpráva je, že chodí nejen ISO, ale i další obrazy jako WIM nebo IMG/VHD. Ten nástroj se jmenuje Ventoy a na rozdíl třeba od syslinuxu nevyžaduje žádné složité konfigurování, ISO obrazy fungují out-of-the-box.
https://www.ventoy.net/en/doc_start.html
Diky za info. Protoze mam funkcniho Zalmana, tak jsem ani jine reseni nehledal. Tphle se muze hodit.
Ale už jsem se setkal i se starsim serverovym hw, ktery z flashdisku nebootoval, z virtualniho cd zalmana ano.
touchwood:
Vyjímka muže šlechtí! Nebuďme tajnůstkáři a sobci. Díky!
Je opravdu jisté, že to funguje na nových UEFI BIOS System, kde už není možnost volby Legacy?
Jaké důvody vedly k odstranění Legacy, vyjma rádoby "bezpečnostních"? Ten vývoj jde do pr......
Pak je taky otázkou, jak si Ventoy poradí se staršími ISO, která striktně vyžadují dostupnost Legacy...
Pro názornost se stačí podívat na Dell Latitu v cenové relaci 25-30000 Kč. Tam je to "UEFI" dovedené k bídě. Rady si s tím neví ani jejich "technici" a zmůžou se jen na to, že odkazují na Rufus.
Jan Fiala:
S těmi flashdisky je to totální ruleta. Mám s tím dost zkušeností a prakticky vzato, nejvíc jsem se divil, když se mi vymstil nějaký noname chip. Pak je taky výživné, že nasadím např. všude doporučovaný Rufus (výsledek nefunkční), prostě to na nových Dell nedonutím nabootovat. Pak zkouším další a další bootovadla a něco se chytne. Je to fakt alchymie na ledu...
K tvé otázce: vše podstatné jsem napsal, máš tam i odpověď na tvou otázku.
Co se týká čipů řadičů USB, jediné omezení může být v tom, že čip neumožňuje přepnout emulaci na HDD (tj. nelze vytvořit diskové oddíly - nicméně Ventoy s tím problém nemá). Doporučuju se vyhnout flashkám s defaultně přidanou funkcí (např. s HW AES oddílem.) Typicky je právě nejméně problémů s OEM/noname čínskými řadiči (typicky Phison 225x). U Dellů je pak specifický problém s rychlostí detekce disku/rebootu USB sběrnice při rebootu/power on. Často pomáhá PC vypnout a spustit pomocí coldboot, u starších strojů je taky vhodné použít USB2.0 porty, případně zkusit jiný port (některé jsou připojeny pomocí hubu).
Tady promluvily zkušenosti. Považuji si. Díky.
Postesknu si, třeba to tu někdo taky tak máte. Někdy s tím chci seknout, ale pak stejně vytrvám. Jenže ten vynaložený čas na laborování je čím dál častěji zaplacený poměrově směšnou hodinovkou. Smějí se mi i UKáčka a ti se ZŠ...
Ja kupujem "Zalmana" na alikovi (iodd).
Uz som bral asi 5ks a nebol s nimi ziaden problem.
Jaký typ je lze doporučit?
Uvažuji o
http://iodd.kr/wordpress/product/iodd-2541/
http://en.iodd.kr/wiki/index.php/IODD-2541/
Předchůdce http://en.iodd.kr/wiki/index.php/IODD-2531
Tento má větší displej http://en.iodd.kr/wiki/index.php/IoddMINI
Ja som kupoval 2531.
Hezký podvečer,
tady https://www.jscomputers.cz/produkt/Zalman_ZM-VE350_external_HDD_enclosure_-_2-5_inch_USB_3-0_-_black.html mají prý na objednávku VE350.
Osobně jsem používal VE300 i VE350 a můžu potvrdit, že 300 byla bezproblémová. U 350 pokud byla složka _iso založena jako první pak taky fungovala OK. Tj potvrzuji výše uvedené zkušenosti.
na objednávku u takového zboží znamená, že po 14 dnech přijde mail že bohužel.
já před rokem skoupil asi poslední kus v republice, fascinovalo mě že to jde. v eshopu ho měli atypicky zařazený, našel ho jen vyhledávač, proklikat se tam nešlo.
ale není důvod to prožívat, na amazonu byl normálně dostupný ten iodd.