Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výpadky Internetu

Ahoj,
mám od poskytovatele (Metronet) VDSL bondingový Internet, který mi zhruba asi rok chodil bez jakýchkoli problémů.
V poslední době (cca asi týden) mám však asi 2-3 sec. výpadky Internetu v intervalech cca 1 hodiny. Výpadky se projevují u všech zařízení v síti řízené hlavním (rok starým) routerem TP Link Archer AX73 (AX5400) a dalšími dvěma AC routery TP Link v postavení AP. Ještě jsem měl homemade externí DNS server založený na Raspberry, ale ten jsem pro jistotu při vzniku popisovaného problému deaktivoval.
U poskytovatele jsem zmíněné zasekávání reklamoval , ale on mi sdělil, že diagnostikovali trasu od nich k mému terminátoru a žádný výpadek nezaznamenali.
Na hlavním routeru mám nastavenu jako primární DNS 1.1.1.1 a jako sekundární 8.8.8.8.
Protože sítím vůbec nerozumím, tak jsem hledal na webu způsob testování, a tam byla rada, jak ověřit DNS adresu příkazem tracert. Následně dostávám tuto hlášku:

Tracing route to one.one.one.one [1.1.1.1]
over a maximum of 30 hops:
1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1
2 8 ms 8 ms 7 ms 10.11.5.146
3 * * * Request timed out.
4 10 ms 9 ms 9 ms ttc_asr1k-x_1.metronet.cz [78.110.208.41]
5 11 ms 15 ms 11 ms 172.23.55.190
6 23 ms 13 ms 10 ms nix4.cloudflare.com [91.210.16.171]
7 10 ms 10 ms 10 ms one.one.one.one [1.1.1.1]

Zkoušel jsem ten příkaz několikrát, a z deseti případů jenom u jednoho nedošlo k onomu timeoutu.

Prosil bych tedy o zodpovězení dvou otázek:
Dá se z toho dovodit, že je tu nějaký problém na straně Metronetu, nebo to vůbec s oněmi výpadky nesouvisí?
Pokud je problém na mé straně, jak jej mám řešit (restart všech zařízení a kontrolu kabelů už mám za sebou, a k žádným změnám na nastavení síťových zařízení od doby, kdy vše fungovalo, nedošlo).

Předem díky

2   8 ms   8 ms   7 ms   10.11.5.146 - jejich interní síť, asi něco v baráku nebo před ním
3   *   *   *   Request timed out. - takže taky jejich interní síť, nějaký prvek před tvým barákem nebo sídlištěm, co zahazuje echo pakety
4   10 ms   9 ms   9 ms   ttc_asr1k-x_1.metronet.cz [78.110.208.41] - jejich síť

to zahazování paketů nemusí být nutně špatně. ale když to odpovídá, že ve stejné době došlo ke zhoršení tvého připojení, pak třeba jde připojení jinou trasou, která není v pořádku. dal bych jim termín vyřešení do konce měsíce, jinak že mě těšilo.

3 * * * Request timed out. - takže taky jejich interní síť, nějaký prvek před tvým barákem nebo sídlištěm, co zahazuje echo pakety

Na tohle jsem se kdysi dotazoval providera (Poda). Odpověděl mi něco v tom duchu, že to mají takhle nastaveno úmyslně, snad jako nějakou ochranu - nevím už přesně.

důvodů bude víc. typicky v síti ve firmě kde je cvrkot to začne zahazovat nepodstatné echo pakety, ať nezdržují.
nebo poskytovatelé to mají vypnuté ve své interní síti v serverovně.
ale aby to měl operátor vypnuto trvale a hned u barákové sítě, kde ten tok dat snad ještě není tak tlustý a naopak potřebuje kontrolovat provoz, to se mi nezdá (když to v minulosti jelo bez problémů).

Díky,

jestli jsem dobře pochopil, tak ty ztráty paketů jsou na Pingplotteru označeny červenou barvou.

V této souvislosti bych se chtěl ještě zeptat, zda by tyto ztráty musel zaregistrovat na svém zařízení i poskytovatel. On totiž tvrdí, že při diagnostice připojení k mému terminátoru nic nezjistil.

Dále bych potřeboval vědět, jak mám reagovat, jestliže poskytovatel bude tvrdit, že ty ztráty jsou zaviněny mým HW, případně jeho nastavením.

Jediné, co mne v tomto směru napadá, je pozvat si jejich technika, a pokud zjistí problém na mé straně, tak holt zaplatím jeho výjezd.

No narovinu, na prvním hopu (192.168.1.1 - což je tvůj router) packet loss být může a nemusí (ale může) to znamenat problém - prostě je zahazuje aby nebyl zahlcený. Na druhém hopu by ale packet loss podle mě být neměl. Ten třetí hop asi OK, tam to prostě pakety asi zahazuje záměrně. Od 4tého hopu by podle mě ten packet loss být neměl , tam podle mě bude něco špatně konkrétně na tom 4.

ehm... ne. :-)
Když si uvědomíš, jak funguje tracert (a všechny tyhle klikátka a vizualizátory) - tedy že si trasuje cestu a všechny hopy po cestě obesílá klasickým icmp echo req, tak je při pohledu na výsledky (všechny hopy mají reálně stejnou ztrátovost vyjma toho jednoho, který na echo req nereaguje vůbec) logické, že ty ztracené pakety přišly v jeden okamžik na všech hopech, protože je velmi nepravděpodobné, že by výpadky stochasticky nastaly na stejnou dobu v různých časech pro jednotlivé hopy.

Prostě: tohle je výpadek už na routeru, a dokonce jsou tam vidět i výpadky na LAN (192.168.1.1), takže na 99% problém v LAN, nikoli na WAN.

Ztrátovost je 1,2%, to je relativně málo.
Tohle testování malým pingem není úplně průkazné. A hlavně bys neměl pingat cloudflare, ale něco blíž, abys neřešil problémy někde po internetu, ale jen to co tě reálně zajímá a co platíš.

Daleko důležitější třeba je, jak máš nastaven MTU a zda ho tvůj router správně zpracovává směrem do LAN (MSS clamping)

Jinak k problému: 2-3 sekundový výpadek by mohl být např. renegociace portspeedu mezi WAN portem routeru a Terminátorem, z důvodu chyb přenosu, nebo vadného kabelu. Do logu routeru ses díval? Má ta čínská nádhera vůbec nějaký smysluplný log? Tam bys totiž měl začít..

Ahoj Touchwoode,
díky za všechny reakce, i když některým v nich obsaženým pojmům jsem nerozuměl, jsa síťově nadmíru zaostalý.
Při popisu svého problému jsem vycházel ze situace, kdy cca jeden rok mi připojení fungovalo bezchybně, nic jsem neměnil a kabely jsou zkontrolovány.
Když jsem vyzkoušel ten příkaz tracert, tak timeout se objevuje v intervalu mezi výchozí branou mého PPPoE internetového připojení (10.11.5.146)a adresou poskytovatele (ttc_asr1k-x_1.metronet.cz [78.110.208.41]). Tím jsem se (naprosto laicky, protože tomu vůbec nerozumím) domníval, že chyba je na straně toho poskytovatele.
Údaje z Pingplotteru doporučeného Virtenem nejsem schopen jakýmkoli způsobem posoudit. Pokud jsem pochopil tvoje sdělení, tak jsi přesvědčen, že chyba je na mém HW. Vadu nastavení nepředpokládám, neboť jak jsem uváděl, to se od doby instalace nezměnilo.
Pokud jde o logy routeru (TP-Link Archer AX73 (AX5400)), tak ten rozeznává asi 20 položek. Nedovedu posoudit, která z nich je relevantní a tak jsem zkusil položku nazvanou „Síť) a ta je úplně prázdná.
Pro jistotu zasílám kompletní log všech položek, pokud budeš mít čas a chuť se jím zabývat.

Vezmu to popořadě - v logu je kulový, ale to se dalo čekat.
V první řadě zkus otestovat ping na vlastní router, tj. ping 192.168.1.1 -t (ukončíš pomocí ctrl+c). Pokud tam budou výpadky, je to ethernetem, kabeláží nebo routerem. Pokud to bude OK, tak je problém v routeru nebo na WAN a dále.

Tak domácím pingáním to dopadlo blbě. Ty výpadky se mi cca půlhodině opakovaně projeví (7 x za sebou "PING: transmit failed. General failure" .

Síť jsem propojil nakrátko těmi ověřenými kabely, ale jak všichni píšete, může to být i špatným krimpováním. Tudíž jedině sehnat nějakého síťaře, který si přinese vlastní vyzkoušené kabely, pokročilejší měřák a pak vynese ortel, zda je jádro pudla v routeru nebo ne. Naštěstí ho mám ještě rok v záruční lhůtě.

Jo, to mi dělali elektrikáři v rámci rekonstrukce domu. Zatím jsem měřil dva zazděné kabely (jeden je WAN od terminátoru a druhý vede do routeru) a jsou v pořádku. Ještě mne čekají dva relevantní do 1. patra a na půdu, kde mám 1GB routery. Ostatní rozvody už můžou mít klidně 100Mb.

Já sice těm husím krkům moc nerozumím, ale z tvé skepse jsem pochopil, že by případná výměna kabelů ve zdi nebyla žádná procházka růžovým sadem.

elektrikáři? a Jseš si jiistej, že to nacvakali podle TIA/EIA? U nich si člověk nemůže být ničím jistý! (pozornost věnuj hlavně barvám drátů 1-2-3-6)

[renditionDownload]

Apropos, co máš v počítači za desku a hlavně, jakou značku síťovky? Nemáš úplně čistě náhodou Intel s 2,5Gbitem?

Já už mám ten barák asi 12 let a dosud mi síť chodila bez problémů. Takže bude asi na vině ten router nebo externí kabely, jak jsi sám na první dobrou diagnostikoval. Taky mě napadlo, že by to mohl být i ten centrální switch, co mám v racku v přízemí.

Jinak mám miniPC řady IntelNUC a tam jsou deska i síťová karta zadrátovány (LAN karta je Intel® Ethernet Connection I219-V) Nemyslím si ale, že by byl problém na PC; když dojde k výpadku Internetu, tak se třeba ženě v patře zasekne na chvíli televize.

když dojde k výpadku Internetu

pro jistotu značka toho centrálního switche? není třeba on příčinou a další poruchy až následek? podobně všechny ostatní routery v síti které nejmenuješ - není to snad nějaké noname tenda apod?

to mi dělali elektrikáři v rámci rekonstrukce domu.

no, dost lapám po dechu. nic proti nim, ale z krimpování lan kabelů asi nematurovali.

Ten switch je D-Link DES-1100-16.
Oba zbývající routery jsou TP-link, jeden Archer C80 koupený v ČR a druhý Archer C7 V2 koupený v Aliexpressu (s defaultním OPEN-WRT). Ty ale na vině nejsou; když jsem testoval ty výpadky Pingplotterem, tak jsem je vždy vypnul.

Jak říkám, s tím elektrikářským krimpováním žádné problémy po dobu 12 let nikdy nebyly.

Pokud to padá všem, tak je problém v prvku, který vše propojuje - viz Brtník. Jinak ti můžu doporučit jen jedno (a zopakovat): odpoj vše co můžeš, nech jen jedno PC a DSL router, propoj originálním patchkabelem a testuj. Pokud to bude fungovat, máš bug v domácí LAN a je třeba postupovat vylučovací metodou. Ten centrální switch je další sprostý podezřelý hned po routeru.

To s tím holým PC a routerem jsem zkoušel již včera a výpadky přetrvávají.
Podle tvé rady jsem ještě jednou zkusil asi na 2 hodiny nechat běžet ping na IP adresu routeru a už se mi žádný výpadek typu "PING: transmit failed. General failure" jako odpoledne neobjevil.

Myslím si ale, že nakonec stejně budu muset přizvat nějakého odborníka.

Tak jsem to teď zase zkusil asi na půl hodiny (ping 192.168.1.1 -t) a mám tam zase jednu sérii 7 hlášek za sebou "PING: transmit failed. General failure".
Je zvláštní, že jich je vždycky přesně 7.

Tím se Touchwoode podle mně definitivně potvrzuje tvůj názor, že to není výpadek internetu, ale problém mého HW.

Pokud to zvládnu, zkusím si nastavit jako hlavní jiný svůj router s vyzkoušenými kabely a když to bude pokračovat, tak holt někoho zavolám.

Jak jsem už psal výše, ona to může teoreticky dělat i tvá síťovka v PC, ale je to poměrně nepravděpodobné, pokud padne síť všem a zároveň to dělá i při testu s krátkým kabelem a jedním PC (to můžeš ověřit i tím, že použiješ jiné PC). Princip hledání chyby je vždy v tom, že se snažíš omezit vliv jiných součástí (a proto se vyplatí testovat vždy v minimální konfiguraci).

Za mě to bude téměř jistě router. Osobně bych pořídil jen router bez wifi a hlavně něco kvalitního s reálnou podporou (osobně jsem Mikrotik-ář), ale pokud se s tím nechceš babrat (nebo se to naučit - což je win-win situace), tak třeba Ubiquiti Edgerouter nebo pokud chceš zůstat u TPlinku, tak Omada router (tam jsou ale ještě semtam chybky).

Ještě bych taky dal šanci tomu tvému routeru - zkusil jsi reset do defaultu, případně upgrade firmware?

Touchwode, tak jsi na to přišel. Jsi fakt síťový šaman.

Byla to skutečně síťovka. Včera večer jsem z PC odpojil kabel a spustil přes wifi permanentní ping na IP routeru. Současně jsem do routeru kabelem zapojil notebook a spustil na něm Pingplotter na cloudflare.
Nechal jsem oba počítače běžet celou noc a na žádném z nich ani jeden výpadek.
Připojil jsem tedy znovu kabel k PC a provedl diagnostiku. Žádné závady mi to sice nenašlo, ale další výpadky se vyskytují znovu.
Přitom jsem ale si v souvislosti se síťovkou vzpomněl na jednu nedávnou událost. Ten můj IntelNUC si provádí vlastní aktualizaci intelových driverů, což už léta probíhá bez jakýchkoli problémů. Poslední aktualizace se však týkala přímo driveru k samotné LAN kartě a ani opakovaně se nepovedla (viz obrázek).
Když nedošlo k té automatické aktualizaci, stáhl jsem si ovladač a nainstaloval jej manuálně, s výslednou hláškou, že instalace proběhla úspěšně.
Přitom však automatizační Intelovské SW požadovalo provést tu aktualizaci znovu a opětovný pokus skončil znovu neúspěšně
Nechal jsem to bez povšimnutí, neboť jsem se domníval, že při nejhorším zůstává nainstalován starý ovladač, který před tím žádné potíže nevykazoval. Jak už jsem uváděl, ani opakovaná diagnostika nic nehlásila.

Za této situace bych tě poprosil o zodpovězení otázek dvou otázek:

1) Mohl tento neidentifikovatelný problém se síťovou kartou způsobit takový bordel v síti, který by se projevoval jako výpadek Internetu i na jiných zařízeních než na PC s onou kartou?

2) Jak mám dále postupovat s instalací toho ovladače? Předpokládám, že bych se pokusil stávající kartu odinstalovat i s ovladači, a pak nainstalovat původní drivery, které byly dodány s počítačem a v prvním kole nepřipouštět žádné jeho aktualizace.

No. :-D

Možné je samozřejmě úplně všechno, Intel už dávno není etalonem neprůstřelného HW a už vůbec ne SW. Takže ano, je možné že "softwarově definovaná" moderní síťovka má opravdu takovou chybu, že může např. zahltit celou síť, nebo router (a zahlcení routeru = pád inetu pro celou LAN). Druhá varianta je, že ten bordel dělá nějaká aplikace nebo škodná.

Já bych postupoval následovně:

0. Počítač spolehlivě odstavit od energie. Je-li to notebook, vytáhnout i baterku. Pak vybít kondíky pomocí zapínacího čudlu (tím procesor síťovky "zapomene" své nastavení). Když to nepomůže,
1. odebrat drivery a zkusit nainstalovat nějaké starší. Je možné že ti tam nacpal WUpdate nějakou nesprávnou verzi. Když to nepomůže,
2. nabootovat nějaký live Linux a zkusit to z něj, abys vyloučil chybu HW. Když to nebude fungovat také, je problém v HW (nebo BIOSu desky - update) a budeš si muset dokoupit síťovku. Když to fungovat bude,
3. pohledej v systému, co ti tam běží (použij nástroj Sledování prostředků), budeš tam mít pravděpodobně nějaký SW problém.

edit: jinak bych ještě nejásal. On to může stále být i ten router (kondíky), respektive jeho napaječ, který už neutáhne provoz LAN portů. Pak se to jeví tak, že wifi funguje, ale LAN blbne. To ti samozřejmě nechci brát entuziasmus v hledání root cause. :-) Jen že to může být zapeklitější víc, než se to teď zdá.

edit2:
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/126148/intel-nuc-kit-nuc8i5beh.html
https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000059067/ethernet-products/gigabit-ethernet-controllers-up-to-2-5gbe.html

Jo, doby superstabilních I-210/211 jsou tytam...

jinak bych ještě nejásal.

Jen že to může být zapeklitější víc, než se to teď zdá.

Ty bys mohl dělat věštce.
Už mne to jásání přešlo a věc je mnohem zapeklitější, než jsem čekal. Zkusil jsem do toho PC strčit nějakou starou USB 1GB NetCard a už mám zase výpadky. Mohu se utěšovat jenom tím, že ta karta je nějaký 15 let starý šmejd od Belkina, navíc s 32-bitovými ovladači pro Win 7.

Ty tvoje metody samozřejmě vyzkouším, jenom nevím, jak se vybíjejí kondíky tím čudlem.

Když budou problémy přetrvávat (a nebude to vinou routeru), nebylo by pak jednodušší si koupit nějakou externí Wi-Fi ax síťovou kartu třeba d-link-dwa-x1850-d6807470.htm ? Ta stávající interní má jenom ac.

Ty bys mohl dělat věštce.

:-D

Sorry. To jsou ta léta hledání řešení u podobných průserů. :-)

Máš ještě jiné PC s ethernetem? Zkus to, ať vyloučíš vliv OS/software. Dále bych se "jen tak pro jistotu" kouknul na napájecí adaptér toho routeru a kouknul se, jestli třeba náhodou nemáš podobný (stejné napětí, konektor a polarita + max. proud může být stejný nebo vyšší - např. pokud je původní adaptér 12V, 1,5A, tak můžeš použít i 12V 2A; podle mě některý z těch pobočných AP může mít podobný zdroj), tak bych ho zcela určitě zkusil nahradit, protože si myslím, že chyba bude tam i s ohledem na to, že jsi zkusil jinou síťovku.

Jinak si myslím, že wifi řešení je řešení dočasné, pokud by to bylo tím napaječem nebo routerem. To bývá metastabilní stav, kdy to nakonec stejně umře celé.

edit: "metoda čudl" je triviální: odpojíš počítač od napájení (u NUCu je to prosté, vytáhneš zdroj) a potom několikrát zmáčkneš vypínač. Vypadá to "divně," zapínat nepřipojený spotřebič, ale tím se právě kompletně a velmi rychle vše vybije.

Tak jsem nejprve zkusil totální odinstalaci karty i s ovladačem (včetně předchozího použití čudlu) a následnou instalaci původního driveru. Nic se nezměnilo, výpadky pokračovaly.

Pak jsem nechal provést automatickou novelizaci driveru, která nyní kupodivu proběhla bez závad. Zase nic.

Následně jsem si vedle PC postavil notebook, připojil ho kabelem do routeru a na obou zařízeních spustil Pingplotter na cloudfare. Zatímco na notebooku se za cca půl hodiny nevyskytl ani jeden výpadek, u PC se objevily tři.

Pak jsem si spustil na PC Live Ubuntu z flashky a nechal na něm běžet Ping na cloudfare s výstupem do souboru, ve kterém jsem pak nenašel ani jediný problém.

Tudíž bych se tě chtěl zeptat, zda lze tuto fázi uzavřít prozatímním závěrem, že se se vší pravděpodobností jedná o problém software. Napovídala by tomu i další skutečnost. Když jsem včera zkoušel pingplotterovat přes wi-fi kartu, tak oproti předešlému dni se mi na PC rovněž objevily výpadky. Kromě toho jsem doma našel další 3 jednoduché (nepotřebovaly ovladače) 100Mb síťové karty, jež zaznamenaly stejný výsledek.

Jinak Touchwoode díky za trpělivost, ale mám pocit, že jsem fakt pechvogel. Nejvíc se ale bojím, že můj problém bude multifaktoriální. Něco jako v tom smyslu, že mi souběžně v jednom okamžiku blbne software, síťovka, router, napájecí zdroj a poskytovateli vypadává Internet.

Já myslím, že jsme se dobrali do cíle. Není to ani router, ani síťovka, ale nějaké nastavení SW v počítači - pokud jiné PC funguje, pokud tvůj "problematický" NUC s linuxem funguje, zůstává vylučovací metodou instance OS+SW. Nejrychlejší, ale taky nejbrutálnější řešení je kompletní čistá reinstalace, to se ale asi nikdy nedozvíš, která SW komponenta ten problém způsobuje. Samozřejmě nevím, co ti tam všechno běží, takové problémy dělávaly softwary typu torrenty, apod., které vystavovaly spousty spojení v jeden čas. Je možné, že tam máš breberku, to se takto na dálku nedá moc odhadnout. Alternativně můžeš zkusit bagrováním pomocí sysinternals nástrojů hledat problém.

Díky za rychlou reakci.

Jinak pokud jde o torrenty, tak to je pojem, který znám jenom z literatury.

Nejprve asi zkusím nouzový stav, popřípadě povypínat všechny aplikace, eventuálně služby a zkoušet a zkoušet.
A když bude nejhůř, tak si PC obnovím z image, který si každý měsíc vytvářím pomocí AOMEI Backupperu, kdy jich budu mít nejméně 3 kousky dozadu. Tím bych se pokusil PC obnovit do některého z minulých stavů, kdy to ještě fungovalo.

Ještě jednou děkuji, fakt jsi se mi dost věnoval.
Rád bych tak učinil vzletněji, ale jak vidím, SZ nepřijímáš.

NoReg vulgo Paullus

Díky Brtníku, ale tím resetem jsem začínal. Vyzkoušel jsem v tomto směru vše, co jsem na webu našel, např.:

@Echo on
pushd\windows\system32\drivers\etc
attrib -h -s -r hosts
echo 127.0.0.1 localhost>HOSTS
attrib +r +h +s hosts
popd
ipconfig /release
ipconfig /renew
ipconfig /flushdns
netsh winsock reset all
netsh int ip reset all
shutdown -r -t 1
del %0

Jinak já pří své příslovečné síťové tuposti těžko poznám, který program je určen pro síťovku. V autoruns vidím různé Winsock a Network Providers, ale nevím, která bije. Zatím jsem ve Windows zkusil pozavírat všechny spuštěné programy a všechny aktivní služby (kromě těch od MS a Intelu), avšak bezvýsledně.

Teď zkouším nabootovat do nouzového režimu, ale i když v MS Config nastavím "Síť", tak mi po naběhnutí nefunguje.

Tak jsem ten svůj problém vyřešil, i když jsem trochy zmatený, jak k tomu došlo. Kdyby ale někdo měl někdy obdobné potíže, tak mu snad následující text pomůže.

Jak správně Touchwood diagnostikoval, problémy vznikly v software počítače. Odebral jsem se tedy do Prohlížeče událostí a tam uviděl několik chyb v sekci Systém, označených červenými vykřičníky. Začal jsem je postupně odstraňovat a protože nevím, zda a jak se shora popsaným problém souvisejí, tak je raději popíšu všechny:

Především jsem zjistil, že se mi nespouští nějaká služba, nainstalovaná freewarem Spybot Search Destroy v rámci PortableApps. Ve Winservu od Nirsoftu jsem ji zkusil spustit, ale selhala s nějakou hláškou o neprovedené certifikaci. Tak jsem zmíněnou aplikaci odinstaloval, ale i po té odinstalaci a restartu hláška setrvávala. Tak jsem zmíněnou službu vymazal v PowerShellu (sc delete) a následně o ní vymazal veškeré zmínky v Regeditu (na to, že byla portable, jich tam bylo až nekřesťansky moc), Chyba se už dále nezjevila.

Na řadě byla další chyba zaznamenaná v Prohlížeči událostí, která se manifestovala jako selhání Hyper-V-VmSwitch. Vymazal jsem proto ze síťových adaptérů virtuální přepínač, který jsem si kdysi vytvořil pro Hyper-V virtuální Windows XP a dále jsem si našel na webu, že je zapotřebí odstranit v regeditu obsah klíče HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\VMSMP\Parameters\NicList.
Po restartu a spuštění Pingplotteru už se mi několik hodin neobjevil ani jeden výpadek.

Zda můj základní problém souvisel s první či druhou chybou, či s oběma současně, nevím.

V každém případě mi vyřešení druhé chyby odstranilo i další SW problém, kdy mi již několik měsíců nefungoval Sandbox, který vždy po spuštění hlásil error 0x80070057- Inicializace se nezdařila.

Takže Touchwoode, pokud budeš mít se mnou ještě trochu strpení, prosil bych o vyjádření, zda některá z popsaných chyb mohla zavinit zmiňované výpadky a to dokonce takovým způsobem, že to ovlivnilo připojení i dalších síťových zařízeni. Já totiž především nechápu, že i když takhle jsem měl nakonfigurovaný počítač už před vznikem mého problému, tak síť i Sandbox fungovaly.

Osobně bych si vsadil na kolizi s Hyper-V, protože "virtuální přepínač" je v podstatě uvedení síťovky do promiskuitního režimu, který opravdu může začít do sítě posílat "bordel" (broadcasty, vlny unicastů, apod.,) zejména z virtuálních strojů a shazovat jiná síťová zařízení. Tedy ne že by Spybot byl dnes něco, co bych chtěl v PC mít, ale docela si tipnu, že v tomto byl nevinně. :-)

Určitě za tím byl ten virtuální switch. Nicméně paranormálním jevem pro mne zůstává, proč to dříve fungovalo a pak najednou došlo k problému.

Zkusmo jsem včera obnovil starý image disku ze září loňského roku a síť i Sandbox na tom fungují řádně a to i za situace, kdy jsou v Prohlížeči událostí identické chyby jako na systému, ze kterého jsem je včera pracně odstraňoval.

Jediné vysvětlení, které mne napadá je, že ten loňský stav se zhoršil po nějakém update.

Takže konečně jsem pochopil, co měl na mysli Shakespeare, když tvrdí, že je mnoho věcí mezi nebem a zemí. Konec konců to dává i logický a technický smysl. Jsou to Okna.

Díky za reakci Zdenále, ale s tím souborem pracuji pravidelně, takže bych na něm nějaké nepřístojnosti odhalil. Navíc mám jeho zálohu, kterou sem tam jej obměňuji.

Na obranu mnou jinak proklínaného Spybotu musím konstatovat, že do hosts žádné zápisy neprovedl. Budiž však řečeno, že si nepamatuji, kdy jsem jej naposledy spustil a zda se už tehdy projevila chyba jeho služby (SDWSCSvc.exe).