Lze na linuxu kopírovat bez souborů
Zdar,
zajímalo by mě, jestli je možné vzít na linuxu složku a zkopírovat ji do jiné složky včetně všech podsložek, ale bez obsažených souborů uvnitř?
Zkoušim to už hodinu, ale bez valného výsledku. Na webu sice jsou návody obsahující šílené 50ti příkazové konstrukty, jak to udělat, ale to dělat nebudu. Ve Windows to jde jednoduše a je to tak na 10s, tak chci taky něco tak jednoduchého na linuxu jednoduše. Jestli to nejde, tak ok, ale jen to potvrzuje můj názor, že linux je z hlediska produktivity dost k ničemu.
Díky.
Ve Windows lze překopírovat adresářovou strukturu BEZ souborů uvnitř? Nikdy jsem nic podobného neslyšel, prozraď jak. Občas by se to hodilo…
Proč by to nešlo?
Tady je pár appek, které to umí ve Windows.
https://www.ghisler.ch/board/viewtopic.php?t=29058
To je dobrá finta!
Furt se člověk učí, dík…
Neni nad Total Commander.
Na linuxu je asi nejpodobnější Krusader. Nedivil bych se, kdyby to uměl taky, ale ke spuštění je potřeba prakticky celé KDE. Přitom KDE je, dalo by se říct, takovej linux v linuxu , celé jiné grafické rozhraní a spousta kvalitních aplikací. Vůbec se nedivim Rce, že to používá pro své uživatele, ale je to právě až tak velké, že si člověk říká, že nepotřebuje "něco jako Windows" když může mít Windows. Stejně tak je to náročné na výkon PC.
Proto, když už jsem na linuxu, který nahazuju jen zkušebně na starší PC, tak to nepoužívám.
Krusader nepotřebuje celou Plasmu (KDE), běží i pod Gnome nebo MATE. Okenních souborových manažerů je hojnost - namátkou třeba WCM, pro terminálovce MC. Na slabší stroje dávám místo Plasmy MATE, to je nenáročné na výkon a na prostředky, vřele doporučuji na staré stroje. S Compiz a Emerald to má hojnost pouťových efektů což mají uživatelé rádi (já ne). Plasma není vůbec chamtivec na výkon počítače (ale chce to aspoň 4G paměti). Určitě to není "Linux v Linuxu", Plasma stojí na X11 nebo teď už většinou na Waylandu.
linux v linuxu = obrazně řečeno
Nepotřebuje KDE, ale jen všechny jeho knihovny, aby byly splněny závislosti. (Mimochodem u SNAPu bude mít člověk v PC všechny tyto knihovny tisíckrát!)
Okenních souborových manažerů je hodně, ale otázka je jestli umí něco víc než Průzkumník z Windows.
Není to chamtivec, ale chce to minimálně 4GB RAM a 8GB je ideální, že.
Tak vzhledem k tabulkám virtuální paměti je 4GB minimum pro každý 64 bitový systém. Do 2 GB použít 32 bitový systém. Ale ten už bude velmi těžko sehnatelný.
Na jaké distribuci? Na Ubuntu to jde nebo alespoň šlo. Jak je to na ostatních distribucích nevím.
Nebo to myslíš tak, že cheš kopírovat nějakou adresářovou strukturu se soubory, ale ty soubory tam nechceš?
Na Debianu, sorry jsem zapomněl napsat. Nebránim se instalaci jakéhokoli souborového manažeru mimo těch, které doinstalují cele KDE. Nicméně, pokud to tam mají vyřešené, tak jako informace, proč to začít používat, se to také může hodit.
Aha, já zase Debian neznám. Kdysi jsem ho možná zkoušel jako live distribuci i Fedoru, ale Ubuntu mně přišlo nejlepší. Asi proto, že se hodně podobá Windows a jde si přizpůsobit podle sebe. Mrkni sem https://www.root.cz/clanky/osm-souborovych-manazeru/
Je to už hodně starý článek, ale třeba nějaký z těch manažerů to umět bude. Ale bez záruky, je to jen tip co zkusit.
A tlak na používání SNAP, díky kterému rapidně přibývá velikosti aplikací, tě neirituje? Mě to sralo tak, že jsem od Ubuntu odešel.
Spouta aplikací už dnes mimo SNAP neexistuje. Proč bychom měli chtít, aby byl linux jak Android nebo některé varianty BSD systémů. Sdílení knihoven je mnohem efektivnější a funguje to léta dobře na Windows i na linuxu!
Spíš než SNAP je lepší Flapak. Zase je výhoda, že tam je všechno potřebné pohromadě a nemusí se člověk bát, že s novou verzí knihoven to přestane fungovat.
Což by stejně nemělo a pokud ano, je to chyba programátora. Možná to ale je takové přiznání lidí od linuxu, že nejsou nad programátory schopni držet kontrolu.
Viděl jsem Fedoru, není to tak dávno, nejvíc pár měsíců, Flatpak tam ale nikomu necpou takovým způsobem jako SNAP na Ubuntu a klidně můžeš zůstat u RPM, chceš-li.
Necpou. Můžeš a nemusíš. . Většinou jsou to knihovny třetích stran a prostě kompatibilita není zaručena. Obvykle se to řeší linkem na starší verzi.
V exploreru nebo pres terminal ? Mozna ma nejake prava ktere jdou obejit pres :
* Vetsinu casu pouzivam Nautilus, a slozky kopiruji zcela stejnym zpusobem jako ve Windows.
Ne tenhle kód to nezařídí.
Nefunguje v jakem slova smyslu. Nic se nestane, nebo to vypise nejakou chybu ? Je kdyz pises mezi slozkou a cilovou slozkou mezera ?
Jestli ma ta slozka nejaky komplikovanejsi nazev a obsahuje znaky a podobne tak nech (napis treba jern prvni pismeno nebo dve nazvu slozky) at se nazev dopise automaticky pomoci klavesy [TAB]
-R je rekurzivne, ale skopiruje vsetko.
Riesenie je napriklad.
Mozos c.2 je:
Mne pride najjednoduchia moznost cez rsync
Jak jsem psal, možnosti 1 a 3 jsou komplikované.
Moznost 2, na to jsem nenarazil:
Co v tom příkazu
způsobí vynechání souborů?
Šlo by alternativně to ztížit o zkopírování jen složek + určitého typu souboru, například s příponou .TXT?
Díky.
no co asi, příkaz find, který hledá jen directories.
pokud chceš kopírovat jen txt soubory, tak je to vlastně zjednodušení, budeš potřebovat jen použít rsync:
rsync nechci
problém je, že ani u toho find nerozumim tomu, co ten příkaz dělá
jako ty příkazy jsou na otrocké zapamatování složité, proto jsem zamítl ty ostatní varianty
ve windows jsem to někde našel jednou a od té doby už vím, jak na to, ale v linuxu je všechno tak složité, že se to zapamatovat nedá
chápu teda, že pracuju s aktuální složkou a podsložkama, že -type d hledá složky, -exec spouští externí příkaz pro vytvoření nové složky, ale třeba tady ten parametr -p v manuálech těch příkazů není, takže až to zapomenu a budu si pamatovat jen, že něco takového se dá, tak už to znovu nevymyslim, prostě k prdu.
Jenže to není na otrocké pamatování, to je o pochopení jak funguje shell a GNU příkazy. Když začneš chápat základní principy (skoro vše je text a každý program má stdin, stdout a stderr) a že tvůj největší kámoš je trubka (pipe), tak pak budeš naopak nadávat na věci jako je powershell, který má na každou pitomost příkaz, který si musíš otrocky pamatovat..
P.S.: nevím na jaký manpage koukáš, ale u mkdir je parametr -p hned druhý a jeho použití dává i smysl...
https://man7.org/linux/man-pages/man1/mkdir.1.html
edit: a samozřejmě těch možností jak to udělat je vícero. U GNU příkazů které nemají možnost volat jiný příkaz se dá použít např. for cyklus - psáno symbolicky:
Jako ze jo mas pravdu, ale PS se musim trochu zastat, ono zas kdyz si nemuzes vzpomenout tak neni problem si adekvatni alias nebo cmdlet nechat vypsat, pak prikaz jako takovy neni o nic vic slozitejsi nebo vice komplikovany :
(V PowerShellu jsou v podstate dva samostatné koncepty CLI, ale vystup se nijak vyrazne od bash nelisi. Me se zaklad PS lepe pamatoval uz z duvodu ze dle nazvu alias jde hned videt co znama a tudiz i k cemu slouzi. Navic PS neni jen shell ale kompletni skriptovaci prostredi a nema tokove omezeni nativnimi rutinami )
Ono je to o naprosto různé filozofii. Windows nevznikly jako textově orientované, a proto PS nikdy nebude jako bash, ačkoli přebírá některé jeho rysy. A protože musíš v PS pokrýt všechna ta různá "stará" API a GUI, je pak celkový command set prostě megalomanský. Stačí se kouknout, co třeba do PS přidá rozšíření pro Exchange.
P.S.: u GNU toolsetu je ale přece také okamžitě jasné oč jde - jen se zkracovalo kvůli úspoře času a místa ( cp = copy, ls = list, rm = remove, cat = catalog, dd = data duplicator, atd.)
A nejde použít Wine + Total Commander?
Když jeden linuxák radil VirtualBox + Windows + hru, tak proč ne.
No právě, odejdu od Windows, abych nainstaloval Wine + TC + PsPad?
Jestli nepořešim ty linux hry z druhého vlákna, tak ještě instalnu Steam přes Wine a třeba to taky začne fungovat. Dost bych se nasmál.