Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook - Linux

Zdravím,
dostal jsem lehce starší nepříliš výkonný notebook ale jelikož pořád funguje tak jsem si řekl že bych na něj místo aktuálních Windows 10 hodil Linux
ale nikdy jsem přeinstalaci OS nedělal a ani s Linuxem ani jinými unixovými OS nemám zkušenosti tak se chci zeptat na nějaké doporučení konkrétního Linuxu (předpokládám že je víc verzí? ) který by seděl na notebook a taky na nějaký stručný manuál jak přeinstalaci provést.
děkuji za cenné rady
edit: zapomněl jsem dodat to nejdůležitější > Lenovo e31-80
PS: připomínky typu a proč zrovna linux, proč to vůbec dělat, však je to k ničemu atd ignoruji

Podle Google by to mělo mít 4GB RAM, tudíž cokoli. Klidně tam můžou zůstat Windows 10, linux rychleji nepoběží. Pokud chceš linux odzkoušet, tak je dobré začít u velkého distra, kde budeš mít na webu řešení případných problémů nebo tvých dotazů:

Debian
Fedora
Ubuntu (ten ovšem s výhradou, protože SNAP je ohavnost, ale tobě jako začátečníkovi to vadit nebude, jen je to náročné na místo na disku).

Momentálně mám jen Ubuntu na podobném ještě starším noťasu se 2GB RAM, což je málo na cokoli. Kdybych měl jít zase do linuxu, tak se rozhoduju mezi Fedorou s podporou 11 měsíců, potom se musí upgradovat na novější verzi a Debianem s podporou, která není nikde přesně stanovena, ale obvykle je několik let. Dobré bylo v tomto směru Ubuntu, kde LTS verze měly podporu minimálně 3 roky, ale vývojáři do toho OS začali tlačit veškeré módní trendy a obvykle si myslí, že je to nejlepší pro všechny a cpou to tam natvrdo, proto jsem po letech s Ubuntu skončil.

Linux určitě vyzkoušej! Zvlášť, pokud jsi začal věřit, že Windows je nefunkční OS. Realita tě naučí. Na linuxu je totiž problémů ještě víc a začneš si Windows vážit podobně jako já. Ale tím tě nechci odrazovat, je dobré linux poznat, použitelný rozhodně je. Důležitá věc na linuxu je výběr grafického prostředí. Já třeba nepracoval hodně dlouho v prostředí KDE a jeden ho tu hrozně chválí. Kdysi mi naprosto nevyhovovalo. Používal jsem teda jiné, ale pokud chceš něco pokročilejšího, tak je v tom obvykle hromada bugů. Takový Cinnamon a jeho vleklé problémy s neuvolňováním paměti, která se zaplnila a PC zamrzlo, no mohl bych vyprávět opravdu hodně. Doporučuju teda raději klasiku Gnome Shell, kde je bugů přiměřeně a je to použitelné.

V základu se linuxová grafická prostředí často inspirují Applem, pro uživatele Windows je to první rána, kterou dostanou. :-D Dá se ale skoro všechno přenastavit. Přeji spoustu zážitků s linuxem. :-)

pecka! díky za cenné rady
jeden z důvodů proč to chci je že se mám v plánu v práci učit programovat právě na tomto PC a v programátorské komunitě jsem slyšel že Linux je to na lepší jak Wokna
ale upřímně to je jen takovej výkřik do tmy protože sám nevím jestli se vůbec k tomu kdy dokopu to začít
hlavně jsem chtěl ten systém vyzkoušet a notebook který mám jen že ho mám je na to ideální
co se grafického prostředí týče tak mi ty Linuxové přijdou takové... atraktivní, zajímavé... jak nesnáším Apply tak zrovna v tomhle ohledu se mi to líbí... uvidím, dneska se možná dokopu na noční to do toho ten Debian nebo Ubuntu hodit

Nepoběží, protože on nebude na příkazovém řádku, ale bude tam chtít grafické prostředí a i s tím je to dnes podobně náročné jako Windows. Jenže to ty nevíš, protože jsi naposledy zkoušel XPéčka, Windows 10 v tomto ohledu udělaly velký pokrok.

Ale prdlajs. Právě v tom je síla Liniuxové distribuce. Nemusí mít hned Plasmu, která je náročná na zdroje (ale IMHO ne tolik, jako Widle). Jsou i odlehčená a velmi dobrá a rychlá GUI. Třeba Mate, LXDE a podobné. Na slabší stroje instaluji Mate a kdo k tomu chce pouťáky, tak přidám Compiz a Emerald. A můžu ručit krkem, že je to daleko méně náročné jak Widle a zato rychlejší.

RedMax furt tára nezmysli o Linuxu. By neuveril že (a to s grafickým prostredím) je možné fungovať v Linuxe s 64MB RAM a staré jedno jadro CPU, či jedno z úplne prvých x64 CPU. Úplne bez problémov, a plynulo. To sa s dnes podporovanými verziami Windows nepodarí v žiadnom prípade. Ale samozrejme ak chceme plnú použiteľnosť, je potreba lepšie grafické prostredie, no i Mate a LXDE v pohode na 2GB RAM a priemerné dvoj jadro CPU. Dnes podporované Widle už s priemerným 4 jadro CPU a 4GB RAM ide pomaly. Widle tak na rýchlejšom 4 jadre a 8GB RAM je minimum pre plnohodnotnejšie používanie Windowsu.

Dokonca Windows s neobmedzenými zdrojmi je o 10-20% pomalší než Linux (s náročnejšími grafickými prostrediami) s neobmedzenými zdrojmi.

A len aby bolo ešte jasné ohľadom RAM, tak čo Windows kecá že využíva 4GB RAM keď to je v správcovi úloh, tak je to klamstvo. Vypni Pagefile úplne, a pri 60% využitej RAM ti už Windows crashne na nedostatok pamäte (pretože reálne využitie je výrazne vyššie, a čo označujú ako "pohotovostná nepoužívaná pamäť" je vlastne reálne používaná, len pripravená k swapovaniu, čo v Linuxe normálne označia ako používanú). V Linuxe bez SWAPu pri 95% využitej RAM to ide ešte plynulo, ja som mal minule 98% využitej pamäte (16GB) a išlo to bez problémov na Ubuntu 20.04.

By neuveril že (a to s grafickým prostredím) je možné fungovať v Linuxe s 64MB RAM a staré jedno jadro CPU

Velice se mýlíš. Podobný stroj jsem ještě nedávno "provozoval". Prostě jsem tam nahodil fluxbox a bylo, jelo to parádně až do chvíle, kdy se na tom spustil libovolný webový prohlížeč, který KAŽDÝ!!! potřebuje ke svému provozu aspon 1GB RAM. Takže k čemu že ten stroj s fluxboxem byl dobrý? No, k ničemu, karty na tom šly hrát. :-)

Ak máš 2GB RAM, prehliadač potrebuje 1GB, a Linux potrebuje 64MB, zatiaľ čo Windows 4GB, čo pôjde plynulejšie? Podla mňa u Linuxu to ani nebude SWAPovať, a u Windowsu to odSWAPuje celé 3GB, čo razantne spomalí celý systém. Z jednej strany súhlasím že Prehliadač je to čo bere najviac RAM, ale to neznamená že Linux pôjde rovnako pomaly. Ešte navyše keď Linux má lepší memory management (a to výrazne lepší, takže aj pri SWAPovaní si zachová výkon výrazne lepší, aj keď samozrejme každé SWAPovanie výrazne spomaluje odozvu systému, proste disk (aj dnešné SSD) sú stále výrazne pomalšie než RAM, ale optimalizáciou memory managementu to ide aspoň trocha ovplyvniť a zlepšiť odozvu, teda nehovorím že to bude perfektné, ale bude to lepšie a rýchlejšie než Windows). Navyše tazatel ani nepísal že jeho hlavné využitie je prehliadač.

Nepoběží, protože on nebude na příkazovém řádku, ale bude tam chtít grafické prostředí a i s tím je to dnes podobně náročné jako Windows.

Moje citace. Takže tak.

Já nikde nepsal, že je linux pomalejší, ale že jakmile na tom spustíš podobné služby jako na Windows, bude to žrát podobně paměti. Ano, je možné, že jádro linuxu žere jen čtvrtinu toho, co žere jádro Windows, jenže položka "jádro OS" je dneska naprosto nevýznamná. Uživatel toho bokem spustí tolik, že mu to sežere všechnu pamět, co má na OBOU systémech. ;-)

Chrome nie je grafické prostredie.

Grafické prostredie je napríklad GNOME či Xfce.

Chrome je len jedna z miliárd aplikácií čo môže tam spustiť.

U strojoch s veľkou kapacitou RAM je to koľko zabere jadro OS len nepatrné percento, ale na 2GB RAM je rozdiel keď systém sám žere 4-6GB alebo 64MB, a to dosť razantný aj keď tam má kopec iných aplikácií, vždycky je to o dobrých 4-6 GB viac na odswapovanie čo keď si logicky premyslíš tak z RAM to načíta za 20ms, zatiaľ čo z disku za pár sekúnd, to je dosť veľký vplyv na odozvu celého systému aj keď samozrejme viac bude swapovať kvôli prehliadaču, ktorý odkusne 8-10GB, lenže ak používateľ nebude zrovna v prehliadači (bude ho mať zatvorený) a bude pracovať v Office, či písať si na Slacku, Discorde, Teamsoch či robiť niečo v iných aplikáciách tam ten rozdiel vo výkone bude rozhodne.

Nemôžeš tvrdiť že kvôli tomu že pri autonehode umrie každý deň stovka ľudí, zatiaľ čo na Covid umrie 5, že očkovanie nemá zmysel. Tak toto je úplne stejné. Za to že prehliadač zožere 8GB, nemusí systém žrať ďalších 6GB.

Nic takového nepíšu. Přesně naopak: budeš-li provozovat linux stejným způsobem jako Windows, bude žrát stejně paměti. Zatímco ty píšeš, že si linux zkonfiguruješ na střídmé spartánské rozhraní, nebudeš tam mít žádné grafické ani jiné vychytávky a díky tomu to bude mít méně nároků na RAM. A s tím já nemám problém, jen ti vysvětluju, že tohle není typické využívání OS běžným uživatelem.

Ano, když má člověk starou šunku, nezbyde mu nic jiného než tam nahodit linux a zkonfigurovat si ho na co nejmenší nároky na hardware. U Windows tohle nelze. Já proti tomu nic nenamítám, sám to tak na starém noťasu mám.

Pravda. Linux zpravidla využívá méně prostředků, protože má lehké jádro (kolik paměti RAM presne také závisí na konfiguraci jádra a na tom, jaké moduly a ovladače hardwaru jsou do něj zkompilovány), nemá tolik procesů běžících na pozadí a nema tolik Bloatware APPs.
Windows mají o proti Linux obvykle těžší jádro (onecore), mnoho procesů a služeb na pozadí, a do toho mrtě Bloatware. Nic víc na tom v podstatě není.

položka "jádro OS" je dneska naprosto nevýznamná

Právě, že rychlé jádro je jádro pudla :-). Naopak, jádro OS je nejvýznamnější položka, protože každá aplikace, služba nebo démon, volá mnoha miliónkrát služby jádra, na každou operaci s diskem, obrazovkou, klábosnicí, myší...

presne tak, dokonca sú benchmarky, kde na 4GB RAM, Windows 11 a Xubuntu vedľa seba, kde na oboch chrome v zhodnom stave, malo alokovanych 11GB pamäte (teda 3x kapacita RAM a dochádzalo k silnému SWAPovaniu), a bolo testovaná rýchlosť reakcií UI.... po kliknutí na aktívny prvok to vo Windows 11 trvalo vykonanie akcie o 683% viac času než v Xubuntu, úplne zhodná konfigurácia i stav samotného prehliadača. Benchmark bol na Proxmox, až budem na PC dám link.

já mu držím palec. je mlád a optimist, chce to mít hlavně jako učicí programovadlo a fandí si že na linuxu to půjde líp.
dovolil bych si o tom pochybovat, ale na to přijde sám.
když ten 2jádrový procesor zatíží nějakým prohlížečem s pár okny kvůli helpu (stackoverflow.com apod), bude rád, že to moc nedrhne.

starý edge byl v tomto skromnější. memory leaks prohlížečů zhoršují i jejich doplňky všelijaké kvality, a u windows os i čím dál horší defender.
tady by "poloprofesionálně" vykuchaná miniinstalace w10 mohla pomoct.

mám dojem že jsem v práci instaloval jakési osekané w10 z netu na i3-6100u (pasívně chlazený), na msata "ssd" - celkem fajn.
než jsem se z toho rozhodl udělat klonovadlo disků a doinstaloval tam acronis - ten 2j procesor to úplně zastavilo, a to byla ještě poslední verze bez jejich rádoby antiviru.

To píšeš ako keby vôbec existovala alternatíva k Chrome (nepočítajme polomŕtvy Firefox, čo je ďaleko pozadu s W3C štandardmi, aj keď to vyzerá že teraz sa znova trochu rozbehli).

Čo iné by si navrhol? Modrý Chrome? Červený Chrome? Možno pripadne Chrome v inej farbe?

Midori ma zaujal, melón nemá ani SSL na webu, a ten Slim je len pre Windows a mobilné systémy (skutočne väčší focus na ARM než x64).

No ale teraz je otázka, ktoré z nich nie je len prefarbený Chrome či Firefox, a ak to má vlastný engine, či to funguje dobre na väčšine webov tak ako u Chrome.
Taktiež vidím že sú to veľmi okrajové prehliadače s pod <0.1% market share, kde istota že to prežije nasledujúci mesiac je 50%.

Okej, pozerám Midori je prefarbený Chrome, s menšími úpravami.
K-Melon je prefarbený Firefox, s menšími úpravami
SlimBrowser taktiež prefarbený Firefox, s menšími úpravami.

Ako fajn, aspoň sú "odGooglené" a front-end je viacmenej vlastný (hlavne Midori pozerám že má úplne vlastný front-end v GTK+), ale stále neviem či je to vhodná alternatíva za Chrome a či má pre mňa zmysel prechádzať z Chrome (a Vivaldi).

Ale ďakujem za tipy.

S CPU Intel + IGP které máš je dost vykoné v podstatě na jakoukoliv distribuci, i po HW kompabilitě by jsi nemel mít problém. Ono nejvetsí žrout je většinou GUI, graficka nadstavba a vše co se od ní odvíji jak samotný OS.

Na tvém místě bych zvolil zkusit verzi LIVE ktera nevyžaduje instalaci a tak ti umožní si určitou distribuci před instalací na disk oťukat.
Samotnou distribuci bych zvolil něco jako ZorinOS https://zorin.com/os/ nebo jiné které jsou pro uživatele co Linux nikdy nepoužívali (zkrátka takové ty klikací na způdob oken Windows jako Deepin https://www.deepin.org/index/en nebo UbuntuDDE https://ubuntudde.com/ )

Ubuntu (prípadne jeho variácie ako Kubuntu, Xubuntu či Ubuntu Mate)

Návod je na ich webu a je to celkom jednoduché, keď už nabootuješ inštalátor, tak je to len klikačka "Ďalej", a vyplnenie pár údajov (napr. voľba jazyka)

Podle mě je nejlůpší Linux Mint s prostředím Mate. Používám jej řadu let k plné spokojenosti. Ale po nějaké době používání člověk zjistí, že je to vlastně úplně jedno, zkoušel jsem i jiné distribuce.

Spíš než přeinstalaci bych zatím zkusil nainstalovat na něco, z čeho jde bootovat (flešku, SD kartu). (Použitá fleška by měla být dostatečně rychlá, aby systém nebrzdila.) Ještě předtím bych si s tím hrál v live verzi (některé distribuce, včetně mint, mají hybridní instalátor, který nabootuje jako live z CD nebo flešky a z něj se teprve pouští instalace (jiné distribuce tohle nemají a mají zvlášť live a zvlášť instalátor)). Ani pak bych starý systém nebořil, ale pořídil nový (interní) disk, na který bych ten linux instaloval.

Jinak na tom neni snad nic k vysvětlování, prostě se udělá bootovací disk (já pořád preferuju DVD, ale to už dneska je trochu out, takže fleška) pokud je bios v režimu uefi, musí se přidat mezi věrohodné, to taky navzdory různým strašením neni tak obtížné a pak už to nabootuje a postupuje se podle pokynů na obrazovce. V případě Mint se prostě nabootuje do live režimu a když je člověk rozhodnutý, tak pokliká na ikonku "Instal Linux Mint" a instalace normálně proběhne na vybraný disk. Jak jsem napsal, doporučuju pořídit čistý disk, nebo instalovat na flešku.

To máš jedno, jakou distribuci. Liší se obvykle jen repozitáři s různou zásobou programů. Mám oblíbenou Fedoru, nemá s ničím problémy. Také se dodává ve formě live flešky nebo CD. GUI prostředí se dá obvykle všude nainstalovat dle chuti. Mate (+pouťové efekty Compiz+Emerald) je dobrou volbou pro slabší stroje. Na silnějších preferuji Plasmu (KDE), ale to už je otázka osobního vkusu. Hodně lidem vyhovuje Gnome, mne nikoliv :-D

Linux Mint, MATE, Cinnamon a mnohé další linuxové projekty mají jednu obrovskou nevýhodu. Buď jsou to "one man show" a fungují do té doby než to toho člověka přestane bavit nebo je to sice víc lidí, ale tým, který to táhne je málopočetný a opět dobře funguje, dokud to ty lidi baví. Kolikrát stačí, aby jeden člen týmu onemocněl a vývoj začne váznout. Tohle je obecný problém s open-source projekty nejen linuxovými.

Pokud je člověk jen uživatelem, je mnohem lepší si do PC pořídit projekt velké firmy a vůbec nevadí, že to ti lidé dělají třeba jen jako zábavu bokem a mají na to od zaměstnavatele klidně jen pár hodin týdně. Takže ikdyž mě Fedora nebaví, schvaluji ti ji. Fedora + KDE nebo klidně Gnome Shell, to jsou projekty těch velkých, když tam bude chyba, vždycky to nakonec někdo opraví. (MATE už nepadá? Tak na tom nakonec někdo začal dělat? Výborný, hlavně, aby jim to vydrželo.)

Na druhou stranu, jestli po mně chce upgrade každých 11 měsíců linuxové distro nebo Windowsy, klidně zůstanu u těch Windows. Co se týká běžné práce, je to stejné. Pro hry (Steam, GOG) především AAA tituly jsou často Windows vyžadovány nebo se musí se střídavými úspěchy emulovat. Ale chápu, že u člověka, který nehraje nebo hraje "old school" hry může být Fedora rovnocennou alternativou.