Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zamrznutí počítače při startu, svítí logo výrobce, nenačte se OS

Zdravím.
Mám Gigabyte motherboard B550 AORUS ELITE AX V2 rev. 1.2. a Windows 11 Home. Všechno (BIOS, ovladače i Windows) je aktualizované.
Po poslední "velké" aktualizaci Windows na 23h2 se mi stává, že při startu mi naskočí logo výrobce (AORUS), počítač zamrzne a OS vůbec nenaskočí. Musím natvrdo vypnout počítač podržením síťového vypínače, pak po novém zapnutí OS naběhne. Občas také ne a je to třeba opakovat.

Když jsem hledal na toto řešení, tak jsem našel sice starší, ale možná nadějnou odpověď:

Stalo se mi to u hodně PC. Je to i otázka nastavení biosu (bootovaní), ale právě při restartu se to tu flasku snaží rozpoznat. Zdá se mi to jako když se to na té flešce sekne. Vypni v biosu úplně bootování a nemělo by se to opakovat.

Pro "Vypni v BIOS úplně bootování" moc nerozumím, co tím autor myslí. V BIOS jsem U Fast Boot změnil USB Support na Dissabled a nic jiného mě k tomu nenapadá. Viz příloha bios_boot. Ale nepomohlo to.

Napadá vás ještě co by jiného tím mohl myslet pro mou verzi BIOS?

Podotázka.
V PC mám vedle systémového SSD další dva disky a ty se po zmíněné aktualizaci začaly zobrazovat v Bezpečně odebrat HW. Před aktualizací tam nebyly. Možná to spolu nějak souvisí, možná ne. Pokud ne, jak z nabídky ty dva disky dostat, abych je při snížené pozornosti neúmyslně neodpojil.

Výchozí hodnoty BIOS mám nastavené. Výsledek je ten, který jsem popsal. Zůstává to viset na startu. Ne po každém.

Fast Boot, který je na přiloženém snímku Enabled je po výběru optimalizovaného (default) BIOS zakázán. Zkoušel jsem to povolit a jediné, co mě trklo do očí bylo zakázat USB Support, ale nepomohlo to. Opět to nenajelo. Nic dalšího, co by odpovídalo citované radě "Vypni v BIOS úplně bootování", mě nenapadá.

Co je třeba pro 11 změnit je
Settings - Miscellaneous - AMD CPU fTPM nastavit Enabled (nebylo u staré verze BIOS)
Favorites zakázat CSM Support -> Disabled. (po aktualizaci BIOS bylo nastaveno na Enabled)
Secure Boot -> Enabled (mám Auto a nechal jsme to)

Na to "hot plug" mrknu, snad se mi to podaří v BIOS najít. Díky za nasměrování.

podpora ftpm je pro instalaci w11
csm support dovolí legacy režim s mbr disky. předpokládám, že používáš uefi režim s bootem přes windows manager z gpt disku, csm nepotřebuješ.*
secure boot asi nechat, pro w11 by měl být povolen.*

*) budou mít význam jen pro boot z jiného média - usb.

fast boot je nesmysl z éry hdd. pro ssd nemá smysl urychlovat urychlené a je lepší ho vypnout.
hotplug u sata řadiče jsi mohl rovnou zakázat.

Ta rada je zkratkou (čeho nevím) a proto se ptám, co za tím hledat.

Obsah celé citace, ale až tak od věci není a přijde mi jako možný důvod proč se to talk děje. Pochopil jsem to tak, že vybrat pro bootování jen SSD a ostatní možnosti zakázat aby při bootování nebylo potřeba vůbec vyhodnocovat z čeho bootnout. A to jsem hledal právě v sekci Boot - Fast Boot. Nic jiného tam nevidím.

Další disky [97939-hw-jpg] jsou v pořádku i co se týká teplot. Odpojení pro mě nic nevyřeší. Počítač potřebuji provozovat s nimi.

Já teď koukám na ten svůj nový "záložní" 3TB disk v PC, jak mi nefungoval v archaické kolíbce, kdy místo 3TB hlásil 750 GB (viz https://pc.poradna.net/questions/3213954-hdd-3tb-spravce-disku-hlasi-750gb)

A vidím
01 Počet chyb čtení (RAW) 174D4ED (tedy bžilión, Bing píše, že je to 24.148.401)
a stejnou hodnotu v
C03 Počet oprav chybného čtení, opět 174D4ED

Stav disku je OK ("Dobrý"), takže si myslím, že se na disku zaznamenaly ty pokusy v kolíbce. Protože za těch pár dní jsem nepozoroval, že by se něco nechtělo načíst…

edit,
koukám za chvíli, obě hodnoty lezou nahoru, po každém refreshi (F5). Nějak to nechápu, hlavně hodnota 07 Počet chybných hledání.
:-/

chybné hledání se nejspíš týká pokusu o načtení obsahu nejdřív z cache.
chybné čtení nevím, proto jsem radši zmínil wiki.
kromě kritických chyb mohou být zajímavé i ty nekritické, když je jich abnormální množství. (a výrobce udává skutečný počet, ne nějakou šifru)

v anglické wiki je nějaký popis https://en.wikipedia.org/wiki/Self-Monitoring,_Analysis_and_Reporting_Technology
já moc dobře angličtinou nevládnu, 01 označují za kritickou chybu. taky se ale uvádí, že výrobci nepoužívají ty parametry stejně, tak těžko říct co to znamená.

Windows has scanned the file system and found no problems.
No further action is required.

2861458 MB total disk space.
1103169196 KB in 137184 files.
67280 KB in 48943 indexes.
0 KB in bad sectors.
538203 KB in use by the system.
65536 KB occupied by the log file.
1826359336 KB available on disk.

4096 bytes in each allocation unit.
732533503 total allocation units on disk.
456589834 allocation units available on disk.
Total duration: 7.47 hours (26907079 ms).

Ale nejjednodušší je prostě pár dní ten disk odpojit

Cože? ::) Potom mu to bude záhadně fungovat? Pokud nepomohl ani nový kabel, tak bude asi disk na odchodu.
Doporučil jsem mu ještě zkusit jiný SATA port, ale tazatel ani neodpověděl jestli to zkusil. Takže můžeme jen hádat, ale bez odpovědi tazatele mě to nebaví. Zkusit disk v jiném PC ho asi taky nenapadlo... Takže ztráta času.

Test disku (obzvlášť povrchu) s výkonem CPU či RAM prakticky nesouvisí, resp. i na starším/slabším HW pojede stejně rychle, jako na výkonném. Takže těch jeho 7 a 1/2 hod je výrazně déle, ale je možné, že jeho má míň otáček (7200 a 5400 by odpovídalo 5 a 7 hodinám).

Příspěvky sleduji, ale reaguji až teď, protože jsem čekal jak dopadne další krok.

Další volný SATA konektor na desce je špatně přístupný (je naproti plechu pro vložení disku a musel bych páčit konektor) a tak jsem mezi sebou přehodil SATA kabely mezi 2TB a 3TB disky na konektorech na MB a diskům přiřadil ve správci původní písmena. Použil jsem k tomu fungl nové kabely z igelitových pytlíků. Předchozí vyměněný kabel byl ze šuplíkových zásob. Výsledek chkdsk po přehození kabelů přikládám.

C:\Windows\System32>chkdsk f: /f /r
The type of the file system is NTFS.
Volume label is data3TB.

Stage 1: Examining basic file system structure ...
347648 file records processed.
File verification completed.
Phase duration (File record verification): 3.53 seconds.
657 large file records processed.
Phase duration (Orphan file record recovery): 0.69 milliseconds.
0 bad file records processed.
Phase duration (Bad file record checking): 0.23 milliseconds.

Stage 2: Examining file name linkage ...
1505 reparse records processed.
445532 index entries processed.
Index verification completed.
Phase duration (Index verification): 52.03 seconds.
0 unindexed files scanned.
Phase duration (Orphan reconnection): 100.35 milliseconds.
0 unindexed files recovered to lost and found.
Phase duration (Orphan recovery to lost and found): 5.86 milliseconds.
1505 reparse records processed.
Phase duration (Reparse point and Object ID verification): 4.97 milliseconds.

Stage 3: Examining security descriptors ...
Security descriptor verification completed.
Phase duration (Security descriptor verification): 17.33 milliseconds.
48943 data files processed.
Phase duration (Data attribute verification): 0.19 milliseconds.
CHKDSK is verifying Usn Journal...
35513728 USN bytes processed.
Usn Journal verification completed.
Phase duration (USN journal verification): 653.89 milliseconds.

Stage 4: Looking for bad clusters in user file data ...
347632 files processed.
File data verification completed.
Phase duration (User file recovery): 2.45 hours.

Stage 5: Looking for bad, free clusters ...
456510275 free clusters processed.
Free space verification is complete.
Phase duration (Free space recovery): 5.00 hours.

Windows has scanned the file system and found no problems.
No further action is required.

2861458 MB total disk space.
1103487432 KB in 137187 files.
67280 KB in 48944 indexes.
0 KB in bad sectors.
538203 KB in use by the system.
65536 KB occupied by the log file.
1826041100 KB available on disk.

4096 bytes in each allocation unit.
732533503 total allocation units on disk.
456510275 allocation units available on disk.
Total duration: 7.47 hours (26919454 ms).

C:\Windows\System32>

Zvýšil se počet chyb čtení v SMART o jeden případ. Viz příloha. Poprvé bylo 0x33, po předchozím testu 0x51, teď je 0x52. Překvapuje mě to i vzhledem k teplotě v jaké disk trvale funguje. Obvykle je pod 30°C. Disk je v pasivním chladiči.

Test jel pod w11 na SSD FireCuda 520, Ryzen 7 5700G, 32GB DDR4 RAM a při spuštění chkdsk se jen objevila informace o odpojení disku a to bez potřeby restartu. Po ukončení testu byl disk ihned přístupný. Disk má 5400 otáček. Celou dobu testu byl PC nějakým způsobem používán.

Rada zkusit disk na jiném PC není pro mě reálná. Doba, kdy jsem dělal správce IT a na stolech mi stále leželo několik PC, je nenávratně pryč. Jsem v penzi a další PC nemám.

A ještě jedna věc. Zkusil jsem start PC s odpojeným 3TB diskem a také to nenajelo. A když to nenajede, tak není ani možný vstup do BIOS klávesou Del. A když by ten problém byl způsoben testovaným diskem, tak proč to nenajelo když je odpojený? Možná je třeba po odpojení disku vlézt do BIOS, aby o tom BIOS věděl. To vyzkouším příště.

Další možností když to nepomůže je třeba tvrdit w11, že používám nekompatibilní zařízení a upravit údaje v registrech.

s chybou "id 01" jsem se zatím nesetkal, nebo si jí nevšiml. nevím co si o ní myslet.
teď jsem prolezl archív screenů co jsem si dělal z vadných hdd s přemapovanými sektory i z dobrých disků - a není v tom žádná souvislost.
bývají tam velká hausnumera i u dobrých disků, někde je jen čistá nula, u jednoho disku s velmi vysokým počtem "c5/c6" jsem viděl jen nízkou hodnotu "01".
cdi to ani neoznačuje za chybu, takže po všech těch zjištění bych se konkrétně na "id 01" vyignoroval.
tučňáci mají test smart přímo v systému, třeba to jejich help vysvětluje lépe.
----
a jak píšou kolegové, ten srovnávací 3tb disk je skutečně 7.200ot.

Takže teď to s uvážením výsledků a porovnáním analogického testu na jiném (rychlejším) HDD 3 GB vypadá, že to tím diskem definitivně není. Bohužel je tedy třeba uvažovat další možnosti, tzn. včetně těch nekompatibilit (nechce se mi to znova celé číst, je UEFI/BIOS aktuální?). Možná na jiné SSD hodit W10 a ověřit chování.

Jo, BIOS je poslední verze, stejně tak ovladače i aktualizace Windows. Když počítač najede, funguje.

K tomu jiné SSD a w10. To je trošku problém, když už nemám potřebné zázemí a u w10 končí za "chvíli" podpora.

Mi to přijde, že mám prostě smůlu a cesta AMD byla špatnou volbou. W11 a jejich požadavek na TPM mě asi pronásleduje a není to jen záležitost ASUS ale AMD obecně. Pak už zbývá jak jsem psal výše jen možnost w11 podsunout, že používám nekompatibilní zařízení a upravit údaje v registrech.

Rozumím.

Pokud to mám ale správně načteno, tak "hlavní" rozdíl w10 x w11 je využití TPM u w11. A když tam dám w10, tak ověřím "jen" to, že není problém v HW jako takovým, ale v AMD s TPM a w11.

edit:
Zkusil jsem

Vyhledejte v něm tuto cestu "\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup". Pokud položku MoSetup v registrech v příslušné podsložce nevidíte, můžete ji vytvořit kliknutím pravým tlačítkem a vybráním Nový > Klíč. Klíč pojmenujte „MoSetup“ bez uvozovek. Na složku MoSetup klikněte pravým tlačítkem a vytvořte novou hodnotu, vyberte typ hodnoty "Hodnota DWORD" a pojmenujte ji "AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU", do pole údaj hodnoty dopište "1"

a uvidíme.

na úpravu instalačky pro w11 slouží nějaké zatrhávátka v rufus, takže bych se tím neunavoval.
w11 pro změnu považuju za ještě horší hamburgerový odpad než w10, který žádné problémy neřeší, jen vymýšlí nové.

psal jsi že bez toho 3tb disku to bootuje stejně nespolehlivě. tak ještě můžeš zkusit start s 3tb, ale bez 2tb.
protože pokud je to problém biosu a detekce disků, reinstalace win s tím nic nenadělá.

To odpojení disků mimo SSD určitě vyzkouším, teď na to ale není zrovna vhodná doba.

protože pokud je to problém biosu a detekce disků

Ale to já právě nevím, jestli to způsobuje detekce disků. Jen mě zaujala odpověď na zive z roku 2015, kde sice napsal divné řešení "Vypni v biosu úplně bootování ", ale zmínil, že to řešil u zapomenuté flešky. To mě zaujalo a proto jsem se zde na to ptal, jestli jde nějak natvrdo nastavit bootování jen z SSD a všechno ostatní vynechat.

Já v BIOS v sekci BOOT nic takového nevidím (jen v zapnutém Fast Boot jde změnit stav USB Support na disabled), ale může to být někde jinde, ale pokud ano, tak nevím kde.

Ale to já právě nevím

tak to máš ověřit.
všechno člověk viděl v dávných časech win7 a mbr disků. ale od doby co instalatéři nechávají default gpt disky (w11 je přímo vynucuje) a s nimi uefi režim/"csm disabled", je v biosu v sekci "boot" vidět jen windows manager.

pro odpojení nebootovacích disků to však není zajímavé. ty lze odpojit buď konektorem, nebo v biosu u "sata řadiče" nastavením jejich pozic na disabled.
ještě kdyby dnešní biosy přestaly vypadat jako od čínských kolotočářů a bylo by na světě krásně.

fast boot je historický a dodnes nekompatibilní relikt, od dob ssd nemá v biosu co dělat. off!

taky netuším, proč máš potřebu řešit nějakou zcestnou odpověď z živě. když člověk či brtník instaluje nový systém, odpojí všechny disky, nechá jen nový ssd a krásně mu to funguje.

ale taky se může stát, že nechá zapojený starý pomalý disk od starého os s aktivním bootovacím oddílem a nový ssd si pověsí do desky až kamsi na sata6. pak se instalátor může microsoftsky rozhodnout, že detekuje a přepíše původní bootloader na starém disku, ale systémový oddíl s windows vrazí až na nový čistý ssd. poznáš to podle toho, že odpojením starého hdd systém vůbec nenaběhne.
(nebo pohledem do partition manageru, že bootloader na novém ssd chybí)

Zkusím ještě jeden thread orientovaný na BIOS:

1. koukni do BIOSu a nastav RAMky napevno (XMP, ručně napětí) - je to GB, ten má s biosy dlouhodobě problémy
2. zkontroluj, že jsou vidět všechny disky
3. nastav ručně správný režim bootování UEFI/Legacy, u UEFI vypni modul CSM. Je možné, že se ti pokouší startovat OS z úplně jiného disku
4. vypni fullscreen logo, alespoň pro dobu testování, třeba se objeví nějaká chybová hláška :-)

je to GB, ten má s biosy dlouhodobě problémy

Od kdy? Nikdy jsem žádný problém neměl... Problém může být ten, že umožňuje uživateli, který pořádně neví co dělá měnit i nastavení, které by měnit neměl. Stačí v BIOSU stisknout dvě klávesy a hned se objeví rozšířená volba a pro neznalého to může být spíše na škodu...