Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Úžasný Linux

Musím se podělit s posledním zážitkem. Chcípl (prdlá obrazovka) mi noťas HP. Vymontoval jsem z něho harddisk a narval do noťase Acer. Úplně jiný procesor, jiná grafika, jiné wifi. Čekal jsem, že se to rozjede, ale byl jsem připraven řešit problémy HW. K mému úžasu se systém v pohodě rozjel na úplně jiném stroji a bez keců. Funguje vše bez jakéhokoliv zásahu mou veleváženou osobou, včetně kompozitních pouťových efektů. Žádné zpomalení. Naprosto plně funkční. Dokázaly by tohle Widle? Pakže je Linux jen boj s příkazovou řádkou.

Dustribuce Fedora 39, plasma.

Správně připravené Windows to dokáží také, zejména od Win8 (a dalšími s Win10, tam už není třeba ani moc připrav) došlo k nebývalému pokroku.

Rozdíl samozřejmě je v tom, že Linux má výhodu velkého jaderného monolitu se zabudovanými drivery a zároveň většina userspace je naopak poměrně hw nezávislá. Windows naopak spoléhají na userspace drivery, které ovšem jsou silně různorodé, nicméně hlavně s Win10 došlo k zásadní integraci spousty generických driverů a offline opravárenské image, takže dnes např. přežijí i nečekanou změnu (režimu) řadiče (pokud jej mají instalovaný), ještě XPčka to spolehlivě "umrtvilo" do BSOD...

Naopak já jsem třeba pro své Gentoo servery používal doslova vykostěný a zkompilovaný kernel se svou vlastní konfigurací, čistě proto, aby toho kódu bylo co nejméně. Takový systém by na jiném HW pravděpodobně ani nenabootoval, např. jsem nepoužival ani initramfs.

Také jsem kompiloval mockrát jádro na konkrétní HW. Dnes už jsem od toho upustil, přínos v rychlosti není už viditelný a pokud není viditelný, není třeba trávit hodiny kompilací. Je jasné, že kernel na míru nepojede na ničem jinem. Win jsem měl obvykle na držce po výměně MB a bylo nutno reinstalovat.

aj keby to neslo, tak by si napisal takto oslavny post?
ked je linux tak dokonaly a super, preco ma stale len par percent trhu?
ked na nom pojde spustit vsetko to co na windows, potom mozes porovnavat.

Mam vlastny zazitok s ubuntu, kt. je prezentovane ako blbuvzdorne pre BFU uzivatela. Potreboval som nahodit obycajny ovladac na nvidia grafiku a bol to porod. Mal som co robit, ako by BFU toto riesil si neviem predstavit. mam tusim niekde ulozeny komplet pribeh.

preco ma stale len par percent trhu?

To by mě taky zajímalo. Asi hlavní příčinou je to, že s novým notebookem nebo konfenkčním počítačem dostáváte "zadarmo" widle (něco jiného jsou doma sestavované počítače, kde si os musíte extra koupit a musíte ho mít na jednom účtu s většinou hw, jinak jste podle pravidel mickosoftu pirát). Pak možná bude hrát roli i jistý strach z neznámého a propaganda, která říká, jak je linux složitý a že to není pro BFU (proto BFU radši windows rovnou koupí s počítačem, aby nemusel kupovat drahý legalizační balíček).

Osobě mi v linuxu chybí jen pár programů (daly by se spočítat na prstech jedné ruky) bez kterých se normálně obejdu (jsou to spíš problémy s "kompatibilitou" když někde chtějí dodržet určitou šablonu v mordu a ta se v LO writeru trošičku změní) spíš mi toho chybí víc ve windows (teda vlastně taky by se to dalo spočítat na prstech jedné ruky, protože linuxové programy jsou v tomhle univerzálnější a bývají dostupné i pro jiné platformy).

S tím hw je to velký problém. Linux má mizivý podíl, takže výrobci hw pro něj nedělají ovladače a je z toho začarovaný kruh. Zase zprovoznit ve windows 10 třeba převodník PL210x to je porod. Tím, že se hodně padělaly, tak výrobce napsal ovladač, který první série těhle převodníků (i nepadělané) odmítá. Musí se smazat ten výchozí ovladač a nainstalovat jiný, ale stejně se to zase zaktualizuje. Vůbec podobný hw byl dřív ve widlích oříškem, zatímco linux to dával bez nutnosti cokoliv dělat. Desítky se v tomhle trochu polešily, když dneska připojíte klon arduina s CH340 tak jde normálně (ovšem originálu musíte instalovat ovlasače). Linux se pro změnu pohoršil, tam je potřeba zřídit uživateli k danému portu přístup.

To by mě taky zajímalo. Asi hlavní příčinou je to, že s novým notebookem nebo konfenkčním počítačem dostáváte "zadarmo" widle (něco jiného jsou doma sestavované počítače, kde si os musíte extra koupit a musíte ho mít na jednom účtu s většinou hw, jinak jste podle pravidel mickosoftu pirát). Pak možná bude hrát roli i jistý strach z neznámého a propaganda, která říká, jak je linux složitý a že to není pro BFU (proto BFU radši windows rovnou koupí s počítačem, aby nemusel kupovat drahý legalizační balíček).

Súhlas. A ono ani to nie je propaganda, než skôr "dojazd". Dakedy dávno skutočne Linux bol náročnejší na používanie pre BFU než Win. Ono ale situácia sa už za roky hodne zmenila, a často tieto keci opakujú ľudia čo mali skúsenosť s Linuxom tak desať a viac rokov dozadu. Dnes avšak je to presne naopak. Veľa a skutočne veľmi veľa vecí čo ide v Linuxe pre BFU vyriešiť na 2 kliknutia, tak vo Win sa rieši zmenou registrov v regedite (napr. zapnutie numlock pri štarte systému), alebo vo Win ani nie je možné nastaviť. O tom že pri inštalácii musí používateľ vydrapiť Internetový kábel z počítača len aby vedel vytvoriť lokálny účet ani nejdem rozpisovať. Je jasné ako je Windows proti UX. V Linuxe nie len že mnohé veci ide urobiť na pár kliknutí, a UX je výrazne lepšie. Ale Linux je aj výrazne prekonáva Windows vo fungovaní, funkciách a možnostiach ktoré používateľovi dáva.

Osobě mi v linuxu chybí jen pár programů (daly by se spočítat na prstech jedné ruky) bez kterých se normálně obejdu (jsou to spíš problémy s "kompatibilitou" když někde chtějí dodržet určitou šablonu v mordu a ta se v LO writeru trošičku změní) spíš mi toho chybí víc ve windows (teda vlastně taky by se to dalo spočítat na prstech jedné ruky, protože linuxové programy jsou v tomhle univerzálnější a bývají dostupné i pro jiné platformy).

Súhlas, čo sa týka aplikácií, dnes Linux má kompatibilitu alebo alternatívu (často krát i lepšiu) pre veľkú väčšinu aplikácií. Povedal by som že 95% používateľov Win by na Linuxe nemalo problém (je to len môj odhad na základe skúseností, a všeobecnom know-how aké aplikácie je možné pod oboma platformami používať).

S tím hw je to velký problém. Linux má mizivý podíl, takže výrobci hw pro něj nedělají ovladače a je z toho začarovaný kruh.

Čiastočne pravda, ale skôr nesúhlasím. Áno, nájde so HW na ktorom Linux poriadne s funkčnými drivermi nespojazníš. Ale je to skôr veľmi lacných u noname hardware. Večší výrobcovia a väčšina hlavne moderného HW rozbehá Linux bez akýchkoľvek problémov. Dokonca sú aj situácie kedy mnohé aplikácie na Linuxu fungujú aj lepšie než vo Windows, a že mnohý HW práve funguje s Linuxom lepšie než s Win. Skôr by som povedal že tu má čo sa týka driverov Linux navrch u rozšíreného HW. U tých okrajových modelov, je to dosť otázne a záleží model od modelu.

Zase zprovoznit ve windows 10 třeba převodník PL210x to je porod. Tím, že se hodně padělaly, tak výrobce napsal ovladač, který první série těhle převodníků (i nepadělané) odmítá. Musí se smazat ten výchozí ovladač a nainstalovat jiný, ale stejně se to zase zaktualizuje. Vůbec podobný hw byl dřív ve widlích oříškem, zatímco linux to dával bez nutnosti cokoliv dělat. Desítky se v tomhle trochu polešily, když dneska připojíte klon arduina s CH340 tak jde normálně (ovšem originálu musíte instalovat ovlasače). Linux se pro změnu pohoršil, tam je potřeba zřídit uživateli k danému portu přístup.

Práve mám pocit že Linux za posledné roky práve naopak výrazne zlepšil ako podporu tak aj kompatibilitu, a to v rámci všetkého možného. ČI už sa ideme baviť o Wayland, Mesa, Vulkan, PipeWire, Proton, a môžem pokračovať. Vo všetkom sa silne napredovalo. Rôzne BT zariadenia dnes fungujú spoľahlivejšie než kedykoľvek predtým. Posledné roky Linux napreduje až tak že mám pocit že Windows bude čoskoro nahradený alebo MS sa rozhodne urobiť z Win len Distro Linuxu (čo mnohí tvrdia).

ked je linux tak dokonaly a super, preco ma stale len par percent trhu?

A to pisou jako kde ?!
Je to jen muj nazor, ale "preco ma stale len par percent trhu?" nedava smysl.
IMHO by se muselo v prve rade rozdelit pracovni a herni.
1) Herni : Kdyz budu vychazet ze statistik treba STEAM, samozrejme vede Windows. Kolik % uzivatelu zvolilo Windows exluzivne jen kvuli Gaming ? Coz ho dobrym OS urcite nedela.
2) Pracovni : Globalne vzato (protoze USA o proti Evrope ma zcela jine ratio uzivatelu Windows/OSX/Linux) se to velmi rychle vyrovnava, rozdelit ty pracovni jeste na server, tak uz se Windows zacina ztracet.
(prave naopak uzivatelu Linux OS za posledni 2 roky rychle vzrostl, proto muzeme videt i vice investoru kteri prechazi na tuto platformu to i vyvojem, jde to videt i na novych distribucich ktere uz jsou i placene kde pracuji na vyvoji portativnejsiho GUI neboho delaji tak, aby pripominalo Windows pro lepsi adaptaci uzivatelu. Hlavni odveti ktere se vrostlo je zmineny gamming hlavne diky Steam Deck)

https://www.computerbase.de/2023-12/welche-linux-distribution-zum-spielen/2/

Zkratka jenom to ze nejake % uzivatelu pouziva nejaky OS o nicem nic nevypovida, to je jak tvrdit ze Apple a OSX je k nicemu protoze ho pouziva mensi % o proti Windows.

ked je linux tak dokonaly a super, preco ma stale len par percent trhu?

Protože technická dokonalost a marketingový úspěch na omezeném trhu desktopů jsou dvě nezávislé veličiny.

Například mezi 500 nejvýkonnějšími počítači měl Microsoft před řadou let jeden, ale to už je dávno. Od té doby tam je pouze a jen Linux - čistých 100% bez vyjímky.
Mezi embeded zařízeními je větší variabilita systémů, od Microsoftu ale taky nic.
Mezi levnými počítači, jako třeba Rapsberry Pi se Windows taky neuchytly, zatímco linux bez problémů (a komu nesedí ta distribuce zaměřená jmenovítě na Rapsberry, dá si tam jinou (já například Gentoo), nebo si to nějak namíchá).

ked na nom pojde spustit vsetko to co na windows, potom mozes porovnavat.

Porovnávat můžu klidně hned, na Windows taky nejde zdaleka všechno, co jde na Linuxu. A v tomhle miléniu jsem ještě Windows nepotřeboval, zat Linux používám pořád, na všech svých počítačích.
(Ano, zanedlouho se to změní, až dostavím svůj 8-bitový počítač, tak tam půjde můj vlastní systém, s tím, že převezme linuxové konvence. Ale zahlcovat si ho kravinama typu Windows rozhodně nebudu :-) )

Potreboval som nahodit obycajny ovladac

A proto jsou tu na poradně pořád dotazy, jak na Windows nainstalovat takový nebo makový ovladač - zjevně to BFU taky nezvládají ani smykem. Naposledy třeba
https://pc.poradna.net/questions/3227462-instalace-windows-11-po-mne-chce-driver

Tady (a v okolí) si o tom něco píšu Comp24 specification ale je to dost ve stádiu zrodu

6309 na 4MHz je základ, 32KB RAM je jisté, zbylých 32KB se mi tak různě přelévá mezi ROM, stránkovanou RAM, zařízeníma a vůbec (a nejspíš žádná ROM nebude a použiju nějaké Arduino na předvyplnění RAM před startem/po restartu ... )
Videokarta nejspíš bude Arduino se sdílenou pamětí a výstup bude VGA, nebo kompozit RCA, nebo obojí, nejspíš něco jako 40x25 textový režim, ale možná taky 16KB černobílá grafika, nebo něco zcela jiného
PS/2 klávesnice skoro jistě
Další Arduino pro přístup na SD kartu a souborové operace, možná taky nějaké další (I2C, SPI, OneWire, RTC, obecné I/O bity a tak)
Několik sériových a parelelních portů

Časem by to mělo mít i nějaké zvuky, uvidím jestli jen jednobitový beeper, nebo něco sofistikovanějšího ...

Zatím tam píšu ROMku v assembleru (teda něco jako BIOS+monitor+triviální shell pro nahrávání a spouštění programů, časem i diss/assembler a debuger?)

Jakyk nejpíš nějaký FORTH upravený pro moje potřeby ...

(Plus se mi jako vedlejší efekty rýsují různá Arduina použitá v zajímavých kombinacích ... uvidím - on ten FORTH by mi možná šikovně řešil i některé další projekty a potřeby)

Jo tohle jsem před léty zažil (no ono to bude tak 10+ let, protože to jsem stvořil počítač ze zbytků po stavbě jiného, a to se psal konec roku 12, takže tohle může být tak půlka roku 13). Instaloval jsem tehdy tuším Ubuntu nebo Fedoru (už přesně nevím, nedávno jsem ho nahradil aktuálním mintem, přičemž jsem postuoval stejně) tím, že jsem v práci dal do počítače svůj disk, ať se to všechno stáhne a nainstaluje. Předpokládal jsem, že doma to budu muset znova instalovat s tím, že ho odkážu na stažené soubory (lepší než řešit off-line dependency hell který většinou vzdám ve třetím kole závislostí závislostí). Nějakým omylem tam zůstal jako bootovací ten přinesený disk a ono to naběhlo jakoby nic. Bylo to v době sedmiček, které měly tu vlastnost, že pokud (byť jen omylem) počítač bootoval z jiného disku, vzmohl se akorát na kolečko restartů. Tohle dokázaly naposled windows 98 ale bylo to na nich dost znát (první spuštění trvalo celou věčnost), ale pak kromě bordelu ve správci zařízení (bylo dobré odpojený hw promazat) to taky běhalo. Oni by to možná widle dokázaly, ale pro ně jakákoliv větší změna hw znamená příznak pirátství, takže se brání (zase na druhou stranu, když mi před léty odešla základní deska, a já dal novou, XP to přežil bez nutnosti cokoliv dělat, ale byl to stejný procesor (tomu se nic nestalo) a možná i čipset (přinejmenším stejná rodina) a další hw taky zůstal).

Byl to přesně ten případ, úplně jiný procesor (AMD místo intelu), úplně jíný čipset, jiná grafika, vše komplet jiné, ty počítače od sebe dělilo skoro 10 let a linux normálně funguje.

Takže mám taky takovou pozitivní zkušenost. Navíc botovací linuxvou flešku s nainstalovaným linuxem používám napříč počítači bez problémů. To ale přišlo až dlouho po tom, co popisuju. Teda teď už ji delší dobu pohřešuju, možná jsem ji někomu půjčil, ale spíš někde zůstala a já na ní ještě nenarazil.

Kernel možná, ale záhy Widle ztroskotají na špatných ovladačích. A zbavit se minulých ovladačů je někdy velmi svízelné a bez vymazání v registrech i někdy (neříkám vždy) nemožné. Někdy stačí výměna grafické karty a je Windows na zádech. Zdechla mi kdysi (nyní už moc let používám výhradně Linux) základní deska a bez reinstalace Windows 8 se to neobešlo.

Proč mazat? Však Linux za zkoušku určitě stojí. Já ho sice primárně nepoužívám, ale není špatné si vyzkoušet různé distribuce. Dávám ho na starší PC a PC je svižnější
než s WINDOWS. Jen to nesmí být PC určené primárně na hry. Na kancl, práci a multimédia je ale naprosto super.

Popravde, posledné roky, hlavne čo Valve urobil so Steam a Proton a čo sa urobilo s Vulkan, tak už ani hry nie sú až taký problém. Samozrejme nespustíš úplne každú hru, ale každou chvíľou ten počet hier čo na Linuxe "fačí" pribúda. Už by som sa hraniu hier na Linuxu neobával. Tých pár hier sa fakt dá oželieť.

Taky se podělím o menší dnešní zkušenost, kde jsem potřeboval připojit a synchronizovat elektronické piano (Yamaha) s PC.
Pod Windows po hledání ovladače, nutný jeden restart a jede to jen napůl, sem ho na zkoušku zapojil přes USB do NTB s Debian, kde bylo piáno ihned rozeznáno jak v adekvátních programech tak i s podporou podsvícení klaves, první zapojení a mohu ho rovnou používat což mi ušetřilo hodně času takže za mě 1 bod pro Linux ;)
(I samotne programy Linux pro MIDI klavesy jsou docela dobré o proti polofunkčních a placenych verzí pro WIN)

a dodržal si yamahou predpísaný postup inštalácie a zapojenia kláves ? windows nemôžu za to,že si výrobcovia zariadení dajú zaplatiť za svoje programy a neimplementujú ich priamo do windows zdarma....windows nemôže za to,že yamaha neimplementuje ovldače pre svoje klávesy do systému windows...čo to znamená ,že programy pre midi sú v linuxe docela dobré ? v ktorom linuxe ? v alpine linux nemáš natívnu podporu pre midi žiadnu a priame pripojenie akýchkolvek yamaha kláves nespraví nič,ani korg,ani moog,hydrasynth,rovnako denys linux,thru linux,kingsoft linux atď,všade musíš niečo zháňať a doinštalovávať,absolutne dokonalé nieje nič,_ux nieje len jeden,je ich velké množstvo a všade niečo chýba,ani distribučné balíčky to nemá jednotné,jeden má tar,ďalší rpm,iný ipk.....

To ano, celkove kdyz zustaneme jen u Yamaha, hodne, většina SW je exluzivně jen pro IOS a OSX.
.
Ja jsem se jen potřeboval rychle naučit 2-3 veci kvuli jedné slečně, vše vyšlo a večer jsem si zatrtkal, takže díky Linux .. s Windows by jsem neměl ještě gatě dole.