mám dotaz offtopic. Myslím si, že mám nerozluštitelnou šifru. Můžete mi poradit, jak ji zpeněžit? Předesílám, že nejsem IT, jen používám selský rozum, tak doufám, že se mi nevysmějete
Předem díky za tipy či nápady. Změna předmětu, původně: Nerozluštitelná šifra (Kráťa)
Mozem ta ukludnit, nemas "nerozluštitelnou šifru" :)
I tak mam silný důvod si věřit. Přestože chápu, jak to myslíš.
predaj ju armade. a si miliardar.
Jenže jak to udělat a nepřjít o ní?
jednoducho - pan general, mam nerozlustitelnu sifru, selskym rozumom vam to vysvetlim, lebo nie som IT. mu to vysvetlis, povies ze je fakt perfektna, on ti da par milionov a ides domov.
dobře jsem se pobavil - zní to jako pohádka
ale vazne, taku sifru nemas, kazda je prelomitelna.
Skus si najprv o sifrach nieco precitat. Aspon na wikipedii. Pevny sposob sifrovania s tajnym klucom neni dnes uz davno bezpecny. Za prve akonahle sa ten "kluc" nejak dostane von tak je sifra k nicomu a dokonca sa da odsifrovat aj vsetko spetne. Za druhe ak ma niekto k dispozicii dostatok zasifrovaneho textu alebo materialu tak to prelomi nech pouzijes akykolvek sposob. Viz druha sv.vojna a nemecka "neprelomitelna" Enigma, ku koncu vojny si anglicka tajna sluzba robili vtipy ze nemecki velitelia si mozu zavolat k nim a budu mat rozkazy dekodovane rychlejsie jak ked ich tukaju sami do enigmy
P.S. dnes sa pouziva vzdy nahodne generovany kluc a vyuziva sa nesymetrickost (nemoznost opacnej operacie) urcitych operacii na to aby sa dalo nieco s nejakym klucom zakodovat ale nie rozkodovat, a naopak. Bez takehoto systemu nemas sancu nieco uspesne zasifrovat.
Ano, to minimum jsem si o šifrách přečetl. Všemu tomuhle moje šifra odolává! Chápu, že je to k neuvěření a tak je teď největší problém přimět někoho, kdo by se tím zabýval.
sifrovani enigmou, bylo prolomeno z naprosto jineho duvodu, nez z duvodu "jednoduchosti" bylo to totiz chybou obsluhy/sifranta, ktery sral na to, aby menil deni klice a klidne pouzival ten stejny klic, mel by sis o tom neco precist :)
:) enigma byla prolomena jen díky tomu, že písmeno v šifře nesmí být stejné jako dešifrované (tzn. "Z" nemůže být "Z") a této chyby využili spojenci :)
Splietate nezmysly, obaja. Anglicania pouzili turingov stroj, t.j. postavili v podstate prvy bruteforcer na svete (a bol mechanicky :) A ja som nikde nepisal ze enigma bola "jednoducha".
Splietate nezmysli vsetci. Sifra bola prelomena az po ukoristeni Enigmm z nemackeho U-bootu, kde zlyhal kapitan a pred potopenim lode. Nemci potom dlho prehravali prave kvoli tomu, ze ANglani citali ich spravy a vsetko vedeli dopredu. Podstatne pri desfifrovani Enigmy bolo teda ukoristenie samotneho stroja a desifrovacej knihy, bez tychto veci by sa im to pravdepodobne nepodarilo do konca vojny. Nebyt tejto nestastnej nahody tak Anglicania to vzdaju, pretoze im dochadzali zasoby a odhadovalo sa, ze stacil jeden mesiac a sotrovy by to museli vzdat. Takisto moj oblubeny general Rommel by dalej prasil Anglanov v Afrike keby ti nevedeli o jeho rozkazoch. Btw ked Nemci zistili, ze im Anglani citaju spravy pridali do Enigmy dalsi valec a Anglicania mali po ptakach.
Samozrejme ze ked niekto zmeni sifru (prida kolecko) tak nejaky cas (napr. pol roka) trva kym druha strana ziska potrbne informacie a zisti nejake nedostatky sifry aby to prelomila, ale ako vidis tie informacie sa daju ziskat vzdy, niekoho zajmem alebo nieco ukrasdnem niekde alebo niekoho podplatim atd. Preto sifra ktora zavisi na ukoristeni nejakeho codebooku alebo stroja je naprd sifra.
resp. s tym prelamovanim 4-rotor enigmy tuto to je lepsie popisane enigma_breaking.htm Prelamovali aj 4koleckovu, od decembra 1942 (4koleckova bola zavedena na zaciatku 1942). Velky prinos boli ukoristene wetter-booky t.j. prepokladam nejaky known plain-text pre urcite spravy. Spojenci mali automaticke masiny ktore to defakto bruteforcovali alebo nieco podobne (pri plnom poziti 4koleciek za 18-26 dni, t.j. nie okamzite ale prelomit to vedeli) P.S> keby mali dnesny PC tak by im to trvalo stotinu sekundy :)
Tak tu ma neukecas. O Enigmu som sa zaujimal este ked ty si tahal drevenneho kacera po dvore a videl som dokumenty so zivymi ucastnikmi projektu Ultra, takze viem ako to bolo. Bez toho nestastneho U-bootu by Briti neprdli a prehrali by vojnu pravdpeodobne, co je nakoniec aj zmienene v jednom z tvojich odkazov. To, co mali Briti pred vojnou vdaka Poliakom im bolo v tej dobre naprd vdaka zmenam spravenymi nemeckou armadou.
Myslis ze ja som nevidel dokumenty a ze nemam aj vlastny mozog? Vyjadrenia typu "bez ubootu by neprdli" su hovadiny, bez ubootu by nasli nieco ine.
Toz to si asi pozeral tych dokumentov s tymi desifrantami pomerne malo, pretoze tam jasne tvrdili ako boli zufali a nevedeli s tym v tej dobe pohnut. Filmov bolo natocenych pomerne vela vratane niekolkych celovecernych, za relevatne by som, ale povazoval len tie, kde spominaju ociti svedkovia. Takze neprdli;o).
Celovecerny hollywood mozes osrat, samozrejme ze dokumenty aj so svedkami a samozrejme ze ak nieco neviem rozlusknut tak som zufaly a potom o 5minut dostanem napad rozlusknem to a potom uz nie som zufaly :D Ze je niekto zufaly neznamena ze to nejde, len ze na to este neprisiel.
Aj z toho videa to jasne vypliva, ze Briti mali v tej dobe k dispozicii exemplar Enigmy z tej ponorky, a preto potom vedeli lamat sifry takmer online. Takze opakujem nebyt tej ponorky Briti by Enigmu nerozluskli ani vdaka ten uvodnej polskej podpore.
... este k tej enigme, ale plati to aj uplne vseobecne: Sifra ako taka ma 2 zlozky: 1.samotny algoritmus sifrovania, 2. kluc (premenliva zlozka, to je to co drzim v tajnosti, u enigmy bol kluc nastavenie tych rotorov). Kazda zlozka musi splnat nejake kriteria. 1. musi byt vzhladom na kluc dokonale jednosmerna, t.j. podla nejakych zavislosti v zakryptovanom texte nemozem byt schopny urcit ziadnu cast kluca. Ani keby som poznal cast nezasifrovaneho textu (to by bol tzv partial known plaintext attack), a mala by kluc a plaintext dokonale "rozptylovat" na cely znakovy rozsah, aby sa tamnedali najst statisticky casto sa opakujuce pismena apod. 2. kluc musi byt tajny, a musi mat velmi vela kombinacii (ochrana proti bruteforce). Kluc musi poznat aj vysielatel aj prijmatel. To je tiez problem ked je nejaka ponorka 3mesiace na mori tak jak jej posles novy kluc? (dnes je to uz vyriesene u SSL navazovanim spojenia s nesymetrickymy klucmi) Z tychto bodov enigma splnala bod 1. tusim celkom dobre, aj ked mam pocit ze som cosi cital ze anglicani tam nasli nejake statisticne nedostatky ohladom poctu vyskytov pismen v slovach ale neviem zhlavy. Bod 2. je hlavny kamen urazu a to z dvoch dovodov - malo kombinacii (3koleckova enigma mala len nejak okolo 17tisic kombinacii to sa da strjovo preskusat vsetky kombinacie relativne rychlo), a za druhe prave to ze pri zmene kluca je treba to mat nejak dohodnute s prijmacou stranou je tiez problem. To bol aj problem preco to nemenili casto alebo ked to menili a oznamili to dalo sa to zachytit.
A teď čistě teoreticky: Co když takovou šifru opravdu mám (a nebo nemám, ale co kdyby se taková objevila). Může být k něčemu, když už jsou dnes technologie, které šifrují dostatečně dobře?
Musela by být podstatně lepší než současné šifry, aby za ně byl někdo ochoten zaplatit.
Jakou "takovou"? Ono vobec neni problem nejaku sifru vymyslet, sposobov sifrovania je nenormalne mnozstvo od 3DES cez blowfish po AES atd, zoberem proste nejakych X bajtov a shiftujem to a xorujem to donemoty v zavislosti na predch.medzivysledkoch, a je to. Problem je dokazat ze takyto postup splna vyssie uvedene veci, alebo dokazat opak a tym padom ze sifra je naprd. Az nieco zverejnis tak sa do toho pusti kopec ludi a bude sa ti snazit dokazat ze to uvedene veci nesplna (napr. ti najdu zavislost medzi zakryptovanymi datami a klucom), a vacsinou jednoduche sposoby sifrovania uvedene veci fakt nesplnaju dobre. Ked si myslis ze si vymyslel nejaky super sposob tak si na neho mas najprv skusat rozne sposoby utokov a rozne analyzy inspirovat sa mozes studovanim znamych postupov a googlom a upozornujem ta ze to neni zabava na den ani na mesiac ale na dlhsie. Alebo to niekde zverejnis a niekto ti to prelomi uvedenym sposobom, alebo na to bude kazdy srat, apod. Co s tym chces robit je tvoja vec, ale mysliet si ze som vymyslel nieco uplne svetove neni na mieste. Studuj o slabinach a sposoboch prelamovania, je toho plny internet, nutna niekedy dost vysoka matematika a idealne aj vediet programovat. P.S. ale ja ti nebudem hovorit co s tym mas robit, rob si s tym co chces, je to tvoje dusevne vlastnictvo :)
Napr. ked som spomenul ten known plaintext attack, co je velmi efektivny sposob prelamovania jednoduchych sifier. V praxi vzdy sa najde nieco co viem ze sa v sprave vyskytuje napr. aj sprava ponorke zacina textom "Sprava od velitelstva:" alebo subory v PC maju hlavicku a tam su nejake zname bajty, a mam zakryptovanu spravu tak u dobrej sifry nesmiem byt schopny porovnanim povodneho a zakryptovaneho pismena zistit kluc. Napr. ak mam kluc napr. 8bajtovy a sposob sifrovania taky ze prvy bajt textu pripocitam prvy bajt kluca (alebo XOR), druhy bajt textu s druhym bajtom kluca atd. deviaty bajt textu zas s prvym bajtom kluca a tak dookola tak taka sifra je uplne naprd ptz neodolava known plaintext attacku vobec, staci mi vediet akychkolvek 8 suvislych pismen plaintextu a mam cely kluc. Dnesne sifry tomu odolavaju ptz prvy bajt textu sa nemeni len podla prveho bajtu kluca ale mnozstvom operacii sa ten bajt prefiltruje defakto celym klucom. Aj tak sa casto daju najst metody ktore pomocou znameho plaintextu aspon zmensia moznu mnozinu klucov a tym drasticky znizia mnozstvo kombinacii pre bruteforcing, t.j. taka sifra by bola tiez nanic (lahko prelomitelna). Odolava tvoja sifra known plaintext attacku?
Dobrá, když se rozhodnu to zveřejnit a to způsobem, aby to někdo zkusil rozluštit, kolik bych mu měl poskytnout textu aby měl šanci? Jsem přesvědčený, díky tomu jak jsem ji zkonstruoval, že odolává všem atakům. Odstavec, jaký jsem sem dal, je tedy málo, ok. Mám udělat takových odstavců 5, 10, 100? Můžu postnout tuto šifru a nebo onu nezjednodušenou, ale tam už teprve není šance. Jediný (menší problém) v tuto chvíli je, že jsem na to sám, nejsem programátor a budu to muset udělat ručně. Bude mi to chvíli trvat, když to bude pár stránek, ale šifrovat 10MB textu na koleně, no děkuju pěkně Můžu to udělat i v angličtině, aby se zapojilo víc lidí, ale tedy - kolik bys třeba ty potřeboval nebo chtěl textu? Kolik mám poskytnout?
PS: Dal jsem sem odstavec, nevím, když luštili enigmu, kolik zachytávali textu, ale přece to nebyly celé knihy, tak snad by nebylo třeba tak moc.
Tam u enigmy neslo o zachytavanie velkeho mnozstva textu ale o to ze clovek spravidla pozna sposob sifrovania, a moze v nom hladat nedostatky vzhladom na kluc, alebo prelamuje samotny kluc. ty si tu nenapisal vobec sposob tak nikto ho nemoze analyzovat na nedostatky. To s tym mnozstvom textu (ked nepoznas sposob sifrovania) sa da pouzit len na specialne statisticke metody ktore niektore typy sifrovania mozu odhalit, ale nemusia (to ze daj sem 10MB textu som pisal len preto lebo som chcel skusit statisticke metody cez vikend, ale nemusis to sem davat). Hlavna analyza sifry sa robi na samotnom postupe sifrovania, ten musi byt znamy (a aj vzdy je znamy uz som to pisal nizsie, ptz to sifruje nejaky stroj alebo program a ten si moze kazdy clovek rozobrat alebo zdebugovat)
.. t.j. ma to viac aspektov, jedna vec je analyza samotneho sposobu sifrovania a matematicky dokaz nedostatkov a ich zneuzitie na lamanie kluca a uplne iny aspekt je analyza nejakeho velkeho mnozstva dat bez znalosti sposobu (to je velmi tazke ale u jednoduchych sifier ktoru u teba predpokladam moze dokonca aj tento sposob byt uspesny. Ale aj keby nebol tak to neznamena ze sifra je bezpecna - ptz v realite je vzdy znamy aj sposob sifrovania a lame sa len kluc.)
... t.j. dal si sem odstavec zasifrovaneho textu tak este sem napis sposob (algoritmus) sifrovania a prelomime to
Jsem přesvědčený, díky tomu jak jsem ji zkonstruoval, že odolává všem atakům.
Tady začni, to budeš muset dokázat. Matematicky. Víra nestačí.
Jak jsem už několikrát psal, ty nechceš (nebo bys neměl chtít) dokázat neprolomitelnost nějakého konkrétního zašifrovaného textu, ale neprolomitelnost principu svého objevu. Protože když napíšu: "rozšifruj, co je to "Rjkdů huřr lifp", nemáš (nikdo nemá!) šanci. Může to být "Pavel pije pivo.", ale i "Vládu máme rádi." Na obojí výsledek existuje nějaký algoritmus.
S tím, že druhý výrok nejspíš nebude pravdivý . Souhlasím s tím, že na šifru to asi nebude mít vliv.
Ted budu oponovat jen akademicky:
to je právě ono. Když se zachytí šifrovaný text, tak ten kdo ho chce prolomit má zpravidla k dispozici právě jen ten zašifrovaný text. Proto jsem si (možná naivně) myslel, že pokud dám k dispozici zašifrovaný text, mělo by to stačit. Notabene v době počítačů.
Protože když napíšu: "rozšifruj, co je to "Rjkdů huřr lifp", nemáš (nikdo nemá!) šanci. Může to být "Pavel pije pivo.", ale i "Vládu máme rádi." Na obojí výsledek existuje nějaký algoritmus.
A to je můj point. Nikdo nemá šanci, jen ten, kdo ví jaký klíč použít a jak ho použít. Proto říkám, že "je nerozluštitelná". Protože bez toho klíče nikdo nebude vědět, jestli ji rozluštil správně.
Co tedy dál? Mám nějakou možnost ji zveřejnit a pokud bude opravdu za něco stát, můžu počítat s tím, že odměna je aspoň to, že jsem ji dal dohromady? Chtěl jsem věřit, že právě proto, že o dobré zašifrování v dnešní době stojí kdekdo, že z toho alspoň něco můžu mít. Takhle to tak nevypadá..
Ale tohle už existuje. A je to prolomitelné.
Zprávu nestačí zašifrovat, je potřeba ji i dešifrovat. K dešifrování bude potřeba nějaký klíč, jak ten klíč předáš tomu, kdo tu zprávu bude dešifrovat?
Si pleties este aj pojmy "klic" a "algoritmus". To su dve uplne odlisne veci. Takze je to tak jak som si myslel ze mas len algoritmus a nema to ziaden premenlivy klic? t.j. akonahle je znamy algoritmus (a ten je znamy vzdy, ptz raz ho niekto zisti roznymi sposobmi) tak je cela sifra uplne k nicomu. To by som snad ani nenazyval sifrou (?)
Proste STUDUJ DALEJ. Ptz mam pocit ze si len na zaciatku studia a vymyslas teplu vodu ;)
Má proměnlivý klíč. Jinak bych sem s tím ani nechodil Je nad slunce jasné, že kdyby tam proměnlivý klíč nebyl, že to nestojí ani za řeč. Jenže ta šifra proměnlivý klíč má.
A už teda konečně prozradíš, jak předáš dešifrovací klíč druhé straně?
Tak v realite ide o to ze poznam algoritmus, mam zakodovany text (pripadne aj nejaku malu cast nezakodovaneho) a zistujem len ten kluc pouzity pre tuto spravu, aby som rozkodoval celu tuto spravu. (druha moznost je to na co naraza wikan a aj ja som to uz viackrat pisal nizsie ze problem je aj s predavanim kluca. Velmi dlhy kluc sa neda bezpecne transportovat ani pomocou private/public paru)
Klíč je obsažen v samotné zprávě. S tím klíčem je to u mé šifry trochu složitější (chci říct, že moje šifra obsahuje jakousi nadstavbu), ale přesná odpověď na tuhle otázku je, že klíč jako takový putuje se samotnou zprávou.
V tom případě to není vůbec bezpečné.
To by potom mohol rozkodovat kazdy kto pozna algoritmus = uplne kazdy. Nie?
V čem je problém je, že neznáš IT - věci a principy, které požadujeme téměř nedovolují jinou možnost, než že mezi schopností dešifrovat nestojí neznalost, jak to udělat - to se ví, stojí mezi tím paměťové a výpočetní nároky, aby to bylo reálně realizovatelné.
Jedna z věcí, které z principu požadujeme - musí být ověřitelné, že došlo ke správnému rozluštění. To je věc, kterou požadujeme. To, že algoritmus počítá s tím, že dotyčný nedokáže ověřit, že to dekodoval dobře dělá alogirtmus nepoužitelný. Co používá IT je známý algoritmus, škálovatelný jak jsem psal níže, ale i vyžadujeme potvrzení, že došlo ke správnému dekodování.
Tak v tom případě jsem přišel s něčím novým. Přišel jsem na to, jak zařídit, aby tole všechno zafungovalo a dokonce mohl jít klíč s šifrou. Jak vám to mám dokázat před tím, než to zveřejním?
Jinak než zveřejněním se to dokázat nedá.
Tím si zavírám dveře k možnosti přivýdělku?!
viz muj, odkaz dole. Souhlas nedá se to dokázat jinak, ale pochopitelně nejprve to musí zkusit nechat patentovat nebo nějak jinak se pojistit, že to neproflákne. Ačkoliv já bych vsadil poslední kondom, že to není nic, co by se dalo vypeněžit a nejspíše ani masivně používat jestli vůbec.
Dobrá, beru všechny vaše podněty. Ještě mě napadá jedna věc. Před tím, než bych to zveřejnil, je řešení dát někam na web stránku zakodovaneho textu a vypsat odměnu (alespoň symbolickou pokud to veřejnost nebude chtít rozluštit jen z toho důvodu, aby mě vyvedla z naivity) na to, že to nejde rozluštit?
Ty si tie odpovede tu snad ani necital. Alebo ich chapat asi nechces. Pri takych tazkostiach s chapanim to co si vymyslel bude riadna blbost, nic v zlom.
Mně připadá, že vůbec nechápeš, co ti tu píšeme. Ty po nás chceš, abychom rozluštili naprosto neznámou šifru, což opravdu může být nemožné. Jenže současné šifry jsou perfektně známé a přesto nejsou prakticky rozluštitelné. A o přivýdělek rozhodně nepřijdeš. Pokud by jsi totiž opravdu objevil něco tak převratného, tak se nejbohatší firmy světa budou moct přetrhnout, aby ti nabídly mimořádně dobře placenou práci.
Potíž jen vidím v tom, že mám jen tenhle ojedinělý nápad. Na zbytek jsou jinčí borci než já. Mám opravdu jen tuhle jedinou myšlenku. Po ní nemám co nabídnout dál. Takže firmy by se asi nepřetrhly. Nicméně všechny ty požadavky můj způsob šifrování splňuje. Velitel na ponorce bude jako jediný schopný zprávu dekodovat.
A co toho velitela na ponorce robi tak privilegovanym? (a opakujem - algoritmus kodovania musi byt pevny ptz na to ma velitel nejaky pevny stroj/program, a algoritmus je kazdemu znamy, ptz stroj/program musel niekto vyrobit a ten to za 1000eur uz davno niekomu vykecal)
Když si to tak sesumíruju, tak to vidím následovně:
Mám odlišný způsob šifrování. Nedokážu posoudit jestli je lepší než stávající systémy - asi není. Určitě se nehodí pro internetovou šifrovanou komunikaci, ale zase je určitě vhodný pro komunikaci například právě velitelství -ponorka, pokud to mohu ze svého laického pohledu posoudit. Myslím si, že je asi méně praktičtější. Stávající fungují spolehlivě a není důvod asi vymýšlet něco jinéhu. Můj princip je zcela odlišný a já zatím nevím jak to využít prakticky. Každopádně, když si pročtu všechny podmínky tady, tak všechno splňuje, jen mám něco navíc. Zatím nevím co s tim, ale všem díky za věcnou diskuzi Bylo to pro mě poučné. Potrápím mozek a třeba přijdu na to, jak takové novinky využít a trochu se na tom přiživit. Škoda, že neznám žádného programátora. Určitě by bylo lepší představit něco funkčního než mít systém takříkajíc na koleně a představovat princip. A nebo - předvést ho nějaké kapacitě a pak nechť se děje vůle boží
Btw, jste tu kryptologové? Uměl by mi někdo pomoct?
Lepší představit princip hned a hned na začátku vědět, že je to nesmysl, než se s tím babrat.
Uf, tak snad naposled, myslim, že si z nás děláš legraci. Pokud chceš můžeš zakodovat kousek textu a dát ho na nějakou stránku s IQ kvízama a testama - bohužel nerozlištění nedokazuje NIC, pozitivini (což nemusí být ani možné, ale pořád to neznamená, že máš nějaký šifrovací algoritmus) dokazuje, že jsi vedle jako jedle. Nech si udělat od někoho nějakej validátor - to, že nechceš algoritmus prozradit, muže být otázkou profáklnutí "je to moje", nikoliv kryptografickou, ten algoritmus musí být známý pokud se má používat - to jsi tu zatím neodsouhlasil, pokud dobře koukám.
Povinně si stáhni tohle video A POVINNĚ KOUKEJ - avc.php je to sice o HASHování ale to je fuk, jen pro představu jak to na počítačích vůbec děláme. Navíc zde jsou nějaké ty přednášky avc.php zkus projet.
No a dotyčnému mužeš klidně i napsat, pokud vůbec chudák na to bude chtít odpovídat: cryptography.hyperlink.cz
Na cryptografii je to v ČR nejlepší kapacita, ale předem řikam, že jsi uplně vedle.
Jentak stačí zakodovat pár krátkých slov: MÁMA TÁTA PES LES atd. a někdo chytřejší dokáže z pomocí rozdílu entropií spočítat, že by to stejně hrubou silou šlo. Nemusí to ani dekodovat ani nemusíš zveřejněovat algoritmus.
takze ked to je vhodne len pre velitela ponorky tak to potom zrejme mas nejaky pre shared key, t.j. ze sa velitel pred odplutim dohodne s generalom na kode. To je pekne. Takych sifier uz bolo, ze az (vsetky s dnesnym PC prelomitelne za sekundu). A teraz kolko u teba existuje moznych kodov? pretoze s dnesnym PC utocnik je schopny preskusat 10miliard roznych kodov za sekundu a najde ten spravny, takze to pravdepodobne bude mat dekodovane skor jak ten velitel v ponorke, ptz ten bude este len listovat v knizke ze ktory kod vlastne ma pouzit.
Vzpomínám na jeden velmi zajímavý šifrovací algoritmus, který se používal v Egyptě (ne v té zemi, co ted Pegas staví firmu na textilie, ale ve STARODÁVNÉM). Zpráva se vytetovala na hlavu jednom z otroků a nechaly se mu vlasy zase narůst (asi neměli takové požadavky na rychlost kodovani). Načež otrok přišel k cíli, který mu oholil vlasy a zprávu si přečet. Mělo to výhodu, že nositel zprávy sice měl zájem (svůj život), aby nebyl chycen. Vlastně to byla taková moderní kvantová fyzika - informaci šlo pouze přečíst, nikoliv kopírovat a při přečtení zanikla (otrok zemřel)
teraz zom narychlo polhodku urobil par analyz toho textu co si sem dal, pocetnost neni rovnomerna (uz to je chyba), samohlasky by aj sedeli spoluhlasky nesedia na cesky text takze bud menis nejak spoluhlasky alebo si nejake vymyslas alebo to nejak kombinujes. Keby si sem dal tych sprav este zo 50 roznych ale podobnych t.j. napr. ze by zacinali na par podobnych slov tak jak v realite by vypadali spravy od generala apod a obsahovali casto podobne slova (tiez realita) tak by sa dalo analyzovat dalej. Sucty su rozdelene rovnomerne (v prostriedku trochu zvysene ale to je mozno statisticka odchylka) takze so suctami nerobis nic. Jak to kombinujes sa z tak kratkeho textu neda, v realite ma clovek enormne viac dat a vie priblizne co tie data su (format, pripadne ciastocne plaintext je znamy).
Len tak pre zaujimavost cetnosti pismen v tej sprave (to je zalezitost minuty hned prva vec ktoru clovek robi) e: 47 i: 43 y: 41 o: 40 a: 34 u: 34 r: 28 l: 25 n: 24 f: 23 b: 22 d: 21 h: 21 c: 19 k: 19 m: 19 j: 17 t: 17 v: 17 s: 16 x: 16 z: 15 g: 14 q: 12 w: 11 p: 10
To ty firmy ale neví. Za pár měsíců by sis vydělal několik milionů a až potom by jim došlo, že z toho nic dalšího nebude.
Dej sem alespon 5 odstavcu smysluplneho textu jako hadanku do noveho vlakna. Treba ti to nekdo rozlouskne behem jednoho dne a uvidis sam.
Marně vzpomínám, kdy tady byl naposledy nějaký velitel ponorky. Ostatní nemají šanci.
Možná by mohl zaskočit velitel autobusu. S wi-fi.
Těch algoritmu tu pár bylo a svět přechází na nové a nové - ale vzhledem k tomu jak byly vymyšleny a testovány předchozí a Tvé nejasnosti ohledně požadavku Ti pochopitelně nikdo moc nevěří, nicméně ten odkaz je jasný : cs.html pokud si tak věříš.
Ale to co pises je logicky uplny rozpor, nemozes poslat kluc spolu so spravou. Prijmatel musi mat nejaku informaciu ktoru ostatni nemaju, a TO je kluc, inac to bud rozkoduje kazdy, alebo to nerozkoduje ani prijmatel.
Sifrovanie neni o tom ze vyrobim niekde nejaku hadanku ale o komunikacii medzi dvoma bodmi (napr. General na pevnine -> Ponorka v mori) tak aby to nebol schopny dekodovat nikto iny okrem tej ponorky, aj ked spravu zachyti. Ked urobis hadanku tak to ma akoze velitel ponorky riesit pol roka hadanku ci co namiesto toho aby okamzite vykonal rozkaz zakodovany v sprave?
Mám udělat takových odstavců 5, 10, 100?
Je ti jasný, že jestli to má být nějaká teoretická šifra a použitelná, pak ve výstupu odstavce nejen jenexistuji ale nejsou poznat.
nejsem programátor a budu to muset udělat ručně
Jak jsem psal, aby to mělo smysl, ten algoritmus musí být známý, počítáš s tím? Tady to vytahovat nemusíš, ale klidně to řekni kamarádovi, co programovat umí a věříš mu. Protože my opravdu chceme, otevřený alogirtmus, pokud tam máš A - namapováno na B, tak jednak to nemá smysl a není to použitelná šifra, druhak to my musíme znát (respektive nemusíme, ale takovej alogirtmus je na prd)
Je ti jasný, že jestli to má být nějaká teoretická šifra a použitelná, pak ve výstupu odstavce nejen jenexistuji ale nejsou poznat.
Samozřejmě Šlo mi jen o dělku textu
ne, nemas sifru.
Dobrá, dejme (pro teď) tomu, že ano. Co s ní?
nic. Mozes si dat patentovat sposob, ale to by si najprv musel zaplatit za patent 10tisic dolarov, a stejne by ti nikto nepouzil ptz by to za tyzden prelomil nejaky rusky teenager.
A můžeš nám poslat pár těch šifer, ať se pokusíme ji rozluštit?
Dobrá, přiližím sem text, pokud to chce někdo zkusit
ty si asi to co som pisal vyssie ani necital, alebo si to nepochopil vobec. Na pevny sposob sifrovania mozes hned zabudnut. Das komukolvek napr. 1MB textu a ma to dekodovane a rozkoduje potom VSETKO. Ptz nemas premenlivy kluc.
Četl jsem to pozorně a i jsem to pochopil. Jenže jsem přišel na způsob, jak se přesně tomuhle ubránit.
Tak prezrad sposob sifrovania ze ci to neprelomime. Nechapes nic.
... takze ak prezradis aj sposob sifrovania (ptz to sa dostane von VZDY) tak to nerozlustime? Pochop ze dnesne sifry su neprelomitelne aj ked je znamy sposob sifrovania. Ptz ten sposob musi niekto naprogramovat tak sposob sifrovania znamy je VZDY a MUSI byt znamy. Ani v 2.sv.vojne enigmu neuchranili od toho aby ju niekto rozobral a zistil sposob sifrovania. Dnesne sifry nie su niec tajne, kazdy teenager presne vie jak presne sa sifruje, do poslednej bodky, a aj tak zasifrovany dokument neprelomi. Tak studuj dalej a nevymyslaj blbosti. (a az najdes sifru o ktorej ma vobec vyznam debatovat tak budes moct presne napisat ze jak sa sifruje a nebudes muset nic drzat v tajnosti)
S tímhle souhlasím, i o tomhle jsem četl. Proto si nejsem jistý, jestli využívat mojí šifru vůbec může být praktické. Proto se ptám tady, co s ní?Přesto jsem přesvědčený, že to co tu mám rozluštit nejde.
Ano, ikdyž prozradím postup, rozluštit to jen na základě pouhé znalosti postupu nejde.
si fakt naivny :)
Nezlob se na mě, ale víc co a proč říkám.
Tak zober napr. 10MB zmysluplneho textu zakoduj ho do nejakeho .txt, zazipuj to a niekam to uploadni.
Dobrá.. Dám to dohromady a pak se ozvu! Snad tě tu pak najdu.
Jen, jak jsem psal dříve, nejsem programátor, takže to pro teď dělám na koleně, ale pokud by mi s naprogramováním někdo pomohl, rád se případně podělím. Ce mě trochu brzdí vsadit na to je to, že technologie šifrování je dál díky soukromým a veřejným klíčům. Takže beru i to, že je k ničemu, pokud bych měl třeba i nerozluštitelnou šifru jen ve starší technologii. Přesto, věřím, že principielně je nerozluštitelná, jen zastaralá.
Neni nerozlustitelna. Zabudni na to. Dnesne PC je schopne desiatok miliard operacii za sekundu, pouzitim statistickych metod na vacsom objeme dat (alebo plain text utok ak viem cast dekodovaneho textu apod) to so spravnymi algoritmami je vzdy prelomitelne. Za druhe nedokazes zabezpecit to ze ked to vie odkodovat druha strana ze to nebude vediet odkodovat niekto iny, alebo dokonca aj niekto kto pocuva na vedeni, atd. Dnesne sifry to bezproblemov zabezpecia. Aj ked vies sposob sifrovania a pocuvas na vedeni komunikaciu tak nemas sancu dekodovat co pisem cez https. Za tretie ak matematicky neoveris jak silny je kluc (mnozstvo kombinacii) a sposob sifrovania (kolizie atd) tak nema vobec vyznam sa takou sifrou zaoberat.
P.S. a nemusis kodovat 10MB na kolene, ja neviem ci budem mat cas sa s tym zaoberat ani sa mi nechce nemam dovod ani naladu, tak aby si sa nesnazil zbytocne Mozes trebars prezradit kolko slov ma ten text co si sem dal zakodovany alebo ci to je vobec text, to je v reali dedukovatelne takmer vzdy (ked pocuvam zakodovane rozkazy velitelom tak poznam priblizne format a velkost spravy a ci to je text alebo co apod).
Možná, že kdybychom si spolu sedli a já jsem tě s tím seznámil, pak bys uznal, že jde zařídit, aby nešla rozlousknout. Ale uznávám, že je zastaralá v době https a veřejných a soukromých klíčů.
Nelze to zabezpecit. A problem neni ze by bola "zastarala". Neni bezpecna. Alebo ak to ma byt nejaka odnoz vernam (nahodny kluc dlhy stejne jak cely plaintext) tak je to prakticky nepouzitelne ptz kluc by si musel nejak transportovat. Jak? Posles prijmatelovi dopis? To sa da odchytit. Posles ten kluc internetom? Sedim na vedeni a pocuvam kluc a dekodujem. Posles ho postovym holubom? Zastrelim ho a kluc si precitam. Atd.
Tak ten princip napiš.
když sem dám princip, dám sem celý svůj nápad..
A jak ho teda chceš prodat, když ho nikomu neřekneš?
Proto jsem přišel na konzultaci sem. Rád byc to dal dál, jen nevím jak.
Hele prostě se smiř s tím, že jsi nic světoborného neobjevil. To už je pravděpodobnější, že několikrát za sebou vyhraješ ve Sportce. Napiš sem princip a za chvíli ti napíšeme slabé stránky, kvůli kterým to nebude použitelné v praxi.
Tak pockaj do vikendu kym mozno prelomim to co si sem dal a potom to budes moct napisat
Platí, pokud to nedáš do víkendu, tak ti dám víc textu. Pokud nedáš ani to, a jsi programátor, navrhnu ti obchod. Dát můj nápad do software podoby a nabídnout ho, pokud uznáš že je smysluplný. Deal?
Jakmile se ten princip dostane ven, tak si ho stejně dokáže kdokoliv vytáhnout. Navíc pokud by byl opravdu tak skvělý, jak si myslíš, tak by ti ho stát "zabavil" jako strategicky mimořádně důležitou věc.
I tohle moje šifra řeší.
A projekt Nový Hlodač představíte kdy, pane Hejle?
Hrozně se mi líbí nekonstruktivní komentáře! Rozlouskni ji a pak se směj..
Já ti fandím.
Ale myslím si, že to bude buď modifikovaný Vernam, nebo něco, co lze relativně velmi snadno (principiálně) popsat jako známý postup. Na objevení něčeho nového je potřeba mimořádně hluboké znalosti vyšší matematiky, bez toho nemáš šanci.
A nebo se mýlím a je to na Nobelovku.
Píšu "principiálně", protože použití současných běžných nástrojů umožní takové "zašifrování" textu/souboru, že si s tím v reálném čase neporadí (neexistují-li v nástroji zadní vrátka) žádná instituce. Stačí heslo o 16 znacích z celého ASCII rozsahu v 7-zip.
alebo si prenajmeš botnet, a máš to brute force za pol hoďky :)
u dlhsieho hesla nemas.
ale predsa keď mám konečnú množinu hesiel, tak ju rozdelím na milión podmnožín, nasáčkujem na milión strojov a idem...samozrejme je tam ešte pár detailov na doriešenie ale principiálne by to šlo, či nie?
ta konecna mnozina hesiel je ale tak velka ze aj milion pocitacov to bude robit miliardy miliard rokov. A nepomozes si ani s miliardou pocitacov
ok, ja som v zásade uvažoval len o heslách ktoré si človek je schopný zapamätať resp. napísať na rozumne veľký papierik :)
na to staci aj 8znakove heslo (s pouzitim velkych aj malych pismen aj cislic) a uz to dnesne PC ani botnet neda v normalnom case. Velke plus je prave ten komplikovany sposob tvorenia AES kluca, ze to bruteforcing spomali na nejakych 100hesiel/sekundu na jednom PC. A ked sa rychlost PC zvysi staci len urobit to vytvaranie AES kluca z hesla este zlozitejsie a neni problem. Vpodstate s tymto sposobom mam pocit zacal rar (ten chalan co to robi vie co robi, neni to rus? :) a 7zip to asi opajcol, ale neviem nikdy som sa nezaoberal tym kto co opajcol :)
A keby nahodou niekto chytry zacal vymyslat ze je mozne predpocitat si hashe z hesiel, neni mozne ptz je tam pouzity nahodny Salt pri prvom SHA prevode.
i 7-zip dělá Rus
Zkus si spočítat třeba dvěstě na šestnáctou. K tomu přidej fakt, že lámání *7z je několikařádově pomalejší než lámání *zip.
At least from version 3.x, 7-Zip has been using a strong AES algorithm, which doesn't allow any attacks more effective than the brute force. Besides, the key derivation function is very similar to RAR one, and uses more than 130000 SHA-256 transformations and brute force rate on modern CPU is very low, only several hundreds of passwords per second. This carries inference that 7-Zip password encryption is one of the strongest between popular encryption systems in the context of brute force rate.
Vezmi si botnet o miliónu stanic.
Hoď si to Ecxelu. Co bude dříve? Heslo nebo konec civilizace na Zeměkouli?
A pak si ještě vezmi tu hrůzu, že přidáš jeden jediný znak (heslo bude o znak delší) a doba potřebná k rozlousknutí je 200x delší. Samozřejmě neplatí donekonečna, protože pak je třeba počítat i hashem hesla, který se po určité délce hesla začíná opakovat.
Ja ta nechcem sklamat ale fakt si urcite neobjavil nic nove. Nema vyznam do toho vrazat viac jak par hodin volneho casu pre zabavu, na nejake spenazenie alebo co zabudni dnes je sifrovanie velmi dobre a dostatocne, a cela problematika je uz defakto len na urovni matematiky.
To beru, věř mi, že vím co říkám. Ta šifra je nerozluštitelná, ale taky vím, že je otázka, jestli je to vůbec k něčemu, když dnes jsou šifry víc než dostatečné. Takže možná je to akademická otázka. Přesto vím, že když sašifruju i MBty textu mou šifrou, nikdo ji nerozluští. A zase sme u toho, k čemu to je.. Takže je něco co s ní podle vás můžu udělat?
Furt sme u toho ze jak posles dekodovatelovi kluc. Ono sifra neni o tom niekam placnut nejake hieroglify a ludia hadajte co som myslel. Druha strana to musi vediet dekodovat. Co s tym chces delat, mozes to niekde zverejnit alebo nechat si to pre seba a studovat dalej a pri studiu dojdes k tomu ze to co si vymyslel uz davno niekto vymyslel a problemy su v praxi uplne inde a preto to je nepouzitelne apod. To je to co by si mal teraz robit, ukludnit sa a studovat dalej (a poriadne do hlbky :)
Aby som ta trochu nabudil na dalsie studium tak: dnesne pouzivane sifrovania su tiez "neprelomitelne" (schvalne v uvodzovkach), napr. ak zakodujem nieco cez AES s 512bit albeo vacsim klucom (aj ked AES 512 oficialne neexistuje :D) tak to neprelomi nikto ani nahodou, a to si mozem byt isty ze nie a aj dalsich min 10rokov. Naco by niekto platiul za nieco tebe, ked uz ma celosvetovy standard ktory robi to same?
A druha vec, ak ide o sifrovanie komunikacie, tak dnes sa uz davno nepouziva ze si dopredu dohodnes kluc s druhou stranou napr. ze mu zavolas a povies "dnes dekodujeme klucom tym a tym alebo kluc je subor ten a ten) ptz kazdy kto to pocuva/zachyti to moze dekodovat tiez. Dnes sa pouziva princip ze kryptovaci (AES) kluc je nahodne vygenerovany a plati len kratku dobu, a protistrane sa to posle pomocou paru klucov (public a private) a to tak ze nahodne vygenerovany public kluc poslem protistrane a poviem zakoduj mi nahodne vygenerovany AES kluc tymto privatnym t.j. kazdy kto pocuva vie len nieco zakodova, ale nevie to odkodovat, to viem len ja a AES kluc ma len protistrana nahodne vygenerovany. Takze je garantovane kryptovaci kluc (ten neni public/private to je uz normalny sifrovaci kluc na sifrovanie aj desifrovanie) mam len ja a protistrana a ktokolvek by aj zachytil tuto vymenu klucov tak ten AES kluc proste nema. Za toto dostalu v 70rokoch dvaja hipici tusim aj nejaku cenu ci nobelovku ci co ja uz neviem zhlavy. Odvtedy neni problem sifry su bezpecne, neni dovod aby ti niekto platil za nieco ine.
Takze si radsej studuj dalej a dopodrobna jak sa robi to co som tu napisal, a nesnivaj o nezmysloch ;)
Musim přiznat, že bych byl sakra rád, kdyby se někdo rozhodl, že to dešifruje. Přece, pokud napíšu NSA, že v šifře je zašifrované město, kde vybuchne bomba, tak se budou snažit. Ale, to bych šířil poplašnou zprávu. Na tak tenkej led jít nechci. To spíš najdou mě, než lousknou šifru
Napiš. Bude jim to trvat maximálně 5 minut. Déle vótrbording nevydržíš
To by byla opravdu řádná pitomost.
Přesně tak Proto je to jen vtip!
Ještě mě napadá, když je moje šifra teda rozluštitelná, tak co je to za program, který ji rozluští? Když se rozhodnu poslat jen tenhle krátký text a nic víc, pak je to nerozluštitelné, ale pokud dám dohromady nějaký text opakovaně a nebo poskytnu větší vzorek, tak teprve pak se dá stavět na něčem z čeho lze dešifrovat. Mimochodem, to co jsem sem dal, je samozřejmě smysluplný text v českém jazyce.
Vydrz a uvidis ci sa tu niekto nudi a rozlusti to. Nelusti to "nejaky program" ale ked to chce niekto rozlustit tak moze robit rozne analyzy (statisticke a ine) a pripadne pouzivat svoje vlastne nastroje alebo aj cudzie. Kratky text sa lusti tazko ptz to moze byt cokolvek, staci mat sifrovaci kluc s dlzkou 20bajtov a z kratkeho textu su vpodstate nahodne cisla alebo nahodne pismena. Ale to neni zmysel sifrovania urobit nejaku hadanku s 5 slovami, to nema nic spolocne so sifrovanim. Sifra sa pouziva periodicky a sustavne a preto u sifry je vzdy k dispozicii velke mnozstvo zakodovaneho materialu. Ked zakodujes 5slov a uz nikdy to nepouzijes tak to neni sifra ale len nejake nahodne pismena bez zmyslu v realite.
Asi si nerozumíme. Míchají se tu dvě věci dohromady.
1) zcela nový způsob šifrování (princip) 2) zašifrování nějakého konkrétního textu známými postupy
To druhé může být neprolomitelné současnými prostředky, viz můj příklad *7z archivu. Ale princip je znám. Domnívám se, že v tvém příkladě se jedná právě o ten druhý příklad.
A za druhe akonahle je znamy mechanizmus sifrovania tak zavisi od velkosti kluca ptz ak neni dostatocne velky tak v kratkom case sa daju preskusat vsetky kombinacie kluca, a ak sa z mechnizmu sifrovania daju odvodit nejake spolocne medzivysledky tak to silne zjednodusi dekodovanie alebo sa daju vytvorit predvypocitane tabulky na zrychlenie bruteforcingu apod. Je toho hodne co sa da robit.
MM.. myslíš rainbow tables?
tie som prave nikdy poriadne nepochopil ale ano napriklad tie :) Ono ja som to myslel vseobecne ak napr. je system kryptovania nedokonaly ze zistim napr. ze z 3. a 15. a 38. pismena zakryptvoanej spravy nejakou operaciou zistim 4. bajt kluca, tak tym padom ten bajt kluca uz nemusim bruteforcovat. Akonahle je znamy algoritmus sifrovania tak taketo veci su najvacsi problem ak niekto take nieco najde tak je sifra defakto prelomena. T.j. nikto nemoze tvrdit ze sifra je neprelomitelna ptz to sa neda dokazat ze nikto nikdy nepride na nejaku zavislost nejakeho x-teho bajtu kodu anejakeho bitu kluca apod. Ak niekto taku zavislost najde tak sifra skoncila. A neda sa povedat ze nikto nikdy taku zavislost nenajde, u ziadnej sifry sa to neda tvrdit, aspon teda neviem o tom ze by na to existoval nejaky matematicky dokaz ze nieco NENI zavisle :) Dokaz bude az ked niekto zisti ze tam nieco je zavisle od maleho mnozstva bajtov v kodovanej sprave a cela "neprelomitelnost" bude matematicky vyvratena.
I klínové písmo bylo už rozluštěno. Když dává nějaké text smysl, může být zašifrován jak chce.
Rozlustit jde, dam ti deviatku k hlave a ty mi poves jak si to zakodoval. Dobre, co? Ano to je problem tvojej sifry. Navyse ak das niekomu napr. 1MB alebo 10MB textu zakodovaneho (co neni problem za par minut odsniffovat pri sifrovanej komunikacii) tak sa to da aj algoritmicky prelamovat roznymi metodami.
Takže jinými slovy, ikdyž se tu teď dohodneme, že mám takovou šifru, která rozluštit nejde, je mi k ničemu, protože je vlastně zastaralá.. Opravdu, ikdyž sem dám 1MB nebo 10MB textu, nikdo to nerozluští!
si fakt naivny. (rozlustit de a velmi lahko)
Dobrá, hoď ten můj text do dešifrátoru a dej mi sem rozlousknutou odpověď. Já sem si jistý, že to nejde.
ale sifra sa nedesifruje tak ze niekam placnes 10 slov a hura odsifrovavajte. To mozem vygebnerovat aj 30 nahodnych cislel placnut ti ich na stol a povedat ti ze dekoduj co som myslel. Lebo dekodovat sa to da vzdy pobviem ze prve cislo je vzdy to pismeno ktore som myslel druhe je to atd.
Druha strana ktora to ma dekodovat musi mat nejaky dekodovaci kluc. Jak mu ho posles? (a teraz povedz ze dekodovanie je pevne a padnem :)
To jsme dělali na letních táborech také.
Na luštění příliš krátký vzorek.
-Joel bros-Tenhle zpusob uz byl pouzivany za 1. Svetove valky, dnes ho muzeme videt i v Izraely. -JINAK "sifra" znamena "cislo" TiP- "Cesky patentni urad" mimochodem, nezcina ten text slovem "CIFRA"=)
Tenhle zpusob nebyl pouzit, alespon co vim ja. Navic, sem jsem vlozil zjednodusenou variantu te sifry. Jak velky vzorek by byl potreba? Jinak, slovem "CIFRA" muj text nezacina Ale diky za tip ci pokus
Taky jsem ti tu na ukázku něco zašifroval Držím palce:
Tak napiš ten postup. Jinak nerozluštitelná šifra už existuje, ale je prakticky nepoužitelná.
Kdysi dávno (někde tady?) někdo slíbil, že tool na nasazení vernamovy šifry (tedy šifrování souboru jiným souborem, případně od určité pozice jiného souboru) není žádný velký problém naprogramovat, jde o principiálně jednoduchý algoritmus. Včetně zpětného překladu.
Ale třeba něco už takového existuje (nehledal jsem).
ked to sifrujes inym suborom tak to neni vernam ptz kluc neni nahodne generovany ale kludne moze obsahovat ten "kluc" (subor) na nejakom mietse same 00 apod, to by si na tom mieste videl rovno plaintext :)
Použít jako klíč plaintext s hexa 00 nebo 20 by opravdu nebylo nejmoudřejší Myslel jsem věci jako bílý šum nebo tak nějak.
Klidně ale stačí nějaká upravená fotografie. Na webu jich jsou miliardy. A kódovat se dá od libovolného znaku. A nemusí se používat každý.
Klíčem může být i tento tvůj post Na zašifrování textu "bez práce nejsou koláče" bude dostatečný
je bezpečnější než vernamova šifra? V čem? Jak se odvozuje klíč?
Nic než VŠ nemůže být z principu bezpečnější Tím myslím samotný technický akt snahy o dešifrování, ne že zdroj někdo z šifrátora vydoluje pendrekem.
u vernama je problem to ze jak posles ten nahodny kluc dekodovatelovi. Kluc je pouzitelny len raz (akonahle kluc pouzijes opakovane tak je to uz napadnutelne statistickymi metodami apod)
Samozřejmě, použít jen jednou, aby útočník nemohl soubory XORovat. Distribuce klíče na dálku je řešitelná nástroji kvantové kryptografie.
konečne sa našlo využitie, pre ten geniálny font Microsoftu, Wingdings, instalovaný na stovkách milionov PC už cca 25 rokov ... raz to muselo prísť ....
Co má společného font Wingdings s deaktivací bomby v MS Excel? Pustil sis to video?
právě proto se ptám
Ak si myslíš, že máš takú šifru, daj si ju patentovať. Veľa šťastia. Alebo to urob ako vo filme: pošli šifru do časopisu ako hádanku, zašifruj tam svoje telefónne číslo a máš istotu.
Jsi-li si tím tam jist, zkus kontaktovat takovou kapacitu jako je Vlastimil Klíma. Buď se ti pořádně vysměje, nebo projeví zájem. Nic víc. Něco o něm :
Díky za vaši podnětnou diskuzi. Panu Klímovi ji určitě pošlu. Přšesto znovu opakuju, že ikdyž jsem si tou šifrou jistý, uznávám že praktická stránka věci je dnes jinde. Ale proto jsem přišel sem, abych to tu probral s jinými, věci znalejšími. V žádném případě jsem se nepřišel vytahovat a ani nikoho provokovat. Jen jsem uvěřil, že jsem na něco přišel. A co bude dál, může přece být i na jiných, nejen na mě.
Dokud nenapíšeš princip (nemusí to být úplně konkrétní, když se o něj tak bojíš), tak tě nikdo nebude brát vážně. Leda bys byl velmi vážený a známý matematik s mnoha prokazatelnými úspěchy.
Nenech se odradit skeptiky, kteří si myslí, že už nic nového nelze objevit/vynalézt. Na Patentovém úřadě ti učitě poradí.
to neni o tom ze ci si tu niekto "myslí, že už nic nového nelze objevit/vynalézt", ale o znalost problematiky, ne o nejake myslenie si. Ale sak nech si patentuje kto chce co chce (ked si MS moze patentovat veci co by vymyslel aj kojenec tak preco nie :)
nakod k tomu program a daj na internet
No tak to nabídni třeba CIA,FBI nebo Pentagonu,když je to tak super.Oni za to po otestování třeba pár milionů dolarů rádi zaplatí.A pak Tě hned sejme najatý sniper nebo budeš mít záhadnou nehodu,protože budeš jediný na světě,kdo zná kód a mohl by ho za další miliony nebo na mučidlech vykecat.Je to na Tobě.Podobně se zachová každá tajná rozvědka nebo organizace,která to převezme. R.I.P. joel
Takhle to nefunguje. I když znáš princip (a u různých sourceforge projektů je kompletně popsán a zveřejněn), k ničemu ti kód není. Jedná se o jednosměrný proces, bez znalosti hesla jsi bezmocný.
Vytlouct můžou obsah z toho, kdo text zašifroval. Ne z tvůrce algoritmu, kterému předhodí shluky znaků. Existenci úmyslného backdooru teď neuvažuji.
Aha,tak já nejsem žádný špion,ale jen blbej kocour.Tak alespoň joel zbohatne a přežije.
To už jsou prázdniny? Že na tenhle vtip skáčete...
Myslím, že to myslí vážne Asi prázdniny presunuli týždeň skôr.
EDIT: Myslím tím, že si myslí, že vymyslel tú šifru. (To je ale myslenia )
Dobrá, pro teď dejme tomu, že takovou šifru mám. Dokážete mi poradit co s ní? Po celé této diskuzi jsem nabyl přesvědčení, že taková šifra je stejně k ničemu. Respektive mě využití nenapadá. A to proto, že dnes jsou šifry dostatečné. Takže ta otázka zůstává. Pokud ji mám, co s ní?
Tak už ji zveřejni. Nic jinýho s ní stejně nemůžeš udělat.
Nic. Nie si prvý ktorému sa to podarilo ....
Jedno zašifrované dielko úspešne odoláva storočia ... Vojničův_rukopis
Tak to použijte na táboře při hledání pokladu.
Dobrý den, pouze tipuji ale: kazdý znak je slozen z peti jiných. Jsou to abecedni pismena, proto tipuji, ze zrejme dle poradi v abecede (nebo jinak pridelenych cisel), se hodnoty onech peti znaku scitaji, nebo odecitaji (to muze byt ruzne, treba podle velikosti) a tak onech pet znaku vzdy znamena jedno pismenko (jedno pismeno muze byt vyjadreno mnoha zpusoby, pro priklad : třeba D , ktera je 4. muzeme cisla scitat pokud jsou vetsi hodnoty,. a odecitat pokud mensi, nez mezisoucet. takze D jde vyjadrit jako : CEGJA (3+5+7-10-1). Tim sice vznika moznost, jak jeden znak napsat vice zpusoby, ale klic je rozlustitelny. No jen jsem to zkusil, dost mozna jsem setrelil vedle. Samozrejme ty hodnoty mohou byt obmeneneny trebas jen jednim pismenem : kod C - to znamena ze jednicka zacina na C, a podobne. P.S. :kryptolog nejsem, to spis trochu kret...n
Nene, takhle to neni Souhlasim s tim, ze takhle by to slo rozlustit.
Problém je, že nejsi z IT, to znamená nemáš představu jaké požadavky a pricipy. Především, Tě určitě překvapení, že ALOGORITMUS JE ZNÁMÝ , což znamená, že to není "CO_CHCI_ŠIFROVAT"+"heslo" --> nějaký algoritmus -> "ZAŠIFROVÁNO". Ale je to "CO_CHCI_ŠIFROVAT"+"heslo" --> ZNÁMÝ ALGORITMUS -> "ZAŠIFROVÁNO".
Takže dotaz zní - je to nerozluštitelné i když BUDU ZNÁT TEN ALGORITMUS? Pokud to má být pro IT, pak tohle je požadavek.
Selský rozum v šifrování nikdy nic rozumného nevymyslel - vždycky to byla hodně vysoká matematika.
Ohledně zpeněžení - máme pár způsobů jak šifrujeme a jsou dobře škálovatelné - pokud to má něco vydělat, musí to být něco na uplně odlišném způsobu, aktuálně totiž je těch šifrovacích způsobu více a jsme s nimi víceméně spokojeni.
Splnuje to takové to minimum: je to nerozluštitelné i po tom, co znám algoritmus, dobře škálovatelné a minimum tak někde na 10 bilionech kombinací, je to správně náročné, paměťová náročnost správně škálovatelná atd.
Ježíšmarjá, vedra už jsou letos nenávratně pryč. Tak to bude možná z hladu...
Pozeram, ze na poradni sa nam zacinaju rodit geniovia. Nejako sa to tu stupnuje s tymi genialnymi napadmi, ale akosik chybaju vysledky v praxi. To bude podla mna vplyv tej amerikanskej kultury a novych sposobov vzdelavania, kde sa vola po sebadovere a v schopnost uverit v sameho seba. Nic v zlom, ale takyto ludia stracaju schopnost sebareflexie a zmyslu pre realitu. Amici si najtupejsi narod na svete pomaly co sa tyka vseobecneho vzdelania a neviem preco sme sa rozhodli tuto ich tupost kopirovat. Je to naozaj zaujimava logika a sledovat ma ju fascinuje. Skuste to sledovat so mnou: Vymyslel som vec, co nikto predo mnou na svete----->som asi genius lebo mam nieco unikatne a vsetky mozgy sveta a draho plateny kryptoanalytici s mnohymi doktoratmi na to neprisli----->o svojej pravde nepochybujem, ani ked sa proti mne postavi zvysok sveta, pretoze JA som lepsi ako ONI----->svet je zly a ja chcem svoj napad spenazit, ale nemozem o tom nikomu povedat lebo by mi ho hned ukradli. Vsimnite si ako sa tento algoritmus opakuje - ja som genius, pretoze mam napad ako nikto na svete (precenovanie svojich schopnosti) - profici celeho sveta, ktori to cely zivot studovali a specializovali sa na danu oblast na to este neprisli a ja amater ich schovam do vacku (podcenovanie schopnosti inych) - musim svoj napad spenazit (mamonarstvo) - moj napad mi chcu ukradnut, a preto o nom nic neprezradim (paranoja)
Keby to ti ludia nebrali tak vazne je to na zasmiatie, ale takto to hranici s chorbnou psycho fixaciou na sameho seba.
Premyslam, kde sa to v tych ludoch berie, zeby fakt vplyv toho zapadu?
spíše ovlivnění pokleslými filmy. Geniální vědec + vnadná samice k záchraně + všichni mafiáni okolo jdoucí mi po krku = super akce s happendem
Na druhej strane je zas vela pripadov, ked nieco prevratne vynajde niekto, kto este nevie, ze "sa to neda".
To mas ako v tom vtipe - zavolali na riesenie problemu vsetkych znamych odbornikov a kazdy povedal, ze je to neriesitelne. Potom prisiel dezo a spravil to - zabudli mu totiz povedat, ze to sa to neda. :)
Mě to zase připomnělo vtip, jak udělají nové letadlo a při zkušebním letu mu upadnou křídla. U hangáru stojí starý správce letiště a říká pětadvacetiletému odbornému managerovi: "Navrtejte tam šestkou vrtákem díry asi pět čísel vod sebe, přes celou šířku křídla." Když nemohou na nic přijít, ze srandy technik navrtá díry u zkušebního modelu a "světe div se" drží. Tak navrtají u zkušebního prototypu, také drží a odborník se ptá dědy: Jak jste věděl, že ta křídla budou držet? "No už jste někdy viděl, aby se utrhnul hajzlpapír tam, co jsou ty díry?"
Premyslam, kde sa to v tych ludoch berie, zeby fakt vplyv toho zapadu?
Nie, ja myslim, ze na toto ziadny zapad\vychod netreba.
Sorry za OT
volne:
so: ja si zacal psat denicek, ale to je jiz davno, tajnym pismem.
si: vyborne, rekni tedy divakum, jaky princip jsi pouzil v tvem tajnem pismu?
so: nereknu, to by pak uz nebylo tajny.
si: reknes a jeste rad nebo se nepujdeme podivat po predstaveni do zoo na zensky.
so: to je jednoduchej system, ja jsem vsude misto tvrdyho y psal mekky.
zdroj: Ze Soboty na Simka
Jinak jak uz je tu napsano, tady na poradne se dotazy typu neco genialniho jsem vymyslel, nemam penize, co mam delat vyskytuji docela casto. Odpoved jedoducha neni. Patentuj si to, v CR to je otazka par korun. Pro EU by te to ochranit melo, ale firmy si patentuji jeste minimalne v Nemecku, preci jenom maji silnejsi pozici. Mimo EU je treba patentovat minimalne v USA. Na to je potreba hodne penez, ty nemas, potrebujes investora, ten investovat bez prozrazeni algoritmu nebude, to same, kdybys to nekomu chtel prodat, dokud neprozradis algoritmus, zadne penize nedostanes. Nebo se na to vykasli a zverejni to rovnou, potom z toho zadny penize nebudou, maximalne trocha slavy, pokud je to tak uzasne jak rikas.
to MM: diky, alespon jeden z mala konstruktivnich prispevku.
to AZOR:
1) Ano - je to nerozlustitelne, ikdyz bude znamy algoritmus (uznavam, ze ale muzu neco zlepsit - na zaklade toho, co mi psal MM). k tomu dodavam, ze jsem zde uvadel, ze sem vkladam pouze zjednodusenou sifru. kompletni je mnohem slozitejsi.
2) skalovaltelne - jak jsi spravne poznal, nejsem IT a priznavam, ze tohle nedokazu posoudit.
3) pocet kombinaci (chtel jsem byt ironicky a napsat, ze jich odhaduju dobre pres sto tisic, ale protoze uz davno nejsem nactilety (jak tady nekdo narazi na prazdniny), pak rovnou uvedu, ze 10bilionu jiste splnim opet s nadsazkou, splnim je s velikou rezervou.
to all: nikdy jsem se tady nechvastal a vedu pouze konstruktivni debatu. narazky na filmy, prohlasovani ze jsem genius, osocovani druhych ze oni na to neprisli a ja jo - je mi to cizi a nechapu potrebu takhle hodnotit a kritizovat. takze jestli muzete, tyhle reci si nechte od cesty. podle me do normalni diskuze nepatri. ani ja se tady do nikoho nenavazim. pokud ano, tak mi to nekde najdete. pokud jste cetli pozorne, tak jste si nemohli nevsimnout, ze tady uznavam, ze jsou lepsi sifry a ze je nejspis to moje k nicemu.
a jeste jedna vec. nekde tu zaznelo, ze moje sifra byla odhalena - byl vlastne rozlusten princip. pokud je to tak, pak cekam na jedine. je tu spousta inteligentnich lidi, takze jiste pochopi nac..
ps: budu rad, kdyz si takhle diskuze zachova tema a nebude se tu resit hollywood
je to nerozlustitelne, ikdyz bude znamy algoritmus
to ale nemozes tvrdit ptz to nemas samcu sam posudit. Ak tu ten algoritmus das tak ti to pravdepodobne do tyzdna prelomim. To zas tvrdim ja, ty sice nevies jak, ale ja viem jak Takze mas tvrdenie proti tvrdeniu (a ked ty si myslis ze si majstra sveta tak si to mozem mysliet aj ja o sebe, ne? :)
opravdu si nemyslím, že jsem mistr světa, možná, že opravdu nevím o čem mluvím a že jsem jen další někdo, kdo si naivně myslí, že dal dohromady šifru, kterou nikdo nerozluští a navíc laik amatér, ale udělejme pár pokusů, než svůj postup zveřejním. přidal jsem sem další text, někdo tu psal ať sem dám aspoň 5 takovýchhle textů, že to bude stačit. klidně je sem postupně přidám, ale protože to dělám ručně, chvilku to bude trvat. navíc, tys přece přišel na to, že je to šifra s klíčem. takže by to mělo/mohlo být snadné..
Ale myslis a navyse si to nechces priznat. Preco si si nespravil pri svojom uzasnom objave sebareflexiu a akusi vnutornu oponenturu? Preco si sa nesnazil spochybnit svoje tvrdenia protiargumentami? Preco, ked ti niekto povie, ze sa mylis reagujes podrazdene a mas pocit, ze si napadany? To su prave chorobne prejavy, kde sa spaja pocit vlastnej geniality vs ostatny svet, ktory mi nerozumie. Nevidil som tu jediny ustretovy krok, kedy by si pripustil, ze sa mozes mylit a zvysok ludi, ze ma pravdu. Preco to nepripustas? Nie je to podla teba mozne? Cesi maju dobrych kryptografov, ak sa nemylim dokonca nasli nejaku slabinu, respektive pred par rokmi vylepsili PGP, ale to su vsetko matematici, ktori su specialisti na dany obor a robia to cely zivot. Mame fakt uverit, ze ty clovek bez specialneho vzdelania a praxe si sa len tak zamyslel a vymyslel si nieco naco neprisiel nikto pred tebou? Na svete su tisicky mozgov, ktory sa od rana do vecera nevenuju nicomu inemu iba sifrovaniu, su vyborne plateni a venuju sa tomu cely zivot. Ty si lepsi ako oni podla teba ze? Nezavana to trosku prisladenym holywoodskym scenarom? Skus sa postavit na "nasu" stranu a zamysliet sa. Ty by si veril sam sebe keby si na nasom mieste?
Zatím jenom pořád tvrdíš, že jsi na něco přišel. Ale nenapsal jsi jediný důkaz.
Len tak pre zaujimavost mozes sem dat prvych par slov z toho zakodovaneho textu a napisat priblizne jak bol dlhy, ptz to je v realite tiez takmer vzdy zname (aj algoritmus samozrejme, ten mozno nepotrebujeme :) Alebo aj zakryptuj par znamych slov jak pisal AZOR a daj sem tie slova zasifrovane a nezasifrovane
A "pocet kombinaci" sa mysli pocet kombinaci toho co vie len velitel ponorky a nikto iny. Pocet kombinacii tej veci je u teba viac jak 10bilionov? A jak tu vec potom tomu velitelovi ponorky posles, alebo si ju bude pamatat ze dnes kodujeme pomocou 928469283764982376-tej variacie? Atd. Tocime sa do kolecka. Daj sem viac info nech to mozeme prelomit a bude konecne klud
Dobrá dejme tomu, že jste zachytili další zprávu (snad je to k něčemu):
Pisal som napis sem jak je to dlhe a prvych par slov. V realite je to zname, v realite je znamy dokonca aj algoritmus P.S> alebo daj sem presny text jednej z tych sprav. A prelamovat sa bude druha sprava, ked uz sa chces hrat na hadanky. A nemysli si ze chcem po tebe vela, ked toto ta sifra neustoji tak by sa kazdy kryptolog popucil od smiechu. (a inac mna osobne uz to fakt nebavi pisat tu furt do kolecka stejne veci, sifrovanie v praxi neni hra na hadanky)
Je tam zasifrovane: druha cast textu"zachytili bliziji ci ponorku". - bgytd ezrzc dreez kllod deezn gyhtr sdcod jpplm
mas to zakodovane zle, on pouziva 2x viac samohlasok jak spoluhlasok (rovnomernost som enmeral to sa na tak malej vzorke ani neda, resp na tak malej vzorke sa neda skoro nic :) Po 10MB by bol clovek mudrjsi :)
MM-Tobe to neda spat co? to dopadne ze mu jeste zaplatis aby prozradil
Mne neda spat moje skurvene auto aj so skurvenym servisakom co vsetko len posere, 3hodny som sa sral s OBD2 diagnostikou a je tam naprd uplne vsetko :) Este aj pri brzdeni zacalo daco buchat a to pred 2 tyzdnami vymenil predne kotuce aj dosticky za 500eur. Asi prave preto ze do toho strcil skurvene paprce. Skurvenci servisacki.
-Pripojim se o pokus to rozlustit,,,,,,
toto nebola sifra, to bolo nadavanie na servis
MM-Podivej, i kdyz je to tezke, ale takove veci musis holt ignorovat,,,,,dneska uz si nevyberes co musis zaplatit, ale muzez si vybrat nad cim se budes rozcilovat.
Jo, teraz momentalne hladam uz 2hodiny ze ci je normalne ze mi to pri volnobehu ukazuje 10% skrtiacej klapky a ze predstih zapalovania ci co to tam bolo za hodnotu v stupnoch lieta od -5 po 15stupnov ale to uz ani google nestaci na to. A najst servisaka ktory by nebol uplny dement a vedel pouzit poondiaty servisny notebook je snad nemozne. To su snad vsetko uplni dementi co ani nezmaturovali Ale myslim ze som uz totalne off topic P.S. nema niekto na predaj bombu? Ze by som ju deponoval do toho posrateho motora Oki idem radsej spat, dobru noc :)
BTW. s tym jeho tajnostkarstvom a neodpovedanim na veci (jak posle kluc, apod) sa ani nic lustit neda, a sifry sa nelustia sifry sa lamu tak ze sa lame kluc to je to co ma len prijmatel. Lustia sa krizovky a hadanky pre deti (mam pocit ze tu sa jedna o prave toto a ne o sifru)
To je tu nějaká soutěž o největší počet příspěvků a odpovědí? Tak už si konečně přiznej,že nic světového asi nemáš,dej sem nějaké ty šifry,místní borci Ti to za chvilku rozluští a bude klid.Nebo to už někde nabídni a prodej a pak můžeš třeba pár milionů věnovat Poradně na provoz za všechny ty rady a trpělivost.
-Karel-Asi tak na vcera jsem to mrkl a pochopil jsem na jakem zaklade to jede.To same muzu "cryptit" jakym koliv programem "cryptograph" ktery zadany mnou zvoleneho hesla, vytvori crypt a hotovo.(coz same dela i on) -Ale nepodcenoval bych ho, kazdy ma pravo se projevit. -KUPRIKLADU TOTO ZNAMENA --- "DOBRY DEN" -- = -- lbfmj kbkok gahib mgpjp ---- (vytvoreno do 2min)
Dobrá, přesvědčili jste mě. V sobotu jedu na dovolenou a do té doby to nestihnu, ale pak připravým popis té šifry do pdfka a někam ho dám a nebo ho zde někomu pošlu. Bude to kompletní návod včetně důvodů, proč věřím, že je nerozluštitelná. V pdfku poskytnu kompletní šifru, nikoli jen tuhle opravdu velmi slabou ukázku. Pak, budu na jednu stranu rád, když mi objasníte slabiny nebo dáte ještě nějaké komentáře.
Do té doby přeju příjemné dny
-Na vasem miste bych se nenechal vyprovokovat a neprozradit ten "ZPUSOB" krerym to delate nikomu, dokud nepujdete pres "PATENTCNI URAD" Kde prenechate vasi slozku s projektem, ktera bude nasledovne prozkoumana a dozvite se ci jste teda neco vymyslel, nebo ne.
Preji prijemne stravenou dovolenou
No abys s tím patentem nezaváhal jako Antonio Meucci,tomu to vyfoukl na patentovém úřadě Graham Bell.A i ten prý,když vynalezl telefon,tak už tam měl 3 zmeškané hovory od Járy Cimrmana.
Jj stary dobry Jara....ted tady byl...chudak jak chodil na ten patentovy jak na klavir a pocul stale to iste....ted tady byl.
Někde jsem viděl že měl 1 hovor od Norrise a 3 smsky od cimrmana :D
zadam vas, abyste me nehanili.. mam velmi silny duvod si verit, ze mam nerozlustitelnou sifru. chvili to trvalo, ale jsem tady, abych vam to potvrdil. konzultoval jsem ji s nekolika odborniky a uz se za ni nemusim stydet jen, ta otazka zustava - jak ji zpenezit. odezva je takova, ze na algoritmu jako takovem se zbohatnout "zrejme" neda, ale na pridruzenych vecech - napr. na implementaci. jak to ale udelat, kdyz jsem jen nekdo s napadem?
ach jo. Ukázky si můžeš strčit víš kam, jasně ti MM napsal, že prolomitelnost se ověřuje tak, že vložíš jak nešifrovaný, tak šifrovaný text.
a co s tym ako???
Tak ještě zveřejni algoritmus a pak se teprv uvidí, jestli je nerozluštitelná.
Asi ti nejde primárně o to, aby někdo na fóru tvou šifru zkoušel rozluštit, ale hlavně o radu, jak produkt zpeněžit - tedy vlastně o marketing.
Ty přece nechceš prodat konkrétní zašifrovaný text. Ty chceš prodat algoritmus. Když sem dám *7z archiv, taky ho nikdo v reálném čase nerozšifruje - ale to neznamená, že jsem NĚCO vymyslel.
Co na to Klíma?
Já si naopak myslím, že vydělat se dá právě na algoritmu. Implementace (=převedení algoritmu do *exe) je práce pro programátora, to je určitě snažší než vymyslet princip.
pan klima me pozadal, abych jeho hodnoceni nikde neuvadel a ja jeho zadost budu respektovat. proto jeho hodnoceni neuvedu. uvedu jen odpoved na mou otazku ohledne zpenezeni, tou bych se jeho zadosti zproneverit nemel:
"Možná by to šlo někde v arabském světě, kde by se dala využít robustnost této šifry a její viditelná síla. Jde o to, že dnes existují nástroje ekvivalentní vaší šifře, které jsou zavedené v industriálně rozvinutém světě. Arabové nebo jiní podobní mocní a bohatí lidé však tomuto industriálně rozvinutému světu nevěří a možná by za takovou šifru rádi zaplatili."
Ved ti Klima jasne napisal, ekvivalenty tebou vymyslenej sifry su dostupne aj inde, akurat naznacuje, ze mozno Arabi by neverili zapadniarom. Ja sa, ale potom pytam preco by mali verit nejakemu neznamemu cechovi. Proste si nevymyslel nic genialne, len dalsia z robustnych sifier akych su na svete stovky.
Ked si tu jeho sifru pozres ze to generuje defakto len znaky tak tam bude este aj overhead jak svina (prenesie sa 2x viac dat zbytocne), takze to bude minimalne z hladiska poctu prenesenych dat horsie jak to co uz vymyselene je (a dostupne zdarma :) T.j. prajem mu vela uspechov pri "predavani" toho jeho vynalezu :)
Urcite, vyzera to, ze kazdy znak je tvoreny paticou znakov, ktore sa generuju podla nejakeho kluca. Otazka je, ci sa jedna os ymetricku alebo asymetricku sifru, ale nadej, ze to tu niekto bude luskat je znacne detska.
To může být jen vizuální úprava, "zkrášlení", ty pětice.
Chtělo by to (jak píše TW někde výše) příklad plaintextu a zašifrovaného ekvivalentu. Ale kdybych byl o úspěchu přesvědčený vynálezce, asi bych to sem nedal
Lenze toto nie je sifra potom pokial nie je znamy sposob sifrovania. Nie je nic lahsie ako vymysliet novy umely jazyk a sifrovat spravy v nom. Nakoniec toto predsa pouzivali uz Amici v II.svetovej a chudaci Japonci si s tym neporadili do konca vojny. Toto, ale nie je sifrovanie, pretoze je zranitelne ak mam dostatok plaintaxtu a sifrovanho ekvivalentu. Dobra sifra je o tom, ze mam dostatok plaintextu aj sifrovaneho ekvivalentu a napriek tomu nie som schopny ho desifrovat.
To som ale dotazovatelovi vysvetloval uz pred rokom a dodnes to nepochopil ;) Mozno teraz uz uveri :)
mimochcodem, v te ukazce jsem dal cas vic nez rok - to neni v realnem case, ale zatracene hodne casu. navic, hodlam pridavat vice a vice "materialu k lusteni" aby bylo s cim pracovat.
cele zle, material k lusteniu po milinty krat je zbytocny. potrebujeme algoritmus kodovania.
A ty si myslis ze my nemame nic ine na praci len sa zaoberat s nejakou tvojou nezmyselnou pi***nou. Algoritmus si sem furt nedal, takze stale tvrdim ze je to prelomitelne v kratkom case. Ked si myslis ze to je take super tak to niekomu predaj a potom az ti to za 2dni prelomi nejaky rusky teenager tak budes cumet jak tela na vrata. Mne je to uplne fuk.
Asi jsem to "v reálném čase" použil nevhodně. Myslel jsem tím, že to nikdo nezlomí třeba během následujících x-desítek let (možná nikdy). Ne, že to půjde takříkajíc online
Akakolvek sifra je nanic, ked mame v operacnom systeme back-door. Bohuzial realita dnesnej doby su back-doory kam sa len pozries. Routre, modemy a ina sietova technika od Huawey je velmi znama touto feature. Okrem toho existuje specialna technika pre odposluchy, ktora sa zaobera postrannymi kanalmi. Napriklad sa zavesi specializovany merak na energeticke vedenie do ktoreho je pripojeny pocitac a pomocou vyzarovania zo zdroja je mozne urcit ake instrukcie sa prave vykonavaju. Na CRT monitorch je mozne vidiet to co ma uzivatel zobrazene na monitore aj zo vzdialenosti 100m pomocou vyzarovania z vychylovaciek a dalsie speciality, ktore akekolvek sifrovanie nechava chladnym.
Inak zkopirovat obraz z jednoho CRT TVP na iny TVP sa dalo bezne robit s TVP, ktore mali teleskopicku antenu. Tam to fungovalo na inom principe a zhruba do 2m. Bezne som sa s tym zbaval este v casoch PMD85.
Viktor tie monitory ti beriem, ale to zvysne...ty tomu veris? To si ma teda sklamal. Pulzy zo zdroja? Backdoor v oknach? Prosim ta, keby to tam je uz davno sa to prevali. AES bolo predsa rozbrate do posledneho dieliku, ako tam chces skryt backdoor? Ze Huawei nieco montuje do chipov je rovnako zname ako, ze to montuje aj Nokia a povazujem to za rovnaku blbost. Ludia su proste posadnuti konsipracnymi teoriami lebo ich strasne pritahuju.
Ludia su proste posadnuti konsipracnymi teoriami lebo ich strasne pritahuju.
A jakou pilulku by sis vybral ty? Modrou nebo červenou?
Uz si nepamatam, ktora z nich bola ta "spravna";o). Pozri ja to poznam z praxe uz na zakladnej skole ma fascinovalo to, ze ked som vypustil umyselne falsnu informaciu a dostala su ku mne za par tyzdnov vyrazne pozmenena. Na manazerskych skoleniach sa casto hrava ticha posta, cize sa poda uvodna informacia, ktora prejde cez 5-6 ludi a vysledok byva casto sokujuci. Zazil som to uz velakrat, ze jednoducha informacia s 2-3 menami a par jednoduchymi cinnostami je vo vysledku nieco uplne, ale uplne ine. Celkom tomu nerozumiem, preco ludsky mozog takto prekruca fakty a krivi realitu. Toto je priklad, ked ludia informaciu len pozmenia, ked k tomu pridas strach z neznameho a odveke podozrenie a big brotherovi tak mas potom na svete jednu teoriu za druhou.
No a pozeral si to PPT-cko ? Tam je naznaceny pricip aj ked pre uplne iny hardware ako PC, ale ten pricip je rovnaky. Staci sa napichnut na spravne vodice, idealne na power pre CPU. Myslim, ze vies o tom, ze PC zdroj emituje do svojho okolia (nielen do energetickej siete) elmg.vlnenie, ktore je mozne prijimacom zachytit. Ja napriklad chytam na radiostanici vyzarovanie z domacich mikrovlniek a to az do vzdialenosti 1.5km.
A poznáš, co ty mikrovlnky vaří, jo?
To nie, ale zachytit vyzarovany signal je prvopociatok toho aby si ho dokazal spracovat a analyzovat. Kazde elektronicke zariadenie vyzaruje. Niektore menej, niektore viac. Napriklad aj digitalne hodiny vyzaruju.
pises totalnu kravinu. Prud do zdroja nijak nesuvisi s vykonavanymi instarukciami. Dokonca ani keby si sa napojil na zakl.dosku 1cm od CPU tak by si prakticky nemal sancu. Citas blbe weby, rozpravky treba citat radsej tie o karkulke, tie maju aspon nejaky zmysel ;)
To, ze si o tom este nepocul neznamena, ze to neexistuje. Doporucujem pozriet to PPT na ktore som odkazoval. Lepsie by ovsem bolo hodit googla tie spravne slova a najlepsie v ang.jazyku. Da sa najst aj presnejsi popis spracovany ako vedecka studia.
Clovece ja viem velmi presne jake prudy su kde v zdroji PC aj u DC menica, a kazdy kto aspon trochu cuchol k fyzike vie ze tie cievky a kondenzatory co tam su v ceste zabiju dokonale akekolvek znamky cohokolvek (nehovoriac o tom ze to tam je usmernene a rozkmitane na frekvencii menica atd). Jedine co by si nameral su nahodne pomale korekcie DC menica.
P.S. Tie tvoje teorie moze pisat len niekto kto nema ani ponatia o tom jak tie veci funguju. ked radsej veris jemu jak cloveku co vyvija motherboardy, tak ver jemu, mne je to fuk :D
Fakt staci vediet co treba hladat. Pozri tento pdf: ih98-tempest.pdf Tam mas dost podrobny popis a aj obrazky aparatury na ktorej sa to robi. Vynikajuci server na veci o ktorych sa bude pisat mozno tak za 30 rokov je JPL (Jet Propulsion Laboratory) v Pasadene. Tam sa daju najst veci, ktore by mnohi oznacily za vymysel, alebo scifi, pripadne o karkulke. Ono staci mat neobmedzene zdroje a da sa vselico.
Keby si si to ale precital tak by si nepisal sem tie tvoje nezmysly. Tam mal proste program ktory schvalne dal na monitor specialny vzorec, ktory obsahoval nosnu a tie 2 stavy ktore ten program tam na monitor daval. A nevysielali to ziadne vychylovacie cievky ale klasika amplitudova modulacia ptz si do toho obrazu dal aj nosnu frekvenciu zrejme a mal samozrejme analogovy VGA kabel = antena. Spravidla ak chces vyuzivat taketo utoky tak je nutna nejaka uprava na zariadeni na ktore utocis, alebo si schopny rozpoznat len niektore specialne stavy napr. ci zrovna smazis hru lebo to zere 500W alebo ci zrovna nesmazis hru ked to zere 100W, ale to co tu pises ty je nezmysel (ze vies zistit presne instrukcie alebo si na dialku kukat obraz monitora :). Tak jak si to predstavujes to fakt nefunguje.
No ono to treba citat cele nielen ten jeden dokument. Prestuduj odkazy. Vela ludi neveri, rovnako ako vacsina neveri, ze joel bros mohol vymysliet nieco, co este nikto nema. Momentalne som si tak na 100% isty, ze keby som ti povedal, ze existuje prijimac, ktory dokaze prijimat signaly v dokonale odtienenom prostredi (faradayova klec), tak znova bude tvoje oblubene o karkulke. Popis tejto vecicky sa da najst prave na serveri patriacemu JPL a prave preto, ze sa to tam da najst, tak existuju rozne projety zaoberajuce sa dalsim vyskumom v tejto oblasti.
V tom dokumente boli mne zname veci ktore ale bud uz dnes neplatia alebo su pouzitelne len vo velmi specifickych pripadoch, na utok na nejake specialne a dopredu riadne preskumane zariadenia (napr. nejaku konkretnu klavesnicu vyrobcu XY model XY apod) ak presne vies na co sa mas zamerat, podobne veci budu aj na ostatnych odkazoch. ty si to ale napisal uplne blbo (ze sa zavesis na 230V a sledujes jake instrukcie vykonava CPU) to je nezmysel. Sledoval by si akurat frekvenciu DC menica ktora s vykonavanymi instrukciami nema nic, ale zavisi skor od kvality kondenzatorov :) Keby si na PC spustil len nejaky znamy algoritmus a nic viac tak by si mozno vedel vytusit ci zrovna ten algoritmus robi to alebo ono, ale inac je to nepouzitelne. Z uzemnenej faradayovej klece NIC nevyleze ak tam nejaky dement neprestrcil drat do nej, co bude zrejme tvoj pripad :) A to zas neni ziaden zazrak ale normalna vec. Nemam moc chut sa tu hadat ano existuje vela efektov ktore sa daju "vyuzit" ale neni to take "skvele" a super jak si to pisal sposobom ze sa napojim jak Mc Gyuver na elektricke rozvody a hura citam susedove noviny :)
S tou klecou urcite vytasis nejakeho co ju neuzemnil a vytesuje sa ze mu kmita cela klec :) Alebo co ja viem co. Jaky to ma prakticky vyznam? Vytvarat si na stole nejake nezmyselne efektne pokusy bez nejakeho realneho zmyslu.
... alebo vytasis nedokonalu klec (prilis tenke steny, apod) alebo sa budes vytesovat nad skenovanmim bludivych prudov v tesnej blizkosti nejakymi cievkami, apod. Jaky to ma prakticky vyznam? Ziaden. Okolo mojho PC urcite nie su ziadne snimace bludivych prudov od tajnej sluzby :D
:) Nie, naozaj dokonale odtienenie, meratelne sucastnymi spickovymi pristrojmi. Pozri vyskum v oblasti skalarneho vlnenia. To je nieco, co sa bude v buducnosti zrejme pouzivat na dorozumievanie pre velmi velke medzihviezdne vzdialenosti. V JPL (a nielen tam) vznikaju uzasne veci, ktore sme mohli vidiet akurat tak v Star Treku ako napriklad iontovy pohon. Pred 20 rokmi nikto ani len nesnival o niecom takom.
Inak meno Markus G. Kuhn nieje az tak nezname. Este v casoch (~1992) analog SAT vysielania a prvopociatkoch kodovania obrazu na SATe metododou Videocrypt bolo mozne od neho ziskat program na soft dekodovanie obrazu bez hw dekodera. Pracovalo to na baze korelacie niekolkych snimkov pred a po sebe, nakolko kazdy TV riadok bol nahodne strihnuty a otoceny, cim sa stal obraz nepozeratelnym. Tak sa zda, ze tento clovek patri medzi poprednych odbornikov na nalyzu signalov, specialne signalov obrazovych. Urcite si nepriehladol kolko patentov ma schvalenych.
Dekoder na tie kanaly s obracanim riadkov som mal aj ja doma vlastnorucne zbastleny :D (a vobec to nepotrebovalo pocitac). Sice to bolo inspirovane cudzimi informaciami a popismi (mal som asi 16rokov, pred 22 rokmi?), ale nebolo na tom nic zahadne, vpodstate trivialita. V realite tienenie neni nikdy dokonale, viz napr. http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_shiel ding, ale prakticky je to nezneuzitelne. Nie si schopny v bezne zarusenom prostredi odpocuvat nieco odtienene, a uz vobec nie na dialku. Vyskumy su len vyskumy, teoretici vyskumali uz kadeco, nasli aj bozon, aj tak je to kazdemu realne k hovnu :D
Ak by sa jednalo o elmg.vlnenie tak mas pravdu. V dokonale odtienenom prostredi nieje mozne zariadeniami vyuzivajuce elmg.vlny nic zachytit. Vtip moze byt v tom, ze sklalarne vlnenie nieje elmg.povahy, resp. to na com sa momentalne robi vyskum bude nieco ako Teslove skalarne vlny, ktore su inej povahy ako bezne pouzivane elmg.vlny v nam znamej elektronike.
BTW. videocrypt nebol o invertovani ale o rotacii riadkov (posun vlavo vpravo), tusim boli aj nejake variacie ktore mixovali riadky v snimku. To sa logicky bez PC zlomit nedalo, na to som nemal grabovaciu kartu, ani poriadny pocitac vtedy moc neexistoval, takze tieto kanaly som neodkodovaval :) ja som mal len dekoder na kanal(y) kde boli len invertovane riadky. Principy ale nie su nic vynimocne, moznych utokov bola na to kopa (najjednoduchsie principy boli osalit samotnu legalnu kartu, ktore ale u nas nebolo vobec mozne si zakupit)
Ja sa nezaoberam vobec programovanim, ja viem uplne do poslednej bodky jak funguje CRT monitor aj vsetko ostatne, a viem aj ze si napisal uplnu kravinu. Vychylovanie monitora nema nic spolocne so zobrazenym obsahom, vychylovanie je furt stejne. Takze nielen ze nevies o com pises, pises totalne kraviny, a este si to aj ides obhajovat (nechapem na jakom zaklade ked ani nemas paru jak CRT funguje).
P.S. Konkrene tieto 2 veci su totalna kravina, neni to mozne ani fyzikalne ani technicky:
Napriklad sa zavesi specializovany merak na energeticke vedenie do ktoreho je pripojeny pocitac a pomocou vyzarovania zo zdroja je mozne urcit ake instrukcie sa prave vykonavaju. Na CRT monitorch je mozne vidiet to co ma uzivatel zobrazene na monitore aj zo vzdialenosti 100m pomocou vyzarovania z vychylovaciek
Co sa tyka backdoorov, ano ale ak pouzivas vlastnu sifru tak to NSA neprelomi ptz nevie jak, a nepomoze mu v tom ani backdoor v routri. P.S.2. a keby mali backdoor v PC tak by nemuseli nic prelamovat, kedze sa snazia prelamovat tak nemaju backdoor v PC. Ptz to sa da celkom dobre ustrazit, napr. bezpecnejsim OS a HW firewallom apod
V tom dekoderi, ktory si mal (ja tiez) islo o to, ze boli dopredu zname miesta strihov, ktore sa posielali do jednocipaku, ktory ten riadok strihol a otocilo sa to v riadkovej vidopamati. Nepamatam presne ale, niekto sa tomu venoval tak hlboko, ze pomocou osciloskopu prisiel na vztahy medzi signalmi na originalnom dekoderi. Pomocou tejto metody bolo mozne ziskat 8bit hodnoty miesta strihov.
Tak sa vyznas desiatky rokov v el.technike, potom nechapem preco si na zaciatku napisal haluz, ze vychylovacie cievky a zdroj, vychylovacky nic neprenasaju, mas to aj v tom pdf dokumente co si sem dal (inac celkom sranda citanie, diky :D) na strane 7 "The fields emitted in these bands are mostly created by the deflection coils and do not carry much information about the screen content." Vyzaruju ine veci (zosilovace signalu pre mriezku atd). Inac pisu tam ze s niektorymi TFT monitormi mali lepsi prijem jak s CRT (pravdepodobne ale len pri VGA signale, pre digital to je IMHO o hodne zlozitejsie ak nie nemozne ptz sa tam miesa signal niekolkych signalnych parov). S tym vyzarovanim zdroja co si pisal je to extremne nepravdepodobne, to je medzitym 100x filtrovane, PFC, jeden rozkmitany AC-DC menic s trafom, desiatky kondenzatorov, DC-DC menic na doske, atd. A aj samotne CPU kvoli speedsteppingu a powermanagementu a spread spectrum na clocku nebude mat ziaden seriozny rozpoznavaci efekt. Ano je mozne rozpoznat ci CPU nieco robi napr. pri pohybe okna (pocut to aj v srot zvukovkach) ale to je len informacia o tom jak funguje speedstep apod :) Dalo by sa to zneuzit ak by si mal v PC cudzi SW ktory by vysielal informacie tak ze by periodicky zatazoval a nezatazoval CPU, a tym vysielal binarny kod. Bez utocneho SW ale si dovolim tvrdit ze nemas sancu zistit mi z PC nic, okrem toho ze momentalne hybem s nejakym oknom :) To uz je omnoho realnejsie odpocuvanie klavesnice ptz to je zvycajne neodtineny jednochipak a kopec anten (vodice ku klavesam ;) ale aj to je dost problematicke (IMHO nutne predtym dlhodobejsie RF pokusy s konkretnym modelom klavesnice)
Alebo co tam pisu ze kriticke moze byt aj vedenie telefonneho vodica a interneho LAN kabla vedla seba, ptz telefonny kabel ide aj von a da sa tam potom demodulovat vela zaujimavych veci z internej LAN :) Tak to hej to je riziko, to by ma ani hned nenapadlo :) Podobne by sa nieco mohlo namodulovat aj na power vedenia (t.j. nie ze instrukcie CPU, ale skor ze sa tam nieco namoduluje na HF frekvencii cez GND, z LAN komunikacie alebo nejake podobne HF rusenie apod, ale to uz by som chcel vidiet tomu moc neverim :)
To je uz stare a primitivni. Technologie se stále vyviji. Dnes neni problém,aby ti u domu zastavila dodavka s napisem "rozvoz pizzy", pres wi-fi se pripojili k pocitaci, udelali audit nelegalniho software a vlezli potom na opticky snimac mysi. Kdyz pak pohnes mysi nad nejakym dokumentem, snadno si sejmute kousky slozi a ve 4 hod v noci přijde protiteroristicke komando. Prilby, baterky, pusky, beranidlo... a maji teroristu, jenz chtěl ohrozit letiste, jelikoz to vylusti z poznamky 2 mleka, 10 rohliku a pulku chleba.
Nevím, jestli na tom, vyděláš, když už jedna taková (Vernamova šifra, která je zadarmo.) Existuje. Je ta tvá v něčem lepší.
je pouzitelna. co je mi znamo, tak vernam je nepouzitelny, protoze je postaven na totalni nahodnosti - klic je stejne dlouhy jako sifrovany text.
a ta tvoja posiela kluc so spravou, co? :) (to si napisal ty sam, ja sa len mozem pri tom smiat)
no, jenze ta si to muze dovolit
Vernam JE použitelný.
Přece tím šifrátor nebude kódovat video z místní hasičské zábavy, ale důležitý text. Kdy, kde, co. Stačí pár kilobajtů i pro podrobné pokyny. A klíč tomu druhému klidně dávno předem předal offline.
Jak to s tou sifrou dopadlo?
Siel ju predat tym arabom (nikto iny ju nechcel) a tam sa zahadne stratil.
Když už jsme tedy exhumovali starý dotaz, tak:
1. musím vyseknout hlubokou poklonu p. Klímovi za diplomatickou a politicky korektní odpověď (v oboru kryptografie je to těžká figura a to, že odpovídá nadšeným "kryptografům-amatérům," mu slouží ke cti)
2. dnešní kryptografie se pohybuje nikoli v oboru "tajná šifra", ale v oboru "matematický důkaz o nerozbitnosti zašifrovaného textu v reálně dosažitelném/nesmyslném čase" - tam patří vše dnes používané, tj. klasické symetrické i asymetrické šifrování včetně moderny ve stylu eliptických křivek; tedy je známa technologie šifrování i dešifrování zprávy, ovšem podstatné je to, že není možné jednoduše nalézt klíč, a tedy násilně zprávu dešifrovat.
Více se k tomu jednoduše napsat nedá.
edit: záměrně jsem opomněl "okrajové disciplíny" jako je např. steganografie, což je další level.
Mozem ta ukludnit, nemas "nerozluštitelnou šifru" :)
I tak mam silný důvod si věřit. Přestože chápu, jak to myslíš.
predaj ju armade. a si miliardar.
Jenže jak to udělat a nepřjít o ní?
jednoducho - pan general, mam nerozlustitelnu sifru, selskym rozumom vam to vysvetlim, lebo nie som IT. mu to vysvetlis, povies ze je fakt perfektna, on ti da par milionov a ides domov.
dobře jsem se pobavil - zní to jako pohádka
ale vazne, taku sifru nemas, kazda je prelomitelna.
Skus si najprv o sifrach nieco precitat. Aspon na wikipedii. Pevny sposob sifrovania s tajnym klucom neni dnes uz davno bezpecny. Za prve akonahle sa ten "kluc" nejak dostane von tak je sifra k nicomu a dokonca sa da odsifrovat aj vsetko spetne. Za druhe ak ma niekto k dispozicii dostatok zasifrovaneho textu alebo materialu tak to prelomi nech pouzijes akykolvek sposob. Viz druha sv.vojna a nemecka "neprelomitelna" Enigma, ku koncu vojny si anglicka tajna sluzba robili vtipy ze nemecki velitelia si mozu zavolat k nim a budu mat rozkazy dekodovane rychlejsie jak ked ich tukaju sami do enigmy
P.S. dnes sa pouziva vzdy nahodne generovany kluc a vyuziva sa nesymetrickost (nemoznost opacnej operacie) urcitych operacii na to aby sa dalo nieco s nejakym klucom zakodovat ale nie rozkodovat, a naopak. Bez takehoto systemu nemas sancu nieco uspesne zasifrovat.
Ano, to minimum jsem si o šifrách přečetl. Všemu tomuhle moje šifra odolává! Chápu, že je to k neuvěření a tak je teď největší problém přimět někoho, kdo by se tím zabýval.
sifrovani enigmou, bylo prolomeno z naprosto jineho duvodu, nez z duvodu "jednoduchosti" bylo to totiz chybou obsluhy/sifranta, ktery sral na to, aby menil deni klice a klidne pouzival ten stejny klic, mel by sis o tom neco precist :)
:) enigma byla prolomena jen díky tomu, že písmeno v šifře nesmí být stejné jako dešifrované (tzn. "Z" nemůže být "Z") a této chyby využili spojenci :)
Splietate nezmysly, obaja. Anglicania pouzili turingov stroj, t.j. postavili v podstate prvy bruteforcer na svete (a bol mechanicky :)
A ja som nikde nepisal ze enigma bola "jednoducha".
Splietate nezmysli vsetci. Sifra bola prelomena az po ukoristeni Enigmm z nemackeho U-bootu, kde zlyhal kapitan a pred potopenim lode. Nemci potom dlho prehravali prave kvoli tomu, ze ANglani citali ich spravy a vsetko vedeli dopredu. Podstatne pri desfifrovani Enigmy bolo teda ukoristenie samotneho stroja a desifrovacej knihy, bez tychto veci by sa im to pravdepodobne nepodarilo do konca vojny.
Nebyt tejto nestastnej nahody tak Anglicania to vzdaju, pretoze im dochadzali zasoby a odhadovalo sa, ze stacil jeden mesiac a sotrovy by to museli vzdat. Takisto moj oblubeny general Rommel by dalej prasil Anglanov v Afrike keby ti nevedeli o jeho rozkazoch.
Btw ked Nemci zistili, ze im Anglani citaju spravy pridali do Enigmy dalsi valec a Anglicania mali po ptakach.
Ale prdlajz. Vseobecne prelamovanie http://sk.wikipedia.org/wiki/Enigma_%28%C5%A1ifrov ac%C3%AD_stroj%29#Po.C4.BEsk.C3.BD_vklad_rozl.C3.B A.C5.A1tenia_k.C3.B3du
4koleckova:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cryptanalysis_of_the_ Enigma#German_Navy_4-rotor_Enigma
Regular deciphering of U-boat traffic restarted in December 1942. To plati pre 4koleckovu.
Samozrejme ze ked niekto zmeni sifru (prida kolecko) tak nejaky cas (napr. pol roka) trva kym druha strana ziska potrbne informacie a zisti nejake nedostatky sifry aby to prelomila, ale ako vidis tie informacie sa daju ziskat vzdy, niekoho zajmem alebo nieco ukrasdnem niekde alebo niekoho podplatim atd. Preto sifra ktora zavisi na ukoristeni nejakeho codebooku alebo stroja je naprd sifra.
resp. s tym prelamovanim 4-rotor enigmy tuto to je lepsie popisane enigma_breaking.htm
Prelamovali aj 4koleckovu, od decembra 1942 (4koleckova bola zavedena na zaciatku 1942). Velky prinos boli ukoristene wetter-booky t.j. prepokladam nejaky known plain-text pre urcite spravy. Spojenci mali automaticke masiny ktore to defakto bruteforcovali alebo nieco podobne (pri plnom poziti 4koleciek za 18-26 dni, t.j. nie okamzite ale prelomit to vedeli) P.S> keby mali dnesny PC tak by im to trvalo stotinu sekundy :)
Tak tu ma neukecas. O Enigmu som sa zaujimal este ked ty si tahal drevenneho kacera po dvore a videl som dokumenty so zivymi ucastnikmi projektu Ultra, takze viem ako to bolo.
Bez toho nestastneho U-bootu by Briti neprdli a prehrali by vojnu pravdpeodobne, co je nakoniec aj zmienene v jednom z tvojich odkazov.
To, co mali Briti pred vojnou vdaka Poliakom im bolo v tej dobre naprd vdaka zmenam spravenymi nemeckou armadou.
Myslis ze ja som nevidel dokumenty a ze nemam aj vlastny mozog? Vyjadrenia typu "bez ubootu by neprdli" su hovadiny, bez ubootu by nasli nieco ine.
Toz to si asi pozeral tych dokumentov s tymi desifrantami pomerne malo, pretoze tam jasne tvrdili ako boli zufali a nevedeli s tym v tej dobe pohnut.
Filmov bolo natocenych pomerne vela vratane niekolkych celovecernych, za relevatne by som, ale povazoval len tie, kde spominaju ociti svedkovia.
Takze neprdli;o).
Celovecerny hollywood mozes osrat, samozrejme ze dokumenty aj so svedkami a samozrejme ze ak nieco neviem rozlusknut tak som zufaly a potom o 5minut dostanem napad rozlusknem to a potom uz nie som zufaly :D Ze je niekto zufaly neznamena ze to nejde, len ze na to este neprisiel.
Jednoduše: http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/s labina-enigmy jsem si dal práci to najít
Za to video díky
Aj z toho videa to jasne vypliva, ze Briti mali v tej dobe k dispozicii exemplar Enigmy z tej ponorky, a preto potom vedeli lamat sifry takmer online.
Takze opakujem nebyt tej ponorky Briti by Enigmu nerozluskli ani vdaka ten uvodnej polskej podpore.
... este k tej enigme, ale plati to aj uplne vseobecne:
Sifra ako taka ma 2 zlozky: 1.samotny algoritmus sifrovania, 2. kluc (premenliva zlozka, to je to co drzim v tajnosti, u enigmy bol kluc nastavenie tych rotorov).
Kazda zlozka musi splnat nejake kriteria. 1. musi byt vzhladom na kluc dokonale jednosmerna, t.j. podla nejakych zavislosti v zakryptovanom texte nemozem byt schopny urcit ziadnu cast kluca. Ani keby som poznal cast nezasifrovaneho textu (to by bol tzv partial known plaintext attack), a mala by kluc a plaintext dokonale "rozptylovat" na cely znakovy rozsah, aby sa tamnedali najst statisticky casto sa opakujuce pismena apod.
2. kluc musi byt tajny, a musi mat velmi vela kombinacii (ochrana proti bruteforce). Kluc musi poznat aj vysielatel aj prijmatel. To je tiez problem ked je nejaka ponorka 3mesiace na mori tak jak jej posles novy kluc? (dnes je to uz vyriesene u SSL navazovanim spojenia s nesymetrickymy klucmi)
Z tychto bodov enigma splnala bod 1. tusim celkom dobre, aj ked mam pocit ze som cosi cital ze anglicani tam nasli nejake statisticne nedostatky ohladom poctu vyskytov pismen v slovach ale neviem zhlavy. Bod 2. je hlavny kamen urazu a to z dvoch dovodov - malo kombinacii (3koleckova enigma mala len nejak okolo 17tisic kombinacii to sa da strjovo preskusat vsetky kombinacie relativne rychlo), a za druhe prave to ze pri zmene kluca je treba to mat nejak dohodnute s prijmacou stranou je tiez problem. To bol aj problem preco to nemenili casto alebo ked to menili a oznamili to dalo sa to zachytit.
A teď čistě teoreticky: Co když takovou šifru opravdu mám (a nebo nemám, ale co kdyby se taková objevila). Může být k něčemu, když už jsou dnes technologie, které šifrují dostatečně dobře?
Musela by být podstatně lepší než současné šifry, aby za ně byl někdo ochoten zaplatit.
Jakou "takovou"? Ono vobec neni problem nejaku sifru vymyslet, sposobov sifrovania je nenormalne mnozstvo od 3DES cez blowfish po AES atd, zoberem proste nejakych X bajtov a shiftujem to a xorujem to donemoty v zavislosti na predch.medzivysledkoch, a je to. Problem je dokazat ze takyto postup splna vyssie uvedene veci, alebo dokazat opak a tym padom ze sifra je naprd. Az nieco zverejnis tak sa do toho pusti kopec ludi a bude sa ti snazit dokazat ze to uvedene veci nesplna (napr. ti najdu zavislost medzi zakryptovanymi datami a klucom), a vacsinou jednoduche sposoby sifrovania uvedene veci fakt nesplnaju dobre. Ked si myslis ze si vymyslel nejaky super sposob tak si na neho mas najprv skusat rozne sposoby utokov a rozne analyzy inspirovat sa mozes studovanim znamych postupov a googlom a upozornujem ta ze to neni zabava na den ani na mesiac ale na dlhsie. Alebo to niekde zverejnis a niekto ti to prelomi uvedenym sposobom, alebo na to bude kazdy srat, apod. Co s tym chces robit je tvoja vec, ale mysliet si ze som vymyslel nieco uplne svetove neni na mieste. Studuj o slabinach a sposoboch prelamovania, je toho plny internet, nutna niekedy dost vysoka matematika a idealne aj vediet programovat.
P.S. ale ja ti nebudem hovorit co s tym mas robit, rob si s tym co chces, je to tvoje dusevne vlastnictvo :)
Napr. ked som spomenul ten known plaintext attack, co je velmi efektivny sposob prelamovania jednoduchych sifier. V praxi vzdy sa najde nieco co viem ze sa v sprave vyskytuje napr. aj sprava ponorke zacina textom "Sprava od velitelstva:" alebo subory v PC maju hlavicku a tam su nejake zname bajty, a mam zakryptovanu spravu tak u dobrej sifry nesmiem byt schopny porovnanim povodneho a zakryptovaneho pismena zistit kluc.
Napr. ak mam kluc napr. 8bajtovy a sposob sifrovania taky ze prvy bajt textu pripocitam prvy bajt kluca (alebo XOR), druhy bajt textu s druhym bajtom kluca atd. deviaty bajt textu zas s prvym bajtom kluca a tak dookola tak taka sifra je uplne naprd ptz neodolava known plaintext attacku vobec, staci mi vediet akychkolvek 8 suvislych pismen plaintextu a mam cely kluc. Dnesne sifry tomu odolavaju ptz prvy bajt textu sa nemeni len podla prveho bajtu kluca ale mnozstvom operacii sa ten bajt prefiltruje defakto celym klucom. Aj tak sa casto daju najst metody ktore pomocou znameho plaintextu aspon zmensia moznu mnozinu klucov a tym drasticky znizia mnozstvo kombinacii pre bruteforcing, t.j. taka sifra by bola tiez nanic (lahko prelomitelna). Odolava tvoja sifra known plaintext attacku?
Dobrá, když se rozhodnu to zveřejnit a to způsobem, aby to někdo zkusil rozluštit, kolik bych mu měl poskytnout textu aby měl šanci? Jsem přesvědčený, díky tomu jak jsem ji zkonstruoval, že odolává všem atakům. Odstavec, jaký jsem sem dal, je tedy málo, ok. Mám udělat takových odstavců 5, 10, 100? Můžu postnout tuto šifru a nebo onu nezjednodušenou, ale tam už teprve není šance. Jediný (menší problém) v tuto chvíli je, že jsem na to sám, nejsem programátor a budu to muset udělat ručně. Bude mi to chvíli trvat, když to bude pár stránek, ale šifrovat 10MB textu na koleně, no děkuju pěkně Můžu to udělat i v angličtině, aby se zapojilo víc lidí, ale tedy - kolik bys třeba ty potřeboval nebo chtěl textu? Kolik mám poskytnout?
PS: Dal jsem sem odstavec, nevím, když luštili enigmu, kolik zachytávali textu, ale přece to nebyly celé knihy, tak snad by nebylo třeba tak moc.
Tam u enigmy neslo o zachytavanie velkeho mnozstva textu ale o to ze clovek spravidla pozna sposob sifrovania, a moze v nom hladat nedostatky vzhladom na kluc, alebo prelamuje samotny kluc. ty si tu nenapisal vobec sposob tak nikto ho nemoze analyzovat na nedostatky.
To s tym mnozstvom textu (ked nepoznas sposob sifrovania) sa da pouzit len na specialne statisticke metody ktore niektore typy sifrovania mozu odhalit, ale nemusia (to ze daj sem 10MB textu som pisal len preto lebo som chcel skusit statisticke metody cez vikend, ale nemusis to sem davat). Hlavna analyza sifry sa robi na samotnom postupe sifrovania, ten musi byt znamy (a aj vzdy je znamy uz som to pisal nizsie, ptz to sifruje nejaky stroj alebo program a ten si moze kazdy clovek rozobrat alebo zdebugovat)
.. t.j. ma to viac aspektov, jedna vec je analyza samotneho sposobu sifrovania a matematicky dokaz nedostatkov a ich zneuzitie na lamanie kluca a uplne iny aspekt je analyza nejakeho velkeho mnozstva dat bez znalosti sposobu (to je velmi tazke ale u jednoduchych sifier ktoru u teba predpokladam moze dokonca aj tento sposob byt uspesny. Ale aj keby nebol tak to neznamena ze sifra je bezpecna - ptz v realite je vzdy znamy aj sposob sifrovania a lame sa len kluc.)
... t.j. dal si sem odstavec zasifrovaneho textu tak este sem napis sposob (algoritmus) sifrovania a prelomime to
Tady začni, to budeš muset dokázat. Matematicky. Víra nestačí.
Jak jsem už několikrát psal, ty nechceš (nebo bys neměl chtít) dokázat neprolomitelnost nějakého konkrétního zašifrovaného textu, ale neprolomitelnost principu svého objevu. Protože když napíšu: "rozšifruj, co je to "Rjkdů huřr lifp", nemáš (nikdo nemá!) šanci. Může to být "Pavel pije pivo.", ale i "Vládu máme rádi." Na obojí výsledek existuje nějaký algoritmus.
S tím, že druhý výrok nejspíš nebude pravdivý . Souhlasím s tím, že na šifru to asi nebude mít vliv.
Ted budu oponovat jen akademicky:
to je právě ono. Když se zachytí šifrovaný text, tak ten kdo ho chce prolomit má zpravidla k dispozici právě jen ten zašifrovaný text. Proto jsem si (možná naivně) myslel, že pokud dám k dispozici zašifrovaný text, mělo by to stačit. Notabene v době počítačů.
Protože když napíšu: "rozšifruj, co je to "Rjkdů huřr lifp", nemáš (nikdo nemá!) šanci. Může to být "Pavel pije pivo.", ale i "Vládu máme rádi." Na obojí výsledek existuje nějaký algoritmus.
A to je můj point. Nikdo nemá šanci, jen ten, kdo ví jaký klíč použít a jak ho použít. Proto říkám, že "je nerozluštitelná". Protože bez toho klíče nikdo nebude vědět, jestli ji rozluštil správně.
Co tedy dál? Mám nějakou možnost ji zveřejnit a pokud bude opravdu za něco stát, můžu počítat s tím, že odměna je aspoň to, že jsem ji dal dohromady? Chtěl jsem věřit, že právě proto, že o dobré zašifrování v dnešní době stojí kdekdo, že z toho alspoň něco můžu mít. Takhle to tak nevypadá..
Ale tohle už existuje. A je to prolomitelné.
Zprávu nestačí zašifrovat, je potřeba ji i dešifrovat. K dešifrování bude potřeba nějaký klíč, jak ten klíč předáš tomu, kdo tu zprávu bude dešifrovat?
Si pleties este aj pojmy "klic" a "algoritmus". To su dve uplne odlisne veci. Takze je to tak jak som si myslel ze mas len algoritmus a nema to ziaden premenlivy klic? t.j. akonahle je znamy algoritmus (a ten je znamy vzdy, ptz raz ho niekto zisti roznymi sposobmi) tak je cela sifra uplne k nicomu. To by som snad ani nenazyval sifrou (?)
Proste STUDUJ DALEJ. Ptz mam pocit ze si len na zaciatku studia a vymyslas teplu vodu ;)
Má proměnlivý klíč. Jinak bych sem s tím ani nechodil Je nad slunce jasné, že kdyby tam proměnlivý klíč nebyl, že to nestojí ani za řeč. Jenže ta šifra proměnlivý klíč má.
A už teda konečně prozradíš, jak předáš dešifrovací klíč druhé straně?
Tak v realite ide o to ze poznam algoritmus, mam zakodovany text (pripadne aj nejaku malu cast nezakodovaneho) a zistujem len ten kluc pouzity pre tuto spravu, aby som rozkodoval celu tuto spravu.
(druha moznost je to na co naraza wikan a aj ja som to uz viackrat pisal nizsie ze problem je aj s predavanim kluca. Velmi dlhy kluc sa neda bezpecne transportovat ani pomocou private/public paru)
Klíč je obsažen v samotné zprávě. S tím klíčem je to u mé šifry trochu složitější (chci říct, že moje šifra obsahuje jakousi nadstavbu), ale přesná odpověď na tuhle otázku je, že klíč jako takový putuje se samotnou zprávou.
V tom případě to není vůbec bezpečné.
To by potom mohol rozkodovat kazdy kto pozna algoritmus = uplne kazdy. Nie?
V čem je problém je, že neznáš IT - věci a principy, které požadujeme téměř nedovolují jinou možnost, než že mezi schopností dešifrovat nestojí neznalost, jak to udělat - to se ví, stojí mezi tím paměťové a výpočetní nároky, aby to bylo reálně realizovatelné.
Jedna z věcí, které z principu požadujeme - musí být ověřitelné, že došlo ke správnému rozluštění. To je věc, kterou požadujeme. To, že algoritmus počítá s tím, že dotyčný nedokáže ověřit, že to dekodoval dobře dělá alogirtmus nepoužitelný. Co používá IT je známý algoritmus, škálovatelný jak jsem psal níže, ale i vyžadujeme potvrzení, že došlo ke správnému dekodování.
Tak v tom případě jsem přišel s něčím novým. Přišel jsem na to, jak zařídit, aby tole všechno zafungovalo a dokonce mohl jít klíč s šifrou. Jak vám to mám dokázat před tím, než to zveřejním?
Jinak než zveřejněním se to dokázat nedá.
Tím si zavírám dveře k možnosti přivýdělku?!
viz muj, odkaz dole. Souhlas nedá se to dokázat jinak, ale pochopitelně nejprve to musí zkusit nechat patentovat nebo nějak jinak se pojistit, že to neproflákne. Ačkoliv já bych vsadil poslední kondom, že to není nic, co by se dalo vypeněžit a nejspíše ani masivně používat jestli vůbec.
Dobrá, beru všechny vaše podněty. Ještě mě napadá jedna věc. Před tím, než bych to zveřejnil, je řešení dát někam na web stránku zakodovaneho textu a vypsat odměnu (alespoň symbolickou pokud to veřejnost nebude chtít rozluštit jen z toho důvodu, aby mě vyvedla z naivity) na to, že to nejde rozluštit?
Ty si tie odpovede tu snad ani necital. Alebo ich chapat asi nechces. Pri takych tazkostiach s chapanim to co si vymyslel bude riadna blbost, nic v zlom.
Mně připadá, že vůbec nechápeš, co ti tu píšeme. Ty po nás chceš, abychom rozluštili naprosto neznámou šifru, což opravdu může být nemožné. Jenže současné šifry jsou perfektně známé a přesto nejsou prakticky rozluštitelné.
A o přivýdělek rozhodně nepřijdeš. Pokud by jsi totiž opravdu objevil něco tak převratného, tak se nejbohatší firmy světa budou moct přetrhnout, aby ti nabídly mimořádně dobře placenou práci.
Potíž jen vidím v tom, že mám jen tenhle ojedinělý nápad. Na zbytek jsou jinčí borci než já. Mám opravdu jen tuhle jedinou myšlenku. Po ní nemám co nabídnout dál. Takže firmy by se asi nepřetrhly. Nicméně všechny ty požadavky můj způsob šifrování splňuje. Velitel na ponorce bude jako jediný schopný zprávu dekodovat.
A co toho velitela na ponorce robi tak privilegovanym? (a opakujem - algoritmus kodovania musi byt pevny ptz na to ma velitel nejaky pevny stroj/program, a algoritmus je kazdemu znamy, ptz stroj/program musel niekto vyrobit a ten to za 1000eur uz davno niekomu vykecal)
Když si to tak sesumíruju, tak to vidím následovně:
Mám odlišný způsob šifrování. Nedokážu posoudit jestli je lepší než stávající systémy - asi není. Určitě se nehodí pro internetovou šifrovanou komunikaci, ale zase je určitě vhodný pro komunikaci například právě velitelství -ponorka, pokud to mohu ze svého laického pohledu posoudit. Myslím si, že je asi méně praktičtější. Stávající fungují spolehlivě a není důvod asi vymýšlet něco jinéhu. Můj princip je zcela odlišný a já zatím nevím jak to využít prakticky. Každopádně, když si pročtu všechny podmínky tady, tak všechno splňuje, jen mám něco navíc. Zatím nevím co s tim, ale všem díky za věcnou diskuzi Bylo to pro mě poučné. Potrápím mozek a třeba přijdu na to, jak takové novinky využít a trochu se na tom přiživit. Škoda, že neznám žádného programátora. Určitě by bylo lepší představit něco funkčního než mít systém takříkajíc na koleně a představovat princip. A nebo - předvést ho nějaké kapacitě a pak nechť se děje vůle boží
Btw, jste tu kryptologové? Uměl by mi někdo pomoct?
Lepší představit princip hned a hned na začátku vědět, že je to nesmysl, než se s tím babrat.
Uf, tak snad naposled, myslim, že si z nás děláš legraci.
Pokud chceš můžeš zakodovat kousek textu a dát ho na nějakou stránku s IQ kvízama a testama - bohužel nerozlištění nedokazuje NIC, pozitivini (což nemusí být ani možné, ale pořád to neznamená, že máš nějaký šifrovací algoritmus) dokazuje, že jsi vedle jako jedle.
Nech si udělat od někoho nějakej validátor - to, že nechceš algoritmus prozradit, muže být otázkou profáklnutí "je to moje", nikoliv kryptografickou, ten algoritmus musí být známý pokud se má používat - to jsi tu zatím neodsouhlasil, pokud dobře koukám.
Povinně si stáhni tohle video A POVINNĚ KOUKEJ - avc.php je to sice o HASHování ale to je fuk, jen pro představu jak to na počítačích vůbec děláme. Navíc zde jsou nějaké ty přednášky avc.php zkus projet.
No a dotyčnému mužeš klidně i napsat, pokud vůbec chudák na to bude chtít odpovídat: cryptography.hyperlink.cz
Na cryptografii je to v ČR nejlepší kapacita, ale předem řikam, že jsi uplně vedle.
Jentak stačí zakodovat pár krátkých slov:
MÁMA
TÁTA
PES
LES
atd. a někdo chytřejší dokáže z pomocí rozdílu entropií spočítat, že by to stejně hrubou silou šlo. Nemusí to ani dekodovat ani nemusíš zveřejněovat algoritmus.
takze ked to je vhodne len pre velitela ponorky tak to potom zrejme mas nejaky pre shared key, t.j. ze sa velitel pred odplutim dohodne s generalom na kode. To je pekne. Takych sifier uz bolo, ze az (vsetky s dnesnym PC prelomitelne za sekundu). A teraz kolko u teba existuje moznych kodov? pretoze s dnesnym PC utocnik je schopny preskusat 10miliard roznych kodov za sekundu a najde ten spravny, takze to pravdepodobne bude mat dekodovane skor jak ten velitel v ponorke, ptz ten bude este len listovat v knizke ze ktory kod vlastne ma pouzit.
Vzpomínám na jeden velmi zajímavý šifrovací algoritmus, který se používal v Egyptě (ne v té zemi, co ted Pegas staví firmu na textilie, ale ve STARODÁVNÉM). Zpráva se vytetovala na hlavu jednom z otroků a nechaly se mu vlasy zase narůst (asi neměli takové požadavky na rychlost kodovani). Načež otrok přišel k cíli, který mu oholil vlasy a zprávu si přečet. Mělo to výhodu, že nositel zprávy sice měl zájem (svůj život), aby nebyl chycen. Vlastně to byla taková moderní kvantová fyzika - informaci šlo pouze přečíst, nikoliv kopírovat a při přečtení zanikla (otrok zemřel)
teraz zom narychlo polhodku urobil par analyz toho textu co si sem dal, pocetnost neni rovnomerna (uz to je chyba), samohlasky by aj sedeli spoluhlasky nesedia na cesky text takze bud menis nejak spoluhlasky alebo si nejake vymyslas alebo to nejak kombinujes. Keby si sem dal tych sprav este zo 50 roznych ale podobnych t.j. napr. ze by zacinali na par podobnych slov tak jak v realite by vypadali spravy od generala apod a obsahovali casto podobne slova (tiez realita) tak by sa dalo analyzovat dalej.
Sucty su rozdelene rovnomerne (v prostriedku trochu zvysene ale to je mozno statisticka odchylka) takze so suctami nerobis nic.
Jak to kombinujes sa z tak kratkeho textu neda, v realite ma clovek enormne viac dat a vie priblizne co tie data su (format, pripadne ciastocne plaintext je znamy).
Len tak pre zaujimavost cetnosti pismen v tej sprave (to je zalezitost minuty hned prva vec ktoru clovek robi)
e: 47
i: 43
y: 41
o: 40
a: 34
u: 34
r: 28
l: 25
n: 24
f: 23
b: 22
d: 21
h: 21
c: 19
k: 19
m: 19
j: 17
t: 17
v: 17
s: 16
x: 16
z: 15
g: 14
q: 12
w: 11
p: 10
To ty firmy ale neví. Za pár měsíců by sis vydělal několik milionů a až potom by jim došlo, že z toho nic dalšího nebude.
Dej sem alespon 5 odstavcu smysluplneho textu jako hadanku do noveho vlakna. Treba ti to nekdo rozlouskne behem jednoho dne a uvidis sam.
Marně vzpomínám, kdy tady byl naposledy nějaký velitel ponorky. Ostatní nemají šanci.
Možná by mohl zaskočit velitel autobusu. S wi-fi.
Těch algoritmu tu pár bylo a svět přechází na nové a nové - ale vzhledem k tomu jak byly vymyšleny a testovány předchozí a Tvé nejasnosti ohledně požadavku Ti pochopitelně nikdo moc nevěří, nicméně ten odkaz je jasný :
cs.html pokud si tak věříš.
Ale to co pises je logicky uplny rozpor, nemozes poslat kluc spolu so spravou. Prijmatel musi mat nejaku informaciu ktoru ostatni nemaju, a TO je kluc, inac to bud rozkoduje kazdy, alebo to nerozkoduje ani prijmatel.
Sifrovanie neni o tom ze vyrobim niekde nejaku hadanku ale o komunikacii medzi dvoma bodmi (napr. General na pevnine -> Ponorka v mori) tak aby to nebol schopny dekodovat nikto iny okrem tej ponorky, aj ked spravu zachyti. Ked urobis hadanku tak to ma akoze velitel ponorky riesit pol roka hadanku ci co namiesto toho aby okamzite vykonal rozkaz zakodovany v sprave?
Je ti jasný, že jestli to má být nějaká teoretická šifra a použitelná, pak ve výstupu odstavce nejen jenexistuji ale nejsou poznat.
Jak jsem psal, aby to mělo smysl, ten algoritmus musí být známý, počítáš s tím? Tady to vytahovat nemusíš, ale klidně to řekni kamarádovi, co programovat umí a věříš mu. Protože my opravdu chceme, otevřený alogirtmus, pokud tam máš A - namapováno na B, tak jednak to nemá smysl a není to použitelná šifra, druhak to my musíme znát (respektive nemusíme, ale takovej alogirtmus je na prd)
Je ti jasný, že jestli to má být nějaká teoretická šifra a použitelná, pak ve výstupu odstavce nejen jenexistuji ale nejsou poznat.
Samozřejmě Šlo mi jen o dělku textu
ne, nemas sifru.
Dobrá, dejme (pro teď) tomu, že ano. Co s ní?
nic. Mozes si dat patentovat sposob, ale to by si najprv musel zaplatit za patent 10tisic dolarov, a stejne by ti nikto nepouzil ptz by to za tyzden prelomil nejaky rusky teenager.
A můžeš nám poslat pár těch šifer, ať se pokusíme ji rozluštit?
Dobrá, přiližím sem text, pokud to chce někdo zkusit
cqifn iital ryhfr ypzax enrdk exbuh eonah awekl gmyit souir xediy lyasx ivele kvucy odyvz otajb wwoni iugle eyede ofmuu ybxdt fhegr akygo luwul zelel cymre irkgc ahnlr ogimo amyne rguav llorn myymi kdejj xccjo hxyni idcbi cyakn rgyos dubio erybt merni xjshj afaft jakoh dybyr zuvyh yjzio voden quesf afulb wisqw idsyl kulij aymzo fkcer zxxex tutyn ysoel mikne fybqv ffupl myfal tcevu pvmoj teisi gfipi nruse fyjzo nowhi hzuru mocst bubtc ehnre ivujk hihji czere dtvfy qfwgg adykj ibqry zioev lekoc oouip kynas jqefz exequ azohu tubbv efomo olrbc udqer bbdek juanh iegbl bsaqp oyavi lukor odeqy xcilo ysrud etdys annap oxlci wipnd fydaf hnatb hipvi taoor kjuam zglub ziboc urghc venix owinm yfamp ymyme rwehq uavsa akofh aderx
ty si asi to co som pisal vyssie ani necital, alebo si to nepochopil vobec. Na pevny sposob sifrovania mozes hned zabudnut. Das komukolvek napr. 1MB textu a ma to dekodovane a rozkoduje potom VSETKO. Ptz nemas premenlivy kluc.
Četl jsem to pozorně a i jsem to pochopil. Jenže jsem přišel na způsob, jak se přesně tomuhle ubránit.
Tak prezrad sposob sifrovania ze ci to neprelomime. Nechapes nic.
... takze ak prezradis aj sposob sifrovania (ptz to sa dostane von VZDY) tak to nerozlustime?
Pochop ze dnesne sifry su neprelomitelne aj ked je znamy sposob sifrovania. Ptz ten sposob musi niekto naprogramovat tak sposob sifrovania znamy je VZDY a MUSI byt znamy. Ani v 2.sv.vojne enigmu neuchranili od toho aby ju niekto rozobral a zistil sposob sifrovania.
Dnesne sifry nie su niec tajne, kazdy teenager presne vie jak presne sa sifruje, do poslednej bodky, a aj tak zasifrovany dokument neprelomi. Tak studuj dalej a nevymyslaj blbosti. (a az najdes sifru o ktorej ma vobec vyznam debatovat tak budes moct presne napisat ze jak sa sifruje a nebudes muset nic drzat v tajnosti)
S tímhle souhlasím, i o tomhle jsem četl. Proto si nejsem jistý, jestli využívat mojí šifru vůbec může být praktické. Proto se ptám tady, co s ní?Přesto jsem přesvědčený, že to co tu mám rozluštit nejde.
Ano, ikdyž prozradím postup, rozluštit to jen na základě pouhé znalosti postupu nejde.
si fakt naivny :)
Nezlob se na mě, ale víc co a proč říkám.
Tak zober napr. 10MB zmysluplneho textu zakoduj ho do nejakeho .txt, zazipuj to a niekam to uploadni.
Dobrá.. Dám to dohromady a pak se ozvu! Snad tě tu pak najdu.
Jen, jak jsem psal dříve, nejsem programátor, takže to pro teď dělám na koleně, ale pokud by mi s naprogramováním někdo pomohl, rád se případně podělím. Ce mě trochu brzdí vsadit na to je to, že technologie šifrování je dál díky soukromým a veřejným klíčům. Takže beru i to, že je k ničemu, pokud bych měl třeba i nerozluštitelnou šifru jen ve starší technologii. Přesto, věřím, že principielně je nerozluštitelná, jen zastaralá.
Neni nerozlustitelna. Zabudni na to. Dnesne PC je schopne desiatok miliard operacii za sekundu, pouzitim statistickych metod na vacsom objeme dat (alebo plain text utok ak viem cast dekodovaneho textu apod) to so spravnymi algoritmami je vzdy prelomitelne.
Za druhe nedokazes zabezpecit to ze ked to vie odkodovat druha strana ze to nebude vediet odkodovat niekto iny, alebo dokonca aj niekto kto pocuva na vedeni, atd. Dnesne sifry to bezproblemov zabezpecia. Aj ked vies sposob sifrovania a pocuvas na vedeni komunikaciu tak nemas sancu dekodovat co pisem cez https. Za tretie ak matematicky neoveris jak silny je kluc (mnozstvo kombinacii) a sposob sifrovania (kolizie atd) tak nema vobec vyznam sa takou sifrou zaoberat.
P.S. a nemusis kodovat 10MB na kolene, ja neviem ci budem mat cas sa s tym zaoberat ani sa mi nechce nemam dovod ani naladu, tak aby si sa nesnazil zbytocne
Mozes trebars prezradit kolko slov ma ten text co si sem dal zakodovany alebo ci to je vobec text, to je v reali dedukovatelne takmer vzdy (ked pocuvam zakodovane rozkazy velitelom tak poznam priblizne format a velkost spravy a ci to je text alebo co apod).
Možná, že kdybychom si spolu sedli a já jsem tě s tím seznámil, pak bys uznal, že jde zařídit, aby nešla rozlousknout. Ale uznávám, že je zastaralá v době https a veřejných a soukromých klíčů.
Nelze to zabezpecit. A problem neni ze by bola "zastarala". Neni bezpecna. Alebo ak to ma byt nejaka odnoz vernam (nahodny kluc dlhy stejne jak cely plaintext) tak je to prakticky nepouzitelne ptz kluc by si musel nejak transportovat. Jak? Posles prijmatelovi dopis? To sa da odchytit. Posles ten kluc internetom? Sedim na vedeni a pocuvam kluc a dekodujem. Posles ho postovym holubom? Zastrelim ho a kluc si precitam. Atd.
Tak ten princip napiš.
když sem dám princip, dám sem celý svůj nápad..
A jak ho teda chceš prodat, když ho nikomu neřekneš?
Proto jsem přišel na konzultaci sem. Rád byc to dal dál, jen nevím jak.
Hele prostě se smiř s tím, že jsi nic světoborného neobjevil. To už je pravděpodobnější, že několikrát za sebou vyhraješ ve Sportce. Napiš sem princip a za chvíli ti napíšeme slabé stránky, kvůli kterým to nebude použitelné v praxi.
Tak pockaj do vikendu kym mozno prelomim to co si sem dal a potom to budes moct napisat
Platí, pokud to nedáš do víkendu, tak ti dám víc textu. Pokud nedáš ani to, a jsi programátor, navrhnu ti obchod. Dát můj nápad do software podoby a nabídnout ho, pokud uznáš že je smysluplný. Deal?
Jakmile se ten princip dostane ven, tak si ho stejně dokáže kdokoliv vytáhnout. Navíc pokud by byl opravdu tak skvělý, jak si myslíš, tak by ti ho stát "zabavil" jako strategicky mimořádně důležitou věc.
I tohle moje šifra řeší.
A projekt Nový Hlodač představíte kdy, pane Hejle?
Hrozně se mi líbí nekonstruktivní komentáře! Rozlouskni ji a pak se směj..
Já ti fandím.
Ale myslím si, že to bude buď modifikovaný Vernam, nebo něco, co lze relativně velmi snadno (principiálně) popsat jako známý postup. Na objevení něčeho nového je potřeba mimořádně hluboké znalosti vyšší matematiky, bez toho nemáš šanci.
A nebo se mýlím a je to na Nobelovku.
Píšu "principiálně", protože použití současných běžných nástrojů umožní takové "zašifrování" textu/souboru, že si s tím v reálném čase neporadí (neexistují-li v nástroji zadní vrátka) žádná instituce. Stačí heslo o 16 znacích z celého ASCII rozsahu v 7-zip.
alebo si prenajmeš botnet, a máš to brute force za pol hoďky :)
u dlhsieho hesla nemas.
ale predsa keď mám konečnú množinu hesiel, tak ju rozdelím na milión podmnožín, nasáčkujem na milión strojov a idem...samozrejme je tam ešte pár detailov na doriešenie ale principiálne by to šlo, či nie?
ta konecna mnozina hesiel je ale tak velka ze aj milion pocitacov to bude robit miliardy miliard rokov. A nepomozes si ani s miliardou pocitacov
ok, ja som v zásade uvažoval len o heslách ktoré si človek je schopný zapamätať resp. napísať na rozumne veľký papierik :)
na to staci aj 8znakove heslo (s pouzitim velkych aj malych pismen aj cislic) a uz to dnesne PC ani botnet neda v normalnom case. Velke plus je prave ten komplikovany sposob tvorenia AES kluca, ze to bruteforcing spomali na nejakych 100hesiel/sekundu na jednom PC. A ked sa rychlost PC zvysi staci len urobit to vytvaranie AES kluca z hesla este zlozitejsie a neni problem. Vpodstate s tymto sposobom mam pocit zacal rar (ten chalan co to robi vie co robi, neni to rus? :) a 7zip to asi opajcol, ale neviem nikdy som sa nezaoberal tym kto co opajcol :)
A keby nahodou niekto chytry zacal vymyslat ze je mozne predpocitat si hashe z hesiel, neni mozne ptz je tam pouzity nahodny Salt pri prvom SHA prevode.
i 7-zip dělá Rus
Zkus si spočítat třeba dvěstě na šestnáctou. K tomu přidej fakt, že lámání *7z je několikařádově pomalejší než lámání *zip.
Vezmi si botnet o miliónu stanic.
Hoď si to Ecxelu. Co bude dříve? Heslo nebo konec civilizace na Zeměkouli?
A pak si ještě vezmi tu hrůzu, že přidáš jeden jediný znak (heslo bude o znak delší) a doba potřebná k rozlousknutí je 200x delší. Samozřejmě neplatí donekonečna, protože pak je třeba počítat i hashem hesla, který se po určité délce hesla začíná opakovat.
Ja ta nechcem sklamat ale fakt si urcite neobjavil nic nove. Nema vyznam do toho vrazat viac jak par hodin volneho casu pre zabavu, na nejake spenazenie alebo co zabudni dnes je sifrovanie velmi dobre a dostatocne, a cela problematika je uz defakto len na urovni matematiky.
To beru, věř mi, že vím co říkám. Ta šifra je nerozluštitelná, ale taky vím, že je otázka, jestli je to vůbec k něčemu, když dnes jsou šifry víc než dostatečné. Takže možná je to akademická otázka. Přesto vím, že když sašifruju i MBty textu mou šifrou, nikdo ji nerozluští. A zase sme u toho, k čemu to je.. Takže je něco co s ní podle vás můžu udělat?
Furt sme u toho ze jak posles dekodovatelovi kluc. Ono sifra neni o tom niekam placnut nejake hieroglify a ludia hadajte co som myslel. Druha strana to musi vediet dekodovat.
Co s tym chces delat, mozes to niekde zverejnit alebo nechat si to pre seba a studovat dalej a pri studiu dojdes k tomu ze to co si vymyslel uz davno niekto vymyslel a problemy su v praxi uplne inde a preto to je nepouzitelne apod. To je to co by si mal teraz robit, ukludnit sa a studovat dalej (a poriadne do hlbky :)
Aby som ta trochu nabudil na dalsie studium tak:
dnesne pouzivane sifrovania su tiez "neprelomitelne" (schvalne v uvodzovkach), napr. ak zakodujem nieco cez AES s 512bit albeo vacsim klucom (aj ked AES 512 oficialne neexistuje :D) tak to neprelomi nikto ani nahodou, a to si mozem byt isty ze nie a aj dalsich min 10rokov. Naco by niekto platiul za nieco tebe, ked uz ma celosvetovy standard ktory robi to same?
A druha vec, ak ide o sifrovanie komunikacie, tak dnes sa uz davno nepouziva ze si dopredu dohodnes kluc s druhou stranou napr. ze mu zavolas a povies "dnes dekodujeme klucom tym a tym alebo kluc je subor ten a ten) ptz kazdy kto to pocuva/zachyti to moze dekodovat tiez. Dnes sa pouziva princip ze kryptovaci (AES) kluc je nahodne vygenerovany a plati len kratku dobu, a protistrane sa to posle pomocou paru klucov (public a private) a to tak ze nahodne vygenerovany public kluc poslem protistrane a poviem zakoduj mi nahodne vygenerovany AES kluc tymto privatnym t.j. kazdy kto pocuva vie len nieco zakodova, ale nevie to odkodovat, to viem len ja a AES kluc ma len protistrana nahodne vygenerovany. Takze je garantovane kryptovaci kluc (ten neni public/private to je uz normalny sifrovaci kluc na sifrovanie aj desifrovanie) mam len ja a protistrana a ktokolvek by aj zachytil tuto vymenu klucov tak ten AES kluc proste nema. Za toto dostalu v 70rokoch dvaja hipici tusim aj nejaku cenu ci nobelovku ci co ja uz neviem zhlavy. Odvtedy neni problem sifry su bezpecne, neni dovod aby ti niekto platil za nieco ine.
Takze si radsej studuj dalej a dopodrobna jak sa robi to co som tu napisal, a nesnivaj o nezmysloch ;)
Musim přiznat, že bych byl sakra rád, kdyby se někdo rozhodl, že to dešifruje. Přece, pokud napíšu NSA, že v šifře je zašifrované město, kde vybuchne bomba, tak se budou snažit. Ale, to bych šířil poplašnou zprávu. Na tak tenkej led jít nechci. To spíš najdou mě, než lousknou šifru
Napiš.
Bude jim to trvat maximálně 5 minut. Déle vótrbording nevydržíš
To by byla opravdu řádná pitomost.
Přesně tak Proto je to jen vtip!
Ještě mě napadá, když je moje šifra teda rozluštitelná, tak co je to za program, který ji rozluští? Když se rozhodnu poslat jen tenhle krátký text a nic víc, pak je to nerozluštitelné, ale pokud dám dohromady nějaký text opakovaně a nebo poskytnu větší vzorek, tak teprve pak se dá stavět na něčem z čeho lze dešifrovat. Mimochodem, to co jsem sem dal, je samozřejmě smysluplný text v českém jazyce.
Vydrz a uvidis ci sa tu niekto nudi a rozlusti to. Nelusti to "nejaky program" ale ked to chce niekto rozlustit tak moze robit rozne analyzy (statisticke a ine) a pripadne pouzivat svoje vlastne nastroje alebo aj cudzie. Kratky text sa lusti tazko ptz to moze byt cokolvek, staci mat sifrovaci kluc s dlzkou 20bajtov a z kratkeho textu su vpodstate nahodne cisla alebo nahodne pismena. Ale to neni zmysel sifrovania urobit nejaku hadanku s 5 slovami, to nema nic spolocne so sifrovanim. Sifra sa pouziva periodicky a sustavne a preto u sifry je vzdy k dispozicii velke mnozstvo zakodovaneho materialu. Ked zakodujes 5slov a uz nikdy to nepouzijes tak to neni sifra ale len nejake nahodne pismena bez zmyslu v realite.
Asi si nerozumíme. Míchají se tu dvě věci dohromady.
1) zcela nový způsob šifrování (princip)
2) zašifrování nějakého konkrétního textu známými postupy
To druhé může být neprolomitelné současnými prostředky, viz můj příklad *7z archivu. Ale princip je znám. Domnívám se, že v tvém příkladě se jedná právě o ten druhý příklad.
A za druhe akonahle je znamy mechanizmus sifrovania tak zavisi od velkosti kluca ptz ak neni dostatocne velky tak v kratkom case sa daju preskusat vsetky kombinacie kluca, a ak sa z mechnizmu sifrovania daju odvodit nejake spolocne medzivysledky tak to silne zjednodusi dekodovanie alebo sa daju vytvorit predvypocitane tabulky na zrychlenie bruteforcingu apod. Je toho hodne co sa da robit.
MM.. myslíš rainbow tables?
tie som prave nikdy poriadne nepochopil ale ano napriklad tie :) Ono ja som to myslel vseobecne ak napr. je system kryptovania nedokonaly ze zistim napr. ze z 3. a 15. a 38. pismena zakryptvoanej spravy nejakou operaciou zistim 4. bajt kluca, tak tym padom ten bajt kluca uz nemusim bruteforcovat. Akonahle je znamy algoritmus sifrovania tak taketo veci su najvacsi problem ak niekto take nieco najde tak je sifra defakto prelomena. T.j. nikto nemoze tvrdit ze sifra je neprelomitelna ptz to sa neda dokazat ze nikto nikdy nepride na nejaku zavislost nejakeho x-teho bajtu kodu anejakeho bitu kluca apod. Ak niekto taku zavislost najde tak sifra skoncila. A neda sa povedat ze nikto nikdy taku zavislost nenajde, u ziadnej sifry sa to neda tvrdit, aspon teda neviem o tom ze by na to existoval nejaky matematicky dokaz ze nieco NENI zavisle :) Dokaz bude az ked niekto zisti ze tam nieco je zavisle od maleho mnozstva bajtov v kodovanej sprave a cela "neprelomitelnost" bude matematicky vyvratena.
I klínové písmo bylo už rozluštěno. Když dává nějaké text smysl, může být zašifrován jak chce.
Rozlustit jde, dam ti deviatku k hlave a ty mi poves jak si to zakodoval. Dobre, co? Ano to je problem tvojej sifry. Navyse ak das niekomu napr. 1MB alebo 10MB textu zakodovaneho (co neni problem za par minut odsniffovat pri sifrovanej komunikacii) tak sa to da aj algoritmicky prelamovat roznymi metodami.
Takže jinými slovy, ikdyž se tu teď dohodneme, že mám takovou šifru, která rozluštit nejde, je mi k ničemu, protože je vlastně zastaralá.. Opravdu, ikdyž sem dám 1MB nebo 10MB textu, nikdo to nerozluští!
si fakt naivny. (rozlustit de a velmi lahko)
Dobrá, hoď ten můj text do dešifrátoru a dej mi sem rozlousknutou odpověď. Já sem si jistý, že to nejde.
ale sifra sa nedesifruje tak ze niekam placnes 10 slov a hura odsifrovavajte. To mozem vygebnerovat aj 30 nahodnych cislel placnut ti ich na stol a povedat ti ze dekoduj co som myslel. Lebo dekodovat sa to da vzdy pobviem ze prve cislo je vzdy to pismeno ktore som myslel druhe je to atd.
Druha strana ktora to ma dekodovat musi mat nejaky dekodovaci kluc. Jak mu ho posles? (a teraz povedz ze dekodovanie je pevne a padnem :)
To jsme dělali na letních táborech také.
Na luštění příliš krátký vzorek.
-Joel bros-Tenhle zpusob uz byl pouzivany za 1. Svetove valky, dnes ho muzeme videt i v Izraely.
-JINAK "sifra" znamena "cislo"
TiP- "Cesky patentni urad" mimochodem, nezcina ten text slovem "CIFRA"=)
Tenhle zpusob nebyl pouzit, alespon co vim ja. Navic, sem jsem vlozil zjednodusenou variantu te sifry. Jak velky vzorek by byl potreba?
Jinak, slovem "CIFRA" muj text nezacina Ale diky za tip ci pokus
Taky jsem ti tu na ukázku něco zašifroval Držím palce:
Omlouvám se L-Core, že jsem použil tvůj avatar.
Text in picture či tak něco?
Jen dodávám, že jde o jednosušší variantu!
Tak napiš ten postup. Jinak nerozluštitelná šifra už existuje, ale je prakticky nepoužitelná.
Kdysi dávno (někde tady?) někdo slíbil, že tool na nasazení vernamovy šifry (tedy šifrování souboru jiným souborem, případně od určité pozice jiného souboru) není žádný velký problém naprogramovat, jde o principiálně jednoduchý algoritmus. Včetně zpětného překladu.
Ale třeba něco už takového existuje (nehledal jsem).
ked to sifrujes inym suborom tak to neni vernam ptz kluc neni nahodne generovany ale kludne moze obsahovat ten "kluc" (subor) na nejakom mietse same 00 apod, to by si na tom mieste videl rovno plaintext :)
Použít jako klíč plaintext s hexa 00 nebo 20 by opravdu nebylo nejmoudřejší
Myslel jsem věci jako bílý šum nebo tak nějak.
http://cs.wikipedia.org/wiki/B%C3%ADl%C3%BD_%C5%A1 um
Klidně ale stačí nějaká upravená fotografie. Na webu jich jsou miliardy. A kódovat se dá od libovolného znaku. A nemusí se používat každý.
Klíčem může být i tento tvůj post Na zašifrování textu "bez práce nejsou koláče" bude dostatečný
je bezpečnější než vernamova šifra? V čem? Jak se odvozuje klíč?
Nic než VŠ nemůže být z principu bezpečnější
Tím myslím samotný technický akt snahy o dešifrování, ne že zdroj někdo z šifrátora vydoluje pendrekem.
u vernama je problem to ze jak posles ten nahodny kluc dekodovatelovi. Kluc je pouzitelny len raz (akonahle kluc pouzijes opakovane tak je to uz napadnutelne statistickymi metodami apod)
Samozřejmě, použít jen jednou, aby útočník nemohl soubory XORovat.
Distribuce klíče na dálku je řešitelná nástroji kvantové kryptografie.
Zdroje:
Vernamova_%C5%A1ifra
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kvantov%C3%A1_kryptog rafie
http://cs.wikipedia.org/wiki/Nepodm%C3%ADn%C4%9Bn% C3%A1_bezpe%C4%8Dnost
moc pozeras sci-fi :)
P.S. az sa bude komunikovat jednym fotonom tak to budem uz davno cumet na travu zospodu
Ve sci-fi je to jinak.
Tam dojde žvýkající teenager s kšiltovkou kšiltem dozadu a na třetí pokus to má. Obvykle několik málo vteřin před odpálením jaderných hlavic.
Ee to sú drámy a thrillery.
Nebo v Excelu. Ale to musí mít párátko.
watch
konečne sa našlo využitie, pre ten geniálny font Microsoftu, Wingdings, instalovaný na stovkách milionov PC už cca 25 rokov ... raz to muselo prísť ....
Co má společného font Wingdings s deaktivací bomby v MS Excel? Pustil sis to video?
právě proto se ptám
Ak si myslíš, že máš takú šifru, daj si ju patentovať. Veľa šťastia.
Alebo to urob ako vo filme: pošli šifru do časopisu ako hádanku, zašifruj tam svoje telefónne číslo a máš istotu.
Jsi-li si tím tam jist, zkus kontaktovat takovou kapacitu jako je Vlastimil Klíma. Buď se ti pořádně vysměje, nebo projeví zájem. Nic víc.
Něco o něm :
Díky za vaši podnětnou diskuzi. Panu Klímovi ji určitě pošlu. Přšesto znovu opakuju, že ikdyž jsem si tou šifrou jistý, uznávám že praktická stránka věci je dnes jinde. Ale proto jsem přišel sem, abych to tu probral s jinými, věci znalejšími. V žádném případě jsem se nepřišel vytahovat a ani nikoho provokovat. Jen jsem uvěřil, že jsem na něco přišel. A co bude dál, může přece být i na jiných, nejen na mě.
Dokud nenapíšeš princip (nemusí to být úplně konkrétní, když se o něj tak bojíš), tak tě nikdo nebude brát vážně. Leda bys byl velmi vážený a známý matematik s mnoha prokazatelnými úspěchy.
Nenech se odradit skeptiky, kteří si myslí, že už nic nového nelze objevit/vynalézt.
Na Patentovém úřadě ti učitě poradí.
to neni o tom ze ci si tu niekto "myslí, že už nic nového nelze objevit/vynalézt", ale o znalost problematiky, ne o nejake myslenie si. Ale sak nech si patentuje kto chce co chce (ked si MS moze patentovat veci co by vymyslel aj kojenec tak preco nie :)
nakod k tomu program a daj na internet
No tak to nabídni třeba CIA,FBI nebo Pentagonu,když je to tak super.Oni za to po otestování třeba pár milionů dolarů rádi zaplatí.A pak Tě hned sejme najatý sniper nebo budeš mít záhadnou nehodu,protože budeš jediný na světě,kdo zná kód a mohl by ho za další miliony nebo na mučidlech vykecat.Je to na Tobě.Podobně se zachová každá tajná rozvědka nebo organizace,která to převezme.
R.I.P. joel
Takhle to nefunguje. I když znáš princip (a u různých sourceforge projektů je kompletně popsán a zveřejněn), k ničemu ti kód není. Jedná se o jednosměrný proces, bez znalosti hesla jsi bezmocný.
Vytlouct můžou obsah z toho, kdo text zašifroval. Ne z tvůrce algoritmu, kterému předhodí shluky znaků. Existenci úmyslného backdooru teď neuvažuji.
Aha,tak já nejsem žádný špion,ale jen blbej kocour.Tak alespoň joel zbohatne a přežije.
To už jsou prázdniny? Že na tenhle vtip skáčete...
Myslím, že to myslí vážne
Asi prázdniny presunuli týždeň skôr.
EDIT: Myslím tím, že si myslí, že vymyslel tú šifru. (To je ale myslenia )
Dobrá, pro teď dejme tomu, že takovou šifru mám. Dokážete mi poradit co s ní? Po celé této diskuzi jsem nabyl přesvědčení, že taková šifra je stejně k ničemu. Respektive mě využití nenapadá. A to proto, že dnes jsou šifry dostatečné. Takže ta otázka zůstává. Pokud ji mám, co s ní?
Tak už ji zveřejni. Nic jinýho s ní stejně nemůžeš udělat.
Nic. Nie si prvý ktorému sa to podarilo ....
Jedno zašifrované dielko úspešne odoláva storočia ... Vojničův_rukopis
Tak to použijte na táboře při hledání pokladu.
Dobrý den, pouze tipuji ale: kazdý znak je slozen z peti jiných. Jsou to abecedni pismena, proto tipuji, ze zrejme dle poradi v abecede (nebo jinak pridelenych cisel), se hodnoty onech peti znaku scitaji, nebo odecitaji (to muze byt ruzne, treba podle velikosti) a tak onech pet znaku vzdy znamena jedno pismenko (jedno pismeno muze byt vyjadreno mnoha zpusoby, pro priklad : třeba D , ktera je 4. muzeme cisla scitat pokud jsou vetsi hodnoty,. a odecitat pokud mensi, nez mezisoucet.
takze D jde vyjadrit jako : CEGJA (3+5+7-10-1). Tim sice vznika moznost, jak jeden znak napsat vice zpusoby, ale klic je rozlustitelny. No jen jsem to zkusil, dost mozna jsem setrelil vedle. Samozrejme ty hodnoty mohou byt obmeneneny trebas jen jednim pismenem : kod C - to znamena ze jednicka zacina na C, a podobne.
P.S. :kryptolog nejsem, to spis trochu kret...n
Nene, takhle to neni Souhlasim s tim, ze takhle by to slo rozlustit.
Problém je, že nejsi z IT, to znamená nemáš představu jaké požadavky a pricipy. Především, Tě určitě překvapení, že ALOGORITMUS JE ZNÁMÝ , což znamená, že to není "CO_CHCI_ŠIFROVAT"+"heslo" --> nějaký algoritmus -> "ZAŠIFROVÁNO". Ale je to "CO_CHCI_ŠIFROVAT"+"heslo" --> ZNÁMÝ ALGORITMUS -> "ZAŠIFROVÁNO".
Takže dotaz zní - je to nerozluštitelné i když BUDU ZNÁT TEN ALGORITMUS? Pokud to má být pro IT, pak tohle je požadavek.
Selský rozum v šifrování nikdy nic rozumného nevymyslel - vždycky to byla hodně vysoká matematika.
Ohledně zpeněžení - máme pár způsobů jak šifrujeme a jsou dobře škálovatelné - pokud to má něco vydělat, musí to být něco na uplně odlišném způsobu, aktuálně totiž je těch šifrovacích způsobu více a jsme s nimi víceméně spokojeni.
Splnuje to takové to minimum: je to nerozluštitelné i po tom, co znám algoritmus, dobře škálovatelné a minimum tak někde na 10 bilionech kombinací, je to správně náročné, paměťová náročnost správně škálovatelná atd.
Ježíšmarjá, vedra už jsou letos nenávratně pryč. Tak to bude možná z hladu...
Pozeram, ze na poradni sa nam zacinaju rodit geniovia. Nejako sa to tu stupnuje s tymi genialnymi napadmi, ale akosik chybaju vysledky v praxi.
To bude podla mna vplyv tej amerikanskej kultury a novych sposobov vzdelavania, kde sa vola po sebadovere a v schopnost uverit v sameho seba. Nic v zlom, ale takyto ludia stracaju schopnost sebareflexie a zmyslu pre realitu. Amici si najtupejsi narod na svete pomaly co sa tyka vseobecneho vzdelania a neviem preco sme sa rozhodli tuto ich tupost kopirovat.
Je to naozaj zaujimava logika a sledovat ma ju fascinuje.
Skuste to sledovat so mnou:
Vymyslel som vec, co nikto predo mnou na svete----->som asi genius lebo mam nieco unikatne a vsetky mozgy sveta a draho plateny kryptoanalytici s mnohymi doktoratmi na to neprisli----->o svojej pravde nepochybujem, ani ked sa proti mne postavi zvysok sveta, pretoze JA som lepsi ako ONI----->svet je zly a ja chcem svoj napad spenazit, ale nemozem o tom nikomu povedat lebo by mi ho hned ukradli.
Vsimnite si ako sa tento algoritmus opakuje
- ja som genius, pretoze mam napad ako nikto na svete (precenovanie svojich schopnosti)
- profici celeho sveta, ktori to cely zivot studovali a specializovali sa na danu oblast na to este neprisli a ja amater ich schovam do vacku (podcenovanie schopnosti inych)
- musim svoj napad spenazit (mamonarstvo)
- moj napad mi chcu ukradnut, a preto o nom nic neprezradim (paranoja)
Keby to ti ludia nebrali tak vazne je to na zasmiatie, ale takto to hranici s chorbnou psycho fixaciou na sameho seba.
Premyslam, kde sa to v tych ludoch berie, zeby fakt vplyv toho zapadu?
spíše ovlivnění pokleslými filmy. Geniální vědec + vnadná samice k záchraně + všichni mafiáni okolo jdoucí mi po krku = super akce s happendem
Na druhej strane je zas vela pripadov, ked nieco prevratne vynajde niekto, kto este nevie, ze "sa to neda".
To mas ako v tom vtipe - zavolali na riesenie problemu vsetkych znamych odbornikov a kazdy povedal, ze je to neriesitelne. Potom prisiel dezo a spravil to - zabudli mu totiz povedat, ze to sa to neda. :)
Mě to zase připomnělo vtip, jak udělají nové letadlo a při zkušebním letu mu upadnou křídla.
U hangáru stojí starý správce letiště a říká pětadvacetiletému odbornému managerovi: "Navrtejte tam šestkou vrtákem díry asi pět čísel vod sebe, přes celou šířku křídla."
Když nemohou na nic přijít, ze srandy technik navrtá díry u zkušebního modelu a "světe div se" drží. Tak navrtají u zkušebního prototypu, také drží a odborník se ptá dědy: Jak jste věděl, že ta křídla budou držet?
"No už jste někdy viděl, aby se utrhnul hajzlpapír tam, co jsou ty díry?"
Nie, ja myslim, ze na toto ziadny zapad\vychod netreba.
Sorry za OT
volne:
so: ja si zacal psat denicek, ale to je jiz davno, tajnym pismem.
si: vyborne, rekni tedy divakum, jaky princip jsi pouzil v tvem tajnem pismu?
so: nereknu, to by pak uz nebylo tajny.
si: reknes a jeste rad nebo se nepujdeme podivat po predstaveni do zoo na zensky.
so: to je jednoduchej system, ja jsem vsude misto tvrdyho y psal mekky.
zdroj: Ze Soboty na Simka
Jinak jak uz je tu napsano, tady na poradne se dotazy typu neco genialniho jsem vymyslel, nemam penize, co mam delat vyskytuji docela casto. Odpoved jedoducha neni.
Patentuj si to, v CR to je otazka par korun. Pro EU by te to ochranit melo, ale firmy si patentuji jeste minimalne v Nemecku, preci jenom maji silnejsi pozici. Mimo EU je treba patentovat minimalne v USA. Na to je potreba hodne penez, ty nemas, potrebujes investora, ten investovat bez prozrazeni algoritmu nebude, to same, kdybys to nekomu chtel prodat, dokud neprozradis algoritmus, zadne penize nedostanes.
Nebo se na to vykasli a zverejni to rovnou, potom z toho zadny penize nebudou, maximalne trocha slavy, pokud je to tak uzasne jak rikas.
to MM: diky, alespon jeden z mala konstruktivnich prispevku.
to AZOR:
1) Ano - je to nerozlustitelne, ikdyz bude znamy algoritmus (uznavam, ze ale muzu neco zlepsit - na zaklade toho, co mi psal MM). k tomu dodavam, ze jsem zde uvadel, ze sem vkladam pouze zjednodusenou sifru. kompletni je mnohem slozitejsi.
2) skalovaltelne - jak jsi spravne poznal, nejsem IT a priznavam, ze tohle nedokazu posoudit.
3) pocet kombinaci (chtel jsem byt ironicky a napsat, ze jich odhaduju dobre pres sto tisic, ale protoze uz davno nejsem nactilety (jak tady nekdo narazi na prazdniny), pak rovnou uvedu, ze 10bilionu jiste splnim opet s nadsazkou, splnim je s velikou rezervou.
to all: nikdy jsem se tady nechvastal a vedu pouze konstruktivni debatu. narazky na filmy, prohlasovani ze jsem genius, osocovani druhych ze oni na to neprisli a ja jo - je mi to cizi a nechapu potrebu takhle hodnotit a kritizovat. takze jestli muzete, tyhle reci si nechte od cesty. podle me do normalni diskuze nepatri. ani ja se tady do nikoho nenavazim. pokud ano, tak mi to nekde najdete. pokud jste cetli pozorne, tak jste si nemohli nevsimnout, ze tady uznavam, ze jsou lepsi sifry a ze je nejspis to moje k nicemu.
a jeste jedna vec. nekde tu zaznelo, ze moje sifra byla odhalena - byl vlastne rozlusten princip. pokud je to tak, pak cekam na jedine. je tu spousta inteligentnich lidi, takze jiste pochopi nac..
ps: budu rad, kdyz si takhle diskuze zachova tema a nebude se tu resit hollywood
to ale nemozes tvrdit ptz to nemas samcu sam posudit. Ak tu ten algoritmus das tak ti to pravdepodobne do tyzdna prelomim. To zas tvrdim ja, ty sice nevies jak, ale ja viem jak Takze mas tvrdenie proti tvrdeniu (a ked ty si myslis ze si majstra sveta tak si to mozem mysliet aj ja o sebe, ne? :)
opravdu si nemyslím, že jsem mistr světa, možná, že opravdu nevím o čem mluvím a že jsem jen další někdo, kdo si naivně myslí, že dal dohromady šifru, kterou nikdo nerozluští a navíc laik amatér, ale udělejme pár pokusů, než svůj postup zveřejním. přidal jsem sem další text, někdo tu psal ať sem dám aspoň 5 takovýchhle textů, že to bude stačit. klidně je sem postupně přidám, ale protože to dělám ručně, chvilku to bude trvat. navíc, tys přece přišel na to, že je to šifra s klíčem. takže by to mělo/mohlo být snadné..
Ale myslis a navyse si to nechces priznat. Preco si si nespravil pri svojom uzasnom objave sebareflexiu a akusi vnutornu oponenturu? Preco si sa nesnazil spochybnit svoje tvrdenia protiargumentami? Preco, ked ti niekto povie, ze sa mylis reagujes podrazdene a mas pocit, ze si napadany? To su prave chorobne prejavy, kde sa spaja pocit vlastnej geniality vs ostatny svet, ktory mi nerozumie.
Nevidil som tu jediny ustretovy krok, kedy by si pripustil, ze sa mozes mylit a zvysok ludi, ze ma pravdu. Preco to nepripustas? Nie je to podla teba mozne?
Cesi maju dobrych kryptografov, ak sa nemylim dokonca nasli nejaku slabinu, respektive pred par rokmi vylepsili PGP, ale to su vsetko matematici, ktori su specialisti na dany obor a robia to cely zivot. Mame fakt uverit, ze ty clovek bez specialneho vzdelania a praxe si sa len tak zamyslel a vymyslel si nieco naco neprisiel nikto pred tebou? Na svete su tisicky mozgov, ktory sa od rana do vecera nevenuju nicomu inemu iba sifrovaniu, su vyborne plateni a venuju sa tomu cely zivot. Ty si lepsi ako oni podla teba ze? Nezavana to trosku prisladenym holywoodskym scenarom?
Skus sa postavit na "nasu" stranu a zamysliet sa. Ty by si veril sam sebe keby si na nasom mieste?
Zatím jenom pořád tvrdíš, že jsi na něco přišel. Ale nenapsal jsi jediný důkaz.
Len tak pre zaujimavost mozes sem dat prvych par slov z toho zakodovaneho textu a napisat priblizne jak bol dlhy, ptz to je v realite tiez takmer vzdy zname (aj algoritmus samozrejme, ten mozno nepotrebujeme :)
Alebo aj zakryptuj par znamych slov jak pisal AZOR a daj sem tie slova zasifrovane a nezasifrovane
A "pocet kombinaci" sa mysli pocet kombinaci toho co vie len velitel ponorky a nikto iny. Pocet kombinacii tej veci je u teba viac jak 10bilionov? A jak tu vec potom tomu velitelovi ponorky posles, alebo si ju bude pamatat ze dnes kodujeme pomocou 928469283764982376-tej variacie? Atd. Tocime sa do kolecka. Daj sem viac info nech to mozeme prelomit a bude konecne klud
Dobrá dejme tomu, že jste zachytili další zprávu (snad je to k něčemu):
efegi zsltl ibubu rnfbe zhysf owelv zahao jlapi hukum cucla ldecf uxbjo vedqe kmldc ilpmr lopeb xxuwe wezos osote girhk ibtyn bxahf hyjki hsutm imaoi prrib izzip jjagg uqwko beudy yaksu cdoyl vktur oojri fxawy mzzuu unxuv wanni qtyqa ozuer fwcdi ykvxa tixgo zfixa udafe gitzq ehedl ocavr orjwi zjiba jspam bjmov yowus yxiba udgyd aqytc tewda rzsii otgus jaqfu xdeho cgeks gazwd ehxfo fsayw ihags kooxl mirtp tpnci jdoug inxqi dxcxy aqdar cunia nqywy lbonv kogoi ahjyv ffuue vpoyc pmaml uxane dqivl ovraf yzmue oygle bkygi nyuyq rughe kunpp ufhes linva habal zyutn uewfb oiein orebk okoyu iquej kejbe baaon heetg rfsmk eblie yjzru intev uqfxy anycx hysyq ecjij louyf lfobu jgazq unvwu erbod duths qxyrm bspeq nuiqu iqjif gitxe jsaik iibwe mnyzy kzcse pkikp gorqb ihsin esvuw eivtu rcysp yguya mjupg afroc mnyza lasyf bxyzu cnoxr
Pisal som napis sem jak je to dlhe a prvych par slov. V realite je to zname, v realite je znamy dokonca aj algoritmus
P.S> alebo daj sem presny text jednej z tych sprav. A prelamovat sa bude druha sprava, ked uz sa chces hrat na hadanky. A nemysli si ze chcem po tebe vela, ked toto ta sifra neustoji tak by sa kazdy kryptolog popucil od smiechu.
(a inac mna osobne uz to fakt nebavi pisat tu furt do kolecka stejne veci, sifrovanie v praxi neni hra na hadanky)
Je tam zasifrovane: druha cast textu"zachytili bliziji ci ponorku".
- bgytd ezrzc dreez kllod deezn gyhtr sdcod jpplm
mas to zakodovane zle, on pouziva 2x viac samohlasok jak spoluhlasok (rovnomernost som enmeral to sa na tak malej vzorke ani neda, resp na tak malej vzorke sa neda skoro nic :) Po 10MB by bol clovek mudrjsi :)
MM-Tobe to neda spat co? to dopadne ze mu jeste zaplatis aby prozradil
Mne neda spat moje skurvene auto aj so skurvenym servisakom co vsetko len posere, 3hodny som sa sral s OBD2 diagnostikou a je tam naprd uplne vsetko :) Este aj pri brzdeni zacalo daco buchat a to pred 2 tyzdnami vymenil predne kotuce aj dosticky za 500eur. Asi prave preto ze do toho strcil skurvene paprce. Skurvenci servisacki.
-Pripojim se o pokus to rozlustit,,,,,,
toto nebola sifra, to bolo nadavanie na servis
MM-Podivej, i kdyz je to tezke, ale takove veci musis holt ignorovat,,,,,dneska uz si nevyberes co musis zaplatit, ale muzez si vybrat nad cim se budes rozcilovat.
Jo, teraz momentalne hladam uz 2hodiny ze ci je normalne ze mi to pri volnobehu ukazuje 10% skrtiacej klapky a ze predstih zapalovania ci co to tam bolo za hodnotu v stupnoch lieta od -5 po 15stupnov ale to uz ani google nestaci na to. A najst servisaka ktory by nebol uplny dement a vedel pouzit poondiaty servisny notebook je snad nemozne. To su snad vsetko uplni dementi co ani nezmaturovali
Ale myslim ze som uz totalne off topic
P.S. nema niekto na predaj bombu? Ze by som ju deponoval do toho posrateho motora Oki idem radsej spat, dobru noc :)
BTW. s tym jeho tajnostkarstvom a neodpovedanim na veci (jak posle kluc, apod) sa ani nic lustit neda, a sifry sa nelustia sifry sa lamu tak ze sa lame kluc to je to co ma len prijmatel. Lustia sa krizovky a hadanky pre deti (mam pocit ze tu sa jedna o prave toto a ne o sifru)
To je tu nějaká soutěž o největší počet příspěvků a odpovědí?
Tak už si konečně přiznej,že nic světového asi nemáš,dej sem nějaké ty šifry,místní borci Ti to za chvilku rozluští a bude klid.Nebo to už někde nabídni a prodej a pak můžeš třeba pár milionů věnovat Poradně na provoz za všechny ty rady a trpělivost.
-Karel-Asi tak na vcera jsem to mrkl a pochopil jsem na jakem zaklade to jede.To same muzu "cryptit" jakym koliv programem "cryptograph" ktery zadany mnou zvoleneho hesla, vytvori crypt a hotovo.(coz same dela i on)
-Ale nepodcenoval bych ho, kazdy ma pravo se projevit.
-KUPRIKLADU TOTO ZNAMENA --- "DOBRY DEN" -- = -- lbfmj kbkok gahib mgpjp ---- (vytvoreno do 2min)
Dobrá, přesvědčili jste mě. V sobotu jedu na dovolenou a do té doby to nestihnu, ale pak připravým popis té šifry do pdfka a někam ho dám a nebo ho zde někomu pošlu. Bude to kompletní návod včetně důvodů, proč věřím, že je nerozluštitelná. V pdfku poskytnu kompletní šifru, nikoli jen tuhle opravdu velmi slabou ukázku. Pak, budu na jednu stranu rád, když mi objasníte slabiny nebo dáte ještě nějaké komentáře.
Do té doby přeju příjemné dny
-Na vasem miste bych se nenechal vyprovokovat a neprozradit ten "ZPUSOB" krerym to delate nikomu, dokud nepujdete pres "PATENTCNI URAD" Kde prenechate vasi slozku s projektem, ktera bude nasledovne prozkoumana a dozvite se ci jste teda neco vymyslel, nebo ne.
Preji prijemne stravenou dovolenou
No abys s tím patentem nezaváhal jako Antonio Meucci,tomu to vyfoukl na patentovém úřadě Graham Bell.A i ten prý,když vynalezl telefon,tak už tam měl 3 zmeškané hovory od Járy Cimrmana.
Jj stary dobry Jara....ted tady byl...chudak jak chodil na ten patentovy jak na klavir a pocul stale to iste....ted tady byl.
Někde jsem viděl že měl 1 hovor od Norrise a 3 smsky od cimrmana :D
Jedinou nerozluštitelnou šifrou je nesmysl.
Tak myslim, ze prisiel tvoj cas:
http://www.zive.sk/kryptografia-ma-problem-matemat ika-mozno-coskoro-znici-sifrovanie-rsa/sc-4-a-3111 80/default.aspx
Ak si teda stale myslis, ze je nerozlustilna... Celkom by ma zaujimalo, co si to vlastne vymyslel.
To nám právě nemůže říct, že jo...
Na 99,9 % by se zjistilo, že to je něco, co už je vymyšleno, případně nějaká variace vymyšleného.
Já jsem taky něco vymyslel. A chlubím se tím snad?
no panove, prave ze vymyslel udelal jsem takovy maly test - mala ukazka me sifry - zde velmi zjednodusene sifry je zde:
www.easypeasymillion.blogspot.com
budu pridavat dalsi ukazky..
zadam vas, abyste me nehanili.. mam velmi silny duvod si verit, ze mam nerozlustitelnou sifru. chvili to trvalo, ale jsem tady, abych vam to potvrdil. konzultoval jsem ji s nekolika odborniky a uz se za ni nemusim stydet jen, ta otazka zustava - jak ji zpenezit. odezva je takova, ze na algoritmu jako takovem se zbohatnout "zrejme" neda, ale na pridruzenych vecech - napr. na implementaci. jak to ale udelat, kdyz jsem jen nekdo s napadem?
ach jo. Ukázky si můžeš strčit víš kam, jasně ti MM napsal, že prolomitelnost se ověřuje tak, že vložíš jak nešifrovaný, tak šifrovaný text.
a co s tym ako???
Tak ještě zveřejni algoritmus a pak se teprv uvidí, jestli je nerozluštitelná.
Asi ti nejde primárně o to, aby někdo na fóru tvou šifru zkoušel rozluštit,
ale hlavně o radu, jak produkt zpeněžit - tedy vlastně o marketing.
Podívej se např tady:
http://www.inovace.cz/inovujte-efektivne/financova ni-inovaci/jak-prodat-sv%C5%AFj-n%C3%A1pad
Ad ukázka: Motáme se pořád v kruhu.
Ty přece nechceš prodat konkrétní zašifrovaný text. Ty chceš prodat algoritmus. Když sem dám *7z archiv, taky ho nikdo v reálném čase nerozšifruje - ale to neznamená, že jsem NĚCO vymyslel.
Co na to Klíma?
Já si naopak myslím, že vydělat se dá právě na algoritmu. Implementace (=převedení algoritmu do *exe) je práce pro programátora, to je určitě snažší než vymyslet princip.
pan klima me pozadal, abych jeho hodnoceni nikde neuvadel a ja jeho zadost budu respektovat. proto jeho hodnoceni neuvedu. uvedu jen odpoved na mou otazku ohledne zpenezeni, tou bych se jeho zadosti zproneverit nemel:
"Možná by to šlo někde v arabském světě, kde by se dala využít robustnost této šifry a její viditelná síla. Jde o to, že dnes existují nástroje ekvivalentní vaší šifře, které jsou zavedené v industriálně rozvinutém světě. Arabové nebo jiní podobní mocní a bohatí lidé však tomuto industriálně rozvinutému světu nevěří a možná by za takovou šifru rádi zaplatili."
Ved ti Klima jasne napisal, ekvivalenty tebou vymyslenej sifry su dostupne aj inde, akurat naznacuje, ze mozno Arabi by neverili zapadniarom. Ja sa, ale potom pytam preco by mali verit nejakemu neznamemu cechovi. Proste si nevymyslel nic genialne, len dalsia z robustnych sifier akych su na svete stovky.
Ked si tu jeho sifru pozres ze to generuje defakto len znaky tak tam bude este aj overhead jak svina (prenesie sa 2x viac dat zbytocne), takze to bude minimalne z hladiska poctu prenesenych dat horsie jak to co uz vymyselene je (a dostupne zdarma :) T.j. prajem mu vela uspechov pri "predavani" toho jeho vynalezu :)
Urcite, vyzera to, ze kazdy znak je tvoreny paticou znakov, ktore sa generuju podla nejakeho kluca. Otazka je, ci sa jedna os ymetricku alebo asymetricku sifru, ale nadej, ze to tu niekto bude luskat je znacne detska.
To může být jen vizuální úprava, "zkrášlení", ty pětice.
Chtělo by to (jak píše TW někde výše) příklad plaintextu a zašifrovaného ekvivalentu. Ale kdybych byl o úspěchu přesvědčený vynálezce, asi bych to sem nedal
Lenze toto nie je sifra potom pokial nie je znamy sposob sifrovania. Nie je nic lahsie ako vymysliet novy umely jazyk a sifrovat spravy v nom. Nakoniec toto predsa pouzivali uz Amici v II.svetovej a chudaci Japonci si s tym neporadili do konca vojny. Toto, ale nie je sifrovanie, pretoze je zranitelne ak mam dostatok plaintaxtu a sifrovanho ekvivalentu.
Dobra sifra je o tom, ze mam dostatok plaintextu aj sifrovaneho ekvivalentu a napriek tomu nie som schopny ho desifrovat.
To som ale dotazovatelovi vysvetloval uz pred rokom a dodnes to nepochopil ;) Mozno teraz uz uveri :)
mimochcodem, v te ukazce jsem dal cas vic nez rok - to neni v realnem case, ale zatracene hodne casu. navic, hodlam pridavat vice a vice "materialu k lusteni" aby bylo s cim pracovat.
cele zle, material k lusteniu po milinty krat je zbytocny. potrebujeme algoritmus kodovania.
A ty si myslis ze my nemame nic ine na praci len sa zaoberat s nejakou tvojou nezmyselnou pi***nou. Algoritmus si sem furt nedal, takze stale tvrdim ze je to prelomitelne v kratkom case.
Ked si myslis ze to je take super tak to niekomu predaj a potom az ti to za 2dni prelomi nejaky rusky teenager tak budes cumet jak tela na vrata. Mne je to uplne fuk.
Asi jsem to "v reálném čase" použil nevhodně. Myslel jsem tím, že to nikdo nezlomí třeba během následujících x-desítek let (možná nikdy). Ne, že to půjde takříkajíc online
Akakolvek sifra je nanic, ked mame v operacnom systeme back-door.
Bohuzial realita dnesnej doby su back-doory kam sa len pozries. Routre, modemy a ina sietova technika od Huawey je velmi znama touto feature.
Okrem toho existuje specialna technika pre odposluchy, ktora sa zaobera postrannymi kanalmi. Napriklad sa zavesi specializovany merak na energeticke vedenie do ktoreho je pripojeny pocitac a pomocou vyzarovania zo zdroja je mozne urcit ake instrukcie sa prave vykonavaju. Na CRT monitorch je mozne vidiet to co ma uzivatel zobrazene na monitore aj zo vzdialenosti 100m pomocou vyzarovania z vychylovaciek a dalsie speciality, ktore akekolvek sifrovanie nechava chladnym.
Tie totalne nezmysly si cital kde?
Ak budes sledovat dianie aj v inych oblastiach ako programovanie ktoremu venujes podstanu cast svojho casu budes mat sirsi rozhlad...
Napriklad:
http://www.root.cz/clanky/postrehy-z-bezpecnosti-n sa-a-gchq-umi-desifrovat-vetsinu-komunikace/#ic=ar ticles-in-rubric&icc=postrehy-z-bezpecnosti-nsa-a- gchq-umi-desifrovat-vetsinu-komunikace
http://www.datakon.cz/datakon08/datakon-2007-pecho .ppt
Inak zkopirovat obraz z jednoho CRT TVP na iny TVP sa dalo bezne robit s TVP, ktore mali teleskopicku antenu. Tam to fungovalo na inom principe a zhruba do 2m. Bezne som sa s tym zbaval este v casoch PMD85.
Viktor tie monitory ti beriem, ale to zvysne...ty tomu veris? To si ma teda sklamal.
Pulzy zo zdroja? Backdoor v oknach? Prosim ta, keby to tam je uz davno sa to prevali. AES bolo predsa rozbrate do posledneho dieliku, ako tam chces skryt backdoor? Ze Huawei nieco montuje do chipov je rovnako zname ako, ze to montuje aj Nokia a povazujem to za rovnaku blbost.
Ludia su proste posadnuti konsipracnymi teoriami lebo ich strasne pritahuju.
A jakou pilulku by sis vybral ty? Modrou nebo červenou?
Uz si nepamatam, ktora z nich bola ta "spravna";o).
Pozri ja to poznam z praxe uz na zakladnej skole ma fascinovalo to, ze ked som vypustil umyselne falsnu informaciu a dostala su ku mne za par tyzdnov vyrazne pozmenena.
Na manazerskych skoleniach sa casto hrava ticha posta, cize sa poda uvodna informacia, ktora prejde cez 5-6 ludi a vysledok byva casto sokujuci. Zazil som to uz velakrat, ze jednoducha informacia s 2-3 menami a par jednoduchymi cinnostami je vo vysledku nieco uplne, ale uplne ine. Celkom tomu nerozumiem, preco ludsky mozog takto prekruca fakty a krivi realitu.
Toto je priklad, ked ludia informaciu len pozmenia, ked k tomu pridas strach z neznameho a odveke podozrenie a big brotherovi tak mas potom na svete jednu teoriu za druhou.
No a pozeral si to PPT-cko ?
Tam je naznaceny pricip aj ked pre uplne iny hardware ako PC, ale ten pricip je rovnaky. Staci sa napichnut na spravne vodice, idealne na power pre CPU. Myslim, ze vies o tom, ze PC zdroj emituje do svojho okolia (nielen do energetickej siete) elmg.vlnenie, ktore je mozne prijimacom zachytit.
Ja napriklad chytam na radiostanici vyzarovanie z domacich mikrovlniek a to az do vzdialenosti 1.5km.
A poznáš, co ty mikrovlnky vaří, jo?
To nie, ale zachytit vyzarovany signal je prvopociatok toho aby si ho dokazal spracovat a analyzovat. Kazde elektronicke zariadenie vyzaruje. Niektore menej, niektore viac. Napriklad aj digitalne hodiny vyzaruju.
pises totalnu kravinu. Prud do zdroja nijak nesuvisi s vykonavanymi instarukciami. Dokonca ani keby si sa napojil na zakl.dosku 1cm od CPU tak by si prakticky nemal sancu. Citas blbe weby, rozpravky treba citat radsej tie o karkulke, tie maju aspon nejaky zmysel ;)
To, ze si o tom este nepocul neznamena, ze to neexistuje.
Doporucujem pozriet to PPT na ktore som odkazoval. Lepsie by ovsem bolo hodit googla tie spravne slova a najlepsie v ang.jazyku. Da sa najst aj presnejsi popis spracovany ako vedecka studia.
Clovece ja viem velmi presne jake prudy su kde v zdroji PC aj u DC menica, a kazdy kto aspon trochu cuchol k fyzike vie ze tie cievky a kondenzatory co tam su v ceste zabiju dokonale akekolvek znamky cohokolvek (nehovoriac o tom ze to tam je usmernene a rozkmitane na frekvencii menica atd). Jedine co by si nameral su nahodne pomale korekcie DC menica.
P.S. Tie tvoje teorie moze pisat len niekto kto nema ani ponatia o tom jak tie veci funguju. ked radsej veris jemu jak cloveku co vyvija motherboardy, tak ver jemu, mne je to fuk :D
Fakt staci vediet co treba hladat. Pozri tento pdf:
ih98-tempest.pdf
Tam mas dost podrobny popis a aj obrazky aparatury na ktorej sa to robi.
Vynikajuci server na veci o ktorych sa bude pisat mozno tak za 30 rokov je JPL (Jet Propulsion Laboratory) v Pasadene.
Tam sa daju najst veci, ktore by mnohi oznacily za vymysel, alebo scifi, pripadne o karkulke. Ono staci mat neobmedzene zdroje a da sa vselico.
Keby si si to ale precital tak by si nepisal sem tie tvoje nezmysly. Tam mal proste program ktory schvalne dal na monitor specialny vzorec, ktory obsahoval nosnu a tie 2 stavy ktore ten program tam na monitor daval. A nevysielali to ziadne vychylovacie cievky ale klasika amplitudova modulacia ptz si do toho obrazu dal aj nosnu frekvenciu zrejme a mal samozrejme analogovy VGA kabel = antena.
Spravidla ak chces vyuzivat taketo utoky tak je nutna nejaka uprava na zariadeni na ktore utocis, alebo si schopny rozpoznat len niektore specialne stavy napr. ci zrovna smazis hru lebo to zere 500W alebo ci zrovna nesmazis hru ked to zere 100W, ale to co tu pises ty je nezmysel (ze vies zistit presne instrukcie alebo si na dialku kukat obraz monitora :). Tak jak si to predstavujes to fakt nefunguje.
No ono to treba citat cele nielen ten jeden dokument. Prestuduj odkazy.
Vela ludi neveri, rovnako ako vacsina neveri, ze joel bros mohol vymysliet nieco, co este nikto nema.
Momentalne som si tak na 100% isty, ze keby som ti povedal, ze existuje prijimac, ktory dokaze prijimat signaly v dokonale odtienenom prostredi (faradayova klec), tak znova bude tvoje oblubene o karkulke.
Popis tejto vecicky sa da najst prave na serveri patriacemu JPL a prave preto, ze sa to tam da najst, tak existuju rozne projety zaoberajuce sa dalsim vyskumom v tejto oblasti.
V tom dokumente boli mne zname veci ktore ale bud uz dnes neplatia alebo su pouzitelne len vo velmi specifickych pripadoch, na utok na nejake specialne a dopredu riadne preskumane zariadenia (napr. nejaku konkretnu klavesnicu vyrobcu XY model XY apod) ak presne vies na co sa mas zamerat, podobne veci budu aj na ostatnych odkazoch. ty si to ale napisal uplne blbo (ze sa zavesis na 230V a sledujes jake instrukcie vykonava CPU) to je nezmysel. Sledoval by si akurat frekvenciu DC menica ktora s vykonavanymi instrukciami nema nic, ale zavisi skor od kvality kondenzatorov :) Keby si na PC spustil len nejaky znamy algoritmus a nic viac tak by si mozno vedel vytusit ci zrovna ten algoritmus robi to alebo ono, ale inac je to nepouzitelne.
Z uzemnenej faradayovej klece NIC nevyleze ak tam nejaky dement neprestrcil drat do nej, co bude zrejme tvoj pripad :) A to zas neni ziaden zazrak ale normalna vec. Nemam moc chut sa tu hadat ano existuje vela efektov ktore sa daju "vyuzit" ale neni to take "skvele" a super jak si to pisal sposobom ze sa napojim jak Mc Gyuver na elektricke rozvody a hura citam susedove noviny :)
S tou klecou urcite vytasis nejakeho co ju neuzemnil a vytesuje sa ze mu kmita cela klec :) Alebo co ja viem co. Jaky to ma prakticky vyznam? Vytvarat si na stole nejake nezmyselne efektne pokusy bez nejakeho realneho zmyslu.
... alebo vytasis nedokonalu klec (prilis tenke steny, apod) alebo sa budes vytesovat nad skenovanmim bludivych prudov v tesnej blizkosti nejakymi cievkami, apod. Jaky to ma prakticky vyznam? Ziaden. Okolo mojho PC urcite nie su ziadne snimace bludivych prudov od tajnej sluzby :D
:) Nie, naozaj dokonale odtienenie, meratelne sucastnymi spickovymi pristrojmi. Pozri vyskum v oblasti skalarneho vlnenia. To je nieco, co sa bude v buducnosti zrejme pouzivat na dorozumievanie pre velmi velke medzihviezdne vzdialenosti.
V JPL (a nielen tam) vznikaju uzasne veci, ktore sme mohli vidiet akurat tak v Star Treku ako napriklad iontovy pohon. Pred 20 rokmi nikto ani len nesnival o niecom takom.
Inak meno Markus G. Kuhn nieje az tak nezname. Este v casoch (~1992) analog SAT vysielania a prvopociatkoch kodovania obrazu na SATe metododou Videocrypt bolo mozne od neho ziskat program na soft dekodovanie obrazu bez hw dekodera.
Pracovalo to na baze korelacie niekolkych snimkov pred a po sebe, nakolko kazdy TV riadok bol nahodne strihnuty a otoceny, cim sa stal obraz nepozeratelnym. Tak sa zda, ze tento clovek patri medzi poprednych odbornikov na nalyzu signalov, specialne signalov obrazovych. Urcite si nepriehladol kolko patentov ma schvalenych.
Dekoder na tie kanaly s obracanim riadkov som mal aj ja doma vlastnorucne zbastleny :D (a vobec to nepotrebovalo pocitac). Sice to bolo inspirovane cudzimi informaciami a popismi (mal som asi 16rokov, pred 22 rokmi?), ale nebolo na tom nic zahadne, vpodstate trivialita.
V realite tienenie neni nikdy dokonale, viz napr. http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_shiel ding, ale prakticky je to nezneuzitelne. Nie si schopny v bezne zarusenom prostredi odpocuvat nieco odtienene, a uz vobec nie na dialku. Vyskumy su len vyskumy, teoretici vyskumali uz kadeco, nasli aj bozon, aj tak je to kazdemu realne k hovnu :D
Ak by sa jednalo o elmg.vlnenie tak mas pravdu. V dokonale odtienenom prostredi nieje mozne zariadeniami vyuzivajuce elmg.vlny nic zachytit.
Vtip moze byt v tom, ze sklalarne vlnenie nieje elmg.povahy, resp. to na com sa momentalne robi vyskum bude nieco ako Teslove skalarne vlny, ktore su inej povahy ako bezne pouzivane elmg.vlny v nam znamej elektronike.
BTW. videocrypt nebol o invertovani ale o rotacii riadkov (posun vlavo vpravo), tusim boli aj nejake variacie ktore mixovali riadky v snimku. To sa logicky bez PC zlomit nedalo, na to som nemal grabovaciu kartu, ani poriadny pocitac vtedy moc neexistoval, takze tieto kanaly som neodkodovaval :) ja som mal len dekoder na kanal(y) kde boli len invertovane riadky. Principy ale nie su nic vynimocne, moznych utokov bola na to kopa (najjednoduchsie principy boli osalit samotnu legalnu kartu, ktore ale u nas nebolo vobec mozne si zakupit)
Ja sa nezaoberam vobec programovanim, ja viem uplne do poslednej bodky jak funguje CRT monitor aj vsetko ostatne, a viem aj ze si napisal uplnu kravinu. Vychylovanie monitora nema nic spolocne so zobrazenym obsahom, vychylovanie je furt stejne. Takze nielen ze nevies o com pises, pises totalne kraviny, a este si to aj ides obhajovat (nechapem na jakom zaklade ked ani nemas paru jak CRT funguje).
P.S. Konkrene tieto 2 veci su totalna kravina, neni to mozne ani fyzikalne ani technicky:
Co sa tyka backdoorov, ano ale ak pouzivas vlastnu sifru tak to NSA neprelomi ptz nevie jak, a nepomoze mu v tom ani backdoor v routri. P.S.2. a keby mali backdoor v PC tak by nemuseli nic prelamovat, kedze sa snazia prelamovat tak nemaju backdoor v PC. Ptz to sa da celkom dobre ustrazit, napr. bezpecnejsim OS a HW firewallom apod
V tom dekoderi, ktory si mal (ja tiez) islo o to, ze boli dopredu zname miesta strihov, ktore sa posielali do jednocipaku, ktory ten riadok strihol a otocilo sa to v riadkovej vidopamati. Nepamatam presne ale, niekto sa tomu venoval tak hlboko, ze pomocou osciloskopu prisiel na vztahy medzi signalmi na originalnom dekoderi. Pomocou tejto metody bolo mozne ziskat 8bit hodnoty miesta strihov.
Tak sa vyznas desiatky rokov v el.technike, potom nechapem preco si na zaciatku napisal haluz, ze vychylovacie cievky a zdroj, vychylovacky nic neprenasaju, mas to aj v tom pdf dokumente co si sem dal (inac celkom sranda citanie, diky :D) na strane 7 "The fields emitted in these bands are mostly created by the deflection coils and do not carry much information about the screen content."
Vyzaruju ine veci (zosilovace signalu pre mriezku atd). Inac pisu tam ze s niektorymi TFT monitormi mali lepsi prijem jak s CRT (pravdepodobne ale len pri VGA signale, pre digital to je IMHO o hodne zlozitejsie ak nie nemozne ptz sa tam miesa signal niekolkych signalnych parov).
S tym vyzarovanim zdroja co si pisal je to extremne nepravdepodobne, to je medzitym 100x filtrovane, PFC, jeden rozkmitany AC-DC menic s trafom, desiatky kondenzatorov, DC-DC menic na doske, atd. A aj samotne CPU kvoli speedsteppingu a powermanagementu a spread spectrum na clocku nebude mat ziaden seriozny rozpoznavaci efekt. Ano je mozne rozpoznat ci CPU nieco robi napr. pri pohybe okna (pocut to aj v srot zvukovkach) ale to je len informacia o tom jak funguje speedstep apod :) Dalo by sa to zneuzit ak by si mal v PC cudzi SW ktory by vysielal informacie tak ze by periodicky zatazoval a nezatazoval CPU, a tym vysielal binarny kod. Bez utocneho SW ale si dovolim tvrdit ze nemas sancu zistit mi z PC nic, okrem toho ze momentalne hybem s nejakym oknom :) To uz je omnoho realnejsie odpocuvanie klavesnice ptz to je zvycajne neodtineny jednochipak a kopec anten (vodice ku klavesam ;) ale aj to je dost problematicke (IMHO nutne predtym dlhodobejsie RF pokusy s konkretnym modelom klavesnice)
Alebo co tam pisu ze kriticke moze byt aj vedenie telefonneho vodica a interneho LAN kabla vedla seba, ptz telefonny kabel ide aj von a da sa tam potom demodulovat vela zaujimavych veci z internej LAN :) Tak to hej to je riziko, to by ma ani hned nenapadlo :) Podobne by sa nieco mohlo namodulovat aj na power vedenia (t.j. nie ze instrukcie CPU, ale skor ze sa tam nieco namoduluje na HF frekvencii cez GND, z LAN komunikacie alebo nejake podobne HF rusenie apod, ale to uz by som chcel vidiet tomu moc neverim :)
To je uz stare a primitivni. Technologie se stále vyviji.
Dnes neni problém,aby ti u domu zastavila dodavka s napisem "rozvoz pizzy", pres wi-fi se pripojili k pocitaci, udelali audit nelegalniho software a vlezli potom na opticky snimac mysi.
Kdyz pak pohnes mysi nad nejakym dokumentem, snadno si sejmute kousky slozi a ve 4 hod v noci přijde protiteroristicke komando. Prilby, baterky, pusky, beranidlo... a maji teroristu, jenz chtěl ohrozit letiste, jelikoz to vylusti z poznamky 2 mleka, 10 rohliku a pulku chleba.
Nevím, jestli na tom, vyděláš, když už jedna taková (Vernamova šifra, která je zadarmo.) Existuje. Je ta tvá v něčem lepší.
je pouzitelna. co je mi znamo, tak vernam je nepouzitelny, protoze je postaven na totalni nahodnosti - klic je stejne dlouhy jako sifrovany text.
a ta tvoja posiela kluc so spravou, co? :) (to si napisal ty sam, ja sa len mozem pri tom smiat)
no, jenze ta si to muze dovolit
Vernam JE použitelný.
Přece tím šifrátor nebude kódovat video z místní hasičské zábavy, ale důležitý text. Kdy, kde, co. Stačí pár kilobajtů i pro podrobné pokyny. A klíč tomu druhému klidně dávno předem předal offline.
Jak to s tou sifrou dopadlo?
Siel ju predat tym arabom (nikto iny ju nechcel) a tam sa zahadne stratil.
Když už jsme tedy exhumovali starý dotaz, tak:
1. musím vyseknout hlubokou poklonu p. Klímovi za diplomatickou a politicky korektní odpověď (v oboru kryptografie je to těžká figura a to, že odpovídá nadšeným "kryptografům-amatérům," mu slouží ke cti)
2. dnešní kryptografie se pohybuje nikoli v oboru "tajná šifra", ale v oboru "matematický důkaz o nerozbitnosti zašifrovaného textu v reálně dosažitelném/nesmyslném čase" - tam patří vše dnes používané, tj. klasické symetrické i asymetrické šifrování včetně moderny ve stylu eliptických křivek; tedy je známa technologie šifrování i dešifrování zprávy, ovšem podstatné je to, že není možné jednoduše nalézt klíč, a tedy násilně zprávu dešifrovat.
Více se k tomu jednoduše napsat nedá.
edit: záměrně jsem opomněl "okrajové disciplíny" jako je např. steganografie, což je další level.
Tak vzhledem k tomu, že ta stránka z https://pc.poradna.net/questions/1083135-nerozlustitelna-sifra-vymyslel-jsem-ji-a-chci-to-zpenezit#r1135051 zmizela, tak třeba uspěl...
nebo na to 2 roky nehrábl a někdo to za něj zrušil.
Genius už to tu po 4 letech nesleduje,prodal patent tajným službám a žije někde na Bahamách.