Otestování software zdali je vhodný pro osoby s postižením sluchu
Jde o diktování do mobilu a následný převod řeči do písemné podoby. Nemusí se psát, osoba s postižením sluchu si to přečte.
V testovací fázi je software pro Windows Mobile. Jenže WM už se nedělá. Tento software už chodí na Androuidu, ale co konkrétně nevím. Pro WM už začíná být i použitelný. Screenshoty jsou z testování z reproduktoru televize (počací ČT1 a Nova)
Je to program Newton Dictate. Ono jde o tu spolehlivost. Pokud diktování používá jedna osoba (nebo i několik) a "vycvičí" software na svůj hlas, je diktování dost spolehlivé.
Ale pro osoby s postižením sluchu nejde "vycvičit" program, jelikož pokaždé mluví někdo jiný (návštěva, lékař známý...)
Kdysi jsem k tomu sesmolil i článek
http://ladislavkratochvil.blog.idnes.cz/c/167099/M obilni-diktovani-nejlepsi-kompenzacni-pomucka.html
No a k tomu Androidu mě napadlo, že by možná šlo použít Google voice search. Prý to není použitelné pouze na vyhledávání, nýbrž i na SMS, či poznámky (vlastně tedy delší text). Google má určitě obrovský slovník, navíc je Google voice search zdarma a osoby s postižením sluchu, které mají mobil s Androidem by to mohly používat hned.
Osobně Android nikde nemám a i kdybych měl, otestoval bych to třeba jen na deseti "mluvčích".
Chtěli bychom vás (majitele MT s Androudem) tedy poprosit, zdali byste byli tak hodní, vyzkoušeli Google voice search na delším textu, případně s různými mluvčími (obě pohlaví).
Aby měl průzkum nějaký smysl, je dobré diktovat stejný text, aby šla porovnat úspěšnost. Čili pokud to jde, nadiktovaný text také uložit a třeba sem vložit, nebo Screenshot, ideálně obojí.
Pro vás, kteří se tohoto dobrodružství zůčastníte, testovací text:
Rozvoj moderních hlasových technologií založených na počítačovém zpracování signálů a metodách umělé inteligence umožnil vznik softwarových nástrojů, které jsou schopny automaticky přepisovat mluvenou řeč. První programy umožňující spojité diktování do počítače v češtině, byly vyvinuty na Technické univerzitě v Liberci mezi lety 2003 až 2005. Trvalo však ještě několik let, než mohly být dovedeny do podoby komerčně dostupného softwaru.
Odměnou vám bude dobrý pocit a tisíceré díky.
Já jsem si nedávno koupil HTC Sensation a objevil jsem tam tohle diktovátko, chvíli jsem s tím infantilně blbl a diktoval jsem mu kdejakou ptákovinu (nachytá se celkem snadno, např. zmate ho věta "Za těma domama má má máma maliny a podobné pitomosti).
Během dneška ten testovací text vyzkouším a pošlu výsledek.
já s tím zkušenost nemám, ale tůdle jsem četl článek (spíš diskus pod ním), že se mají slova odsekávat. mluvíme na ty mozečky moc rychle.
text který bych sem dal (poslouchám ivánku, kamaráde na rádiu humor) sem dát nemůžu.
spíš bych začal cvičit uživatele
Spíš---BycH---Začal---Cvičit---Uživatele
Jak to začneš moc odsekávat, stroj přestane poslouchat a spustí analýzu. Androidí verze neumí dle intonace poznat tázací větu, je vhodné slušně artikulovat. Včera jsem pokusně řekl SMS: "Pudeš do hospody?" a zápis byl "budeš do hospody". Když řeknu pěkně "půjdeš", pobere to v klidu.
aha, tak to je. a odsouhlasil jsi to?
Já jsem si to vzápětí odsouhlasil a hned jsem zadání splnil.
Testoval jsem pranostiku z Eberhardta von Hauptbahnhofa, básníka českého, z knihy Nedokončený kalendář na tento rok a všechny roky příští, to samozřejmě nepobral; není ani divu, pranostika jest totiž tato:
Na svatého Boráce
scépněte ve čoráce
Na to si ještě pár let počkáme...
On se samozrejme da i jiny text, ale je potreba moznost porovnani. Original Ivanka by se asi dal najit na intetnetu. Avsak kdyz se diktuje stejny text, lze potom "spekulovat", jestli to, ci ono je zpusobeno napriklad tim odsazovanim slov, nebo zenskym hlasem, ci dikdovanim "z repraku"...
Newton dictate zase bere nejlepe ctene clanky z novin a to cele vety "bez odsazovani", protoze slovnik je doplnovan prave z novinovych clanku. Pri "volnem vypraveni zatim nic moc, protoze lide nemluvi "jako noviny".
Nicmene treba u toho pocasi v TV to take nebylo z novin a moderatorka "neodsazovala" - je to ruzne. Zalezi prave i na barve hlasu a kvalite artikulace, mikrofonu, etc.
Takže mluveno do Hlasového vyhledávání na HTC Sensation. Přesný přepis výsledku:
rozvoj moderních hlasových technologií založených na počítačovém zpracování signálů a metoda umělé inteligence umožnil vznik softwarových nástrojů které jsou schopny automaticky přepisovat mluvenou řeč
1. programy umožňující spojité diktování do počítače v češtině byly vyvinuty na technické univerzitě v liberci mezi lety 2003 až 2005
trvalo však ještě několik let myš mohly být veden do podoby komerčně dostupného softwaru
Druhý pokus s touto větou:
trvalo však ještě několik let dnes mohli být uvedeny do podoby komerčně použitelného softwaru
Interpunkci to nedělá, diktoval jsem jednotlivé věty, chyba je v první větě (metoda místo metodách) a v poslední větě byly dvě, proto jsem to zkusil ještě jednou. Dostal jsem vždy na výběr mezi 4 a více variantami, které se však lišily minimálně, přepisuji tu první. Mluvil jsem plynule, bez oddělování slov, jen jsem si trošku dal pozor na artikulaci, abych nedrmolil. Celkem vzato mě přesnost dosti překvapila. Screenshot z Androida dosud neumím a fotit se mi nechtělo, pardón...
EDIT: na druhý pokus jsem patrně omylem řekl "dostupného" místo "použitelného", moje chyba, to by software nezaměnil.
Tyjo, to je docela super! pokud to bere az takto, bylo by to i pouzitelne. Skoda, ze nemam nobil s Androidem, abych udelal obrazkovy "lamonavod" pro mene zdatne osoby se sluchovym postizenim, ktery bych dal na www.kochlear.cz a mohli by to vyzkouset.
Když jsem tuhle možnost diktování zhruba před týdnem objevil, tak jsem si s tím dost pohrával, můj osobní názor je, že na tento účel to použitelné rozhodně bude. Zmrší to obvykle jména, méně obvyklé zeměpisné názvy a tak, ale to se dá celkem očekávat.
Poskytujes docela cenne informace. Jmena/nazvy/etc. se i spatne odeziraji, jelikoz to jsou vetsinou "neznama slova" pro kontext.
Nicmene neni to az takovy problem. dulezite je, ze to nepise misto vety: "Jely jsme lanovkou," vetu "Premier lahev ukoncil zidle."
Koukám, že se do toho nikdo nehrne, tak já to zadám ještě dvěma známejm s Androidem, ať to taky otestujou. Jako bonus to večer zkusím po několika pivech
Seš super. Ono je právě dost cenné, otestování různými hlasy, pohlavím (jedna právnička měla mužský hlas a Newton to nebral na ženský profil Jak má vědět ten, kdo neslyší jaký má hlas) atd. Ale z toho, co jsi zatím udělal, to vypadá docela slibně.
Ono by asi bylo ideální, kdyby program od Newton uměl využít Google slovník. Avšak i tak to vypadá slibně.
Ještě než jsem šel na oběd a na pivo, tak jsem to schválně namířil na televizi, kde bežela ČT 24, ale to byl propadák, odhaduji, že stačí udělat v řeči asi půlvteřinovou pauzu a poslech se automaticky vypne a zaćne analýza; není mi známo, jestli tohle jde někde nastavit. Zapsal sotva dvě tři slova a navíc naprosté nesmysly. Napadá mě ještě, že bych to mohl prubnout na ulici, jestli s tím něco neudělá okolní rámus - auta, tramvaj a tak (doma jsem to zkoušel v naprostém klidu).
Existuje též taková blbost, zove se SoundHound a pracuje to tak, že třeba sedím v pohostinství a cosi tam hraje, spustím to, on si cca 15 vteřin poslechne a pak vyklopí co to je za skupinu, písničku a z jakého je to alba. Chybovost je nulová, samosebou nezná vše (a vážnou muziku nezná vůbec, aspoň v tom jsem lepší...).
Daj tomu este tak 10 rokov a bude to mozno aj pouzitelne pre obycajnych ludi.
Zatial je to dobre tak na specializovane pracoviska.
Uz pred 20 rokmi ked som kupoval Atari ST a Amigu predajcovia slubovali, ze za rok, dva bude pocitac rozumiet ludskemu hlasu tak, ze ho bude mozne pouzit ako sekretarku.
Doddnes na taky software cakam. Aj by som sa dockal, len nemam zbytocnych 100tis korun na jeho zakupenie.
Nevím, jak je to na Slovensku, ale Newton je použitelný dobře.
newton-dictate.php
U programu pro osoby s postižením sluchu jde o to, že nejde program "vycvičit" na nějaký 1 - 5 profilů, protože diktují různí mluvčí. To jde třeba na doma, když diktuje partner/ka, děti...
Ty bláho, to je drahý!
No a Android je zadarmiko
Jak o tom laicky přemejšlím, asi by to chtělo takovou aplikaci, kde by bylo jedno červené tlačítko, kterým bych zapnul nahrávání, tímtéž tlačítkem bych to po projevu típl a pak teprv by to šlo na analýzu, ne aby mě to přestalo poslouchat samo od sebe. To by nemusel bejt velkej problém, programátoři, co vy na to?
Tym zdarma myslis aj vcitane slovniku vo verzii "full" ?
Osobne si myslim, ze slovnik vo verzii pre Andr.bude mat zasobu tak 1/10 z toho slovniku, ktory sa dodava k programu za viac money. Samozrejme je tam moznost, ze si ten slovnik doplnis. Podobne funguju aj rozne prekladove slovniky, ktore su tiez zdarma alebo v nejakej okliestenej licencii.
Mně to prozatím připadá, že ten Gůglí slovník je víc než dostačující, nachytám ho většinou jen v případě, že mu dělám naschvály. Srovnání však nemám.
Mám jednoho známého s určitou vadou řeči, toho jsem se do jisté míry musel naučit poslouchat, to je pořád nad síly výpočetní techniky.
Sice Google audio preklad nepouzivam, ale zato som nuteny obcas pouzt prekladovy slovnik od Google a musim povedat, ze je to strasnost nad strasnost. Pritom gramaticky rozbor vety by nemal byt narocnejsi ako rozbor hlasu pri audio zazname.
Ono to mozno vyznie v prospech audio diktatu lepsie, pretoze to co je zaznamenane neprechadza nejakym sofistikovanou analyzou. Je velmi pravdepodobne, ze sa porovnavaju vzorky so slovnikom. Preto to ma nastavenie nejakych "profilov", co su vlastne odchylky vo vyslovnosti.
Jo, ty překlady bývají tragické, diktát skutečně vychází daleko lépe, i přesto, že tam vůbec žádné nastavení profilů není (nebo jsem ho nenašel).
Dal jsem výzvu k testování i s odkazem na svou tlamoknihu, tak snad to vyzkouší víc lidí.
Ty překlady jsou děs třeba z jazyka, kde mají 2 pády do jazyka, kde jich je 7 atd. Obráceně to snad tak hrozné není (čínsky neumím abych to vyzkoušel).
Můžeš testovat i sám, nějaké funkční Froyo snad existuje.
To bylo první, co jsem zkoušel. Avšak jelo mi to jako šnek (což bych přežil) a Google woice search nešlo ani nainstalovat - chtělo to tel. č. přístroje a notebook žádné tel. č. nemá
Co s tím má společného notebook?
Na notebooku jsem zkoušel emulátor. ROM si přeci kvůli pokusům nebudu předělávat. Četl jsem pár vláken (myslím že na smartmánii), že se dá něco spouštět z karty a k tomu jak jim to nechodí...
Kde je problém? Kontakty a kalendář se stejně synchronizují s Google účtem, aplikace si necháš nainstalovat skriptem při prvním bootu, o data z karty nepřijdeš
Máš nějaký osobně vyzkoušený?
edit://problém je v tom, že se mi nechce 3 dny blbnout abych rozchodil Android na WM, pak hardware reset, protože to nebude chodit a další 3 dny to dávat zpět dohromady.
Hmmm
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=9 18778
Omlouvám se za mystifikaci - nenapadlo mě, že ani jeden není NAND. Haret je opravdu téměř nepoužitelný, Samsungáci mají smůlu. http://sourceforge.net/apps/trac/androidhtc/wiki/H owToInstallWithAtoolsNand
také neslyším a přepis mluveného je bezva věc. třeba u doktora nebo při návštěvě či v rozhovoru s neznámým člověkem. vše oezírat se nedá. moc se to hodí i do práce. asi půjdu a koupím něco s androidem
Jsem také neslyšící po dlouhodobé aplikaci Streptomicynu. Prosím další slyšící veřejnost o testování programu v Androidu- Google voice search a napsání recenze, neboť by to byla velká pomoc SP lidem ovládající češtinu.
Odezírám, ale odezřít pořádně se dá jen 60% mluveného a to ještě jen někomu, kdo má dobrou artikulaci rtů.
Je prokázáno, že soustředit se na odezírání lze jen 15-20min. poté ubývá soustředěnost a vstřebávání pohybu rtů mozkem odezírající osoby, při těch 60ti%tech je vidět kolik informací SP člověk ztratí.
Byla by to proto velká pomůcka pro SP osoby a sám bych si hned koupil nový přístroj s aplikací Androida.
Zkoušel jsem program na jiném mobilu, ale SP osoba sama sebe neslyší, proto může být výslovnost trochu rozmazaná a program odpověděl vždy špatně.
Je proto od věci, aby testovali lidé slyšící, neboť ty různé nuance hlasu sami slyší a tak se dá lecos pochopit, které samohlásky, nebo souhlásky program nerozliší.
Přidávám se ke Kráťovi a prosím testujte a napište jaké zkušenosti s tím programem máte (co a jak přeložil mluvené do psané podoby)
Odměnou Vám bude dobrý pocit, že se snažíte někomu pomoci, neboť ne každý, kdo přijde o sluch v pozdějším věku má ty vlohy na naučit se odezírání.
Díky, zkoušejte a pište recenze
Mám velkou radost z Vás všech a moc za Vaši snahu děkuji, kdo zkoušíte to testování a hlásíte výsledky. Vaše zkušenosti jsou pro vývojáře neocenitelné a moc to potřebujeme. Jsem těžce sluchově postižená, vím tedy z vlastní zkušenosti, že přepis mluvené řeči do písemné podoby bude důležitou pomůckou v životě postiženého člověka a byla bych ráda, kdyby ten program v mobilu byl už všude dostupný a mohl se běžně používat. V zahraničí je vývoj už daleko vpředu, jenom u nás jsme velmi pozadu.
Víte už o tomhle článku?
prepis.cun.cz
Tam se testovalo pomocí mobilů HTC s operačním systémem Windows Mobile, ale dozvěděla jsem se, že už tento systém je na ústupu a nemá budoucnost. V programu MyDicatate byl nastavený mužský a ženský hlas k testování, na dětský se zapomnělo při programování. Screenshot z tohoto testování Vám ukazuji pomocí obrázku.
Zajímalo by mne, jaké to je v Androidu? Mobil s Androidem bohužel nemám, ale mám v něm operační systém Symbian, ve kterém se prý testovat nedá. Prosím Vás, pomáhejte nadále, ať se podaří vývojářům, co nejdříve to dát do provozu a sluchově postižení občané už budou moci s velkou vděčností, radostí a štěstím používat tuto pomůcku!
Ještě to oživuji.
Mohl byste prosím někdo ještě vyzkoušet ono Google voice search? My už o tom diskutujeme na foru osob s postižením sluchu (http://www.kochlear.nazory.cz/forum/index.php?acti on=vthread&forum=4&topic=1349), ale nikdo nemáme přístroj s Androidem, abychom vyzkoušeli vhodnost.
Zkuste třeba nějaký zážitek (diktovat z hlavy - ne číst), nebo do toho vyprávět Červenou Karkulku, co to bude dělat.
Díky 5869x