
Otestování software zdali je vhodný pro osoby s postižením sluchu
Jde o diktování do mobilu a následný převod řeči do písemné podoby. Nemusí se psát, osoba s postižením sluchu si to přečte.
V testovací fázi je software pro Windows Mobile. Jenže WM už se nedělá. Tento software už chodí na Androuidu, ale co konkrétně nevím. Pro WM už začíná být i použitelný. Screenshoty jsou z testování z reproduktoru televize (počací ČT1 a Nova)
Je to program Newton Dictate. Ono jde o tu spolehlivost. Pokud diktování používá jedna osoba (nebo i několik) a "vycvičí" software na svůj hlas, je diktování dost spolehlivé.
Ale pro osoby s postižením sluchu nejde "vycvičit" program, jelikož pokaždé mluví někdo jiný (návštěva, lékař známý...)
Kdysi jsem k tomu sesmolil i článek
http://ladislavkratochvil.blog.idnes.cz/c/167099/M obilni-diktovani-nejlepsi-kompenzacni-pomucka.html
No a k tomu Androidu mě napadlo, že by možná šlo použít Google voice search. Prý to není použitelné pouze na vyhledávání, nýbrž i na SMS, či poznámky (vlastně tedy delší text). Google má určitě obrovský slovník, navíc je Google voice search zdarma a osoby s postižením sluchu, které mají mobil s Androidem by to mohly používat hned.
Osobně Android nikde nemám a i kdybych měl, otestoval bych to třeba jen na deseti "mluvčích".
Chtěli bychom vás (majitele MT s Androudem) tedy poprosit, zdali byste byli tak hodní, vyzkoušeli Google voice search na delším textu, případně s různými mluvčími (obě pohlaví).
Aby měl průzkum nějaký smysl, je dobré diktovat stejný text, aby šla porovnat úspěšnost. Čili pokud to jde, nadiktovaný text také uložit a třeba sem vložit, nebo Screenshot, ideálně obojí.
Pro vás, kteří se tohoto dobrodružství zůčastníte, testovací text:
Rozvoj moderních hlasových technologií založených na počítačovém zpracování signálů a metodách umělé inteligence umožnil vznik softwarových nástrojů, které jsou schopny automaticky přepisovat mluvenou řeč. První programy umožňující spojité diktování do počítače v češtině, byly vyvinuty na Technické univerzitě v Liberci mezi lety 2003 až 2005. Trvalo však ještě několik let, než mohly být dovedeny do podoby komerčně dostupného softwaru.
Odměnou vám bude dobrý pocit a tisíceré díky.
Daj tomu este tak 10 rokov a bude to mozno aj pouzitelne pre obycajnych ludi.
Zatial je to dobre tak na specializovane pracoviska.
Uz pred 20 rokmi ked som kupoval Atari ST a Amigu predajcovia slubovali, ze za rok, dva bude pocitac rozumiet ludskemu hlasu tak, ze ho bude mozne pouzit ako sekretarku.
Doddnes na taky software cakam. Aj by som sa dockal, len nemam zbytocnych 100tis korun na jeho zakupenie.
Nevím, jak je to na Slovensku, ale Newton je použitelný dobře.
newton-dictate.php
U programu pro osoby s postižením sluchu jde o to, že nejde program "vycvičit" na nějaký 1 - 5 profilů, protože diktují různí mluvčí. To jde třeba na doma, když diktuje partner/ka, děti...
Ty bláho, to je drahý!
No a Android je zadarmiko
Tym zdarma myslis aj vcitane slovniku vo verzii "full" ?
Osobne si myslim, ze slovnik vo verzii pre Andr.bude mat zasobu tak 1/10 z toho slovniku, ktory sa dodava k programu za viac money. Samozrejme je tam moznost, ze si ten slovnik doplnis. Podobne funguju aj rozne prekladove slovniky, ktore su tiez zdarma alebo v nejakej okliestenej licencii.
Mně to prozatím připadá, že ten Gůglí slovník je víc než dostačující, nachytám ho většinou jen v případě, že mu dělám naschvály. Srovnání však nemám.
Mám jednoho známého s určitou vadou řeči, toho jsem se do jisté míry musel naučit poslouchat, to je pořád nad síly výpočetní techniky.
Sice Google audio preklad nepouzivam, ale zato som nuteny obcas pouzt prekladovy slovnik od Google a musim povedat, ze je to strasnost nad strasnost. Pritom gramaticky rozbor vety by nemal byt narocnejsi ako rozbor hlasu pri audio zazname.
Ono to mozno vyznie v prospech audio diktatu lepsie, pretoze to co je zaznamenane neprechadza nejakym sofistikovanou analyzou. Je velmi pravdepodobne, ze sa porovnavaju vzorky so slovnikom. Preto to ma nastavenie nejakych "profilov", co su vlastne odchylky vo vyslovnosti.
Ty překlady jsou děs třeba z jazyka, kde mají 2 pády do jazyka, kde jich je 7 atd. Obráceně to snad tak hrozné není (čínsky neumím abych to vyzkoušel).
Můžeš testovat i sám, nějaké funkční Froyo snad existuje.
To bylo první, co jsem zkoušel. Avšak jelo mi to jako šnek (což bych přežil) a Google woice search nešlo ani nainstalovat - chtělo to tel. č. přístroje a notebook žádné tel. č. nemá
Co s tím má společného notebook?
Na notebooku jsem zkoušel emulátor. ROM si přeci kvůli pokusům nebudu předělávat. Četl jsem pár vláken (myslím že na smartmánii), že se dá něco spouštět z karty a k tomu jak jim to nechodí...
Kde je problém? Kontakty a kalendář se stejně synchronizují s Google účtem, aplikace si necháš nainstalovat skriptem při prvním bootu, o data z karty nepřijdeš
Máš nějaký osobně vyzkoušený?
edit://problém je v tom, že se mi nechce 3 dny blbnout abych rozchodil Android na WM, pak hardware reset, protože to nebude chodit a další 3 dny to dávat zpět dohromady.
Hmmm
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=9 18778
Omlouvám se za mystifikaci - nenapadlo mě, že ani jeden není NAND. Haret je opravdu téměř nepoužitelný, Samsungáci mají smůlu. http://sourceforge.net/apps/trac/androidhtc/wiki/H owToInstallWithAtoolsNand
také neslyším a přepis mluveného je bezva věc. třeba u doktora nebo při návštěvě či v rozhovoru s neznámým člověkem. vše oezírat se nedá. moc se to hodí i do práce. asi půjdu a koupím něco s androidem
Jsem také neslyšící po dlouhodobé aplikaci Streptomicynu. Prosím další slyšící veřejnost o testování programu v Androidu- Google voice search a napsání recenze, neboť by to byla velká pomoc SP lidem ovládající češtinu.
Odezírám, ale odezřít pořádně se dá jen 60% mluveného a to ještě jen někomu, kdo má dobrou artikulaci rtů.
Je prokázáno, že soustředit se na odezírání lze jen 15-20min. poté ubývá soustředěnost a vstřebávání pohybu rtů mozkem odezírající osoby, při těch 60ti%tech je vidět kolik informací SP člověk ztratí.
Byla by to proto velká pomůcka pro SP osoby a sám bych si hned koupil nový přístroj s aplikací Androida.
Zkoušel jsem program na jiném mobilu, ale SP osoba sama sebe neslyší, proto může být výslovnost trochu rozmazaná a program odpověděl vždy špatně.
Je proto od věci, aby testovali lidé slyšící, neboť ty různé nuance hlasu sami slyší a tak se dá lecos pochopit, které samohlásky, nebo souhlásky program nerozliší.
Přidávám se ke Kráťovi a prosím testujte a napište jaké zkušenosti s tím programem máte (co a jak přeložil mluvené do psané podoby)
Odměnou Vám bude dobrý pocit, že se snažíte někomu pomoci, neboť ne každý, kdo přijde o sluch v pozdějším věku má ty vlohy na naučit se odezírání.
Díky, zkoušejte a pište recenze
Mám velkou radost z Vás všech a moc za Vaši snahu děkuji, kdo zkoušíte to testování a hlásíte výsledky. Vaše zkušenosti jsou pro vývojáře neocenitelné a moc to potřebujeme. Jsem těžce sluchově postižená, vím tedy z vlastní zkušenosti, že přepis mluvené řeči do písemné podoby bude důležitou pomůckou v životě postiženého člověka a byla bych ráda, kdyby ten program v mobilu byl už všude dostupný a mohl se běžně používat. V zahraničí je vývoj už daleko vpředu, jenom u nás jsme velmi pozadu.
Víte už o tomhle článku?
prepis.cun.cz
Tam se testovalo pomocí mobilů HTC s operačním systémem Windows Mobile, ale dozvěděla jsem se, že už tento systém je na ústupu a nemá budoucnost. V programu MyDicatate byl nastavený mužský a ženský hlas k testování, na dětský se zapomnělo při programování. Screenshot z tohoto testování Vám ukazuji pomocí obrázku.
Zajímalo by mne, jaké to je v Androidu? Mobil s Androidem bohužel nemám, ale mám v něm operační systém Symbian, ve kterém se prý testovat nedá. Prosím Vás, pomáhejte nadále, ať se podaří vývojářům, co nejdříve to dát do provozu a sluchově postižení občané už budou moci s velkou vděčností, radostí a štěstím používat tuto pomůcku!
Ještě to oživuji.
Mohl byste prosím někdo ještě vyzkoušet ono Google voice search? My už o tom diskutujeme na foru osob s postižením sluchu (http://www.kochlear.nazory.cz/forum/index.php?acti on=vthread&forum=4&topic=1349), ale nikdo nemáme přístroj s Androidem, abychom vyzkoušeli vhodnost.
Zkuste třeba nějaký zážitek (diktovat z hlavy - ne číst), nebo do toho vyprávět Červenou Karkulku, co to bude dělat.
Díky 5869x