Jsou zobrazeny jen nové komentáře. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Ona to ani není až tak úvaha, jako shrnutí faktů. O tomhle všem se moc dobře ví. I proto je dnes důl…
touchwood 20.07.2014 11:27
touchwood
Tači, těch několik pár desítek lidí, co ovládají své řemeslo, národ nevytrhne. Těch, kteří zvládají…
mif 20.07.2014 23:15
mif
současná generace je ztracena, o tom žádná. Jde o to s tou další neudělat stejnou chybu. Ale asi jse…
touchwood 20.07.2014 23:26
touchwood
Nechci tě trápit, ale mohl bys definovat onu chybu? Jsme kokoti my "starci"? Není spíš problém v dek…
mif 20.07.2014 23:46
mif
My si v podstatě rozumíme, měl jsem na mysli to, že současní mladí nemají analytické myšlení a už vů…
touchwood 21.07.2014 06:39
touchwood
současná generace je ztracena, o tom žádná Nieco podobne hovorili "stari" ludia vzdy. A stari ludia…
blue5 21.07.2014 08:52
blue5
vážně? A jak je teda možné, že se kolem mě v práci neobjevují mladí a chytřejší? ;-) A naopak, spíše…
touchwood 21.07.2014 09:35
touchwood
Suhlasim s tebou, ze sucasna generacia je tupa, ale stratena? Nemyslim, generacny konflikt je stary…
fleg 21.07.2014 11:09
fleg
byls někdy v itálii? A v nějaké severské zemi? Ten rozdíl mezi "maňána" stylem z jihu a soustředěným…
touchwood 21.07.2014 21:02
touchwood
Každá generace má svoje. Jedni měli rocknroll a leštili si boty a šili šaty aby to mohli o víkendu n…
RedMaX 21.07.2014 22:32
RedMaX
obávám se, žes to nepochopil. Je to obráceně, každá generace má něco svého, čím se odlišuje od té př…
touchwood 22.07.2014 06:43
touchwood
Ano pises pekne a mam nutkanie s tebou suhlasit, ale mam pocit, ze si silne subjektivny. Vsetky veci…
fleg 23.07.2014 09:49
fleg
ale o tom jsem právě psal. Každá generace je trochu jiná, každá má svoje "novinky", kterými prudí tu…
touchwood 23.07.2014 12:16
touchwood
ta dnešní generace nic takového nemá Vsak vsechny tve prispevky tu jsou vlastne o tom, ze te mlady… nový
RedMaX 23.07.2014 22:24
RedMaX
neprudí, je mi to jedno. Jen jaksi poukazuji na to, že že ten facebook (coby médium) prakticky nepou… nový
touchwood 24.07.2014 06:23
touchwood
Hej hoši. Zkuste to brát s humorem. Mrkněte se na tohle video, to nemá chybu: http://www.videaces… nový
Flash_Gordon 23.07.2014 14:36
Flash_Gordon
Lidi, to, jak jste se tady s tím psaním rozšoupli, by vydalo na malou knížku. Nejsme tady snad sbor… nový
SteveXtreme 23.07.2014 17:08
SteveXtreme
Necital som diskusiu ani clanok, ale ked uz to je tu tak rozsupnute tak prihodim aj ja: Nadpis "Jak… nový
MM.. 25.07.2014 17:35
MM..
Nedávno jsem viděl video jak kamion řídí sám. Poslal jsem to kámošovi co jezdí na kamionu v Americe… nový
Cat 26.07.2014 20:17
Cat
Ten kamion pak zabije několik lidí kvůli chybě SW/HW a masivní nástup se odloží. Myslím, že povolání… nový
Niko Bellic 26.07.2014 20:38
Niko Bellic
U manželky v práci taky mění stroje aby ušetřili lidi. nový
Cat 26.07.2014 20:46
Cat
Zdravím po dovolené (bez signalu a bez pc) :-). Tohle téma je neuvěřitelně komplexní a zasahuje snad… nový
JR_Ewing 28.07.2014 06:07
JR_Ewing
Tak zatím jse spousta práce, kterou stroje nezastanou - nedávno jsem pořizoval komín na chatu, pak z… poslední
gilhad 30.07.2014 23:49
gilhad

Ona to ani není až tak úvaha, jako shrnutí faktů. O tomhle všem se moc dobře ví. I proto je dnes důležité, aby vzdělání bylo alfou a omegou národa, zajistí totiž určitou časovou rezervu pro doby ještě horší (z dnešního pohledu), které bezpochyby přijdou.

Aniž bych chtěl vyvolávat ducha bolševických revolucí, tak je nad slunce jasnější, že současný ekonomický systém se postupně dostává do stále větších potíží. A paradoxně za to nemůže jen samotný kapitalismus, ale snahy vlád jej uměle řídit a ovlivňovat. Věřím tomu, že éra deglobalizace právě nastává (nedávno jsem četl, že mladí Italové se houfně vrací na venkov do zemědělství a v podstatě se stávají soběstačnými).

Co se samotných počítačů, umělé inteligence a automatizace týká, soudím, že to je pozitivní proces. Umožňuje se člověku odpoutat od každodenní rutiny a napřít své úsilí k řešení složitějších problémů a úkolů (a že jich před námi je!). Teď je jen na místě otázka, zda k tomu lidstvo už jako celek dospělo. :-) Zatím to vidím spíše na to, že ta (průměrnější, a automatizací ohrožená) většina začne spíše produkovat "nicnedělání" než aby se věnovala novým výzvám. Celý omyl tkví v tom, že samotné práce neubývá, jen se přesouvá k sofistikovanějším úkolům, které zvládá menší procento lidstva. Cílem tedy není zachovat pracovní místa v "kolbenkách" (kde íkváček pravidelně mačká červený a zelený čudlíček (trochu zjednodušuju, ale alespoň to tak vynikne)), ale naopak připravit národ na příchod nových typů pracovních příležitostí. Pro ty, co nedosahují vyšších požadavků na mantální kvalitu, by měly být řemesla (tj. aplikovaná práce s novými technologiemi), ti co zvládnou více, by se měli věnovat právě řízení a zdokonalování automatizovaných procesů, případně rovnou novým technologiím (věda a výzkum).

Závěrem to shrnu: IMHO platí a bude platit, že řemeslo má zlaté dno a zároveň to, že se vyplatí být na vrcholu technologického vývoje. Jen tak půjde udržet životní standard a kvalitu, kterou máme. Nejdůležitějším kategorickým imperativem pak bude vyzdvihování kvalitní práce a její společenské ocenění (ať se už bude jednat o práci posádky hovnocucu, nebo vědce vyvíjejícího vakcínu proti AIDS).

Tači, těch několik pár desítek lidí, co ovládají své řemeslo, národ nevytrhne. Těch, kteří zvládají nové technologie, je ještě míň. Jsem skeptikus i v případě mentální kvality (debatovals někdy v poslední době s teenem? Ne? Buď rád...). Ještě že už mám blíž k hrobu, než k počátku.

Nechci tě trápit, ale mohl bys definovat onu chybu? Jsme kokoti my "starci"? Není spíš problém v dekadenci doby "hemerické spotřebitelnosti"? Ti mládežníci nejsou od přírody blbí. Jenom poznali, že jim ta blbost k životu stačí. Moje trauma je právě blbost - furt se snažím sám sebe edukovat (i když to do staré lbi leze nedobře). Proč tahle potřeba / závislost / hlad na/po nových (nové z hlediska neznalosti) informacích vymizela? Děsí mě každý kontakt s mladým člověkem. Se staříčky si rozumím :-).

edit: Říkají někteří, že jsem šílený. Jo, mám své problémy (ty jsou ale spíš filosofického rázu). Co mám ale říct člověku, který se neumí ani podepsat? Doprdele, su lepší šílený a chytrý, nebo "zapadlý" /do doby/ a absolutně tupý?

edit2: Věř tomu, že si svou debilitu a nevědomost uvědomuju. Proto se neustále učím. Proč to není dogma?

edit3: Študoval jsem teoretickou fyziku a to jistou dávku šílenství přímo vyžaduje. Už se nebudu obhajovat :-D...

My si v podstatě rozumíme, měl jsem na mysli to, že současní mladí nemají analytické myšlení a už vůbec ne sebekritické. A souhlasím, že to není dáno geneticky, ale společností. Proto jsem psal o tom abychom (jako společnost) neudělali s další generací tutéž chybu. Protože to formování probíhá už v dětství.

Suhlasim s tebou, ze sucasna generacia je tupa, ale stratena?
Nemyslim, generacny konflikt je stary ako ludstvo samo a Zem sa toci naozaj dalej. Mozno len my nechapeme tych, ci prichadzaju po nas a zdaju sa nam, ze to tu bez nas nemozu zvladnut, kedze su taki aki su.
Podla mna to bude fungovat aj ked tu uz my nebudeme aj ked sa priznam, ze neviem ako;o),

byls někdy v itálii? A v nějaké severské zemi? Ten rozdíl mezi "maňána" stylem z jihu a soustředěným severským zaujetím i z našeho pohledu nějakou kravinou je celkem docela dobře ilustrující rozdíl generací předešlých a současných.

Každá generace má svoje. Jedni měli rocknroll a leštili si boty a šili šaty aby to mohli o víkendu na place rozbalit. Pak přišel rock, Beatles, květinky a i ten nejposlednější hipík se snažil být svůj a dělat věci po svém. I v 80. letech, éře úpadkově-popíkové, záleželo na tom, jaký kdo má magneťák nebo walkmana ;-)

Dnes? Mladým stačí slintat nesmysly na FB/YT/twitteru, semtam to proložit selfíkem. Je jim v podstatě jedno, jak je okolí vnímá, mají falešný pocit výjimečnosti (přitom jsou naprosto průměrní) a pro laciné odlišení se od ostatních looserů udělají všechno (holky se svlíkají jako ku.vy, kluci mluví jako dlaždiči). A v hlavách mají nasráno. Ne že by si každý z nás zamlada nezažil telecí léta, ale dnešní společnost je atomizována, a to právě (paradoxně) sociálními sítěmi. A protože nikdo nemá reálné srovnání a reálnou zpětnou vazbu, tak ve své internetové pustině si všichni připadají jako super borec. I z toho pak pramení ta deziluze zde na poradně, protože tihle mladí nečekají, že s nimi bude někdo věcně a cíleně komunikovat. Oni jsou zvyklí na reakce typu "jé, to je klásný"/"si fakt borec"/"supeeer, mucinky mucinky, muc!" - absolutní sémantickou entropii. Proto neumí komunikovat, proto nenapíšou smysluplnou větu, proto nerozumí otázkám, které jim dáváš. Oni nečtou knihy, noviny, nic. Sledují videa. Nepřemýšlí. Hnijí zaživa.

Čest výjimkám, ale ty nereprezentují lidstvo.

edit: ostatně si stačí srovnat kvalitu např. hudební produkce. Jde to prudce dolů, dnes se hlavně už jen recykluje...

Každá generace má svoje. Jedni měli rocknroll a leštili si boty a šili šaty aby to mohli o víkendu na place rozbalit. Pak přišel rock, Beatles, květinky a i ten nejposlednější hipík se snažil být svůj a dělat věci po svém. I v 80. letech, éře úpadkově-popíkové, záleželo na tom, jaký kdo má magneťák nebo walkmana ;-)

Dnes? Mladým stačí slintat nesmysly na FB/YT/twitteru

Takze rocknroll, kvetinky, magnetak je OK, facebook, youtube a twitter je to zlo proti kteremu je treba bojovat? ]:) Jenze v dobe magnetaku stacilo mladym slintat ty nesmysly co se z toho ozyvaly, kdyz pritom vedle na zabave hrala dechovka, coz bylo preci uplne o necem jinym, to byla skutecna hudba, ne ty pazvuky co poslouchali mlady. :-D

Jenze puvodni clanek je prave o tom, jak to nove je pro zabehle matadory to spatne, ale stejne se to nakonec prosadi, protoze to nove nastesti vzdy tlaci ti mladi.

obávám se, žes to nepochopil. Je to obráceně, každá generace má něco svého, čím se odlišuje od té předchozí generace, ale taky v čem mezi sebou soupeří. Mně šlo o "kvalitu" tohoto odlišení, a to nikoli srovnávanou nějakým efemérním měřítkem dobových zvyklostí, ale měřítkem společenského zapojení a soutěžení. Šlo mi o to, že dříve se (i průměrní) lidi snažili vyniknout, být nějakým způsobem nejlepší, byť to bylo třeba jen tím, že se naučil breakdance ;-) Dnes stačí co nejvíce srolovat kalhotky na půl žerdí a svlíknout podprdu, nahodit kukuč a udělat selfie (a jediná vyžadovaná schopnost je umět to nahrát na FB). ;-)

Zaběhlí mediální matadoři dnes řeší jednak čistě technickou stránku distribuce (o tom byl ten článek) a tady jsem "mladý" i já, protože běhat do obchodu pro CDčka hvězdiček typu békavá kravka s kolovrátkovým stylem, ale taky jsme se bavili o úpadku mladé generace.

Ano pises pekne a mam nutkanie s tebou suhlasit, ale mam pocit, ze si silne subjektivny.
Vsetky veci co vycitas mladym su realne, vidim ich tu na poradni kazdy den, stretavam sa s nimi osobne a naozaj ich vnima rovnako.
Ale...nezdala sanasa hudba nasim rodicom divna? Napriklad metal? Nezdala sa bigbeatova hudba nasich rodicov divna ich rodicom odchovanych na swingu, ci dychovke? A to keby si si precital hudobnych kritikov z 19 storocia to by si sa divil ako nadavali vtedy na hudobne novinky. Pritom mne sa zda hudba napriec 19 storocim uplne rovnaka napriklad;o).
Ano je to ine, ako spominas napriklad mlade baby sa uz dnes neseru, ak sa im pacis vypytaju si na teba cislo po 10s, co ta poznaju (cerstvy zazitok zo vcerajska), bavil som sa s par kamosmi (cca moj vek, nezadani, financne za vodou, co si uzivaju zivot) a ti mi to potvrdili, ze takto to dneska je bohuzial. Pritom oni ako skuseni autobusari (cize mali viac zien v zivote ako sa zmesti do autobusu) su s tym zhnuseni, chyba im to na com vyrastali oni a to, ze zena musi odolavat a ze chlap ju dobyja. Dnes je vsetko akoby zrychlene, co sa zdrzovat s nejakymi hratkami, skocime rovno do postele a uvidi sa (akoze stavalo sa to samozrejme aj za nasich cias, ale nebolo to pravidlo).
Este myslienky zo skolstv. Ked som skoncil ZS mali sme po 4 rokoch stretavku, kde nasa triedna, ktora uz kocila s ucenim povedala, ze po nas prisla proste luza, ze sme posledna dobra generacia (koncil som v 89 ZS). Vtedy som tomu este veril, aj ja som mal pocit, ze ti po nas su ini.
Dnes tych po nas poznam inak, stretavam ich na pive, poznam ich rodiny a zdaju sa mi rovnaki ako my. Pritom reci o tom, ze robim v skolstve 40-50 rokov a kvalita deti ide dole pocuvam ako sysadmin na skolach dennodenne. Ano aj mne sa zdaju dnesne deti hrozne, vygumovane a ine ako sme boli my, moje vlastne dieta ma vsetko, co len moze mat a predsa sa nudiiii (boze to ked pocujem tak by som ho bil jak kona;o)), proste vsetko zle s touto generaciou, ale furt sa nemozem zbavit pocitu, ze sme rovnaki ako ti pred nami, proste ich nechapeme, myslime si, ze to nezvladnu a ze pride koniec sveta a bla bla bla.

ale o tom jsem právě psal. Každá generace je trochu jiná, každá má svoje "novinky", kterými prudí tu předešlou. Jen jsem se snažil vypíchnout to, že ta dnešní generace nic takového nemá, kromě té naivně-přitroublé přímočarosti.

BTW moje děti, když se nudí, tak dostanou úkoly od tatínka (domácí práce, úklid, atp.) Po půl roce už jsem je neslyšel, že by se nudily. :o)

Necital som diskusiu ani clanok, ale ked uz to je tu tak rozsupnute tak prihodim aj ja: Nadpis "Jak počítače přišly, aby nám sebraly práci" je z ekonomickeho hladiska uplny nezmysel. Cely vyvoj ludstva (ekonomicky rast) je zalozeny na tom ze ak ludstvo musi menej robit (venovat menej clovekohodin) pri dosiahnuti stejneho mnozstva a typov produktov, tak to je vyhoda pre vsetkych ptz ti ludia co predtym okopavali zemiaky (co dnes robia traktory) su uvolneni aby vytvarali ine hodnoty pre ostatnych. Tie nove hodnoty moze byt cokolvek, trebars starat sa o zabavu ostatnym alebo cokolvek ine vymyslat nove produkty a sluzby atd. = zvysovanie zivotnej urovne. Kedysi mali ludia len 3lyzicky co si vystruhali a 2kravy, dnes maju plny barak a plne vrecka veci, auto, lietadla, janeviemco, prave preto ze nemusia vsetci cely den okopovat zemiaky a dojit si svoju kravu. Keby vsetci tvrdili pred 100rokmi ze traktory su fuj lebo nam beru pracu a vsetko sa urobi samo a nariekat ze co my budeme teraz vsetci robit, tak by sme mali furt hovno a okopavali si tie zemiaky a kravu a mali 3 drevene lyzicky.
P.S. musi sa tomu ale prisposobovat financny system (viac produktu = musi byt v obehu viac penazi), co stejne centralne banky vkuse robia... P.S.2. akurat je IMHO hovadina ze to centr.banky robia formou pozicky (komercnym bankam), a to je cely dnesny problem (ptz na jednej strane je niekde minus a ocakava sa ze sa tie peniaze zas z ekonomiky stiahnu, co je principialne nemozne a ak sa o to niekto pokusi tak zakonite zaskrti ekonomiku uplne a sposobi situaciu zas menej tovaru a sluzieb, co aj vidime. politici a centralne banky su proste uplne tupi idioti, jak vzdy. P.S.3. asi jediny kto to chapal bol "helikopter Ben", kto nevie nech si vygoogli ze preco ma tu prezyvku :)

Nedávno jsem viděl video jak kamion řídí sám. Poslal jsem to kámošovi co jezdí na kamionu v Americe a že pý to bude realita. Jezdí nakládat do nějakého velkoskladu kde ho nakladájí roboti. Vyhodili 50 dělníků.

Ten kamion pak zabije několik lidí kvůli chybě SW/HW a masivní nástup se odloží. Myslím, že povolání řidič má ještě dlouhou budoucnost před sebou.
A roboti sice nakládat mohou, ale organizovat a řídit to musí stejně lidi. Jen holt ubývá té nekvalifikované manuální práce. Ale já třeba dělám brigády v jedné firmě a oni mají poměrně dost zastaralé stroje (60 - 80 léta), ale pořád se jim vyplatí zaměstnávat několik desítek manuálních pracovníků, protože modernizace je příliš drahá a návratnost by asi byla příliš dlouhá.

Zdravím po dovolené (bez signalu a bez pc) :-). Tohle téma je neuvěřitelně komplexní a zasahuje snad do všech myslitelných lidských oborů. Od technologií, které jsou k tomu pochopitelně nutné, přes ekonomiku až po sociologii. Je jisté, že jsme na prahu obrovských změn (nové průmyslové revoluci), jejíž následky nejsme schopni v podstatě ani domyslet. Vynořuje se ohromné množství otázek a při nalézání odpovědí vyvstávají otázky ještě složitější.

Opravdu se výrobci chtějí připravit o zákazníky? Myslím si, že přesun výroby do levných fabrik na východě byl jedním z příčín problémů roku 2008. Výrobci chtěli a stále chtějí vyrábět levněji, proto se automatizuje, už jen fakt, že práce stroje se (narozdíl od lidské) nedaní je pro člověka šíleně diskriminující. Jenže když na západě zavřeli továrny, jejich výrobky neměl kdo kupovat, protože lidé byli bez práce a levná pracovní síla na východě si je nemohla dovolit. Lidé neměli ani na splácení hypoték a tak se nafoukla bublina s bezcenými hypotékami. A stejné to bude se zaváděním automatů, od řidičů, přes úředníky na přepážkách a mauální dělníky ve fabrikách až po obvodní lékaře. Do dvaceti let by mělo být zautomatizováno až 50% pracovních oborů. A státy si zřejmě tuto možnost vůbec nepřipouštějí, neboť ekonomický systém pro větší množství nezaměstnaných než pracující populace není nikde ani diskutován (a vracíme se opět k otázce základního nepodmíněného příjmu). Státy na západě se alespoň snaží co nejlépe zefektivnit vzdělávání, aby většina mladých lidí byla na takové úrovni, aby mohla vykonávat práci, kterou stroj (zatím) nezastane. U nás se na vzdělávní kašle, protože to není záležitost jednoho volebního období. No a další (ale nikoli ani zdaleka poslední) otázkou je, jestli lidstvo opravdu chce vyvinout technologii, která by ho v budoucnu ke své existenci nepotřebovala (sama by se dokázala reprodukovat).

V současné době je tedy vzdělání klíčem k úniku ze svízelné situace dohledné budoucnosti. To se budu snažit všemožně předat i svým dětem, i přes aktivní odpor tohohle státu. Ne jistě bezúčelně se mi vybavuje StarTrek, kde i ten nejposlednější strojník ve strojovně má doktorát z částicové fyziky. A v podstatě v celém tom univerzu jsou jen vysoce vzdělaní lidé, neboť všechny manuální činnosti nahradily stroje.

Tak zatím jse spousta práce, kterou stroje nezastanou - nedávno jsem pořizoval komín na chatu, pak zase elektřinu a zásuvky, teď zase klimatizaci, vždysky museli dorazit lidi, zasekat to, zastukovat ... dokud nebudeme mít humanoidní potvory levnější než dělníky a zároveň obratnější ve složité scéně (nerovný terén, práce ve výškách, hloubkách ...) tak spousta věcí nepůjde udělat jinak než lidskou silou (s dopomocí nástrojů).

Podobně to ovšem je i s tvůrčí činností, ať už se jedná o nové léky, filmy, nebo návrhy budov.

Prostě se zase mění, jaká povolání a práce jsou potřeba a jaké vezmou osud dráteníků a zapalovačů plynových luceren.

Zpět na aktuality Přidat komentář k aktualitě Nahoru