
Doporučte domací uloziste,nebo NAS Server
Zdravim poradnu..
Radeji bych se pred koupi zarizeni pro domaci uloziste a sdileni poradil..Jelikoz mam v domacnosti par komponent,jako je stolni PC,notebook,netbook,satelitni prijimac s Linuxem,mobil s androidem a LCD s DNLA prehravanim..Tak proto jsem premyslel o ulozisti,ktere dokaze pracovat s tema zarizenimi,nejlepe i s par najednou,kdyby byla moznost pripojit se na nej i z venku(mysleno mimo domaci sit),vcetne probuzeni,kdyby byl v rezimu hlubokeho spanku a samozrejme s nizkou spotrebou a co nejlepsi cenou..Staci mi,kdyz bude mit moznost 2xHDD,a 1xUSB(stacilo by 2.0),WiFi byt nemusi,postaci LAN..
Libi se mi treba ZYXEL NSA-310,ale ma jen 1xHDD,nebo treba ZYXEL NSA-320..
Priznam se,ze nevim k cemu slouzi PrintServer..Jestli k tisknuti na tiskarnu,tak by to mozna nebylo k zahozeni,za predpokladu,ze dokazu vyuzit tiskarnu s WiFi..
Poradi nekdo?
Sám používám NAS server Zyxel NSA325 teď je dokonce verze 2 a jsem neskutečně spokojen. Rychlost kopírování cca 70Mbit/s.
V porovnání cena výkon určitě nejlepší. Jelikož teď uvažuji nad NAsem pro 4HDD tak zvažuji TerraMaster F4-NAS. Ale u tohoto nemám zatím žádné podložené informace o rychlostech
Kdyby to bylo fakt těch 70 Mbit/s, tak si hodím mašli.
Jaký výkon se porovnává v té tvojí rovnici?
Podle testu to tak opravdu je. Docela me to prekvapilo...
http://www.svethardware.cz/recenze-dvoudiskove-nas -vykonnostni-srovnani/37536-9
Takze porovnani vykon/cena je to opravdu velmi slusne.
Za předpokladu, že Mbit/s = MB/s
Stále mi není jasné, jaký výkon se u tohoto počítá? Odkud se vezme to číslo? Jak se dospěje k té veličině?
Které číslo musím podělit cenou, abych zjistil, je je "dobrý poměr cena/výkon"?
Je poměr cena/výkon totéž, jako výkon/cena? Protože každý používáte jiný výpočet.
V podstatě jde o to, že mě ten obrat "dobrý poměr cena/výkon" neskutečně sere.
Pokud ten NAS zvládá přenos 70MB/s a stojí 3 500 srovnám jej např. s DS 213+ za 8 000, který dosahuje přenosové rychlosti asio 80MB/s. Rychlost čtení a zápisu je u NAS jednou z podstatných veličin.
Pokud budu jako výkon brát rychlost přenosu, pak 3500/70 je lepší poměr než 8000/80. Za méně jak polovinu peněz dostanu téměř stejnou přenosovou rychlost.
Přemýšlím o ZyXEL NSA320 je tam nějaký významný rozdíl kromě procesoru a pamětí - tudíž asi i rychlosti?
Printserver slouží k připojení tiskárny přes USB (starší měly zase LPT) a zprovoznění síťového tisku. Wifi tiskárna je samozřejmě za trest, takovou mrzkou škaredý věc, co umí totálně zasrat přenosové pásmo, si nikdo soudný nekoupí.
mě zase nedá pořád spát TerraMaster F4-NAS jde mě o to mít 4HDD dva jsou pro mě již málo. Nebo lépe řečeno mám volné 2HDD které nemám do čeho dát. Nikde tento NAS není otestován a mě zajímají rychlosti přenosu v porovnání se Zyxel NSA325. Pokud budou obdobné tak bych do něj šel. Potřebuji tím krmit 3 HD přehrávače a sem tam nějaké pc v domácnosti. To Zyxel zvládá na jedničku škoda, že není na 4 disky.
tady je test F2 (dvojdisková varianta): http://www.svethardware.cz/recenze-d-link-a-terram aster-souboj-dvou-levnych-nas/37709-6
Výkonnostně je to trochu horší, 4 disky tomu uberou ještě trochu víc, pokud bys použil R5, počítej se zásadním poklesem výkonu při zápisu a mírným vzrůstem při čtení.
Pokud chces rychly prenos, zapomen na Marvel procesor. Potrebujes aspon dvoujadro.
Neuvazoval jsi o tom, ze bys koupil druhy Zyxel? Financne to vyjde nastejno, jeden muze bezet porad jako filmoteka, na druhem muzes mit data, ke kterym pristupujes obcas.
Na ten test jsem koukal ale podle specifikace je F2 starší model. Po něm teď následoval F2 NAS 2 ten je podle specifikace stejný s F4 jediný rozdíl je že F4 nemá USB 3.0. Test jsem našel zde http://www.tweaktown.com/reviews/5764/terramaster- f2-nas-2-nas-appliance-review/index.html
Po pročtení mě přijde výkonostně hodně podobnej. Nad druhým nasem jsem až tak neuvažoval chci mít vše v jednom.
Přeci jenom mám to jako komplexní úložiště a pokud nutně něco potřebuji zazálohovat tak důvěrná data dávám na přenosný HDD. Ten TerraMaster F4-NAS můžu mít za cca 4300,- pořád váhám a zvažuji veškerá pro a proti.
Pokial chces vykon a ako bonus navyse multifunkciu kup si rovno HP N54L, cena je cca 5k, mas tam sachtu na 4 disky, niekolko usb portov, moznost volby OS a Windows 2012 k tomu.
Jeho predchodca so slabsim procesorom.
http://pc.poradna.net/a/view/852561-hp-proliant-mi cro-n40l-multifunkcny-server
Určitě si pročtu recenzi a budu nad další možností uvažovat. Někde jsem nedávno zahlédl nas který měl dvoujádro Atom šachtu na 4 HDD bez OS za cca 3 tisíce. Taky mě to zaujalo ale nemám zkušenosti s nasem bez OS.
Stáhneš FreeNAS, pořídíš 4GB USB flash a jedeš.
Tak zní to jednoduše. Jen se musím peněžně vejít max do 4500,- víc ani ťuk to už mě pak moje drahá polovička nesežere. Přeci jenom jsem za sebe utratil už dost velkou sumu. Vidím to tak na něco krátce použitého nebo ten TerraMaster. Samozřejmě, že ještě pročtu nesčetně informací na netu než se rozhodnu.
Ještě je tady jedna možnost, udělat si NAS ze staršího PC. Bylo by to téměř zadarmo, ale má to samozřejmě také nevýhody.
Tak starší PC mám ale natolik výkonné, že konečná spotřeba a hluk chlazení mě odrazuje od tohoto kroku. Prostě potřebuji něco do 4500,- tak akorát výkon 4HDD a nízká spotřeba jelikož NAS běží cca 18 hod denně. Proto mě pořád vychází nejlepé zařízení typu TerraMaster nebo jím podobné.
Jistě, to jsou přesně ty nevýhody NASu vyrobeného ze staršího PC.
k tomu jednu USB flašku 4GB za 300,-
Nebude to hotswap, ale to si myslím až tak vadit nebude. Kdybys jo hodně chtěl, asi by šlo sehnat efektivnější zdroj, nebo rovnou PicoPSU (ale pozor, s napájením pro 4x SATA) a externí 12V 4A zdroj.
Spotřeba bude prakticky stejná, jako u lepšího NASu
edit: opravím ještě paměti, patří tam normální DIMMy
Vsechno je to jen o rozhodnuti, jak jsi na tom s penezi a casem. Pokud mas penize a nemas cas, sahnes po hotovem reseni, ktere je odladene.
Pokud jsi financne limitovany a mas spoustu volneho casu, pak ma smysl uvazovat o vlastnim reseni.
"vlastní řešení" ve formě FreeNAS je o cca 60 minutách (pro nezkušeného "skladatele") nad složením HW a cca 30 minutách práce nad "instalací" SW na Flash. Pak už se to neliší od komerčního NASu.
Já to mám například vyřešené tak, že mám jedno malé, tiché PC připojené na ještě "blbou" LCD-TV Samsung HDMI kabelem. Ovládám to bezdrátovou klávesnicí a myší. Zároveň to slouží jako "NAS" pro celou domácí síť. Takové 2 v 1
Taky bych si to tak predstavoval, asi vytvorim neco na desce s Atomem. Spotreba zanedbatelna a nebudu od toho chtit vic, nez prehrat film a sdilet soubory po siti.
Přesně, je to plnohodnotné PC které navíc plní funkci domácího úložiště, DVD přehrávače, rekordéru atd.
na přehrávání filmů je Atom už málo, minimálně pro Fulhůl (tm by M-pol)
Viděl bych to alespoň na toto: http://www.czc.cz/msi-c847ms-e33-intel-nm70/121830 /produkt?q-category-id=cu0ufu8o3sgqj8ckrlpgb0a4l6
I tak to asi bude mít celkem problém přehrát náročnější video typu Samsung Oceanic.
Nezapomeň na to, ze nezkuseny skladatel bude muset bojovat s Linuxem, balicky, pokud bude chtit rozsirit funkcnost, studovani mzakladovky, aby vedel, kam ktery kablik zapojit...
FreeNAS je postavený na BSD, ale je to v podstatě jedno. Jediné, co musí udělat, je ve Windows vytvořit bootovací Flašku a tu pak nabootovat a poprvé (a naposled) si v shellu prohlédnout IP adresu, kterou to zařízení obdrží. Pak už jen kliká ve Web rozhraní jako u klasického NASu.
edit: http://samkear.com/freenas/creating-bootable-usb-d rive-installing-freenas
Skládání dnešních PC (obzvláště toho s integrovaným CPU) je jen o zapojení napájení do desky, přidání RAM a připojení SATA kablíků.
FreeNas je naozaj dobre riesenie.
Nastavenie je rychle a potom sa uz o to nemusis starat.
Otazna je akurat spotreba takehoto systemu (tam samozrejme zalezi na zvolenych komponentoch).
Free NAS je uplne na prd, neumi normalni raid5, a neumi export partisny jako iSCSI. Musi se na filesystemu vytvorit soubor a ten exportujes.
OpenFILER je bohuzel starsi a vypada to, ze je mrtvy. Ten to umel lepe, ale uz ponekud zaspava.
No, tak jsem si iSCSI pole udelal na normalnim linuxu s iSCSI target. A mam klid
.
JRe, R5 se na BSD zove jinak (RAID-Z), ale funkčnost je totožná.
Taktéž umí jak iSCSI target (extent jak file, tak device), tak iSCSI initiator
edit: ISCSI
RAID-Z není totéž, co RAID-5 (je to počítané jinak a je to na úrovní filesystému, softwarový raid je pod ní) a neumí to online rozšíření. Zlatý softwarový raid.
I iSCSI target umí, ale už jsi ho konfiguroval? Musíš na stávajícím filesystému ZFS, nebo jak se to jmenuje vytvořit soubor (správné velikosti - není možné "whole filesystem, mušíš prostě zadat velikost). Ne, na kombinaci MD + iSCSI target to fakt nedosáhne. Je to příliš komplikované a zároveň s horší funkcionalitou.
ty to vidíš z pohledu linuxu a mdraid, ale BSD si (jako vždy) jde vlastní cestou. Navíc filesystém v userspace se používá i na Linuxu, není to totiž úplně od věci. Stejně tak Raid-Z je filozoficky velmi blízký R5 (ano, R3-R4-R5-R6-R7 mají technicky rozdílnou implementaci, ale z hlediska uživatele to je v podstatě totéž).
A samozřejmě to vidím úplně obráceně - BSD + ZFS je daleko předaleko před čímkoli z Linux světa (a to jsem spíše linuxák, než BSDčkař, i když mé první koketování s UN*X-like OS odstartovalo FreeBSD). Komprese, deduplikace, a to přímo na úrovni ZFS, to jednoduše Linux nemá, ten aktuálně teprve zavádí btrfs (alias ideovou kopii ZFS) jako "betu"). BSD je daleko konzervativnější, ale kvalitou je stále nad Linuxem. Jednoduše Linux přebírá filozofii x86 světa (oddíly, atd.), kdežto BSD je svět sám pro sebe. Nemyslím si, že to je něco špatného.
No, o FREE nasu me nepresvedcis (jako NAS mozna, jako iSCSI pole ne), ale objevil jsem nexentu. Taky BSD, taky ZFS. Ale uz umi online resize raidu, umi replace disku pod raid-z, umi deduplikaci, sifrovani, kompresi, replikace (jako normalni pole) a je do 18TB RAW kapacity zdarma.
Máš s ním Flegu nějaké zkušenosti? Napadá mě že tam jsou 4 šachty pro disky, z toho jedna vyčleněna pro systémový disk. Nebylo by vhodnější systémový disk šoupnout v rámečku do prostoru pro optickou mechaniku a šachty osadit 4x 2 TB disky (2x RAID 1. RAID 5 podle dokumentace nepodporuje).
Jak je to se spotřebou, pokud jsou disky uspaný?
Update:
koukám že ses už o něm rozepsal. Díky.
Ještě jsem koukal na tento Acer easyStore H340. Máte někdo s zkušenosti? Jaká je rychlost přenosu dat při používání FreeNasu ?
výkon FreeNAS záleží na mnoha aspektech - výkon CPU, použitý model RAID, zda je použita deduplikace, komprese apod.
Obecně u ekvivalentu RAID1 bez komprese a hlavně deduplikace je výkon s Pentiem G2xxx někde na(d) úrovni gigabitu. Bonding/teaming jsem nezkoušel.
No, tak to mi pověz, která storage (i komerční) umí (alespoň na úrovni souborů) online deduplikaci? To mě docela zajímá. Do High-levelu EMC nevidím, nějaké jejich NASové hlavy? Deduplikace znám ze zálohovacích řešení, nekomerčních (na úrovni souborů - backuppc) i komerčních (bloková deduplikace).
EMC to umí u DataDomain, je to v podstatě kombo NAS/VTL/SAN. Hustý je to v případě kombinace s Avamar.
No jo, ale to se bavíme o něčem, co má výkon (výpočetní) přesahující nadupaný domácí počítač, cenou přesahuje menší nemovitosti
a příkonem se blíží rozpálené troubě.
S tou cenou souhlasím, ale ten výkon je IMHO na úrovni běžného domácího PC - alespoň u těch základních modelů.
Rychlost přenosu ti nikdo nezaručí. Jen pro příklad, používal jsem jako FreeNAS staré PC Dell Optiplex s procesorem 700MHz a 64 MB RAM. V domácí síti mohl přehrávat někdo cokoliv, kdykoliv. Vytížení procesoru nešlo nad 70%. Nikdy se nic nesekalo ani při přehrávání MKV. Jasně, budou ti tvrdit, že je to všechno na prd, ale já jsem si s tím vystačil 4. roky naprosto v pohodě
Pouzivam v dvoch variantach, pokial tam bezi win tak je to vacsinou 2x250GB + 2x2TB (vsetko raid 1) ako ulozisko, pri kamerovych systemoch tam bezi FREENAS z USB a disky mam 4x2TB v raid 0. Prenos nemam otestovany, ale FREENAS s 28 kamerami bezi permanentne na 500-600Mb/s a procesor este zvlada bezne veci (jadra bezia na cca 50%).
Edit: Opravujem, FREENAS ma minimalne zatazenie, 50% je zatazenie kameroveho servera postavenho na Win.
Právě jsem se zamiloval. Zřejmě si ho naježím jako domácí úložiště a terminálový server. Vystřídá původní NAS DNS-323, který není žádný rychlík.
Este maly zadrhel...nove N54L maju uz Win 2012 a ten je zalozeny na hnusnom Win8 GUI a ja si za toho oneho neviem na to zvyknut. Stary zlaty Win2008. Ale pokial to chces len cisto ako ulozisko tak ten FreeNAS to vyriesi...pripadne tam hod linux (ten som mal doma na testovanie).
Myslíš že by na tom mohl běhat Windows 2003 Server? Měli jsme v práci OEM verzi na stroji, který jsme nedávno vyřadili. Vím, licenční podmínky... ale na domácí použití snad nebudeme tak přísní, že?
Ten Win 2012 jsem už viděl a podle mého názoru to na server nepatří. To už snad budu raději všechno upravovat přes PowerShell.
Urcite bude.
Tak jsem si pročetl spousty stránek a HP N54L vypadá opravdu luxusně. Sehnat ho do 5 tisíc tak do něj snad jdu jen ho za ty peníze nikde nemají. 5 tisíc už je strop.
Mám možnost koupit HP N36L použitý nebo nový HP N54L co kdo doporučí ten starší je za cenu cca 2500,- a nový HP54L za cca 4600,- jaká je spotřeba u tohoto se 4HDD. Nikde jsem se to nedočetl. Ještě mě zajímá zda na něm bude fungovat JBOD. Díky za veškeré podněty a informace.
Pisal som to v recenzii, s jednym diskom bola spotreba 30W.
klidně můžeš použít ten použitý, rozdíl je IMHO jen ve výkonu CPU, což tě v případě R1/R10/JBOD nemusí trápit.
Co se JBOD týká, to záleží na tom, jaký OS použiješ. Osobně bych se R0 nebo JBOD bránil, to není stabilní. Takový Linux to samozřejmě umí např. přes LVM.
Jde mě také o to zda ten stařší nemá vetší spotřebu než ten nový. Rozdíl v ceně je 2 tisíce což je a není moc. Starší nemá záruku novější ano. Otázka jaká je životnost komponent.
spotřeba bude rozdílná v jednotkách Wattů, nic zásadního. Samozřejmě otázka životnosti a hlavně záruky je ale na místě.
Tak jsem zakoupil HP N54L a teď to mám doma a nevim jak přesně nainstalovat FreeNas z USB prostě se mě to stále nedaří nabotovat. Jsem z toho úplně hotovej. Pročetl jsem net a pořád se mě to nedaří. Poradí někdo třeba přes icq nebo podobně
A co konkrétně ti nejde?
nevím si rady s instalací FreeNasu. Mám USB 8GB co a jak nakopírovat. Jak mít naformátován USB atd
návod je zde (postuju už podruhé): http://samkear.com/freenas/creating-bootable-usb-d rive-installing-freenas
Jdu odzkoušet snad to půjde jinak mě z toho šlehne.
Tak nevim. Dělám to přesně podle návodu a když spustím server píše boot failed a prostě nenabotoje.
Tak ještě jsem se pohrabal v biosu a měl jsem tam první botování z USB a drhý HDD proto to nešlo teď to pracuje tak snad to doběhně do konce.
Tak nainstalované mám ale nepřiřazuje mě to žádnou IP. Zkouším vše možné a nic. Tápu
když to poprvé nabootuješ, tak v konzoli je co? Můžeš to sem přepsat?
edit: jakou verzi FreeNAS jsi stáhl?
Stáhl jsem FreeNAS-9.1.1-RELEASE-x86.img.xz nainstaloval a teď jsem v bodě kdy mám na obrazovce console setup 1-10 má se mě ukázat IP adresa a ta tu není. Nevim co mám a jak vůbec nastavit.
Initial_Setup
volba 1. nastavení síťovky.
znova: vyfoť, co vidíš na obrazovce a dej to sem.
edit: měl by tam být Broadcom BCM5723, který se hlásí jako zařízení "bge0". Teoreticky by mohl být problém s ASF podle této diskuse, takže doporučuji postupovat v případě nefunkčnosti podobně: http://www.techques.com/question/2-361673/HP-NC107 i-%28BCM5723%29-on-freebsd-9
Jinak důležité je vždy zkontrolovat dmesg a zjistit, zda jádro vidí vše potřebné.
kromě WoL (který nefunguje - viz https://www.kadder.de/2013/04/hp-proliant-n54l-per fekt-fur-freenas/) v tom nevidím žádný problém. Samozřejmě úplně v nejhorším případě si tam může strčit nějakého realteka za kilo do PCI, ale spíše si myslím, že problém je jinde (např. router)
Tak jsem nafotil snad mě někdo poradí.
V tomto nevím kde co zadat a zkontrolovat.
co ten dmesg?
edit: jinak menu 1. a pokračovat dle výše uvedeného.
kde najdu dmesg ?
v shellu.
dmesg |more
hledej zmínky o hardware, specificky síťovku.
jinak nechápu, proč jsi nezvolil x64 ?
popravdě je to moje první zkušenost s FreeNasem. Na tom HP mám 2GB ram proto jsem zvolil 86. Pokud mám zvolit 64 tak to určitě udělám. Prostě jsem v tom nováček a nevim si stím rady jak to jednou zvláádnu tak to bude v pohodě.
chápu.
vyfotil jsi až konec dmesgu, to zásadní je kus výše (použij příkaz more, viz tlustý text výše)
edit: ještě můžeš použít příkaz lspci -vv
lspci -vv mě nefunguje dmesg ano ale more ne pokud to mám napsat celé jak je na obrázku dohromady jak napíšu lomítko.
Jinak jakou verzi mám tedy používat. mám 2GB RAM
x64
edit: piš dolů, ať se v tom dá vyznat, co je reakce na co. Tady se to už nevětví.
ne lomítko, ale svislici:
\ -lomítko zpětné
| -svislice alias pípa
/ - lomítko normální
tak jsem to konečně nafotil
ještě jsem raději nafotil vše dál jak to postupuje.
psal jsem: piš níže!
ta síťovka tam není. Nevypnul jsi ji v BIOSu? x64 už máš?
Začal bych řešit Juhasův problém od začátku.
1. Stáhnout a nausbčkovat aktuální x64 verzi (x86 je pozadek a u moderních OS se s i386 už moc nepočítá, už ten rozdíl 172MB vs. 252MB je zásadní..)
2. nastartovat z USB
3. když to nechytne síťovku, podívat se v shellu na dmesg a...
4. případně nastavit síť ručně.
Stáhnu x64 podívám se do biosu zda tam není lan zakázaná a budu postupovat jak píšeš.
fungovat to musí, protože po netu je spousta lidí, kteří tuhle kombinaci mají.
V úplně nejhorším případě si koupíš Realteka 8139 za 100Kč do PCI slotu
Mam verziu 8.0.1 a fungovalo vsetko na prvy sup.
Problem bude niekde inde, navyse sietovka sa tusim zakazat v biose ani neda.
tak jsem nainstaloval x64 a jak dojela instalace hned mě to ukázalo IP a je vše OK.
Nechápu proč to hned nešlo a musel jsem to řešit dva dny než se mě to podařilo rozjet.
Díky moc za rady.
podle mě je x86 verze kastrát, který má jen omezené množství podporovaných zařízení. unix svět je už dávno na x64..
Ještě mě napadlo je nějaká možnost nějak naimportovat HDD s obsahem co jsem měl v NASU ZYXEL NSA325. Tak abych nepřišel o data.
Jde mě o to, že mám teď plné disky a než si koupím 4TB HDD tak bych zatím fungoval na těch starých. Beru to pouze jako nouzové řešení protože teď nemám jak data přesunout.
Teoreticky ano, prakticky bych se do toho nepouštěl.
To teoreticky je přesně jak? Teď bohužel nemám jinou možnost.
Disk z normalniho NAS ma standardni file system. Je mozne pripojit disk napr. pres eSata a precist.
Tak jsem připojil HDD z NASU k PC a disk se mě nezobrazuje.Zkoušel jsem i EXT2/3 a další věci a když už se mě ho podaří připojit tak z něj nejde číst. Jediné co mě to nabízí je formátovat. Už hledám na netu druhý den a nic se mě nedaří najít. Na pc používám windows 7
Dost pravdepodobne to bude formatovane filesystemem, ktery windows neznaji. LiveCD linuxu je asi nejjednodussi reseni.
Zkoušel jsem nainstalovat ubuntu a po instalaci HDD taky nepřečtou. Teda nevim zda ještě musím něco udělat pro rozeznání pevného disku ale samo od sebe to nic nenajde
viz http://pc.poradna.net/q/view/1138097-obnoveni-vets iho-mnozstvi-dat-z-ext3?page=r1138142#r1138142
edit: je ovšem třeba vědět, jaký oddíl, jak je disk rozdělen a pod kterým sata portem jej Linux vidí (viz. dmesg a cfdisk)
Jak bude čas, tak odzkouším. Doufám, že to bude fungovat jelikož to moje laborování je strašně zdlouhavé a bez patřičného efektu.
Tak jsem zkoušel podle návodu a nevím sis tím rady jak jinak :( Pomocí příkazu jsem nainstalovaL sudo apt-get install fuseext2
pak jsem vytvořil adresář sudo mkdir /mnt/wdbook a dále jsem příkazem sudo fuseext2 -o ro -o sync_read /dev/sdb2 /mnt/wdbook
Napsalo mě to:
fuse-umfuse-ext2: version:'0.4', fuse_version:'29' [main (fuse-ext2.c:331)]
fuse-umfuse-ext2: enter [do_probe (do_probe.c:30)]
fuse-umfuse-ext2: leave [do_probe (do_probe.c:55)]
fuse-umfuse-ext2: opts.device: /dev/sdb2 [main (fuse-ext2.c:358)]
fuse-umfuse-ext2: opts.mnt_point: /mnt/wdbook [main (fuse-ext2.c:359)]
fuse-umfuse-ext2: opts.volname: [main (fuse-ext2.c:360)]
fuse-umfuse-ext2: opts.options: ro,sync_read [main (fuse-ext2.c:361)]
fuse-umfuse-ext2: parsed_options: sync_read,ro,fsname=/dev/sdb2 [main (fuse-ext2.c:362)]
fuse-umfuse-ext2: mounting read-only [main (fuse-ext2.c:378)]
fuse: mountpoint is not empty
fuse: if you are sure this is safe, use the 'nonempty' mount option
a dále nevím co dál jsem bezradný. Ani nevím kde se vytvořil adresář a dál jsem ztacen
Prosím prosím o radu
vždyť ti píše, že v tom adresáři /mnt/wdbook něco máš..
a ten oddíl máš správně?
Na disku jsou 2 oddíly první Linux odkládací oddíl cca 520MB, druhý Typ oddílu 0x20 Obsah Linux Raid Member
před mounotváním mi vypiš co říká
když zadám příkaz ls -al /mnt/wdbook tak píše ls: nelze přistoupit k /mnt/wdbook: Operace zamítnuta
tak si nastav práva
aha a to provedu jak? Zkouším vše od začátku a je to vše pro mě nové nejdřívě jsem laboroval s nasem teď s linuxem.
Jak to dopadne záleží jen na pomoci.
teď mě to napsalo
chmod: práva „/mnt/wdbook“ nelze změnit: Systém souborů je pouze pro čtení
chmod: práva „/mnt/wdbook/lost+found“ nelze změnit: Systém souborů je pouze pro čtení
chmod: práva „/mnt/wdbook/sysdisk.img“ nelze změnit: Systém souborů je pouze pro čtení
chmod: práva „/mnt/wdbook/swap_ul6545p“ nelze změnit: Systém souborů je pouze pro čtení
jak mám postupovat teď dále.
jasně jsem ti psal, že to máš dělat při odmontovaném disku. Ty ho totiž už dávno máš namontovaný!
edit: evidentně jsi navíc nejspíše vůbec netrefil oddíl, tohle vypadá na systémový oddíl toho NASu.
tak pokračování zadal jsem příkaz ls -al /mnt/wdbook
Napsalo mě to
tak pokud napíšeš jak dál budu rád. Jinak se sám dál asi nedostanu.
Nic tam nemas, asi tam nemas nic promountovane.
Co mám tedy teď dělat. Už vůbec nevím co a jak dělat abych ten disk namountoval a mohl z něj normálně
data zkopírovat. Udělal jsem chybu, že jsem prodal nas dřív než jsem mohl vše v pohodě bez trápení zkopírovat.
Teď strašně dlouho tápu a k ničemu to není. Co jsem si myslel, že udělám za pár hodin dělám už týden a nikam to nevede :(
teď to máš správně, je to odmontované. teď můžeš napsat ten příkaz chmod.
edit: pak začni nový podthread, tady se to už nevětví.