Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přetočení VHS kazet na DVD (jiný formát)

Dobrý den,
Rozhodl jsem se, že využiji letní čas k tomu, abych přetočil některé z rodinných domácích VHS kazet na jiný formát a následně třeba na DVD.

Jenže otázka zní, jak?

Podotýkám, že vlastním ještě kameru, která tehdy byla hooodně drahá a rád bych ji využil k přetáčení VHS kazet do PC atd... Jedná se o kameru Panasonic VHS movie camera NV-M50 ... Četl jsem, že je možné kazety do PC nahrávat i přes běžné video přehrávající VHS kazety, bohužel nám nyní naneštěstí tohle video SONY stávkuje a nefunguje, proto předpokládám, že to půjde přes tu kameru, kde se jde přetáčet a podobně.

Tehdy to děda tuším i tak nějak dělal, že přetáčel přes kameru, třeba i rovnou do televize atd...

Chci se, prosím, zeptat, jak to tedy udělat a co k tomu potřebuji za programy a podobně?

Děkuji moc
Změna kategorie, původně: Programování (karel)

Typ je vidět na CD na obrázku. Přetáčel jsem velké VHS 240 na normálním videu,ale úplně stejně to půjde i z kamery z malých kazet. V Lidlu to bývá jen při akcích,ale jinak to mají e-šopy. Bylo to levné a postačuje to. Z VHS žádnou kvalitu nevymáčkneš a SW je od Cyber Linku upravený a licencovaný Power Director (česky).

Já nemám malé kazety, ale normální VHS velké kazety, viz zmíněný typ kamery. V lidlu to tedy neseženu, škoda, že tedy v běžné prodejně taky ne, protože přes net zase než to seženu a než to dojde, to bude taky trvat. Takže altertnativní možnost, předělat to pomocí DVD rekordéru, který rovněž vlastním, to nepůjde? Spíš nemám jak a čím propojit vše mezi sebou - kameru mezi rekordérem možná i jo, ale do PC nemám jak a čím ...

Takže pokud jde o kameru, která ona videa natočila je nejlepší pro přehrávání použít právě ji. A pro záznam je DVD rekordér též momentálně nejlepší řešení, protože v něm instalovaný A/D převodník je úplně jiná liga než šidítka obdobná tomu z Lidlu, kterých jsou plné trafiky. Zbude pak už pouze DVD načíst do PC, já používám stařičký MPEGVideoVizard. Podotýkám, že převod z formátu souborů na DVD do mpeg2 je již bezztrátový, jedná se v podstatě pouze o změnu organizace ukládání dat. K dalšímu zpracování bude potřeba některý z video editorů, v tom moc neporadím, ty které by se hodily pro amatérskou postprodukci nepoužívám a netroufám si tedy radit.

K propojení kamery a DVD rekordéru bude potřeba patřičný kabel. Určitě byl v příslušenství kamery i rekordéru, je to něco takového: https://www.mironet.cz/premiumcord-kabel-3x-cinch3 x-cinch-mm-2m+dp133113/. Propojí se konektory stejných barev na kameře a vpředu na rekordéru. Kamera je ovšem nejspíš monofonní, v tom případě se propojí její výstup nejspíš ozančený audio out (červený, ale může být i černý) červeným konektorem na přední straně rekordéru a zároveň se propojí žlutý konektor kamery se žlutým rekordéru. Pak už jenom proběhne normálně záznam toho co přehraje kamera. Nahrané DVD je nutné v rekordéru finalizovat, aby bylo v PC čitelné. Pak již následuje zpracování nahraného DVD v PC některým z editorů videa, pro začátek poslouží i Windows Movie Maker. Rozhodně doporučuji používat DVD RW, aby nebylo potřeba na každou kazetu používat další placku. I když při dnešních cenách by to snad nemuselo být omezující.

Děkuji...
Bohužel přes televizi to moc dělat nechci, protože byla drahá a neustále ji posouvat a odpojovat, nechci. Rád bych proto vše dělal u počítače, proto se ptám, když propojím požadované kabely kamery a rekordéru, jak dále propojit rekordér s PC, aby se mi třeba nahrávání či obraz ukazovat na minitoru PC a viděl, co se děje a jestli se nahvárá a podobně?

Jinak finalizované DVD - nechci rovnou, aby to ukládalo na DVD, což ani nevím, zda jde a nepřijde mi to moc fajn. Rád bych jednoduše film uložil do rekordéru do pouze nějakého formátu, třeba AVI, nebo to se uvidí, ještě jaký formát si to zvolí a pak jednoduše třeba na flash disk nebo z rekordéru přetáhnout uložený film do PC.

Podotýkám, že bych rád vše dělal u PC, nikoliv u televize, děkuji za pochopení a případné rady. Super

Jedna VHS 120min kazeta zabere při nejvyšší kvalitě záznamu (XP tedy High Quality) 9,5 GB, tedy 2DVD, při SP (Normal Quality) který odpovídá kvalitě amatérských VHS kamer 1 DVD. Vychází to z normy pro datový tok DVD - maximální průměrný (při variabilním datovém toku) 9,8 Mbit/s a maximální 15 Mbit/s.

A to ještě původně byly filmy na DVD DL jen proto, že zapisovatelné DVD DL neexistovaly a DVD tak byla chráněna proti kopírování. Spousta filmů neměla o mnoho víc než 6GB protože běžná délka filmu je cca 1,5 hodiny což při využití maximálního datového toku 9,5Mbit/s je právě zhruba 6,5GB a při použití v době CRT televizorů únosného datového toku 6Mbit/s se film vejde i na jednovrstvé DVD.

Dobře, nyní je v podstatě jedno, kolik GB to bude mít, přinejhorším koupím DVD, na které vleze více GB a myslím si, že opravdu při DVD kvalitě (tedy SD) i nižší, což VHS určitě budou, nebude ta kapacita tak velká jaku u HD, nebo FULL HD nebo 4K (ultra HD), to už je pak jiný kalibr kapacitně! Takže velikost nyní, prosím neřešme...

Snažím se tedy propojovat vše s televizí alespoň v ložnici, protože s novou televizí panasonic to fakt dělat nehodlám už kvůli dostupnosti zapojení a celkově to není levná hračka. Zapojuji to tedy v ložnici ke starší televizi, která by měla postačit...

Teď ale otázka, jak to zapojit. Už jste říkali, že třeba zapojit DVD rekordér s kamerou a DVD rekordér pak zapojit k televizi, (logicky, abych věděl, co se tam děje a nastavil nahrávání, ale vše musím logicky vidět v menu na obrazovce (televizi)... Mám ale problém, nevím, ja to zapojit. moje typy kamery a rekordéru jsem zmiňoval VIZ VÝŠE, tak kdybyste chtěli vědět, bude to tam..

Jde o to, že kamera je nejspíš připojena analogovým kabelem - má jeden výstup zvuku AUDIO a jeden výstup videa VIDEO. Ten bych tedy rád zapojil do rekordéru, ale jak, když rekordér zezadu píše u všecho OUT - tedy samé výstupy rovněž, a žádné vstupy? To pak postrádá logiku, ne? Rekordér pak asi připojím scartem, to je o.k., ale problém je mezi kamerou a rekordérem, ne?

Přiložím fotky...

Udělal jsem to nakonec jinak. Vložil jsem tohle (viz. fotka) a rozdvojovačem jakoby ze scartu jdou i analog vstupy či výstupy - stačí přepnout. Takže z kamery jdoucí kabely ANALOG zvuku a obrazu jsem pichnul do rozdvojovače (kde lze přepnout INPUT A OUTPUT) a to jsem dal do televize SCART 1 vstup

A rekordér jsem pak propojil pomocí SCART 2 do televize.

Na rekordéru jsem u LIVE TV nastavil tedy kanál SCART 1, kde běží ta kamera a zapnul nahrávání. Vše se uložilo na HDD - pevný disk rekordéru. Teď otázka, jak ten uložený film zkopírovat třeba na flashku?!

V navode na strane 47 mas kapitolu kopirovani na disk USB alebo DVD. Link na navod uz ti dali vyssie.

BTW. Nahral si si len jeden zvukovy kanal, potom sa nediv ze vsetci kecaju nejak zo strany.
(a ta obchadzka cez TV moze zhorsovat kval;itu, nechapem preco nestrcis 2 konektory do 2 dierok jak ti bolo pisane, ale vymyslas si svoje veci. Ale je to zhruba jedno.

Zvuk je v rekordéru nastaven na stereo, takže nahrává na stereo, opravdu jsem to v televizi přehrál a hraje to dobře.

Teď otázka, i když jsem jel podle návodu a dal jsem kopírovat, neustále mi vybíhá, ať vložím disk, na který se dá kopírovat... Vložil jsem jak pevný disk co se běžně používá na data třeba k PC, i USB flashku jsem vložil a stejně to nechce rozpoznat jako USB. Proč nemohu kopírovat na disk nebo USB? To musí být nějaké speciální USB flashka aby to vzalo?

Bud nastavis v moznostiach nahravania ze chces nahravat MONO (R alebo L podla toho kde je zvuk), ak to ten rekorder umoznuje nastvit. Alebo ked ides cez telku tak v telke nastavit ze vstup je mono. Ak to nikde v nastaveniach neni, tak musis pouzit rozdvojku. Alebo to nahrat tak jak to nahravas a upravit si to potom v PC. V tom PC to konieckoncov asi aj budes pocut ze ci to ide len z jednej stray.

V manuálu nejsou sice položky menu pro nastavení záznamu rozepsány, ale všechny DVD rekordéry, které jsem dosud viděl měly pro záznam z kopozitního videa možnost nastavit zvuk MONO R. Proto jsem ti psal, že máš výstup zvuku z kamery připojit do pravého kanálu rekordéru (červený konektor).

Obávám se, že z vnitřního HDD to půjde jen vypálit na DVD ... nebo přehrát na TV. Motáš se pořád dokola: buď to zdigitalizuješ tím DVD rekordérem a budeš mít DVD ... NEBO to zdigitalizuješ na PC a budeš to mít přímo v PC. Takže DVD RW, pokud to umí a pak to stáhnout do PC a tak dokola (pokud nechceš ty dílčí seance archivovat na DVD R).

Takže thump drive je vysloveně na hudbu - formáty hudby, nikoliv na videa ? Jinak ta VHS na rekorér se nahrávají v jakém formátu, lze ten formát i měnit?

Takže jediná možnost je přidat do rekordéru DVD a na něj to vypálit, jiná možnost není? Díky ...

Protože když pak chci z DVD zase v PC vyndat ten film, tak to nepůjde ne? Případně abych jej upravil (zvuk, obraz) a podobně...

Napíšu to obráceně - na USB nelze kopírovat záznam videa nebo televizního pořadu. Je to napsáno o pár řádek výš i na tom obrázku, který jsi postnul. Proto je lepší nahrávat přímo na DVD. Vyhneš se tak kopírování z disku. Je sice bezztrátové, ale zabere čas. V počítači pak normálně video z DVD zpracuješ některým z video editorů. Ty si v drtivé většině poradí i s formátem souborů na disku (*.vob) nebo můžeš záznam z DVD převést na mpeg. Já jak jsem již psal používám Mpeg Video Vizard - je to stařičký SW, ale pracuje spolehlivě. Výhoda převedení na mpeg (ony tedy i voby jsou mpeg, takže by stčilo je i jen přejmenovat) je ta, že pět vobů (při plném disku) se převede na jeden mpeg.

O.k... a aby mi na disk vešlo, mám nastavovat v rekordéru nějaké nastavení záznamu? Dal jsem nastavení na HQ (vysokou kvalitu), protože nechci ztratit již tím přehráváním většinu kvalitního obrazu, když už tak z VHS to není kvalitní. CO se týče zvuku, jak říkal MM uživatel, že se nahraje jen jednokanálový, je potřeba ještě vyřešit, jak z jednoho výstupu z kamery udělat dva kanály zvuku, vstupy v rekordéru nebo v televizi už je dvoukanálový, to už je v pohodě, spíš otázka toho výstupu zvuku z kamery (je jen jeden)...

Nastavovat tedy něco před nahráváním a následným vypálením na disk? Díky

Pokud jsi nastavil HQ pak se na jedno DVD vejde cca hodina záznamu. Takže ten konec musíš ohlídat, přehrávání zastavit a o pár minut vrátit. Odtud pak budeš v záznamu pokračovat a jednotlivé takto nahrané čísti ve video editoru spojíš. Podívej se do menu nastavení záznamu, jestli tam není možnost nastavit zvuk na MONO R, na mnoha rekordérech jsem tu možnost viděl (a mám ji i na svém, ovšem je to SONY) - to nastavení způsobí, že pravý kanál je zaznamenán i do levého. Je to právě kvůli monofonním kamerám - amatérské analogové kamery zaznamenávaly zvuk stereo jen zcela výjimečně. Pokud ta možnost není pak každý alespoň trochu dobrý editor videa umožňuje použít záznam jednoho kanálu zvuku i do kanálu druhého nebo zvuk převést na monofonní. Takže nějaké harakiri s rozdvojkami je mimo mísu.

A jak to víte, že to bude cca hodina záznamu na jedno DVD, jak předem zjistím, kolik to bude mít GB? TO je blbé, že v tom rekordéru toho moc nezjistím, než třeba když bych nahrával rovnou do PC. V PC se může nahrávat kolik GB chce a mohu tam dělat více možností.

Kdybych to chtěl ale nahrávat do PC z kamery, už bych zase nevěděl, jak to udělat, protože bych to potřeboval zase nějak složitě propojit :D musel bych koupit nějaké kabely a sám nevím jaké, (a to asi na zvuk i video) takže by to bylo dne mě lepší, ale bohužel nevím, jaké kabely použít. Program na záznam v PC už je v podstatě maličkost...

Podívám se na ten zvuk, mám tam tuším nastaveno STEREO, takže to necfhápu dobře, že když mám nastaven záznam na stereo, že to rovnou z MONO kamery neudělá stereo v záznamu?

Díky za všechni odpovědi na mé otázky, moc si toho vážím

Ked chces nahravat rovno do PC potrebujes tzv video grabber (alebo tzv usb grabber). Zadaj si tie slova do google.
S tym DVD rekorderom to je jednoduchsie.
Kolko minut na DVD je HQ mas tiez napisane v navode, v pdf sa daju aj vyhladavat slova, Ctrl+F alebo lupa. Hladat sa da slovo HQ. Na normalne DVD pisu HQ je 1h. SP je 2h, ja by som pouzil mozno SP (alebo by som to porovnal jaky je rozdiel kvality)
A "stereo" znamena vzdy 2 kanaly, a nic s nimi nedelat.

Vím to jednoduše tak, že jednak převodem videokazet ať už VHS, miniDV nebo Video 8 se pár let zabývám tak trochu profesionálně a jednak to je napsáno v tabulce v návodu na straně 33. Tam jsou vypsány doby záznamu pro různá nastavení pro jedno i dvouvrstvá DVD. Při nahrávání přímo do PC toho víc nezjistíš - pro DVD jsou stanoveny určité standardy takže nemusím nic zjišťovat, prostě vím podle nastavení to nejdůležitější - datový tok. Z toho pak snadno odvodím velikost zaznamenaného souboru a dokážu odhadnout kvalitu převodu.
Pro záznam z kamery přímo do PC by ovšem byla potřeba nějaká zachytávací karta a ty kvalitní se buď již dávno nevyrábějí nebo se jejich cena pohybuje v řádu i desítek tisíc (BlackMagic Grass Valley). To co se dnes prodává na každém rohu nemůže v žádném případě konkurovat A/D převodníku v rekordéru. Proto se vyplatí dát si s převodem trochu práce.
Zvuk pokud je nastaven na stereo se stereo nahrává, jen v jednom kanálu je ticho, protože kamera pro něj žádný signál nedodává - je monofonní. Ale jak jsem psal - to lze velice jednoduše napravit v editoru videa.

Pokud bys měl kvalitní zachytávací kartu, kterou dnes jen obtížně a draho seženeš pak by lepší bylo zachytávat video přímo do PC. Ovšem za současného stavu techniky je z hlediska kvality nejlepší použít DVD rekordér, nahrávat přímo na DVD disk a z něj potom do PC. Převod z DVD do PC je otázkou minut. Mimochodem grabber je úplně něco jiného než je potřeba k zachytávání videa. Ten název pro toto zařízení používají ti, co chtějí vypadat jako odborníci :-D.

Pokud to tedy bude lepší na DVD, tak dotazy ještě k tomu:

Vím, že kamera vždy ukazovala informace o čase a datumu, to se mi ale při pouštění záznamu přes televizi a rekordér neukazuje, tedy naukazuje mi, v jakém čase kazety se právě necházím a rád bych to věděl už kvůli tomu, abych pak věděl čas, kolik třeba zbývá ještě u kazety do konce - kde se taková možnost na kameře dá najít a respektive zobrazit?

Dále, pokud mám VHS kazety (většinou E 240 EQ), tedy až 4 hodinové, tak jak to nahrávat tak, abych si nastavil nahrávání maximálně dvě hodiny a samo se to pak vypnulo, abych u toho nemusel pořád sedět a po dvou hodinách nahrávání složitě zjišťovat kolik ještě nahrát a kdy to stopnout)

Díky ,

Timecode VHS kazety nezaznamenávají, je to ještě analogová technika a ta takovými vymoženostmi nedisponovala. Jediná možnost je sledovat počitadlo na přehrávači. Pokud chceš znát čas, který zbývá do konce přetoč kazetu na konec, vynuluj počitadlo na kameře a kazetu vrať na začátek. Počitadlo potom bude ukazovat čas do konce záznamu. Jak nastavit časovač nahrávání ti neporadím, to najdeš v manuálu kamery (pokud takovým časovačem kamera disponuje o čemž dost pochybuji) a v manuálu DVD rekordéru. Ovšem není nic jednoduššího než si nastavit budík. Dělám to taky tak a to přetáčím každý den v průměru alespoň jednu kazetu.

O.k., a jakmile nechám spravit to video na VHS kazety, který doteď šel ale přetrhla se mi tam jedna čistící VHS kazeta a od té doby nejde (seká se a nejde přetáčet atd... asi tam zůstal kousek pásky), tak bych to místo kamery mohl vše přetáčet z toho videa přes rekordér. TO samé, akorát místo kamery video, ne? ;)

Video máme velmi dobrý, přetáčí extra rychle, na tu dobu jsme měli nejlepší video vůbec, od SONY. Přetáčení na kameře je pomalinké, video umí rychle a ukazuje i čas záznamu a všechno. Takže přetáčení by šlo tedy i po spravení video přehrávače na VHS i přes něj, místo kamery, že?

Mám obavy, že video už dnes těžko kdo opraví a když tak za drahý peníz. Video ukazuje čas úplně steným způsobem jako kamera - narozdíl od digitálních (minidv) kamer, kde jsou časové údaje (timecode) zapsány přímo v záznamu používají analogová zařízení vlastní počitadlo nezávislé na kazetě. Takže abych to osvětlil - pokud do miniDV kamery vložíš kazetu (která ovšem musí mít timecode již zapsán, proto se na novou kazetu vždy provede záznam s krytkou na objektivu) převinutou třeba do půlky kamery vždy ukáže správný čas. Kdežto kamera či přehrávač VHS to dané místo považuje za začátek a proto se buď vynuluje nebo ponechá poslední (v danou chvíli nesmyslný) časový údaj.

Ano, to vím, samozřejmě tak to myslím, že ,,ukazuje čas od začátku, to by ale nebyl problém, už z toho důvodu, že to video je fakt profi a přetáčelo jednu kazetu do 2 minut byla cela přetočená, i dříve. Zatímco kamera to přetáčí i 12 minut. Takže si jej nechám opravit, mám na to známého... Bude to otázka fakt jen že se tam zasekl kus VHS pásky. Jinak spíše mě zajímalo, jestli to půjde stejným způsobem přes video, jako to dělám teď přes tu pomalou kameru? ;) díky

To samozřejmě půjde. Kamery přetáčejí pomalu, protože mají z důvodu nízké spotřeby motorky s malým výkonem v tom prostě přehrávačům nemohou konkurovat. Jinak se ale od přehrávačů z hlediska zpracování signálu nijak neliší. Tedy alespoň v ničem co by nějak ovlivňovalo tvoje záměry práce bude pohodlnější. I když na druhou stranu, jedná se o analogová zařízení a čistě teoreticky by bylo vhodnější přehrávat záznam zařízením na kterém byl pořízen. Otázka je, jestli bys vůbec poznal rozdíl v kvalitě obrazu.

Pro mě je důležité hlavně, aby se to uložilo v pokud možno nejlepší kvalitě, na delší záznamy použiji po 1 hodinách SP kvalitu, a u kratších kazet třeba HQ.

Dále je pro mě důležité, zda vůbec z DVD půjde pohodlně zpracovávat, jak jste již zmiňoval, daným programem. No a následným zpracováním (zvuku atd...), opět zpět uložit do požadovaného formátu. Obávám se toho, že když to půjde z VHS do rekordéru, z rekordéru na DVD ve formátu, který moc neznám, dále v počítači nějaké úpravy a nakonec uložení do dalšího formátu. Takovou cestou z toho může zůstat jen nekvalitní hnusné video, a to bych nerad...

Proto musím ještě popřemýšlet, jak to udělat nejúčinněji a nejkvalitněji ;)

Mám dobrý program Vegas Pro, se kterým mám zkušenosti, ovšem v tom to asi zpracovávat nepůjde (cizí formát) a celkově nevím, zda tam jde upravovat zvuk, jak jste zmiňoval na dvoukanálový. A zda se právě uložením do finálového formátu (třeba AVi nebo podobné formáty), neztratí kvalita ;) A pokud to vůbec půjde, to je otázka :D

UVidíme...

Zítra zkusím nechat zavézt k tomu známému to video, řeknu mu co a jak se s ním stalo a snad jej opraví. Opravdu je jinak funkční a super, takže pokud by kvůli blbosti, jakože se mi přetrhla kazeta ve videu a od té doby nejde, nešlo, byla by to škoda jen skrze takovou blbost. Tak uvidíme.

Mám respektive koupit do výstupu zvuku z kamery rozdvojovač, aby šel do rekordéru v pravém i levém kanálu?

Tak abych to vzal popořadě. Kvalita i velice dobrých VHS odpovídá zhruba záznamu na DVD v kvalitě SP, tzn. datový tok zhruba 6,5Mbit/s. Záznam z amatérské kamery má ovšem obvykle kvalitu ještě o stupeň horší. Takže Ukládat v HQ (datový tok 9,5 Mbit/s) poskytuje slušnou rezervu, SP ovšem vyhoví bez problémů také.
DVD půjde zpracovat bez problémů, Vegas si s ním poradí. Vyzkoušel jsem Vegas 12.0 protože mám k dispozici jen tento trial. Nelze sice importovat do timeline voby z DVD přímo, ale Vegas umí DVD nagrabovat na disk do jednoho souboru mpg a ten pak již normálně importuje. Nějaké závažné degradace kvality není třeba se obávat, pokud bude výstup uložen s dostatečným datovým tokem nebude rozdíl mezi vstupem a výstupem okem postřehnutelný. Ano zajisté by bylo možné zachytávat obraz z kazety nějakým kvalitním zařízením přímo do PC v nekomprimovaném formátu, ale vzhlede k možnostem analogového VHS záznamu by to byla atomovka na mravence. A použití různých udělátek za pár stovek nepřinese krom mírné úspory času nic protože A/D převodník v DVD rekordéru je svými parametry někde úplně jinde. Navíc se mohou vyskytnout při zpracování problémy u kazet které nejsou v úplně dokonalém stavu (což je vcelku normální u záznamů z videokamery a navíc u starších běžné) s čímž si obvody rekordéru snadno poradí, pro USB převodníky je to obvykle nepřekonatelný problém. Dochází pak k různým poruchám v obraze jako třeba vytrhávání barev, poskakování obrazu atd.
Stejně tak si Vegas poradí se zvukem. Stačí vypustit kanál, ve kterém není žádná zvuková informace a Vegas vytvoří monofonní zvuk. Rozdělovat potom zvuk do dvou kanálů by bylo zbytečné, v obou by stejně byly naprosto totožné informace a jen by se zvětšovala velikost výstupního souboru (i když ne podstatně). Jen dodám, že zvuk z DVD rekordéru dvoukanálový bude, ovšem v jednom kanálu bude ticho. Proto se zvuk převede na jednokanálový (klik pravou myší do zvukové stopy). Z tohoto důvodu není třeba vymýšlet cokoli s úpravou zvuku mezi kamerou a rekordérem, vše lze udělat beze ztráty kvality v editoru videa, tedy v Sony Vegas.
Doporučuji zkouknout na YouTube kanál Cztutorials - obsahuje sadu tutoriálů pro Vegas od úplných začátků jako jsou třeba právě takovéto základní úpravy zvuku.

Ještě bych měl pár dotazů...

Jak pak vytvořit disk vysloveně jak máte DVD, který obsahuje ty složky a prostě naformátovat to pak na DVD jako DVD formát, který obsahuje ty jednotlivé složky, kapitoly atd... Nevím, jak to vysvětlit, prostě běžné DVD formát není jeden jediný film nebo jeden soubor, ale je to rozdělené do složek atd....

Dále, jak udělat to, aby se pak třeba vytvářely i jednotlivé kapitoly - tzn. když budu chtít přetočit pak v DVD nebo jakémkoliv přehrávači, ale po kapitolách

Díky

Popravdě řečeno, když jsem převáděl videokazety do PC, tak jsem primárně udělal sestřihy do jednotlivých .mpg souborů a ty archivoval. A až pak jsem navíc z těch jednotlivých "dílů" udělal ještě DVD, abych to mohl "promítnout" přes DVD + TV. Dělal jsem to (ten autoring = tvorba DVD) v Nero Vision (tehdy nějaká stará verze 6).

Díky...

Posílám foto, jak to pěkně šlape. Video jsem propojil s DVD rekordérem tím nejlepším scartem, co je - je hutný a celý pozlacený, aby se kvalita neztrácela. Ba mám spíš obavy, že ten scart je tak dobrý, že pak zobrazuje tu kvalitu až tak moc dobře, že jdou vidět i pruhy jakoby :D Ale nechám to tak...
Dále jsem propojil s televizí přes už normální scart, tam jde vysloveně jen o to vidět, co se děje, na kvalitu nahrávání to vliv nemá, a vždy si nastavím časovač že třeba pokud vím, že chci nahrávat dvě hodiny času, tak si nastavím časovač na 21:55 třeba do 23:54 - tu minutu si dávám rezervu, aby to na DVD určitě vešlo. A jakmile začne nahrávat, zmáčknu play na videu - myslím, že tam jde i funkce, že to rozpozná samo nahrávání a video se sepne, ale nevím, jak se to dělá teď...

Doufám, že to na DVD opravdu vleze, když má na SP kvalita vlézt 2 hodiny záznamu na DVD, já mám většinou 1:58:59 - tzn. vždy o minutu méně, tak snad to vleze, protože už jsem nahrál tři kazety a nerad bych to dělal znovu...

Každopádně, jakmile to vypálí na DVD, bohužel, formát si asi vybírat nemůžu tak dotaz: Když má video dvoukanálový zvuk (pravý i levý) tak se to vlastně nahraje ve stereo zvuku a je to tak dobře, ne? ;) Nemusím tedy upravovat vůbec zvuk...

Co se týče dalšího dotazu. Kdybych to dejme tomu chtěl následně z DVD upravovat v PC v programu třeba Vegas pro, tam bych chtěl udělat jediné, ořezat třeba zbytečné dlouhé scény nebo špatný začátek, než jsem zapnul třeba video. Zvuk bych nechal, a vše ostatní taky - nějaké titulky atd, bych teoreticky mohl přidat, zase je ale pěkné nechat zachovanou VHS kvalitu a to retro :D bez titulek.
Co je pro mě ale důležité, je po následné úpravě udělat ještě ty ,,kapitoly" Potřebuji prostě udělat nějak odkazy, tedy kapitoly, jak když si koupíte DVD nebo bluray a posunujete po kapitolách, to bych potřeboval udělat i v tom nahraném filmu z VHS kazety. Je tam ta možnost udělat ty kapitoly? Třeba udělat každou kapitolu po 15 minutách, protože kdyby to byl souvislý snímek (film), tak pak při přetočení to přeskočí celý film a musel bych to v DVD zase složitě přetáčet jen obrazem - dost nepraktické.

Dále bych chtěl se zeptat, když to v tom Vegas pro vše udělám, jak to pak uložit na DVD a jak vůbec vím, jestli to na to DVD vejde? a nevím, zda Vegas pro umí vysloveně ihned ukládat na DVD jakoby vypalování. Pokud ano, tak jaký formát použít, aby to přehrálo jak babiččino a naše DVD - zkrátka, aby to přehrál jakýkoliv DVD přehrávač?
Proto mě napadlo to udělat tak, že se to vypálí jako DVD formát - je ještě jiná možnost?

Jak to děláte vy?
Děkuji moc

Nyní jsem měl problém docela s kopírováním na DVD, protože všude jsem nahrával minimálně o minutu méně a stejně mi to jeden snímek nechtělo neustále vypálit - viz. přílohy.

Tak jsem tam musel minutu v rekordéru ořezat a vypálit ořezaný snímek. I když píše, že je požadováno max. 2 hodiny, pak nechápu, že to nechtělo brát těch 1:58:00 třeba.... Následně bylo třeba finalizovat, protože bez finalizace disku to nevzal ani počítač.
Po finalizaci, jak se dívám, si to vytvořilo vlastní jakoby menu výběr, co přehrát, což jsem moc nechtěl a rozdělilo to na několik snímků .vob formátů. To by až tak nevadilo, jednotlivé snímky naskládám do Vegas Pro a následně vypálím na disk, je to tak?

Jen ty kapitoly prostě nevím, jak udělat a celkově, jaký formát mám vypálit, aby to přehrálo běžné DVD a zároveň kvalita formátu byla nejlepší, což nevím, jestli .vob je dobrý formát s nejlepším rozlišením...

Jinak příspěvky čtu, ale jaký formát zvolit a jak to tedy vypálit z Vegas Pro - jaký formát a jestli použít běžně formát DVD, to netuším.

Takže znova polopatě :-)

1. Po digitalizaci a vypálení DVD (RW) stáhni ty .vob soubory do PC (můžeš je přejmenovat na .mpg).
2. Ty .vob (.mpg) soubory pospojuj a sestříhej dle libosti a sestřihy ulož (a nejspíš i archivuj).
3. Autoringovým programem sestav NOVÉ DVD s vlastním menu, kapitolama a obsahem (těma sestřihama).
4. Nově vytvořené DVD vypal.

Vzhledem k postupu je vcelku jedno, jak to "naporcuješ" při digitalizaci, jen je třeba mít "přesahy" v případě, že se něco neudělá najednou, aby to šlo spolehlivě spojit. Při sestřihu není nutné dělat rekompresi, popřípadě pro konečné uložení lze dát trochu nižší datový tok, než je standard pro DVD (pokud chceš šetřit místem, ale není to nutné).

S formátem 4:3/16:9 už z hlavy nevím, možná se to dá řešit při střihu nebo autorizaci. Možná se to dá formálně uložit jako 16:9 (černé pruhy po stranách). Nebo to řešit až při přehrávání nastavením přehrávače a TV. Najít experimentálně vhodný způsob a pak už to sekat jak Baťa cvičky.

1) O.k., většinu mám již vypáleno a finalizováno. Dejme tomu, že ty .vob soubory dám do programu Vegas Pro tak, jak jsou na DVD (tedy dle kazet) Většinou mám jednu kazetu na 2 DVD, protože většinou se jednalo o 4 hodinové kazety nebo 3 hodinové, tak jsem nahrál třeba 1 hodinu v HQ kvalitně a 2 hodiny v SP kvalitě. Takže mám třeba z jedné kazety disk jedna a disk dvě.

3) Když to dám tedy do Vegas pro dle disku, jak poznám, kolik si můžu dovolit velikostně ,,Projekt" ve Vegas Pro, pokud naskládám všechny snímky. A co kdybych chtěl použít všechny snímky z obou DVD - tedy z jedné VHS kazety? Jak poznám, že po uložení projektu ,,uložení filmu", se mi pak vleze na jedno DVD?

4) Takže po uložení filmu ve Vegas Pro mám pak v autoringovém programu vytvořit DVD, že? Akorát ještě dotaz - abych použil hotový film z Vegas pro do autoringového programu, v jakém formátu finální film ve Vegas pro mám uložit?

5) Jinak v tom autoringovém programu (po zodpovězení předchozích bodů), mohu vytvořit i vlastní MENU DVD, aby to náhodou nepřesáhlo moc kapacitu disku potom ;)

6) Vypálení chápu 100%ně :D

*) 16:9 nemá pruhy po stranách, to má 4:3 ;) Ale nevadí, to už neřešme ;)

1. Máš jedinečnou příležitost to udělat "koukatelné": sestříhej to a zkrať :-) myslím to vážně.

4. Jako mpg2, datový tok buď "jako DVD" nebo menší, i poloviční. Obvykle to bývá přímo v nabídce nastavení výstupu (já Vegas neznám, používal jsem Pinnacle a Nero Vision).

5. Tyhle věci si ten program pohlídá, jakmile to zkusíš, pochopíš, o co jde. Do menu můžeš dát "vystřižené" fotky z videa nebo úplně jiné fotky, které se k tomu hodí. Kapitoly jsou jen "znaménka", jakési indexy.

4:3 ve formátu 16:9 bude mít pruhy po stranách. Výhoda je, že se pak nemusí s ničím laborovat, formálně to bude 16:9 (všechny dnešní TV).

Takže:
Ad 1 - už jsem psal, že Vegas neumí importovat přímo voby. Ale umí jinou věc a to komplet celé DVD převede na jeden adekvátně velký soubor mpg. Nemusíš mít obavy, nic se nepřepočítává takž eje to bez ztráty kytičky. Jen si musíš výsledný soubor pojmenovat tak, abys poznal jak šla DVD za sebou. Soubory, které Vegas uloží na disk pak už normálně importuješ, přidáš na timeline a zpracuješ podle libosti. Jestli byl jeden v HQ a druhý v SP je jedno.

Ad 3 (2 chybí) - na jednovrstvé DVD se vejde 1 hodina záznamu v HQ nebo 2 hodiny v SP kvalitě. Na dvouvrstvé (dual layer, DL) dvakrát tolik. Přes to vlak nejede. Ono je to většinou o pár minut víc, ale není radno s těmi minutami natvrdo počítat. Authoringový program si s délkou poradí, zvolí vždy maximální datový tok tak, aby se záznam na DVD vešel. Tady ovšem může být háček - neznám samozřejmě všechny authoringové programy a tak nemůžu tvrdit, že všechny pracují stejně, ale třeba Adobe Encore volí datový tok (tedy kvalitu záznamu) v určitém předem nastaveném rozmezí, takže nedovolí na DVD zaznamenat delší záznam než v kvalitě SP. Takže je lépe pamatovat na to při střihu a nesnažit se authoringovému programu podstrčit delší video než jsou uvedené meze.

Ad 4 - Ano. Video na DVD je vždy mpeg 2. Vegas ti nabídne předvolbu MainConcept MPEG-2 pro DVD Architect PAL video stream (4:3) nebo DVD Architect PAL Widescreen video stream pokud má být výstup 16:9. Tu použij ať už používáš Architect nebo jiný authoringový SW.

Ad 5 - ANo, v authoringovém programu můžeš vytvořit menu. Pokud se nebudeš snažit nacpat na DVD video delší než uvedené meze nemusíš mít obavy, že bys překročil kapacitu DVD, menu zabere pár set kB.

A poznámka - authoringové programy ti umožní buď připravené video přímo vypálit na DVD nebo uložit strukturu DVD na disk případně (Encore) vytvořit obraz disku (ISO). Takže můžeš připravené DVD uložit a vypálit některým z vypalovacích SW a nemusíš se obávat případného zničení DVD v případě, že by authoringový SW byl tak hloupý a nezjiztil si předem jestli kapacita DVD pro zamýšlenou akci dostačuje.

aby to přehrálo běžné DVD a zároveň kvalita formátu byla nejlepší

tak to nechaj tak jak to nahral ten rekorder, a nerob s tym uz nic. VideoDVD musi mat menu, a .voby musia byt posekane na max 1GB (alebo max 2GB ale robi sa 1GB).
A ani nechapem naco sa s tym este drbat, ked to asi stejne nikto nikdy pozerat nebude len to bude lezat kdesi v skrini jak tie vhs katzety 20rokov :)

VideoDVD menu mít může, ale nemusí. Jinak máš plnou pravdu. Nicméně se naše firma převodem VHS na DVD zabývá řadu let a týdně zpracuji někdy i 10 kazet, většinou však tak mezi 2 - 5, takže zájem stále je i když to služba není úplně nejlevnější.

Nelíbí se mi tam to MENU. Zkrátka chci DVD takové, že ho zapnu, případně vytvořím maximálně svoje MENU s tím, že si udělám klidně i pozadí a na to rámečky s jednotlivými kapitoly nebo nahrávkami, ale tohle menu s Logem PANASONIC, se mi fakt nelíbí - bohužel jsem puntičkář.

Určitě to 20 let ve skříni ležet nebude. Každopádně ty VHS kazety doposud ve skříni ležely, protože od nás z rodiny nikdo nic takového neumí a neovládá, aby to mohl někdo přetočit a babička s dědou nevlastní již VIDEO přehrávač, proto jsem si řekl, že rád zavzpomínám a do budoucna kazety opravdu se i rozpadnou :D a budou se ty snímky z naší rodinou hodit...

Proto říkám, chci jednotlivé .vob soubory naskládat do Vegas pro a případně trochu prostříhat. Nebo jednoduše je tam dát všechny a uložit rovnou ve film. Spíš ale nevím, jak poznám, kolik do jednoho ,,projektu" ve Vegas pro, mohu naskládat, aby to vešlo na jedno DVD.

Takže tady na ukázku - viz. příloha MENU(na té fotce promítáno již přes bluray přehrávač, DVD přehávač už i menu zobrazoval v rozložení 16:9) - viz čtěte dál) - DVD rekordér tedy finalizoval a udělal disk tak, že nabíhá vždy nabídka menu daného filmu. TO by ale problém být neměl, protože stačí v PC vzít jednotlivé snímky (kapitoly) filmů s formátem .vob, dát je do Vegas Pro a vypálit, že ? (otázka, v jakém formátu vypálit ve vegas pro stále platí)

A co mě trochu zarazilo - viz. příloha - obraz přes bluray - tak když jsem DVD pustil do DVD přehrávače, obraz byl přes celou obrazovku naší televize (tedy 16:9), což je nesmysl, protože VHS byly ještě ve 4:3. Když jsem dal DVD do bluray přehrávače, tak už to zobrazilo pěkně 4:3, tak, jak má být. Nevíte proč? Nebude to pak problém i u ostatních? Buď si to DVD přehrávač neumí definovat nebo je chyba v nastavení. Pokud ale ve Vegas pro pak nastavím automatický obraz (tedy 4:3), měl by se tak i nahrát, ne?

Jinak mě překvapil zvuk, přes domácí kino jsem musel nastavit zvuk přes všechny bedny, jinak je zvuk nic moc, tedy jen stereo, samozřejmě se ptám, zda jde zvuk upravit na trochu kvalitnější? ;)

Protože televizor. Některé televizory, a Samsungy tím vynikají, neumí úplně správně přepínat rozlišení obrazu. A ono je to poznat i při běžném vysílání - někdy pořad, který je vysílán v poměru stran 4/3 bez skrupulí roztáhnou na 16/9. Ručně z menu to ovšem lze nastavit na správný poměr. Příznačné je, že výrobci DVD přehrávačů budou obviňovat výrobce televizorů a naopak :-D

No, vidím, že opět nějaký chytrolín. Jde vidět, že mi moc nerozumíte. Navíc nevlastním televizor Samsung, a ani bych samsung nikdy nechtěl. Vůbec na to nemá vliv televize, to je holý nesmysl. Když jsem zdůrazňoval, že v DVD přehrávači to bylo 16:9 a v bluray přehrávači to bylo 4:3., tak na to televize určitě nemá vliv, navíc televize za docela dost (nebudu říkat kolik), takovou primitivitu jako rozlišení určitě zvládne.

Nakonec jsem zjistil, že DVD přehrávač jednoduše automaticky je nastaven na 16:9, nikoliv na režim dle toho, v jakém se rozlišení obrazu nachází, takže nepřehrával proto ve 4:3. Takže si příště, prosím, poznámky, že Samsungy, který ani nevlastním a nechci, neumí zpracovat obraz. V tomto případě to je prostě nesmysl, když za to mohl přehrávač ;)

Ale děkuji za názor :D

doplnění: Omlouvám se možná za netaktní odpověď, ale opravdu mě něco takového naštve, když někdo řekne, že to je televizí a já důrazně řekl, že to bylo rozdíl mezi dvěma přehrávači. Pokud to berete jako protivnost, může to tak znít, ale není to myšleno špatně.

Tak za prvé - Samsung jsem uvedl jen jako příklad, nikde jsem se ani písmenem nezmínil o tom jaký televizor vlastníš. A televizor vliv určitě má, o tom není žádná. Pokud bys tušil o co jde, věděl bys že televizor přepíná formát automaticky (samozřejmě je-li na automatické přepínání nastaven) podle toho jaký signál dostane. A ano, Samsungy skutečně mají s automatickým přepínáním formátu obrazu problémy, pravda nejsou v tom samy. Jestliže byl DVD nebo BD přehrávač na ten nebo onen formát obrazu pak se televizor nemohl přepnout, protože obdržel signál v daném formátu. V tu chvíli byl na vině příslušný přehrávač protože obraz ve formátu 4:3 roztáhl na 16:9. Tedy on za to ani tak ten přehrávač nemohl, udělal jen přesně to, na co byl obsluhou nastaven.
Mě netaktní odpověď nijak neirituje, zvlášť když je od někoho, kdo neví, která bije. Nepředpokládal jsem, že by někdo udělal takovou hloupost a měl některou součást nastavenou "natvrdo"...

Co chceš udělat se zvukem, který byl primárně pořízen jako monofonní navíc nekvalitním mikrofonem analogové kamery? Ano, dá se v určitých omezených mezích redukovat šum a upravit kmitočtová charakteristika. Ale co v záznamu není si prostě nevymyslíš.
Ne nestačí vzít jednotlivé snímky a přidat na DVD. Menu má svoji strukturu, která je definována v souboru VTS01_0.VOB. V tomto souboru jsou definovány třeba obrázek (nebo video) na pozadí, definovány kapitoly a položky menu (což nejsou totžné věci) a činnost, která se provede např. po přehrání dané kapitoly a další. Pokud má na DVD fungovat menu, musí být DVD vypáleno s příslušnou strukturou souborů a to Vegas neumí, od toho je authoringový SW. Kdybys na menu netrval, stačí na DVD uložit jeden soubor ve formátu MPEG-2, s tím si poradí všechny přehrávače.

Ja mam iny nazor. Kvalita obrazu DVD je o hodne lepsia ako standardne VHS Jedine, ze by sme porovnavali S-VHS. Standardne VHS ma problem s chrominanciou, ktora ma nielen polovicne rozlisenie luminancnej zlozky, ale navyse sa robi pri zazname na VHS pas narocna operacia spocivajuca v remodulacii chrominancnej zlozky pod 1MHz, nakolko viac ako 3.2MHz sirku pasma VHS nenahrava. Chrominancny kanal ma farebny burst na f.4.43MHz co VHS nema sancu zaznamenat. Okrem toho ma chrominancny kanal o hodne vyssi sum ako luminancna zlozka.

Nechci být rejpal,ale je-li možné,dej někam kousek toho zdigitalizovaného záznamu,protože řešit tak banální věc způsobem zhruba odpovídajícím testům raketoplánů je teda dílo. Jestli to stálo za to. Jinak by mě fakt zajímalo,jak se dá povýšit kvalita originálního záznamu VHS na kvalitu DVD.

Rekordéry DVD neumí na flash nahrávat. Nahrávat umí pouze na DVD a umí nahrávku z HDD na DVD okopírovat (Poznámky: Není možné kopírovat záznam videa nebo televize z pevného disku na zařízení USB - návod strana 47). Ovšem pouze jednorychlostně, takže hodinový záznam se kopíruje hodinu. Proto je lepší nahrávat přímo na DVD. Seznam medií, na která je možno zapisovat je v návodu na straně 31.

Z DVD rekordéru tu nahrávku nedostaneš jinak, než nechat vypálit třeba na RW disk a FINALISOVAT.
Pokud by byla dlouhá, tak v rekorderu rozdělit a přenést po částech. Vždycky ale disk finalizovat.
Rekordéry používají svůj systém, takže to nejde načíst ani přímo z vnitřního disku.
Potom stačí ty vob soubory nakopírovat do počítače, přejmenovat na mpeg a zpracovat třeba výše jmenovaným Mpeg video wizard DVD.
Nakonec znova vypálit upravenou verzi. ( Samozřejmě pokud nestačí ta nahrávka přímo z rekordéru)

Říkám, vůbec nevím co dělat. Říkám vám několik možností, co by šlo a stejně nic... Vlastním DVD rekordér, přes ten by to nešlo a jak? Dále již zmíněnou kameru a video, které momentálně stejně nejde. Tak snad to nebude tak složité, ale popravdě nevím, co a jak čím propojit a hlavně do PC a jaký program použít.