
Zvětšení paměti počítače
Dobrý den, mám problém s nedostatkem místa na disku a myslím si, že by to vyřešil nákup větší paměti (paměťové karty), nevím ale jakou vybrat (značku, velikost atd.) a podle čeho se při výbětu řídit, nemohl by mi někdo s tímto problémem pomoci? Nebo je to složité a mám se obrátit přímo na prodejce?
Moje Pc, základní info:
Intel(R)
Pentium (R) 4CPU, 1,60 GHz
1,61 GHz, 256 MB RAM
Stačí tyto informace k určení vhodné paměťové karty? Za odpověď děkuji.
Neplést si pojmy operační paměť (RAM), to je těch 256MB. A pevný disk (harddisk), to je "paměť", na které jsou uloženy operační systém a programy. Kapacitu disku jsi neuvedla...
Těch 256MB je opravdu málo, lepší by bylo starou paměť vyhodit a nahradit např. 2x512MB. S výběrem by ti měli pomoct v obchodě. Jaký používáš operační systém?
Nedostatek místa na disku se řeší smazáním zbytečností nebo koupí nového disku. Zvětšením paměti se velikost disku nezvětší.
Aha... to jsem z toho jelen
Já mám disk rozdělen na:
Svazek C: 5,58 GB(kapacita), 581 MB (volné místo)
Svazek D: 31,62 GB (kapacita), 21,08 GB (volné místo)
Neustále se mi objevuje nedostatek volného místa na disku C:
Už jsem smazala všechny nepotřebné soubory, dokonce i ty, které občas používám, ale nepomáhá to. Nevím proč mám disk rozdělen na 2 svazky, na to asi znáte odpověď vy....??
Mám operační systém Windows XP Professional verze 2002, service pack 2. Co by mi teda pomohlo můj problém vyřešit? Děkuji moc za ochotu.
Rozšíření operační paměti by pomohlo. Teď jí má systém nedostatek, takže si musí "rozpracovaná data" a spuštěné programy odkládat na disk, a tam mu nestačí místo. Více paměti by se projevilo zejména na rychlosti spouštění systému a při práci.
Jinak nevím, co tam máš všechno nainstalované, že máš z 5GB volných jen 0,5GB, nějaké zbytečnosti by se tam ještě určitě našly. Jinak by to místo muselo stačit. Máš vyčištěné např. dočasné soubory systému, dočasné soubory internetového prohlížeče, smazané staré body obnovení, atd...? DOufám, že tam nemáš nějaké MP3, fotky, filmy a podobně? To všechno patří na disk D:.
No někdo ti to rozdělil a podle mě blbě. Normálním uživatelům bych nikdy nedal C menší než 20giga. V horším případě tam máš disky dva, jeden prehistorický a jeden 30gigový.
Pokud je ten disk jeden tak to chce přerozdělit případně oddíly spojit. Je dobré data z D někam zazálohovat pak je to rychlejší a bezpečnější /dé se smaže a C se rozšíří/.
Pokud jsou fyzicky disky dva tak ten starý vyhodit a systém nahrát na ten velký.
Operační paměť 256MB by to chtělo také zvětšit, pokud je to typ DDR (ddr1) tak je cena cca 600kč za 512modul. Starší typ je dražší o 50procent, dají se ale koupit i použité za cca půlku ceny nových.
Když jsem počítač kupovala tak mi říkal ten expert(známý) co mi tam všechno nahrával, že ten disk je tak rozdělený a že mu to nešlo udělat jinak, pochybuju že bych tam měla dva disky, když jsem ten počítač takhle koupila nový a disky jsem ještě neměnila. To déčko mám zbytečně velké a na céčku místa málo. Hodně místa mi zabírá antivirový program, taky icq, office prostě důležité věci, přehrávač.
No to je tím že to byl expert
asi je zvyklý na takové rozdělení, já si dřív dělil disk na 8giga nebo deset a přesměrovával místo kde se ukládají dokumenty ale pak jsem došel k názoru že je to úchylné a jen to zdržuje.
a jak zjistím ten typ operační paměti?
Typ paměti je určen základní deskou, do které se instaluje. Obojí se dá zjistit např. programem Everest.
Jestli můžu doporučit, svěř výměnu/rozšíření paměti někomu, kdo to už někdy dělal. Nebo zanes počítač po předchozí domluvě do nějakého PC servisu. Ne že by na upgrade RAMky bylo něco složitého, ale pro laika to může být neřešitelný úkol.
To MM_tank proč na systémový C:\ dáváš 20GB? Již si delší dobu sleduji zaplnění svého C:\ a stále se pohybuji kolem 7giga. Mám WXP home; pagefile.sys 1,00 GB; Windows 2,34 GB; Program Files 2,69 GB; Documents and Settings a ostatní 1 GB. Myslím si, že by stačilo 10giga a těch ušetřených 10 dát na druhý oddíl pro data. Hlavně pro ty, kteří mají malé disky 40 až 100giga.
Při dnešních kapacitách disků ~500 GB a stále nenažranějších nárocích programů není myslím 20 GB problém... A určitě lepší mít 50% volných než pak mít starosti s plným diskem a změnou velikosti oddílů.
Jinak v tomto konkrétním případě jsem taky přesvědčen, že těch 5GB by mělo na systém stačit, při dodržení určitých pravidel.
Cokoliv instaluješ nechává něco na céčku. I v práci jsem měl problém s 12ti gigovým diskem a to sem tam neměl hry a podobně.Obnovení pochopitelně vypínám.
No já mám v počítači jeden 320G disk (a 2*500giga) takže udělat céčko menší jak 20giga pro mě nemá smysl. Stejně těch 20giga je na vistu taktak
Normálním uživatelům je především zcela zbytečné ten disk dělit.
I 20GB je na systémový dneska málo, stačí se kouknout, jak po aktualizacích OS nabobtná adresář Windows.
Nejsem zastáncem dělení disků, naopak - jsem striktně proti a dělení uznávám v několika málo případech (multiboot, zpracování videa, apod.). Normální useři jsou většinou zmatení, protože programy jim většinou nabízejí ukládání dat do profilu, navíc přesuny profilů na jiný disk nejsou dost bezproblémové - leckdy prasácky napsané SW "šahají" přímo na C:. Donutit usery, aby každou instalaci přesměrovali např. na D: je taky problém (kdo viděl lamu instalující soft stylem "I agree-next-next-next-next-finish" ví o čem je řeč). A to nemluvím o případech PC, kde jsou 2 a v více fyzických disků (každy disk rozdělen na 2-3 oddíly), připojená čtečka karet 100in1 s dalšími písmenky atd. - to je disků víc než kulí v Sarajevu...
Argumenty, že si uživatel může na rozděleném disku lépe zálohovat jsou liché - SPRÁVNÁ záloha je na jiném médiu (DVD-RAM např.) a argument o reinstalaci je taky o ničem. User s právy user má XPčka "navěky"
Souhlasím s Tebou u normálních userů, oni jsou i tupý useři. Ale na co je tato poradna, aby se z nich stali něco víc jak lepší useři, ba mistři jako Ty. Když jsem měl první konfiguraci jenom s C:\ tak jsem plakal jak krokodýl, když jsem přišel o data. Nyní mám dva disky suma 10 partitions a i čtečku a flash, abecedu snad umíme. Prostě se stát myslivcem ve svém lese a znát každý strom.
no já se právě domnívám, že "kutat" data na poslední chvíli je zhůvěřilé. Každý by měl vědět, kde má svá důležitá data. V tomto ohledu mě připadá značně logické, mít je všechny ve svém profilu, protože tam je i lokální nastavení systému uživatele (tj. HKCU registry, local settings etc.) Tím je záloha značně triviální - stačí zazálohovat kompletní documents and settings (on ten MS to zase tak blbě nevymyslel..). Obecně vícesvazkový disk končí tak, že jeden svazek je beznadějně přeplněný a další (polo)prázdné, přičemž potřebné místo je sice k dispozici, ale pouze úhrnem přes 2 a více svazků (to bude asi nějaký Murphyho zákon)..
Jak říkám - další oddíl IMHO opravdu potřebují tzv. hardworkeři (velké objemy dočasných pracovních dat) resp. multibootisti nebo ti, kteří mají PC k neustálému reinstalování OS. A to je mizivé procento lidí. "Obyčejný", a to i pokročilý, uživatel opravdu více oddílů nepotřebuje. Stačí k tomu dodržovat pár zásad (neinstalovat kraviny "na zkoušku", a pokud tak do virtuálních systémů, nepracovat pod adminem, průběžně zálohovat svá data) a člověk si vesele jede jako v bavlnce.
A tohle hodně lidí těžce podceňuje. K vlastní škodě.
Konečně jsi napsal podstatné informace a lze ti poradit. Tvůj systémový oddíl (ty ho nazýváš svazkem a je to ten menší, ten 5,58GB) je skutečně na hranici použitelnosti (ostatně - ta operační paměť taky), i když to rozdělení na systémový a datový oddíl, jak to máš ty, je zcela správné.
Pomůže jednak zvětšení systémového oddílu na úkor toho druhého, toho datového, je to ale poněkud riziková operace a měl by ji dělat někdo, kdo tomu rozumí a má určité zkušenosti. Já používám velikost 7GB, může se zvolit i poněkud větší. Kdyby jsi měl větší disk, tak ti rovnou doporučím 10-15GB, ale takhle se přeci jenom musí trochu šetřit místem. Ale těch 7GB skutečně stačí.
Další věc, kterou můžeš udělat sám a vlastními silami, je jednak vypnout body obnovení systému (ty zabírají hodně místa) a hlavně: Zvyknout si všechny data (obrázky, písničky a podobně) a všechny rozsáhlé programy, hlavně hry, umisťovat (instalovat) na disk D:. Zapomeň na Microsoftí výmysl zvaný složka Dokumenty a dávej vše do vlastních adresářů na D:. Pořiď si také freewarový program CCleaner a pomocí něho pravidelně (nejméně 1x denně) promazávej složkz pro dočasné soubory (nebudu tě obtěžovat popisem, kde jsou, ten CCleaner si to najde).
Stávající velké programy, pokud máš nějaké instalované na C: a můžeš je přeinstalovat, tak je odinstalovat a znova nainstalovat, ale na D: (já si na to vyvořil adresář D:\Sys a tam takové věci instaluji).
Dobře, moc děkuji. Takže pro začátek, když si koupím novou operační paměť (poraďte mi prosím jakou jestli to jde, stačí 512 a jaká značka atd?) tak by se to mělo malinko zlepšit a pak ještě sehnat někoho kdo mi zvětší céčko na úkor nevyužitého déčka, ok? chápu správně?
Ano, chápeš to správně.
Těch 512MB je jako minimum - ale vzhledem ke stáří počítače se možná nevyplatí utrácet za větší. Nákup a instalaci paměti svěř někomu, kdo s tím má zkušenosti.
Místo přesunu místa z Céčka na Déčko by možná stálo za úvahu, koupit nový disk, a přenést na něj (skrz image) obsah disku C. A na starém disku spojit oddíly a nechat jej celý na data.
Nejrozumější varianta je koupě většího pevného disku, zas tak drahé nejsou, pak je nutné zjistit zda koupit s PATA nebo SATAI-II rozhraním. To záleží na základní desce co podporuje. Znát typ základní desky je nutné i pro koupi těch pamětí, jestli to jsou SDRAM,DDR nebo DDR2. Ale pokud tomu nehovíš tak se obrať na někajého kamoše či obchod, kde se na to mrknou a řeknou ti co je třeba.
Systém sice nezrychlí, ale uvolní to část disku C...
Přesuň z disku C na D soubor pagefile.sys (virtuální paměť). Nelze to pochopitelně běžně zkopírovat, ale nutno postupovat: Tento počítač (pravá myš) - Vlastnosti - Upřesnit - Výkon - Nastavení - Upřesnit - Virtuální maměť - Změnit. Najeď na disk D a zaškrtni "Velikost určí systém". Dej OK.
Nevěříš-li si, nech to raději udělat někým zkušenějším. Každopádně spojovat disky (tedy vše na C) je podle mě velký nerozum (s ohledem na jednoduché zálohování dat jinde, respektive s ohledem na zálohování celého systémového disku a jeho bleskové obnově v případě nějakých problémů).
Když tam zvolím disk d: a zaškrnu velikost určí systém, pak dám ok tak se to stejně neuloží a když se tam podívám znova tak je to stejné, co dělám špatně? Ani po restartování pc se to nezměnilo.
Zapomněla jsi asi kliknout na ,,Nastavit"
A zvolila sis pro disk C "Nepoužívat stránkovací soubor"? Po změně se musí zmáčknout tlačítko "Nastavit".
to je ten háček: "nepoužívat stránkovací soubor"!!!!!!!!!!!!!! díky
Doporučil bych to co je možné tak přesunout z C: na D:, nové programy instalovat na D:
Osobně mám
C: 20 GB systém
D: 180 GB data, dokumenty, program files
E: 250 GB data
Mít program files na D: není žádný problém, nezasírá se systémový oddíl a při reinstalaci WIN ani není třeba řadu programu přeinstalovávat - disk D zůstane nedotčen a spousta programů zejména pak her poběží i tak - hodnoty do registru se už dopíší pak nějak tak samy.
problém to není, ale uživatel na to musí myslet při každé instalaci. A nedejbože, že se u PC střídá více "Adminů" (typicky rodiče a děti), kteří všichni instalují jako o život kdejakou gamesku a program. Pak to opravdu většinou končí totálním gulášem...
BTW, jak rozlišuješ mezi d:data a e:data ?
Více HDD = jednodušší život.
v čem?
tak si radši kup novej pevnej disk

pamětovky jsou na nic
Ještě to tu nezaznělo:Pokud používáš na ukládání svých věcí do složky Dokumenty(bude na Ploše nebo v průzkumníku),zjisti si pravým klikem/vlastnosti,kolik má velikost.Jestli ji chceš přesunout na déčko,zvol ze záložky cíl volbu přesunout a šup na déčko.Jinak výše napsaný:
Přesunout swap(pagefile.sys)na déčko,na céčku zakázat.
Vyčistit dočasné soubory internetu.
Vyčistit dočasné soubory (vymazat obsah složky Temp v cestě C:\Documents and Settings\tvé jméno\Local Settings\Temp)
Jestli instaluješ něco velkýho (hry)-Instaluj na déčko.
Pročisti profil - C:\Documents and Settings\tvé jméno\Data aplikací - vymazat složky u programů které bezpečně nemáš.
Vymazat body obnovení-pokud používáš.
jenže právě přesun této složky nefunguje na 100%, některé SW (včetně těch od MS) očekávají

jejich existenci na C:. Tím celá tato taškařice ztrácí na půvabu, protože pak máš data roztahaná po dvou oddílech, navíc dost často to generuje docela zábavné chyby.. Prostě abych parafrázoval Ádu: Jeden disk, jeden oddíl, jeden systém.. 