Jak na "nesmazatelný" soubor
Existuje nějaký trik, jak vyrobím co možná nejvíce "nesmazatelný" soubor? Nemyslím nastavení atributu read-only, to se snadno obejde. Nějaký odolnější způsob. Na Google jsem našel plno návodů, jak takový soubor zlikvidovat, ale nikoliv, jak jej cíleně stvořit.
Nudíš se hodně, viď?
Žiadny trik, stačí ho zamknúť.
Nemusíš tvořit, stáhni si nějaký dobrý vir a už ho třeba nesmažeš.
Normální soubor nahraj na flashku, tu pak zakopej v noci na zahradě nebo hoď do přehrady a už ten soubor asi nikdo nesmaže.
Ono hodně záleží na souborovým systému, ve kterým se bude soubor nacházet. Jiný možnosti budou s NTFS a jiný s FAT.
Na takhle obecně položenou otázku se nedá odpovědět.
To je pravda, takže upřesňuji - bavíme se o Windows 10 Pro 64bit verze 20H2.
Stačí párkrát přeformátovat disk a je po souboru. Nebo někdo hodí PC do pece. Nejlepší radu dal Karel04. Já bych ještě doporučil místo flashky několik microSD (čím více, tím lépe), zabalit do nepromokavého obalu a poschovávat na nejrůznějších, nejhrůznějších a nejodpornějších místech, kde to nikdo nebude chtít hledat.
Když už chceš někomu škodit, tak si nejdřív nastuduj rozdíl mezi souborovým a operačním systémem.
Nabootuješ nějaký liveLinux nebo rescueCD a smažeš to i bez Windows.
chce vytvořit. čili cizí práva, čili souborový systém.
což to děcko doteď nepochopilo, jen se nudí jak prase a vymýšlí hovadiny.
vytunit to jde na spustitelný soubor, který by zároveň běžel v paměti, samozřejmě s cizími právy.
napadá mě ještě vtip s hardlinkem, ale to by se dítě o svém systému už dozvědělo moc.
Já to pochopil, že chce soubor vytvořit.Jen jsem mu chtěl naznačit, že příjemce ho smaže celkem snadno.
Pro koho ma být nesmazatelny? Pro izivatele nebo pro systém?
Jedná se o několik desítek textových souborů různě ve složkách. Jde mi o to, aby je nepřepisovala aplikace při aktualizaci. Je to starý program pro obrazovou analýzu původem ze Skotska a při každé aktualizaci mi to přepíše pracně vytvořené soubory s lokalizací. Read-only příznak nic neřeší, přepíše se to tak jako tak. Ale náhodně jsem přišel na to, že když některý soubor otevřu pro editaci, zůstanou v původním stavu a nic to nehlásí, vše ostatní co má, proběhne správně. Kdybych tyto soubory nějak uzamkl, ušetřilo by mi to kupu práce.
ta aktualizace se děje samovolně, za tvými zády?
máš zakázáno ty soubory zálohovat bokem?
otevřené je může mít notepad a po skončení aktualizace se zavře, ale to je zbytečné škrábání za levým uchem.
přístupová práva: souborům můžeš nastavit pro everyone i pro toho kdo aktualizuje jen právo pro čtení. (jestli je ty aktualizuješ nějakým skriptem, tak i sobě!). měnit je bude moct jen nepoužívaný účet. a ať se ti líp hledají, můžeš jim nastavit rok vytvoření třeba 1999.
obnovovací skript bude mít několik desítek řádků příkazů xcopy (pokud nepůjde využít název nebo příponu jako masku). no a co, půjde jen o kopie podobných příkazů.
Přesně. Tohle je jediná rozumná možnost. Druhou zakázat aktualizace, což ale může být problém - je-li program, který nechceš aktualizovat, navázán na jiný, který bez aktualizace nefunguje, pak ti (obecně) nepomůže nic. Pravda, problém by pravděpodobně nebyl s *txt soubory, nedošlo-li by k jejich změně i v originále (jiný engine, nové stringy).
Problem je, ze aktualizace pouziva prava instalacniho programu, je obvykle vlastnikem slozky a to jsou hodne vysoka prava.
Dalo by se to resit i jinak - nachystat si naplanovanou ulohu kteta bude kontrolovat soubory a pri zmene je tam vrati zpet.
Bojim se, ze i kdyby se ti povedlo nastavit soubory tak, ze by je aktualizace neprepsala, tak by aktualizace skoncila s chybou a neprobehla by.
Přesně tak - ať to blokuji jak chci, aplikace to vždy přepíše kromě situace, kdy mám soubor otevřený pro zápis. Aktualizace ale s chybou nekončí, asi to má potlačené chybové hlášení. Jen v logu je uvedeno že u souboru xxx došlo k neznámé chybě.
Teď to mám tak, že pomocí dávkového souboru vše vrátím zpět, ale je to nepraktické. A hlavně - pokud mám rozpracovanou nějakou úlohu, kam pracně zadávám parametry třeba hodinu a na pozadí program udělá aktualizaci, tak mi přepíše soubory které nechci a vše můžu dělat znovu. Aktualizaci můžu jen vypnout nebo zapnout. Potřebuji, aby běžela on-line kvůli pár parametrům, které používám na svou práci. Jediné uživatelsky komfortní řešení by byla blokace přepisu konkrétních souborů. Akorát jsem na to nepřišel, můj lokální administrátor řešení nenašel, autor je nedostupný (možná mrtvý) a ve zbytku EU to nikoho netrápí, protože nemají české znaky...
autor je mrtvý a program si sám náhodně odněkud tahá nové aktualizace? potom je ve skutečnosti autor nemrtvý, miloš zeman, jako to trdlo dole.
když nechceš vypínat nemrtvé aktualizace přímo v programu, blokuj mu v hosts (nebo na firewallu) servery odkud je tahá. zapínej pouze v případě volna, když máš hotovo.
o změně přístupových práv těch souborů nepíšeš nic, jak jsi to nastavil / jestli vůbec, tak počkám na screen.
Můžeš zkusit jedinou věc - převzít vlastnictví těch souborů, odebrat všem mimo sobě práva na zápis, nechat pouze právo ke čtení. Uvidíš, zda si program práva upraví něco zda update spadne.
Další věc je, napsat utilitu, která soubory otevře pro zápis a bude je "držet". Budeš ji spouštět v dávce s tím programem.
Celá tato diskuze ja na základě par textových souborů ? Těch pár snad můžeš před Upgradem zálohovat, což da míň práce jak hledat několik dní jejich znepřístupnění.
Jestli nechceš aby je OS při Upgrade "přepisovat", tak je neinstaluj na disk C:/
Zrejeme myslíš tabuľku NTFS pre Windows.
https://itigic.com/create-a-folder-that-cannot-be-deleted-in-windows/
kadejaké zmeny prístupových práv sú detto detská hračka pre toho, kto chce takto ošetrený súbor alebo zložku zmazať pod RAM pri uspadom OS na disku (WinPE, live distro Linux apod.) ak sa ti dostane k mašine.
Prelúskaj pozorne tento link:
https://en.wikipedia.org/wiki/NTFS
Vo W10 sú niektoré súbory pod tabuľkou NTFS, ktoré má MS tak fest a "záhadne" ošetrené, že sa nedajú zmazať ani pod distrom Linuxu, nabútovaním PC do RAM. Pritom nie je nastavený v desine fastboot, secureboot, gpt/uefi v Biose. Tieto nezničiteľné systémové súbory W10 nie sú moutnuté.
Tiež som sa pri desine nad týmto pozastavil, ako je to možné, že si neporadí Linux. Bežne používam bútovaciu flešku, Dr.Web live ISO na jadre Linuxu, lebo má v sebe dvjpanelový prehliadač Midnight Commander (detto disponuje s MC aj bútovačka ISO Eset live Sysrescue).
Musel by si sa obrátiť s týmto tajomstvom výroby "nezničiteľných" súborov alebo zložiek priamo na MS do Redmondu. (Samozrejme nepočítam s formátom disku/oddielu alebo zmazaním nultého sektora aktívneho, primárneho oddielu, ale ide výhradne o zmazanie konkrétneho súboru).
Kolega nechce mazat nesmazatelný soubor (v Linuxu nevím, že by něco pod rootem nešlo smazat). On chce vyrobit soubory, aby mu je nesmazal nějaký debolní instalák při aktualizaci.
Vymazat nejde nieco, co pouziva iny proces, nielen v linuxe, ale aj v oknach.
To by som tiež velice rád zistil, ako a čím má niektoré systémové súbory ošetrené desina, ktoré sa nedajú bohovi nabútovaním mašiny do RAM z flešky zmazať pri uspatom OS W10 na pevnom disku.
Či už pod MBR alebo GPT s vypnutým secureboot a fastboot v Biose. (Linux ani WinPE na to nestačí).
Jedná sa o "červené", rudě (klasik prevychovávaný boľševikmi by zajasal pri veľdiele, Rudá záře nad Kladnem) označené systémové riadky so súbormi W10 pod Midnight Commander pod Linuxom. (Dr.Web live ISO na fleške).
Moutnuté súbory alebo nejak používané uspatým systémom na disku nemôžu byť.
Rce je linuxák ako repa, roky rokúce, zrejme bude vedieť poradiť.
Předpokládal jsem samozřejmě z nasátého Linuxu, kdy Widle jsou ve stavu "nezavedeno. nespuštěno".
Teď jsem zrovna něco zkoušel v Linuxu. Doufal jsem, že to poznám jiný běžící program tak, že otevřu v programu A soubor pro zápis a z programu B ho budu mazat, když se to nepovede, program A jede. Prdlajs. V klidu mi to smazalo soubor, i když byl otevřen v jiném programu pro zápis.
Tak to mam asi ine linuxy;o).
lsof pouzivam pomerne casto;o).
Bud nezmazes subor, nezakilujes proces, alebo je bezne napriklad, ked zmazem logovaci subor, ten sice zmizne z vypisu adresara, ale miesto sa neuvolni...stale ho drzi rsyslog, to iste samba a spol.
Jo to je možné. Zkoumal jsem jen výpis adresáře.
Obcas, ked mam nestastne deleny disk tak vdaka obrovskym logovacim suborom dojde k zaplneniu / a vtedy som si to vsimol.
Zapíš si to vhodným programom na partíciu s názvom RAW. Ak taktý program nenájdeš, tak si ho budeš musieť napísať, ale riešitelné to je.
Mno... Kdo to ví,ať odpoví
Smazat se dá všechno, dokonce to muže být i nebezpečné. Viz muj případ, kdy mě (debila) napadlo duležité data jen tak přesunout do koše, a Win mě upozornil že, se do koše nevleze, a jestli to myslím vážně. A já kliknul...
Poté panika, a už jsem kupoval dolovací program, a naštěstí ty data ziskal zpět.
na takové kraviny je free recuva.
a není dobré mít dynamický swap.
Tenkrát jsem ani netušil, že existuje Recuva.
Lenže v celom vlákne sa nezoberá nikto z prispievateľov samotným meritom dopytu, ako a čím vytvoriť nezmazateľný súbor alebo zložku.
Zrejme pre alokačnú tabuľku NTFS.
Dal som vyššie link na návod, len to nie je pravé orechové.
Já vím, nejak jsem se rozepsal. Sorry.
tazatel to upřímně ani nepotřebuje (jako u poloviny otázek, co tu padnou)
chce se vypořádat s přepisujícími aktualizacemi ze skotska a samozřejmě není vyloučena ani jeho vlastní aktualizace některého z chráněných souborů, nebo přenos na jiné pc.
Ono asi super nesmazatelný soubor ve Widlích udělat nepůjde. Předpokládám, že soubory, co nechceš smazat, jsou v mnoha podadresářích. Tak bych asi vytvořil někde stejnou adresářovou strukturu a nacpal na odpovídající míst ty soubory, co chceš zachovat. Ještě lépe: Zkopírovat někam všechno a tam smazat to, co se může měnit, nechat jen soubory co potřebuješ. No a po aktualizaci příkazem xcopy (třeba uchovaného v BATCHi) to vrátit zpět. Chápu, že je to krkolomné, ale asi cesta nejmenšího odporu.