Jak nainstalovat Linux vedle Windows 10?
grub2?Ahoj všem, prosím vás o rady. Na disku s GPT jsou Windows 10. Dále mám vytvořený ext2 (nebo ext4) oddíl a chci nainstalovat Linux Ubuntu. Vím, že to nechci řešit multibootem přostřednictvím menu Windows 10 (nechci závislost na zavaděči Windows pro případ, že by se Windows odstraňovaly v budoucnu kvůli jejich nepoužívání, což je pravděpodobné).
Bohužel nedošlo po instalaci Linuxu Ubuntu k vytvoření multiboot menu pod taktovkou Linuxu (grub2?). Máte nějaký osvědčený návod na úspěšnou instalaci Ubuntu a nastavení multibootu pod Linuxem, aby to bylo společně s Ubuntu vše na jednom diskovém oddílu ext2?
Chápu dobře, že Linuxový ext oddíl musí být aktivní aby bootoval po spuštění PC i když je disk inizializovaný jako GPT?
Pak ještě potřebuju vědět, jestli je nutné vytvořit při instalaci Linuxu další oddíl určený pro swapování (nepoužil jsem a nemyslím si, že by to bylo důvodem nefunkčnosti při bootování). Dříve jsem swap oddíl nepoužíval, ale nyní to může být vynucené Linuxem, tak se radši ptám. Jakým bezplatným programem zazálohovat oddíl s Linuxem na ext2 nebo ext4? Bude vhodnější pro instalaci Linuxu použití ext2 nebo ext4 při zohlednění zálohování pouze dat, nikoli všech sektorů do zálohy? Závěrem ještě dodávám, že je možné, že v budoucnu nebude Linux používán a pak se pouze nastaví aktivní zaváděcí oddíl Windows 10 a bude používaný bootloader pod Windows 10. Celý důvod téhle eskapády je uživatel laik, který nezvládá Windows 10, věčně něco rozhrabává a prakticky bylo ověřeno na live flashdisku Ubuntu, že mu Linux zcela dostačuje (webový prohlížeč, pošta, více nepotřebuje) a vyhovuje, tak tomu chceme dát šanci. Děkuji.
A co tak na jeden SSD dát Windows 10 a na druhý SSD Linux? A řešit to přepínáním v Biose.
Nějaký SSD, na kterém by se mohl dát Linux, najdeš snad i v popelnici nebo za pár korun se dá koupit.
Není možné to takto řešit, protože se jedná o PC ve kterém je veškerý HW v monitoru na muří noze.
Veľká škoda, že po americky, po kapitalisticky v ich dekadentnej, protisocialistickej, protisovietskej reči nevieš:
https://itsfoss.com/install-ubuntu-1404-dual-boot-mode-windows-8-81-uefi/
je toho plný americký, západný net.
Proč věcně neodpovíte na položené dotazy? Váš výlev mi vůbec nepomohl. Vzít Rozum do hrsti...
Při GPT/UEFI instalaci musí být všechny zavaděče umístěny ve společném EFI oddílu (tedy jak W10 zavaděč, tak i Grub).
Pak jsou tedy jsou 3 možnosti:
boot vybírat z UEFI
boot řešit v rámci W10
boot řešit v rámci Grub
Rozumím. Děkuji za vysvětlení. Logicky mi přijde nejlepší varianta - "boot vybírat z UEFI". Protože když v budoucnu nastane jakýkoli požadavek, bude splnitelný. Uživatel může požadovat odstranění Windows 10 a ponechání Ubuntu. Zrovna tak může požadovat ponechání Windows 10 a odstranění Ubuntu.
Kdybych nastavil multiboot menu pod Windows 10, tak tam je vyšší pravděpodobnost havarijního stavu windowsího zavadeče a následkem toho by vznikla neschopnost zavedení Windows a Ubuntu.
Nepříliš pravděpodobné mi přijde, že dojde k poškození zavaděče grub2 a tím znefunkčnění multiboot menu ze kterého lze zavést oba systémy. Uvažuji správně?
logicky nejméně komplikovaná mi přijde varianta s mbr diskem. s jeho bootloaderem by se mohl libovolný linux domluvit.
Je to možné, ale UEFI a GPT taky mají něco do sebe a jsou menší problémy s desítkami partitions a výhledově "prý nemají jedenáctky vůbec umožnit MBR" (se psalo na řadě míst, ale co MS nakonec udělá a jak? to si nikdo netroufne říct s určitostí.)
Navíc pod UEFI+GPT ani ty zavaděče pro linux nepotřebuješ a startuješ ho rovnou z UEFI (a když si to tak nastavíš, tak to tak taky bude bez dalčích dotazů - vypnu stroj, zapnu stroj, nabootuje do Linuxu, nastartuje určené služby (cokoli si navymýšlím, od ovladače myši, přez třeba síť až po například řadu serverů, nebo taky ani jedno z toho) a kdy a jestli vůbec zapnu monitor, nebo šáhnu na klávesnici je zcela nepodstatné, vše co má běžet prostě běží)
V zásadě ano Proč by ale měla být "vyšší pravděpodobnost havarijního stavu windowsího zavadeče" ???
Nevím, ale o problémech zavádění Windows slýchám a čtu (a stávalo se mi, dokud jsem je ještě používával) už asi od 3.1 a v souvislostmi s různýma servispackama obzvlášť. Možná jsou uživatelé prostě lamy, co neví co dělají (což má konec konců být ve výsledku i tady) nebo se furt občas MS tady a támhle něco nepovede a ani Gates se pak nevyhne modré smrti před plným sálem, nebo nejspíš obojí, ale za ta léta s linuxem jsem se do problémů dostal jen málokdy a to ještě většinou buď chybou HW, nebo vlastním experimentováním (a pak to zase většinou šlo snadno vrátit zpátky).
Prostě taky mám podobnou zkušenost, ale důvody jsem se moc nezabýval, zvlášť od doby, kdy jsem to už nemusel řešit a používat Windows kvůli práci (doma jsem spíš tak nějak přešel z převážně DOSu do takřka výhradně Linuxu (s DOSBOXEM na staré gamesy )).
Windows používám opravdu dlouho a že těch problémů už pár bylo ... ale snad nikdy se zavaděčem. Občas si to někdo naboří laickou instalací Linuxu
Zatímco klasická instalace Windows bez ptaní nabořila zaváděč Linuxu prakticky vždycky (alespoň dřív, teď už to snad díky UEFI nemá tak snadné)
(A ano, možná to nebyl zavaděč, ale rané fáze startování, kdy se po projetí BIOSu prostě počítač seknul a nejel a protože ani nic nenapsal, tak člověk nevěděl, co se přesně stalo = chyba při zavádění windows, ačkoli možná v jiném programu, těžko říct. Jakmile se objevily okenice, tak už bylo jasné, že to zavaděč není. I když to nezřídka těma okenicema taky skončilo a na plochu už nedošlo)
Já mám taky UEFI a GPT a na disku mám řadu nezávyslých systémů a vybírám si přez UEFI, který se má spustit, i když obvykle mám nastavený dlouhodobě jeden a pak zase dlouhodobě jiný. Zavaděč tam nemám, prostě kernely v UEFI oddílu, každý v jiném adresáři.
Některé systémy i sdílejí některé datové partišny (nabo si tak přimountujou nějaký jiný systém), některé mají swap na samostatných oddílech, jiné přímo na tom svojem a pár jich swap nemá vůbec.
Většina systémů jsou linuxy (optimalizované na různá použití), ale dal jsem tam i desítky, kvůli jakémusi obskurnímu programu na nastavení podsvícení klávesnice a párkrát je i spustil, než jsem došel k optimálnímů výsledku (tahle klávesnice umožňuje asi 5 profilů a pamatuje si je, ale musí se nastavit zvenku, nakonec používám jen 2 - jeden má nastavené barvy pro psaní všemi 10 - klávesy pro jeden prst mají jinou barvu než klávesy pro prsty sousední a základní pozici FJ, stejně jako některé extra klávesy jako shifty, enter a tak jsem si dal ještě jinak, druhý profil je celý temný, až na Fn,F a J - pro skutečné psaní poslepu ). Ty desítky jsem teda spustil jen párkrát na chvíli, s odstupem pár týdnů a s vytaženým ethernetem (co já vím jaké další malwary jsou v tom ovladači od číňana navíc k těm z desítek - a že mě tobez nějakého MS účtu a kdovíčeho nechtělo nechat změnit plochu mi je fuk, když se tam daly nainstalovat ty podezřelé ovladače - jen vím, že jsem nějak narazil na něco, co jsem nakonec vyřešil použitím dvou bootovacích flešek, kde na jedné bylo oficiální ISO desítek a na druhé to samé, ale rozbalené na soubory, protože desítky v jednu chvíli chtěly to ISO a pak zase chtěly ty soubory z něj a než bych to řešil, tak jsem to prostě pod linuxem překopíroval rozbalené, po skončení instalačního harakiri už to žádné flešky nechtělo ), proložené normálním používáním linuxu (některé instalované před a jiné po) a nijak se to netlouklo.
Takže by to mělo jít i u tebe, ať nakonec převládne to či ono, nebo se to bude střídat. Ale samozřejmě netvrdím, že to je jediná cesta.
---
Jo a pod GPT v podstatě ten flag "aktivní" myslím není vůbec potřeba, na všechny tyhle legrace se tam používá ta malá UEFI partišna s VFATkou (nebo něčím takovým)
instalace Ubuntu a případné pozdější odstranění Ubuntu i zavaděče Grub .. sgMu3DYuVYY
Věděl by někdo jak dále? Po nainstalování nelze spustit Linux. Instalátor na konci instalace zobrazil upozornění:
Po spuštění Lubuntu je třeba EFI systémový oddíl. Pro nastavení EFI systémového oddílu se vraťte zpět a vyberte nebo vytvořte oddíl typu FAT32 s příznakem ESP a přípojným bodem /BOOT/EFI.
Je možné pokračovat bez nastavení EFI systémového oddílu, ale systém nemusí jít spustit.
Když se vrátím zpět, ta mi to nedává možnost nastavit ESP příznak. Když odsouhlasím pokračování a dokončení instalace, nelze pak spustit Linux.
Dost zarážející je vynucená závislost na oddílu s obstarožním a nespolehlivým FAT32. Lze to nějak obejít bez jeho existence? Dříve bylo možné mít Linux nainstalovaný v jednom oddílu ext4 nebo ext2. Lze to vůbec ještě u nových verzí? Prosím pány znalce o vysvětlení.
Ten EFI oddíl musí být FAT32 kvůli nezávislosti na OS, je to součást standardu UEFI (proč by byl nespolehlivý, jsou na něj jen minimální provozní požadavky). A do něj se musí ten Grub naistalovat, popis pohledej (nejsem schopen to krok po kroku popsat). Instalace je nejspíš OK, jen to chce dořešit to spouštění.
Možnás měl přečíst odkaz:
Nuda [95.102.49.xxx], 28.09.2021 13:34
Průběh instalace do EXT4 oddílu byl v pořádku až na nemožnost zvládnutí nastavení příznaku ESP. Pokud si dobře pamatuju, tak dříve bylo možné zvolit pro instalaci Grub2 shodný oddíl jako pro samotnou instalaci Linuxu.
Toto jsem četl, ale o ESP příznaku nic nepíší. https://itsfoss.com/install-ubuntu-1404-dual-boot-mode-windows-8-81-uefi/
Hledal jsem v zahraničních fórech a lidi si stěžují na to samé. Údajně bylo vývojářům hlášeno ohledně ESP a stejně to neopravili. Instalace Linuxu se stala ještě složitější, i díky UEFI.
Naopak, díky UEFI je to snazší a průhlednější ... odpadají šachy s Grubem v MBR a v tabulce oddílu. Zkus kontaktovat Gilhad-a, vypadá, že tomu rozumí. Až to zvládneš, oceníš tu jednoduchost a průhlednost. Ten EFI oddíl už tam máš, žádný příznak nepotřebuje. Jde jen o to, založit v něm složku a nakopírovat do ní Grub pro UEFI (s odkazem na Kernel). Jednotlivé zavaděče mohou být zcela nezávislé, volí se po spuštění stiskem F11 (či jiné).
Fajn, vyčkám, on se tu určitě ozve.
Vysvětlené to vypadá jaké snadné, něco někam nakopíruju, ale nechápu to logicky.
Existuje nějaká možnost automatického opravení zavadeče Linuxu? Klidně to může být aplikace třetí strany, pravděpodobně bootovatelná z flashdisku?
Obávám se, že ne, ale nevylučuju to. "Hrál" jsem si s tím už před několika lety, od té doby se Linuxu nevěnuji, takže už nejsem schopen detailně poradit a nechci experimentovat na "pracovním" PC
https://www.google.com/search?q=uefi+boot+linux+ubuntu&oq=uefi+boot+linux&aqs=edge.5.69i57j0i512j0i22i30l7.13125j0j1&sourceid=chrome&ie=UTF-8 možná něco najdeš.
Inspirace:
copy grubx64.efi from where it was installed to /EFI/boot/bootx64.efi
anytime you make grub changes, use efibootmgr -v before and after to ensure your reboot is ok
bcdedit /set „{bootmgr}“ path \EFI\ubuntu\grubx64.efi
Nahodím na Uschovnu popis a dám sem odkaz.
https://www.uschovna.cz/zasilka/QNXG58M2WPF6HLRB-68P
To /EFI/atd. je složka v tom EFI oddílu.
Jak jsem psal, po zapojení počítače se spustí UEFI z (EEP)ROM, zinicializuje nějaká základní zařízení, dá se přepnout do setupu, kde se nastaví RGB diskotéka, přetaktovaní RAM a tek podobně, no a taky se
vybere disk, ze kterého se bude bootovat a na něm se najde EFI partišna FAT32, kde se vybere, který se souborů se použije jako !boot sektor! pro zavedené systému (nebo se prostě vezmou zapamatované hodnoty z CMOSky, když nezmáčkneš včas tlačítko)
Ten vybraný soubor se spustí a něco uděla (zavede nějaký systém, otestuje paměť, zobrazí menu pro výběr systému ... fantasii se meze nekladou)
Já používám Gentoo, kde si člověk může udělat co chce, takže jsem si na to napsal tahák. Základem je, že z USB nabootuju instalačku, z ní mi naběhne linux, připojím se k síti a tak podobně a pak se podívám, jaké jsou v počítači disky, zformátuju je na GPT, rozdělím na nějaké partišny, na těch udělám nějaké filesystémy a nacpu na ně nějaká data. (Prostě začínám s nově sestaveným počítačem, kde není nic, dám tam co chci, pak to restartuju a vyndam USB a ono to naběhne a dál už jedu jen na tom počítači s jeho vlastním systémem ) (Jo a teď prostě kopíruju relevantní části postupu, takže to bude jen tak, jak jsem to zrovna dělal, uprav si jak chceš, dle svžch potřeb použij, přeskoč či dělej libovolně jinak)
Zrovna nemam cas odpovedet strucne, tak aspon dlouze ...
v tom poslednim vypisu dole je skript, co vrazi novy kernel do EFI jak na SSD, tak na HDD
Dříve byl BIOS, ten předpokládal MBR disk, ze kterého vzal první sektor, načetl ho do paměti a spustil. Podle toho, co v tom sektoru bylo se pak začaly dít věci - když tam byl nějaký zavaděč, tak něco zavedl (DOS, Win, Linux, Grub - který umožňoval volbu, přímo nějaký program, .... prostě ten sektor v sobě něco měl a co to udělalo, to to udělalo)
Teď je UEFI, které používá GPT dist, kde najde EFI partišnu která tak musí být označená a musí být FAT32 a na ní najde nějaký soubor podle toho, co má v CMOSce, ten soubor nahraje a spustí a pak se začnou dít věci. Ale ta EFI partišna není problém Linuxu, ale toho UEFI (nové verze BIOSU), které místo na první sektor hrabe do FAT32 partišny a tam teprve hledá, co by tak asi nabootovalo.
(Patrně ještě nějakou dobu půjde v UEFI zapnout nějaký compatibility systém emulující BIOS, co načtě první sektor MBR disku a věco pojedou postaru, ale výhledově se s tím už moc nepočítá)
Jinak, protože ten EFI je 99.99% času jen pro čtení a nepracuje se s ním, tak FAT32 bohatě stačí, aby se odtamtud načetl "boot sektor", teda boot soubor. Prostě tuhle trapnou partišnu ber jako součást BIOSu, stejně jako to kdysi byl ten první sektor na disky, co musel končit 55AA.
Linux nadále může být nainstalovaný klidně na jediněm oddílu s ext2-3-4 dle libosti. A samozřejmě tam takových různých linuxů může být spousta, v různách kombinacích.