

Proc je Tramin cerveny bile vino?
Je tu nejaky vinar? Vyguglil jsem co se dalo (puvod, barvu hroznu,...), ale na technologicky postup vyroby bileho cerveneho vina jsem nenarazil. Asi by to slo doguglit, ale na Poradne se vyskytuje mnozstvi renesancnich lidi, kteri by to mohli vedet. Toz co? Jak se to vyrabi?
když se podíváš na fotku bobulí, tak zjistíš:
1. že jsou "jen" načervenalé
2. že dužina je bílá (a mošt je tedy "bílé" barvy a logicky i víno pak není červené)
P.S.: mošt je vždy z dužiny (resp. ani z ní ne, jen ze šťáv v ní obsažených), samotné vymačkané bobule (tzv. matoliny) se druhotně zužitkovávají (jako hnojivo, palivo apod.)
Aha. Tak uz je mi to jasne. To vis - ja vino pouze konzumuju
...
Nejsem vinař.
Pokud je mi známo, tak i barva čerstvě vylisovaných modrých/červených vín je bezbarvá a červenou barvu získává víno ze slupek při zakvásnutí. Předpokládám, že pokud u Tramínu červeného nedovolí vinař zakvásnutí společně se slupkama, víno zůstane bílé ač červené. Tolik vysvětlení laika.
Jj. TW uz to tak nejak nastinil. Chapu to tak, ze se slupky hodi prasatkum a zpracovava se pouze duzina.
Slupky se prasátkům neháží. Slupky (mláto) je ceněnou surovinou na výrobu druháku, kterým se da ředit normální víno a prodávat méně zkušeným pijákům. Nevím jak dnes, ale za komančů vítaný zdroj dodatečných příjmů většiny vinařů.
Pozn.: víno jsem nikdy nedělal.
Pořád pro spoustu z mnohých podobných vychytrálků je!! Často to pijí sami a považují za naprosto solidní nápoj. Navíc vylisují do poslední kapky, aby o nic nepřišli (vylisují si tak i hořčiny a jiné "nepitelnosti" ze zrníček bobule). U nás se druhák vyléval do kanálu, přesněji řečeno, využil/vyrobil se jen tehdy, pokud se měly zavíňovat nové sudy.
Pro doplnění, existuje ještě něco horšího než druhák, totiž huralem dobarvený kvasničák. To už je ale opravdu na hranici Tygřího úsměvu (půl kila kvasnic, kilo cukru, kýbl vody).
Jsem rád, že jsem po svatbě tady na jih nepodlehl a vinohrad nepořizoval. Ti drobní vinaři stejně většinou dnes nejsou schopni držet technologický krok s velkokonkurencí. Zájezdy ROH (kde se prodal litr čehokoliv za 20 Kčs) se už taky nepořádají a dělat to v malém "na přilepšení" (často velmi solidní!) dnes už prostě nejde - výkupní ceny jsou skoro stejné, náklady deseti-, dvacetinásobné. Stejně tak okurky.
Zvěrstva jsou, co svět je...
Je to dřina. Navíc udržet vinohrad v potřebném zdraví a kvalitě sebere spoustu času a odříkání (je hezký den, máš volno v práci, chceš s dětmi na výlet - musíš jít ošetřit keře postřikem - čas hraje hlavní roli atp.). Je to často i o osobních prioritách. Vinohrad je jak malé děcko, potřebuje stálou péči.
Ti někteří drobní vinaři, nechci jim (kterých se to týká) šahat do svědomí, neumí udržet ani základní hygienické požadavky pro výrobu vína. Sebelepší technologie při "špinavém", mnoho let zneužívaném (třeba nevypáleném atp.), sudu, jim už pak stejně nepomůže.
Kdybys viděl co všechno kvasí v paneláku... Nejjednodušší je voda se šťávou (ne chemicky konzervovanou).
A na vojně. Štáva ze švestkového kompotu, hroznový cukr, kvasnice... Byl jsem hlavní "kvasjeř".
Co se kvasilo na vojně, vím. Nakonec, spával jsem asi o 20 metrů vedle
![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
Těchto hodokvasů jsem se ale aktivně nezúčastňoval, až tak lačný jakéhokoliv alkoholu jsem nebyl. A Berki měli oči všude...
Ano, tak nějak to je.
Červené víno může být vyrobeno pouze z modrých odrůd/hroznů, protože v modré slupce jsou pigmenty zvané "antokyany", které poskytují barvu. Stupeň kyselosti (acidity) v slupce ovlivňuje barvu vína (vysoká úroveň acidity způsobuje růžové zbarvení, naopak nízká úroveň způsobuje zbarvení až do fialova).
P. S.: Vinaři nejsou doma (jsou ve vinohradu), otevřel jsem knihu.
Diky za ozrejmeni. Poucen, znacim vyreseno.
Mife, chce to víc pít a neomezovat se jen na víno.
Sem tam to proložit nějakým denaturákem a časem nebude mít pro Tebe barva nápoje žádný význam....
Mno, ja rad proleju hrdlem kdejaky kvalitni mok. Methanol ci druhaky/tretaky at si pije Mustela vison (norek)...
A víš z čeho je ta barva u pořádných destilátů (whisky brandy atd.)?
Za mifa
Tak u whisky ovlivňuje výslednou barvu sud, který se užívá pro zrání (do sudu jde čirý destilát). U sladových se zpravidla nepoužívají nové sudy. Nejtmavší bývá často ze sudu, kde bylo dříve portské (užívá se i např. po sherry, bourbonu, rumu, koňaku, armaňaku atd.).
U koňaku je to komplikovanější (zrání/výměna sudů). Často se dává i (v daném poměru) karamel na dobarvení.
Ano, to vim. VN odpovedel zodpovedne
.
U příležitosti poslední neděle v týdnu je tu vinný dárek.
http://www.edisk.cz/stahni/38522/vino.zip_17.58MB. html
Vlastní výrobek?
Nee, to bylo někde na cd jako příloha časopisu.
jj, osvěta