Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak usměrnit 12 AC na 12 DC?

S počítači to souvisí jen málo, ale přesto. Potřebuji napájení pro kamery. Mám trafo na 230V, který na výstupu dělá 12V střídavých a to potřebuji usměrnit na 12V stejnosměrných. Kamer je dost, takže se mi nevyplatí kupovat tolik jednotlivých adapterů. Stačil by na to Gretzův můstek? Jaký diody použít?
Změna kategorie, původně: Hardware (karel)

12V~ po usmernení a vyhladení velkým elektrolytom ti dá cca 16.9V=, pri odbere to poklesne. Ten stabilizator 78S12 /je to 2A verzia alebo 78T12 /3A verzia, príde vhod.
Nie je to žiadne zložité zapojenie.

píšu o výměnných koncovkách, ne o 10 zdrojích.
odběr si přečteš na kameře, podle toho se dá vybrat - ale z dotazu je vidět že elektrika není tvůj obor, proto doporučuju hotové řešení než sám něco pájet.

jestli ale potřebuješ napájet 10 zařízení najednou, a máš k dispozici 10 těch střídavých adaptérů, pak si to nech od někoho zbastlit: univerzální plošák, můstek, filtrační kond 2G/25V, stabilizátor 7812, výstupní blokovací kond 10u/16V, indikační ledka s předřadným odporem 2K2.

To sa to zvrháva na niečo nereálne, 10 kamier = cca 12A + ak sa zapnú na niektorej IR svetla ... počítať s tým že to vyjde pokojne na 15 A, možno viac. Odber bude kolísať v dosť velkom rozsahu a podla režimu deň/noc a podla počtu práve aktívnych.
Toto nie je na bastlenie a šetrenie tisícky či dvoch. Už len pre počet kamier. Fungovať bez ochrany pred kadečím s ubastleným napajačom a odpaliť jedným vrzom 10 kamier ... Tak k tomu to smeruje.

Nechapem na jednej strane 10 kamier, držiaky, montáž a ideš ušetriť na blbých napájačoch. Toto už chce solídny zdroj s ochranami, prípadne riešenie kde je to de-facto napájané z akumulátora a zdroj funguje ako nepretržité dobíjanie. Pri tomto riešení sa nestane aby špička v sieti odpálila elektroniku a filtrovanie je tiež výborné, akumulátor nahradzuje kondenzátory. Prípadne sa poobzeraj po napájačoch pre notebooky a LCD monitory. Sú myslím modely s napätím okolo 14V, pokojne ich použi. 15% vyššie napácie napätie nie žiadny problém.

Plně souhlasím, podomácky zbastlený zdoj bez ochran?? To ty kamery odpálíš ani nebudeš vědět jak. A pak zaplačeš nad tím, že jsi se snažil ušetřit na zdroji.
PC zdoj by se dal použít, je to spínaný zdroj a výstupní napětí je dost stabilní. Kup za 700kč 500W neznačkoví zdroj, který má na 12V větvi 30A a musí ti to stačit. Ty to levné zdroje většinou nedosahují hodnot co mají na štítku, rozptyl se pochybuje kolem 10-20%. Takže kdyby na 12V větvi bylo jen 24A tak ti to bohatě stačí.

Pokud potřebuješ tak velký proud (12v 15a) šel by využít nějaký pc zdroj.Koupil bych určitě nový, staré nejsou na takové prudy dimenzované-ostatně každý zdroj má štítek. Akorát bych k němu připojil nějakou stálou zátěž, mohl by stačit starej harddisk.

Hlavně a především záleží na kamerách, co chtěj a co snesou. Já třeba mám v práci kamery, které sežerou cokoliv od 9V do 15V a berou 250mA. Takže bych na deset kamer klidně vzal 12V/3A trafo, usměrnil můstkem, 2G kondík a bez stabilizátoru. Odhaduju, že bych měl na výstupu právě tak něco kolem těch 12V do zátěže.
Popřípadě ještě před každou kameru tavnou pojistku.

Ohledně toho zdroje: Osobně bych pouvažoval o nějakém spínaném stabilizátoru. Klidně nějaké trafo s usměrňovačem, ale na krapet vyšší napětí a těch 12V bych udělal ne lineárním, ale spínaným stabilizátorem. Je jich jak máku. Stabilitě prostého usměrňovače bych asi přece jenom nevěřil (že bych byl tak zhýčkaný? Za mých mladých let se málokdy stabilizovalo...)
A dodatečně: A pouvažoval bych o vratných pojistkách. Pokud by tedy na nich nebyl příliš velký úbytek napětí.

Ono to asi aj chce poriadne si o tom nastudovat ze co to je a jak to funguje, prip. mozno zapojit tam aj aspon malu indukcnost do serie apod nech prud nestupne naraz na 100A apod. On problem dneska je ze cinan co nema paru (vytrhli ho kdesi od pestovania ryze alebo predavania husi na trhu a urobili z neho experta za tyzden) zlepi dohromady nejake komponenty a potom aby clovek nad tym stal s hasiacim pristrojom v ruke.

To je len kvazi "termistor", ten by sklamat nemal (som myslel ze si mal nieco polovodicove alebo co). Ale aj hento je urcite cina, ach jo, mozno sa im medzi polymer zamiesalo zrnko ryze a je to v prd... :-)

(p.s. inac pisu tam ze to je len do 60V, to neni moc dobre keby to bolo nachylne na napatovy prieraz tak je to povedal by som uplne naprd, 60V moze vzniknut pri kazdej druhej poruche, pouzival by som radsej nejake co vydrzia aspon 500V)

P.S.2. LOL len tak zo srandy som si klikol na vyrobcu tych polyswitchov aboutus
ked tam vidim tych cinanov v rade za mikroskopmi a pri tom text "our inovation" tak sa mi zda koniec sveta na dosah :-) (to sa mi zda sice aj kazdy den v praci ked vidim cinske zdrojaky a hlavne tie komentare pri tom (typu "neviem preco to funguje ale pan Chong povedal ze to tak ma byt") ale chut sa zastrelit stupa s kazdym podobnym poznatkom :)

Ano Gretzův můstek by stačil pokud si to umíš zapájet a nebo můžeš použít součástku která se jmenuje: usměrňovací můstek -prodává se v součástkách a nebo složitější zařízení a to modul měniče 15-30V AC/DC na 12V. Karel