Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výpočet potřebné kapacity kondenzátoru

Prosím, nezlobte se za OT.

Koupil jsem si obyčejné relé. Potřebuji, aby se sepnulo se zpožděním. Vyčetl jsem, že se k relé musí připojit kondenzátor (předpokládám paralelně). Pomůžete mi, prosím, určit potřebnou kapacitu kondensátoru?

Nejlépe obecně, protože Vám teď z hlavy neřeknu odpor cívky v relé. Jinak relé je na 48V.

Mnohokrát děkuji!

nejsem v elektrice moc zběhlý, ale učím se. :-)

Má teorie:
Relé má mnohonásobně větší odpor než kondenzátor, proto cívkou nepoteče skoro nic. Kondezátor se nabíjí exponecionálně (nebo jak :-) ) a stále se mu zvětšuje jeho odpor. Jakmile se nabije, přestane propouštět a veškerý proud bude procházet přes cívku, která sepne. Jelikož odpor kondíku roste, existuje určitě "kritická mez", kdy kondík nemusí být ani úplně nabitý a už bude procházející proud stačit na sepnutí.

Jestli to tak není, tak se nezlobte. Rád se poučím.

V podstate je možné riešiť opozdené zopnutie rele tak, ako je to tu navrhované tým RC integračným článkom. Treba si ale uvedomiť aj prípadné nežiadúce javy.
1. relé nebude zapínať dosť rázne vplyvom integračného člena. Nemusí to byť na závadu, keď bude spínať malé prúdy.
2. dlhšie časy opozdenia je problemtické realizovať bez zvýšenia napätia zdroja
3. pri dlhších časoch je treba počítať s väčšími stratami

Jednoduchšie podľa mňa je použiť časovač, ako to kolega nadomnou navrhuje a možnosti je naozaj veľa (tyristor, lavinová dioda, tranzistory, integrované obvody)

Za ten RC clen ktory tu bol znazorneny je dobre dat aj tranzistor (samozrejme plus ochrannu diodu), tranzistor preto ze ked nadrbes do obvodu odpor tak to rele nebude spinat tak ako by malo, alebo nebude spinat vobec (zavisi od hodnoty odporu), tranzistor bude fungovat ako opozdeny "spinac" a nebude to mat vedlajsie efekty.
Z formulacie otazky ale usudzujem ze o elektronike nemas ani paru, takze odporucam ti to nerobit (daj si to urobit elektrotechnikovi, a skontroluj ze expert nezabudol dat paralelne k rele ochrannu diodu), ptz. volbu spravnych suciastok / hodnot sam nezvladnes, a ani my kedze si nenapisal aky prud tecie na primarnej strane rele, a ani sa mi nechce kreslit schema.

To by mě také zajímalo...nač ta dioda?

Dobrá, věc předám do rukou odborníka... snad Vás nebude obtěžovat ještě jedna otázka:
Primární obvod relé je spínaný nebo spínací? Děkuji! Spínat to bude velmi malé proudy (pár mA).

ano, ale musis k tomu dodat "...ktore vznikne na civce v okamziku odpojenia". V rele je cievka, t.j. indukcnost, a u indukcnosti sa nemoze prechadzajuci prud menit skokom (podobne ako sa u kapacity nemoze menit napatie skokom). Ak rozopnem cievku tak ten prud cez tu cievku bude tiect aj nadalej, a cievka vytvori take napatie aby si ten prud prerazila (napr. prerazenim tranzistora alebo iskrou na vypinaci apod.). Samozrejme len na kratky cas, kym sa vybije kumulovana energia v jej magnetickom poli.

Vsimni si ze ta dioda na rele je orientovana tak, aby cez nu "pokracoval" (v slucke cievka-dioda) prud cievky v okamziku rozopnutia tranzistora.

tranzistor musí snést těch 48voltů, zenerka může být třeba na 20-30voltů první odpor určuje čas můžeš zkoušet cca 10kilo, kondenzátor na začátek 470mikro na těch 60v, tranzistor by měl být spínací darlington/ -dva tranzistory v jednom.tranzostor by měl být aspo%n na jeden ampér a musí snést 60v,

čas se dá zpočítat ze vzorce nabíjení kondenzátoru - jakmile na něm dosáhne napětí které otevře zenerku -xcca napětí zenerky plus 0,5v tak se tranzistor otevře. ten vzorec ti tu ale z hlavy nevysypu.

[reledelay2mi.png]

Funkce obvodu:
Po připojení napájecího napětí se přes odpor nabíjí kondenzátor.
Po dosažení spínacího napětí sepne tyristor, který současně vybije kondenzátor.

Odpor musí být tak velký, aby nezpůsobil sepnutí relé.
Ale zase ne příliš velký, to proto, aby dokázal nabít kondenzátor a tím sepnout tyristor.
Tyristor volíme s nízkým spínacím proudem.

Kapacita se vypočítá přibližně podle vzorce:
t = 0.7 * R * C [sekundy, ohmy, farady]

Mnohokrát děkuji všem za odpovědi!!! Pokusím se to nějak zbastlit.

Díky Vašim radám jste podpořili dobrou věc. Zařízení je určeno pro nemohoucího seniora, aby mohl přivolat pomoc, když ji bude potřebovat. Ještě jednou všem mnohokrát děkuji!