Ramdisk pro WinXP, odkazy
Poradna mi několikrát velmi pomohla, proto sem na oplátku dám pár odkazů na ramdisky fungující ve WinXP. Některý z nich jsou časově omezený, některý jsou shareware, něco je free a něco je jen placený. Snad se vám to tu hodí, no a kdyby jich někdo chtěl otestovat víc a podělit se, taky by to nevadilo.
www.ramdisk.tk
ramdisk.php
ramdisk_eng.htm
read_articles.php
330411
Pavel
Přidal bych ještě jeden, www.cenatek.com
Umí dokonce na RAMdisk hodit windowsácký swap
Edit: aha, ke stejnému programu vede Pavlův poslední link...
To snad nezávisí na schopnosti programu, ale nastavení Windows...
Nenene Záleží dle mýho na tom, jako co se ramdisk tváří. Pokud simuluje "fixed" disk, pak tam Win swap povolí, pokud simuluje "removeable", pak ho tam WinXP nepovolí.
Pavel
Souhlasím. I když jsem výše zmíněné programy netestoval, tak v koutku duše, možná naivně, předpokládám, že všechny vytvoří "fixed" disk. Jestli ne, tak pak moje poznámka samozřejmě neplatí.
Mi jaksi uniká využití swapu v ramdisku. Ve vyhrazené části paměti si mám znovu odkládat z téže paměti do téže paměti něco, co se do paměti nevejde ?! To je blbost, co ? Prostě se swap musí vypnout a ne aby mi zase ukrajoval. Když bude swap vypnutý, tak se nepotřebné zahodí a hotovo a nebude zabírat neužitečně paměť. Taky by se to mohlo zacyklovat !
Já mám swap také vypnutý (1GB RAM), ale údajně některé programy bez swapu nejedou...
No, většinou je to blbost, ale jsou případy kdy to smysl má: jsou situace, kdy prostě swap zapnutej být musí, tak se nastaví 2 MB a je klid. Já ale s tím swapem nezačal
Pavel
Pokud má někdo dostatečně velkou RAM, nevidím důvod proč swap na ramdisk nenacpat. Některé programy ho pro svou funkci dokonce vyžadují.
Je mozne, ze nektere programy SWAP vyzaduji, jak jsem zatim takovy program nepotkal a swap mam vypnuty jiz dlouho.
Mozna by bylo lepsi na RAMDISK prenest TEMP adresar...
Já zase používám Operu a mám tam dočasný soubory, docela mi to přijde praktický.
Pavel
V Opere si muzes nastavit pouze memory chache a vypnout diskovou cache a mas to to same i bez ramdisku. Jedinou vyhodu ramdisku mas v tom, ze tam mas soubory do restartu pocitace na rozdil od memory cache.
Aha, to jsem netušil, já to na ten ramdisk hrnul už v dobách IE, tak jsem to v Opeře udělal taky.
Pavel
Nápad dobrý, ale již jsem se setkal s programy, které se při insalaci rozbalí do TEMP a pak vyžadují restart pro pokračování instalace, já jsem TEMP mazal při každém restartu a toto bylo vždy "milé" překvapení. Pravda je, že takovéto programy již takto degradované tímto podivným způsobem instalace raději nepotřebujeme...
Právě kvůli takovýmto programům jsem swap na RAMdisku zmiňoval. Swap v RAM bude určitě rychlejší než na HDD. Kdysi dávno, když jsem měl na WIn98SE 128 MB ramky (někdy na přelomu 1999/2000) a zdálo se mi to ažaž, swap jsem zakázal a ...po restartu mi nenaběhlo vůbec nic. Byl jsem rád, že jsem ji opět v nouzáku dal zpět.
Otázkou je, při kolika GB RAMky je možno swap opravdu vypnout. Už dnes existují hry, které naplno využijí 2GB (Oblivion, Boiling Point,...). Jak hospodaří s RAMkou fotošop, renderovací či grabovací programy či např. Prime95, to netuším...
Každopádně pro "naše" XP (32bit OS) je strop "tři a něco"
Jen tak mimochodem, to že přesunutí swapu na RAMdisk a vypnutí swapu zvyšuje výkon patří k častým pověrám.
Viz např. zde http://mywebpages.comcast.net/SupportCD/XPMyths.htm l
Tak jsem se to snažil přelouskat a vypadlo mi z toho, že když mám tolik paměti že nevím co s ní a používám tak málo programů současně co jsou tak nenáročný a systém je nezatíženej tak to smysl mít může.
Pavel
Za podmínek co popisuješ, tak vypnutí swapu ano, ale swap na ramdisku nemá smysl nikdy.
Nejsem a nebudu konfrontační. Tím nikdy myslíš "úplně nikdy za všech okolností"? Protože já si myslím že vím o situaci, kdy to smysl má.
Pavel
A jaká je to situace?
Když nabootuju komplet do ramdisku a chci odpojit pevný disky a nějakej program se prostě sprostě dožaduje swapu. Ale tohle se může stát jenom mně, nikdo jinej asi takový věci nedělá.
Pavel
Ale to je něco jiného Ty potřebuješ něco někam zapisovat a ramdisk je jediná zbývající volba, takhle fungují všechny live CD. Ale tady šlo o to že to za běžných okolností nezvyšuje výkon, spíše naopak...
No, asi si rozumíme. Vypadá to na konec diskuse
Pavel
Vladimire, tos neměl dělat, dávat sem ten link. Já doteď přesně těmhle věcem věřil. Vždyť tys mi úplně zničil moje nazírání na svět!
Pavel
Ano, přesně tak. Vlastně se neoplatí vůbec nic (ve smyslu "poladění") dělat...
Pokud tento zdroj je opravdu to nejpravdivější
O tom swapu v RAMce jsem to taky přelouskal, ale zdráhám se to bez řečí přijmout; logičtější mi připadá, že by to fungovat mělo (pochopitelně jde o můj laický názor...)
Tak jo lidičky, kompletně free ramdisk fungující i pod WinXP SP2 je tady: http://www.arsoft-online.com/index.php?option=com_d ocman&Itemid=30
Umí jen souborovej systém FAT, nastavení se děje buď během instalace nebo potom z Ovládacích panelů (stačí Start-spustit-ramdisk.cpl), nemá žádný zvláštní omezení, 100 MB není problém. Vyzkoušejte, uvidíte
Pavel
To omezení na FAT32 je poněkud omezující....
Ironie? Hodil by se NTFS, kvůli podpoře komprese...
Pavel
Žádná ironie, ale všude se vyzdvihují výhody NTFS, někdy to je dokonce nutnost kvůli šifrování atd... K čemu pak ramdisk na FAT32?
Pořád mám dojem že si děláš srandu Potřebuješ šifrovat data na ramdisku? Já bych ale tu kompresi uvítal, to by se hodilo.
Pavel
Na ramdisku data šifrovat nepotřebuji, ale když má někdo disk v NTFS, tak asi kvůli ramdisku nebude přecházet na FAT32, co myslíš?
Ajajajaj! Ten FAT je souborovej systém na ramdisku, to nemá vůbec nic společnýho se souborovým systémem na disku/discích!
Ach táááák.... Už je mi to jasný. Tak svoji připomínku beru zpět.
Než jsem pochopil žes to špatně pochopil, myslel jsem že provokuješ, opravdu!
Pavel
Podezření, že host provokuje v oblasti IT, je srovnatelné s představou, že sv. František z Assisi trhal mouchám křidélka....
Host uz proste dlouho nezalozil zadny flamewar, tak ma abstak
Nemáte čím zabrať miesto na disku?
Andrej [195.146.132.xxx]
Dátum: 28.5.2006 13:36
Jenže tohle už nefunguje v SP2, možná ani v SP1 (to nevím), takže je to nanic. Vyzkoušej a uvidíš.
Pavel
A načo to tam teda je?
V původních WinXP (bez SP) to fungovalo dobře, max. 32 MB. V SP2 to nefunguje určitě (vyzkoušeno), v SP1 nevím. Nevím proč to MS zablokoval, těžko říct.
Pavel
Oživuji téma.
Teď zkouším (a zdá se být OK) ramdisk z tohoto odkazu: http://home.scarlet.be/~tsd59392/RAMDisk/RAMDisk_Ev aluation_52102PRO.zip (je to ramdisk ze stránek www.ramdisk.tk), evaluate verze. Funkční, ale protože je zdarma, vyskakuje v systray bublina (jakoby chyba, ale nejde o chybu, ale o žádost o zaslání peněz na další vývoj, no však uvidíte).
Jsou tam 3 verze: Basic, Standard, Pro (má to fungovat na Win 2000, Win XP a Win2k3 server). Jednak velmi doporučuju přečíst si manuál a pak začátečníkům důrazně radím použít verzi Basic. Instaluje se to přes Přidat nový HW (viz. manuál). Verze Basic mi běží, 320 MB NTFS compressed, je to stabilní (zatím).
Pavel
Abych jen nezatěžoval poradnu dotazy na pomezí schizofrenie (zdravím anarchistu) , přispěju něčím konkrétním.
Popsal jsem instalaci a konfiguraci ramdisku ve WinXP SP2 (původní ramdisk od MS ve WinXP SP2 nefunguje). Pro guru je asi zbytečný ho číst, ale začátečníkům se (snad) může hodit. Možná se vám nezobrazí linky, pak vězte, že ramdisk se stáhne přesně odtud: http://home.scarlet.be/~tsd59392/RAMDisk/RAMDisk_Ev aluation_52102PRO.zip
No a zmíněnej postup je tady: http://www.craftcom.net/18_forum/portal.php?topic_i d=225
Pavel
Za svou osvětu zasloužíš uznání!
Jo a ta úvodní poznámka neměla chybu. :o)) Díky za zlepšení nálady.
OK, jsem rád že se nezlobíš.
Tak mě napadlo: nedal by se ten ramdisk nějak vnutit systému, aby se použil jako cache před zápisem na disk? Myslím v souvislosti s nahráváním pořadů přes Yakumo (jak se bavíme o kousek vedle). Prostě říct WinXP: "jo a když bude něco zapisovat na disk, ať to jde prvně do ramdisku a pak se to uloží kam patří" - možná by to pomohlo a možná ne. Je tohle reálný?
Pavel
Autor té evaluate verze (ve které vyskakuje bublina a může obtěžovat) píše
Pokud vám teda nevadí, že dialog s nastavením bude rusky, můžete si stáhnout plnou, legální, funkční, neomezenou a neobtěžující verzi ze stránky ramdiskent-rus.htm (jedná se o nejnovější verzi).
Pavel
Pavle, pomůže tan RAMDisk např. při operacích s velkými soubory? Já teď OCR-uji cca 50-MB soubory pdf a převádím je do *.doc (to vše na PC s 1 GB RAM). Pokud si ten výchozí nakopíruji do RAMDisku, zrychlí se nějak výrazně ta operace ?
Jinak který RD tedy doporučuješ, ten FAŤácký z ARsoftu nebo onen poslední do bukev přeložený ?
Těžko říct, zda se ti urychlí převod, asi by záleželo na tom, jak moc intenzivně se se souborem pracuje. To bys musel vyzkoušet. Asi bych doporučil ten ruskej, nastavuje se naprosto stejně jako anglickej a k tomu se dá najít návod i s vysvětlením, taky anglicky.
Takže doporučuju nastavit ramdisk tak, aby se ti do něj s rezervou vlezly oba soubory, pdf i výsledný doc, ale přitom aby se moc nezmenšila volná paměť. Když bude jako ntfs, můžeš zapnout kompresi.
Pavel
P.S.: Mám dojem že ten AR ramdisk už na jejich webu není, že ho dali pryč.
Tak jsem ten ruský RD v mezidobí nainstaloval a zkusil v něm jeden z těch pdf-souborů převést. Bohužel OCR (OmniPage Pro 8) havaroval, nevím jestli to má souvislost s tím RAMDiskem, ale určité podezření na to mám, protože u předchozích 9 souborů se mi to ještě nestalo.
Hm, tos mi teda radost neudělal. Nechápu co se vlastně stalo a proč to kolabuje. Ramdisk je stabilní, pokud sis důkladně přečetl dokumentaci a máš ho správně nastaven (věci jako "lock", "resident", "system" a tak).
Pavel