Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Nic proti, ale uvedená řešení jsou řešení pro SOHO, maximálně pak pro malé firmy. Zcela chybí řešení…
touchwood 20.04.2012 12:53
touchwood
Ahoj, deptání nevadí;-).. uvítám připomínky, dotázník se stále ladí.. Na úvod každý takový výzkum n…
Runyar 20.04.2012 18:53
Runyar
Aha, takže se ani nejedná až tak o zálohování, jako spíše baremetal restore. Z tohoto ohledu se mi…
touchwood 20.04.2012 19:28
touchwood
Faktem, je že se nejedná zase tak o výzkum zálohování jako obnov. Ale podívejme se na celý proces...…
Runyar 20.04.2012 23:10
Runyar
Já to všechno chápu, ale stále mám dvě připomínky: 1. Tvůj samotný proces zálohování je sporadický… nový
touchwood 21.04.2012 09:14
touchwood
Kde každé PC nebo skupina má své specifické OS a SW upravené na míru. nene, až zas takový chaos to… poslední
lední brtník 21.04.2012 10:38
lední brtník

Nic proti, ale uvedená řešení jsou řešení pro SOHO, maximálně pak pro malé firmy. Zcela chybí řešení pro větší firmy od leaderů trhu jako EMC, IBM, Symantec, Dell. Rovněž chybí zálohovací řešení orientovaná na pásky, nebo dokonce VTL...

edit: moderní kombinovaná řešení postavená na deduplikaci na cíli/na zdroji ani nezmiňuju.

Nic proti Acronisu (sám jej používám) nebo FOGu (rovněž zajímavé, navíc free řešení), ale tázat se na "milionová" řešení pro "tisíce" PC v posledních otázkách a zbytek "zabít" tím, že se ani nezmíní nejpoužívanější enterprise produkty na úkor "domácích" řešení typu Acronis nebo dokonce FOG je fakt dost trapné.

Za mně musím říct, že na většinu otázek odpovědět nemohu, neboť se do nich s naším moderním řešením prostě nevlezu...

Takže bych doporučil se zaměřit na:

1. přehodnocení a doplnění vlastních výchozích teoretických i praktických znalostí ohledně zálohování
2. zúžení rozsahu práce (scope), např. na malé firmy do řekněme 50 IT-aktivních zaměstnanců
3. doplnění a přeformulování dotazníku na relevantní úroveň
4. zamyslet se nad rozdíly a problematiku bare metal restore (jiný HW, SID, etc.) a obnovy uživatelských dat (opět odkazuji na bod č.2)

P.S.: sorry, pokud moc deptám ;-)

Ahoj, deptání nevadí;-).. uvítám připomínky, dotázník se stále ladí..

Na úvod každý takový výzkum na dp. by měl obsahovat hypotéze, které se pak ověřují... V mé diplomce bude výzkumu věnována jenom část. Zabývat se bude také projektem ObnovaNG, který se používá na Slezské univerzitě v Karviné, kde vznikl před cca 20.lety a pořád se vylepšuje. Celé je to postavené na rsync protokolu. Je to open-source a zkušenosti z provozu jsou dobré... Na VŠ je přes 500pc(převážně učebny,pár terminály), studenti se ve výuce různé v PC šťárají a někdy je třeba obnovovat i vícekrát za den, všechno je téměř automatické, možné provádět dálkově pár kliky. Zajímám se primárně o obnovu celých systémů, ne konkrétních dat. Některé možnosti se zdají být zbytečné nebo nesmyslené ale svůj smysl mají. Třeba domácnosti... jen pro zajímavost chci porovnat, jak moc se liší domácnost a třeba školství ve výběru softu...

Znám pár lidí co tohle řeší PC na různých školách, dokonce i na VŠ. Můžu říct, že jsem byl zděšený, když jsem zjistil, že skoro všichni používají Acronis. A když se s tímhle řešením spokojí i VŠ, tak nelze moc očekávat velký výskyt komplexnějších systémů u firem, kde není taková četnost obnovy na jednu stanic. Apospoň já to nepředpokládám... Z toho jsem vycházel. Uvídíme jaké budou ve finálé výsledky.

Aketuálně Acronis používá 24% dotazovaných, jsou tam hlavně školy... zatím nejčastější výskyt... ale ještě je brzo na závěry...

Softu je celá řada a výčet desítek systémů by byl nepraktický... proto jsem vybral jen pár kousků, na které jsem narazil nejčastěji v okruhu lidí, kde sepohybuji. Možnost napsat vlastní řešejí tam je :-)

Milionová řešení pro tisíce PC nepoředpokládám.. ale co kdyby? možnost výběru tam je...

Nově otázka č.2 obsahuje možnost výběru Magnetických pásků...

Aha, takže se ani nejedná až tak o zálohování, jako spíše baremetal restore.

Z tohoto ohledu se mi jeví Acronis (pokud je použito centralizované firemní verze) jako spíše to lepší řešení za rozumné peníze. Dokonce i použití "domácí" verze je díky celkem kvalitnímu restore CD (které by neměl být problém předělat na PXE verzi) vcelku "hratelné". Vcelku pak nechápu to "zděšení," protože Acronis je v tomto ohledu jak cenově, tak funkčně více než přijatelný. No a kdo chce řešení opravdu zdarma, zvolí FOG.

Celé to je stejně jen o tom, že to tvé řešení má smysl jen ve školách nebo testlabech (což je v podstatě totéž), větší cenu má čistě nainstalované PC, než uživatelská data (pochopil-li jsem správně), což je v přímém rozporu s tím, jak to chodí v komerčním sektoru (samozřejmě s výjimkou testlabů) - tam naopak nikoho nějaký SW nebo HW nezajímá, důležitá jsou data.

I z důvodů výše uvedených ti znova doporučuju zcela zásadně změnit scope práce a velmi bych se přimlouval i o změnu názvu, protože toto nemá se zálohováním pranic společného, je to spíše massive image deployment, tj. prakticky to, co provádějí OEM výrobci PC hardware.

Faktem, je že se nejedná zase tak o výzkum zálohování jako obnov. Ale podívejme se na celý proces... Prvně je zapotřebí vytvořit zálohu, potom až můžeš dělat obnovu. Bez zálohy, není obnova. Při aktualizaci záloh, opět zálohuješ a pracuješ ze stejným nástrojem jako při obnově. Proto ta formulace obnov a záloh.

Acronis je přes PXE hratelné, netvrdím, že ne. Vím jen o lidech co nepoužívají práci ze síťí, ale dynousarsky chodí s přenosným médiem, konkrétně USB, proto to zděšení..

Celé je to o tom, že dobře nainstalované PC má také svoji cenu, jak v testlabech tak i komerční sféře, státním sektoru atd... Data jsou důležitá pro všechny, o tom žádná. Data jsou však bezcená pokud, si je nemáš na čem vytvořit, přehrát, upravit, zpracovat. Tady zase přichází na řadu dobře vyladěný OS. V komerčním sektoru, je obzvlášť vyladěný OS důležitý. Co v testlabech? nejeden dobře systém? tým si hraje, řeší problém, zkoumá.... o co jde? v celku zábava :) Komerční sektor je však něco jiného, co takový burzovní makléř, když mu selže v klíčový okamžik OS, modrá smrt. Trhá si vlasy o kolik právě přišel. Dispečeři, bezpečnostní agentůry... to všechno potřebuje mít fuknční SW i HW, v případě havárie systému mít možnost co nejlépe a nejefektnějic obnovit. Pak jsou některé počítače na výrobě,co koordinuje výrobu? špatně funkční řídící software nebo OS rovněž může způsobýt nemalé ztráty v podniku, rozhodit časový plán... a mnohé jiné případy...

Já v diplomce zkoumám nástroje jakým se vytvářejí zálohy a následně provádí obnovy PC v jednotlivých provozech. Kde každé PC nebo skupina má své specifické OS a SW upravené na míru.
OEM výrobci PC HW masovým instalováním z imagu vyrábějí produkt, trošku jiný případ než řeším, tam se nejedná o obnovu nějakého stavu.

Já to všechno chápu, ale stále mám dvě připomínky:

1. Tvůj samotný proces zálohování je sporadický a v podstatě nezajímavý, narozdíl od klasického zálohování, kde zaujímá 90+% operací a obnova maximálně 5% (zbytek je údržba a další operace). Tohle je jednoduše řečeno v práci nutno zohlednit - minimálně tím, že to popíšeš v abstraktu

2. Běžná best practice v případě HA pracovišť je trochu jinde. Buď se používá terminálů (clusterový citrix, ..), nebo unifikovaných strojů s možností bezproblémového přechodu mezi nimi. Tvůj hypotetický makléř si prostě přesedne k dalšímu stroji, bezpečáci zase (pokud se nejedná o nějaký kinder security systém) nemají počítače vůbec, maximálně jako zobrazovací klienty (které nemají v podstatě žádná data a jedná se o "stupidní" klient).

Kde každé PC nebo skupina má své specifické OS a SW upravené na míru.

nene, až zas takový chaos to není. to by bylo únosné zvládat do počtu 20pc. jinak by se imrvére místo práce někdo vrtal v pc a cosi individuálně řešil.
vždy je základem maximálně zestejnit* hw na 1-2 typy, dtto notebuky. to není problém včetně kancelářského sw, ve výrobě mám zastupitelné techniky pro stejné aplikace. liší se až speciální aplikace s individuálními licencemi.
*) třeba acronis backup & recovery dovoluje přikoupit doplněk pro podporu obnovy na jiný hw. cena proti nejlevnějšímu řešení je asi trojnásobná, ale u rozsáhlejších organizací se vyplatí.

odhaduju že u nás znamená odstávka jednoho vadného testeru výpadek 1-2h. v kritickém provozu, kde na sebe celá linka navazuje, by musel být k dispozici hodně velký a drahý sklad dílů.
z hlediska pc to mohou dobře řešit různí tencí/tlustí klienti - viz tw.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru