
Test high end procesorov AMD vs Intel
http://www.svethardware.cz/art_doc-5DF0220509367AA 1C1257729004447E8.html
Komu sa nechce citat, najvykonnejsi procesor na trhu je jednoznacne Intel Core i7-980X, bohuzial vykon je vyvazeny obrovskou cenou (25300 Kc).
Co stoji za zmienku je fakt, ze procesory od AMD su konkurencieschopne pri vsetkych hrach a maju vyrazne lepsi pomer vykon/cena. Tym padom by mala byt volba pri stavbe herneho pc jasna.
Pro AMD svědčí také častá možnost ponechání základní desky při upgradu CPU. Nevím o žádné jiné patici, která by měla tak široké rozpětí možných procesorů, jako AM2+. Lze tam osadit jednojádro, dvoujádro, tříjádro, čtyřjádro, šestijádro... Skvělé. Tím spíš, že kvalitní deska něco stojí a ještě to celé umocňuje fakt, že pokud má uživatel OEM OS, musí při výměně desky koupit také OS.
Mno, není to až tak "prozaické" (pro zajíce
). Odhlédneme-li od podpory vyššího HT, ne všechny desky jsou schopny svou napájecí kaskádou žravé procesory uživit. Máš-li ovšem rok starý AM2+ podvozek, patřící do třídy (tehdy) hi-tech, a nevadí-li ti cca dvacetiprocentní ztráta výkonu, směle do toho.
20% ztrata vykonu voci comu?
Vůči nativní AM3. Osobně jsem si dal tu práci a "osahal" PH_II_X4_965_Black na AM2+ a AM3 socketu. Dlužno říci, že se u první desky jednalo o DDR2 RAM, u druhé DDR3 (oboje v duálu). Rozdíl ve výkonu byl /téměř/ propastný - nevěřím, že se jedná o nevyladěnost BIOSu. Obě desky updatovány na poslední verzi.
Vzpomeneš si ještě na parametry těch DDR2/3? Já dřív četl článek, kde to právě srovnávali (hledám...), tam byl rozdíl DDR3 vůči DDR2, resp. AM3 vůči AM2+, jen v jednotkách procent.
Osobně se mi nezdá, že by jen změnou typu pamětí mohlo bylo dosaženo tak brutálního rozdílu - a jestli, tak možná v nějakých syntetických benchmarcích. Např. u her bych tipoval rozdíl tak 2-3 procenta max...
rozdiel medzi AM2+ a AM3 nie su len pamate ale aj frekvencia HT tusim (neviem zhlavy). A druha vec je to ze DDR3 su 2x rychlejsie kvoli svojej architekture (8n prefetch) a frekvencii, z coho vyplyva 2x vyssia priepustnost. A priepustnost RAM je hodne dolezita (cache ma nenormalny efekt keby si vypol cache tak mas PC 10x pomalsie, a to neprehanam vidim to ked mam problem v BIOSe s povolovanim cache to je abnormalny rozdiel). No a ak aplikacia pouziva viac dat ako je velkost cache, tak musi sahat na RAM a tam sa zacina prejavovat dost silne rychlost RAM. Iste uznas ze vsetky hry potrebuju viac jak 3MB RAM (3MB je taka normalna velkost cache dnesnych CPU).
P.S. ja osobne som nikdy netestoval nejake % vykonu DDR3 vs DDR2, tento prispevok chap len ako techicko-logicku dedukciu :)
Ono nejake % silne zavisia od momentalnej situacie v CPU (vykonavania kodu aplikacie) takze nejake % su nezmysel - aj keby v priemere to bolo %, ale ked to nelaguje a s DDR2 laguje, tak to by bol psychologicky silny rozdiel.
Relativně "obyčejné" RAMky s "normálním" časováním. Oboje Kingston. Pravdu má MM.. - na rozdílu ve výkonu se podepíše více faktorů, nikoliv pouze paměti.
Ja si pockam par rokov na 65536core :) Nebudem predsa vyhadzovat 23tisic za smiesnych 6 core :)
P.S. jadrova elektraren urcena pre to PC uz je vo vystavbe :)
Až ho budeš mít, tak mi pošli screen správce úloh s XP, zvláště pak záložku Výkon
.
neboj, dovtedy bude Windows ktory ten 65536 core v pohode zatazi aj na 80% :)
Nestraš
I když... když místo aera nasadí nějaké neoptimalizované 3d holo a na ploše bude místo statické tapety probíhat online rendering v superhigh rozlišení... kdo ví?
Spíš bych to viděl na real-time ray-tracing v superhigh rozlišení
. Ten dnes zatíží jakýkoliv procesor a je to pořád pomalé.
No vidíš, na ray-tracing jsem zapomněl
Nejsem grafik, moc tomu nerozumím.., jak probíhá vlastní vykreslování? V "trojúhelnících", nebo ve vektorech a "pravých" beziérových křivkách? To by bylo maso pro GPU
...a "maso" i pro ČEZ/e.on.
jak praví MM.. - RT je metoda "trasování paprsků" (a kupodivu se počítá z pohledu kamery a nikoli od světelných zdrojů - takto funguje Radiosity model)
edit: kdysi dávno (středoškolský student) jsem se tomuto oboru věnoval jako zažraný amatér.. A takový jeden RT snímek "padal" z Amigy500 i 16 hodin..
No jo mozno sa dozijeme este hry ktora bude vypadat takto
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec /Glasses_800_edit.png
to by som si aj kupil super nabusene PC s 1024core CPU a 65536core GPU :), aby som si zahral nieco v takej kvalite :)
Ale to by najprv museli cinania prestat vyvijat furt len tie ich directx trojuholnikove blbosti :)
Pre neznalych - ten obrazok neni fotka
P.S. pozeram ze uz vyrobcovia nieco zacinaju implementovat do grafik, napr. http://developer.nvidia.com/object/optix-examples. html
Jestli to fakt není fotka, tak jsem velmi překvapen a potěšen. Kolik tisíc let to dělali?
neviem
Ale je to technicky mozne. Ale trva to dlho (hlavne navrh tej sceny musel trvat hodne dlho)
naopak - tohle jsou celkem "laciné" efekty, které se dají docílit i pomocí RT a "prastarých" programů:
Tohle šlo vyrenderovat už ve verzi 1.3 (History.htm), sklo a refrakce, to je oblíbený námět u kterého se RT vysloveně "vyžije". Je to zvláštní, ale zcela nejobtížnějšími na zobrazení jsou "organické" tvary...
Dovolím si tvrdit, že až tak laciné efekty to nejsou. Chvíli jsem koketoval s 3D programy a skončil jsem u blenderu. Není to žádný med něco podobného jen vymodelovat a pak nastavit materiály a světlo, aby vyšel pěkný render:)A dllouhý render time nebyl výsadou asi jen Tvé amigy, i dnešní počítače při některých scénách co renderují kluci na www.blender3d.cz mají co dělat
To je ale problem toho dnesneho modelu, ze to je sracka z trojuholnikov a textur, co je nerealne a vyvojar aby sa z toho zcvokol. Raytracing je prave nieco uplne ine, modelovat si mozes matematicke tvary, gulu, krivky, co chces, vpodstate scenu pre raytracing urobi aj akykolvek projektant ktory vie robit v nejakom CAD programe (prip. sa moze pouzit rovno predloha od vyrobcu daneho vyrobku, ktory to urcite v nejakom CADe ma, napr. taky automobilovy disk). Akurat to potom chce nenormalny vypoctovy vykon :)
Přiznám se, že Blender neznám. Ale modelovat skleničky byla brnkačka, jak v Real3D, tak v Imagine, tak v Lightwave, totéž platí pro nastavení materiálu (sklo), přičemž nejlepší to bylo právě u toho Lightwave..
Já mám vždy "období", nedávno se mi období Intel (C2D, C2Q) "přehouplo" zase na AMD období.
Je to asi proto, že Intel nemá v současné době moc dobré procesory+desky v poměru cena/výkon, navíc AMD má IMHO v současnosti prostě lepší čipsety. AMD7xx a AMD8xx jsou prostě paráda - spolehlivé, netopivé, bez problémů. Grafiky integrované vynikající. Co více si přát..
Samozřejmě třeba na střih videa, když se staví PC za 40-50tisíc, vezmu i7 a X58; jenže to je tak jedno PC z padesáti. Na takové to domácí gamesení a internetování je AMD jasná volba - moderní desky se SATA6 (a případně USB3.0) za hubičku...
Že nebyly do testů zařazeny sestavy s Xeon Quadcore...? Ty IMHO (v multi CPU) sestavě natrhnou i7 pozadí.
.. jenže na ty potřebuješ spešl prkno, které se "normálně" moc neprodává...
To je fakt... A jak ta prkna, tak i procesory jsou "lehce" cenově výše.
Mno tak o cenu ani tak nejde, oni si většinu těch věcí půjčují, ale srovnávat serverové procesory s desktopovými nemá moc smysl.
XEONy nejsou jen serverové, ale využívají se i ve výkonných pracovních stanicích. Například: http://www.dell.com/us/en/gen/desktops/precn_690/p d.aspx?refid=precn_690&s=gen
Xeony jsou primárně určeny jako serverový procesory viz. http://www.intel.com/cd/products/services/emea/ces /xeon/359836.htm
Jistě. Ale v pracovních stanicích mají (spolu s odpovídajícími chipsety) též pevné místo... Svědčí o tom i to, že Xeony podporují instrukční sady jako MMX, SSE apod. Stejné je to s SCSI disky, které jsou též primárně určeny do serverů, ale jsou jimi osazeny též pracovní stanice. V těch bývá použit i "serverový" chipset.
Možná v tom, co je kam určeno hraje roli i to, že trh se servery je IMHO o dost větší, než s výkonnými pracovními stanicemi. Proto soustředění se na servery...
Obecně také platí, že workstation lze použít i jako server, ale naopak to již tak neplatí. Jednak nebývají servery vybavené žádnými serepetičkami navíc (zvukovka, slot pro grafiku, přehršel portů...) a druhak nebývají kdovíjak odhlučněné.
jo, tenhle mi tu vrčí pod stolem
Tiše závidím...
Já mám starší model (viz můj profil), ale jsem s ním navýsost spokojen. Výkon dostatečný, hlučnost akceptovatelná, tak co více chtít.
Tak ked uz sa bavi o 6-core a neviemkolko-core tak porovnanie so serverovymi CPU vyznam ma, ptz servery su prave o multithreadingu (a vela cache a vela RAM). Neni to tak davno ked multi-CPU (co je vpodstate to iste ako multi-core CPU) bola vysada len serverov, alebo specialnych salovych pocitacov.