
CCleaner-je to k něčemu?
Ahoj, má cenu projíždět tím PC? Nebo je to jen nějaké placebo? Dík.
Ahoj, má cenu projíždět tím PC? Nebo je to jen nějaké placebo? Dík.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Kriste pane, co se to tu stalo?
A čí je to vina?
Já vim, jen mě nenapadlo, že tu bude takovýhle vlákno :D
Výbušné téma :)
Jako když se v hospodě hádali, co je lepší - Windows nebo Pentium?
To je blbá otázka. Pentium, ne?
ses zeptal, ne?
máš si toto: del /F /S /Q %temp%
strčit sem: C:\WINDOWS\system32\GroupPolicy\User\Scripts\Logof f
http://pc.poradna.net/q/view/1201635-ccleaner-je-t o-k-necemu?page=r1201751#r1201751
ten script by som radsej nepouzival ptz v temp mozu byt aj nejake veci ktore su naplanovane v runonce po restarte pri nejakej instalacii. Hlavne cim vacsi moloch SW tym vacsia pravdepodobnost je ze nejaku taku hovadinu urobi.
P.S> proste nic nemazte nechapem co to je za blby zvyk automaticky mazat nieco ked sa nevie co tam zrovna je. temp mazem len po cistom restarte ked nenastala ziadna instalacia nic. A ani to neni vobec nutne, len ked nahodou dochadza miesto na C
Můžeme se bavit (ne hádat), jestli je to nutné. Ale, soudě podle rozčilených reakcí, je to, dle názoru mnohých, škodlivé, promazávat tempy. Podle mě ne: Možná ne nutné, ale rozhodně nepoškozující systém.
Abych pravdu řekl, celá záležitost by mně nestála za nějaký spor, nebýt toho, že se tady vyskytují názory, které jednoznačně přisuzují vinu za havárii systému právě neškodným operacím. Tím se nezasvěcení uvádějí v omyl a místo aby se hledala skutečná příčina havárie, tak se zamumle "CCleaner - co jsi jiného čekal!" a Pan odborník má klid. Proto se do podobných debat vměšuji: Je mi jedno, jestli někdo promazává, či nepromazává, temp, ale rozčiluje mě, když se na tuto neškodnou operaci svádějí potíže se systémem.
to nikdo netvrdí. Tvrdíme, že je škodlivé dělat některé věci pomocí CCleneru, a ty, které jsou bezpečné, jsou zahrnuty už v defaultu přímo v OS, takže instalace CC postrádá smysl.
edit: ad "příčina havárie" - to tak bohužel ve skutečnosti je. Že čistič vyčistil "dočista" se totiž většinou neprojeví okamžitě (že by PC po čištění nenastartoval), ale třeba až při instalaci, upgradu apod.
V tom případě by polovina (i více) nainstalovaných věcí také postrádala smysl. Malý dotaz: Svou reakci jsi napsal na něčem jiném, než na IE? Ale proč, když na net se pomocí IE také dostaneš, tudíž ta instalace toho něčeho jiného postrádala smysl! A tak bychom mohli pokračovat dost dlouho.
Pretoze IE je nefunkcny mnozic virov akty x. To porovnanie je nezmysel.
Jako u každého příkladu nalezneš něco, co neodpovídá. Tak tedy použiji již použitý příklad: Proč instalovat Egle, když plošný spoj nakreslím i v Malování? Proč kupovat Total Commander, když ten Průzkumník taky ledacos zvládne? (sice u toho funí, ale zkopírovat, či smazat soubory - ó, jak nebezpečné, to by se mělo userům zakázat! - tím zvládneš.)
Pokud jsi méně chápavý (čemuž bych se v tvém případě zdráhal uvěřit), tak tím chci říct, že ne všechno, co je součástí systému, má ty pravé vlastnosti pro uživatele a mnoho věcí se dá udělat pohodlněji jinými, než systémovými prostředky. Průzkumníkem či Total Commanderem se dá nadělat ještě víc škody, než CCleanerem, ale protestuje se pouze proti CCleaneru. Pořád jsem nepochopil proč.
A dalsi zasadny argument proti nejakym programom (hlavne ak autor klame uz v popise programu) je ze nevies ze co za sajrajt sa ti tam nainstaluje spolu s progframom. Moze to obsahovat kdejake spinoy, je to closed source, ma to zavadzajuci az klamlivy popis, a doveruj autorovi takeho vytvoru? No tak to urcite :)
Jedna z mojich zasad je instalovat len bud opensource veci alebo ked closed source tak aspon od nejakych slusnych firiem ktore tam pravdepodobne nenadrbali do toho nejaky backdoor alebo iny sajrajt.
Ty to víš, co instaluje za sweenstvo, nebo jenom pomlouváš? Pokud víš, tak proč jsi s tím nevyrukoval hned, byl by to argument argumentů!
Ale teď vážně sám sobě vyhlašuji STOP. Nemá to smysl. Stejně se nedomluvíme.
OMG to je zasada ktora plati vseobecne. Logicka implikacia znie: ked neinstalujem kdejaky pochybny zbytocny SW (u ktoreho autorovi nedoverujem), tak takmer nabeton nebudem mat v PC svinstvo. Nic viac som tym nechcel povedat.
inu, je to jednoduché.
vezmeme si příklad z radkova oblíbeného av. kdys před léty se chránit a bránit rozhodl po aktualizaci zlikvidovat vodič služeb (svchost). vyřešili to opravou typu "some bug fixes", no jako by se nechumelilo.
klidně používej ccleaner, proč by ne, ale del temp vždycky udělá del temp.
Ja tu netvrdim ze mazanie tempu zbori system, pisem len brtnikovi nech ten script radsej nepouziva ptz niektory instalator moze pouzit temp po restarte. Nechapem preco ked sa bavim s brtnikom o jeho scripte do toho furt niekto zaujato odveci krici ze jak je ccleaner dobry :) (ze by bola hystericka skor tato skupina, kedze im dochadzaju argumenty? :)
System zbori ten tool vtedy ked tam nejaky borec zaskrtne cistenie registry alebo dll alebo podobne nebezpecne nezmysly.
uživatelský %temp% bych neřešil.
pokud chce nějaká aplikace dokončit instalaci po restartu, značí si jednak spuštění do registrů, jednak instalátory používají "systémový" %windir%\temp - tam jsou skutečně vidět .msi soubory od aplikací, ten však v tom mazacím příkazu není.
uživatelský bordel v %temp% považuju za neškodný. jen místo možného automatického mazání při přihlášení, kdy by byl v konfliktu s právě vytvářenými tmp, považuju mazání u odhlášení za bezpečné.
skript jsem zatím nezkoušel ale připadá mi ok.
----
ještě k oblíbenému tématu:
řešiči ccleanerů ať si s ním pucují co chcou. ale zapomínají, že cpou neznalým lamám nástroj, se kterým lamy nepucují jen tempy a po jehož usilovném používání sem chodí s brekem "mám úplně rozesraný systém". na tom stavu se buď cleanery přímo podílí, nebo vůbec ničemu nepomohly.
Dobrý den, omlouvám se že oživuji toto téma, ale měl bych jeden dotaz? Jsem PC amatér, moc tomu nerozumím a nestydím se za to, CC používám už 2 roky, mam zaškrtané vše, mažu i registry a nikdy se mi s OS nic nestalo, jak je to možné když je tento program tak "škodlivý"?
Zatím máš kliku. Neboj, nic netrvá věčně
Problémy se taky nemusí projevit hned, ale až za čas - třeba nainstaluješ program, který využívá nějakou systémovou knihovnu, ale CCleaner ji mezitím sáznutím z registru odregistroval - a rázem bude veselo.
Nebo budeš chtít nějaký program upgradovat, upgrade bude potřebovat odinstalovat starou verzi programu. Ovšem to nepůjde, protože CCleaner odmázl nějaké informace z registrů důležité pro odinstalaci - a zase bude veselo.
Podobných scénářů si jistě vymyslíš více...
Presne tak, nic netrva vecne. Jeste mu nezapomen rict, ze ty, co cisti pc ccleanerem, odnasi jednou za 196 let cert. Protoze ta sance je asi stejna, jako ze si s ccleanerem poskodi pc. Ale jinaks toho nakydal dost. Jen tak nejak chybi zkusenosti z reality. Urcite ho ceka minimalne preinstalace pc, obzvlast, kdyz ccleaner pouziva bez problemu teprve 2 roky.
Takže za 25 let programování nemám zkušenosti z reality. Hmm, dobrá. Budu muset programovat déle, asi dalších 180 let, že?
Samozřejmě, CCleanerem si PC nepoškodí. Ale Windows velice pravděpodobně ano.
To je místní blb, reagovat na něj nemá cenu. Radil i v teraporadně, tam má už ban taky.
Abych pravdu řekl, tak situace kolem CCleaneru mně připomíná hysterii kolem tzv. viru Y2k. Těm mladším připomenu, o co šlo:
V roce 1999, možná o nějaký ten rok dříve, někdo přišel na to, že některé databázové programy by mohly (zdůrazňuji: by mohly) mít potíže v roce (a po roce) 2000. Tehdy se totiž s místem šetřilo a tak se z letopočtů ukládaly pouze poslední dvě číslice a ty první dvě se doplňovaly napevno na 19.. . Nebylo tedy možno rozlišit letopočty 19xx a 20xx.
Chytly se toho média a s invencí sobě vlastní začaly vymýšlet holywoodské scénáře katastrof z toho (dle nich) vyplývajících: Od padajících letadel a výtahů přes nefungující počítače po pračku odmítající prát. Tento jev se nazýval virus Y2k. Začaly se vyžadovat audity počítačů a programů na schopnost pracovat po roce 2000 a spousta lidí se na těch auditech napakovala. Hysterie narůstala a když na jednom letišti o Vánocích 1999 vysadily počítače (běžná porucha), objevily se palcové titulky: Vir Y2k udeřil! za naprostého přehlížení toho, že i kdyby toto nebezpečí hrozilo, tak by se mohlo projevit až s přechodem na rok 2000.
Když přišel rok 2000, tak se pochopitelně nestalo nic (možná někde něco zanedbatelného) a bublina splaskla.
Nacházím mnoho podobností s CCleanerem: Někdo přišel na to, že že čistění registrů CCleanerem by mohlo operační systém poškodit (nelze ani vyloučit, že některá z prvních verzí tak i skutečně učinila). Sdělil to ostatním a ti si zafixovali "CCleaner zbortí počítač". Tomuto názoru se dostalo široké publicity, bez ohledu na to, že by existoval někdo, kdo by mohl říct "použil jsem CCleaner a počítač šel do kytek!" (samozřejmě, nepočítám v to nějaké rané verze...). Jakmile někdo, kdo žádal radu, se zmínil o použití CCleaneru, byl zesměšněn a odmítnut a hysterie kolem CCleaneru utěšeně bobtná a bobtná, bez ohledu na to, že nikdo nemá důkazu o škodlivých účincích tohoto prográmku. Však si všimněte: Veškerá argumentace probíhá v rovině "Počkej, jednou poznáš..."
Svět není černobílý, ono to bude složitější, ty čističe se chovájí na různých konfiguracích a verzích systémů různě, to v první řadě.
Příklad:Na jedné mašině se nestane nic, na druhé to nabídne k smazání například wuacpl.cpl, smazán by být ovšem neměl http://www.processlibrary.com/en/directory/files/w uaucpl/78380/
U jedné mašiny, je to v případě Opery 12.16 OK, u druhé zmizí všechny pracně dodané položky rychlého přístupu, a tak bych mohl pokračovat.
Hlavně neříkejte, že je to neškodné. Je to dobrý sluha, ale zlý pán. Já ho sice používám, ale rozhodně ne bezhlavě, spíše jako pomůcku, když odinstaluji program a spustím čištění registru, tak nechám smazat jen položky tohoto nepřítomného programu, ne vše a už vůbec ne věcí, u kterých si nejsem jist k čemu slouží.
Kontrolovat se s ním dají i položky po spuštění - dobré využití, jen je třeba vědět co ponechat aktivní a co deaktivovat jako nepořebné a nechat to k opětnému možnému spuštění když poté něco je třeba znovu aktivovat, tey nemazat a zase je to případ od případu sestavy.
Podstatně ostřejší čistič je Privazer - tam je opravdu nutno nezatrhávat vše.
Každý nástroj se musí používat s rozmyslem - nožem si můžete uříznout chleba, nebo prsty. Není to ale chyba nože, nýbrž ruky, která ho svírá.
V počítači můžete napáchat mnoho škod např. příkazem del a přece nikdo nenabádá k jeho nepoužívání.
No a jsme u toho, lidé s nízkým povědomím jak co funguje a k čemu slouží zatrhnou všechno a je vymalováno, pak je tady v poradně veselo.
V tom je možná ten rozdíl. Návodů k řezání prstů by se na normálních stránkách moc nenašlo, ale skoro všude jsou návody, jak zrychlit počítač. Čištění registrů je doporučováno jako jeden ze způsobů, takže většině nic nebrání v tom nainstalovat si jakýkoli softwarový zrychlovač a kliknout na tlačítko, které ty registry vyčistí dočista do čista. Ty nejvíc zrychlující a nejhlouběji čistící jsou často placené, takže šetrný uživatel si stáhne crack a jako bonus si navíc zaviruje počítač. Jako zdroj obživy jsou tito lidé dobří a nic proti nim nemám, problémy mají pořád.
Tak CCleaner používám už ca 6 let u sebe i u známích so jsem jim ho tam hodil a nikdy žádnej problém......
Odpoved je jednoducha.
Poradna ma rozsiahlu db threadov od roku 2006. Staci si najst cas a precitat si tie, kde sa sa spomina ccc.
Btw ja poznam kopec ludi, co fajci a na rakovinu pluc ich zase tolko neumiera. Napriek tomu si myslis, ze fajcenie zdraviu neskodi?
s OS sa ti toho stalo dost, len si si to nevsimol, ptz napr. si myslis ze to co ti nefunguje nema fungovat, alebo pouzivas na PC len niektore malo veci napr. len internet a nic, a potom teda nevies ze ti nefunguje uz nic ine len ten internet :)
BTW. a rad by som bol keby si pochopil ze mazanie cohokolvek v registry ti NEzrychli pocitac, ani nijak pozitivne nepomoze. moze sa to prejavit len bud nijak, alebo negativne. Tretia moznost neexistuje. Takze objasni ludom naco tu vec spustas. Nuda?
Naprostý souhlas, neporušené záznamy v registru Windows jsou naprosto klíčovou záležitostí pro úplnou funkčnost všech součástí Windows jako celku, těch záznamů je odhadem několik desítek tisíc. Smazání pár plonkových z tohoto počtu nemůže nijak pomoci rychlosti Windows a to i z principu, kdy je volána a kontrolována přesná položka tohoto záznamu. Je to pro srovnání jako když přibude pár tisíc položek v tabulce záznámů pevného disku o umístění souborů a někdo začne tvrdit, že kvůli tomu se sníží zásadně přístupová rychlost ke všem, to u dnešních rychlých disků naprosto neplatí a i defregmentace disku nijak zásadně rychlost PC nezvýší.
Pro lepší pochopení této problematiky je dobré seznámit s tím, co je vlastně v registrech obsaženo: Windows_Registry
Čističe jsem testoval na strojích zálohovaných "beztrestně" pomocí image oddílů. To zjištění co se děje je tristní - první kolo čištění odstraní pár položek, po opravě se spustí další kolo čištění a opět je odstraněno několik návazností na ty již smazané, po několika kolech je to dočista, dočista, jak již zaznělo. Když se takto smaže několik věcí jež být smazáno nikdy nemělo, je o tvrdý problém bezpečně zaděláno.
A ještě jedná zásadní věc, čistič Windows Vás svým způsobem připraví i o technickou podporu, když u jednoho z PC, které vlastním došlo k chybě programu - konkrétně Google Earth - prostřednictvím hlášení o chybě Windows a jeho řešení jsem obdržel pomocí tohoto systému odkaz ke stažení 2 ovladačů po jejichž instalaci bylo vše již stabilní a v pořádku. Ten "super čistič" ale smaže i zprávy Hlášení chyb o Windows a další log soubory, technická pomoc Vás poté obloukem mine.