Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Linux distribúcia pre začiatočníka

Dobrý večer, už dlhšie zvažujem čiastočný alebo úplný prechod z W10 na nejakú Linux distribúciu. Vyhľadal som mnoho distribúcii a skúsil som ich všetky ak rátam tie najznámejšie, samozrejme tým že som ich skúsil myslím len nabootovanie DEMO verzie a rýchle prezretie rozhrania a možností. Správny výber by mi ušetril možno až desiatky hodín práce takže ak má niekto skúsenosť s Linuxovými distribúciami tak budem rád za každú dobrú radu :-)
Z toho čo som skúsil mi na prvý pohľad prišli fajn tieto: Manjaro(KDE alebo XFCE), LinuxMint cinnamon, MX Linux a čiastočne možno aj Ubuntu
Ovládam nejaké základy čo sa OS týka takže prípadná práca v terminále zasa až tak veľký problém nieje ale aj tak chcem skôr niečo jednoduchšie kde nebudem musieť riešiť príkazy do terminálu. Využitie OS je skôr menej náročné. Ktorý z vymenovaných distribúcii je teda dobrou voľbou?

Ten Zorin OS vyzerá zaujímavo. Mám jeden starší NTB a tá ich verzia pre staré stroje by ten NTB mohla trocha oživiť. Inak mám v PC 2x nvmeSSD, mohol by som jeden vyčistiť a hodiť tam rovno viacero LINUX distribúcii? Postupom času to testovať a nakoniec si vybrať to najlepšie len sa trocha obávam či to nebude problém. Taktiež s ohľadom na Windows ktorý bude nainštalovaný síce na inom SSD ale neviem či tam nehrozí nejaké riziko zmazania dát...

Manjaro - rolling update, v podstate se v tom vzhledl Nadella a narval to do Windows 10. Pro lidi, co chteji mit nejnovejsi knihovny a kdyz zrovna nefunguji, tak jim nedela problem se v tom prohrabat a opravit si to, je to super vec. Pro uzivatele zacatecnika asi ne zrovna nejlepsi napad.

Linux Mint - dlouhodobe neresene problemy se spravou pameti me vytocili natolik, ze jsem jim dal sbohem, ale realisticky je nutno priznat, ze v tom poctu vyvojaru, ve kterem na tom delaji, se ani nic jineho ocekavat neda. Pro fanousky na hrani si s linuxem urcite zajimava volba, pro zacatecnika podle me tezky opruz.

MX linux - nikdy jsem nezkousel.

Ubuntu - me bavilo, dokud si vyvijeli veci po svem, jenze to financne neslo utahnout, takze dneska je to distro jako kazde jine, v pripade defaultniho nastaveni tomu vevodi ten neergonomickej nepouzitelnej Gnome Shell, proti kterymu jsou Windows 10 zlatej system.

Prestoze nejsem zastance diualbootu, protoze pokud clovek nechce travit zivot s operacnim systemem, tak je nejednodussi si jeden vybrat a radeji pracovat s programama, se kteryma potrebuje, nez si hrat s OS. Stejne bych ti ale pro zacatek dualboot Windows 10 x linux doporucil. Treba prijdes na to, ze ty Windowsy ve skutecnosti zase tak spatne nejsou, az uvidis linux. :-)

Jinak teda za me pro zacatecnika bych doporucil jit do "velkeho" distra linuxu. Proste do neceho, co pouziva spousty uzivatelu, kteri objevi spousty problemu a kdyz prijdes ty, tak uz je na webu skoro vsechno popsane a nemusis se nikde doprosovat, aby ti s tim nekdo poradil.

Za me teda Ubuntu (sam pouzivam jako takovy system obcas na hrani, abych z linuxu uplne nevypadnul) je dobry system na zacatek. Projedes navody, zjistis spoustu veci, jak to funguje a pak se muzes rozvijet dal, budes-li mit stale zajem. Pokud jsi fanousek Applu, tak druha velka distribuce Fedora jde v jeho slepjejich a ten system spis pripomina fungovani veci na Macu nez na Windows, taky zajimava volba, ale ne pro me teda.

Jsem dlouholetý propagátor Fedory + Plasma (nebo Mate). Na Fedoru jsem před lety přešel z Mandriva, když ukončili oficiální vývoj. Zkoušel jsem pak *Buntu, nenadchlo mě to, malé možnosti nastavení - což ale pro začátečníka může mít půvab. Fedoru + Plasma (na slabších strojích Mate) všem doporučuji, instaloval jsem to i mnoha lidem, co by se osypali jen ze slova Linux, řekl jsem, že mají nové Windows 20 a chrochtají si blahem. Funguje jim vše, co potřebují. Zpracování fotek, Internet, LibreOffice, video a pár her. Takže za mne Fedoru, začátečníkovi však vřele nedoporučuji s prostředím Gnome, sám jsem mu dodnes nepřišel na chuť.

Závěr: Fedora + grafické prostředí Plasma nebo Mate. Lze stáhnout z knihovny Spinů už hotové. S instalací Fedora není žádný problém, vše hned funguje. Terminál není nutné vůbec používat, vše jde naklikat, přehledně uspořádané.

Pro začátečníka? Žádná!
Zásadní otázkou je žádaný aplikační software? Kdo to s nějakým přechodem na jiný operační systém opravdu myslí vážně, tak nejdříve se zajímá, jaké aplikační software potřebuje, zda je i pro jiný os, nebo zda lze použít alternativu a a zda bude alternativa postačovat. Podobně podpora hardware.

ms: Mnoho krát som už počul že je LINUX vhodný aj pre starších ľudí ktorý majú len elementárnu znalosť OS a vraj je to dobré riešenie, čiže podľa teba to nieje pravda a je to čisto pre programátorov? Samozrejme používam aj SW ktorý nieje na LINUX podporovaný ale ja si to chcem rozdeliť na WINDOWS aj LINUX. Takže si vystačím s tým základom čo LINUX ponúka po nainštalovaní a ostatné veci môžem robiť na WINDOWSe.

fleg: Od LINUXu očakávam OS ktorý je v základe bezpečnejší a s lepšou politikou ochrany osobných údajov. Žiaden bloatware ktorý nepotrebujem. Stručne povedané tým že dlhodobo uvažujem nad LINUXom myslím oddelenie dôležitých veci od tých menej dôležitých a tak mať lepšiu obranu proti hackerom.

Keď sa nebudeš zaujímať o to, aké špičkové programy existujú na Linuxe, nikdy ten Linux nebudeť brať vážne a tvoja mysel bude rozdvojená. Niečo urobím na Windowse, pretože je to ľahšie a už to viem. Linux je ťažký a nechce sa mi učiť ako to mám urobiť aby to fungovalo.

Pro starsi lidi je vyhodny, kdyz jim to nekdo veci znaly "proste nastavi" a ono to pak "proste funguje" a nemeni se to samo pod rukama. Pro spoustu starsich je lepsi mit ten program stejny (i kdyz v podstate zastaraly a bez novych vymozenosti), nez mit kazdou chvili vsechno jinak a treba i par veci navic (o ktere se nikdo neprosil), ale hlavne se znovu pracne ucit, jak na tom udelat to, co se predtim pracne naucili na verzi predchozi. Proste ve stari se clovek uz hur uci, da to vic prace a nepotrebuje uz byt cool mezi vrstevniky tim, ze ma o jedna novejsi verzi cehosi.

Zaroven se tam da spousta veci naskriptovat a nastavit z CLI, takze neni problem se tam lognout na dalku a udelat beznou udrzbu, aniz bys musel slozite neco oklikavat. A starouskovi tam vrazis odkaz na nejaky skript, ktery "proste udela" aby mu veci fungovaly jednoduse - at uz jde o zalohy, konverzi cehosi do jednotneho formatu ci cokoli jineho.

Spousta dister uz ma hezke prostredi, ktere pro bezne uzivatele bohate staci a ktere se da naskinovat tak, ze se v podstate nenmeni, bez ohledu na verzi SW pod nim. Takze veci funguji furt stejne a to je dobre, aktualizace se nevnucujou vnevhod a nic nerozbiji a proste je to jednoduche a pochopitelne.

Cili pro stare lidi je vyhoda, ze se jim o to muze snadno starat nekdo jiny a udrzet jim to na venek "stejne" a funkcni.

Jina pohadka je, kdyz to pouziva clovek, co od toho "chce vic" a ma na to - tak ma moznost si to upravit k obrazu svemu naprosto nevidanym zpusobem, snadno se ta nastaveni nejen zalohujou, ale i porovnavaji, co se zmenilo, neni takovy problem si veci ohnout, kdyz mas jednak zdrojaky, jednak na vyber radu alternativ a kdykoli si muzes napsat i neco sveho, co stavajici veci propoji novym zpusobem - a nejsi odkazany na to, zda ti nejaky cizi programator na to udelal tlacitko, nebo ne. A pokud narazis na nejakoy problem, tak nejenze na webu vetsinou najdes reseni, ktere precka i zmenu grafickeho rozhrani, ale taky si muzes tu opravu/upravu udelat sam, nebo kontaktovat autora a navrhnout, zda by to neudelal on (a kdyz jde o neco rozumneho, tak se casto dockas velmi rychle reakce - asi pred mesicem mi napriklad prisel jeden detail ukazatele rychlosti site nesikovny, napsal jsem autorovi, odpovedel mi druhy den, ze asi mam pravdu a rovnou poslal patch s opravou - slo jen o par radku a kdyz jsem to ozkousel u sebe, tak to obratem zaradil i do oficialniho releasu - zkus si tohle udelat s nejakou Win komponentou, schvalne za jak dlouho dostanes aspon nejakou odpoved od autora - klidne i zamitavou).

Stejne tak jsem si spoustu veci upravil i vlastnorucne a cast z nich puvodni autori prijali a zaradili do oficialni vetve. A neco neprijali, tak jsem to vystavil u sebe a rada lidi si stahnla moji verzi, kterou jsem pak par let udrzoval, nez jsem presel na neco zcela jineho - ale je mozne, ze nekdo se toho chopil a udrzuje to tak dodnes - u Win nemas ani moznost, ani pravo se o to pokusit.

Jeden widget, co mam na plose je "obsolete" a z distribuce vyrazeny uz asi 10 let - ale me se libi, tak si ho udrzuju sam a postupne presel na vyrazne modernejsi verzi systemu a data bere z novych zdroju, nikoli z emulace tech deprecated. Protoze mam pocitacu vic, tak jsem si ho pridal do vlastniho repozitare a kdykoli updatuju system, tak se i u nej nabidne update na novou verzi, pokud je.

(A jo, obcas mam potreby, ktere nejsou zcela obvykle - napriklad jsem dlouhou dobu pendloval s NB mezi domovem, praci a jinymi misty, pricem jsem mel dost jinak sluchatka doma, jina v praci a na cestach pouzival "pecky" - pro kazde bylo vyhodnejsi jine defaultni nastaveni hlasitosti a kdo to ma furt delat rucne? Tak jsem si napsal skript, co pri zapnuti podle IP (ci nedostupnosti site) stroje tohle nastavi - a nejen to, ale nahodi i jiny background a rozliseni, protoze externi monitory, a doma navic pusti na pozadi nejake veci ohledne her, v praci naopak stahne z verzovaciho systemu updaty koloegu a nahodi shrnuti zmen, zda je chci syncnout, ci nikoli - skript na par radku, moznosti rozsirovani dost neomezene)

Od LINUXu očakávam OS ktorý je v základe bezpečnejší

Linux je bezpecnejsi jen proto, ze ho nikdo nepouziva, takze je na nej mensi mnozstvi viru. Pokud nepouzivas hlavu, zajebat si muzes linux i windows, vlastni rozum je zaklad k uspesnemu pouzivani pocitace vzdycky.

Co se tyka toho dualbootu Windows a linux, tak chci videt, jak dlouho ti ten elan vydrzi. Jak nabootujes jeden system, pak se rozhodnes jit treba do internetoveho bankovnictvi a pujdes prebootovavat pocitac na druhy system, pak si pujdes pustit facebook a zase se vratis restartem PC na prvni system a takhle furt dokola. Ve vysledku te to za 14 dni prestane bavit a dodrzovat to prestanes. Za me teda z tohoto duvodu porizovat linux, nesmysl na n-tou.

Jina vec je, jestli te linux zajima sam o sobe, zatim jsi nemel moznost a chces si ten system ozkouset, pak samozrejme bez problemu, dualboot je jedna moznost. Druha moznost je mit jeden z tech systemu jen ve virtualce, zalezi od vykonu tveho PC.

Doporucil bych akorat u dualbootu mit na pocitaci dva disky treba ty SSD, na jednom linux, na druhem Windows a mit to oddelene.

Rad, kterou linux distribuci zkusit, jsi dostal dost, takze smele do toho.

Vďaka všetkým za užitočné rady.

Mám ešte dotaz ohľadom dualbootu. Za predpokladu že bude WINDOWS fyzicky na samostatnom SSD a taktiež LINUX na samostatnom nieje možné aby sa navzájom ovplyvňovali? Ak nabootujem WINDOWS tak môže tento OS nejakým spôsobom zasahovať do dát LINUXu uloženého na inom SSD? Čiže prepisovať dáta alebo špehovať, čítať/získavať dáta? Ešte posledná otázka, môžem na to SSD kde bude LINUX hodiť aj viacero distribúcii? Všimol som si pri inštalácii že tam bola možnosť prepísať predošlý OS alebo ho zanechať čiže ak správne rozumiem tak samotný LINUX umožňuje tutú variantu. Totiž ak by som mohol súčasne nainštalovať na SSD niekoľko distribúcii tak si ich môžem rýchlo a ľahko prepínať a porovnávať aby som si vybral čo mi najviac vyhovuje respektíve čo funguje najlepšie.

Hele, na jednom SSD mam pokusnou instalaci Win10 a (zrovna) asi pet nezavislych instalaci linuxu, kazda ma svoji polozku v EFI a jde pri bootu vybrat, nebo jde z libovolne nastavit, co se ma spustit po restartu. Linux je v pohode, Win10 jsem zatim nepristihnul, ze by nekde prasily (az na to, ze se narvaly na dve partisny), ale prakticky je shoro nepouzivam - mam tam jen ovladace klavesnic a padu, kde si naklikam barvy a makra, vlozim do klavesnice a restartuju do rozumneho systemu.

Vic nezavislych linuxu na jednom disku pouzivam naprosto bezne asi tak 10+let, pokud jde o MBR, tak holt jeden poskytuje GRUB a ostatni se do ne zadavaji jako polozky, pokud je to GPT, tak GRUB nepouzivam a rovnou dam na EFI partisnu do adresare typu Gentoo-pokus kernel (bzImage) prejmenovany na bzImage.efi (a samozrejme se zakompilovanou CMD line, kde je, jakou partisnu ma pripojit jako root.

(Pravda, vim co delam a "naklikatorum" se spis vyhybam a proste to zkopnu rucne a prez efibootmgr nastavim dle libosti - cili co ti udela instalece typu "kolem entru rozsypu zrni" netusim, ale at uz udela cokoli, pokud ji nepovolis preformatovat cizi oddily, tak to minimalne rucne jde zprovoznit. Mozna i naklikat a nawizardovat, ale to vyzkouseno nemam)

(Jo a samozrejme, kdyz je tam vic systemu, tak sio ohlidej, kde ktery je, a uprav si patricne /ets/fstab protoze nebudou vsechny na /dev/sda1 jak tomu byva v prikladech. Pokud jedes prez LABEL nebo UUID, tak se problem resi sam)

Jen doplnim, ze zatimco ty jsi odbornik, presne vis co delas, on pise, ze s linuxem zacina a kdyz uz, tak poradne, napere na jedno SSD 5 dister, pak zjisti, ze vubec nevi vo co gou, 4 distra mu nejdou nabootovat a prohlasi, ze linux je na hovno a vrati se na Windows.
Tu predikci jsem si dovolil udelat proto, ze jsem to u nekolika lidi uz zazil. Misto, aby nainstalovali jednu hodne rozsirenou distribuci jako je napriklad Ubuntu a zacali se na tom ucit, tak proste kdyz uz, tak tam naperou vsechny exoticke distra a ve vysledku to ani nerozjedou. Ach jo.

Musíš se rozhodnout, zda Linux, nebo Windows. Protože pokud někdo má dualboot s tím, že něco udělá v jednom, něco v druhým, tak to téměř vždy dopadne tak, že nakonec jeden systém stejně převáží a uživatel zůstane u něj. A obvykle to jsou Windows, protože je na něj většina programů a z Linuxu se stane jen takový doplněk, který bude jen zavazet na disku, než to uživatel vzdá a smaže ho a zůstane na Widlích.

Na hlavnim PC mam jen Windows, duvod je stejny, hraju hry, mam i placene programy pro Windows, pri porovnani, ktery system pouzivat, to Windows vyhraly. A dualboot jsem si vyzkousel a presne souhlasim, nakonec jsem stejne pouzival jen jeden system na vsechno.

Mam ale i druhy PC a na nem ten dualboot Windows a Ubuntu, jenze tam je duvod v samotnych tech operacnich systemech. Chci si udrzovat znalosti v IT a hodi se mi neco, kde si mohu jen tak zkouset ruzne programy i treba systemy bez toho, ze by me nejak vadilo, kdyz si to tam nahodou rozeseru tak, ze to cele smaznu a zacnu si znovu. Stejne rozhodnuti doporucuji i tazateli, bud se chce neco ucit navic, potom smele klidne i do dualbootu, ale pokud chce byt jen spokojeny uzivatel, tak opravdu ozkouset si treba ve virtualce, co mu bude vyhovovat a to potom pouzivat.

Prasak: Ja dualboot beriem len ako dočasné riešenie. Taktiež ale nemyslím že prejdem čisto na linux.

Na PC by som si mohol nechať Windows ktorý má podporu programov, na hry a iné nepodstatné veci je to myslím dobrý OS. Na NTB by som nainštaloval nejaký linux a všetko čo má nejakú hodnotu by som riešil cez linux. Myslím internet banking a iné veci kde viem využiť lepšie zabezpečenie toho OS. Zároveň tak ako tu niekto spomínal aj ja beriem linux ako niečo praktické ale taktiež zaujímavé. Do modifikácii OS sa určite púšťať nebudem ale predsa len ten OS ma v mnohých smeroch môže niečo naučiť.

Myslím internet banking a iné veci kde viem využiť lepšie zabezpečenie toho OS.

Netvrdil bych, ze ma linux lepsi zabezpeceni. Windows v tomto usly kus cesty a internet banking i vsechno ostatni nemam problem pouzivat i na Windows 10. Zakladnim opatrenim, ktere muzes udelat v bezpecnosti na Windows, je proste neinstalovat pochybne programy, at uz jsou to ruzne cistice, boostery, aktualizatory driveru, pochybne antivirove programy, cracky do her. Vyhnes-li se narusovani systemu Windows ze strany techto pochybnych programu, ktere si tam dobrovolne uzivatele instaluji, nemusis se o bezpecnost svych dat nijak obavat.

Nicmene, Windows na PC a linux na notebooku muze klidne byt. Jen se ujisti dopredu, ze na Windows nepouzivas zadny program, ke kteremu na linuxu nenajdes alternativu a zaroven bys ho potreboval i na tom notebooku. Pri beznem pouzivani pocitacu vubec nemusis poznat rozdil, zda-li pracujes na Windows nebo na linuxu. Webove prohlizece jsou vetsinou multiplatformni, nabizeji synchronizaci bez ohledu na pouzivany OS, spousta programu typu prehravac videa, hudby, kancelarske programy, najdes na obou platformach. Vetsi problemy bych neocekaval, nepouzivas-li neco specialniho a nejsi-li nucen pouzivat Microsoft Office, ty na linuxu nerozchodis. Smele do toho. :-)

Možno som dal zlý príklad nakoľko IB používa 2FA tuším už povinne každá banka to musí mať. To isté aj iné služby ktoré niečo znamenajú majú 2FA. Ak sa mám priznať tak poslednú dobu ma dosť štve to sledovanie zo strany MS, googlu a iných veľkých hráčov. Možno som paranoidný ale ak má niekto všetko vsadené na jedného koňa(myslím napríklad google pixel s OS od googlu, email od googlu...) tak to beriem ako niečo riskantné. Žiadna firma by nemala mať takúto prevahu v oblasti osobných údajov.
Tie falošné voľby pri inštalácii W10 ma vždy rozosmejú, snáď aj niekto verí že má používateľ na výber či to sledovanie/telemetria je vypnutá? Práve v tomto mi príde LUNUX ako niečo totálne iné. Žiadne programy a služby nevnucujú, všetko je na voľbe uživateľa a z toho rozhrania som mal dojem že je to OS robený pre uživateľa a nie pre reklamu a informácie ako v prípade W10.

Pochybné programy to je široký pojem :-)
"cistice, boostery, aktualizatory driveru, pochybne antivirove programy, cracky do her." z týchto ktoré si vymenoval nemám nič takéhoto charakteru. Už vyše roka som nič na čierno do OS neinštaloval. Lenže kde je istota že nejaký soft ktorý používam nieje taktiež pochybný? Dajme tomu nejaký soft od logitechu alebo hyperxu pre nejakú perifériu. Kde je istota že je to dôveryhodný soft? Sú mnohé známe a "overené/bezpečné" SW u ktorých vysvitlo že škodia...

Ohľadom podpory SW na LINUXe nemám vôbec obavy. Čo viem tak jedine profi nástroje na edit AV sú trocha problémom ale tuším že tiež tam bude nejaká šikovná a dobrá alternatíva. Spomínaný MS Office je to posledné čo by som riešil. LibreOffice pre mňa osobne ponúka lepšie služby ako MS Office.

Lenže kde je istota že nejaký soft ktorý používam nieje taktiež pochybný?

A kde je jistota, ze nejaky soft, ktery budes pouzivat na linuxu nebude pochybny?

Mas to uplne stejne jako na Windows. Jinak ale na linuxu i na Windows existuji firewally, ktere zabrani pripojeni na internet programum, kterym se rozhodnes neduverovat. Je zrejme, ze chces povolit pristup na internet pro webovy prohlizec, ale jinak je to zcela na tobe. Nechces, aby Logitech kontroloval nove verze driveru? Zakaz mu pristup.

Na Windows doporucuju Windows firewall Control.

---

Tezko rict, jestli Windows posilaji telemetrii, kdyz jim to zakazes. Muzou to posilat na nejake nizsi vrstve, kam nevidis. Jenze, jak jsi sam rekl, pokud mas mobil s Androidem nebo iPhone od Apple, stejne tem firmam Google a Apple posilas tolik telemetrie, ze se o tom Microsoftu muze jen zdat. Takze dokud nebude mobil bez Androidu s nejakym skutecnym linuxem, coz asi jen tak nebude, tak me Windows vubec nevzrusuji a at si posilaji, kdyz je to bavi. :-)

Tak sa mi nakoniec ani nepodarilo ten LINUX hodiť na SSD2. Neviem kde som robil pri inštalácii chybu. WINDOWS mám na SSD1. Nainštaloval som následne ZORIN a potom ešte UBUNTU a všetky OS sú skrátka na SSD1. Chcel som ich dať na to samostatné SSD2. Ak som dobre pochopil tak som mal navoliť ručne tie partície rovnako ako v inštalačke W10 lenže to rozhranie budem musieť najprv naštudovať :) nechcel som nechtiac vymazať nejakú súčasť W10.

Mám ale teraz menšiu dilemu. ZORIN OS sa mi podarilo bez problémov odstrániť, stačilo odstrániť partíciu cez W10 správcu diskov. Horšie to ale vyzerá s UBUNTU ktoré nešlo odstrániť. Musel som cez CMD vo W10 manuálne dostať prístup k zložke kde boli posledné subory UBUNTU. Problém je že aj po odstránení a mojom 2x overení že je to naozaj čisté mi v BIOSe stále ukazuje voľba BOOT UBUNTU(USB BOOTovacia fleška je odpojená) takže tá to nieje. Po navolení tejto BOOT voľby sa ale táto BOOT voľba nenačíta. Myslím že to ničomu nevadí, stačí ak dám tú voľbu vypnúť v BIOSe ale ak vie o tom niekto niečo viac tak budem rád za radu ako to vlastne je...
https://i.imgur.com/9MPeJTn.jpg
https://i.imgur.com/VSiLuwl.jpg

UEFI boot manager si pamatuje systemy (teda jako jmena), necte je pokazde znovu z disku, takze to, co je v nem s tim co je na disku vubec nemusi souviset (kdyz jsem pridal bootloadery na disk, tak je "nevidel" dokus jsem ho neprinutil, kdyz jsem je smazal, tak je "videl" dokud jsem je nesmazal i v nem. Uchovava si spoustu dat v nejake NVRAM/CMOS na desce ). Vyhod tu volbu v UEFI (aka BIOSu) a melo by to byt OK.

Ja tu Secure boot UEFI vychytavku nepouzivam, takze v tom neporadim. U pocitacu, kde hrozi pouzivani dualbootu instaluju i Windows 10 se zapnutou volbou BIOSu - Other OS, Windows 8, Secure Boot disabled apod.

Takze pak pouzivam klasicke zavadeni s boot managerem.

SSD1 s Windows 10 bych pred instalaci Ubuntu vyndal z pocitace, abych si ho omylem neposkodil. Ubuntu te pri instalaci vyzve, jestli chces zvolit umisteni na disk sam nebo auto. Vzdy volim rucni umisteni a vytvarim rucne na jednom fyzickem disku 3 oddily "/" (ext4) pro systemove soubory linuxu staci treba 50GB, "/home" (ext4) pro domovskou slozku vcetne veskerych konfiguraci programu s velikosti skoro celeho disku a oddil "swap" s velikosti dvounasobku instalovane pameti RAM. Nasledne se Ubuntu zepta, kam chci zavadec, tak zvolim hlavni zaznam tohoto disku, na ktery ten Ubuntu instaluju.

Takže sa oplatí SecureBoot vypnúť? Mám v UEFI/BIOS voľbu SecureBoot - Other OS

Inak ten dualboot fakticky nieje vôbec vhodný na nejaké dlhodobé riešenie. Prebehla mi teraz aktualizácia W10 na novú verziu 2004 a už mi to nainštalovaný LINUX MINT vôbec nenačíta. Tuším to bude z toho dôvodu prečo sa odporúča najprv W10 a potom doinštalovať LINUX.

Zmena volby Secure Boot v BIOSu vyvola potrebu reinstalu jiz nainstalovaneho OS, nebude bootovat. Ja mam proto Secure Boot vsude trvale vypnuty, protoze menit to na bezicim OS je problem. Asi je Secure Boot moznou bezpecnostni volbou, ale takovou bezpecnost, ktera mi ztezuje pouzivani pocitace ja rozhodne nepotrebuji. Je na kazdem, aby vedel co chce a jak moc chce resit bezpecnost. Nekritizuju tim Secure Boot, naopak stavajici stav umoznujici si zvolit mi vyhovuje.

Dalsim problemem pri zavadeni vice OS je formatovani disku na GPT nebo MBR. Pouzivam tradicni MBR, ma to omezeni, ze bootovaci disk nesmi byt vetsi naz 2TB, na vetsich discich uz MBR nelze pouzivat a je nutne je mit formatovane do GPT. (Formatovanim nerozumej jako souborovy format, ale jako typ cleneni oddilu pevneho disku.)

Jestlize mam vypnuty Secure boot a disky v MBR rezimu, necham disk pro linux zavadet pres GRUB a disk pro Windows zavadet pres EasyBCD. Potom jsou disky na sobe vzdy nezavisle, do kazdeho doplnim moznost bootu i z druheho disku a pouze volba bootovaciho disku v BIOSu mi ukaze ten ktery zavadec, pres ktery bootuji.

Jestlize pouzivas GPT, tak GRUB by s tim pracovat umet mel, ale v tom ti vic neporadim. Teoreticky, pokud bude na disku pro Windows standardni zavadec a na disku pro linux GRUB2 v EFI rezimu, tak by opet s bootovanim jednotlivych disku nemel byt problem. Standardne budes bootovat pres GRUB, kde budes mit volbu linuxu defaultne a pridas si i volbu pro Windows. Myslim, ze nakonec si to GRUB umi v linuxu i najit a zprovoznit obe volby automaticky.