Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook - poradíte mi prosím?

Dobrý den, už jsem se tady před čase radila a dodatečně ještě jednou děkuji. Už jsem trochu orientovanější, ale ještě to rozhodnutí dolaďuju :-). Mám vyhlídnuté dva NB, jeden od HP, s bílou šasí (už pronikám do terminologie :-) ) a druhý Asus.
https://www.datart.cz/hp-15s-eq0601nc-ryzen-3-3200u-dual-15-6-fhd-antiglare-slim-sva-narrow-border-8gb-ddr4-1dm-2400-ssd-256gb-pcie-amd-radeon-vega-integrated-graphics-non-odd-wifi-ac-2x2-bt-5-backlit-keyboard-windows-10-home-64bit-2-2-0-snowflake-white-9qx19ea.html?gclid=EAIaIQobChMI7462h8_c6QIV2ojVCh2PGAOlEAQYBSABEgKwDPD_BwE

https://www.czc.cz/asus-15-x509fj-stribrna/267201/produkt

Jak jsem psala, od notebooku potřebuji jen surfování na netu, místo pro fotky a krátká videa (cca 500/rok a hodina videa/rok), cca 20 ilmů a aby to zvládlo nějaké hry, které teď jsou v kurzu u dětí od 6 let a výš :-).

HP už mám, bílá je mi sympatická z důvodu, že je tam snad menší riziko, aby tam byl problematický recyklovaný plast (to je průšvih hlavně u černých plastů). Ale našla jsem nějaké info, že HP používá horší NT displaye, i když to nazývá jako ty lepší (SVA?).
Pak taky nevím, jak by stačila paměť 256 GB, když teď u toho svého NB staříka (HP 6730s) mám stejnou, mám tam snad patnáct filmů a ani ne 1000 fotek, pár videí a pořád mi to hlásí, že je disk plný. Když si to pak přendám do toho nového, už od počátku by byl vlastně plný...

Asus má 512 GB, ale zase je šedý, tam už to s tím recyklovaným plastem bude otázka a navíc si nějaký uživatel stěžuje, že má tiché reproduktory (což je průšvih, jsem docela nahluchlá, občas už musím používat přidané bedýnky a zvuk nic extra) a že nemá
VSTUP PRO SÍŤOVÝ KABEL - co to je prosím a k čemu to je?

https://www.alza.cz/asus-x509fj?dq=5658059&kampan=adw1_notebooky_bee_pro_notebooky_notebooky-asus-x509fj-ej114t-silver-na577k0&ppcbee-adtext-variant=ad2-se-slevou-1-nezkracena-copy-2020-02-11_140002&gclid=EAIaIQobChMIhNnkxMTd6QIVheFRCh2DTwTlEAAYASAAEgKAJfD_BwE#recenze

Moc děkuji

Ono to tady asi zaniklo, ale ještě jednou se zeptám 1) pokud tedy trvám na připojení přes kabel, jestli je lepší se výběrem zúžit na NB, které ten RJ 45 mají nebo pořídit příp. typ bez něj a řešit to tím USB, který by tam ale byl trvale.

A 2) pokud je mezi dvěma NB stejných parametrů rozdíl v procesoru, kdy je buď AMD Ryzen nebo Intel Core a rozdíl v ceně 1000 Kč, jestli volit raději Intel Core nebo je to jedno.

Jinak už snad vím pro posouzení vše, doufám :-)

Děkuji

mobilní intel/ryzen vyjdou podobně na dojem z výkonu, teddy pokud nekoupíš 2-jádrové šidítko.
celý výkon pod windows nedělá jen procesor, ale i disk (dnes jen ssd), paměť ram (kancl dostatečných 8gb), trochu integrovaná grafika (amd má náskok, ale není to hlavní využití). dala by se ještě uvažovat průchodnost chipsetu, dnes z poloviny součástí cpu. čili váha procesoru je cca čtvrtina.
pokud bude cenový rozdíl v ntb malý, procesory bych neřešil a spíš hledal užitné vlastnosti jako čitelnost klávesnice, váha, počet usb portů, někdo třeba barvu.

drátová síť má smysl pro ty domácí případy, kdy člověk ví, že má špatnou/zarušenou wifi. nebo u herních pařanů, nebo ve velkých firmách, kde se připojuje do rozdělených vlan a záleží mu na tom.
mobilní uživatel si doma může zařídit drátovou síť, ale pokud ntb potřebuje přenášet na jiná pracoviště, tam už tu jistotu kabelu nemá.
zabudovaný rj45 je univerzálnější, ale ten usb adaptér se snad dá přenést. v práci mám dock se všemi kabely včetně lan, domů si nosím jen notebuk a i když mi tu plandá síťový kabel, stačí mi být připojený na wifi. (aktualizace přes to doma nestahuju).

edit:
někde můžou mít mít v nabídce třídění: wireless lan = wlan = wifi. samotná lan je drát.

edit2:
HP 17-ca0013nc je krám ze starší řady. nemá procesor ryzen (nová architektura zen), ale staré a9. horší šetřící režimy, horší výkon. 2jádro ani náhodou. malý ssd nebrat. pomalý přídavný disk 1 tb je přítěž, proč ho sebou tahat?
má už modernější wifi 11ac.

Děkuju. Takže dvoujádrový určitě ne, o.k. Našla jsem si staré parametry toho mého staříka
https://www.mall.cz/notebooky/hp-compaq-6730s-na744es?tab=parameters

a 1) mě překvapilo, že paměť disku mám 320 GB a současné NB mají 256 GB...a píšou, že je to dostatečné...
Takže SSD taky asi ne míň než 512. Operační paměť mám ale 3 GB, tak by teoreticky stačila 4G místo 8GB?
A požadovat LAN nebo RJ45 (asi je to to samé?), pro kabel.připojení.
Ještě k těm novějším typům wifi - neliší se intenzitou záření? Asi se ptám blbě, ale jestli ty modernější wifi nejsou co do signálu
či elektromagnet. záření silnější a jak to poznat?
A to už je opravdu vše.
Děkuji všem za vyčerpávající odpovědi na mé všetečné dotazy.

není "paměť disku".
je operační paměť = ram, ve které běží systém a spuštěné programy. kdysi typicky 4gb, dnes se vřele doporučuje 8gb. je to rychlá polovodičová paměť, má vyměnitelné moduly so-dimm.
pro office by 4gb stačily, ale nabobtnal operační systém, nabobtnaly webové stránky co to zobrazuje.

pak je disk = velké úložiště pro nainstalovaný systém, všechny programy, všechna uživatelská data, všechny dočasné soubory postahované z netu, obnovení systému, uložený stav hibernace... na disku ty soubory a programy jen leží, než si je procesor najde a natáhne do ram, aby s nimi mohl pracovat.
starý mechanický disk byl pomalý (5.400ot, přenos kolem 100mbyte/s, pomalý seek), kapacita 320gb stačí s velkou rezervou pro kancelářské potřeby. nové polovodičové disky (ssd) jsou asi 10-30x rychlejší, už mají podobnou kapacitu (256mb musí stačit každému)
výběhové mechanické disky stojí 300gb-1tb skoro stejně, zatímco u nových ssd ještě furt cena roste s kapacitou, proto se osazuje to, co přiměřeně stačí.

v popisech eshopů: lan=konektor rj45. častější je označení "lan" a rychlost 100mbit (zastaralé) nebo aktuální 1gbit=1000mbit. typ konektoru jsem zmínil jen proto, že je celkem vysoký a vadí při zabudování do tenkých ntb.
wlan: pokud jsou někde číslovky 150/300mbit a jiná "nedesítková" čísla, půjde o teoretické rychlosti wifi. praktické mohou být tak 20-70mbit.

wifi je určeno pro připojení typicky do desítek metrů, indukované napětí bývá v mikrovoltech. povolený výkon u nás je asi 20mW. sílu záření wifi neřešit, na hlouposti je facebuk a biohackeři.
řádově vyšší výkon mají mobily, ten během spojení s 2km vzdálenou buňkou vysílá výkonem 2W a ženské s tím u hlavy dovedou tlachat klidně 20min.
nějaký sloní mentál tu vytáhnul tvůj starý dotaz. nedivím se, že lidi co živí technika, z toho měli srandu.

Děkuji za vyčerpávající odpověď :-).
Ohledně ještě toho SSD, psal jsi, že : "2jádro ani náhodou. malý ssd nebrat." Přitom píšeš, že 256 GB je dostačující. Já mám na tom 12
let starém HP paměť 320 GB a je plná, i když tam mám fotek i filmů minimum. (disk C: max. 99,9, disk D 350 GB volných z 350 GB, jestli to nebude v tom..., ale všechno se ukládá na ten C. Já nevím, jak je to teď, ale z tvého popisu taky vyplývá, že se z té paměti ukrojí dost na programy, dočasné soubory atd....No ale budu věřit tomu, že je 256 GB dostatečné i na případné hry...(nevím kolik toho potřebují hry pro 6 ti leté děti, to se dozvím až nastoupí do školy a děti ho touhou po tomto infikují... (nic ve zlém, ale přijde mi to jako ztráta času, ale nechci aby byl tak out jako jsem třeba v moderních technologiích já).
Že mají lidi potřebu se mé nedůvěře v záření posmívat, je čistě jejich věc, s odpovědí na to, jak to je to nesouvisí. Že je mobil horší, samozřejmě vím a co to dělá ví zase dobře známý mé kamarádky, molekulární genetik, co to zkoumá na myších. Ale nikomu to nerozmlouvám a ani se nevysmívám, tak bych to čekala taky..Jen jsem chtěla vědět, jestli ty typy wifi, co se uvádí v parametrech
liší intenzitou záření. jestli třeba wifi typ ac je v tomto jiný než g b a n či co :-) nebo jestli je to co do vyzařování stejné, nic víc.

některé modely se nabízí se 120gb diskem, to je na provoz win10 jen tak tak. kvůli způsobu práce ssd se doporučuje nechávat 20-30% volného místa, i s tím kapacita 250gb na kancl stačí.

takže i přes 10x opakovaný argument "vyzařování z mobilu těsně u hlavy je asi 100x silnější než domácí wifi", někteří pořád dělají, že neumí číst. to je pak ztráta času to řešit.
nevím jak je na tom mobil při využívání datových přenosů, předopkládám že kdykoliv to jde upadá do šetřících režimů, má to člověk na stole, ale využívá to podstatně déle. lte data hlavně na 800mhz, snad se na to testují i ti myši.
záření wifi má v pásmu 2.4ghz povolenou stejnou úroveň, nezáleží na normě b,g,n. 5ghz wifi 11a(ac) předpokládám bude stejné nebo dost podobné, v nejbližších 10 letech se tím neplánuju zabývat.

A znáte to přísloví : "třikrát nic umořilo osla"? Když telefonuje někdo 10 minut versus hodiny a dny u wifi ? Nikdy vás nenapadlo, když u mobilu to vadí, tak je pravděpodobné, že wifi úplně bez viny být taky nemusí? Nebo vy víte se 100% jistotou, že od určitého výkonu to se 100% jistotou nevadí? Zatím to nikdo na 100% nezjistil. Ale to je jedno, jak jsem psala, každý má právo na svůj názor...
Třeba podobně roušky, říkalo se, já chráním tebe, ty mě, tedy že rouška nechrání. Tak jsem si řekla, o.k. 100% to asi nebude, ale co udýchatelné 4 vrstvy, to by mělo mít nějaký smysl. A pak to někde v zahraničí testovali a opravdu zjistili, že tato vrstva zabrání průniku až 60% virů. A opět, říkalo se, že na dávce nezáleží. Jenže byly informace, jak umírali mladí lékaři. Opět, jasný důkaz, že na infekční dávce sakra záleží a že teda nosit víc vrstev nemusí být zbytečné. A opět to pak bylo vědecky potvrzeno.
Ono stačí dívat se kolem sebe, tupě nevěřit a nechytat se toho, co kdo říká, ale zamyslet se...
Dřív nebo později se prokáže i škodlivost wifi, uvidíte. Ono ty nárůsty ADHD, autismu jsou totiž podle mě způsobeny právě tímto a i ty výsledky na myších to ukazují - poškození hematoencefalické bariéry, kdy jsou pak do mozku propouštěny látky, které tam normálně neproniknou. Mě to teda do sebe zapadá, ale klidně se mi vysmívejte a dejte svým dětem k postýlce wifi, chůvičky a pak to případně sveďte na očkování...
Opravdu si nikdo nepoložil otázku, když počet autistů a ADHD vzrostl a roste tak razantně v posledních cca 15 - 20 letech, co se do háje tak změnilo v lidské společnosti, prostředí, co by to mohlo způsobit. Jen jediná věc tady je poslední roky, bezdrátové technologie vážení ....

Není důležité, kde je zdroj, ale jak silné je záření z něj vycházející. Zrovna ty vojenské radary mají dosah třeba stovky km a dost silný výkon na to, aby po odražení ten signál letěl další stovky km zpět.
Domácí WiFi je pryč maximálně po desítkách metrů.
A kdo normalní by dal wifi k dětské postýlce? Tady nejde ani tak o záření, ale o to neustálé blikání diod a taky o pískání od napájecího zdroje.

Hanka, ze ty si nedavala pozor na fyzike?
Vedela by si, ze vyzarovaci vykon klesa so stvorcom vzdialenosti. Vedela by si, ze okrem vykonu ta musia zaujimat aj frekvencie vyzarovaneho spektra a ze napriklad cim vyssia frekvencia tym horsie prechadza cez prekazky (tym padom aj cez tvoje telo).
Vedela by si, ze radiove vysielace moze mat vykona na DV az 50kW, kedysi mali bezne vysielace na AM vyziareny vykon v stovkach kW.
Mozno by si vedela, ze klasicka wifi ide v pasme 2.4GHz ma max vykon stanoveny pre EU 0.1W. Mozno by si vedela, ze klasicka mikrovlnka v kuchyni ma na rovnakej frekvencii 1000W, co je 10000 viac. Bojis sa kuchynskej mikrovlnky?
Keby si sa zaujimala o vesmir mozno by si vedela, ze Zem je bombardovana 24h roznymi vlneniami na roznych frekvenciach.
Mozno by s vedela, ze ked letis lietadlom si ozarovana az 100-nasobne mSv viac ako na Zemi .
Keby si sa zaujimala o fyziku mozno by si neriesila <>.
Prepac, ale proste ma vytacaju ludia, co vedia o fyzike prd, ked sa pokusaju tvrdit nieco, co je mozno pravda v inom vesmire, ale v nasom nie, pretoze by to porusovalo elementarne zakony fyziky.

Ano, ak budes telefonovat s mobilom, ktoreho vykon je 1-2W niekolko hodin denne tak (mozno) o 20-30 rokov dojde k k degenrativnym zmenam na mozgu skor ako keby si kazdy nevolala. Ano vsetkeho vela skodi, telefonovania, opalovania, prejedania, pripadne toho, ked musim mat na vsetko nazor a hlavne na veci, ktorym vobec nerozumies.
Este raz prepac.

Vseobecne a plati aj pre PC a aj pre nb.
Min i3, lepsie i5 na generacii az tak nezalezi...inymi slovami nemusi byt najnovsia, uplne rovnako dobre funguju aj starsie generacie.
Od AMD to moze byt Ryzen3 a vyssie.
4GB na beznu pracu postacuje, ale 8 potesi, nie je vsak nutnost.
SSD ako podmienka, ziadne HDD, a velkost 250GB postacuje vacsine, komu nie su 500GB modely, niekto potrebuje 1TB a vyssie.
Nove nb vyssich rad maju vacsinou nvme a to je maximum co vieme dostat asi z dnesnych diskov.
Pokial potrebujes odkladacie miesto na videa a fotky urcite by to nemal byt disk na nb a urcite nie SSD, kde hrozi, ze data odidu naraz, bez varovania a moznosti obnovy.
Lacna varianta je usb disk, drahsia nejake NASko...napr https://pc.poradna.net/articles/2829384-synology-ds218j-idealny-server-pre-domacnost

Děkuju, takže to je pokrok...Za rychlost u ssd se platí vyšším rizikem absolutní a rychlé ztráty dat...
Ještě mě napadlo, ze současného HP 6730s mám vyndaný harddisk, protože prostě jednoho dne zůstala černá obrazovka...Ale před dvěma lety mi říkali, že data z toho vytáhnout jdou. Je na to potřeba, aby fungoval tento NB nebo to vyndají bez potřeby dát jim k tomu ten můj (nebo stejný typ) NB? Ještě jsem se k tomu nedostala, tak abych nekoupila nový, tento dala k recyklaci a pak zjistím, že z hardidsku data nejdou vyndat.
A to je taky asi odpověď na otázku, kam mi zmizela paměť, já tam mám nějaký náhradní jiný harddisk, ne originální..

Děkuju, takže to je pokrok...Za rychlost u ssd se platí vyšším rizikem absolutní a rychlé ztráty dat...

Ano zakernost SSD je v tom, ze je to elektronika, odchadza to bez varovania a obnova dat je takmer nemozna.
Na druhej strane ja nemam za 3 roky snad jedinu reklamaciu na SSD a to ich mam vonku stovky.
Vytiahnut disk zo stareho nb a kupit k nemu usb box je dobry napad, ak je ten disk v poriadku budes mat na nom aj stare data a ziskas pomerne velke externe ulozisko.

Té poslední větě nerozumím...Ten disk asi špatný je, jinak by mi ho neměnili, ale údajně ta data nejsou ztracená a dají se
z něj vytáhnout. Tak si mám koupit externí disk a na ten mi to dají? Ten externí disk je ten USB box?

Pořád nechápu...Dám ty věci na externí disk, PC vyhodím nebo třeba spíš založím a budu mít tedy staré PC s volným starým diskem. Pokud bych dala pryč starý počítač, ten disk pak můžu dál používat jako externí disk i bez toho počítače? Dá se to připojit k novému PC jako flashka???

Když jsem slyšela, jak někteří lékaři mluví s pacienty, říkala jsem si, jak je možné, že ty lidi nechápou, že to je stejné, jako by na ně mluvili čínsky. Mě se to nikdy nestalo, ale asi jsem opravdu výjimka v tom, že mám nadprůměrnou empatii. Já opravdu o těchto moderních technologiích nic nevím, to, že jsem horko těžko nějak pozjišťovala, jako jsou parametry NB, abych se měla vůbec čeho chytit, neznamená, že jsem expert. Ani nevím, co to je externí harddisk, resp, jak se používá, jen mi někdo řekl, že je to větší flashka, která se stejně připojí. Nevím nakolik to odpovídá, ale alespoň to ukazuje, že dotyčný se snažil o maximální přizpůsobení, abych měla šanci porozumět. Co je USB box opravdu netuším, resp. teď už vím, že je to krabička, do které se dá disk. Umět to použít bych ale asi neuměla...Resp. je to USB, tak se to zapojí do USB jako flashka. Vyrobí se z toho teda asi externí disk, je to tak?
Otázka je, pokud je ten disk starší (je vyměněný cca před 7 lety, ale jak jsem psala, mám tam 89 GB a volných je dalších 10 GB),
je to bezpečné úložiště?
Ten úplně původní disk, který je teda zničený, ale z kterého jdou data (asi za 1500 Kč údajně) vyndat, to mi tam dají jak, resp. na co?
To mi tenkrát nějak neřekli, zasekla jsem se na ceně a od té doby to leží ladem...Ani nevím, kolik tam toho je, ale asi víc než teď, je tam dost filmů (a kapacita dle parametrů je 320 GB). Takže koupit externí harddisk, oni mi to tam dají a přidám si k tomu data ze současného disku. Takže asi o nějaké větší paměti, to se podívám, za kolik se jaké dají pořídit.
Ovšem jestli to nebude na jednoduchém principu ala flashka bude to zajímavé...