Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Lze na notebook s Ubuntu doinstalovat W 10

Máme 3x notebook výhradně s Ubuntu. A k němu jeden navíc také s Ubuntu. Před lety jsem měl na něm W 10 a nejprve k němu přiinstaloval Ubuntu, takže jsem měl v notebooku oba OS. Pak šel W 10 pryč definitivně. Chtěl bych něco zkusit, ale nevím, zda je možné, udělat to teď opačně?
Na Ubuntu k tomu přiinstalovat W 10 a mít tam dočasně opět oba OS současně? Pokud by se mělo Ubuntu smazat a nejprve instalovat W 10 a až znovu k němu teprve přidávat Ubuntu zase, tak bych do toho nešel. Osobně si myslím, že to asi nejde, ale rád si nechám poradit. Na internetu jsem našel informace, jak z Windows přidat i Ubuntu do notebooku, ale opačně nic.

Předmět Autor Datum
Nevím jak desítky, ale dřívější windowsy (xp, vista a 7) to neuměly (musel se instalovat linux až k…
ml1 26.10.2021 17:50
ml1
Já mám velikost disku 1TB a kromě Ubuntu a programů v něm tam nic jiného není, takže místa na disku…
jakovlev 26.10.2021 19:27
jakovlev
vůbec nejde o velikost disku a místo, ale o windowsí bootloader, kde mrchosft zpupně nebere na vědom…
lední brtník 26.10.2021 20:39
lední brtník
Na hry vůbec. Je to pouze záložní, co leží ve skříni bez použití a tak jen jsem chtěl něco málo vyzk…
jakovlev 26.10.2021 23:32
jakovlev
flashka nestačí vůbec na nic. celkem nízká propustnost sběrnice, nízké počty iops. flashka není a ni…
lední brtník 26.10.2021 23:49
lední brtník
Je to už dlouho a šlo o SDHC, nikoli USB flash (ale ono se to uvnitř nejspíš stejně honí přez podobn… poslední
gilhad 27.10.2021 14:19
gilhad
S novým počítačem s UEFI a GPT se mi podařilo nainstalovat Linux, W10 a ještě další Linux (v tomto p…
gilhad 26.10.2021 23:20
gilhad
Takže by to přece jen nějak šlo...:-)
jakovlev 26.10.2021 23:42
jakovlev
IMHO není důvod, proč by to jít nemělo, ale být tebou, tak nejdřív důkladně zazálohuju data (nebo je…
gilhad 27.10.2021 14:14
gilhad
Nemám osobnú skúsenosť na linuxe, ale môžeš skúsiť dať windows do virtuálky. Čo by mal byť najmenší…
pozorovateľ 26.10.2021 18:10
pozorovateľ
Přiznám se, že s tím nemám zatím žádnou zkušenost. Na rychlo jsem se teď podíval na pár článků a ty…
jakovlev 26.10.2021 19:44
jakovlev
No tak potom toto by ťa mohlo zaujať https://itsfoss.com/install-windows-10-virtualbox-linux/
pozorovateľ 26.10.2021 19:48
pozorovateľ
Na internetu jsem našel informace, jak z Windows přidat i Ubuntu do notebooku, ale opačně nic. To j…
host 26.10.2021 19:52
host
Přesně tak. Instalátory Linuxu Widle načuchají již instalované Wokna a do Grubu dají do menu spuštěn…
Rce 26.10.2021 21:57
Rce
Bohužel angličtinu neovládám, takže dotaz jsem dával pouze v češtině na jiném vyhledavači. Ale jak s…
jakovlev 26.10.2021 23:16
jakovlev
Postup je poměrně primitivní (i pro neangličtináře), případně lze použít Google Translator. V Ubunt…
host 27.10.2021 07:55
host
Dobře. Děkuji. Díky všem za rady.
jakovlev 27.10.2021 10:46
jakovlev
W10 neinštaluj, je to smŕŕŕť.
Nuda 26.10.2021 20:00
Nuda

Nevím jak desítky, ale dřívější windowsy (xp, vista a 7) to neuměly (musel se instalovat linux až k windowsu, ne naopak). Ale tak jako tak to chtělo volný diskový oddíl, což znamenalo většinou jiný disk (kdo má na disku nevyužité místo, aby tam mohl něco instalovat).
Ideální by bylo, kdyby měl notebook dvě pozice na disk (u PC normálka, u ntb ne), disk s linuxem by se vyndal, aby při instalaci windowsů neutrpěl a instalovalo by se na druhý disk. (Neuškodilo by si celý disk zazálohovat, přinejmenším proto, aby bylo se k čemu vrátit.) Pak by se vrátil a případně na něm upravil zavaděč (aby tam přibyla položka windows, v nějakém režimu si to sám zdetekuje). Nebo jestli by se v biosu volilo, ze kterého disku bootovat.
Návodů na tohle bude málo asi i proto, že málokdo tohle dělá. Zkoušel jsem to opravdu hodně dávno s XP. Myslím, že bylo potřeba potom znova nainstalovat bootovací program (zavaděč), protože windows ho nahradil svým, a do linuxu se nedalo nabootovat (jinak byl nepoškozený). Ale to bude víc jak 10 let a dneska může být vše úplně jinak.

Já mám velikost disku 1TB a kromě Ubuntu a programů v něm tam nic jiného není, takže místa na disku dost. Nyní je ve skříni jen jako záloha, ale je to asi 4 roky starý notebook, který normálně funguje v pořádku. Ono jde hlavně o to, aby to nebylo pak ještě víc práce, než kdybych nově nainstaloval jen W 10 a znovu k němu pak udělal dual Ubuntu.

vůbec nejde o velikost disku a místo, ale o windowsí bootloader, kde mrchosft zpupně nebere na vědomí existenci ničeho jiného než windows a podle toho na disku škodí.
ve stoláku to jde ošetřit, tam je dost místa na více disků a v nejhorším je přepínat v biosu.
anebo myslet předem při instalaci za ten hloupější systém a předem mu vyhovět (pořadí instalace).
anebo si umět sám poradit s bootloaderem windows i linuxu.

krám je cca 4r. starý, má 1tb disk - to tehdy býval obvykle shitový hdd 5400 otáček, pro moderní žravé os absolutně nevhodný.
jednou cestou může být vyhození nesmyslného hdd, pořízení dejme tomu rozumného 500gb ssd a nová instalace systémů.

některé ntb uměly vybavit dvěma disky, obvykle 2.5" + m.2, to by ses musel přesvědčit sám v parametrech i pohledem dovnitř.
já linux neznám, ty asi jo když jsi do něj šel. se dvěma disky by sis snadno poradil, pokud to hw skutečně podporuje. jinak easybcd funguje.

jestli si s instalacemi dual os na jednom disku(ssd) neporadíš, možnou cestou je virtualizace w10, jak ti tu radili. předpokládám, že v tom nechceš hrát hry.

Na hry vůbec. Je to pouze záložní, co leží ve skříni bez použití a tak jen jsem chtěl něco málo vyzkoušet ve Windows. Roky už jsme na nich nic nedělal. Ale není to vyloženě důležité. Asi ho nechám do jara ještě ve skříni, pak bude teprve víc času a buď bych si vyzkoušel tu virtualizaci, se kterou zatím nemám žádné zkušenosti, nebo bych nechal Windows být, když už o nich roky nevím a nic vysloveně důležitého nepotřebuji.

A na tu virtualizaci w10 potřebuji externí HDD? Nebo by stačila jen fleška 256GB?

flashka nestačí vůbec na nic. celkem nízká propustnost sběrnice, nízké počty iops. flashka není a nikdy nebude disk.
virtualizace pro tučňáky existuje, ale já tu tučňák nejsem, mě to nezajímá.
virtuální systém fak nepotřebuje vlastní fyzický disk.
já jsem druhý disk zmiňoval v souvislosti s klasickou instalací 2.systému. pokud to z toho nebylo jasné, pak sorry za vzájemnou ztrátu času.

Je to už dlouho a šlo o SDHC, nikoli USB flash (ale ono se to uvnitř nejspíš stejně honí přez podobné obvody), ale ano, zkoušel jsem takto udělat bootování z externího média a ačkoli to fungovalo, tak mě osobně se to neosvědčilo (článek je česky)

https://www.abclinuxu.cz/blog/gilhadoviny/2010/10/sdhc-karta-jako-root-disk

S novým počítačem s UEFI a GPT se mi podařilo nainstalovat Linux, W10 a ještě další Linux (v tomto pořadí a bootování přez výběr v UEFI, nikoli zavaděč (grub)), oba linuxy Gentoo a šlo zavést libovolný z těch systémů (přez UEFI, v linuxu pak případně i rovnou skriptem určit, co se nabootuje dalšího, až se bude bootovat).
Ty W10 jsem použil jen na nastavení barviček na klávesnici a byl s nima největší opruz a samozřejmě jsem to instaloval s vytaženým síťovbým kabelem (jako vždy když něco zkoušim s malwarem a virama) a nejsem si 100% jistý, jestli jsem při instalaci 2. linuxu opět nemusel začínat přez USB flash, ale ten 1. to nerozbilo a následně jsem mezi tím chvíli přeskakoval, než jsem nastavil stejný barevný profil i na druhé klávesnici, to už přeskakovat šlo.
W10 bylo jen s lokálním účtem a nikdy se nepřipojilo k internetu (nemělo fyzicky kudy), pochybný čínský FW pro klavesnici se do něj nainstalovat dal, změnit pozadí tuším nikoli a víc jsem je nezkoumal, nebylo proč. Byly klasicky hnusné a blbě ovladatelné, ale konec konců jsem po nich nepotřeboval nic, než spuštění toho pochybného čínského FW (šikmooký démon měl ovladače jen pro Win) a nastavení barviček klávesnice.

Čili pokud máš GPT, tak ten dual boot udělat jde (já šel cestou, že jsem do EFI partišny do podadresářů naházel kernely, co měly v sobě zakompilovanou cestu root=/dev/nvme0n1p10 nebo tak podle toho kde byly ty linuxy = tady na 10 partišně například) a jde mezi tím vybírat i v BIOSu/UEFI i z příkazové řádky Linuxu
Stejně tak by šlo tam dát ten grub(2), ale to už jsem považoval za poněkud nadbytečné. Ale šlo by to.

IMHO není důvod, proč by to jít nemělo, ale být tebou, tak nejdřív důkladně zazálohuju data (nebo ještě líp celý ten systém).

1) Já to dělal s čistýma systémama, takže jsem ztrátu dat neriskoval (a ani se nekonala)
2) Gentoo není Ubuntu, člověk ho instaluje mnohem doslovněji, zatímco Ubuntu (IMHO) na to má nějaký automatizmus, který se ti v některých okamžicích může (ale nemusí, nevím) plést pod nohy
3) Já docela dobře vím, co dělám a anglicky čtu léta plynule (a technické věci raději v anglickém originále a nikoli v českém, možná nepřesném, překladu)
4) jak píšu, přeložil jsem si vlastní kernel na míru tomu, kam jsem to instaloval - není to žádná magie, ale spousta začátečníků se takovýchto operací obává (nic ve zlém, každý někdy začínal a úspěchy i chybami se člověk učí)

Můj závěr je, že to skoro zcela jistě jde, ALE možná to nemusí být zas tak úplně jednoduché pro někoho, kdo angličtinou nevládne a nezná dobře svůj systém.

Takže pokud si to dobře zazálohuješ, tak to může být zajímavá a obzory rozšiřující zkušenost a je šance, že se ti to podaří bez problémů, ale stejně tak je možné, že se někde něco zvrtne a budeš to celé instalovat znovu (což s dobrýma zálohama je jen opruz a čas tomu věnovaný).

(Takže bych to neplánoval na neděli večer před pondělní prezentací pro sdůležitého zákazníka :-) Ale na druhou stranu to - i v případě neúspěchu - bude obohacující zkušenost).

A IMHO by to zcela jistě šlo - protože jsem něco velice podobného udělal na první dobrou a byla to má první zkušenost s UEFI :-D (a od té doby se UEFI už nebojím, ale naopak oceňuju, co s ním jde dělat a že to jde celkem jednoduše)

Přesně tak. Instalátory Linuxu Widle načuchají již instalované Wokna a do Grubu dají do menu spuštění Widlí. Naopak Windouzy Linuxového Gruba s chutí a škodolibostí Gatese zničí. Proto nainstalovat Windows a pak Linux. Samozřejmě jde to obejít, ale to je jak drbat levé ucho pravou rukou a ještě pod kolenem. Widle samozřejmě zaváděč Linuxu totálně zničí, ale lze Gruba znova nainstalovat.

Postup je poměrně primitivní (i pro neangličtináře), případně lze použít Google Translator.

V Ubuntu vytvoříš novou primární NTFS partition. Do ní se normálně nainstalují Win 10.
Podstatný je step 3 - vrátit zpět zavaděč GRUB. Nabootuješ Live CD/USB s Ubuntu a spustíš ty dva příkazy.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru