
Námětovnice na články
Jsme poradna. Některé dotazy se často opakují, nebo někdo potřebuje naopak málo častou věc, jenž není k nalezení a kterou jiný ovládá bravurně. A na to jsou dobré právě články, na které se pak lze ve vláknech s dotazy odkazovat.
Leckdo by o něčem napsal ale neví co. Navíc každý má "jiný šálek čaje" .
Pište do tohoto vlákna tipy na články, co by vás tak zajímalo. Co tip, to jeden samostatný příspěvek, aby na to šlo jednotlivě reagovat.
Pokud budete chtít o něčem sami napsat, zareagujte "beru si" a tím si téma jaksi rezervujete na dejme tomu 14 dní, aby nepsalo 5 lidí stejný článek.
Dotaz na Kráťu: Napsal jsi mi komentář ke článku o videu, že bych mohl napsat i něco převodu videokazety na DVD. Je o to pořád zájem? Mám ještě nějaké dva týdny flákárny, něco sepsat bych mohl. A tentokrát třeba na kutilskou poradnu, tohle téma by se tam myslím celkem hodilo.
Já myslím, že dobrých (kor těch "blbuvzdorných") návodů není nikdy dost. V poradně je každou chvíli dotaz "jaký videoeditor?" Co udělat nějaký malý přehled třeba pěti, 4 free a jeden profi? Mohli bychom se pak při takových dotazech na onen článek odkazovat.
Začít třeba Windows Movie Makerem, přes Audacity, po Vegas a na všech udělat stejnou věc a napsat, jat to bylo složité, etc.
Mám už dlouho v plánu udělat takový průřez hraním jedné hry, od úplného počátku až po konec hry, s hudbou, s různými efekty a rychlejším střihem, ať to není nuda. Délka bude asi 15 min. Takže bych mohl tento sestřih udělat v každém z těch pěti editorů zvlášť a u každého popsat postup i s obrázky. Bylo by myslím dobře vidět, jak pohodlně se v každém editoru dělají určité úkony a také jaké mají omezení. Skončil bych nejspíše u Vegas Movie Studio, jako u nejdokonalejšího editoru pro běžného uživatele (na tom se myslím shodneme). Co říkáte?
zarad tam i cinelerru, at je tam vice kvalitnich sw zdarma
Aktualizace: začalo mi studium a času je málo. Nicméně článek nezavrhuji, jen odkládám na neurčito. Dám případně vědět.
Nefunguje vyhledávání. Pokud chci vyhledat usera, zadám nick Kráťa, odškrtnu všechno a nechám zaškrtnuto jen políčko přezdívka. Je jedno, zda stisknu enter nebo odkliknu myšokrysou hledat, prostě se obnoví stránka a zaškrtnou se automaticky všechna políčka.
Také mám podezření, že poradna neumí udržet moje nastavení zobrazovaných kategorií, resp to drží jak devadesátiletý moč.
EDIT: ono se s tím stejně asi nic dělat nebude, to spíš abyste o tom věděli.
Jinak je to testováno v Chrome a trochu mě to sere, při používání poradny.
funguje, máš to rozbitý.
http://pc.poradna.net/s/index/?text=Kr%C3%A1%C5%A5 a&questions&replies&articles=0&flashes=0&comments= 0¬es=0&content&title&nick
i na tom odkazu cos mi poslal jsou všechny zatržítka zaškrtnuté.
Tak já asi nepochopil, jak je to vyhledávání myšleno. To že, ačkoliv mám zaškrtnuto jen vyhledávání v přezdívkách a když dám hledat a zaškrtne se mi vše, ačkoliv to hledá jen v přezdívkách, je řekněme lehce matoucí.
já to chápu tak, že už ti to vyhledalo a formulář je připraven znova hledat s defaultním nastavením vše zaškrtnuto. možná se mýlím. ale když juknem na adresu, tak jsou tam nuly u sekcí kde hledat.
Chtělo by to nějakej článek na téma sekání her,které dříve na daném PC fungovaly.Co to zpusobuje,jak to odstranit a jak tomu předejít.Nejlépe ho umístit na Herní.
není to námět na článek,ale spíš na poradnu. Bylo by prďácký, kdyby horní lišta ve které je IT, PC, TERA, etc byla "plovoucí", tzn, když odscrolluju dolů, aby pořád byla viditelná na horní liště.
Hlasuji pro možnost tuto "fičuru" zakázat v nastavení účtu.
K čemu by to bylo? Proč jsi na to nezaložil samostatné vlákno a píšeš to do námětů na články, jako kdybys tu byl první den?
Vzhledem k tomu, že čtu všechny poradny, tak mě nebaví sjet dolů na spodní stránku a pak zas vyrollovat nahoru. Vím, page Up, Page Down, tohle mě učit nemusíte, ale i šipkama to umím rollovat. Má to tak jeden diskuzní web, kam docela často chodím a je to uživatelsky příjemné.
Páč jsem línej a stejně veškerý moje připomínky padaj na neúrodnou půdu, takže si asi vymejšlím blbosti.
Navíc tohle vlákno je přišpendlený, moje založený by zapadlo za dvě hodiny. Ale hlavně jsem línej :D
Já jsem také líný a dokonce i rolovat, tak klikám na "nahoru", případně "zpět do poradny".
To tvé je svým způsobem námět na článek "Ovládací prvky enginu poradny".
Já už nechtěl být OT, ale to co popisuješ v obrázku jsou ve smyslu přepnutí na jinou poradnu dva kroky. Kdežto při plovoucím okně bych to měl na jedno kliknutí a ještě byl na rootu jiné poradny.
Jasně, je to blbost. Ale pro mě by to bylo příjemnější uživatelsky
Já mám tu jinou větev otevřenou v jiném panelu a mám to na jedno kliknutí. Navíc mám počítačovou "cappuccino", tera zelenou, aqua modrou, herní červenou etc. a na první pohled vidím, kde jsem.
Mě by zase obtěžovala plovoucí lišta.
to není řešení. Mám běžně otevřených deset, spíš patnáct záložek. Sedm dalších nebo kolik je neakceptovatelných. Navíc bych stejně musel kliknout na záložku a pak ji ještě refreshnout. Místo toho, bych kliknul na link na plovoucí liště a byl bych v jiné poradně, navíc v aktualizované stránce.
A co dát si poradny do lišty prohlížeče? Tak to mám já:
no, řešení by to asi bylo, ale to bych se musel přizpůsobit já
Takže raději vrtíš psem, než abys pohnul ocasem. No panečku, že tě hanba nefackuje
proc by mela? Davam navrh na teoreticke zlepseni, to se snad netresta. Ja jen, ze nyx.cz je a je to prijemne zjednoduseni ovladatelnosti. Ovladaci prvky mam po ruce, kamkoliv zaskroluju a je to lista s vyskou 10 px, takze to nezavazi.
Já naopak nesnáším, když mi něco zůstává na stránce viset. Asi averze z reklam.
Byl by zájem o článek o videoeditorech? Vlastnosti, sorvnání, jak se ve kterém pracuje, na co je vhodný ten a na co zase jiný apod.
Zhruba před rokem jsem tu napsal článek o častých pojmech z oblasti videa.
http://pc.poradna.net/a/view/854068-caste-pojmy-z- oblasti-digitalniho-videa
Tohle by mohlo být jistým způsobem pokračování.
Urcite ano.Znam spoustu lidi, kteri hledaji nejaky dobry video editor
Fajn, zkusím něco vytvořit. Mám totiž volno až do 23. září. Nevím, co dělat..
Mrkni, nač se tu lidé okolo editací videa ptají a inspiruj se tím
Budeme se pak odkazovat na článek, až se zase někdo zeptá třeba na to, jak vložit titulky do videa "natvrdo".
Jo, často tu je třeba dotaz hledám jednoduchý videoeditor zdarma. Proto bych chtěl věnovat značnou část článku Movie Makeru. On totiž umí poměrně hodně. Ale bude tam samozřejmě i Vegas, CyberLink PowerDirector aj. Možná zmíním i Kdenlive na Linuxu, nebo Cinelerru. A málem bych zapoměl na Avidemux.
A VirtualDub? Moc by mě zajímalo co umí ...
VirtualDub bohužel nepoužívám.
obecně je velmi funkčně podobný avidemuxu, ale je to direct show editor. avidemux je, řekl bych, uživatelsky přítulnější. pokud zvládneš jeden, druhý ti nebude dělat problémy.
výhoda virtual dubu bude asi v pluginech, kterých je velký množství.
Právěže Avidemux už celkem zvládám, ale ve VirtualDubu TOTÁLNĚ plavu, používám ho jenom na překódování do x264, tam se mi to zdá daleko jednodušší než v Avidemuxu.
Fakt? V Avidemuxu je to pár kliknutí pro nastavení základních vlastností a je to. Já Avidemux používám právě pro jeho jednoduchost a proto, že prostě dostačuje. Nic co potřebuju mu nechybí
.
Je to o zvyku, já jsem si nainstaloval externě x264 a nevěděl jsem, že se jmenuje MPEG4 AVC (pokud se nemýlím), Avidemux si přišel s MPEG4 AVC a já nevěděl která bije. Je to zvyk, ale VirtualDub má jednodušší rozhraní. Stejně ho na nic jiného nepoužívám.
A co tak používat Megui, případně vše, co používá, bez něj, tedy avisynth, x264, ffmpeg, mkvmerge, neroAacEnc atd. Avidemux jsem používal, VirtualDub též, na něj jsem dělal pravidelně aktuální češtiny ze starých verzí, oba programy už ale nepoužívám, nepotřebuju jej, Megui se všemi svými tools je nejlepší, tedy alespoň na mé potřeby.
Používal jsem i čistý ffmpeg a mkvmerge, ale stejně to moc často nepotřebuju, takže něco udělám v programech výše, ffmpeg spouštím až v případě nouze.
oboje je mpeg 4 part 10.
MPEG-4
Protože bych chtěl podrobně popsat možnosti importu/exportu v jednotlivých editorech, vytvořil jsem si sample videa v nejčastěji používaných formátech, na kterých jsem otestoval, zda s nimi dokáže program pracovat. Tady je seznam, který bude i ve článku. Měl bych tam ještě něco doplnit?
H.264/MPEG4 AVC (MP4, MKV, MTS, FLV, MOV), zvuk AAC, AC3, MP3 – videa nahraná smartphonem, fotoaparátem, AVCHD kamerou, filmy v HD rozlišení, videa stažená z YouTube
MPEG-4 ASP DivX/Xvid (AVI) – filmy a seriály v SD rozlišení
MPEG-2 (VOB, MPG, MTS), zvuk AC3, MP2 – filmy na DVD, TV nahrávky ze settopboxu, nebo TV karty
MJPEG (AVI, MOV), zvuk PCM – videa nahraná starším fotoaparátem
FPS1 (AVI), zvuk PCM – nahrávky z her pomocí Fraps
DV (AVI), zvuk PCM – nahrávky z mini DV kamery
VC-1 (WMV, ASF), zvuk WMA – videa zpracovaná Movie Makeru
kontejner wtv ... vzniká při nahrávání tv ve windows media centru
Dobře, přidám.
rozdělení mpeg ts a mpeg ps - stím se useři setkají ještě taky často, tak aby si to zapsali za uši.
Dobře, rozdělím na
MPEG-2 PS (VOB), zvuk AC3, MP2 - filmy na DVD
MPEG-2 TS (MTS), zvuk AC3, MP2 - TV nahrávky ze settopboxu, nebo TV karty
pokud je to korektní..
Pokud budeš psát u exportu o kvalitě videa, doplň informace:
http://pc.poradna.net/a/view/854068-caste-pojmy-z- oblasti-digitalniho-videa
"Datový tok - ...Kvalitu kódování lze ještě zvýšit použitím dvouprůchodového renderingu (two-pass). ..."
Což je sice pravda, ale týká se to pouze při nastavení, kdy se nastavuje hodnota datového toku (případně odvozené velikosti videa). Netýká se to při nastavení konstantní kvality videa, což tam nikde uvedeno není, že toto existuje, přičemž je to nejlepší volba, dokonce nejspíš nejlepší kodek na video x264 defaultně bez parametrů enkoduje na konstantní kvalitu (constant ratefactor, crf 23).
Co se týče enkodování na konstantní kvalitu, je jednoprůchodové a je stejně kvalitní jako jákékoliv víceprůchodové enkodování s nastavenou kvalitou datového toku.
To já jen tak, hodně často se totiš píše používejte dvouprůchopové enkodování, jednoprůchodové je nahouby, ale ona to není pravda.
Já používám jednině enkodování na konstantní kvalitu (x264 s nastaveným parametrem crf) což je jednoprůchodové
Zmíním se o tom, ovšem s poznámkou, že to není příliš efektivní. Konstantní datový tok (CBR) může být zbytečně vysoký tam, kde to není potřeba. Rendering je sice rychlejší, ale soubor může být zbytečně velký. Aby to tedy bylo korektní - pokud VBR, pak je kvalitnější two-pass rendering. Pokud CBR, není potřeba dva průchody, kvalita bude taky vysoká, ale výsledný soubor bude větší.
Já ale nepíšu o konstantním datovém toku (CBR), ale o konstantní kvalitě enkodování (u x264 parametr CRF) a to je rozdíl.
Jestli nevíš co to je, tak se rozepíšu, nejspíš nevíš o čem píšu, když si reagoval takto, přitom kodek x264 má ve výchozím nastavení právě nastaveno enkodování na konstantní kvalitu.
Ok, už jsem si o tom něco přečetl.
btw, i já sám se tvorbou toho článku lecos naučím, i když to zní šíleně
Ale není třeba se obávat. Pokud by v článku byla hrubá chyba, nebude zveřejněn. To si tu pohlídají 
Co Theora?
Pokud dál něco přidávat, tak v prvé řadě vp8, což je druhý formát videa na youtube.
Jo, zapomněl jsem na něj. Taky ho doma experimentálně používám, ale Theora je dle mě zajímavá alternativa k zaběhnutým kodekům.
Ono to už je na několik článků. Druhy a formáty videa, editory a hlavně lidé hledají třeba jak dostat video z mobilu do editoru, jak ho tam upravit a nahrát na Youtube, přičemž je v tu chvíli třeba formáty ani nezajímají, protože se v nich stejně nevyznají.
Nebo článek, jak video případně celé otočit, když je mobilem natočené "na výšku", zkrátka takové jednoduché věci, které potřebují hlavně začínající "videomakers".
Ano, pořád platí, že velká část článku bude o Movie Makeru, který umí právě ty jednoduché úpravy. Nezajímat se o formáty může někdo do doby, než mu třeba něco nepůjde importovat. Pak se zajímat začne. Proto myslím, že by bylo dobré zmínit, co který program podporuje a jak případně řešit problémy. Movie Maker např. neumí v základu MKV kontejner. Stačí ale nainstalovat Haali Media Splitter a už MKV importuje. Podobných rad může být ve článku více.
Však ano. Ale na jeden článek toho je docela dost. Nechceš udělat třeba 3 kratší?
Klidně. Napadá mě to rozdělit na jednoduché editory, pokročilé editory a zvlášť třeba nástroje pro práci s formáty jako Format Factory, Avidemux, VirtualDub apod.
Jo přesně tak. Rozdělit to. Uživatele, hledající jak dostat MP4 do MM asi nebudou zajímat formáty a ti, co mají šajn, že nějaké formáty existují, zase uvítají spíše to, co se s čím dá dělat a v čem.
Fajn. První díl s Movie Makerem bude teda takový jednodušší. Nebudu se zbytečně rozepisovat o formátech, jen zmíním problémy, které mohou nastat a jak je případně vyřešit. Podrobnější info nechám do následujících dílů.
Přesně tak!
Možná, to co teď napíšu bude nošení dříví do lesa, ale znáš tenhle web - navody.php?
Je to asi nejkvalitnější CZ web popisující formáty a zpracování videa na PC, můžeš se třeba inspirovat...
Znám ty stránky
První článek je hotový.
http://pc.poradna.net/a/view/1073976-video-editory -i-uvod-jednoduchy-editor-zdarma
Zveřejnění je nastaveno na dnes 15:15.
Druhý díl bych viděl ke konci srpna a (možná) třetí někdy v září. Jen tak pro informaci..
Pracuji na druhém dílu (později než podle plánu, ale přece). Obsahem budou dva pokročilejší editory - Sony Vegas Movie Studio 12 jako jeden z komerčních editorů a Kdenlive na Linuxu jako free alternativa. Koncept bude nejspíš stejný, jako u prvního dílu. Popíšu prostředí editorů, k čemu slouží jednotlivé nástroje a doplním pár tipů pro import/export. Nebude to tedy vyloženě návod k použití, kde by byla popsána práce se všemi nástroji i s příklady. Spíše takový přehled - to se myslím od toho i čeká. Podrobný návod pro Sony Vegas je např. zde a vložil bych na něj do článku odkaz.
http://www.tvfreak.sk/modules.php?name=News&new_to pic=9
Pokud máte nějaké připomínky, napište.
Druhý díl je hotový. Je nakonec celý o Vegas. Přišlo mi lepší se podrobněji věnovat tomuto editoru (znám ho nejdelší dobu). Kdenlive bude třeba v příštím dílu.
http://pc.poradna.net/a/view/1091884-video-editory -ii-vegas-movie-studio
Nějak jsem nenašel žádný článek, který by upozornil na nekvalitní zdroje, což je výrazné procento produkce. Jak by měl vypadat výkon na 12V větvích, co zanemnají různe pojmy jako modulární kabeláž, PFC apod. Aspoň ubude sebvrahů se zdroji EC apod.
Napiš
Promiň, ale já odborník na HW nejsem, sám prakticky nevím co ty pojmy znamenají.
Potřebji poradit, zda je možné na flešce, kde je nahraná hudba, libovolně uspořádat složku(POŘADÍ SKLADEB) a hlavně jak .
Tak polož dotaz, stejně jako to dělají ostatní.
Byl by zájem o třetí díl video editory? Tentokrát třeba o těch linuxových..
Co nějakou konkrétní věc? Třeba jak vyrobit "intro"/vložit text (či obrázek)/etc. do videa ve WMM? Za poslední rok se na podobnou věc ptal někdo snad 10x.
Takže v sérii dál nepokračovat? Myslel jsem, že do třetice by mohl být ještě jeden článek. Napsat něco o konkrétní věci samozřejmě problém není..
Samozřejmě, že pokračovat, udělat trilogii a nezůstat u "duologie"
Špatně jsem se vyjádřil. Můj příspěvek měl být námět na čtvrtou věc, případně na seriál, jak jednoduše udělat jednoduché věci bez potřeby profi editoru.
Dobře, zkusím něco napsat.