Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Shrek, debilní CZ dabing

Právě teď dávají v TV (Nova) pohádku Shrek. Znám originální verzi, namluvenou anglicky (Eddie Murphy a další). Českej dabing se nedrží původního textu a zavádí vyložený nesmysly, jako odkaz na včelku Máju, Létajícího Čestmíra atd. Za tu dobu co to běží je tam spousta odchýlení od smyslu textu.

Taky se vám stává, že narazíte na takhle hnusně zmršenej dabing? Rád bych věděl, jak je to vůbec ošetřený s ohledem na autorský práva.

Pavel

Takových zmršených CZ dabingů je dost. V poslední době co mě úplně znechutilo, bylo když jsem měl to "štěstí" vidět jeden díl IT Crowd s českým dabingem - naprostý průser, najednou to ztratilo to všechno zábavné. Teď jsem "zvědavý" jak se n@va předvede s dabingem k Prison break.

Pavle, nesouhlasím s Tebou.

Pokud se jedná zrovna o Shreka, je v něm dost narážek na anglosaské pohádky a pověsti, které v české pohádkové branži jednoduše neexistují. Je to totéž, jako např. (IMHO vynikající) dabing filmu Auta (oblíbený to "kus" mého synátora), který se rovněž velmi odchyluje (převážně u vlastních jmen, ale také ve spoustě "nepodstatných" věcí , jako je "láska je láska.. apod.)

Ber to tak, že nikdy nemůžeš složitější text (a ty legrační bývají složité velmi často) přeložit doslova, protože jednoduše ztratí smysl. A BTW, český dabing je IMHO na světové špičce.

Totéž bys mohl říct o překladu Shakespeara, případně anglosaských básníků

A na závěr mi schválně přelož tohle:

- Guy1: Do you know the difference between making love on a canu and an american beer?
- Guy2: ???
- Guy1: There is no difference at all. Both is fu*king close to water.

Mluvil jsem s jednou američankou a ta říkala něco podobnýho jako ty: ve Shrekovi je velký množství narážek (i díky tomu je tak populární), který třeba my chápat nemůžeme, neznaje souvislostí. To ale podle mýho vůbec není důvod dělat dabing tak, aby neodpovídal původnímu významu. Viz třeba moment, kdy se osel na začátku filmu vznese (spadla na něj nějaká zářící cosi v lucerně (?) - původní text říká ěco ve smylu "možná znáte mouchu co létá, ale nikdy ste neviděli osla létat" a v češtině je tam cosi o létajícím Čestmírovi; tady nevidím nejmenší důvod...

Překlad EN-CZ bude vždycky zatíženej nepřesností (i překlad CZ-EN), tomu se jistě vyhnou nedá. Otázkou ale je, jak citlivě k tomu autor překladu přistoupí. Film Auta znám jen s CZ dabbingem, originál ne. Zvlšť u netriviálních jmen je to velkej problém, viz třeba často odkazovanej Cheewbacca (snad to píšu správně) z Hvězdnej válek pekládanej jako Žvejkal (což některým silně vadí).

Ber to tak, že nikdy nemůžeš složitější text (a ty legrační bývají složité velmi často) přeložit doslova, protože jednoduše ztratí smysl. A BTW, český dabing je IMHO na světové špičce.

Nešlo o to, aby byl překlad doslovnej, to by jistě nedávalo smysl, ale proč tam přidávat věci, který tam evidentně a logicky nepatří?

Pokusím se o ten cvičněj překlad, i když cítím, že je to past :-) Aha, tak nepokusím, neznaje význam slova canu (slovník mlčí): http://slovnik.atlas.cz/default.aspx?utf=y&word=can u&lang=0

Pavel

Jsem zastáncem toho, zbytečně moc nemršit předlohu.
Ale, pokud se jedná o slovní humor, který vychází z jazyka (typický příklad je Leo Rosten: Pan Kaplan má třídu stále rád, kdy v češtině vznikla defacto nová knížka) nebo z narážek na reálie, tak je nutné to přizpůsobit reáliím příjemců tak, aby to neztratilo na kouzlu, jinak se tomu totiž nikdo nezasměje (pokud nezná reálie původní).

Ja sa pozastavím nad názvami filmov v CZ (Slovenské názvy vlastne neexistujú, lebo my nedabujeme, iba všetko predabované kupujeme z CZ):

Originálny názov - Český názov (Správny preklad)

Post impact - Deň po zajtrajšku (Po dopade)
Day After Tomorrow - Deň potom (Deň po zajtrajšku)

No a tak to doje.ali, že film Day After Tomorrow museli nazvať inak.