Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak si myslíte, že se bude "chovat" powerbanka, pokud budou nové 3 aku 18650 jiné než původní?

Koupil jsem v únoru, na e-shopu, powerbanku s deklarovanou kapacitou 20 000 mAh. Po vyzkoušení jsem ale zjistil, že tato powerbanka má maximálně kapacitu 4 000-5 000 mAh. Reklamoval jsem ji jako vadnou, raklamace byla uznána a zaslána mi druhá. Bohužel opět se stejnou "závadou". Ale prodejce se zachoval velmi seriozně a na základě další reklamace mi veškré náklady vrátil a dokonce mi tu poslední nechal s tím, že ji vracet nemusím.:-D
Ale ta kapacita mi nestačila a měl jsem 3 ks aku 18650 s kapacitou 3 100 mAh (původně určené pro el.šroubovák), které by snad tu kapacitu měly mít. Jde o výrobce LiiteKala (Aliexpress).
A tak jsem powerbanku "rozloupl" a tři původní s kapacitou asi 1 000,- mAh vyjmul a nahradil těmito s kapacitou 3 100 mAh. Takže by nyní měla mít kapacitu cca 11 000 mAh. Všechny články jsou zapojeny paralelně. Nejsem si ale teď jistý, jak se budou takhle zapojené články s různou kapacitou "chovat" při nabíjení a vybíjení. Domnívám se, vzhledem k paralelnímu propojení, že by snad neměl být problém. Co si myslíte? Díky za reakce.

Casom odidu aj tie clanky. Mne v el.sroubovaku vydrzali 3 roky, pricom pocet nabiti/vybiti nebol ani 1/3 udavaneho maximalneho poctu. Aku baterie by sa nikdy nemali davat paralelne bez specializovanej elektroniky. Vyrazne sa skracuje doba zivotnosti. Ziadne bateriami napajane zariadenia to tak nemaju a je na to dobry dovod. Mozes preskumat: automobily, nakladne auta, traktory, lietadla, zalozne zdroje ani obycajne baterky na svietenie a kalkulacky to tak nemaju. Preco asi.

Myslím, že to je něco jiného. Ve šroubováku jsou zapojeny články 18650 do serie, takže pro "12 V" šroubovák je zapojeno 3 ks 18650 do serie (18 V 5 článků) a ty je nutno "hlídat" modulem elektroniky PCB BMS, který kontroluje při nabíjení i vybíjení jednotlivé články. Jsou zapojeny do serie, ale každý má svůj vývod do BMS.
Ty moduly jsem doplňoval do packů šroubováků na 12V, které byly původně stavěny na aku NiCd a já je předělával na Li-Ion.
Taktéž jsou zapojeny a hlídány články v "bateriích" notebooků, kde jsou rovněž zapojeny, s ohledem na potřebu vyššího napětí, i do serie.
Ovšem powerbanky pro mobily a tablety a další zařízení na 3,7 V, mají všechny pracovní napětí 3,6-4,3V (nabíjecí cca 5 V DC), což je napětí jednoho článku a paralelním spojením 18650 je navyšována pouze kapacita (mAh). Tu mají různou, od 1 000 mAh až (snad prý) 6-8 000 mAh - viz některé neseriozní nabídky.
Těm vysokým hodnotám ale není radno věřit, jsou podstatně nadsazené a skutečnost je úplně někde jinde.
Co se týče běžných akumulátorů a baterií, v zařízeních, které uvádíš, ať už Pb, NiCd případně alkal.baterií, tak se běžně zapojují jak paralelně, tak i do serie, bez jakékoliv elektroniky.
Pouze "chytré" nabíječky pro tyto aku jsou zařízeny na to, aby, pokud je aku nabitá, nabíjení vypnuly. A články Li-Ion a Li-pol v mobilech, tabletech a dalších zařízeních, v současné době, už mají vestavěny chipy, které samy nabitý stav hlídají a článek odpojí.;-)
Nyní ještě, pro všechny, jež by tato problematika zajímala.
Teď jsem narazil na zajímavou diskuzi, na toto tema, mezi modeláři a celkem mi to hodně pomohlo. Pokud to někoho rovněž zajímá, dávám odkaz (a nenechte se "zlomit" hned prvním příspěvkem, není relevantní ;-)):

http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=42&t=75794

A z něj docela dobrý výňatek, se kterým bych asi i docela souhlasil:

"S paralelně spojenými bateriemi je to stejné jako se spojenými nádobami. Máš dva válce, jeden s velkým objemem a druhý s malým, které dole propojíš dostatečně silnou trubkou. Naplníš to vodou a hladina v obou bude stejná i když to budeš nalévat jen do jednoho z nich, protože tou trubkou se bude hladina vyrovnávat. Výška hladiny v tomhle případě je analogií elektrického napětí a průtok vody analogií elektrického proudu. Když budeš vypouštět vodu kohoutem v dolní části kteréhokoli válec, tak hladina bude klesat v obou válcích prakticky stejně rychle (a bude to záviset na průřezu spojovací trubky). I když kvůli tomu v jednom válci poklesne víc, tak po zastavení vypouštění se velmi rychle ty hladiny vyrovnají. Podmínkou toho aby se vypouštěly stejně rychle je, že průřez spojovací trubky musí být výrazně větší než je průřez vypouštěcího kohoutu."

Z tohoto a v diskuzi přečteného, bych vyvodil, že kapacita (obsah) je celkem nepodstatná, ale podstatné je napětí (hladina).
S čímž bych asi docela souhlasil.
Takže paralelní spojení článků stejného typu a provozního napětí (pochopitelně nepoškozených), je, bez ohledu na jejich kapacitu, pokud jsou propojeny dostatečně dimenzovaným vodičem, aby zvládl odebírané proudy, bezproblémové.
Co vy na to?:puff:

Paralelne spojovane baterie musia vykazovat uplne zhodne parametre aby nedegradovali viac ako seriove zapojenie. Neexistuje vyrobny proces, ktory by vedel vyrobit chemicku bateriu so 100% rovnakymi parametrami. To, ze sa to niekde pouziva je na ukor skorsieho opotrebenia ako je seriove zapojenie. Napis prosim v akom aute sa pouziva paralelne zapojenie baterii. Nenajdes ani jedno. Myslim, ze ani elektricke to nepouzivaju. Motory maju na nejakych 300V. Je to totiz prilis nebezpecne. Naozaj hrozi riziko poziaru, hlavne pri nabijani. V zariadenaich, ktore baterie nenabijaju je to mozne pouzit.

Nemáš pravdu. Používá se jak seriové, tak i paralelní a pak i dokonce serioparalelní zapojení různých článků. A to jak v elektroautech a v současné době velmi rozšířených elektrokolech. A v nich dokonce i ty 18650 v serioparalením zapojení, takže dávají třeba 36V a 8,8 Ah. A jak jinak by se této hodnoty dosáhlo, pokud by se články nazapojily serioparalelně. 10 ks do serie (36V) a podle kapacity článků pak paralelně. Takže pro těch 8,8Ah při článku 2 200 mAh = 4 x paralelně. Takže tento pack obsahuje celkem 40 ks článků. Nekteré se vybavují t.zv. balanční jednotkou (BMS). Že je možnost nebezpečí požáru a destrukce pochopitelně existuje. Zejména v případě že se některý článek (případně celá seriová větev), zaopojený-á paraleně vyzkratuje. U jednoho článku ("baterie" paralelně zapojených jednotlivých článků 3,6V) to může být poměrně reálné, u serioparaleního zapojení, aby se vyzkratovala celá větev seriově zapojená, už to asi tak nehrozí.
A nabíjet se musí všechny, u všech zařízení, v el.autech i el.kolech, bez nabíjení by přece nefungovaly.
Koukni na odkaz, že si nevymýšlím.;-)
https://www.battery-import.cz/priklady-sestaveni-baterii-a-osazeni-balancni-jednotkou/

No ved hej, ked je nabijacia jednotka specialne spravena tak, ze tie baterky nabija samostatne a po nabiti ich prepne do seriovo paralelneho zapojenia, tak to samozrejme mozne je. Taka elektronika ovsem nieje zdarma. Ono aj tie elektricke auta niesu az tak lacne. Nedavno som videl jedno vystavene v predajni za 100tis eur.

Tak ve skutečnosti všechny běžné elektromobily používají kombinaci Serio-paralelního zapojení. U Tesly má jeden blok 444 článku zapojenych 6s 74p. Čili není problém zapojit 74 článku paralelně. Prý jsou spojeny pomocí pojistkovych drátů takže se to při zkratu jednoho článku proudem prepali a clanek se odpojí.

V tom právě se mi zdá, co se týče kapacity, že by to nemuselo být problémové. Záleží na napětí článků a to by se, v případě paralelního zapojení, vždy snižovalo shodně, případně vyrovnávalo mezi článkem více vybíjeným a méně vybíjeným, bez ohledu na kapacitu. Tak jak to dokládali a vysvětlovali ti "kluci modelářští" v analogii s těmi spojenými nádobami, jak jsem okopíroval ve své předchozí reakci. To se mi zdá výstižné a celkem logické.;-)
A zkrat na článku 3 100 mAh /se zátěžovým proudem 20A/ už jsem taky zkusil. Byla to docela "šlaha".:-D

no jasně že se ti to "vyrovná", když ten proud teče přes ten slabší článek. Problém s tím přirovnáním k těm barelům je ten, že nezachycuje dynamický stav, ale stav statický. Ve skutečnosti je v tom nejmenším barelu ještě navíc díra, kterou z něj voda uniká. A je tím větší, čím ten barel je v porovnání s těmi ostatními menší.

Natož sériově, kde vlivem odlišnostem v kapacitě jeden bude vybitý kriticky zatímco, ostatní částečně, Nebo naopak bude se nabíjet na 12.6V, a jeden článek bude mít 4.2, zatímco ostatní 4.0, ale vesele se nabíjí dál.

i kdyby baterky byly stejné, stejně ze 2 důvodů dojde roházení stavu nabití pří paralelním zapojení:
- propoje mezi kontaktami článků nejsou ideální vodiče, takže tam vzniká úbytek napětí díky vnitřímu odporu (pokud to není propojeno opravdu poctivě nerozeznatelně), ale na powerbance jsem si všiml, že baterky v řadě jsou propojeny páskem, kteý na jednom konci má vývod (paralalní výstup), takže ty dál od něj jsou zatížené vyšším odporem
- teplotní efekty: pokud baterky při používání topí, tak baterky na kraji se mohou ochlazovat lépe než ty veprostřed