Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Co může způsobovat občasné "zamrznutí" NB?

"Zabíhám" a instaluji potřebné aplikace a data na nový NB a občas se mi stane, že najednou přestane reagovat na jakoukoliv manipulaci ("zamrzne") a nereaguje ani kurzor na touchpad, ani na stisk kteréhokoliv tlačítka. Nejen při stahování, ale třeba i při běžné manipulaci s nastavováním, psaní textu a stalo se i v běžné konverzaci na Skype.
Jediná pomoc je natvrdo vypnout dlouhým stiskem tlačítka hlavního vypinače.:-(
Pokud zapnu po kratší pauze (do cca 30 sec.), dochází k tomu, že NB "nabíhá" s úvodním nápisem (poměrně dlouho a HDD "cvrdliká") pak se objeví nápis "Čekejte, aktualizují se Windows, hotovo 100%, nevypínejte počítač" a točí se tečky kolečka že NB pracuje a to stále (i třeba půl hodiny), na nic opět nereaguje a musím opět použít vypnutí HV. 3-[
Pokud pak nechám NB v klidu déle (cca 5 minut) tak po zapnutí, sice opět pomalu, ale naběhne nakonec na uvítací obrazovku. Zadám heslo a s určitými "nenormálnostmi" na obrazovce, nakonec naběhne do běžného režimu. Pak pracuje zase, i dlouho, OK. A pak se zase někdy, v nedefinovatelném čase, toto opakuje.:-/
K přehřátí nedochází, ze spodní strany je vlažný, baterie je plná (zapnuto na síť).
Zajímavé rovněž je, že u něj, i pokud je v absolutním klidu (pouze zapnutá obrazovka s ikonami, nespuštěné žádné aplikace) stále "cvrliká" HDD.
Starší, ASUS X550C, mi tohle, vše výše uvedené, nikdy nedělal. ;-)
A HDD u něj není slyšet vůbec, ani při ukládání a načítání, ani v klidovém stavu.
Informace k novému NB.
Typ: ASUS Vivobook X540N-GO086T
Základní tech.data: OS Win.10 Home verze 1703, Procesor Intel(R)Pentium(R) CPU N4200 4 x 1,1Ghz , RAM 8GB, HDD 1TB.
Nevíte, o co by mohlo jít?

loading...

Procesor Intel(R)Pentium(R) CPU N4200

okamžitě bych přestal kamarádit s tím soudruhem, který doporučil takový model.

ten šrot samozřejmě neutáhne najednou skype, defender, nepovedené aktualizace pod win10, bloatware od asusu a ještě k tomu i něco užitečného.

dá se porozhlédnout co v tom krámu běží a zamyslet se co to tam dělá:
- proti adware a spyware jednoduchý adwcleaner.
- pro kontrolu spouštěcích míst ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby), scheduled tasks (naplánované úlohy).
- pro kontrolu procesů v paměti process explorer.
- zobrazení aplikací komunikujících s netem ms tcpview.

Opravdu je ten procesor Intel(R)Pentium(R) CPU N4200 takový "šunt"? :-/ Asi jsem se měl, před nákupem, víc informovat.
Ale montuje se, v současné době, do poměrně většího množství NB, i od jiných výrobců, v této cenové relaci, je čtyřjádrový (i když s nižší frekvencí) a tak jsem si myslel, že by mohl být OK. Nejde mi o hraní her, je to NB pro manželku na komunikaci a surfování. Nepředpokládá se žádná vysoká zátěž.;-)
A s předchozím, mým Asusem X550C, s procesorem Int.Ins.Core I3, jsem docela spokojený a tak jsem opět šáhl po Asusu.:-p
Akorát mi "nesedí" ty W desítky. Na mým mám W 8.1 a s těmi si celkem "rozumím" a nebyl s nimi zatím žádný problém.
Kdysi jsem je zkusil apgrejtovat rovněž na desítky a po problémech, které mi pak nastaly, jsem se, obratem, vrátil k těm 8.1.:-|

ano, je možné že ten nevýkonný shit zkouší stahovat gigabajty instalaček pro průběžné updaty a do toho 1-2 novější servicepacky.
https://pc.poradna.net/questions/2810265-jde-nejak-ve-windows-10-home-zakazat-aktualizace

jde o novější atom, ten výkon se pro office použití a jednoduché internetové stránky asi dá vydržet, ale když toho pc má dělat víc najednou, nestíhá a w10 je co do počtu běžících procesů náročnější než w7.

m$ je tak neschopný, že dodnes neumí zvolit u aktualizací jen ty skutečně kritické. u krámů s atomem (n4200) a koneckonců u všech rozumných instalací by to bylo božím požehnáním a nejlepším řešením.
jsou na to navázané i aktualizace pro defender, který je u nevýkonných procesorů jediným řešením - kromě toho obejít se úplně bez antiviru.
čili vypnout defender není jen rozhodnutí pro jednu změnu v registru.

prý to v home nejde, neměl jsem je v rukách. zakázal bych tu službu, v profi verzi tomu jdou pro jistotu odebrat i práva, u home ne.
je na to udělátko: stopupdates10

w8->w10: mimochodem ty upgradované instalace stejně už musela většina uživatelů instalovat znovu načisto kvůli rostoucí nekompatibilitě s novými updaty w10.

Díky za informace. Zkrátka, "i mistr tesař se někdy utne" (použil jsem, ale tím se ale určitě nechci pasovat na mistra!!!- holt Informace, informace, informace!!!). No co se dá už dělat. Ale ještě jsem kouknul na jeden posudek viz:
Intel Pentium N4200 - Atomy střídá Pentium řady Apollo Lake
20. 9. 2017 07:41 Rubrika: Technologie    Autor: Jakub Pavlis
Závěr článku:
Lze konstatovat, že v nejnižším patře nabídky urazil Intel pořádný kus a zejména v meziročním srovnání nejsou procentuální nárůsty pouhým chlubením. Ovšem také nutno vidět fakt, že se začínalo z velice nízkého základu a při srovnání s Kaby Lake U procesory (TDP 15 W) jde stále o slabé procesory, které neurazí, ale nenadchnou. Každopádně jimi vybavené notebooky budou opět o něco „živější“, systém bude svižnější a zase si budete moci troufnout na větší vytěžování notebooku. Při případném nákupu doporučuji bedlivě sledovat konfiguraci pamětí, bude totiž klíčová jak pro rychlost odpovědi systému, tak pro výkon integrované grafické karty. Sestava se dvěma 4GB DDR4 moduly by mohla být i výkonem velice uspokojující, aniž by přišla o výhody nízkého odběru energie a dlouhé výdrže na baterie. Konec článku.- Takže nadšený nejsem, 8 GB DDR to má a manželce to, na její aktivity, snad bude stačit.:-D Škoda snad může být, že je přímo napájený na desku, takže prakticky nevyměnitelný. Zkusím ještě nějak omezit ty aktualizace ve W 10, snad prý to jde ve W 10 Home "odložit". Případně použiji to "udělátko" stopupdates 10, na které jsi mi dal odkaz. Ještě jednou dík.

jak píšou v tom druhém dotazu: je možné že tento notebuk se usilovně snaží stáhnout novou velkou aktualizaci a protože současná je hodně zastaralá (1703), bůh ví co všechno tahá.
buď stáhnout celý update na aktuální 1809 - vybrat v nastavení aktualizací jestli je v seznamu, nebo download celého iso -> vyrobit bootovací flashku a za klidně za chodu spustit setup, w10 se už o sebe postará a restartuje.

po instalaci zvážit co s aktualizacemi, pak už nebudou znamenat to největší vytížení.

psal jsem o možném adware/spyware z netu, o leckterém zbytečném automaticky spouštěném bloatware od asusu a dalším sw, do toho běží nijak úsporný skype a samozřejmě po startu skenuje defender.
+ výše odkazy jak to najít.

Tak jsem koukl ještě do tvého linku na ty procesory a ve srovnání toho mého ICo i3 a toho IP N4200 zas tak extra moc velký rozdíl není.:-/
Je mi jasný, že nejde o žádný "děla", ale pokud by fachal aspoň jako ten můj, byl bych spokojenej. Opravdu nejde o hraní náročných her, pouze o běžnější nenáročnou potřebu. Za všechny informace děkuju a pokud by byly ještě problémy, použiji doporučené.;-)

Populární srovnání pro procesor Intel Pentium N4200 @ 1.10GHz
K 26. listopadu 2018 - Vyšší výsledky představují lepší výkon
Intel Pentium N4200 @ 1.10GHz -2,010
Intel Celeron N3450 @ 1.10GHz -1,839
Intel Core i3-3217U @ 1.80GHz -2 302

tento i3 je ulv, nejslabší z řady core-i, navíc letité třetí generace.
celeron n3450 se taky prodával v různých tv miniboxech a ošizených noteboocích před lety.

tvůj n4200 mě překvapil, atomy bývaly stěží použitelné šunty. papírově je tento 14nm kousek už povedený. ale sám si trochu stěžuješ na výkon, čili jeden bechmark ještě neznamená že vyhoví více aplikacím najednou - klasické vytuhnutí po startu windows.

proto píšu o cenzuře toho, co se spouští po startu + odkazy na ty ms programy.

Chápu a rozumím. Ale při startu, pokud nedojde k nucenému restartu (po zamrznutí) nebývá problém. Problém nastává pouze občas, při běžné "práci". Někdy jede celý večer, 3-4 hodiny, a bez problémů. A druhý den třeba 1 hodinu a pak se "sekne". A pak zase třeba 2-3 dny nic. Budu muset tedy nějak prověřit, co jsi mi radil hned v první reakci.:-/

v okamžiku tuhnutí vyvolat aspoň ctrl+alt+del / správce úloh -> procesy, kliknout na záhlaví "procesor", co si bere nejvíc výkonu, případně zkontrolovat aktuální vytížení disku.

pokud je to náhodné, může to souviset se shromažňováním aktualizací na pozadí. rok neaktualizovaný systém bych updatovat na verzi 1809.
celé iso: https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10ISO

Tak jsem dnes zjistil, že to "zamrznutí" zřejmě způsobuje harddisk. NB funguje a nejsou problémy (pouze je trochu "línější" než ten s IC I3) ale pak se, při práci, ale i když je spuštěný a není na něm (ze strany obsluhy) žádná aktivita, najednou "kousne" a nereaguje absolutně na nic. Při normálním chodu a práci, i v klidovém pohotovostním stavu, mu slaboučce cvrdliká HD a v momentě, když "zamrzne" tak HD ztichne a není jej vůbec slyšet. Pak je nutno pouze NB vypnout dlouhým stiskem hlavního vypinače a po chvilce opět spustit HV. A zase naběhne a funguje opět OK. Někdy vydrží dlouho, někdy pouze třeba jenom hodinu.
A nemají na to vliv žádné spuštěné aplikace. Udělá to na různých bez rozdílu. Nevíš, o co by mohlo jít? Mohlo by to být vadou HD, nebo nějakého ovladače? Můžeš poradit? V tom se nevyznám. A bylo by to, případně, na možnou reklamaci? :.(

Tak jsem si stáhl ten, Tebou doporučený, ProcessExplorer a spustil jej. Sice tomu moc nerozumím, ale pochopil jsem snad, že ty přiložené grafy ukazují zatížení procesorů. Tak jsem je stáhnul z obrazovky a posílám je k posouzení. Můžeš mi k tomu něco říct? 2 x jsem provedl pro ten N4200 a pro srovnání i z mého IC I3. Já se v téhle problematice moc nevyznám.:-( Díky.

ty grafy nemají žádný smysl.
kromě vědomně spouštěných aplikací běží na pozadí i automaticky spouštěné programy a služby, které mohou znamenat významnou zátěž.
jejich seznam ukazuje ms autoruns, jejich vytížení je vidět v process exploreru v normálním okně se seznamem úloh, viz úplně první odpověď.

nový notebuk pravděpodobně nebude mít vadný disk, ale stane se: crystaldiskinfo.

vkládat obrázky do potenciálně makro-zavirovaného dokumentu office je naprosté šílenství, to dělají jen sekretářky.

S tím crastaldiskinfo to zkusím. Radil mi to i brouček30. Ale prosím o upřesnění, co myslíš tou poslední větou::-/
"vkládat obrázky do potenciálně makro-zavirovaného dokumentu office je naprosté šílenství, to dělají jen sekretářky".
Já používám většinou pouze Libre Office. Koncovku starých MS Office (.doc) vkládám až při ukládání, aby bylo čitelné v MS Office. Jinak mám instalovanou legální verzi MS Office 2016.

máš nový disk - smart parametry disku by měly být na 99.9% v pořádku.

obrázky sem jdou importovat přímo jako příloha - a jedním kliknutím je pak zobrazit.
tady nejsou retardi, kteří by si nedokázali poradit s formáty .png (na screeny nejlepší), případně .gif (limit 256 barev) nebo .jpg (na screeny s textem kvůli ztrátové kompresi naprosto nevhodný)
právě dokumenty office mohou skrývat makroviry, jeden čas to byla dokonce oblíbená cesta šíření výpalných virů (ransomware).

jestli nemáš v pc normální prohlížeč/editor obrázků, free je třeba irfan view.
free prohlížeč celých adresářů je xnview.

Omlouvám se, v tomhle jsem retard já, já to byl ( a jsem zatím) pouze schopen to zkopírovat do těch offisů. Prohlížeč obrázků (jestli myšleno fotek, kreseb a podobně) v .jpg, .png a .gif, v NB pochopitelně mám. V dřívějších dobách, počínaje rokem 1992 (mé první PC), jsem měl a používal hlavně oficielní MS Worksy. A používání offisů je tak nebezpečné? Já je nyní používám poměrně hodně (hlavně ty free Libre Offis) na zpracovávání, tvoření a ukládání různých textů, tabulek a kreslení (technické) a podobně. A v těch LO využívám také právě hodně tu "kresbu", která mi (sice bez textů a popisů) ale bere i starší výkresy zpracované v CorelDrawu (který jsem měl, blahé paměti, před cca 23-mi lety oficiálně a používal je, až do roku 2005, i na kreslení projektů elektro i případně stavebních) a můžu s nimi zase pracovat. Nyní je CoDr už nehorázně drahý a taky už nepracuji jako "profi". Takže mi to LO, na jednodušší věci stačí a případně využívám free elektrikářský ProfiCAD.
Takže těch dokumentů v offisech mám opravdu hodně. Jsem opravdu spíše poměrně dlouhodobý velký "uživatel", ale o to horší IT odborník. I když kdysi, v prvopočátcích, jsem si i tvořil, spolu s kamarádem, v Basicu, programy na rozpočtování (ještě na 8 Bit Atari a Sinclairech), které jsem si pak předělal i na PC a používal je prakticky rovněž až do toho roku 2005. Ale to jsem se teď "rozkecal", omlouvám se. ;-)

na lokálním pc jsou office programy v pořádku. ale když posílám dokumenty dále, lidi mi musí důvěřovat že nemám zavirovaný pc a že přes makroviry nešířím nákazu.

já naopak dokumenty neznámého původu nestahuju. jsi výjimka, protože vím že starší uživatelé mívají o bezpečnosti pc nulové povědomí, a protože mám riziko snížené tím, že dělám pod omezeným účtem. žádnému domácímu samoadminovi bych to ale nedoporučoval.

proto nedává žádný smysl publikovat bitmapové obrázky (screeny) tak, že je vložím do zbytečného a potenciálně rizikového dokumentu office.

k tomu (vektorovému) kreslení v office: občas bývaly starší verze corelu 9 apod. ve výprodeji, ale furt to není úplně levné. někdejší verzi 3 už nejde nainstalovat na novější pc. free nástroje moc nehledám, mám tu jiné.

- - - -
toto je prkotina.
řeš raději co se ti automaticky spouští po startu za zbytečnosti.

Pokud tam byla verze 1703, musí proběhnout aktualizace nejmíň na 1709 a 1803, možná i 1809 - to prostě musíš nechat běžet a ne to vypínat (skoro určitě se to dělá postupně). Nejlíp stáhnout rovnou 1809 a udělat upgrade (ev. "čistou" instalaci, pokud to umíš).

Dnes se znovu sama spustila aktualizace W na verzi 1803. Nechal jsem ji proběhnout bez zásahu a NB rovněž vydržel. Stáhla se na 100% NB, jestli proběhla instalace, to jsem nezachytl, ale NB se sám restartoval a šel na úvodní obrazovku a pak jsem teprve do něj šáhl a přihlásil se. Vše běželo OK. A tak jsem zkontroloval, zda se aktualizace instalovala. Ale v základních údajích NB je stále W 10 verze 1703. A tak jsem šel pak do historie aktualizací a tam jsem zjistil následující informace:
Aktualizace funkcí Windows 10 verze 1803
Neúspěšné nainstalování

(a toto bylo s daty : 28.10. 2018/2 x 25.11./3 x 29.11/1 x 1.12. -to byla ta dnes, která nebyla nijak přerušena)
Dále:
Aktualizace pro zvýšení kvality 2018-10 Windows 10 version 1703
Neúspěšně nainstalování

(a toto bylo s daty : 2 x 25.11.2018/1 x 1.12. (to byla opět ta dnes, která rovněž nebyla nijak přerušena)
A tato byla úspěšně nainstalována s datem 24.11.2018.
Tak nechápu, proč se ani dnes, kdy NB "nezamrzl" a stažení proběhlo bez přerušení a měla se snad i nainstalovat, tu stále není.
Jak se stahují a instalují aktualizace záměrně nevím a neznám postup, natož provést upgrade, ani čistou instalaci.
Pokud můžeš, prosím poraď jak na to.:-p

Teď ještě krátce. Prosím Tě, můžeš mi, trochu podrobněji popsat Tvou radu, ale pro "blbce"? Kde a jak stáhnout a jakou iso instalačku W 1809 a jak vytvořit tu instalační flashku? A jak z ní nabootovat a spustit tu její instalaci. Tohle jsem nikdy nedělal a je to mimo mé znalosti.
A není tahle manipulace s OS, na novém NB, nějakým problémem, pokud by došlo (eventuelně) k potřebě reklamace, pokud by se NB stále "sekal"?
Díky za všechny Tvé odpovědi.:puff:

podle mě by to měl zaznamenat eevent log -prohlizec udalosti.

Jelikož je možné, že jde o HW chybu zkusil bych jiný OS. Napadá mě chyba:
vypnutí /zapnutí disku - to windows doslova se seknou než se roztočí. Případně nějaký driver

PS: může to být i takový šotek, co jsem zažil: notebook po odpojení / připojení běžel naprosto v pořádku, jen s tím problémem že zamrzl obraz na displeji, takže vyizuálně se zdál seklý.. Jako workaround stačilo zaklapnout displej (ani ne standby/resume)

Tak jsem provedl tu kontrolu HDD v CrystalDiskInfo a v příloze je výsledek. Ale jak se dělají a co jsou ty screeny, to jaksi nevím. :-( Tak jsem to zase stáhl do těch ofiis. Ale, pokud to uklidní, mám instalovaný oficiální ESET Internet Security11, tak (snad) by neměl být s viry problém. I když někteří ani tomu (těm antivirům) nevěří.:-(
Zkuste shlédnout a dát "verdikt". Celkové hodnocení je "dobrý", u všech uvedených položek je modré označení, takže by měl asi být OK. I když ten překlad v tabulce do češtiny (na konci) asi nějak nesedí. Tak nechápu, v čem by tedy mohl být problém.
Ráno mi to udělal opět (přestal nabíhat)na dokonce vyhodil hlášku: "V počítači došlo k problému a je třeba jej restartovat, právě shromažďujeme určité informace o chybách a následně provedeme restart". Pak proběhlo a bylo uvedeno "100% dokončeno". Dále bylo uvedeno: "Dílčí informace o tomto problému a možnosti řešení najdete na adrese https://www.windows.com/stopcode" Při volání podpory sdělte tyto informace: Kód zastavení : WHEA UNCORRECTABLE ERROR".
Ten disk zase přestal "cvrdlikat" a k automatickému restartu ale nedošlo. Musel jsem opět NB vypnout a po zapnutí zase naběhl a fungoval OK.
Na tu adresu jsem ale zatím nešel a jaksi nevím, o co jde. Tyto problémy jsem ještě nikdy neměl a neřešil.3-[
Tak ještě prosím poraďte, jak provést tu aktualizaci na v.1809 (prosím trochu podrobněji, pro těchto věcí málo znalého). A jestli by neměla tato aktualizace dělat pak problém při případné reklamaci (ale to snad ne). Díky všem, co se ozvou.:-D

Ten ESET může způsobovat neúspěch aktualizací. Obvykle je lepší žádný "externí" antivir nepoužívat, W10 mají vlastní Defender. Odinstalace antiviru se obvykle musí dělat "speciálním" postupem, nestačí to jen v aplikacích odinstalovat.

Jinak viz:
dsa [185.19.3.xxx] @George63, 02.12.2018 10:28

Ještě 4:
I ze staženého ISO můžeš udělat rovnou upgrade, stačí na něj "kliknout" a pak spustit Setup.

Procesor Intel(R)Pentium(R) CPU N4200
ESET Internet Security11

panebože. jedna z nejzrůdnějších konfigurací "antivirového balíku" na tom chcípáckém procesoru.
výsledkem řádění jedné z tzv. ochran "Internet Security" je nejspíš selhávání těch aktualizací w10.
antiviry obvykle neumí řešit nákazu schovanou za falešné doplňky v prohlížeči, ale ani zneužívané vb-scripty. dnes je spoléhání na antivir téměř neúčinné a naivní.

o tom NEvkládání obrázků do dokumentů jsem snad psal tak, aby důvod proti pochopil KAŽDÝ.
zdejším adminům bych doporučil jedině smazání těchto potenciálně nebezpečných příloh, toto už není normální. tady fak nejsou tupé blond sekretářky.

u všech uvedených položek je modré označení

pak je disk ok.
kontrola souborového systému je ve vlastnostech c:

1) aplikace: zmáčknout alt+prnscr
2) v libovolném bitmapovém editoru - třeba irfanview, malování, ale žádný office - vyklopit obrázek ze schránky.
3) uložit jako .png
4) přidat sem jako přílohu, stačí že bude viditelný odkaz. (radši ne jako obrázek, kvůli těm co to čtou na mobilu)

k w10:
http://www.servispckupka.cz/moznosti_ziskani_instalacniho_dvd_s_windows_10.php
http://www.servispckupka.cz/jak_reinstalovat_windows_10.php

Ale to si trochu nerozumíme. Tuto debatu nevedu z toho nového a problémového NB, ale ze svého, který je ok a má instalovaný ten ESET. A na tom novém není žádný antivirák. Ten co tam byl od výrobce jsem už kompletně odinstaloval (byl to mcAffe) a je tam už pouze aktivovaný defender W10.
A proč taková averze na ten ESET? To je opravdu taková hrůza? :-p
Jinak za odkazy na stahování a aktualizaci W 10 , případně reinstalaci a vkládání těch screenů díky. Budu to muset vše "naštudovat", abych zase něco nepohnojil.
A mám trochu obavu z toho, že se při případně prováděné reinstalaci NB "sekne" a zda pak bude vůbec možnost jej nějak zprovoznit. Při pouhé aktualizaci by to snad být problém neměl. Nebo ano?
Teď odpoledne jsem jej nechal zapnutý a v klidu a opět "zamrzl" - hajz.ík. :.(
Brtníku, díky za rady, ale zas tak moc mi nenadávej a nerozčiluj se :-D, nejsem žádná blondýna ani sekretářka a "žádnej učenej z nebe nespad!";-)
A všem za rady a návody moc děkuju, snad to nakonec nějak zvládnu.:-/
A těm, kteří nemají rádi "smajlíky" se omlouvám, dávám je k dobru, abych vyjádřil své "rozporuplné" pocity. "Holt" jsem už starej dědek a mám na to čas.:puff:

hned v první odpovědi jsem psal, co použít.
dotaz zní na zamrzající notebook, fak je mi úplně jedno co používá soused z vedlejšího baráku.

i když z těch odpovědí teď ani za boha netuším, na kterém z přístrojů je rozdrbaná instalace w10 se starou verzí (a s jakým antivirem tam tedy zápasí).
ale postup z bootovací flashky funguje.

jedna technická: tak jako není jedno auto auto škoda a jeden domácí kotel, stejně tak není jeden eset, ale konkrétní verze: eset nod (vyhozené prachy ale budiž) a eset internet security/smart security (shit).

Tak jsem nakonec zvolil "cestu nejmenšího odporu". :-D Použil jsem možnost návratu do původního nastavení (se zachováním dat). Trvalo to snad 3 hodiny, ale nakonec vše dopadlo OK. Ale stále zůstala verze 1703. Pak jsem v "Update Windows" spustil aktualizace. Nabídlo se jich víc, ale všechny pouze na v.1703. Spustil jsem je tedy a jejich stahování a instalace trvala opět skoro 3 hodiny. Provedny ale nakonec všechny úspěšně. A všechny jsou opět k té v.1703. Vyšší verze (ani 1803, ani 1809) se nenabídly. Nyní, při kontrole v Update je hláška, že PC je bezpečný a vše je v pořádku.
A vše mi v NB zůstalo, pouze navíc instalované aplikace byly smazány. Ale, zřejmě vzhledem k tomu, že jsem je měl uloženy (instalační soubory) do samostatné složky, tak ty tam všechny zůstaly a stačilo je pouze nainstalovat zpět, což byla "brnkačka".:-D A NB teď pracuje perfektně, dokonce se mi nastavila i klasická "Plocha", kterou jsem předtím nemohl nijak nastavit a stále se mi otevírali pouze vokna (který, mimo jiné, nemám rád:-().
Vše jde nyní nastavovat bez problémů, NB "nezamrzá" a neseká se a funguje a reaguje rychle. Je to úplně něco jiného, než když jsem jej spustil po prvé, kdy se "šprajcoval" vůbec rozběhnout a dělal různé "brikule".;-)
Co mne však překvapilo, byla dlouhá doba stahování a instalace aktualizací těch W10. Ve W 8.1, jež mám na druhém NB, toto bývá otázkou deseti minut.
Chápu, že to je v souvislosti na rychlosti mého netu, ale ten rozdíl je velmi markantní.
Toto uvádím pro případ, že by měl někdo podobný problém a mé skromné vědomosti.:-p
A tento závěr už píšu rovněž z toho "problémového" NB. Všem, co se snažili pomoci, ještě jednou děkuji.:puff:
P.S. Trochu upravená přezdívka, aby server, z tohoto NB, bez mého přihlášení, odpověď vzal.

Použil jsem možnost návratu do původního nastavení
navíc instalované aplikace byly smazány

to je asi logické. výchozí stav windows je bez cizích aplikací. opakovaně jsem uváděl použít rovnou bootovací flashku s verzí 1809, zbytečně.
na druhou stranu jsou teď windows čistá, bez bloatware výrobce ntb i toho kterým to časem zanesl uživatel.

hned v první odpovědi byly nástroje na vyčištění systému, v celé této anabázi ignorované. (teddy kromě nesmyslých grafů vkládaných do .doc, s absolutním přehlížením výpisů, které ty utility poskytují)

přirovnal bych to ke stavu, kdy člověk "vyřeší" špinavou zeď tím, že vždycky omlátí i celou omítku nebo kachličky a pak je tam dává znovu. i tak se dá a někoho to třeba baví.

Nejde o to, že jsem Tvé rady ignoroval, pouze jsem nevěděl jak na to.:.( V podstatě ani nevím co je to bootování :-p, "Englisch" :-D neumím a všechno překládat taky nejde. A pokud v podstatě nevím, o co jde, tak je to těžký.:-/ Tak nebuď na mě nas.. , pro někoho kdo "umí" je to jednoduchý, ale pro mně tedy bylo asi snadnější "omlátit celou omítku". Ale nebylo to zase tak nesnadný, vše tam v podstatě zůstalo a pouze ty mnou navíc stažené aplikace (které ten problém určitě nezpůsobily) se musely pouze nainstalovat a to bylo hned a vše funguje. Takže jsem tu omítku pouze "opláchl" ;-). Pouze ten "návrat" a aktualizace trvaly dlouho, ale to jsem nechal běžet a šel si po svým.
Jenom pořád nechápou, proč to bylo "pohnojený" hned od počátku, když jsem NB spustil. :.(
Tak doufám, že jsem Tě moc "nevytočil" a pokud budu mít nějaký problém, že mne, z tohoto důvodu, nebudeš ignorovat. Dík za aktivitu.

Doplňuji k dnešnímu datu. Tak i po tom (několikerém) úplném uvedení do tov. nastavení začal opět NB zamrzat. Tak jsem se namích a zanes jej na reklamaci. Do týdne mi jej poslali ze servisu zpět, provedli kompletní hardreset, nainstalovali W 10 Home, tu verzi 1803 (kterou jste také doporučovali, ale já si na to bootování netroufl), provedli testy a údajně vše OK. Po spuštění se ještě stáhly a doinstalovaly další aktualizace a zatím vše OK. Nyní jej opět "zajíždím" a instaluji - doplňuji nezbytně potřebné aplikace a data. Zatím funguje, v běžném a nenáročném režimu, poměrně dobře a rychle. Tak se uvidí co provede, až mu zase trochu "nacpu" HDD. :-p:-D

Tak to je prima, jen trošku rozvedu/přeložím, co po Tobě vlastně chtěl LB ohledně toho vkládání obrázků na Poradnu: Informaci zobrazenou na monitoru "sejmeš" stiskem kombinace kláves ALT a PRT SCR, otevřeš si prachsprosté Malování ve Win, stiskneš CTRL V, tím přeneseš ten "snímek" monitoru, a dáš uložit jako *. png. A to *.png pak vložíš přímo do příspěvku, a tím se vyhneš překopírovávání přes dokumenty…

Díky za upřesnění, do čeho vkládat prt.scr aby to nebylo jako "nebezpečný" dokument. Už je mi to jasné. Já to nevěděl. No, furt se člověk musí něco učit (pokud se mu tedy chce). :-D
Ještě k té "nebezpečnosti" dokumentů. Pokud tedy někomu posílám odkaz na svůj zpracovaný text, případně obrázek-schema, zpracovaný v Libre Office, případně schema v Profi Cadu, tak je to pro příjemce, z hlediska zavirování, opravdu tak nebezpečné? I v případě, že mám instalovaný nějaký antivirák? Dík za odpověď a Tobě i všem přeji hezké svátky.:)):beer:

jakýkoli formát office je extrémně nedůvěryhodný, pokud dovoluje používat makra.
upozorňoval jsem tu na to, ale jako bych házel perly do hnoje a ten libre office se tu objevil znovu.
nové verze ms office sice otvírají cizí dokumenty v režimu read-only, což žádné zabezpečení není, když to někdo touží formátovat/změnit podle sebe.
libre office neznám, předpokládám že kvůli kompatibilitě je maker schopen, tedy neprošel.

když máš k dispozici bitmapu, pošleš ji bez dalšího prznění jako bitmapu (ideálně v doporučovaném .png)

antivirové programy jsou neschopné a většinu nákaz nedetekují - makroviry jsou mezi nimi.

ale je to úplně jedno: odkazoval jsem na programy, které při prvním spuštění dají použitelný výpis (až na šířky sloupců). nikdo po tobě nežádal, abys sem cpal nesmyslné grafy o ničem. když to nic neříká tobě a přitom u toho krámu sedíš, jak si já mám cucat z prstu, co se to v tom krámu děje?
čili potenciálně nebezpečný formát s úplně zbytečným obsahem.

schéma z proficadu vyexportovat do .pdf, žádné .doc, nejsi omezená blond sekretářka, tak se tak nechovej.