Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NAS QNAP TS-251B... nastavování

..tohle bude dlouhý příběh, dlouhé vlákno, jak se budu tímhle - pro mě naprosto novým - zařízením postupně prokousávat. Své dílčí dotazy budu oddělovat a číslovat. Pro přehlednost prosím diskutéry, aby pokud možno dodržovali strukturu, aby to bylo přehlené i pro případné další uživatelé, kteří se rozhodli správu dat povýšit na vyšší úroveň.

Dnes mi přišel tenhle kousek (vybráno na základě JaFiho článku): https://pc.poradna.net/articles/2701357-virtualizace-na-nas-serveru-qnap
Do něj jsem pořídil 2x Seagate IronWolf - 4TB

Vybaleno, smontováno, spuštěno, aktualizoval se firmware a pár aplikací. A tady jsem zatím skončil :-)

Dotazy budou následovat ve vlákně...

Seznam otázek + přímé linky:

1. Inicializace disků
2. Zapínání, vypínání
3. Vytvoření svazků
4. QNAP Finder Pro
5. Jak na NAS dostat soubory?
6. Zabezpečení proti nezvaným hostům zvenčí
7. Bootování NAS
8. Plán napájení
9. Rychlost kopírování dat
10. Wake-on-LAN
11. Přihlášení k NAS jako správce/admin
12. Zabezpečené přihlášení
13. Uživatelské skupiny a Uživatelé
14. Sdílení vyhrazené složky "světu"
15. Rozjetí deduplikace (forma zálohování dat)

1. Inicializace disků - vyřešeno

Nedělal jsem ji při prvotním spouštění NASky, jelikož mi to hlásilo se tak činit nemusí. Stejně tak je to popsáno i v tomhle průvodci: https://www.czc.cz/recenze-qnap-ts-251b-2g-hromada-novych-funkci/clanek

Mám možnosti RAID 0 (to určitě ne), RAID 1 a JBOD. Nic jiného. Podotázka: pokud bych chtěl využít celou kapacitu 8TB, musím nastavit ten JBOD? Žil jsem v představě, že tam budu moci nastavit dva samostatné fyzické disky.

[84080-disky-png]

Zatím nemám představu, zda jít do RAID 1 nebo JBOD. Co jsem si někde rychle načetl, tak v případě JBOD při kleknutí jednoho disku zůstanou zachována data na druhém. Má (možná naivní) představa byla, že bych některá důležitá data měl uložena na NAS 2x, a to na obou fyzických discích. Jednou jako sdílená pro potřeby LAN, podruhé, na druhém disku, jako jejich záloha. Takovýchto kritických dat zas tak moc není, dejme tomu 100-200GB maximálně. Takže jsem počítal, že na tato data vyhradím na obou discích (dohromady) 200-400GB a zbytek bude pro další potřeby (multimédia, homevideo, případně cokoliv, časem třeba i ten virtuální OS..

Tato moje představa vychází z toho, že nepotřebuji mirrorovat úplně všechno, protože ta "nekritická" data mám samozřejmě zálohovány i jinak, na dalších externích discích, v jiném místě.

Takže, když půjdu do toho JBODu, budu moci následně nějak specifikovat, kam (fyzicky) se má co ukládat?

Díky.

Takže, podle toho, co ukazuje nabídka v tom menu, tak určovat si, kam co chci dát, asi nepůjde, co?

Zkusil jsem vybrat jen jeden disk a inicializovat jej jako "jednotlivý" (ta první položka z roletky, zašedlá), provedlo se, je tam rezerva na správu asi 2,5%, zbytek k použití. Ale nepřišel jsem na možnost, jak pak inicializovat samostatně druhý disk, takovou možnost jsem nenašel.

2. Zapínání, vypínání - vyřešeno

Jasně, musel jsem to zapnout tlačítkem na skříni ;-)
Vypnutí celé NAS jsem provedl z jejího webového rozhraní. Předpokládám - a byl jsem ujištěn - že si budu moci vytvořit úlohy, kdy NAS zapínat/vypínat, respektive jak/kdy uspávat disky při nečinnosti.

Je možno NAS vypnout i tlačítkem na skříni? Nebo je to stejná pitomost, jako vypínání PC natvrdo? Jde mi o to, že NAS bude využívat i paní L-Coreová a ta se už dopředu strachuje, že se bude muset naučit nový operační systém :-D

Takže, pokud by vypínání na panelu ničemu nevadilo, bylo by to pro ni jednodušší.

Pochopitelně, pokud mě přesvědčíte, že vypínání je hloupost, když se to nějak uspí a pak to nebude tolik žrát, není zas tak důležité to řešit.

Ještě k tomu: zatím nepočítám s přístupem k NAS odkudkoliv zvenčí, je to pouze pro potřeby domácích. Takže, když pojedeme na pár dní pryč, stejně se to bude vypínat. Tohle se samozřejmě může změnit, a třeba něco vystavím ven, abych se k tomu mohl - ze svého zařízení/notebooku - případně dostat. Z cizího PC bych tam z bezpečnostních důvodů velmi pravděpodobně. Zabezpečení, to bude později další bod, to teď neřeším, protože v naší LAN nemusím..

Tlačítko na skříni funguje jako na PC. Jednoduché stlačení dá příkaz k normálnímu (bezpečnému) vypnutí a podržení 4 vteřiny "vypnutí natvrdo".
Ve výchozím nastavení HDD uspává po 10 minutách nečinnosti. Odběr ze sítě je pak minimální.

3. Vytvoření svazků - vyřešeno

Úložné fronty z bodu 2. mám vytvořeny, nyní je potřeba vytvořit svazky. Netuším přesně, co to je, ale snad něco jako analogie logických disků.. Nebo ne? Protože měl bych nějak dosáhnout stavu, abych se na disky NAS nějak ze své LAN dostal, a mohla s daty/soubory pracovat (bude řešeno později)

[84087-svazek1-png]

Nerozumím tomu, tak ponechávám na "Hustý svazek". Ovšem vůbec nerozumím další volbě:

[84088-svazek2-png]

Nevím, proč mi to defaultně nabízí velikost svazku (logického disku???? či co to je), někde na čtvrtině kapacity daného HDD. Když vyberu možnost "Nastavit na maximum", vybafne na mě:

[84089-pozor-png]

Co to znamená? Nemám tak činit? Ten prostor bude nevyužitý, budu jej moci později rozšířit?
Souvisí to se snímky, zatím netuším, co to je.
- Jeden disk budu určitě používat jako běžný zálohovaný sklad, kde bude (další) záloha dat, multimédií, homevide, prostě jakoby další externí disk. Tam by to snad nemělo (???) vadit, že rovnou "zaberu" celý prostor fyzického disku, ne?
- Druhý disk je plánovaný na tu skutečnou práci s NAS, tedy využití jeho možností, např. práce s daty přímo z něj, zálohy dle plánu atd, atd.. Jak dopředu nakonfigurovat ten? Ponechat těch 723GB? Dát víc, třeba 2 tera? Dá se to pak, až tam budou nějaká data, případně "rozšířit?

Je těch otázek tady trochu moc :)

Můžeš napsat přesně jaká je tvá představa, čeho chceš dosáhnout?

"Hustý svazek" vytváří obrazy HDD / oddílu. S jedným oddílem pracuješ a další 3 jsou obrazy. Proto vyhazuje tu chybu, že se to nedá přidělit na 3.52 TB.
Vybral jsi RAID1, takže se to vše ještě zrcadlí na další HDD.

4. QNAP Finder Pro - vyřešeno
Nainstaloval jsem to, ale netuším, zda to k něčemu potřebuju..

K NAS přistupuji přímo z prohlížeče či z plochy zástupcem, IP adresou http://192.168.***.***:8080/

Je mi ten QMAP Finder vůbec ještě k něčemu potřebný? Když jsem jej nainstaloval a z něj "inicializoval" NAS, zadával jsem tam složité heslo k účtu "admin", které jsem tam nechal pamatovat. Tohle vyskočí při "Přihlášení".

[84090-finder-png]

Nepoužívám to. Mám to odinstalovat? Nebude to potřeba, když budu chtít k NAS přistupovat s dalších PC? Nebo tam bude stačit znalost (až vytvořím ve správě uživatelů NAS) uživatele a jeho hesla?

Třeba nastavením oprávnění:
Ovládací panel > Sdílené složky
Ovládací panel > Uživatelské skupiny
Ovládací panel > Uživatelé

Pokud daný uživatel nemá práva, tak tu složku nevidí.

Je tam i moznost, jestli se má daná složka zobrazit, pokud uživatel není přihlášen.
Můžeš nastavit, možnost zápisu, jenom čtení nebo zádné práva.

Na složky, které tam máš zobrazené (Home apod.) zapomeň.
Na NAS
Control panel / Oprávnění / Sdílené složky
Vytvoř si pro začátek na každém disku (volume) jednu sdílenou složku
Další možnost je, že si ve File station vytvoříš adresář a přes menu pak nastavíš adresář jako sdílený. První způsob je přehlednější

Pak je po zadání IP v TC (CD \\192.168.xxx.xxx) uvidíš obě složky
Případně si je pak můžeš rovnou namapovat ve Windows pod písmenkem a přímo na nich pracovat.

Těch sdílených složek můžeš mít libovolné množství, každá může mít nastaveno jiné oprávnění - třeba na fotky kdokoliv pro čtení + vyjmenovaní uživatelé pro zápis

[84099-2018-11-27-14-43-18-nas-jafi-ope-png]

6. Zabezpečení proti nezvaným hostům zvenčí - vyřešeno

NAS běží, mohu na něj kopírovat soubory, které chci mít dispozici doma v síti. V této fázi neuvažuji s možností přístupu na NAS odkudkoliv zvenčí.

Nic jsem v něm s ohledem na zabezpečení zatím nenastavoval. Udělal jsem sdílené adresáře (heslo pro přístup na NAS jsem nechal zapamatovat), ty už vidím přímo z Windows či Total Commanderu, mohu tam kopírovat soubory, mohu je přímo odtamtud používat (spouštět hudbu, otevírat dokumenty).

Router Mikrotik.

Je něco třeba udělat pro to, aby se nikdo na něj zvenčí nedostal? Ze samotného NASu se dá na net přistupovat, už třeba jen při stahování updatů či firmware. Pokud bych teď někomu (bez dalšího nastavování) dal administrátorské heslo k NAS, dostal by se tam?

Na routerech bývá něco jako "disable remote control", existuje nějaká obdoba u NAS? Nebo jsem jen paranoidní? Možná, ale jde mi výhradně o bezpečnost dat (klientů).

Díky
...vážím si toho, že máte sílu se tady v té neverending story orientovat ;-)

NAS naslouchá na určitých portech. Muselo by být v routeru nastaveno přesměrování portů na NAS, aby se mohl někdo pokoušet dostat do něj nebo napadnout nějaké zařízení v síti. To by musel ale dělat cíleně a vědět, že to zařízení tam je.

VPN a FTP myslím, že je ve výchozím stavu vypnuto.

Pokud trváš na nějakém zabezpečení, je možnost omezit přístup z určitých IP nebo např. po určitém počtu špatných pokusů o přihlášení zapsat na blacklist.

Jenom zavolá domů a prověří nové aktualizace. Jinak nekomunikuje. Kromě toho to lze sledovat na Mikrotiku.
Pokud nechceš, aby jakkoliv komunikoval se světem, stačí smazat IP ve výchozí bráně. Bude fungovat pouze interně na síti.

edit:
Pokud smažeš IP ve výchozí bráně, nepůjde stáhnout nic z internetu z NASu, ani firmware, ani aplikace.

7. Bootování NAS - vyřešeno

Na noc jsem NASku (spolu s PC) vypnul, před chvíli zapnul. Zarazilo mě její relativně dlouhé bootování; několik minut trvalo, než paní vevnitř zahlásila "bůt komplít" a než byly disky NAS dosažitelné z PC (TC).

Je ten dlouhý boot normální?

8. Plán napájení

Na JaFiho screenshotu (v bodu 2) je i volba "spát". Já tam takovou volbu nemám; je potřeba ještě někde něco nastavit? Uspávání disků po nějaké době nečinnosti?

Mám tam jen tohle:

[84110-plan-png]

Vidím tam i položku "Konfigurovat EuP" (když je zakázáno, je spotřeba vypnutého serveru vyšší než eu požadovaným 1W. Ale zato funguje wake on LAN a plány zapínání/vypínání.), zatím ponechávám zakázáno, aby ty funkce byly přístupné. I když nevím, zda je nakonec budu využívat. Ovšem vůbec netuším, jak vzdáleně wake on LAN provést, kde to nastavit. A funguje to (pokud bych chtěl) probuzení NAS odkudkoliv ze světa? Nebo jen z LAN (podle názvu funkcionality).

9. Rychlost kopírování dat - vyřešeno

Začal jsem NASku plnit daty. JaFi ve svém článku píše o rychlostech kopírování až k 120 MB/s. Já jsem na rychlostech většinou mezi 55-60 MB/s. Kopíruji fotky, tedy soubory o velikost 1-10MB. Total Commanderem 32bit.

Mám tam tyhle disky: https://www.czc.cz/seagate-ironwolf-4tb/200398/produkt (5900 otáček), nejsou v RAID. Síť gigabit, přes Mikrotik, PC i NAS jsou přímo v jeho portech. Cat5e kabeláž.

[84114-kopirovani-png]

Je to těmi disky, sítí nebo čím? Na druhé straně, zas tak moc mi to nevadí, ta naše velká data (fotky, homevideo) tam prostě nakopíruju jen jednou..

Malé soubory se kopírují opravdu pomaleji.
Pokud bys chtěl rychlejší kopírování, pak zkus nástroje jako FastCopy nebo FileMaster
U toho prvního použij první odkaz a pak klinutí na link. Neinstaluj, není třeba, spusť instalátor a použij tlačítko Extract only
Je to trošku něco jiného, než jsi zvyklý, ale kopíruje mnohem rychleji, než klasické file manažery. Jen to chce nastavit.

Ve zkratce přepni jen režim Copy (overwrite) na hlavní obrazovce a nic jiného nenastavuj.
Pak zvolit složku Source a DestDir a Execute

10. Wake-on-LAN

Na NAS jsem to nastavil. Zároveň jsem zkontroloval, že EuP (šetřící funkce dle pokynů eu) je vypnutá.

[84138-wol-png]

Ale to je tak vše, co zatím dokážu :-x
Co potřebuji, abych mohl NASku probudit? Dočetl jsem se (nikdy předtím jsem o tom nic neznal), https://cs.wikipedia.org/wiki/Wake_on_LAN, že budu muset nějak poslat na NAS magic pakety. Je tam spousta aplikací, jde mi o jednoduchost (spíše vyzkoušení), kterou vybrat?

Celkem mě zaujal Samuraj WoL, https://www.samuraj-cz.com/clanek/samuraj-wake-on-lan-command-line-aplikace-swolcmd/

Než se do něčeho pustím, zeptám se ještě na dvě věci:

1. Dá se tato/jiná vhodná utilita použít pro probuzení NAS odjinud než z (metalické) LAN? Tedy například z:
a) mobilu, připojeného se stejnému routeru ("domácímu rozsahu IP")
b) mobilu odněkud ze světa (data, wifi)
c) počítače kdekoliv
...předpokládám, že poslat magic paket stačit nebude, že bude potřeba se k NAS pak i nějak přihlásit

2. Je potřeba nějak měnit nastavení routeru, Mikrotik ROS?

Díky

Díky, vyzkoušel jsem, NASku (a router, telefon a PC) to samo našlo i NAS probudilo. S povolením příslušných UDP na Mtiku to řeší vzdálené zapnutí. Teď už jen co použít z pevné sítě, protože v mobilu data nemám a WiFi na router zapínám jen v případě nutnosti, prakticky to nepotřebuji.

Vyzkoušel jsem toho Samuraje, bohužel mi nefunguje.

swolcmd -m **:**:**:**:**:**

nic neudělá.
Ani

swolcmd -m **:**:**:**:**:** -i 192.168.***.***

Akorát se v cmd objeví, že "Magic Packet byl odeslan pro MAC adresu..."

Jakou jednoduchou PC aplikaci vyzkoušet? Asi to nakonec nebude nutné, ale kdybych nakonec měl NAS v jiném patře, ať tam kvůli zapínání nemusím chodit. A chci vědět, jak na to :-)

Můžeš i přímo z Mikrotiku. Z konzole:
/tool wol interface=aaaa mac=xx:xx:xx:xx:xx:xx

Jinak otázkou je, zda to vůbec potřebuješ. NAS má v klidovém režimu spotřebu pár watů. Předpokládejme 5W, to je za den 120W, za 14 dnů je to 1,68 kWh. Na peníze je to asi 7kč. Podle mne to za to nestojí.

Ale nic nebrání tomu, aby sis udělal rozcvičku z WOL ;-)

11. Přihlášení k NAS jako správce/admin - vyřešeno

Správu (nastavování všeho možného, prostředí, sdílení, uživatelů a jejich práv atd.) dělám z webového prostředí, prostým otevřením www stránky NASu, tedy 162.198.***.***:8080/cgi-bin.

Přístupové jméno je admin, heslo mám cca 25 znaků (malá, velká písmena, číslice, speciální znaky). Ve FF jsem si (pro současné hraní, nastavování) nechal heslo uložit.

Kliknu na zástupce (či na záložku ve FF) na ploše:

[84144-prihl1-png]

Je tam login (admin) a naznačeno heslo o 5 znacích. Dám "Přihlásit", načte se www prostředí NAS a nabízí mi to aktualizaci hesla:

[84146-prihl2-png]

Co je to za nesmysl? Žádné pětičíslicové heslo jsem nikdy nezadával, při každém přihlášení je tam navíc jiné (54854, 33684, 11590, cokoliv). Nic nenechám aktualizovat, dialog zavřu, jsem v NASu, mohu pracovat.
Vždyť při tom přihlášení by se mělo "ukázat" to uložené, skutečné heslo, ne? Nebo je to jen nějaká forma zabezpečení? Dá se ten nesmyslný dialog (pro www stránku NAS) nějak zakázat?
Nebo tam mám někde uvnitř chybu a mohu se tam dostat jakkoliv?

To je problém prohlížeče, ne NAS.
To, že je tam 5 teček, nijak nesouvisí s délkou hesla. 5 teček je tam proto, aby se nedalo heslo odhadnout podle počtu teček.

Možná jsi narazil na limit při ukládání hesla a FF nepočítá s tím, že by někdo dobrovolně zadával 25 místné heslo ;-)

12. Zabezpečené přihlášení - vyřešeno

Ve správě se dá nastavit zabezpečené přihlášení (https), dokonce i vynutit zabezpečené přihlášení. Při přístupu z LAN je to asi nesmysl nastavovat (předpokládám). Při hypotetické přístupu do administrace NAS zvenku asi jo, ale předpokládám, že by zase musely být splněny další podmínky, o kterých netuším, zda je plním. K administraci zvenčí s vysokou pravděpodobností nikdy nedojde.

Možnost přihlásit se tedy via https jsem sice na NS nastavil, ale nefunguje mi.

[84147-https-png]

A už vůbec bych nenastavoval "vynutit https"… taky bych se už na NAS nemusel dostat a musel bych vše resetovat :-*

Je to tak správně?

Přihlášení není bezpečné, protože na NAS nemáš nainstalovaný komerční SSL certifikát, který by ověřila nějaká autorita.

Můžeš to vyřešit tak, že si vygeneruješ nějaký certifikát a ten přidáš k certifikátům.
Asi bych to neřešil pro vnitřní adresy 192.168.... tam se můžeš v klidu připojovat přes HTTP, ale pro přístup z venku

Ovládací panel / Zabezpečení / Certifikát
Nahradit certifikát
Vytvořit certifikát podepsany sebou samotným
Do "Bezny nazev" zadej IP adresu, zbytek vyplň jak uznáš za vhodné
Vygenerovat, Aplikovat, Zavrit
Pak dej stáhnout certifikát (soubor CRT), soukromý klíč nepotřebuješ
Ve Windows dvojklik na certifikátu / Nainstalovat
asi bych zvolil tento počítač a ne uživatele, místo úložiště vyber ručně a zvol: důvěryhodné kořenové certifikační autority

Pak bude certifikát v pořádku, prohlížeč nebude obtěžovat s potvrzováním, ale zámeček nebude zelený - není autorita, která by jej ověřila. Na to bys potřeboval opravdový SSL certifikát

Nebude to vadit. U HTTPS jde o šifrování. Data mezi tebou a NAS budou šifrovaná. Prohlížeč varuje, že nemůže ověřit certifikát, protože není od žádné autority a mohlo by se jednat o to, že by ti někdo certifikát podvrhnul nebo tě přesměroval na jiný server.
Ty ale tomu certifikátu věřit můžeš, protože víš, že sis jej sám vygeneroval a nainstaloval si jej.

13. Uživatelské skupiny a Uživatelé - vyřešeno

(..mám vlastně vyřešeno, píšu to sem kvůli kompletnosti. Pokud máte k něšemu z uvedeného výhrady či připomínky, sem s nimi..)

Já jsem admin, můžu všechno a takový účet už je přednastaven. Pak je tam skupina "everyone", která zase nemůže prakticky nic. Potřebuji nastavit přístup k NAS dalším lidem (teď manželce, případně další momentálně neřeším). Šel jsem na to nejprve přes Uživatelské skupiny, myslel jsem si, že každý musí někam patřit, vytvořil jsem si proto skupinu "manzelka" a té skupině jsem povolil některé adresáře. Následně jsem vytvořil uživatele "moje_lepsi_polovicka" a zařadil do skupiny manželek.

Pro mě nakonec zbytečné. Na NAS nikoho cizího pouštět nebudu (z LAN je zbytečné tohle řešit; pokud účelově budu muset někomu něco vytáhnout, stejně to budu dělat já/sdmin), dceru a syna dořeším později a jinak (respektive mám to vyzkoušené, bude to v některém z dalších bodů)

Uživatelskou skupinu jsem zrušil, tu mou lepší polovičku taky a založil nového uživatele "mamina" (ze skupiny everyone). Nastavil jsem jí přístup do adresářů, někde RW (číst, zapisovat, sdílený adresář "MAMINA"), někde RO (pouze číst, sdílený adresář "NAS2"), zbytek Deny (zákaz).
A aby to měla pěkně po ruce, ty sdílené adresáře, kam má přístup, jsem ji namapoval ve Windowsech, s písmeny disku.
Ve skutečnosti jsou ty "její" sdílené adresáře rozsáhlejší, je jich více, jako příklad ale uvedené stačí.

[84210-uziv1-png]

Kromě přístupu ke sdíleným složkám se nastavují i práva k aplikacím, ponechal jsem (zatím?) jen Windows sítě:

[84211-uziv2-png]

14. Sdílení vyhrazené složky "světu"

QNAP umožňuje snadné sdílení formou vytvoření odkazu (takové domácí "ulož.to"). Abych ale na NAS nepustil kohokoliv, kdo se k linku dostane, využívám možností routeru/Mikrotiku a tam specifikuji, ze kterých IP adres je možno se přes odkaz vygenerovaný QNASem do příslušných míst NAS dostat (na toto téma mám v přípravě článek, s JaFim jsme to vyzkoušeli a je to funkční). Podmínkou je, že "cílový subjekt" (ten, komu chci soubory zpřístupnit), má veřejnou IP adresu; podle toho pak nastavím pravidla na routeru. Já veřejnou IP mám.

Tohle řeším kvůli dceři/synovi, kteří jsou ve světě. Dcera ale (navzdory očekávání) nemá statickou, alébrž dynamickou IP adresu (statické jsou prý jen součástí nějakých business tarifů) a tak tohle nastavení na MTiku asi padá.

Otázkou teď je, jak to sdílení určitých adresářů bezpečně a neprůstřelně zabezpečit. Tohle možná není jen záležitost NAS, ale i pravidel na routeru. Ale třeba tohle jde zabezpečit nástroji QNAP. Jak postupovat? Nemohu? se pravděpodobně spolehnout ani na MAC adresu dcery… netuším, zda se "bere" adresa jejího NB, routeru nebo "něčeho" u providera (AT&T, USA).

edit: pro přístup na NAS zvenčí jsem schopen nastavením vynutit https protokol.

OVPN jede bez problémů.
Můžeš to pro jednoduchost udělat tak, že certifikáty si vygeneruješ na NAS ve VPN, abys to nemusel řešit přes příkazový řádek v nějakém OpenSSL, protože generování certifikátů už není součástí OpenVPN balíku

Pro TW: problém bude u uživatelů, kteří se tam mají připojovat. Pokud to používáš pro sebe, pak to jde, ale s normálními lidi (rodinu, která se chce dívat na fotky) řešit instalaci OVPN klienta a jeho nastavování m§ůže být problematické.

Ono jde třeba jen o nutnost instalovat OVPN klienta.
Pak můžeš, pokud to chceš sifrované mít certifikáty jako součást OVPN, ale nevím, jestli se ti vygenerují do OVPN nebo je tam musíš dostrčit ručně.
A pak musíš vysvětlit lidem, jak do program files dostanou ty OVPN soubory, protože je to tam normálně nepustí...

Jde to, jen je to docela dost práce.

15. Rozjetí deduplikace na QNAP

V souvislosti s touchwoodovým článkem o jiné formě zálohování dat, https://pc.poradna.net/articles/2930406-lehky-uvod-do-deduplikace-dat mě napadlo, že tohle by bylo dobré provozovat na NASce a obhospodařovat připojené počítače v LAN tak nějak globálně.

Jelikož - co se týče využívání možností NAS - se považuji jen za "lehce poučeného učně", netuším vůbec, jak případně na to. Zda případně existují nástroje zdrama, které by se nějak do QNAS doinstalovaly.

Cosi jsem teď rychle našel, https://www.qnap.com/solution/hbs3/en/, je tam i utilita na extrakci souborů ve Win, Mac, Linuxu. Případné rozchození bude tuším nad mé schopnosti (a "odvahu"), momentálně (kvartál DPH) na hraní ani nemám moc času…