Tohle vs NAS
Zdravíčko
Jednoduchá otázka : Pro a proti.... Tohle vs tohle....
Synology DiskStation DS218+ - 8 760,- kč
synology-diskstation-ds218-d5121458.htm
vs
MiniITX sestavička - 7731,- kč
Pominuli-li složinost nastavení a velikost výsledného produktu... Pokud jsem teda na nic nezapomněl...
První je NAS a druhé počítač. Co na tom chceš srovnávat, když každé je na něco jiného?
Na tom PC nejde rozjet Openmediavault, FreeNAS, windows server aj. ? Tím pádem plnit funkci NASu ale s rozdílným výkonem ?
To PC = nesmyslna konfigurace pro NAS, pokud chcete NAS ktery bezi 24/7/365 tak setrite kazdy watt. Takze treba Celeron J4105, ten bude spotrebou srovnatelny s beznym NAS (jako - bezici system na SSD = cca. 6W). Dal je to uz na vas:
Vyhoda nejakeho Synology - je to vse hotove, krabice plug n forget bez starosti a vetsiho premysleni.
Vyhoda nejakeho low-power PC - co si z toho udelate, to z nej bude, mnohem vic moznosti vyuziti
Nevyhoda nejakeho Synology - umi to co umi, jine kejkle ho moc nenaucite
Nevyhoda nejakeho low-power PC - nutne tomu venovat dostatek casu a vypocetniho vykonu te boule co mate mezi usima, aby plnilo to co chcete
200GE není úplně špatná volba:
spotřeba CELÉHO systému (včetně aktivní GPU v APU a disku) byla v idle 25W. S nízkowattovým kvalitním zdrojem, nebo s PicoPSU to půjde srazit bez potíží o 10W. Výhodou naopak je zásadně vyšší výkon, bude-li potřeba (např. pro virtualizaci).
Higher is Better.
No, ano - a ja mam spotrebu CELEHO systemu v klidu cca. 6W (meril jsem si to sam) - zkuste si spocitat kolik je rocne rozdil pri 19W elektriny nonstop 24/7/365. Budete se divit.
OK, a kolik tam máš disků, protože co 3,5" disk, to 3-5W v idle.. A idle 6W nebo 10W v případě toho 200GE mi nepřijde jako zásadní rozdíl.
Jak jsem psal dole, záleží vždy na způsobu užití. V určitém okamžiku je spotřeba samotného "NASu" irelevantní, protože daleko více sežerou vlastní disky. Na malý nasík s jedním, max. dvěma disky - prosím, klidně J-celer.
Ale jakmile se počítá více disků, tak už je to téměř jedno. Mně třeba doma NASy obsluhují 10 uživatelů a prakticky se nezastaví, jedou od rána do noci. Jeden z nich je starý dvouslotový Zyxel, až doslouží, tak bude zrušen bez náhrady právě ve prospěch velkého NASu, který přebuduju z podpory 6 disků na podporu 8 disků - problém je paradoxně s budkou...
2x2TB SSD
njn. ale to tak trochu podbíháš laťku.
1:0 pro lucifera.
Opravdu? Ani bych neřekl.
NAS, který je vybaven SSD disky za cca 2x6 tisíc je z pohledu úspory energie těžce nevýhodný. Při ceně 2x2TB HDD cca 2x1500Kč je rozdíl v ceně 9 tisíc Kč. A to je při ceně 5Kč za 1kWh přesně 1,8MWh "k dobru" čili "k propálení." Pokud bude rozdíl ve spotřebě "mého" Athlona + 2x HDD řekněme průměrně +50W (tady Luciferovi notně fandím, ale bude se to dobře počítat), tak prostou trojčlenkou vychází, že 1kWh tento příkon navíc propálím za přesně 20 hodin. V úhrnu je to pak 1800 x 20 = 36000 hodin. To je 1500 dní, čili přes 4 roky. Což je shodou okolností +/- očekávaná životnost hardwaru (disky, SSD, desky, zdroje). Při zvyšování kapacity disků jde výhodnost dále směrem k řešení s HDD.
Ja to vic resil kvuli tichu, protoze NAS + domaci server se vsim moznym + samohrajka v obyvaku pod TV. Ukol znel jasne - nic mechanickeho. Zdroj pasivni (vykuchana 200W gold Supermicro cihla, pri tech par W fakt nepotrebuje aktivni vetrani), pasivne chlazeny J4105, a dva SSD. Puvodne jsem v tom mel normalni rotujici tvrdokoly, ale desne me to sr*lo, takhle jsem maximalne spokojeny. A do budoucna - ted je teda blba doba, ale verim tomu ze vyvoj $$$/TB u SSD zanedlouho posle rotujici plotny tam, kam odesly disketovky a opticke media.
Hlavni vyhoda nasu je ze ho lze dat kamkoliv kam mi dosahne sit... takze nemusi strasit ve stolku pod TV, ale kdesi v kumbalu v koute kde si muzou disky a vetraky rachotit (skoro) jak chteji.n Takhle to je jen drahe a s nizkou kapacitou
Dyt pisu ze je to i samohrajka. Ona ta parodie na procesor ma v sobe kupodivu celkem slusny video dekoder.
samohrajku mi udela box s androidem, raspberrypi, AppleTV. Kuli tomu nemusim strkat uloziste do obyvaku kam nepatri, a abych nemusel poslouchat rachotici hardisky tak to draze a omezene resit SSD. Takhle mam odstehovan NAS s 5 plotnovymi disky mimo a u televizi jsou jen prehravace. O tom ze z nej prehravam i mimo lokalni sit nemluve
- Apple TV je na 4K + HDR velmi dobré zařízení hlavně dálkové ovládání se mi hodně zamlouvá, v mojich očích je bezchybné. U Apple TV jsem byl vždy skeptický, ale od doby kdy novějším modelům přidaly Apple store + podporu 4K a porty USB, vyladěný OS, se situace zcela změnila.
Ani cena AppleTV neni vubec spatna a vůči konkurenci velmi korektní.
- Ale s čím souhlasím, že na samohrajku je vhodnější viz Lucifer.
Zaprvé možnost volby OS dle potřeby a zaměření, možnost připojit HDDs přes 6Gb porty SATA, větší počet USB portů, pripojeni az 3 monitoru, Gb_LAN (hodne ATV boxu a Amlogic mají LAN omezen jen 10/100Mb), jde na něho nainstalovat v podstatě jakýkoliv SW, což ATV neumožňují.
Intel UHD u samohrajky stačí na vše , díky direct encoding nemá problém přehrát i 400 mbps bitrate Jellyfish v 4k@10Bit HVEC http://www.jell.yfish.us/ coz je hodně slušný. HW podpora pro encoding H.265 / HEVC (8b & 10b) V9, HDMI 2.* s podorou HDCP 2.2, podporuje RAID a OpenGL 4.*.
(jen co je škoda a menší bémol je že nepodporuje HDR. U modelu Asrock J4105 + SSD + 1x 2.5 HDD jsem se spotrebou pod 10W pri pouziti PICO PSU coz umozni aby vlezla do nejaké mikro ITX krabicky )
- Raspberry mám rád, ale Pi4 na mě působí spíše negativně hlavně s původními problémy s napájením přes USB-C, přehřívání, OS na SD karte, jeden radic pro vsechno jak pro USB, tak LAN etc na sdileni v siti nebo mini server ale staci a nestoji moc.
(Na klasické přehrávání filmů z externího zařízení nebo ze sítě, streaming VOD ale normální klasicky ATV zcela postačí o tom žádná !!)
Chapu ze nekdo chce zarizeni vse v jednom, ale muzou z toho plynout ruzna omezeni (viz. ta SSD), takze ja radsi zvolil cestu samostatnych krabicek.
NAS mam postaveny na usporne i3-6100T v bedne od stareho PC, osazeno 5x4TB plotnovych HDD (dalsi 2 disky budu co nevidet pridavat) a NVME SSD cache.
Pouzivam to hlavne jako skladiste pro video, ciste soukromych dat mam nemam mnoho a ta zalohuji. Zatim je zastrceny v koute pracovny spolu se zbytkem sitariny, ale do budoucna se v ramci rekonstrukce bytu odstahuje z obytnych prostor uplne.
U televize (FullHD) mam po ruznem laborovani s AndroidTV boxy Apple TV 4K zapojenou skrze AV reciver. U dalsi TV (ktera se ale nachazi v jinem byte) pouzivam stale RaspberryPi3 s KODI (OSMC). Ta a par dalsich klientu primo v TV se pres internet pripojuje k NASu a prehrava media z nej. Jako kapesni prehravac na prehravani kdekoliv mam ChromeCast 2. V podstate jsem sebou prestal vozit externi disky a flashdisky
RPi jsem pouzival od 1 po 3, na 4 uz jsem z tebou popsanych duvodu upgradovat nechtel, radsi jsem zvolil hotove a funkcni reseni.
Porovnávate dodávku s kolobežkou...
radši si nekupujte nič, lebo už z otázky je jasné že NAS neportebujete, lebo ani neviete čo to je a ako sa stým robí.
To vypadá na pokračování:
https://pc.poradna.net/questions/2989471-pridani-dvou-disku-do-pc-v-raid-1
To tu ešte bude zo 5 vlákien.
To se teda šíííleně pleteš. Tamten dotaz je od Juri, ale tenhle psal Vallek! Takže dvě úplně jiné osoby!
Nebo je to Juri Vallek,původně Jiří Válek z Jižních Čech.A protože zálohuje přísně tajné fotky a data,musí používat krycí jména kvůli utajení.
Pokud to chceš jen na ty fotky jako NAS tak přece nemusíš kvůli tomu stavět nový počítač za 7,7k.
Sehnal bych buď nejlevnější jetý pc s giga lan a dostatkem sata portů (možná mu vyměnil zdroj) nebo třeba toto https://www.facebook.com/marketplace/item/764461607413803/
bych "obestavěl".
- Základ x86 na NAS / Server (kupříkladu Debian minimal server + doinstalovat jen potřebné služby a protokoly) by mohla vypadat spíš nějak následovně :
ENG : https://wiki.odroid.com/odroid-h2/start + periferie.
CZ : https://rpishop.cz/zakladni-desky/1685-odroid-h2-x86.html -, 3.500 Kc
- Když na to přijde, zvolit můžeš SoC ARM které je na vše (NAS) zcela dostacujicí + 1Gb → 2Gb RAM GbLAN a klidně i bez GPU. Hlavně je dulezité , jestli máš v úmyslu použít RAID viz tvé jiné vlákno, aby byl podporován Hardwérove a né jen softwérově.
PS: Rozdil o proti tomu Synology je hlavně v samotném OS a licenci (aplikace), služby, podpora. Jak uz padlo výše, stavět na NAS něco co žere nad 20W v IDLE je totální zbytečnost.
1. Tyhle samodomo desky mají několik problémů: 1. podpora - máš jen obecné distribuce (teda až na ten H2, což je běžné PC), takže si musíš sám nastavit OS, sambu atd. 2. podpora - zrovna odroid je takový, řekněme hodně "korejský." Napájení a SATA porty: v drtivé většině se nepočítá s ničím, než USB připojením (H2 je opět výjimka)
2. krabice. Není to do čeho dát, konstruktér si musí vyrobit vlastní budku, napájení, apod.
3. nesouhlasím, že nemá smysl cokoli nad 20W - záleží na tom, jak se to bude používat. Pokud má "NAS" možnost hibernovat, pak je téměř jedno, kolik "žere" v běhu. Podobně, pokud má uživatel tendenci NAS použít i pro jiné účely (typicky instalace nějakého virtuálního OS (Linux/Win) např. pro stahování, mediální server, administraci, nebo jako domácí server pro specifické účely), pak oněch 20W je naopak poměrně směšných, protože najednou máš 2-v-1 (někdy i 3-v-1) a kdybys stavěl vše separátně, tak v součtu spotřeby se na těch 20W nikdy nedostaneš.
1. Odpoved byla reakce na "MiniITX sestavička - 7731,- kč". NAS zustava rozumnejsi volbou.
2. Bod 1-2 je zcela zavadejici, jde o normalni x86 desku na kterou muzes dat distribuci jako na jakykoliv jiny jiny desktop pocitaje NAS OS jako FreeNas, OMV etc . Napajeci adapter je dodavan s deskou a ovladace jsou stejne jak pro desktop.
Mam ho vyzkouseny a porovnan s Ascrock J4105, vykonostne jsou na tom zcela stejne. Navic poskytuje 2XLAN jen H2 ma nisi spotrebu. (pod 10W)
3. Aha, takze kdyz je to AMD, je to zase OK, i kdyz je to 65W CPU. O proti tomu je 15W kompletsestava i s 2x HDD (9<W v IDLE) opravdu zcela nevyhodny, graficky vykon je u NAS totiz to nejdulezitejsi.
Do NAS se osazuji zpravidla ARM a je to dostacujici na cokoliv, tak proc pouzivat 60W CPU, aha, ale AMD RYZEN je prece lepsi. To ze u OS jako MEDIAVAULT je ovladač Am@dgpu na černé listině je prece jedno.
(Debian jsem zminil z toho duvodu, protoze je mozné pouzit novejsi a aktualizovaný mikrokód / KERNEL ktery toto CPU (200GE) a jeho funkce podporuje, norozdil od jinych OS)
ad 1. - jasně
ad 2. - ale já jsem tu H2 výslovně vyjmul z výčtu. Problém je s tím, že pro NAS neexistuje rozumná krabice. Řešení hardkernelu je pro domácí PC, resp. router. Další problém je cena, 3 litry za desku bez RAM je poměrně dost.
ad 3. - nevím, co tě žere. Poměrně přesně jsem popsal situace, kde se to dá akceptovat. Navíc to rozhodně není 65W APU, ale 35W (a to je absolutní maximum, co to žere - běžně jsi s jedním připojeným monitorem na 20W + +1x 3,5" HDD + 1x slim ODD). Kam se co "zpravidla" osazuje je mi celkem víš kde (u ....), řeč je o samodomo NASu, pokud budu chtít základní NAS jako prosté úložiště, tak si koupím (zase) Zyxel (ano, s ARMem - bude to sice základ, ale levný, bez nutnosti do toho šťourat klacíkem a se zárukou). Pokud tě žere, že "tlačím" AMD, tak proto, že jej nyní považuju za jednoznačně lepší volbu. Desky jsou směšně levné (A320 kolem litru), APU taky (opět litr), paměť stačí 8GB nějaký šuviks 2400MHz (virtualizátoři se plácnou přes kapsu a koupí dva moduly) a je z toho megaNAS, který strčí Synology do kapsy. (fandové si můžou nainstalovat xpenology, ale osobně si myslím, že pro AMD je lepší FreeNAS).
Drasi to je, to souhlasim, ale nabizi 2x LAN coz bezne desky nemaji, je také vice kompaktni (nepotrebujes dokupovat a zapojovat zdroj) coz neni tak dulezite. Ale podporuje HW RAID.
Osobne u tohoto modelu mimo zminenou cenu mam problém jen s tim, ze ma jen 2x SATA (o proti treba vykonejsimu Asrock J5005 ktery mi tedy prije vyhodnejsi hlavne cenou o proti RYZEN verzi).
Pripominam, ze uzivatel chce pouzit jen 2x HDD na domaci uziti pro sdileni souboru. Tam neco s 'xx' W za 'xx' Kc nevim kde dava smysl a uz vubec né graficky vykon. Za tu cenu a uziti stale vychazi lépe NAS.
Ja vas (nie si to len ty) tak trosku nechapem.
Prisiel sem uzivatel, podla otazky z minuleho vlakna doteraz nezalohoval, vie o tom trt (chcel do pc strcit raid disky ako zalohu) a vy mu tu pletiete hlavu skladanymi domacimi servermi urcenymi bud pre profikov, alebo pre ludi co sa chcu nieco o tom naucit a doma experimentovat.
Samozrejme sa este pochytite na detailoch a ja uz vidim ako ten chalan ma hlavu ako balon a nevies sa v tom vyznat lebo ty tvrdis jedno, tw, druhe, dalsi zase tretie...
Spravna odpoved mala byt kup si Synology, ak chces usetrit je tu este Zyxel 326 a cele vlakno malo byt vyriesene.
On by si to kupil a bol by spokojny.
Namiesto toho sa to tu zase rozvetvuje na profesorske debaty, ktora doska, aky zdroj, preco taketo disky a nie hentake....
Ja viem, ze kazdy mame nejaky nazor, nejake skusenosti, ale nie vzdy je asi ucelne sa o ne podelit, hlavne ak stretnete rovnako zdatneho oponenta, co viacero oponentov a jedoduchy problem sa zrazu zmeni na makrovlakno
Fakt, ze NAS je lepsi reseni se tu snad shodli vsichni. Viz : "Za tu cenu a uziti stale vychazi lépe NAS."
To ze s Touchwoodem mame diskuzi kde je problém ? Je to clovek z oboru (sitar), zajima me jeho nazor a opodstatneni. Takle kdyz si budu skladat novy miniServer / NASx86 muzu mit nejaké nové informace k dobru které mi mohli uchazet, od toho ty poradny snad jsou, k vzajemné vymene informaci a osobni experienci.
(pravidelne se tu resi hlouposti a zcela mimo vlkano skoro v kazdém prispevku, a kdyz se clovek zepta na neco k veci tak je to problém ?)
Si malo empaticky...pozri si na to ocami zakladatela vlakna.
Ten vie o tom prd, sam vidis s akou zostavou prisiel (predimenzovany zdroj, diskutabilne ssd) a zrazu tu cita ako sa bavite o veciach, ktore mu nic nehovoriac.
Vo finale je tam, kde na zaciatku, nevie, ci si ma kupit to Synology, alebo ist do toho pc, ci nebodaj do riesenia, ktore si mu ukazal ty, pretoze ja po precitani vlakna vobec nevidim jednotny nazor, ze ma ist do toho NASu, co si vybral na zaciatku.
Btw ak uz chcete rozoberat za a proti roznych rieseni tak ovela lepsie o vyznie a aj bude v samostatnom clanku.
A pozor na tw.
Tw je jeden z nasich top ludi co tu mame, je to sice moj guru, stale si myslim, ze som minimalne 1 level pod nim, ale...on sa pohybuje takmer vyhradne v korporatnom prostredi a tym padom ma na vsetko vacsinou korporatne riesenia. Dovolim si tvrdit, ze nema az taky kontakt s plebsom ako mam ja, pretoze ja naopak mam gro zakaznikov z bezneho plebsu a u korporatov sa vyskytujem sviatocne.
Mam pocit, ze mam lepsie odpozorovane best practices na tom lowende ako on, a preto si myslim, ze obcas jeho riesenia nie su tie najoptimalnejsie. Pozor nie v tomto vlakne, tu asi suhlasim so vsetkym co napisal. To len tak vseobecne pisem.
A znovu opakujem, vsetko okrem klasickeho NASu je pre zakladatela vlakna zbytocne ponukat, oboznamovat ho s moznostami a pod.
TW obsluhuje i menší a malé firmičky, ale nějak se historicky naučil nevěřit ničemu a stavět vše stylem "Wasserdicht, Bombenfest und Idiotensicher"
Ano. I ten nejlevnější dvoudiskový NAS má HW na takové úrovni, aby vytížil GLAN. Vůbec nemá smysl řešit dedikovaný počítač.
Btw já zvolil ještě jiný přístup. Data mám na disku v počítači, dále na jednodiskovém NASu (nějaký starší kousek s diskem, co se mi válel v šuplíku) a dále ještě na OneDrive. V případě potřeby rychlé obnovy havarovaného desktop disku vysosnu data v mžiku z NASu. V případě zničení komplet vybavení mám data v cloudu.
Toto je optimalne riesenie, ktore ja odporucam kazdemu zakaznikovi.
Mat data na 3 miestach, to tretie idealne geograficky inde ako su tie 2, pretoze povodem, poziar, krades, uder blesku...
Navyse mat data na nete ako na tretom mieste je aj velmi pohodlne, pretoze su lahko dostupne.
Za mna mas 1*.
zkoušel jsi už něco většího obnovovat z OneDrive? Protože u souborů větších jak cca 4GB máš dost velkou šanci, že ti nebude sedět mdsum.
V práci využívám OneDrive pro časté sdílení velkých dat (virtuální stroje) s kolegy v Číně. Desítky GB ale nasekaných po 2GB.. Párkrát za rok byl problém, ale vždycky to vyřešilo opětovné stáhnutí.
Upload mi zatím nezazlobil, že bych musel něco nahrát znovu. Tahle míra spolehlivosti mi pro moje domácí potřeby (fotky a krátká domácí videa) stačí.
Osobně si třeba myslím, že zrovna H2 je dnes skoro neprodejná (a sami Hardkernel to tlačí jako konzolový emulátor a HTPC), protože má kromě přednosti malého formátu už jen negativa:
- nestandardní formát
- jen 2 SATA porty (lze sice uvažovat o SATA PM, ale to je tak trochu černá magie a osobně laciným čínským destičkám nevěřím; navíc Intel je spíše nepodporuje, na rozdíl od tebou neoblíbeného AMD. Navíc je tu taky problém sníženého výkonu, omezeného hostitelským SATA portem - u 2xHDD asi OK)
- na dnešní poměry už zastaralý CPU
- 2x ethernet je výhodný pro routery, ale tam už dnes koupíš lepší draky za lepší peníze.
A jak jsem už psal, ten Asrock stojí jen samotná deska 3200Kč (to je IMHO přemrštěná cena). Ve srovnání se Zyxelem jednoznačně neobstojí, protože za cenu NASu s Asrockem máš 4-portový Zyxel. Proti tomu stačí postavit za trochu peněz (cca těch 7 tisíc) více ten Athlon, který tu J5005 výkonově rozválcuje jak nic - pokud se ten výkon využije, samozřejmě.
Budu pánům výše odporovat. V zásadě OK, jen bych zrušil nesmyslně předimenzovaný zdroj (350W bude bohatě stačit, ale kvalitní značka a model; případně PicoPSU), SSD pryč, deska standard mATX s co nejvíce SATA porty (aby šlo "NAS" do budoucna rozšiřovat) a budka něco klasického, kam se vejde aspoň 4x 3,5" HDD. Plus cca 16GB USB flash na FreeNAS.
Spotřebu řešit moc nemusíš, s kvalitním nepředimenzovaným zdrojem a zapnutými šetřicími funkcemi v BIOSu to bude v průměru do 10-15W.
Suhlasim ten zdroj mi udrel do oci tiez, az na tu spotrebu...ak tam prida 2 sata disky do raidu tak sa bavme skor o 30W pri beznej prevadzke.
Ak by siel do FreeNASu ja ten spustam vsade z USB klucov a bezi to ok.
Na druhej stane pre bezneho BFU b som urcite odporucal hotove NAS.
spotřebu počítám vždy bez disků, ty budou žrát všude stejně, takže nemá smysl je počítat do "ekonomické rozvahy" jaký NAS pořídit.
Apropos, pro tazatele. Pokud se jedná vyloženě o úložiště pro 2 disky v RAID1 (a nebude potřeba žádných "extra funkcí" typu mediální stanice apod. - on to sice umí, ale není to úroveň Synology/QNAP), tak bych zvážil nákup nějakého levného Zyxelu. V poměru cena/výkon je jednoznačný vítěz. https://www.alza.cz/nas-chytra-datova-uloziste/zyxel/18849630-v1977.htm
edit: ad stavba FreeNAS: kdo umí sestavit PC, tak s tím problém mít nemůže. Návodů je hafo, dokonce i velmi pěkný v češtině je na PCtuning.cz
https://pctuning.tyden.cz/hardware/site-a-internet/57003-domaci-sitovani-freenas-chystame-se-na-10gbe-sit?start=3
(z PCT můžu Šarounovy články jen doporučit)
Zyxel som zase omilostil po ere Microserverov od HP zrovna dnes budem asi jeden pripravovat pre zakaznika, mozno o tom spravim video. Za posledny 3/4 rok som ich robil asi 10ks 326, maju asi bezkonkurencny pomer cena/vykon a vedia veci, ktore beznemu userovi stacia.
Proc by ne, s vhodnou volbou OS to zase neni tolik prace nastavit a zprovoznit, jak tu nekteri popisuji. Vyhodou krom vyssiho vykonu, ktery muzes vyuzit napr. pro virtualizaci, nebo beh dalsich aplikaci/sluzeb na NASu je moznost pripojeni vice disku nez co umozni DS218+
Synology bude mit samozrejme jak kostatni popisuji vyhodu v jiz "predkousanem" reseni, vse je pripraveno, staci napojit disky a zapomenout
Co se OS tyce, krom doporucovaneho FreeNAS, OpenMediaVault, za sebe doplnim unRaid. Pro domaci datove skladiste idealni a jednoduchy na administraci a pouzivani.
Přidám sem ještě tipy jak vlastní NAS sestavit (když se to tu tak rozjelo) - pouze v případě, že se bude jednat o "poloprofi" NAS s přidanými funkcemi.
1. Budka, formát: miniITX volit pouze v případě, se se bude NAS nacházet někde u TV v obýváku. Pak má smysl řešit formu, vzhled a hlučnost. V opačném případě volit co nejlevnější (ale kvalitní) klasiku, do které půjde co nejlevněji a pohodlně nacpat hodně HDD, ideálně s dobrým airflow. Např. https://www.alza.cz/cooler-master-elite-342-d159584.htm
2. CPU: J-celeron, nebo spíše AMD Athlon GE
3. Deska: u J-ček je to jasné, AMD něco jako A320 nebo lépe levnou B450 desku (cena cca 1500Kč)
4. paměť: 8GB a více
5. Napájení: kvalitní gold nebo platinum 350W zdroj. Pro max 2 HDD pak PicoPSU s min. 60W stálým výkonem (tedy typicky 120W verze). Zdroje se nevyplácí podceňovat, mají velký vliv na konečnou spotřebu.