
Kopírovanie z disku na disk trvá dlho
Takže po dlhej dobe mám problém z mojimi diskami, interné SSD disk Kingston 128 GB a HDD Toshiba 1 TB 7200/ot, a externým diskom USB 3.0 Seagate 2 TB 7200/ot + vlastné napájanie. Doteraz šli disky v pohode, kopíroval som rýchlo aj súbory v radoch GB. Odvčera sa ale niečo stalo, kopírovanie 1 MB súbory trvá z disku SSD na disk HDD trvalo 30 min. čo je smiešne. Reštartoval som počítač a skúšal 1 MB súbor nakopírovať na externý HDD, a to samé...
Všetky tri disky som prešiel pomocou HD Tune, ani jeden nemá vadný cluster. Disky som prešiel aj crystal disk info, nenašlo sa žiadne poškodenie. V správcovi zariadení, nemám tiež žiadne žlté výkričníky. Skúšal som test chkdsk aj sfc /scannow
V čo môže byť problém, že disky pracujú tak pomaly?
To dělá jenom u toho souboru, nebo i u dalších?
Případně - co je obsahem toho 1 MB souboru?
Robí to aj pri ostatných súboroch, ak dám kopírovať 200 kb súbor txt, total comander či windows prieskumník začnú kopírovať a náhle sa zastavia. 1 MB súbor je súbor geek.exe, programu ktorý používam na bezpečné a hlavne čisté odinštalovanie aplikácií. Spolu z pc hrou vymaže aj pozostatky, celého programu.
už zase další rozesírač windows, už chápeš, proč jsi ve zdejší "top 1".
pozůstatky celého programu tě zajímat nemusí - ty jsou pro děti, které pořád dokola instalují trial verze, to nikdo normální z dobrých důvodů nedělá.
cizí aplikace si logicky nesahají do registrů do klíče patřícího geek.exe, na rozdíl od tvrzení redakcí živě a podobných plátků, které reklamy na podobné bezcenné cleanery živí.
chtěl jsem po tobě odpojit tu toshibu co se změnila na wd, neudělal jsi nic. anebo přepojit do jiného sata kvůli nové detekci, neobtěžoval ses.
typ ssd kingston jsi taky neupřesnil.
screeny z cdi taky chybí, nebo aspoň potvrdit, že smart hodnota "c7" je 0.
ještě bych se optal, jestli máš zakázané automatické aktualizace ovladačů, ale obávám se, že u novějších verzí w10 (a tím tuplem u home) to běžně není možné.
No - možné zakázať to je aj v Home - zakážu sa aktualizácie ovládačov tretích strán (teda nie M$) - takže, ak grafika má vlastný ovládač (nie generický M$), zvukovka tiež vlastný (nie M$) - týmto WU k ovládačom nemá prístup, aby ich aktualizovalo.
https://geekloving.net/sk/zakazte-automaticke-aktualizacie-ovladacov-v-systeme-windows-10 - a zatiaľ to funguje.
nectností těchto internetových bložínků bývá, že autor má v pi.. uvést datum, kdy to objevil. protože m$ je prase, snaží se uživatelům jen škodit a postupně vyřazuje to co kdysi fungovalo. čili když autor neovlivní datum publikace v cms, bylo by slušné napsat verzi (sestavení), na které to zkoušel. a že tehdy netestoval home verzi je jasné už z použití gpedit.msc
/ tuto hodnotu tuším v síti nastavuju. ale od autora blogísku bych chtěl mít potvrzeno, že to má ověřené více než na nejstarší verzi w10.
Chyba pri presúvaní súborov sa objavila 19.8.2022 o 16.00. Chyba spôsobuje, že pri kopírovaní súborov z disku na disk, windows nedokáže presunúť súbor z disku C na disk E či F. To samé aj disk G. Ale ak presúvam len vrámci jedného disku, nič také sa nedeje. Najdôležitejšie súbory som už zálohoval pomocou dvd Napaľovačky. Napaľovačku som už odpojil a je odpojená.
![[95720-nova-bitova-mapa-3-jpg]](https://pc.poradna.net/files/95720-nova-bitova-mapa-3-jpg)
![[95718-nova-bitova-mapa-jpg]](https://pc.poradna.net/files/95718-nova-bitova-mapa-jpg)
![[95719-nova-bitova-mapa-2-jpg]](https://pc.poradna.net/files/95719-nova-bitova-mapa-2-jpg)
![[95721-nova-bitova-mapa-5-jpg]](https://pc.poradna.net/files/95721-nova-bitova-mapa-5-jpg)
![[95722-nova-bitova-mapafgdfd-5-jpg]](https://pc.poradna.net/files/95722-nova-bitova-mapafgdfd-5-jpg)
Asi od 23.8.2022 mám problém, disky samovoľne zmenili svoje názvy. Všetky Disky sú v režime SATA600 ale ani k jednému disku nemám manuál. Ktorý by mi povedal ako zmeniť režim disku. Nikdy som to nerobil, čo ak prepojím nesprávne pini na Disku. Disk, ktorý sa tvári ako disk P3-128 od spoločnosti KingSpeed, je v skutočnosti disk Kingston 128 GB.
Disk, ktorý sa tvári ako western digital 1 GB je v skutočnosti Toshiba 1 GB. V obrázku dolu mám aj výpis zo správcu úloh.
Disk, ktorý sa tvári ako ST2000LM007-1R8174 2000,3 GB, je v skutočnosti Seagate disk, ktorý sa pred tým tváril ako Maxtor.
Tu je dôkaz, zo správcu úloh. Mám len jeden externý disk, iný nemám.
Tu je obrázok z Tento Počítač.
Ja som nič nezistil, ale vy ste hovorili že to bude radičom. SSD ide len v SATA-1, HDD ide len v SATA-1 a 2, DVD Funguje v SATA- 2 - 6. Zmenu režimu disku som nikdy nerobil, hľadám info na internete ako to urobiť. Našiel som len jeden článok o zmene pomocou Jumperu na disku. Nechcem jumper kupovať pomocou e-shopu preto obchádzam obchody z pc, či by niekde nemali.
Pro tebe ještě jednou!
súbor geek.exe, programu ktorý používam na bezpečné a hlavne čisté odinštalovanie aplikácií. Spolu z pc hrou vymaže aj pozostatky, celého programu.
už zase další rozesírač windows, už chápeš, proč jsi ve zdejší "top 1".
pozůstatky celého programu tě zajímat nemusí - ty jsou pro děti, které pořád dokola instalují trial verze, to nikdo normální z dobrých důvodů nedělá.
cizí aplikace si logicky nesahají do registrů do klíče patřícího geek.exe, na rozdíl od tvrzení redakcí živě a podobných plátků, které reklamy na podobné bezcenné cleanery živí.
Není to náhodou ono? Já bych řekl že ano.
Máš rozesranej systém, to je tím geek.exe! Už to chápeš?
Viz: dsa [45.153.195.xxx] @7777, 23.08.2022 13:40
dvd zatím úplně odpoj.
u disku wd použij jumper mezi piny 5-6, obrázek jsi dostal. pak ho zapoj do jiného sata slotu, ať si ho windows detekuje znovu.
pak otestuj rychlost kopírování mezi disky.
jumper budou mít v pc obchodě možná i zdarma, není třeba kvůli tomu cestovat.
externí usb nech odpojený, spusť nirsoft usbdeview: v seznamu najdi ten usb disk a smaž jeho záznam - zrušil bych jak maxtor, tak seagate m3 portable.
(je to obdoba klíče v registrech HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Enum\USBSTOR\Disk&Ven_... )
teprve pak znovu připoj usb a otestuj rychlost.
a přestaň používat obskurní čistící programy - sám vidíš, k čemu to vede.
když budou rychlosti normální, jako poslední někam vrať dvd, jestli se nic neovlivní.
Jumper som ešte nezohnal, dnes som bol v niekoľkých obchodoch v KE, skúšal som aj v radio-amatery ale nezohnal som. Včera som komplet vymazal systém, sformátoval som disky C, E, G, disk F som úplne zrušil. Krátko nato som úplne odpojil DVD Mechaniku. Identifikoval som jednu chybu, pomalosť externej mechaniky je spôsobená AXAGON externým hubom, vyzerá to že odišlo externé napájanie, zhorelo trafo. Disk som napojil napriamo do USB portu na prednom paneli, disk funguje aj kopíruje normále. Strašne sa ale zahrieva, pred chvíľou som ho musel odpojiť lebo dosiahol až 52 stupňov celzia. Problémy z kopírovaním, pretrvávajú naďalej a sú takmer určite spôsobené prehrievaním diskov. Že sa prehrieva externý disk, ale prečo sa prehrievajú aj dva interné disky.
chceš říct, že v košicích nemají 1 stupidní jumper? nemáš v krajském městě žádného známého s mobilem/wacapem, který by měl přebytečný jumper?
52° při trvalé práci není na externí disk strašné zahřívání. jestli přesouváš milión dat, to se může stát, však je to na krátkodobé využití, pak se ochladí (proto se jako externí používají méněobrátkové disky ~5400ot, bo blbé chlazení)
na přehřívání interních disků si stěžuješ taky, teploty zatajuješ: crystaldiskinfo, hwmonitor, atd. - něco píšou? jsou normálně chlazené, mají proud vzduchu nebo odvod tepla, nejsou v izolovaných lištách?
vysvětlení pro podezřelé hodnoty kingston ssd máš?
když je problém sehnat jumper, když je problém mít z minulosti aspoň jednou za rok udělanou zálohu, tak mažeš disky a celý systém s náhodným pořadím ovladačů instaluješ znovu, aby to zas nestálo za nic?
a to tě po těch letech baví?
zálohování (klonování) se tu nedávno bralo asi po sté:
https://pc.poradna.net/questions/3154702-free-program-na-klonovani-disku
https://pc.poradna.net/questions/3154619-jak-overit-ze-bitvoa-zaloha-windows-probehla-uspesne
Takže môj externý disk bol pripojený na externý USB 3.0 Hub, AXAGON 7 HUB z externým napájaním viz. obrazok 1:
![[95740-exhub-jpg]](https://pc.poradna.net/files/95740-exhub-jpg)
![[95741-inusb-jpg]](https://pc.poradna.net/files/95741-inusb-jpg)
Disk je navyše nastavený v SPRAVCA ZARIADENÍ/SEAGATE M3 PORTABLE/VLASTNOSTI/Politika/Vyšší výkon. Prečo chcem naprv vyriešiť problém z Externým HDD je, chcem na ňom pracovať kým nevyriešime problémy z internými diskami.
Chybné je napájanie alebo samotný externý usb hub, náhradné napajacie traffo mi príde na budúci týždeň, v Pondelok 5. Septembra 2022. Nechal som si ho objednať. Externý disk som zatiaľ na priamo napojil do usb 3.0 portu na prednom paneli, jeho hodnoty sú viz. obrazok 2:
Externý disk som urobil kontrolu disku pomocou príkazu (chkdsk F: /f /r /x) a dal príkaz aj (sfc /scannow). Jeho rýchlosť mierne stúpla ale to nieje ani jeho tretinová rýchlosť.
(PS: Z Jumpermi bude veľký problém, lebo prešiel som už tri obchody a nik nevedel čo je jumper na HDD. Väčšinou mi ponúkajú chladiče na HDD. Skúšal som aj v radio-amatery ale ani tam nik nevedel. Minimálne centrum mesta mám už zbehaný. Zajtra sa chystám do centrali datakomu, ak aj tam nezoženiem... Tak neviem.)
Tak ty tu celou dobu něco řešíš a pak prozradíš, že je asi vadný hub a že tě dosud nenapadlo ten disk zapojit napřímo?
A zkoušej to do portu vzadu a ne na front panelu, kde to jde přes další kablík. Jumper seženeš určitě ve sběrném dvoře, kde otevřeš libovolný starý počítač, ve kterém je starý PATA disk a tam nějaký jumper vzadu zřejmě bude.
Problém z internými diskami ale nijako nesúvisí z USB 3.0 externým Hubom. Externý riešim len kvôli tomu aby som mohol ďalej pracovať na pc. K zberným dvorom v Košiciach, máme 4 zberné dvory, to ich nepoznáš, sú oplotené aj strážene SBS. Raz som potreboval starší typ chladiča do pc a vieš čo mi ich pracovník povedal. "Neslobodno! To by si mohol každý prísť a zobrať čo chce." Zberné dvory neprichádzajú do úvahy. Jedine obchod.
Jaks přišel na to, že je to třetinová rychlost ??? 100-140 MB/s je nejspíš normální pro 2,5" 2000 GB SMR HDD.
To je to že normálna prenosová rýchlosť na rozhraní USB 3.0 je 4.8 GB/s. To aspoň píše môj výrobca na svojej stránke aj v manuáli k môjmu externému HDD. Ale pri kopírovaní 5 GB videí z našej dovolenky, som dosiahol max. rýchlosť 480 MB/s. 100 - 140/s je takmer nič.
Tu je citacia z manualu
Taký istý papierik mám aj pri HDD, je to jeho elektronicka verzia. To 3,5" musí byť nejaká chyba, je to 2,5" disk značky Seagate, v puzdre od Maxtoru.
Maxtor M3 -2 TB, presne takýto disk mám doma, práve teraz vedľa svojej ruky. Toto video vám povie viac, to niesom ja je to nejaký odborník. Ale môj disk je rovnakej série ako ten pitvaní.
Těch chyb je tam víc
Rychlost USB3 není 4,8 GB/s, ale 5 Gb/s (a to je DOST rozdíl, hlavně to B/b) ... a je to rychlost rozhraní, ne toho HDD
Pokuds někdy viděl u HDD 480 MB/s, tak možná první sekundu
hub má noname spolehlivost (protože axagon), přidává do cesty přechodový a náhodný odpor kontaktů a tím pádem možný úbytek napětí, některá tupá provedení dokonce mechanické spínače, které jsou pro ss proud absolutně nespolehlivé. a ty sis celou dobu nevšim, že ho máš v cestě a taky že i při funkčnosti se ti dělí o provoz na společné sběrnici.
ten hub, vyhoď ho - obsahuje nespolehlivé konektory v místech, kde je potřeba šetřit každou desetinou ohmu.
a ty tomu věříš
v pc světě existují snad tisíce protokolů, které mají nějakou teoretickou jednosměrnou nikdy v praxi nedosažitelnou rychlost. podvodní výrobci se jimi rádi chlubí už od výroby prvních 8086 (asi 30 let). jistě, zas to není taková doba, aby si každý všim, někomu to trvá.
taky ti vůbec nevadí, že prodejce udává teoretickou rychlost rozhraní (kabelu), zatímco má na jeho konci pověšený pomalý mechanický disk, kterému kdysi bohatě stačilo rozhraní sata150.
půjde spíš o cachování struktury disku. tím hrozí jen vyšší riziko ztráty dat při předčasném odpojení. na rychlost to má malý vliv.
kdybys do těch windows furt nejebal a neměl podivné vlastní nápady, měl bys asi 20x míň problémů.
externí disk se nikdy nehodí jako pracovní. je to jen přenašeč kopií. ale pokud na něj místo zkopírování nemoudře umístíš rovnou pracovní originál, koleduješ si šíleně rychle o ztrátu těch dat.
(dnes mi kolega v práci donesl podobný 2.5" disk, notebuk nebo co. lehce přenosný, takže mu upad. 500gb dat už není.)
měls otestovat kompatibilitu interního hdd s propojkou za korunu, pozice 5-6
pokud prodejci na východě neznají slovo jumper, zkus: "propojka". nebo jim ukaž odkaz na mobilu: https://www.gme.sk/zkratovaci-propojka-jump-rt-open-red
Externý disk budeme ešte naďalej riešiť. Včera vo večerných hodinách som hľadal na internete, pomoc ohľadom prehrievania CPU a nedopatrením sa mi podarilo vyriešiť aj problém z kopírovaním medzi internými diskami. Problémy spôsobovali aplikácie niektorých ovládačov, ich vypnutím došlo k 97% zníženiu využitia CPU, aj k oprave kopírovania medzi internými diskami. Posielam foto aplikacií:
![[95751-nova-bitova-mapa-2-jpg]](https://pc.poradna.net/files/95751-nova-bitova-mapa-2-jpg)
Problém z internými diskami sa síce vyriešil ale úprimne, tieto aplikácie až na Epic pravidelne inštalujem z ovládačmi môjho pc, a to už od roku 2014, kedy som kúpil svoje pc. Nikdy nespôsobovali 100% využitie CPU a hlavne nikdy pred tým nespôsobili nemožnosť kopírovať medzi diskami, či prehrievanie diskov. Zo zakázaním týchto aplikacií klesli aj teploty diskov. To je divné.
Prvé dva z hora sú súčasťou aplikácie AMD RADEON, obsahujúcu ovládače mojej grafickej karty. Druhé dva sú súčasťou ASUS PC SUITE 3, nainštalujú sa s ovládačmi ASUS. Aplikácia Epic je moja súkromná aplikácia. Aplikácie INTEL sa nainštalujú vždy pri inštalácií ovládača Chipsetu. A mozilla je môj prehliadač web stránok, lebo edge nepoužívam. Pred pár dňami som urobil čistú inštaláciu windows 10: Home, inštaloval som z cd z ovládačmi, ktoré som si urobil z posledných ovládačov, ktoré mi výrobca môjho HW vydal. AMD RADEON je tiež posledná verzia apliakacie, ktorá je kompatibilná z mojou grafickou kartou. Do registrov som nezasahoval, geek ani CC som neinštalova. Novšie ovládače nie sú. Čo môže spôsobovať že horné aplikácie sa správajú, ako sa správajú.
ty sluzby od amd, asus, mozilla povazuju za zbytecnosti, prekvapuje me ze neco z nich vytezovalo cpu, v tom pripade je spravne zakazat.
predpokladam, ze rucni instalace ovladacu probehla spravne, od windows95 je to furt stejne.
Ľudia, niečo sa muselo stať globalne lebo dnes som vyhľadával pomoc ohľadom problému z Asus PC suite 3, a našiel som tri zahraničné plne preplnené fóra s rovnakým problémom. Neobsahujú ale riešenie. Vyzerá to že problém sa objavil ešte 10. Augusta, kedy asus pc suite 3 začal spôsobovať užívateľom problémy.
paneboze - rekni jediny duvod, na co to svinstvo "pc suite" instalujes? neni to ovladac, jen zbytecny bloatware.
ty ho nepotrebujes, pc ho nepotrebuje, windows ho nepotrebuji - tak proc?
kdybys nebyl liny sem dat screen z ms autoruns, leccos by se vyjasnilo.
konkretne atk... u asusu zacinaji na notebucich ovladace fn-klaves. co to dela na tvem stolaku?
a jedna technicka: ten jumper pro otestovani kompatibilnejsiho rezimu hdd jsi uz sehnal?
v nejhorsim pouzit propojku cmos-reset z desky, klidovy stav je jen odkladaci/nefunkcni poloha.
Přeloženo do češtiny.
doted mi neni jasne, proc nova instalace ...
- s aktualne stazenymi w10 (je to tak?),
- s ovladaci od vyrobce desky ve spravnem poradi,
- s minimem aplikaci (az na ten bloatware od vyrobce desky),
- bez externiho antiviru, se kterymi jsi mival jen problemy
... tak vytezovala procesor, presneji pry ty sluzby cos ukazal.
vadny polomechanicky hub je uz predpokladam v popelnici.
priste doporucuju pouzit: ms process explorer, je pouzitelnejsi na vytizeni cpu / vadneho hw nez od win8+ stupidni spravce uloh.
a jeho rodny bratr: ms autoruns, dobry prehled nad automaticky spoustenym svinstvem.
Ovládač inštalujem v poradí ovládač Z87-K Chipset, (Reštart), ovládač AMD Radeon R9, (Reštart), ovládač Internetu, ovládač Audio, Asus PC Suite 3 - USB 3.0 Driver, AMA00 Driver, Engine Interface,(Reštart) HP Deskjet 3535 series driver, (Reštart).
Software: Firefox, Total Commander, Notepad++, 7zip, Infraview, Infrarecorder, Libre Office, MS Office 2013, Epic games. To je všetko.
Zakázaním aplikácií sa ale objavili nové problémy, USB 3.0 program nefunguje, firefox často padá, Systém s času na čas mrzne. Ale len pri práci z textovými docx. a odt. dokumentami, vždy po čase sa ale spustí cca. 10 - 20 min.
tvoje deska má poslední ovladače tady: https://www.asus.com/SupportOnly/Z87K/HelpDesk_Download/
po výběru w10 vidím:
- Intel_Chipset_Win10_10.1 (má obsahovat ovladač usb3, můžeš si počíst v .inf souboru)
- (restart)
- zbytek jako: Realtek LAN WIN10 32bit&64bit V10.1, Realtek Audio Win10 32bit&64bit V6, Intel Graphics Driver V10.18 (integrovaná grafika u cpu).
a pokud máš amd radeon, doinstaluješ i driver této pcie grafiky. (za mě je lepší teď koupit v bazaru něco jako gtx1x50, která se pro slabý výkon nepoužívala k těžbě, ale je funkční a lepší než ten radeon)
ale sekci "Software and Utility" považuj za odpad, slovensky "bloatware" = nic z toho nepotřebuješ, žádný stupidní suite.
chce to dohledat popis ve vlastnostech -> advanced -> hardware: vendor & device. pravděpodobně k ničemu, zakázat.
a ty řešíš rychlost na externí usb a fantazíruješ o 4.8gbit rychostech? už jsem se ptal, jak zdůvodníš obrovské množství chyb čtení starého ssd kingston, to ignoruješ.
jestli to chceš řešit, dej mi do sz adresu nebo kontakt na nejbližší zásilkovnu.
minuty spouští dokument jen zprasené korporátní instalace na slabém hw (to ale není tvůj případ). paranoidní antivir + síťové verze office a dokumentů + připojení přes proxy.
nic z toho nemáš, tak jaktože ti téměř čistá instalace reaguje tak neskutečně pomalu? opakuju: co ten shitový 120gb kingston?
proč máš současně nainstalovaný libre office i ms office 2013? tak používej jeden, co funguje.