Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kopírovanie z disku na disk trvá dlho

Takže po dlhej dobe mám problém z mojimi diskami, interné SSD disk Kingston 128 GB a HDD Toshiba 1 TB 7200/ot, a externým diskom USB 3.0 Seagate 2 TB 7200/ot + vlastné napájanie. Doteraz šli disky v pohode, kopíroval som rýchlo aj súbory v radoch GB. Odvčera sa ale niečo stalo, kopírovanie 1 MB súbory trvá z disku SSD na disk HDD trvalo 30 min. čo je smiešne. Reštartoval som počítač a skúšal 1 MB súbor nakopírovať na externý HDD, a to samé...
Všetky tri disky som prešiel pomocou HD Tune, ani jeden nemá vadný cluster. Disky som prešiel aj crystal disk info, nenašlo sa žiadne poškodenie. V správcovi zariadení, nemám tiež žiadne žlté výkričníky. Skúšal som test chkdsk aj sfc /scannow

V čo môže byť problém, že disky pracujú tak pomaly?

mas nejspis smutne prosluly shit kingston a400.
navic predpokladam, ze tak maly disk je zaplneny z 95%.
kup si neco normalniho - mx500, su800, ssd230s - velikosti 250gb, na to naklonuj obsah kingstonu a ten vyhod.
na ssd nechavej tak 25% volneho mista.

ona ta toshiba delala taky docela shity. muzes sem napsat presny typ?

pro zajimavost: muzes toshibu uplne odpojit, nastartovat bez ni, jestli system zacne fungovat normalne rychle?
predpokladam, ze nemas kus nainstalovanych aplikaci na ssd a kus na hdd.

muzes toshibu uplne odpojit, nastartovat bez ni, jestli system zacne fungovat normalne rychle?

crystal disk info (a podobné smart utility) není všemocný. když neukazuje problém, neznamená to na 100% že je vyloučená nějaká vada.
pro jistotu: u žádného z těch disků to neukazuje chybu "c7" (crc error)?

Je na ňom aj nálepka Toshiba ale windows ho z nejakej neznámej príčiny identifikuje ako Western Digital HDD

přepojil bych disk do jiného sata slotu v desce, ať si ho windows nadetekují znovu.

Práve že nie, zaplnenie disku je len 75 GB zvyšok je prázdne miesto 43 GB. Z vlastnými súbormi pracujem len na datovom disku E, tam je zaplnených 720 GB a voľných 113 GB. Sukromné zábavné aplikacie a hry inštalujem do disku F, bývalá partícia c na HDD. Kde mám zaplnených 29,7 GB a voľných 67,8 GB. Disky sa takto začali správať, včera 19.8.2022 asi od 18:00. Zaujímavé je že keď presúvam subory vrámci disku, len z priečinka do priečinka, tak súbory sa presunú rýchlo za 1 min.

.. tak tak
Mimo jine co psal BrumBrum, bych nahledl na aktualizaci chipset a USB ovladacu pro 3.0 ktere jsou casto problémove, proto bych ti doporucil zkusit na misto portu 3.0 pouzit 2.0 jestli prenos bude stabilnejsi.
Jestli ses zvyklé ten externi HDD vytrhavat za chodu, tak ho alespon jednou pred pouzitim (pred kopirovanim) korektne pres pravy klik vysun (bezpecne vysunuti) a znova pripoj.

Mohl by ses podivat ve spravci zarizeni, jestli mas u toho externiho disku poveleny : "enable caching" ?
[95660-enbl-cache-jpg]

To nieje možné. Stiahol som Kingston Utilities SSD TEST, aplikacia nevidí môj ssd disk. Čo sa týka HDD, stiahol som najprv Toshiba HDD test utilities ale aplikácia nevidí môj HDD. Odinštaloval som ju a stiahol tú od Western Digistalu ale ani tá nevidí môj HDD. Ďalší problém má môj externý HDD, v správcovi zariadení sa tvári ako seagate M3 Portable HDD, v prieskumníkovi windows ako Maxtor M3 Portable HDD.

Skúšal som vytiahnuť USB 3.0 a znova ho zastrčiť ale nepomohlo to. Vypol som pc a odmontoval kryt počítača, vytiahol som káble a znova ich zasunul nepomohlo to. Iné káble ani nemám aby som skúsil vymeniť, ale ak by to bolo káblami tak by sa mi disky nezobrazovali, a počítač by vôbec nenabehol. Stále mám väčšie a väčšie podozrenie, že aj v tomto má prsty súdruh Microsoft. Skúšal som vo windows prieskumníku presunúť 200 kb súbor z SSD na HDD. Počas presúvania smiešnej súboru, sa presúvanie zaseklo a stojí. Ten samý súbor som skúšal presunúť s total comanderom, to samé presúvanie sa zastavilo a stojí.

Ja druhé pc nemám, nemám to kde otestovať. Do noťasu sa ani jeden hdd nevojde. Väčšinu mojich problémov z pc zapríčinil MS, ak ohlásia veľkú aktualizáciu win10 idú mi dupkom vlasy. Lebo viem že niečo doničia. Stalo sa mi už že po aktualizácií prestala fungovať tlačiareň, nefungoval zvuk, dokonca po jednej aktualizácii ms antivirák oznáčil ms office 2013 ako vírus a odstránil program i všetky dokumenty na datovom mojom datovom disku. Nik na svete nemá z ms toľko problémov ako ja. Väčšina užívateľov na toto forum napíše raz dva razy za život, som dokonca v top 1 a mám najviac dotazov na tomto foru. A všetko len kvôli Microsoftu...

Přešlápni si ... na miliardě PC s MS to jede. Aktualizace občas rozhodí zvuk, možná i tiskárnu, ale nikdy si nikdo nestěžoval, že by rozhodila disky. Buď to máš rozvrtané nebo HW problém. Když to nemáš kam dát, tak nedávej, jsou to tvý disky, tvoje PC, mně je to putna. Jen radím, jak se rychle a spolehlivě dobrat řešení. Třeba disky odnes do servisu a nech je vyzkoušet, nejspíš to v nich není.

PS: můžeš to taky přeinstalovat (původní stav uložit jako image pro možnost obnovy), případně i na jiný volný disk.

A co teprve BIOS, který na tebe dělal: "Juhů! Juhů!", ale s tím Micrososft neměl nic společného. Většinu těch "problémů" je způsobeno tebou a tím, že se cpeš do něčeho, čemu nerozumíš. Dost lidí po tobě chtělo, abys zkontroloval ovladače na čipset, navíc nikdo neví na čem ten MSW 10 vlastně provozuješ. A HW chyba od SW se rozliší spuštěním jiného operačního systému.

Základná doska Z87-K, grafická karta AMD Saphira r9 290x dual boost, Intel(R) Core(TM) i5-4590 CPU @ 3.30GHz 3.30 GHz, Kingston 2x4 GB, Kingston ssd 128 GB, Western Digital 1 TB HDD + Externý Disk Seagate 2 TB HDD zapojený do USB HUBU s prídavným externým napájaním. Operačný systém Windows 10 Home verzia 21H2. Chyba nie jej spôsobená mnou a ani tamtá nebola...

Robí to aj pri ostatných súboroch, ak dám kopírovať 200 kb súbor txt, total comander či windows prieskumník začnú kopírovať a náhle sa zastavia. 1 MB súbor je súbor geek.exe, programu ktorý používam na bezpečné a hlavne čisté odinštalovanie aplikácií. Spolu z pc hrou vymaže aj pozostatky, celého programu.

súbor geek.exe, programu ktorý používam na bezpečné a hlavne čisté odinštalovanie aplikácií. Spolu z pc hrou vymaže aj pozostatky, celého programu.

už zase další rozesírač windows, už chápeš, proč jsi ve zdejší "top 1".
pozůstatky celého programu tě zajímat nemusí - ty jsou pro děti, které pořád dokola instalují trial verze, to nikdo normální z dobrých důvodů nedělá.
cizí aplikace si logicky nesahají do registrů do klíče patřícího geek.exe, na rozdíl od tvrzení redakcí živě a podobných plátků, které reklamy na podobné bezcenné cleanery živí.

chtěl jsem po tobě odpojit tu toshibu co se změnila na wd, neudělal jsi nic. anebo přepojit do jiného sata kvůli nové detekci, neobtěžoval ses.
typ ssd kingston jsi taky neupřesnil.
screeny z cdi taky chybí, nebo aspoň potvrdit, že smart hodnota "c7" je 0.

ještě bych se optal, jestli máš zakázané automatické aktualizace ovladačů, ale obávám se, že u novějších verzí w10 (a tím tuplem u home) to běžně není možné.

https://www.cistepc.cz/crystal-disk-info-ukaze-vse-o-harddisku/
c7 podle jazyka označují: "crc error", nebo "počet chyb udma"
znamenalo by to problém s kabelem/připojením.

ptal jsem se i na další věci, ale vidím, že to drhne.
přitom chválím, že byl cdi použit ihned při výskytu problému, jen tu chyběl jakýkoliv screen. člověk či brtník se pak musí na kdeco 2x vyptávat a stejně zbytečně.

Tentoraz to vážne nebude win10 ani MS, crystal disk info ukazuje normálne teploty všetkých troch diskov. SSD ma 30 C, HDD ma 32 C, Externý ma 36 C. V okamihu kopírovania z ssd na hdd, ale stúpne teplota oboch diskov SSD z 30 na 50 C, HDD z 32 na 50. To samé keď kopírujem z HDD na Externý HDD, hodnota oboch diskov stúpne na 50. V čom by mohol byť problém? Ráno som otvoril pc a vyčistil ho od prachu, stlačeným vzduchom. Vytiahol som káble od oboch diskov, a zastrčil ich nazad. (Aby som zistil či nie sú po vytiahnuté). Keď však kopírujem iba vrámci jedného disku, z miesta na miesto, teploty nestúpajú. Zajtra preinštalujem windows a uvidí sa ale nebude to win10.

přeinstalace - no nevím.
postup instalace ovladačů tu byl asi 500x, i v komentářích k tvým dotazům (chipset driver / restart / zbytek), tak snad se to povede.

ssd disky při práci můžou trochu hřát, teploty 50° nejsou nic kritického.
kabel od disku jsi vytáhnul - fajn. ale že bys ten vadně detekovaný hdd přepojil do jiného sata portu, to se ti musí říct 3x a stejně zbytečně.
zajímavý by byl test s odpojenou toshibou nebo co to je a kopírovat jen z ssd na usb, jestli bude rychlost normální. ale když vidím tvou ochotu chápat komentáře a řídit se jimi, vidím to jako házení hrachu.

To je problém SSD Disk funguje len v SATA-1, HDD Disk funguje ako v SATA-1 aj Sata-2. Problémom je že v portoch SATA-3 - SATA-6 funguje len DVD Mechanika. Pred časom, skúšal som pridať tretí disk do PC, zapojil som ho pomocou 5 GB SATA KABLU do portu SATA-3 a pripojil napájanie zo zdroja, pc nevidel tretí disk. Prepojil som ho postupne do SATA-4, SATA-5, SATA-6. Ale ani v jednom porte som nemal šťastie. Šiel som aj do biosu a pozeral, v sekcií sata ale všetky porty SATA sú nastavené na enabled. Ospravedlňujem sa za včerajšok, veľmi mi stúpol tlak, kvôli pc a musel som vziať svoje lieky.

i když nějaké desky mají některé kombinace sata portů a pcie slotů zakázané (jsou v konfliktu), v manuálu u z87-k takové omezení nevidím a všech 6 sata portů má být funkčních.
ale test kopírování snad nevyžaduje překážející dvd mechaniku, tu prozatím odpojit.

ssd bych zkoušel jen v sata1 nebo 2 portu vedle napájecího konektoru. všechny ostatní mechaniky odpojené a otestovat kopírování na usb3.

potom druhý disk zkoušet v sata2/3/4 a testovat, jestli vidíš své disky a jsi schopný kopírovat na usb3 port odpovídající rychlostí. snad to projde.
jestli se disk udmítá detekovat, vyměň mu sata kabel i napájecí konektor.

žádný interní třetí disk z minulosti bych neuvažoval, když ta stará deska může být po všech pokusech potenciálně chromá. není jisté, jestli vyšší porty sata3-6 nevedou přes přídavný vadný brouk.
až se povede zapojit ssd+hdd že budou funkční a normálně kopírující, teprve tehdy hledat nový neotřelý konektor pro dvd, správně by měl mít co nejvyšší port, i když na tom nezáleží.

ad návštěva biosu: sata řadič samozřejmě nastaven na "ahci", ne na "raid" ani "ide".
když jsme u toho, je tam dost žravá grafika. snad máš i dost dimenzovaný zdroj na 12V větvi, který to po zapnutí utáhne a ne že bios neuvidí hdd, napájené z 12V větve.

na snížení odběru je možné vytáhnout pcie grafiku a použít jen integrovanou z desky, na kancl to stačí.

Zdroj mám HEXA+PRO HS3-600 W 200-240V 4,5 A. Čo je BROUK? SATA 1 a SATA 2 sú na pravej strane dosky, kým SATA 3 - 6 Sú v rade na spodnej strane dosky.
DVD Mechaniku som odpojil, Odpojil som aj HDD. SSD som prepojil do SATA 2, po zapnutí sa objaví hláška American Megatrend ATA/ATAPI... Vypol som počítač a prepojil SSD späť do SATA 1, počítač normálne nabehol. Ak je HDD zapojený do SATA 1 A SSD Disk do SATA 2, objaví sa hláška American Megatrend ATA/ATAPI... Ak zapojím SSD Disk do SATA 1 a HDD do SATA-3, idem do biosu Pri kolónke sata 3 mám AHACI - Enable. Systém sa síce načíta, no win10 nevidí HDD. Ale ak by bolo niečo poškodené v portoch SATA 3 - 6, nešla by ani DVD Mechanika. Skúšal som ju prepojiť do iných portov DVD mechanika fungovala ako v porte 3 - 6.

Tak ještě vyzkoušej ostatní disky ... pouzdro na 3,5" se dá někde vypůjčit. Instalačka W10 (žádná verze) určitě s GPT problém nemá :-) Instalovat W10 na MBR je hloupost, ale nejspíš to s problémem přímo nesouvisí, možná jen okrajově, protože boot je nastaven/vázán na určitý SATA port.

Takže to celkově ukazuje na vadný řadič, mám dojem, že u Z87 je všech 6 SATA z čipsetu. Veškeré kabely jsi snad dobře prověřil/vyměnil.

Můžeš ještě nějak ověřit, že zdroj je OK (tedy že je plně funkční v jiném PC, nejde jen o napětí, ale i o zvlnění a chování v zátěži).

brouk je chrobák: cerna vec na plosnem spoji s hafo nozickami.

dvd se delaji jen s rezimem sata150, je mozne, ze ten lepe vyhovuje historicke zakladni desce ve vyssich portech sata3-6.

pro srandu by slo vygooglit pro vyrobce tveho hdd, jaky pouziva jumper pro rezim sata150, treba si s tim tvuj bios bude rozumet lip.

Bohužiaľ, ak by som ho mal vymeniť tak to nedokážem, na videu to typer robil paječkou, to by zle dopadlo.
Tak ma napadá, či nejde o nejaký podvod a porty 3 - 6 niesú SATA600 ale len SATA150. To by vysvetľovalo prečo DVD Funguje ale HDD z jumperom pre normu SATA600, nie. hdd z normou SATA 150 asi nezoženiem. Všetky čo mám sú na normu SATA600.

Tiež som na to myslel, v KE sú práve týždne výpredajov a základne dosky sú lacnejšie. Problém je, že som obehol asi 6 obchodov zo zľavami a všade majú len základne dosky zo slotami pre RAM DDR4 - DDR5. Keby som kúpil novú základnú dosku, tak chcem prehodiť starý hardware z pc na túto dosku. Problémom je že mám 2xDDR3 RAM 1600 GHz cl 11, testované idú bez chyby. Nechce sa mi kupovať nové Ram. A to ešte neviem, či nieje aj nejaká nová norma pre grafické karty. Z87-K sa už nepredáva, ani jej sesterské základné dosky. Všade majú už len dosky z DDR4 - DDR5. Nikde som nenašiel základku z DDR3. Ale samotné ramky ddr3 sa ešte stále predávajú. Keby som kúpil takú dosku, dá sa kúpiť niečo ako menič pre sloty DDR4 na DDR3. Tam ide o to že DDR3 ma inde priehlbinku ako DDR4 alebo DDR5. Základnú dosku Z87-K majú už len na Aliexpress, a nekúpil by som ju od číňanov.

Z87 už běžně nekoupíš ... taky jsem musel před časem koupit jinou (snad poslední H85, co byla k mání). Pokud seženeš novou, resp. nepoužitou (klidně i H85, Z97, H97) za rozumný peníz, neváhej. S použitou nevím ...

Jinak to znamená komplet nové CPU + MB + RAM, grafika je kompatibilní. DDR3 nijak nelze použít, byl by to taky nesmysl z hlediska výkonu (dnešní CPU jsou už jinde).

Nemám doma žiadne testery, na zdroje ale má len jeden rok. Pôvodný zdroj mi odišiel v septembri 2021 a tento je úplne nový. Ale vstup pre CPU vyzerá rovnako ako ten na mojej doske, prečo nemôžem dať staré cpu? Intel(R) Core(TM) i5-4590 CPU @ 3.30GHz 3.30 GHz, nikdy som nemal problémy z výkonom. Vždy podávalo 100% výkon.

To nemyslíš vážně :-) CPU je úplně jiný, fakt ... a RAM taky.

Tohle je bohužel docela blbé, ty CPU jsou stále dobré, ale nejsou k nim MB. Jestli opravdu někdo nabízí nejetý MB Z87 (Z97, H87, H97, H85) za rozumný peníz, neváhej. Nebo risknout bazar, ale zrovna tyhle se blbě shání.

Stejně by bylo dobré zdroj ověřit v jiném PC, abys nakonec s novým PC nezažil překvapení.

Taky s novým MB budeš mít problém s licencí, pokud nemáš FPP/krabicovku, ale to už si musíš poradit.

Ale vstup pre CPU vyzerá rovnako ako ten na mojej doske, prečo nemôžem dať staré cpu?

Třeba proto, že ta deska z odkazu je pro AMD a ne Intel CPU. Že sockety vypadají "stejně" neznamená, že jsou pro všechny CPU, ty taky vypadají podobně. To samé ty "priehlbinky" u RAM, jak píšeš.
Tady nabízí Z87-K se zárukou 14 dní za 800 Kč, jestli by ji poslal na Slovensko si musíš domluvit. Ovšem začni tím jiným zdrojem, dá se i půjčit.

Základnu dosku z Bazoš nechcem, ak sa nedá, kúpim novú. V tejto chvíli nemám veľa peňazí, prišiel som o prácu. Našiel som v zľave túto základnú dosku.
Základna doska: Asrock A320M-DVS R4.0
CPU: AMD Ryzen 3 1200AF, TRAY, bez chladiča
Ram: DIMM DDR4 8GB 3200MHz CL16 GOODRAM IRDM X, blackDoska má aj integrovanú grafickú kartu alebo by som prehodil AMD Sapphiru. + Prehodil by som zdroj, z diskami. Alebo poraďte alternatívu k tomuto, do 170 Eur.

Obávám se, že ta grafika musí být v CPU (musí mít na konci "G"), na MB žádná grafika není - jen "příprava", ale můžeš použít starou. MB z bazaru asi nebude žádná výhra, ale za rozumnou cenu a při troše štěstí může pár let fungovat (ale taky může odejít zejtra), prostě je to sázka, nicméně ten starý CPU je pořád celkem dobrý včetně grafiky. Tu MB z odkazu https://pc.bazos.cz/inzerat/156548832/asus-z87-k-top-stav-zaruka.php bych já koupil. Když budeš kupovat CPU, tak snad s chladičem ??? V každém případě při výměně MB budeš řešit licenci/aktivaci.

neměnit brouka! (čteš něco mezi řádky, co jsem nepsal)
ale režim disku, tj degradovat ho ze sata3 níže.
nad těmi 4 porty s jiným připojením jsem váhal, ale podle schéma řadiče i podle specifikací jsou to linky z chipsetu, ne přes přídavný brouk, čili teoreticky nic nebrání kompatibilnímu vidění až 6 disků.
jenže sám píšeš, že nevidí ani 1 hloupý disk, proto ta dřevorubecká cesta přes jumper: např. 3.5" disky wd ho mají mezi 5-6 a snižují tak režim sata3 -> sata2, nebo sata2 -> sata150.

protože když hdd nevidí ani bios, jak může pomoci přeinstalace windows?

toshiba kdysi dělala jen malé disky 2.5". výrobu 3.5" od kohosi odkoupila, možná proto mi google tají jejich jumper.

běžný mechanický disk ze sebe není schopen vyrazit příliš větší rychlost než těch 150mbyte (sata1). jistě, může se to hodit pro čtení z cache disku. ale až takový rozdíl v tom zážitku nebude.
kdo nevěří, ať si vygooglí screeny s hdtach, hdtune, crystaldiskmark...

ono to teoreticky mělo utáhnout 6 disků sata3. realita je taková, že po neznámých pokusech to v horních 4 portech nepozná žádný disk. v té souvislosti mi komentáře o rychlosti připadají irevelantní.
preferuju nejdřív ten disk rozchodit.

mimochodem mezi prvními požadavky v tomto threadu jsem měl: odpojit všechny ostatní disky/cd, konečně otestovat rychlost kopírování na usb3, jak to bylo v úvodním dotazu. mám se ptát ještě 4x?
druhým požadavkem bylo nechat prozatím cd svému osudu, zkusit naswitchovat hdd, jestli ho sata porty poznají - nečekaně opět bez odezvy.
(proč v různých portech? protože windows registry a upper filter / lower filter)
takže poučování o rychlosti bych si nechal od cesty, není zač.

súbor geek.exe, programu ktorý používam na bezpečné a hlavne čisté odinštalovanie aplikácií. Spolu z pc hrou vymaže aj pozostatky, celého programu.

už zase další rozesírač windows, už chápeš, proč jsi ve zdejší "top 1".
pozůstatky celého programu tě zajímat nemusí - ty jsou pro děti, které pořád dokola instalují trial verze, to nikdo normální z dobrých důvodů nedělá.
cizí aplikace si logicky nesahají do registrů do klíče patřícího geek.exe, na rozdíl od tvrzení redakcí živě a podobných plátků, které reklamy na podobné bezcenné cleanery živí.

Není to náhodou ono? Já bych řekl že ano.

ale obávám se, že u novějších verzí w10 (a tím tuplem u home) to běžně není možné.

No - možné zakázať to je aj v Home - zakážu sa aktualizácie ovládačov tretích strán (teda nie M$) - takže, ak grafika má vlastný ovládač (nie generický M$), zvukovka tiež vlastný (nie M$) - týmto WU k ovládačom nemá prístup, aby ich aktualizovalo.
https://geekloving.net/sk/zakazte-automaticke-aktualizacie-ovladacov-v-systeme-windows-10 - a zatiaľ to funguje.

nectností těchto internetových bložínků bývá, že autor má v pi.. uvést datum, kdy to objevil. protože m$ je prase, snaží se uživatelům jen škodit a postupně vyřazuje to co kdysi fungovalo. čili když autor neovlivní datum publikace v cms, bylo by slušné napsat verzi (sestavení), na které to zkoušel. a že tehdy netestoval home verzi je jasné už z použití gpedit.msc
/ tuto hodnotu tuším v síti nastavuju. ale od autora blogísku bych chtěl mít potvrzeno, že to má ověřené více než na nejstarší verzi w10.

Chyba pri presúvaní súborov sa objavila 19.8.2022 o 16.00. Chyba spôsobuje, že pri kopírovaní súborov z disku na disk, windows nedokáže presunúť súbor z disku C na disk E či F. To samé aj disk G. Ale ak presúvam len vrámci jedného disku, nič také sa nedeje. Najdôležitejšie súbory som už zálohoval pomocou dvd Napaľovačky. Napaľovačku som už odpojil a je odpojená.
Asi od 23.8.2022 mám problém, disky samovoľne zmenili svoje názvy. Všetky Disky sú v režime SATA600 ale ani k jednému disku nemám manuál. Ktorý by mi povedal ako zmeniť režim disku. Nikdy som to nerobil, čo ak prepojím nesprávne pini na Disku. Disk, ktorý sa tvári ako disk P3-128 od spoločnosti KingSpeed, je v skutočnosti disk Kingston 128 GB.
[95720-nova-bitova-mapa-3-jpg]
Disk, ktorý sa tvári ako western digital 1 GB je v skutočnosti Toshiba 1 GB. V obrázku dolu mám aj výpis zo správcu úloh.
[95718-nova-bitova-mapa-jpg]
Disk, ktorý sa tvári ako ST2000LM007-1R8174 2000,3 GB, je v skutočnosti Seagate disk, ktorý sa pred tým tváril ako Maxtor.
[95719-nova-bitova-mapa-2-jpg]
Tu je dôkaz, zo správcu úloh. Mám len jeden externý disk, iný nemám.
[95721-nova-bitova-mapa-5-jpg]
Tu je obrázok z Tento Počítač.
[95722-nova-bitova-mapafgdfd-5-jpg]
Ja som nič nezistil, ale vy ste hovorili že to bude radičom. SSD ide len v SATA-1, HDD ide len v SATA-1 a 2, DVD Funguje v SATA- 2 - 6. Zmenu režimu disku som nikdy nerobil, hľadám info na internete ako to urobiť. Našiel som len jeden článok o zmene pomocou Jumperu na disku. Nechcem jumper kupovať pomocou e-shopu preto obchádzam obchody z pc, či by niekde nemali.

Pro tebe ještě jednou!

súbor geek.exe, programu ktorý používam na bezpečné a hlavne čisté odinštalovanie aplikácií. Spolu z pc hrou vymaže aj pozostatky, celého programu.

už zase další rozesírač windows, už chápeš, proč jsi ve zdejší "top 1".
pozůstatky celého programu tě zajímat nemusí - ty jsou pro děti, které pořád dokola instalují trial verze, to nikdo normální z dobrých důvodů nedělá.
cizí aplikace si logicky nesahají do registrů do klíče patřícího geek.exe, na rozdíl od tvrzení redakcí živě a podobných plátků, které reklamy na podobné bezcenné cleanery živí.

Není to náhodou ono? Já bych řekl že ano.

dvd zatím úplně odpoj.
u disku wd použij jumper mezi piny 5-6, obrázek jsi dostal. pak ho zapoj do jiného sata slotu, ať si ho windows detekuje znovu.
pak otestuj rychlost kopírování mezi disky.
jumper budou mít v pc obchodě možná i zdarma, není třeba kvůli tomu cestovat.

externí usb nech odpojený, spusť nirsoft usbdeview: v seznamu najdi ten usb disk a smaž jeho záznam - zrušil bych jak maxtor, tak seagate m3 portable.
(je to obdoba klíče v registrech HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Enum\USBSTOR\Disk&Ven_... )
teprve pak znovu připoj usb a otestuj rychlost.

a přestaň používat obskurní čistící programy - sám vidíš, k čemu to vede.

když budou rychlosti normální, jako poslední někam vrať dvd, jestli se nic neovlivní.

Jumper som ešte nezohnal, dnes som bol v niekoľkých obchodoch v KE, skúšal som aj v radio-amatery ale nezohnal som. Včera som komplet vymazal systém, sformátoval som disky C, E, G, disk F som úplne zrušil. Krátko nato som úplne odpojil DVD Mechaniku. Identifikoval som jednu chybu, pomalosť externej mechaniky je spôsobená AXAGON externým hubom, vyzerá to že odišlo externé napájanie, zhorelo trafo. Disk som napojil napriamo do USB portu na prednom paneli, disk funguje aj kopíruje normále. Strašne sa ale zahrieva, pred chvíľou som ho musel odpojiť lebo dosiahol až 52 stupňov celzia. Problémy z kopírovaním, pretrvávajú naďalej a sú takmer určite spôsobené prehrievaním diskov. Že sa prehrieva externý disk, ale prečo sa prehrievajú aj dva interné disky.

chceš říct, že v košicích nemají 1 stupidní jumper? nemáš v krajském městě žádného známého s mobilem/wacapem, který by měl přebytečný jumper?

52° při trvalé práci není na externí disk strašné zahřívání. jestli přesouváš milión dat, to se může stát, však je to na krátkodobé využití, pak se ochladí (proto se jako externí používají méněobrátkové disky ~5400ot, bo blbé chlazení)
na přehřívání interních disků si stěžuješ taky, teploty zatajuješ: crystaldiskinfo, hwmonitor, atd. - něco píšou? jsou normálně chlazené, mají proud vzduchu nebo odvod tepla, nejsou v izolovaných lištách?

vysvětlení pro podezřelé hodnoty kingston ssd máš?

když je problém sehnat jumper, když je problém mít z minulosti aspoň jednou za rok udělanou zálohu, tak mažeš disky a celý systém s náhodným pořadím ovladačů instaluješ znovu, aby to zas nestálo za nic?
a to tě po těch letech baví?

zálohování (klonování) se tu nedávno bralo asi po sté:
https://pc.poradna.net/questions/3154702-free-program-na-klonovani-disku
https://pc.poradna.net/questions/3154619-jak-overit-ze-bitvoa-zaloha-windows-probehla-uspesne

Takže môj externý disk bol pripojený na externý USB 3.0 Hub, AXAGON 7 HUB z externým napájaním viz. obrazok 1:
[95740-exhub-jpg]
Chybné je napájanie alebo samotný externý usb hub, náhradné napajacie traffo mi príde na budúci týždeň, v Pondelok 5. Septembra 2022. Nechal som si ho objednať. Externý disk som zatiaľ na priamo napojil do usb 3.0 portu na prednom paneli, jeho hodnoty sú viz. obrazok 2:
[95741-inusb-jpg]
Externý disk som urobil kontrolu disku pomocou príkazu (chkdsk F: /f /r /x) a dal príkaz aj (sfc /scannow). Jeho rýchlosť mierne stúpla ale to nieje ani jeho tretinová rýchlosť.
[95742-sfc-jpg] Disk je navyše nastavený v SPRAVCA ZARIADENÍ/SEAGATE M3 PORTABLE/VLASTNOSTI/Politika/Vyšší výkon. Prečo chcem naprv vyriešiť problém z Externým HDD je, chcem na ňom pracovať kým nevyriešime problémy z internými diskami.

(PS: Z Jumpermi bude veľký problém, lebo prešiel som už tri obchody a nik nevedel čo je jumper na HDD. Väčšinou mi ponúkajú chladiče na HDD. Skúšal som aj v radio-amatery ale ani tam nik nevedel. Minimálne centrum mesta mám už zbehaný. Zajtra sa chystám do centrali datakomu, ak aj tam nezoženiem... Tak neviem.)

Tak ty tu celou dobu něco řešíš a pak prozradíš, že je asi vadný hub a že tě dosud nenapadlo ten disk zapojit napřímo? ::)
A zkoušej to do portu vzadu a ne na front panelu, kde to jde přes další kablík. Jumper seženeš určitě ve sběrném dvoře, kde otevřeš libovolný starý počítač, ve kterém je starý PATA disk a tam nějaký jumper vzadu zřejmě bude.

Problém z internými diskami ale nijako nesúvisí z USB 3.0 externým Hubom. Externý riešim len kvôli tomu aby som mohol ďalej pracovať na pc. K zberným dvorom v Košiciach, máme 4 zberné dvory, to ich nepoznáš, sú oplotené aj strážene SBS. Raz som potreboval starší typ chladiča do pc a vieš čo mi ich pracovník povedal. "Neslobodno! To by si mohol každý prísť a zobrať čo chce." Zberné dvory neprichádzajú do úvahy. Jedine obchod.

To je to že normálna prenosová rýchlosť na rozhraní USB 3.0 je 4.8 GB/s. To aspoň píše môj výrobca na svojej stránke aj v manuáli k môjmu externému HDD. Ale pri kopírovaní 5 GB videí z našej dovolenky, som dosiahol max. rýchlosť 480 MB/s. 100 - 140/s je takmer nič.

Tu je citacia z manualu

Popis produktu:

Maxtor M3 je šikovný prenosný disk, ktorý môžte jednoducho zobrať kamkoľvek potrebujete a disponuje úložnou kapacitou až 2 TB. Odolný čierny obal bez problémov vydrží každodenné používanie a fyzicky ochráni dáta. O ochranu dát sa stará aj softvérové vybavenie v podobe AutoBackup (robí automatickú zálohu dát pre prípad ich straty), SafetyKey a Secure Drive (na ochranu pred neoprávneným použitím) a SecretZone (dokáže šifrovať údaje v zariadení).

Výhody:

• Rozhranie SuperSpeed USB 3.0
• Vysoká prenosová rýchlosť (až 4.8 GB/s)
• Odolný elegantný dizajn
• SafetyKey ochrana vašich dát

Parametre a špecifikácie:

Kapacita: 2000 GB (2 TB)
Rozhranie: SuperSpeed USB 3.0
Prenosová Rýchlosť: 4.8 GB/s (na rozhraní USB 3.0)
Kompatibilita s OS: Windows 10/8/7/Vista, Mac OS X 10.4.8 alebo novší

Software:
AutoBackup riešenie osobného zálohovania
Secure Drive pre bezproblémovú bezpečnosť dát
SecretZone dokáže šifrovať údaje v zariadení

Typ disku: Externý 3,5 "
Farba: čierna
Rozmery: 112 x 82 x 17,5 mm
Hmotnosť: 151 g

Taký istý papierik mám aj pri HDD, je to jeho elektronicka verzia. To 3,5" musí byť nejaká chyba, je to 2,5" disk značky Seagate, v puzdre od Maxtoru.

Maxtor M3 -2 TB, presne takýto disk mám doma, práve teraz vedľa svojej ruky. Toto video vám povie viac, to niesom ja je to nejaký odborník. Ale môj disk je rovnakej série ako ten pitvaní.

hub má noname spolehlivost (protože axagon), přidává do cesty přechodový a náhodný odpor kontaktů a tím pádem možný úbytek napětí, některá tupá provedení dokonce mechanické spínače, které jsou pro ss proud absolutně nespolehlivé. a ty sis celou dobu nevšim, že ho máš v cestě a taky že i při funkčnosti se ti dělí o provoz na společné sběrnici.

Chybné je napájanie alebo samotný externý usb hub

ten hub, vyhoď ho - obsahuje nespolehlivé konektory v místech, kde je potřeba šetřit každou desetinou ohmu.

normálna prenosová rýchlosť na rozhraní USB 3.0 je 4.8 GB/s. To aspoň píše môj výrobca

a ty tomu věříš ::)
v pc světě existují snad tisíce protokolů, které mají nějakou teoretickou jednosměrnou nikdy v praxi nedosažitelnou rychlost. podvodní výrobci se jimi rádi chlubí už od výroby prvních 8086 (asi 30 let). jistě, zas to není taková doba, aby si každý všim, někomu to trvá.
taky ti vůbec nevadí, že prodejce udává teoretickou rychlost rozhraní (kabelu), zatímco má na jeho konci pověšený pomalý mechanický disk, kterému kdysi bohatě stačilo rozhraní sata150.

Disk je navyše nastavený v SPRAVCA ZARIADENÍ/SEAGATE M3 PORTABLE/VLASTNOSTI/Politika/Vyšší výkon

půjde spíš o cachování struktury disku. tím hrozí jen vyšší riziko ztráty dat při předčasném odpojení. na rychlost to má malý vliv.
kdybys do těch windows furt nejebal a neměl podivné vlastní nápady, měl bys asi 20x míň problémů.

problém z Externým HDD je, chcem na ňom pracovať kým nevyriešime problémy z internými diskami.

externí disk se nikdy nehodí jako pracovní. je to jen přenašeč kopií. ale pokud na něj místo zkopírování nemoudře umístíš rovnou pracovní originál, koleduješ si šíleně rychle o ztrátu těch dat.
(dnes mi kolega v práci donesl podobný 2.5" disk, notebuk nebo co. lehce přenosný, takže mu upad. 500gb dat už není.)
měls otestovat kompatibilitu interního hdd s propojkou za korunu, pozice 5-6
pokud prodejci na východě neznají slovo jumper, zkus: "propojka". nebo jim ukaž odkaz na mobilu: https://www.gme.sk/zkratovaci-propojka-jump-rt-open-red

Externý disk budeme ešte naďalej riešiť. Včera vo večerných hodinách som hľadal na internete, pomoc ohľadom prehrievania CPU a nedopatrením sa mi podarilo vyriešiť aj problém z kopírovaním medzi internými diskami. Problémy spôsobovali aplikácie niektorých ovládačov, ich vypnutím došlo k 97% zníženiu využitia CPU, aj k oprave kopírovania medzi internými diskami. Posielam foto aplikacií:
[95751-nova-bitova-mapa-2-jpg]
Problém z internými diskami sa síce vyriešil ale úprimne, tieto aplikácie až na Epic pravidelne inštalujem z ovládačmi môjho pc, a to už od roku 2014, kedy som kúpil svoje pc. Nikdy nespôsobovali 100% využitie CPU a hlavne nikdy pred tým nespôsobili nemožnosť kopírovať medzi diskami, či prehrievanie diskov. Zo zakázaním týchto aplikacií klesli aj teploty diskov. To je divné.
Prvé dva z hora sú súčasťou aplikácie AMD RADEON, obsahujúcu ovládače mojej grafickej karty. Druhé dva sú súčasťou ASUS PC SUITE 3, nainštalujú sa s ovládačmi ASUS. Aplikácia Epic je moja súkromná aplikácia. Aplikácie INTEL sa nainštalujú vždy pri inštalácií ovládača Chipsetu. A mozilla je môj prehliadač web stránok, lebo edge nepoužívam. Pred pár dňami som urobil čistú inštaláciu windows 10: Home, inštaloval som z cd z ovládačmi, ktoré som si urobil z posledných ovládačov, ktoré mi výrobca môjho HW vydal. AMD RADEON je tiež posledná verzia apliakacie, ktorá je kompatibilná z mojou grafickou kartou. Do registrov som nezasahoval, geek ani CC som neinštalova. Novšie ovládače nie sú. Čo môže spôsobovať že horné aplikácie sa správajú, ako sa správajú.

paneboze - rekni jediny duvod, na co to svinstvo "pc suite" instalujes? neni to ovladac, jen zbytecny bloatware.
ty ho nepotrebujes, pc ho nepotrebuje, windows ho nepotrebuji - tak proc?

kdybys nebyl liny sem dat screen z ms autoruns, leccos by se vyjasnilo.

konkretne atk... u asusu zacinaji na notebucich ovladace fn-klaves. co to dela na tvem stolaku?

a jedna technicka: ten jumper pro otestovani kompatibilnejsiho rezimu hdd jsi uz sehnal?
v nejhorsim pouzit propojku cmos-reset z desky, klidovy stav je jen odkladaci/nefunkcni poloha.

doted mi neni jasne, proc nova instalace ...
- s aktualne stazenymi w10 (je to tak?),
- s ovladaci od vyrobce desky ve spravnem poradi,
- s minimem aplikaci (az na ten bloatware od vyrobce desky),
- bez externiho antiviru, se kterymi jsi mival jen problemy
... tak vytezovala procesor, presneji pry ty sluzby cos ukazal.

vadny polomechanicky hub je uz predpokladam v popelnici.

priste doporucuju pouzit: ms process explorer, je pouzitelnejsi na vytizeni cpu / vadneho hw nez od win8+ stupidni spravce uloh.
a jeho rodny bratr: ms autoruns, dobry prehled nad automaticky spoustenym svinstvem.

Ovládač inštalujem v poradí ovládač Z87-K Chipset, (Reštart), ovládač AMD Radeon R9, (Reštart), ovládač Internetu, ovládač Audio, Asus PC Suite 3 - USB 3.0 Driver, AMA00 Driver, Engine Interface,(Reštart) HP Deskjet 3535 series driver, (Reštart).

Software: Firefox, Total Commander, Notepad++, 7zip, Infraview, Infrarecorder, Libre Office, MS Office 2013, Epic games. To je všetko.

Zakázaním aplikácií sa ale objavili nové problémy, USB 3.0 program nefunguje, firefox často padá, Systém s času na čas mrzne. Ale len pri práci z textovými docx. a odt. dokumentami, vždy po čase sa ale spustí cca. 10 - 20 min.

tvoje deska má poslední ovladače tady: https://www.asus.com/SupportOnly/Z87K/HelpDesk_Download/
po výběru w10 vidím:
- Intel_Chipset_Win10_10.1 (má obsahovat ovladač usb3, můžeš si počíst v .inf souboru)
- (restart)
- zbytek jako: Realtek LAN WIN10 32bit&64bit V10.1, Realtek Audio Win10 32bit&64bit V6, Intel Graphics Driver V10.18 (integrovaná grafika u cpu).
a pokud máš amd radeon, doinstaluješ i driver této pcie grafiky. (za mě je lepší teď koupit v bazaru něco jako gtx1x50, která se pro slabý výkon nepoužívala k těžbě, ale je funkční a lepší než ten radeon)
ale sekci "Software and Utility" považuj za odpad, slovensky "bloatware" = nic z toho nepotřebuješ, žádný stupidní suite.

AMA00 Driver, Engine Interface

chce to dohledat popis ve vlastnostech -> advanced -> hardware: vendor & device. pravděpodobně k ničemu, zakázat.

pri práci z textovými docx. a odt. dokumentami, vždy po čase sa ale spustí cca. 10 - 20 min.

a ty řešíš rychlost na externí usb a fantazíruješ o 4.8gbit rychostech? už jsem se ptal, jak zdůvodníš obrovské množství chyb čtení starého ssd kingston, to ignoruješ.
jestli to chceš řešit, dej mi do sz adresu nebo kontakt na nejbližší zásilkovnu.

minuty spouští dokument jen zprasené korporátní instalace na slabém hw (to ale není tvůj případ). paranoidní antivir + síťové verze office a dokumentů + připojení přes proxy.
nic z toho nemáš, tak jaktože ti téměř čistá instalace reaguje tak neskutečně pomalu? opakuju: co ten shitový 120gb kingston?
proč máš současně nainstalovaný libre office i ms office 2013? tak používej jeden, co funguje.