
Nápad na mobilní aplikaci (2)
Otevírám druhé vlákno, tady je odkaz na první.
Máte-li nápad na webovou či mobilní aplikaci, směle pište a já to zvážím. Pár návrhů už jsem realizoval, něco se řešilo tady, něco jinými způsoby.
Prozatím mám v plánu si napsat pro svou potřebu seznam státních svátků s informacemi, kdy je v obchodech otevřeno a kdy zavřeno; z hlavy to nevím a pořád dokola to hledám přes Google.
Pokud by se vám taková maličká aplikace hodila a máte nápad, co by měla obsahovat, dejte mi vědět.
Co se týká bratrů slováků: u vás je to tak, že všechny neděle a státní svátky (kromě dopoledne 24. 12.) jsou obchody zavřený? Čerpal jsem info z tohoto článku: Státní svátky na Slovensku
Čekám na vaše nápady
(1) Mobilní aplikace: svátky a obchody
Mám hotovou malou PWA aplikaci, kterou lze instalovat do mobilu (Android, iOS) nebo na noťas/PC s Windows či MacOS.
Na mobilu/tabletu s Androidem to nabídne instalační baner (někdy až po ručním reloadu stránky) nebo se jde přes menu v pravém horním rohu (tři tečky pod sebou) a Přidat na plochu (nebo podobná volba).
Na mobilu/tabletu s iOS se postupuje podle tohoto návodu (česky).
Aplikace zobrazí přehlednou formou datum, den v týdnu, ikonu dle stavu (otevřeno či zavřeno) a poznámku. Svátky jsou zvýrazněny barevně (zeleně: otevřeno, červeně: zavřeno).
Zkrácený link na aplikaci: http://jdem.cz/fj27e4 a přímý link na aplikaci: https://pwa-shops-on-holidays.pablo74.repl.co/
Musel jsem jim přesunout (z důvodu výpadků) na novou adresu: https://shops-on-holidays.replit.app
Pokud ji používáte, tu původní odinstalujte a nainstalujte si tuto novou verzi. Rovnou už obsahuje roky 2024 a 2025.
Verze 14: aktualizace na roky 2025 a 2026. Kdo ji má instalovanou, stačí ji spustit, počkat asi půl minuty, ukončit a spustit znovu a měla by se sama aktualizovat na verzi 14.
Ať je vám k užitku.
updatla se na v.14, díky.
ještě jsem na nový telefon nepřenesl aplikaci pro restaurační účtenku, musím se podívat co tomu vadilo.
Potreboval bych omezit nabijeni Xiaomi Mi8 na 80-90%, zkousel jsem par apk (3C-battery...) ale zadny zvuk se pri prekroceni neozval. Zastavit nabijeni asi bez rootu nepujde, tak alespon zvukove signaly treba po minute. Děkuji
Inu, ono to není jen tak. Když se dá mobil nabít, po krátké době se aplikace přesunou na pozadí a "uspí se". Takže ta aplikace vlastně neběží a nemůže tedy sledovat úroveň nabití.
Možná jsou techniky, jak tohle obejít a implementovat, ale to bohužel neznám.
Potřebuješ službu na popředí, kterou ti nechá telefon trvale běžet a trochu se obávám, že procento nabití sice budeš vědět, ale ten zvuk bude zralý buďto na okamžité probuzení před přehráním nebo na to držet telefon při nabíjení wakelockem vzhůru, jinak se bude telefon probouzet, kdy uzná za vhodné, takže sice v 80 % vyvoláš přehrání zvuku, ale reálně se může přehrát klidně po čtvrt hodině.
(5) rozšíření do prohlížeče - přepočet ceny v USD a EUR na Kč
Totiž: jak si tak nakupuju v eshopech ve světě, často nejde cena zboží přepnout na koruny; přibližný kurz mám v hlavě, ale často se mi nechce zpaměti násobit.
Udělal jsem opravdu jednoduchý rozšíření pro Chrome (možná funguje i v jiných prohlížečích, nevím), které si automaticky načte kurz z webu kurzy.cz (a ten ho bere z České národní banky).
Pak stačí jen zadat cenu v dolarech nebo eurech a hned se přepočítá na Kč.
BEX - Currency.zip
Postup instalace: stažení ZIP archivu a jeho rozbalení tam, kde zůstane trvale uloženo (po instalaci a přesunu by rozšíření nefungovalo). Pak v prohlížeči Chrome menu vpravo od adresního řádku (tři tečky nad sebou), potom submenu Rozšíření a položka Spravovat rozšíření. Vpravo nahoře je pak přepínač Režim pro vývojáře.
Pak vlevo nahoře tlačítko Načíst rozbalené, v dialogu najít složku s rozbaleným obsahem a je to. Rozšíření se v seznamu identifikuje názvem Currency converter; aktuální verze je 1.2
Po instalaci se hodí (volitelně) ještě toto rozšíření připnout na panel vedle adresního řádku, aby k němu byl rychlý přístup.
Ať je vám k užitku!
Pozn. 1: Vaše banka použije při přepočtu mírně odlišný kurz, ten načtený tedy chápejte jako orientační.
Pozn. 2: Můžete si rozšíření upravit, zdroják je dostupný (máte ho po stažení ZIP archivu), jde o jeden HTML, jeden CSS a jeden JS soubor, případně ikony v PNG a možná je i úprava .JSON souboru.
Nebylo by dobré, si cenu jen v prohlížeči označit, doplněk pak vezme označený text (pokud je to možné i včetně měny) a nebudeš muset nic zadávat?
(6) - webová aplikace komunikující s jednočipem ESP32 přes BLE
To máte tak: zajímám se a hraju si s jednočipy, dost populární jsou ty od firmy Espressif, možná to tady někdo zná - ESP8266 (starší) a ESP32 (novější). Vývojových desek jsou doslova stovky typů.
Na téhle konkrétní desce s ESP32 a grafickým displejem (černá pro pozadí, modrá pro text/grafiku) jsem si s pomocí AI odladil funkční kód pro jednosměrnou komunikaci z mobilu nebo noťasu.
Mám teda dva kódy: jeden psaný ve Wiringu (C++), ten běží na ESP32; druhý je webová aplikace (HTML + CSS + JS) a běží v mobilu nebo noťasu; po spárování zařízení se z té webové aplikace posílá uživatelem zadaný text a ten se zobrazí na displeji jednočipu.
Přestože návodů a tutoriálů je dostupných dost, musela mi pomoci vyřešit problémy AI a nakonec se to podařilo.
Může se to zdát málo, jen si posílat text z mobilu na displej jednočipu. Inu... je to vlastně základ pro další projekty, kdy se dá program modifikovat a rovnou ovládat piny ESPčka a tím ovládat externí HW připojený k jednočipu.
O trochu víc technických informací jsem popsal na fóru HW Kitchen: [sw] BLE komunikace mobil -> ESP32
Poznámka k tomu displeji: používá 1bitovou barevnou hloubku, tj. jen dvě barvy - jedna pro pozadí a jedna pro popředí. Ale na displeji jsou barvy tři. Výrobce totiž tu jednu barvu pro popředí rozdělil na dvě; pořád jde o jednobitovou hloubku barev; je to zařízeno takhle: displej má na výšku rozlišení 64 px, horních 16 px má barvu popředí žlutou a dolních 48 px má pro popředí barvu modrou.