Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dneska mi shořel autobus

Dnes v 18:14 jsem obdržel telefonickou zprávu, že zcela shořel jeden ostravský autobus Solaris Urbino. Stalo se to na konečné a vůz je na odpis. Škoda za 8 miliónů. Ještě dnes večer budu mít fotky z místa činu.
Takže Solaris ev. č. 7705 už nikdy neuvidím.
Chválabohu se to ale nestalo vozu 7601 nebo 7603 to bych asi rozdýchaval mnohem hůře.
Vím, že to tu nepatří, ale budu si muset dát minutu ticha, ti co se mnou soucítí si jí můžou dát také.

//Pokud se adminům bude zdát, že to tu opravdu nepatří, ať tento thread smažou.
Musel jsem ale sdělit své dojmy z této události.

Jo Karosy mají třeba i 15 let, ale už jsou to šroty co se vyřazují. Solarisy i ty první např. 7601 staré 6 let jsou ještě celkem zachovalé.
Naproti tomu 8 let staré Karosy Renault už jsou dost zničené, a ty už opravdu moc dlouho jezdit nebudou - jsou to dle mého názoru šmejdy, už i ten design nestojí za nic, a ovládání taky není vyřešeno nejlíp, a ten na omak hnusný volant taky nemusím.

Mno...Mirku..Solaris..jednou sem s ním jel když mi v těch mrazech moje Audi 120L nechtěla natočit pedály.Hrůza! Strašně to v tym krutu v autobusu vevnitř rachotilo,okna , plechy, střecha a vše se třepalo a vydávalo strašnej rambajs!Nejhorší bylo když jel po drcácích , rezonovalo to prostě!!Pravda,ale i tak sem byl rád že sem dorazil do rachoty.:-D

No pravda, že to tam trošku rachotí, okna ani ne, hlavně střecha, střešní okno (elektricky ovládané) a ještě trošku vnitřní konstrukce. Když to jede po dírech v asfaltu tak to je někdy takový rambajs, že se světla ve voze a potažmo celá střecha třepe, doslova to lomcuje, ale ruku na srdce Vadí to něčemu?

Automatika tohle přece musí vydržet. Jestli ne, tak je špatná ta automatika. U manuálu taky nejezdíš vždycky s kontinuálním plynem, ale musíš s ním v závislosti na aktuální situaci v provozu pracovat. Ve městě tím víc. Pokud to ta automatika nezvládá, je chyba někde jinde, než v řidiči.

Ježíš, kuře učí orla v letu..
Samo, že automat řadí i když je plyn na podlaze a co jako? A když je motor v plnejch otáčkách, tak to přeřadí na vyšší stupeň - co s tím?

Kdoví ale co to s tou převodovkou nebo s jiným zařízením dělá, když ten řidič ten plyn pořád pouští a sešlapuje. Už i podle zvuku motoru to jde poznat, že neřídí OK, páč ten zvuk motoru nehrčí trvale ale vynechává to.

Asi tak. Někdo tu automatickou převodovku udělal blbě a teď se hledá chyba u řidiče. Překvapilo mě, že s tou teorií dokonce přijde řidič.
Přijde mi to podobné, jako tahle causa: Známý si koupil auto Chevrolet Spark (či jak se to vozítko jmenuje) a po nějaké době zjistil, že když jede po dálnici a vyhodí kvalt (pětku na neutrál), nedá se tam pětka vrátit, aniž by to "neskřípalo". IMHO zbytečnost řadit na dálnici neutrál a pak zpátky pětku, u motorů "i" tím člověk prakticky žádný benzín neušetří. Ale to není důvod, aby to nefungovalo jak má. V servisu mu poradili, aby tu pětku nevyřazoval, že to je zbytečné.....:-D
Pravý důvod bude ten, že tu převodovku někdo nezvládl konstrukčně a výrobce tak nějak neví, co teď s tím.
Zatím poslední, co jsem se od kamaráda dozvěděl, bylo něco o soudu, ale poslední informace nemám. ;-)

Omlouvám se za OT.

Retardér je od toho, aby se nebrzdilo bubnama / kotoučema. Ty se ošoupávají a musí se měnit, zatímco v retardéru se nemá co ochodit. Prostě honíte olej sem a tam, akorát ho zahříváte, ale nic se neošoupává.
Takže je to taková pomocná brzda.
Většinou to funguje tak, že po sešlápnutí brzdového pedálu se nejprve zapne retardér -rozsvítí se oranžová kontrolka na palubní desce a teprve poté, co sešlápnu pedál víc, se začne brzdit "běžnými" brzdami v kolech.
No i když ta kontrolka tam svítí prakticky vždycky když se brzdí.
Může být i manuální ovládání retardéru - taková páčka kousek od volantu.

Jo takhle to myslíš. Bude nejspíš rozdíl mezi tím, když ten plyn ubere variator (dělá to vůbec? Nikdy jsem si toho nevšim, podle zvuku to teda poznat rozhodně nejde, a to zvuky motoru mám naposlouchané víc než dost)
Než když ten plyn bude neustále pouštět a přišlapovat řidič..
Věřím této teorii, říkal to jeden řidič, tak by to měla být pravda.
Zajímavé, že jiné vozy mají převodovku bezproblémovou, jenom ten jeden vůz je strašně poruchový, a kiksne většinou když řídí ten jeden dotyčný.

Otázka je, co toho řidiče vede k tomu, aby toho dával plyn takovým způsobem. Toho řidiče znám a sleduju už nějakých 10 let a sice se zlepšil - před těmi 10 lety to bylo ještě mnohem horší, a mě to tenkrát strašně rozesmívalo takové divné vynechávající zvuky z motoru, ale ani nyní po 10 letech se svého divného způsobu jízdy nezbavil.

Stručný popis: Vůz měl odjíždět v 17:36h ze zast.Bartovice Pod Tratí. Podle zpráv řidič nahodil motor a o chvíli později začal po něm řvát řidič druhého vozu 7706 (38/202), že mu hoří prdel! Přiběhli na pomoc i obyvatelé s hasicími přístroji (celkem jich bylo 6), ale nepomohlo to. V minutě se oheň rozšířil do celého vozu. Zadní část je na šrot, po stranách všechny okna rozbitá, pouze přední maska je dobrá - na náhradní díly (čelní sklo je celé černé). Vytekla také nafta, takže hasiči měli další práci. Řidiče odvezla sanitka do nemocnice, nadýchal se kouře. Dílna nakonec vůz po 20h odtáhla za pomocí montážního vozu do garáží cca 5-10 km/h.
Vůz 7705 byl zařazen 26.6.2002 a dnešním dnem 22.2.2006 v 17:40h vyhasl jeho život.

Vrátím se ještě k těm převodovkám.
Narazil jsem na dalšího člověka, který má stejný názor, že převodovku lze nesprávným řízením zničit.
Jeden kolega už toho řidiče taky delší dobu sleduje, a pořád se divil, co tomu vozu pořád je, že má 3x do týdne poruchu, a jak se dozvěděl že vždycky je závada na převodovce tak že mu už to je jasné, a že by to tomu řidičovi dal ty opravy zaplatit.

Čeče když to tak čtu, napadlo mne, že na tu převodovku bude mít vliv i teplota a tím pádem hustota oleje. Jestli by se tomu řidiči neměla denně kontrolovat velikost vysunutí dečky kvůli chlazení, aby ta převodovka měla přesně 72,5 stupńů, či kolik je pro ten olej nejlepší.